Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι παρακολουθείτε το forum, ίσως θυμάστε ότι ανέφερα κάτι για δική μου ROM. Λοιπόν, η ROM αυτή είναι έτοιμη και ονομάζεται VmaSense. Είναι για HTC Magic 32Α και στηρίζεται στην έκδοση 3.05.401.3 της HTC και φυσικά είναι rooted. Έχει Sense UI, υποστήριξη ελληνικών και τρέχει το Android 1.5. Χρειάζεται radio 6.35.08.29 ή νεότερο (κατά πάσα πιθανότητα δουλεύει κανονικά και στο 6.35.07.29) και SPL 1.76.2007.

 

Όσοι έχετε την επίσημη ελληνική ROM ή την CursorSense, μπορείτε να την εγκαταστήσετε, όπως κάθε άλλη ROM. Περισσότερες πληροφορίες για την εγκατάσταση θα βρείτε στο blog μου.

 

Οι αλλαγές σε αυτή τη φάση δεν είναι σημαντικές και σε σχέση με την original είναι οι παρακάτω:

 

Αφαιρέθηκαν οι εφαρμογές:

- HTC Footprints

- Learn More

- Peep

- Teeter

- HTC Sync

- Μετοχές

 

Προστέθηκαν οι εφαρμογές:

- HTC Battery Widget

- Market Enabler

 

Άλλες αλλαγές:

- Εγκατέστησα τις ρυθμίσεις internet και MMS για Cosmote, Wind, Vodafone. Μετά την εγκατάσταση δε χρειάζεται να τις περάσετε.

- Αφαίρεσα τον ήχο που ακούγεται κατά την εκκίνηση.

 

Αν τη δοκιμάσετε αφήστε σχόλιο στο blog ή εδώ.

 

Βασίλη να σου κάνω μια ερώτηση: αν αλλάξω το radio Και το spl που λες θα μπορώ μετά να βάλω άλλη ρομ? ή θα πρέπει να τα αλλάξω ξανά? και αν ναι γίνεται αυτό και πως?

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγόρασα από ebay γερμανίας ένα Magic 32B με μνημη 192ΜΒ σε μια στιγμή απερισκεψίας (έτσι το λένε κόσμια) προσπάθησα να βάλω την rom με το SENSE UI το οποίο φυσικά απευθύνεται σε Magic 32A

Το αποτέλεσμα : Ένα κατεστραμένο τηλέφωνο για μένα ή τουλάχιστον ένα τηλέφωνο που με τις γνώσεις και την εμπειρία του vman θα μπορούσε να σωθεί.

 

Το πάθημα του Στέλιου πρέπει να γίνει μάθημα για όλους μας. Πρέπει να διαβάζουμε προσεκτικά τις οδηγίες που δίνει ο κάθε developer πριν ξεκινήσουμε να κάνουμε κάτι στο κινητό μας. Είναι απίστευτο πόσες φορές μ' έχουν ρωτήσει πράγματα που γράφω αναλυτικότατα στο blog. Δε με πειράζει που τα ξαναλέω, αλλά αυτό δείχνει ότι δε διαβάζουν με προσοχή τους οδηγούς, οπότε αυξάνουν την πιθανότατα να πάει κάτι στραβά. Και γι' αυτόν ακριβώς το λόγο δε φέρω καμία ευθύνη.

 

Στην περίπτωση του Στέλιου, τον οποίο ευχαριστώ για τα καλά του λόγια και για την καλοσύνη του να γράψει ένα τόσο αναλυτικό post, σ' ένα 32B κινητό έγινε flash μιας ROM που προοριζόταν για 32A. Η αραβική ROM που περάσαμε ήταν για 32Α κινητά και ήταν "αδυνατισμένη" (~60 MB) και γι΄αυτό καταφέραμε να την περάσουμε στο κινητό του. Στα 32Β οι αναβαθμίσεις γίνονται OTA (Over The Air) κι έτσι δεν υπήρχαν 32B RUU αρχεία, για να χρησιμοποιήσουμε. Από εκεί και πέρα κολλήσαμε μ' ένα perfected SPL, το οποίο τελικά καταφέραμε να προσπεράσουμε κι έτσι ο Στέλιος γλίτωσε τα 250 ευρώ και το κινητό του. Φαντάζομαι ότι πολλοί που μπήκαν σε αντίστοιχες διαδικασίες με αλλαγή πλακέτας από την ACE Hellas, πιθανότατα θα μπορούσαν να τα γλιτώσουν. Το έχω ξαναπεί και σε άλλο σημείο. Εάν το κινητό σας ανοίγει, κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να διορθωθεί.

 

Η εφαρμογη ειναι για rooted συσκευη ,ενω εμενα δεν ειναι.

Νόμιζα ότι είχες ήδη rooted ROM γι' αυτό και σου πρότεινα τη συγκεκριμένη εφαρμογή. Ούτως ή άλλως, για να μπορέσεις να κάνεις αυτό που θέλεις, δεν μπορείς παρά να βάλεις μια rooted ROM.

 

ετοιμάζομαι για δοκιμή.... μέχρι τώρα δεν έχω βρεί καλύτερη απο την CursorSense....

ελπίζω να με κάνεις να αλλάξω την CursorSense..........

 

Γιατί ελπίζεις ν' αλλάξεις την CursorSense; Δεν είσαι ευχαριστημένος;

 

Γράφω και παραπάνω αλλά και στο blog ότι οι διαφορές που έχει η δική μου ROM με την επίσημη ελληνική είναι πολύ μικρές. Στην πορεία τα πράγματα μάλλον θ' αλλάξουν. Επιπλέον, η ROM αυτή δίνει την ευκαιρία σε όσους θέλουν να την εγκαταστήσουν, να το κάνουν με ένα απλό zip αρχείο και όχι με τον τρόπο που ανέπτυξα αρχικά, ώστε να αποφύγουμε το perfected SPL της επίσημης ROM. Ίσως φτιάξω κι ένα αρχείο zip με την αρχική ROM μόνο rooted και χωρίς τις υπόλοιπες αλλαγές μου. Ασχολούμαι με το Magic λιγότερο από δύο μήνες, οπότε για 'μένα είναι terra incognita. Μαθαίνω βήμα βήμα.

 

Βασίλη να σου κάνω μια ερώτηση: αν αλλάξω το radio Και το spl που λες θα μπορώ μετά να βάλω άλλη ρομ? ή θα πρέπει να τα αλλάξω ξανά? και αν ναι γίνεται αυτό και πως?

 

Θα μπορείς να βάλεις ROM που υποστηρίζουν το συγκεκριμένο radio και SPL. Σε αυτή τη φάση είναι η CursorSense και η επίσημη ελληνική (και η δική μου). Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα, για να μπορέσεις να βάλεις μια ROM διαφορετική από αυτές που είπα παραπάνω, θα πρέπει να αλλάξεις ξανά το radio και το SPL. Υπάρχει ήδη οδηγός στο blog μου όπου περιγράφω τη διαδικασία.

 

Από εδώ και πέρα όλες οι καινούριες εκδόσεις της HTC κατά πάσα πιθανότητα θα στηρίζονται στο καινούριο radio. Έτσι και οι developers θα προσαρμόσουν τις ROM τους, ώστε να είναι συμβατές. Στο xda μία developer έχει γράψει kernel που είναι συμβατός με το καινούριο radio και με αυτόν μπορούν να εγκατασταθούν και οι άλλες ROM. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Αυτό απαιτεί να πειράξω τη ROM πχ του Cyanogen και να βάλω τον καινούριο kernel. Ίσως το κάνω τις επόμενες ημέρες. Θα σας ενημερώσω σχετικά.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

μόλις έβαλα την ρομ σου.

Απλά τέλεια!

γρήγορη χωρίς προβλήματα!

καταπληκτική. Καλή δουλειά μπράβο!!

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ελπίζεις ν' αλλάξεις την CursorSense; Δεν είσαι ευχαριστημένος;

 

είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την CursorSense... το ελπίζω πήγαινε στο οτι θα βρω κάτι άλλο τόσο καλό....

η αλήθεια είναι οτι η δικιά σου εμένα μέχρι τώρα μου έχει δουλέψει καλύτερα από κάθε άλλη!!!! όπως θυμάσαι σου είχα πει οτι μέχρι τώρα η "επίσημη" με είχε τρελάνει στα fc.... η CursorSense μονο στο market μερικές φορές. η δικιά σου ακόμα τίποτα! και πάντα με τις ίδιες ακριβός εφαρμογές!!!!

ανακεφαλαιώνω!!!!!

θέλω να πω ένα μεγάλομπράβο Βασίληγια αυτή την πολύ καλή όπως βλέπω δουλειά.ελπίζω να συνεχίσεις!

Άντε σειρά έχει να κάνεις και καμία 2.1.....

Edited by MALACHASKOS
Link to comment
Share on other sites

μόλις έβαλα την ρομ σου.

Απλά τέλεια!

γρήγορη χωρίς προβλήματα!

καταπληκτική. Καλή δουλειά μπράβο!!

 

Άντε σειρά έχει να κάνεις και καμία 2.1.....

 

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Χαίρομαι που σας άρεσε. Όσο για τη 2.1 μπορεί κάποια στιγμή Κώστα, αλλά έχω ακόμα δρόμο μέχρι να μπορέσω να φτιάξω de novo μια ROM.

 

Για όσους θέλουν να δοκιμάσουν κι άλλες ROM που είναι φτιαγμένες για το radio 6.35 υπάρχουν κάποιες καινούριες στο xda. Δεν έχω δοκιμάσει κάποια από τις παρακάτω ROM. Πληροφορίες γι' αυτές μπορείτε να δείτε στα παρεχόμενα links.:

 

[ROM][32A RADIO 6.35] GyD_3.05(ca|eu).2

[ROM][32A RADIO 6.35] SuperD 1.6

[ROM][32A RADIO 6.35]Eclair w/ Nexus1's 3D gallery

[ROM][32A RADIO 6.35] WG-Build Y-2.6

 

Όπως είπα και μερικά posts προηγουμένως, είναι θέμα χρόνου οι περισσότερες ROM να παρέχουν υποστήριξη για το καινούριο radio. Έτσι δε θα χρειάζεται να κάνετε downgrade σε radio 3.22.20.17, για να δοκιμάσετε κάποια άλλη ROM. Απλά θα κάνετε nandroid backup της υπάρχουσας, wipe και εγκατάσταση της καινούριας.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Εαν καποιος παρει π.χ. το Tattoo, το οποιο φοραει την εκδοση 1.5 μπορει μετα να περασει την εκδοση 2;

Δεν εχω παρει ακομα κινητο και σκεφτομαι να παρω το Magic απο τον Γερμανο που το εχει προσφορα στα 350 απο 539.

Μήπως να περιμενω να βγει η καινουρια γκαμα;

Ευχαριστω ολους σας.

Link to comment
Share on other sites

Εαν καποιος παρει π.χ. το Tattoo, το οποιο φοραει την εκδοση 1.5 μπορει μετα να περασει την εκδοση 2;

Δεν εχω παρει ακομα κινητο και σκεφτομαι να παρω το Magic απο τον Γερμανο που το εχει προσφορα στα 350 απο 539.

Μήπως να περιμενω να βγει η καινουρια γκαμα;

Ευχαριστω ολους σας.

 

Αν δεν κάνω λάθος, το Tattoo δεν έχει γίνει rooted ακόμα, οπότε δεν μπορείς να περάσεις άλλη ROM από αυτή που έχει τώρα (1.6). Θα βγει επίσημη αναβάθμιση από την HTC στα μέσα της χρονιάς.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, το Tattoo δεν έχει γίνει rooted ακόμα, οπότε δεν μπορείς να περάσεις άλλη ROM από αυτή που έχει τώρα (1.6). Θα βγει επίσημη αναβάθμιση από την HTC στα μέσα της χρονιάς.

 

Με το Magic μηπως κατι;

Μπορουμε ανα πασα στιγμη να περναμε ολες τις μεταγενεστερες εκδοσεις του Ανδροειδούς;

Link to comment
Share on other sites

Απλά μπες στο blog της υπογραφής μου και θα βρεις όλους τους οδηγούς που χρειάζεται, για να περάσεις ό,τι θέλεις στο Magic. Οι εκδόσεις 2.1 που υπάρχουν είναι ακόμα με κάποια μικροπροβλήματα, αλλά πολύ κοντά σε αυτό που θέλεις να κάνεις.

 

Οι μελλοντικές εκδόσεις που θα υποστηρίζει το Magic δεν είναι ακόμα γνωστές. Εξαρτάται από τις απαιτήσεις που θα έχουν σε hardware. Πριν αποφασίσεις με αυτό το κριτήριο, έχω να σου πω ότι οι διαφορές μεταξύ των εκδόσεων 1.5 και 1.6 από τη 2.1 δεν είναι τόσο μεγάλες. Το θέμα με την 1.5 είναι ότι δεν υποστηρίζει κάποιες εφαρμογές που γράφτηκαν για 1.6 και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να δοκιμάσουν κι άλλες ROM που είναι φτιαγμένες για το radio 6.35 υπάρχουν κάποιες καινούριες στο xda. Δεν έχω δοκιμάσει κάποια από τις παρακάτω ROM. Πληροφορίες γι' αυτές μπορείτε να δείτε στα παρεχόμενα links.

 

το βραδάκι έχει δουλειά......

Link to comment
Share on other sites

παιδες? ξερετε καμια εφαρμογη παρομοια του Locale που να δουλευει στο sense ui?

 

κατι αλλο, εχετε βρει κανενα widget που να αλλαζει την φωτεινοτητα και να κρατιεται η ρυθμιση?

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο, εχετε βρει κανενα widget που να αλλαζει την φωτεινοτητα και να κρατιεται η ρυθμιση?

 

Ναι και μένα μου κάνει εντύπωση το ότι δεν κρατάει τη ρύθμιση.

 

Επίσης την ένταση του ξυπνητιριού κανονικά από που την προσαρμόζουμε? Το ξυπνητίρι χτυπάει πολύ χαμηλά και ο μόνος τρόπος που έχω βρει να ανεβάσω την ένταση είναι μέσα από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής quick settings...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

ιδεα δεν εχω...

 

οσοι εχουν βαλει την perfect spl απο το update το επισημο βρεθηκε τροπος να ξεκλειδωσει ωστε να κανω root την rom?

 

ευχαριστω

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Εαν παρω το Ματζικ, που φοραει την 1.5 θα μπορεσω να το αναβαθμισω στην εκδοση 2.0 οταν βγει;

 

Μήπως γιαυτο ο Γερμανος το εριξε στα 350 απο 550;

 

τι να κανω;;

Link to comment
Share on other sites

παιδες? ξερετε καμια εφαρμογη παρομοια του Locale που να δουλευει στο sense ui?

 

κατι αλλο, εχετε βρει κανενα widget που να αλλαζει την φωτεινοτητα και να κρατιεται η ρυθμιση?

 

Σε 'μένα το locale παίζει κανονικά.

 

ιδεα δεν εχω...

 

οσοι εχουν βαλει την perfect spl απο το update το επισημο βρεθηκε τροπος να ξεκλειδωσει ωστε να κανω root την rom?

 

ευχαριστω

 

Όχι ακόμα. Γι' αυτό είχα πει να μη βιαστείτε να βάλετε τη ROM με το RUU.

 

Εαν παρω το Ματζικ, που φοραει την 1.5 θα μπορεσω να το αναβαθμισω στην εκδοση 2.0 οταν βγει;

 

Μήπως γιαυτο ο Γερμανος το εριξε στα 350 απο 550;

 

τι να κανω;;

 

Μπορείς από τώρα να βάλεις έκδοση 2.1, απλά δεν είναι η επίσημη. Εννοείται ότι όταν βγει η επίσημη θα μπορέσεις να τη βάλεις. Αν το αγοράσεις, μη βιαστείς να εγκαταστήσεις την καινούρια αναβάθμιση (από το RUU αρχείο που ίσως βρεις), γιατί το κινητό σου θα κλειδώσει και δε θα σου επιτρέπει να βάλεις ανεπίσημες ROM. Υπάρχει τρόπος να την περάσεις χωρίς να κλειδώσει. Όσο για το Γερμανό και την τιμή του Magic, είναι λογικό μετά από 7 μήνες στην αγορά να πέσει η τιμή του. Επιπλέον, θα κυκλοφορήσουν και νέα κινητά από την HTC, οπότε είναι λογικό να θέλουν να ξεφορτωθούν το stock.

 

Ναι και μένα μου κάνει εντύπωση το ότι δεν κρατάει τη ρύθμιση.

 

Επίσης την ένταση του ξυπνητιριού κανονικά από που την προσαρμόζουμε? Το ξυπνητίρι χτυπάει πολύ χαμηλά και ο μόνος τρόπος που έχω βρει να ανεβάσω την ένταση είναι μέσα από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής quick settings...

 

Δεν είχα προσέξει ότι δε κρατάει τη φωτεινότητα της οθόνης. Θα το ψάξω. Όσο για την ένταση του ήχου στο ξυπνητήρι σ' εμένα λειτουργεί κανονικά και ανεξάρτητα από την ένταση που έχω για τα πολυμέσα ή τις εισερχόμενες κλήσεις.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο, εχετε βρει κανενα widget που να αλλαζει την φωτεινοτητα και να κρατιεται η ρυθμιση?

Αλλο παλι και τουτο... γιατι δεν κραταει την ρυθμιση;

Στα σετινγκς την εχω χαμηλωσει λιγο και ετσι εχει μεινει. Εσενα οταν σβηνεις και ξαναεκκινεις , επανερχεται στην default ρυθμιση;

Οσο για το ξυπνητηρι , νομιζω ,απ'οτι ειδα, η ενταση του ειναι αυτη που εχεις ρυθμισει για το κουδουνισμα της συσκευης.

 

Μια ερωτηση κι απο μενα:

Το ρουτ ,εκτος της δυνατοτητας προσβασης στα αρχεια συστηματος ,τι αλλο προσφερει; Απ'οτι διαβασα ,το μονο που εξυπηρετει στην δικη μου περιπτωση ειναι να μπορω να εγκαταστησω το titanium backup ,ωστε να κανω μπακ απ ,καποιες εφαρμογες που δεν εχουν εγγενη τη δυνατοτητα αυτη. Αλλα και ετσι να ειναι ,αν βγει μια αλλη ρομ και θελησω να την δοκιμασω ( ειναι μεχρι να παρω το κολαει :D ) , πρεπει να ειναι ρουτεντ, ... αλλα αν δεν ειναι τι γινεται; Θα μπορω να περασω το μπακ απ;

Το ρουτ εμπλεκεται σε σημαντικα αρχεια του συστηματος και μπορει να προκαλεσει καποια δυσλειτουργεια ,ή ειναι επιδερμικο και ασχετο με τις ζωτικες λειτουργιες;;

... θελω να πω πως υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργει καποιες φορες το wifi ,ή το bluetooth ,ή το radio, λογω του ρουτ;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα .

 

ΥΓ.

...... Όσο για την ένταση του ήχου στο ξυπνητήρι σ' εμένα λειτουργεί κανονικά και ανεξάρτητα από την ένταση που έχω για τα πολυμέσα ή τις εισερχόμενες κλήσεις

Βασιλη απ'οσο κοιταξα δεν βρηκα μενου ρυθμισης της εντασης του ξυπνητηριου !!! .. οποτε πιθανολογω οτι περνει την ρυθμιση της εντασης του κουδουνισματος , .... υπαρχει κατι αλλο;; :worry: ..... που δεν υπαρχει σε μας;;

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, με πρώτο post εδώ, για να δώσω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον vman (ήδη έγραψα ως ανώνυμος στο blog σου, εδώ τώρα είμαι πιο ... επώνυμος :) ).

 

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να πω, από προτίμηση και μόνο, ότι θεωρώ την όλη προσπάθεια της HTC με το sense άνευ αντικρύσματος. Αλλά και γενικότερα, η προσπάθεια των κατασκευαστών να προσφέρουν τροποποιημένα user interfaces για να διαφοροποιήσουν τα δικά τους προϊόντα, είναι τελικά λεφτά για πέταμα.

 

Με γνώμονα τα παραπάνω, θεωρώ λογικότατο ότι έξω η Τ-mobile (AFAIK) προσφέρει το magic με stock Android (αλλά στην έκδοση 1.6), εδώ η Vodafone το δίνει επίσης με stock ελληνικό 1.5 κτλ.

 

Αναρωτιέμαι γιατί (να πάρει με την γκαντεμιά μου) το αρκετά official για τους υπόλοιπους Έλληνες είναι με το ρημάδι το sense :/

 

Ειλικρινά ελπίζω να βγει κάποια έκδοση σταθερή σα βράχος με full Ελληνικά, βασισμένη στο 1.6 (ειλικρινά νιώθω ότι το Magic με 1.6 είναι τόσο αστέρι που δε χρειάζεται κάτι άλλο).

 

Σε κάθε περιπτωση εύχομαι στον Vman καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ με τη σειρά μου συγχαρητήρια στον vman, και ευχαριστώ. Για την προσπάθεια και για τον χρόνο του για την rom, που δεν την δοκίμασα ακόμα μιας και έβαλα πολύ πρόσφατα την cursorsense και δεν έχω πολύ χρόνο, αλλά και για τους οδηγούς που είναι πολύ καλογραμμένοι και κατατοπιστικότατοι. Θα βοηθήσουν πολύ κόσμο.

 

Τώρα όσον αφορά τα σχόλια του carmik (καλώς ήρθες!), έχοντας δοκιμάσει τις εκδόσεις 1.5, 1.6 και 2.0 να πω οτι όντως η 1.5 είναι πίσω δυστυχώς σε σχέση με τις άλλες.

Επίσης το sense δεν το βάζω, δεν μ αρέσει τόσο, αντιθέτως προτιμώ το home, αλλά ειδικά με την πολύ γρήγορη cursorsense, έχει πολύ καλό pinch zooming σε browser και gallery. Είναι ένας λόγος για μένα να έχω sense. ΑΠο την άλλη χάνω το bluetooth file transfer.

Περιμένω όμως να βγάλει ο cursordroid την rom με 2.1+sense που αν είναι εξίσου γρήγορη θα είναι τέλεια. Μέχρι τότε, επειδή οι άλλες 2.1 ακόμα δεν είναι καλές, νομίζω οι επιλογές είναι 2 κυρίως:

1)vman's rom ή cursorsense (απο ότι κατάλαβα δεν διαφέρουν πολύ), για όσους θέλουν sense αλλά είναι 1.5

2)rav's 1.6.3 donut, που είναι η σταθερότερη και γρηγορότερη rom εκτός των 1.5. Δεν ξέρω με ελληνικά τι παίζει, αλλά υπάρχει πάντα το greek virtual keyboard και το morelocale.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

 

Μια ερωτηση κι απο μενα:

Το ρουτ ,εκτος της δυνατοτητας προσβασης στα αρχεια συστηματος ,τι αλλο προσφερει; Απ'οτι διαβασα ,το μονο που εξυπηρετει στην δικη μου περιπτωση ειναι να μπορω να εγκαταστησω το titanium backup ,ωστε να κανω μπακ απ ,καποιες εφαρμογες που δεν εχουν εγγενη τη δυνατοτητα αυτη. Αλλα και ετσι να ειναι ,αν βγει μια αλλη ρομ και θελησω να την δοκιμασω ( ειναι μεχρι να παρω το κολαει :D ) , πρεπει να ειναι ρουτεντ, ... αλλα αν δεν ειναι τι γινεται; Θα μπορω να περασω το μπακ απ;

Το ρουτ εμπλεκεται σε σημαντικα αρχεια του συστηματος και μπορει να προκαλεσει καποια δυσλειτουργεια ,ή ειναι επιδερμικο και ασχετο με τις ζωτικες λειτουργιες;;

... θελω να πω πως υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργει καποιες φορες το wifi ,ή το bluetooth ,ή το radio, λογω του ρουτ;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα .

 

ΥΓ.

Βασιλη απ'οσο κοιταξα δεν βρηκα μενου ρυθμισης της εντασης του ξυπνητηριου !!! .. οποτε πιθανολογω οτι περνει την ρυθμιση της εντασης του κουδουνισματος , .... υπαρχει κατι αλλο;; :worry: ..... που δεν υπαρχει σε μας;;

 

Σχετικά με τον ήχο του ξυπνητηριού είδα ότι παραμένει αμετάβλητος ανεξάρτητα από το αν χαμηλώσω την ένταση ειδοποίησης ή την ένταση πολυμέσων.

 

Για το root που ρωτάς, ουσιαστικά μπορείς να βάλεις πολλές εφαρμογές οι οποίες διαφορετικά δε θα εγκαθίστονταν πχ bluetooth transfer το οποίο βέβαια δε δουλεύει σε Sense UI. Ολες οι custom ROM είναι rooted και δεν επηρεάζεται άμεσα απ' αυτό η λειτουργία του τηλεφώνου. Δυνητικά θα μπορούσε να είναι επικίνδυνο, γιατί μια κακόβουλη εφαρμογή θα μπορούσε ν' αποκτήσει πρόσβαση στα αρχεία συστήματος. Γι' αυτό και στη δική μου ROM, όπως και σε όλες τις custom, υπάρχει μια εφαρμογή που λέγεται Superuser και ελέγχει ποιες εφαρμογές έχουν πρόσβαση root. Συμπερασματικά, το root είναι χρήσιμο και χωρίς να προκαλεί προβλήματα στη λειτουργία του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Εαν παρω το Ματζικ, που φοραει την 1.5 θα μπορεσω να το αναβαθμισω στην εκδοση 2.0 οταν βγει;

 

Μήπως γιαυτο ο Γερμανος το εριξε στα 350 απο 550;

 

τι να κανω;;

Που το βλέπετε ότι ο γερμανός το έριξε στα 350; στο site του 536 βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Για το ξυπνητήρι μπορείτε να ρυθμίσετε την εντασή του αν εγκαταστησετε την εφαρμογη quick settings. Απλα μου κανει εντυπωση που το κινητο δεν εχει ρυθμιση απο μονο του.

 

Η φωτεινοτητα εννοειται πως ρυθμιζεται κανονικα απο τα settongs. Αυτο που ειπαμε πριν ειναι πως δεν ρυθμιζεται απο τριτες εφαρμογες οπως το quick settings.

 

παιδια σε όσους έβαλαν το καινουριο radio τι εντυπωσεις εχουν να μας πουν???

 

Αν μιλας για το radio-32A-6.35.10.18 δεν εχω βγαλει ασφαλες συμπερασμα ακομη. Το εχω δυο μερες. Απο θεμα σηματος δεν εχω δει διαφορες αλλα ειχα καλο σημα και πριν οπως και τωρα. Το ιδιο και για τη λειτουργια του κινητου που ειναι εξαιρετικη οπως και πριν.

Περιεργα πραγματα εχω παρατηρησει στην μπαταρια. Τα αναφερω με επιφυλαξη γιατι μπορει να ειναι τυχαιο. Τις επομενες μερες θα εχω πιο ασφαλη συμπερασματα.

1ον Μου φαινεται πως η διαρκεια της μπαταριας εχει αυξηθει αρκετά.

2ον Τα δυο προηγουμενα βραδια που εβαλα το κινητο να φορτισει το πρωι που ξυπνησα (6 ωρες μετα δηλαδη) η μπαταρια ΔΕΝ ειχε προλαβει να φτασει στο 100%... Δεν μπορει ομως να κανω λαθος στο οτι κραταει παραπανω αφου τωρα που σας γραφω (18 ωρες μετά) η μπαταρια ειναι στο 53%.

 

Εχει παρατηρησει κανεις κατι αναλογο?

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να πω, από προτίμηση και μόνο, ότι θεωρώ την όλη προσπάθεια της HTC με το sense άνευ αντικρύσματος. Αλλά και γενικότερα, η προσπάθεια των κατασκευαστών να προσφέρουν τροποποιημένα user interfaces για να διαφοροποιήσουν τα δικά τους προϊόντα, είναι τελικά λεφτά για πέταμα.

 

Με γνώμονα τα παραπάνω, θεωρώ λογικότατο ότι έξω η Τ-mobile (AFAIK) προσφέρει το magic με stock Android (αλλά στην έκδοση 1.6), εδώ η Vodafone το δίνει επίσης με stock ελληνικό 1.5 κτλ.

 

Πείραξα τη VmaSense, ώστε να αφαιρέσω το Sense UI και το αποτέλεσμα είναι η VmaNoSense. Ενσωματώνει τις αλλαγές τις VmaSense και φυσικά είναι rooted. Για οδηγίες εγκατάστασης δείτε το blog μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω με καποιο τροπο να απενεργοποιησω ή να εξαφανισω εικονιδια του youtube , gmail και να μην φαινονται ουτε στα προγράμματα. (να μη φυγουν απλα απο την επιφάνεια εργασιας.)

Στο Iphone απλα υπηρχε μια εντολη που λεει hide icon.

Κάτι αντίστοιχο υπάρχει στο magic?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...