Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος να έχεις το 2-σε-1 dialer/call log του 1.5 στο RaV; Μου ξεφεύγει κάτι;

Και για να εξηγήσω καλύτερα:

 

  • Στην εφαρμογή "Dialer" του RaV υπάρχει η καρτέλλα "Favorites" που αντιστοιχεί στην καρτέλλα "Favorites" της εφαρμογής "Contacts" του μανίσιου 1.5
  • Στην εφαρμογή "Dialer" του RaV υπάρχει η καρτέλλα "Call Log" που αντιστοιχεί στην καρτέλλα "Call Log" της εφαρμογής "Contacts" του μανίσιου 1.5
  • Στην εφαρμογή "Dialer" του RaV υπάρχει η καρτέλλα "Contacts" που αντιστοιχεί στην καρτέλλα "Contacts" της εφαρμογής "Contacts" του μανίσιου 1.5
  • Στην εφαρμογή "Dialer" του RaV υπάρχει η καρτέλλα "Dialer" που αντιστοιχεί κάπως στην εφαρμογή "Dialer" του μανίσιου 1.5, αλλά δεν έχει τη διπλή του λειτουργικότητα (call log αλλά και να δείχνει ποιες εγγραφές από τις επαφές ταιριάζουν με τα νούμερα που πληκτρολογεί ο χρήστης)

Για αυτό το τελευταίο υπάρχει κάτι που δεν ξέρω; Μπορεί να επιτευχθεί εδώ λειτουργικότητα αντίστοιχη με της εφαρμογής Dialer του 1.5;

 

ετσι ειναι ο dialer του donut

ο αλλος ειναι customized απο την HTC

Δλδ αυτός με την "επιθυμητή" από μένα συμπεριφορά είναι της HTC; Τόσο βασική λειτουργικότητα και ο stock google dialer δεν την έχει; :wacko:

 

Κάτι δε μου πάει καλά για στο RaV-/donut-powered dialer που δοκίμασα, έβαζε αυτόματα και παύλες ανάμεσα στο 3-4 ψηφίο και στο 6-7. Φαίνεται δλδ σαν να είναι χακεριά για συγκεκριμένη αγορά. Σε αυτό πατώντας έλεγα μήπως ο dialer του donut είναι πετσοκομμένος/πειραγμένος... :(

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης".
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οχι δεν ειναι πειραγμενος, ετσι ειναι

οι παυλες που λες δεν επηρεαζουν σε κατι

εχω την εντυπωση πως ο Amon Ra ειναι απο Αμερικη και αυτο ισως το εξηγει

ολα αυτα τα χρησιμα (?) καλουδια ειναι της ΗΤC

διαλεγεις και παιρνεις

 

προσωπικα περιμενω ο Amon Ra να κανει port την ρομ του (ή να βγαλει καινουργια) που να υποστηριζει το νεο Radio ,με το οποιο οπως παρατηρησε και ενας φιλος πιο πανω ,δινει μεγαλυτερη αυτονομια στην συσκευη

 

δεν υπαρχει αμφιβολια οτι ειναι η καλυτερη ρομ για οσους δεν θελουν sense

Link to comment
Share on other sites

Έκανα compile από το AOSP την έκδοση Android 1.6. Είμαι ακόμα στην αρχή, αλλά ίσως μέσα στο Φλεβάρη μπορέσω να βγάλω μια έκδοση που θα χρησιμοποιεί το πληκτρολόγιο και τα υπόλοιπα καλούδια της HTC.
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ξέρεις πως μπορούμε να αλλάξουμε θέμα? χρησιμοποιώ την δική σου ρομ. φτιάξε κι ένα τέτοιο οδηγό για εμάς τους άσχετους.
Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση 0.2 της VmaSense είναι έτοιμη. Χρησιμοποίησα τον kernel του CursorDroid και πάει σφαίρα. Περιμένω την άδεια του, για να τον ενσωματώσω στη ROM μου. Ας ελπίσουμε να μου τη δώσει, γιατί διαφορετικά δεν μπορώ να την κυκλοφορήσω (θα την έχω μόνο εγώ, my precioussss) και θα μου πάρει αρκετό χρόνο να φτιάξω δικό μου kernel σε τέτοιο επίπεδο.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από εμένα, αν δεν γίνομαι κουραστικός.

 

Έχω το htc της Voda με την μαμίσια ROM. Θέλω να βάλω και πάλι τη μαμίσια που κυκλοφόρησε πρόσφατα. Τι διαφορές υπάρχουν (κάποιος που την χρησιμοποιεί από την αρχή πλζ). Αξίζει τον κόπο ή να περιμένω κι άλλο?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση 0.2 της VmaSense είναι έτοιμη. Χρησιμοποίησα τον kernel του CursorDroid και πάει σφαίρα. Περιμένω την άδεια του, για να τον ενσωματώσω στη ROM μου. Ας ελπίσουμε να μου τη δώσει, γιατί διαφορετικά δεν μπορώ να την κυκλοφορήσω (θα την έχω μόνο εγώ, my precioussss) και θα μου πάρει αρκετό χρόνο να φτιάξω δικό μου kernel σε τέτοιο επίπεδο.

 

περιμένουμε με αγωνία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την άδεια του CursorDroid και τώρα την ανεβάζω. Σε λίγη ώρα θα είναι έτοιμοι και οι οδηγοί. Πρέπει οπωσδήποτε να τη δοκιμάσετε. Χωρίς να θέλω να σας προκαταβάλλω, νομίζω ότι είναι πιο γρήγορη από την CursorSense.:)
Link to comment
Share on other sites

Πήρα την άδεια του CursorDroid και τώρα την ανεβάζω. Σε λίγη ώρα θα είναι έτοιμοι και οι οδηγοί. Πρέπει οπωσδήποτε να τη δοκιμάσετε. Χωρίς να θέλω να σας προκαταβάλλω, νομίζω ότι είναι πιο γρήγορη από την CursorSense.:)

 

είμαι έτοιμος να βγω, αλλά θα περιμένω να την δοκιμάσω......................

Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν αδείας του CursorDroid (χρησιμοποίησα τον kernel του) είμαι έτοιμος να σας δώσω την έκδοση 0.2 της VmaSense. Προτείνω να τη δοκιμάσετε. Είναι σημαντικά πιο γρήγορη από την προηγούμενη κι εξίσου σταθερή. Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να μπείτε στο blog μου.
Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν αδείας του CursorDroid (χρησιμοποίησα τον kernel του) είμαι έτοιμος να σας δώσω την έκδοση 0.2 της VmaSense. Προτείνω να τη δοκιμάσετε. Είναι σημαντικά πιο γρήγορη από την προηγούμενη κι εξίσου σταθερή. Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να μπείτε στο blog μου.

 

παρόλο που είμαι λίγο περίεργα κατάφερα και την έβαλα.... τώρα εντυπώσεις θα πω αύριο! όσο για την ταχύτητα δεν ξέρω ίσως φταίνε και κάτι μπύρες - σφηνάκια και όλα τα βλέπω να τρέχουν~:O

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

να επισημανω για το θεμα με την αυτονομια του κινητου με το νεο update-νεο radio οταν εχεις κλειστο το internet (μεσω παροχου παντα) τοτε η αυτονομια της συσκευης βελτιωνεται παρα πολυ!!

 

θεαματικη διαφορα θα μπορουσα να πω οτι εχω δει κρατα ανετα μια μερα σχεδον παραπανω. βεβεαια εξακολουθω το βραδυ να κλειων το bluetooth καθως δεν υπαρχει λογος να εινια ανοιχτο

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Όσοι χρησιμοποιείτε ROMs με radio 6.35.xx.xx και SPL 1.76.2007, μπορείτε να εγκαταστήσετε την τροποποιημένη, για το συγκεκριμένο radio και SPL, recovery του Amon_RA (μέχρι τώρα χρησιμοποιούσαμε τη recovery του Αmon_Ra για Hero). Σε αυτή λειτουργεί κανονικά το trackball και δεν υπάρχει η καθυστέρηση στην ανάγνωση της κάρτας.

 

Αντιγράφω από το blog μου:

Η διαδικασία είναι η εξής:

 

  1. Κατεβάστε τη νέα τροποποιημένη για radio 6.35.xx.xx recovery ROM του Amon_Ra (mirror).
  2. Αντιγράψτε το αρχείο που κατεβάσατε στο φάκελο tools του AndroidSDK στο PC σας (C:\androidsdk\tools, εάν ακολουθείτε τους οδηγούς του Magic-Tips).
  3. Σβήστε το κινητό.
  4. Μπείτε σε fastboot mode πατώντας ταυτόχρονα το πλήκτρο "Επιστροφή" και "Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση".
  5. Ανοίξτε ένα τερματικό (command prompt) στο PC, πηγαίνετε στο φάκελο tools του androidsdk και γράψτε τις παρακάτω εντολές:

fastboot erase recovery

fastboot flash recovery recovery-RA-Magic32A-6.35-v1.5.2.img

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο update δεν μπορούν να το κατεβάσουν όσοι έχουν Magic αγορασμένο από την Ελλάδα. Ωστόσο, η συγκεκριμένη ROM έχει διαρρεύσει εδώ και μία εβδομάδα και κάποιοι από εμάς την έχουμε στο κινητό μας. Αν θέλεις να την εγκαταστήσεις ρίξε μια ματιά εδώ. Βασισμένη σε αυτή την έκδοση είναι και η δική μου ROM (VmaSense32A 0.2) η οποία έχει βελτιώσεις ως προς την ταχύτητα και κάποια επιπλέον στοιχεία (πχ ρυθμίσεις για τις ελληνικές εταιρείες κινητής, κάποιες εφαρμογές κλπ). Δες και το post για την πρώτη έκδοση (VmaSense 0.1) που περιέχει και περισσότερες πληροφορίες.
Link to comment
Share on other sites

εμενα το κινιτο ειναι vodafone γερμανιας και ειναι 32Β. Την δικια σου rom λογικα δεν μπορω να την βαλω. Αυτη που δινει η ΗΤC Ελλαδος με τα ελληνικα μπορω?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Και αυτή είναι για 32Α κινητά. Μην προσπαθήσεις να βάλεις κάποια από τις 32Α. Υπάρχει αυξημένος κίνδυνος να καταστρέψεις το κινητό σου.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Vman

 

να ρωτησω και κατι πιο απλο? Υπαρχει ελληνικο πληκτρολογιο που να δινει 160 χαρακτηρες μεσω εφαρμογων τυπου chopsms handcet sms. το greek input δινει 160 χαρακτηρες μονο στο default messaging του android. Γενικοτερα εμενα τρεχει το android 1.6 και εμφανιζει ενα bug με τα νουμερα: Οταν καλει καποιος για να εχει αναγνωρισει απο επαφη θα πρεπει να ειναι το νουμερο του περασμενο χωρις το +30, αλλιως σου βγαζει το νουμερο του π.χ. 6977123456, ακριβως το αντιθετο συμβαινει με τα μηνυματα, Οποτε αναγκαστικα εχω ολα τα τηλεφωνα περασμενα χωρις 0030 και χρησιμοποιω και το chopsms για αναγνωριση αποστολεα στα μηνηματα.

 

Οποια βοηθεια για κατι καλυτερο δεκτη!!

Link to comment
Share on other sites

έβαλα σήμερα την vmasense 0.2 (γιατί χτες ούτε είχα κάνει backup ούτε τίποτα).δοκίμασα 3 φορές και πάντα την πρώτη φορά όταν πάω να συνδεθώ πρώτη φορά (στο gmail) κολλάει το κινητό και κάνει επανεκκίνηση, μετά όλα καλά! είναι λογικό?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Vman

 

να ρωτησω και κατι πιο απλο? Υπαρχει ελληνικο πληκτρολογιο που να δινει 160 χαρακτηρες μεσω εφαρμογων τυπου chopsms handcet sms. το greek input δινει 160 χαρακτηρες μονο στο default messaging του android.

 

δυστυχως τπτ δε κανει απο οτι ξερω, και εχω δοκιαμσει μονο στη μαμα εφαρμογη για μηνυματα μπορεις να γραψεις 160 χαρακτηρες ειτε με το μαμα πληκτρολογιο απο την ελληνικη rom ειτε με τη νεφαρμογη greek input method οπουδηποτε αλλου και εμ οτιδηποτε αλλο γραφεις μεχρι 70...

 

ακομα και σε μαμα rom οταν βαζεις αλλες εφαρμογες για sms γραφεις 70 αντι 160

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ελληνικο πληκτρολογιο που να δινει 160 χαρακτηρες μεσω εφαρμογων τυπου chopsms handcet sms. το greek input δινει 160 χαρακτηρες μονο στο default messaging του android. Γενικοτερα εμενα τρεχει το android 1.6 και εμφανιζει ενα bug με τα νουμερα: Οταν καλει καποιος για να εχει αναγνωρισει απο επαφη θα πρεπει να ειναι το νουμερο του περασμενο χωρις το +30, αλλιως σου βγαζει το νουμερο του π.χ. 6977123456, ακριβως το αντιθετο συμβαινει με τα μηνυματα, Οποτε αναγκαστικα εχω ολα τα τηλεφωνα περασμενα χωρις 0030 και χρησιμοποιω και το chopsms για αναγνωριση αποστολεα στα μηνηματα.

 

Οποια βοηθεια για κατι καλυτερο δεκτη!!

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια εφαρμογή για 160 χαρακτήρες σε μη default εφαρμογή. Σχετικά με το άλλο θέμα, μπορείς να δοκιμάσεις τη ROM του Amon_Ra που είναι για 32B κινητά και, αν θυμάμαι καλά, δεν έχει τέτοιο πρόβλημα. Για να την εγκαταστήσεις, μπορείς να βρεις οδηγίες εδώ.

 

έβαλα σήμερα την vmasense 0.2 (γιατί χτες ούτε είχα κάνει backup ούτε τίποτα).δοκίμασα 3 φορές και πάντα την πρώτη φορά όταν πάω να συνδεθώ πρώτη φορά (στο gmail) κολλάει το κινητό και κάνει επανεκκίνηση, μετά όλα καλά! είναι λογικό?

 

Όπως σου είπα και στο σχόλιο που έκανες στο blog, εγώ την εγκατέστησα 3 φορές (δοκιμάζω διάφορα, για να σιγουρευτώ ότι όλα είναι εντάξει) και δε μου έβγαλε τέτοιο πρόβλημα. Την εγκατέστησα και πριν λίγο, μήπως και μπορέσω να αναπαράγω το θέμα που έχεις, αλλά δεν τα κατάφερα. Το ίδιο και ο kostasfab που την έβαλε σήμερα το πρωί. Το μοναδικό που μου ανέφερε ήταν ένα θέμα με το market (κάποιο πρόβλημα στη σύνδεση) το οποίο όμως ήταν παροδικό και κατά πάσα πιθανότητα είχε να κάνει με το market και όχι με τη ROM, γιατί στη συνέχεια διορθώθηκε χωρίς να κάνει κάτι.

 

Καλό είναι πριν περάσεις μια καινούρια ROM, ειδικά όταν έχεις ιστορικό τέτοιων προβλημάτων, να κάνεις φυσικά nandroid backup, format την κάρτα σου κι επίσης από fastboot να δίνεις την εντολή:

fastboot erase system -w

η οποία διαγράφει το system, data και cache.

 

Τέλος, αυτό που αναφέρεις, μπορεί να συμβεί από μια προβληματική εφαρμογή ή από κάποιο σφάλμα στο download της ROM. Πριν περάσετε οποιαδήποτε ROM, καλό είναι να ελέγχετε το md5sum του αρχείου της, εφόσον παρέχετε από τον developer. Σε όσα αρχεία φτιάχνω εγώ, σημειώνω το md5sum τους δίπλα από το link του αρχείου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. πριν 2-3 μερες αγορασα το htc magic, 1το smartphone για μενα κ ειμαι πραγματικα ασχετος απο αυτα. βρηκα στο market του κινητου την εφαρμογη για ελληνικους χαρακτηρες κ την κατεβασα αλλα δεν λειτουργει. ξερει κανενας τον λογο? τι μπορει να φταιει?

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις ορίσει το Greek Input Method (GIM) που κατέβασες ως μέθοδο εισαγωγής κειμένου. Μπορείς να δεις λεπτομέρειες σχετικά με τη διαδικασία εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις ορίσει το Greek Input Method (GIM) που κατέβασες ως μέθοδο εισαγωγής κειμένου. Μπορείς να δεις λεπτομέρειες σχετικά με τη διαδικασία εδώ.

 

ευχαριστω για την απαντηση, θα το κοιταξω τωρα κ ελπιζω να τα καταφερω :p

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις ορίσει το Greek Input Method (GIM) που κατέβασες ως μέθοδο εισαγωγής κειμένου. Μπορείς να δεις λεπτομέρειες σχετικά με τη διαδικασία εδώ.

 

συγγνωμη αν σε κουραζω αλλα δεν μπορεσα. ανοιγω την αφαρμογη κ παω settings κ τσεκαρω το greek keyboard (στην εικονα του link βγαζει κατω κατω device keyboard ενω στο κινητο μου tutorial :worry:) συνεχιζω παρακατω κ ανοιγω το πληκτρολογιο μου αλλα δεν ειναι οπως δειχνουν οι εικονες του link. αντι για το εικονιδιο ?123 εχει ενα που το πατας κ βγαινει ή κρυβεται το πληκτολογιο.

 

* το κινητο ειναι απο ελλαδα αγορασμενο, wind αλλα απο οτι μου ειπαν δεν ειναι ''κλειδωμενο'' οπως τα vodafone live.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...