Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι ακριβώς. Σε αυτή τη φάση μόνο η CursorSense δουλεύει με αυτό το radio. Αντιγράφω από το post μου για την καινούρια ROM:

 

Θα μπορώ να βάλω άλλη ROM;

Ναι, αλλά θα χρειαστεί προηγουμένως να αλλάξετε το radio και το SPL. Υπάρχουν developers στο xda που δουλεύουν για την έκδοση kernel για το καινούριο radio ο οποίος θα σας επιτρέπει να βάλετε όποια ROM θέλετε. Ο kernel είναι διαθέσιμος, αλλά υπό δοκιμή. Όταν υπάρχουν νεότερα, θα ενημερωθείτε στο Magic tips.

 

PS: Παρακαλώ πολύ να διαβάζετε προσεκτικά τους οδηγούς κι αν ακόμα έχετε απορίες, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω. Απλά είναι κρίμα να επαναλαμβάνουμε πράγματα που υπάρχουν εκεί. Αν πιστεύετε ότι δεν υπάρχει κάτι, πολύ ευχαρίστως να το προσθέσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τελικά ίσως η αιτία των προβλημάτων μου ήταν η SD, της έκανα ΕΝΑ format και τώρα όλα καλά. έκανα root με τον τρόπο του vman. και δεν ξέρω αν δούλεψε. το δοκίμασα με το marketenabler

ξεκίνησα το marketenabler, πήγα σε κάποιες από τις επιλογές που έχει και πάτησα "fake to this provider now"

φόρτωσε μια μπάρα και με πέταξε σε μία μαύρη οθόνη με τίτλο "SU Request"

μετά απο αυτό κάνει αναγκαστικό κλείσιμο ο Superuser permisions και μένει στην μπάρα που φόρτωσε πριν, χωρίς φυσικά να δουλέψει.

δοκίμασα και το bluex. και αυτό κεί που ζητάει άδεια για να συνεχίσει το ίδιο ακριβός.

δεν πέτυχε το ROOT?

Edited by MALACHASKOS
Link to comment
Share on other sites

τελικά ίσως η αιτία των προβλημάτων μου ήταν η SD, της έκανα ΕΝΑ format και τώρα όλα καλά. έκανα root με τον τρόπο του vman. και δεν ξέρω αν δούλεψε. το δοκίμασα με το marketenabler

ξεκίνησα το marketenabler, πήγα σε κάποιες από τις επιλογές που έχει και πάτησα "fake to this provider now"

φόρτωσε μια μπάρα και με πέταξε σε μία μαύρη οθόνη με τίτλο "SU Request"

μετά απο αυτό κάνει αναγκαστικό κλείσιμο ο Superuser permisions και μένει στην μπάρα που φόρτωσε πριν, χωρίς φυσικά να δουλέψει.

δοκίμασα και το bluex. και αυτό κεί που ζητάει άδεια για να συνεχίσει το ίδιο ακριβός.

δεν πέτυχε το ROOT?

 

μετά απο τον έλεγχο που κάναμε με τον vman έχει γίνει κανονικα root το κινητό και δούλεψε (επιτέλους το enabler).

αλλα λόγω ταχύτητας (αργός browser, market) τώρα πέρναω την CursorSense.

Link to comment
Share on other sites

Το σηματάκι Η που εμφανίζει όταν μπαίνω ίντερνετ τι είναι? Πως ξέρω αν μπαίνω μέσω wireless cosmote ή μέσω wap όπου χρεώνομαι φουλ
Link to comment
Share on other sites

Το σηματάκι αυτό δείχνει ότι συνδέεσαι με HSDPA ή αλλιώς 3.5G. Το αν μπαίνεις μέσω wireless cosmote εξαρτάται από τις ρυθμίσεις που υπάρχουν στο APN σου.
Link to comment
Share on other sites

Εκει λέει ίντερνετ και τπτ περι wap οπότε μάλλον καλά είμαι αλλά δεν έχει στα άλλα πεδία τπτ username κ τέτοια είναι κενά. Από cosmote μου είπανε ότι γίνεται αυτόματα από τη στιγμή που το ενεργοποιήσανε αυτοί...δλδ είτε γράφει πάνω H είτε 3G το ίδιο χρεώνομαι?
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα χρεώνεσαι το ίδιο. Θέμα θα υπάρχει, εάν η Cosmote (δεν το ξέρω αυτό, αλλά δε νομίζω ότι ισχύει) χρεώνει διαφορετικά τη σύνδεση μέσω 3G απ' ότι όταν συνδέεσαι μέσω GPRS (το σηματάκι G) εκεί που δεν υπάρχει κάλυψη 3G.

 

Το WAP που αναφέρεις είναι άλλο πράγμα. Φαντάσου το GPRS σαν λεωφόρο και το WAP σαν όχημα. Είναι ό,τι και το http. Ένα πρωτόκολλο για μεταφορά δεδομένων.

 

EDIT:

Ρίξε μια ματιά εδώ για τις χρεώσεις wireless internet της Cosmote. Η χρέωση έχει να κάνει καθαρά με τον όγκο δεδομένων που κατεβάζεις και όχι με την ταχύτητα με την οποία συνδέεσαι στο δίκτυο της Cosmote.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Όλα καλά τότε με τις χρεώσεις. όποτε για μένα που δεν με νοιάζει η ταχύτητα τι Η τι G τι 3G :D

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα δεν επηρεάζει την χρέωση, αλλά έτσι και έχετε βάλει το apn που είναι για το wap και έχει χρέωση ανά ΚΒ την πατήσατε γιατί δεν αφαιρούνται αυτά από τα προπληρωμένα ΚΒ. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στη Wind και το σωστό apn (για τη wind) είναι το "gint" και όχι το "gwap".

 

χμ... στη νέα έκδοση, έχω ένα θεματάκι στις επαφές. Στις επαφές που είναι σωσμένες στο τηλέφωνο και κάνει τη διάκριση μεταξύ "ονόματος" και "επωνύμου" μου εμφανίζει πρώτα το όνομα και δε βλέπω πώς αλλάζει αυτό. Έχει κανείς κάποια ιδέα;

Edited by rigasnic

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

χμ... στη νέα έκδοση, έχω ένα θεματάκι στις επαφές. Στις επαφές που είναι σωσμένες στο τηλέφωνο και κάνει τη διάκριση μεταξύ "ονόματος" και "επωνύμου" μου εμφανίζει πρώτα το όνομα και δε βλέπω πώς αλλάζει αυτό. Έχει κανείς κάποια ιδέα;

 

Πώς γίνεται να κάνεις τέτοια διάκριση? Μήπως ήρθαν οι επαφές έτοιμες από άλλο κινητό ή outlook?

Προφανώς αντιμετωπίζεις πρόβλημα γιατί οι επαφές (σε τηλέφωνο, gmail κλπ) Έχουν μόνο την επιλογή όνομα. Οπότε αυτό αναγνωρίζουν και ως πρώτη επιλογή. Δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι για αυτο...

 

 

Μια ερώτηση κι από μένα τωρα. Την άλλη βδομάδα θα λείπω σιγκαπούρη για επαγγελματικούς λόγους. Στη vodafone που ρώτησα οι χρεώσεις είναι τραγικές και πέφτει διπλό καπέλο σε κάθε κλήση. Οπότε θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει τρόπος να μιλήσω με κάποια εφαρμογή όπως το google voice (το οποίο αν κατάλαβα καλά είναι μόνο για αμερική).

 

Ξέρει κανείς κάτι??

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να κάνεις τέτοια διάκριση? Μήπως ήρθαν οι επαφές έτοιμες από άλλο κινητό ή outlook?

Προφανώς αντιμετωπίζεις πρόβλημα γιατί οι επαφές (σε τηλέφωνο, gmail κλπ) Έχουν μόνο την επιλογή όνομα. Οπότε αυτό αναγνωρίζουν και ως πρώτη επιλογή. Δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι για αυτο...

 

 

Μια ερώτηση κι από μένα τωρα. Την άλλη βδομάδα θα λείπω σιγκαπούρη για επαγγελματικούς λόγους. Στη vodafone που ρώτησα οι χρεώσεις είναι τραγικές και πέφτει διπλό καπέλο σε κάθε κλήση. Οπότε θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει τρόπος να μιλήσω με κάποια εφαρμογή όπως το google voice (το οποίο αν κατάλαβα καλά είναι μόνο για αμερική).

 

Ξέρει κανείς κάτι??

δεω το εχω κανει αλα μεσο ασιρματου δικτιου γιατι οχι και δεν 8α χρεωνεσε λεω εγψ τορα :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κι από μένα τωρα. Την άλλη βδομάδα θα λείπω σιγκαπούρη για επαγγελματικούς λόγους. Στη vodafone που ρώτησα οι χρεώσεις είναι τραγικές και πέφτει διπλό καπέλο σε κάθε κλήση. Οπότε θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει τρόπος να μιλήσω με κάποια εφαρμογή όπως το google voice (το οποίο αν κατάλαβα καλά είναι μόνο για αμερική).

 

Ξέρει κανείς κάτι??

 

Εάν δε σ' ενδιαφέρει να δέχεσαι αποκλειστικά κλήσεις στο ελληνικό σου νούμερο, υπάρχουν λύσεις όπως οι planetSIM που σου δίνει τη δυνατότητα για roaming χωρίς να έχεις χρέωση, όταν σε καλούν κι επιπλέον έχει σχετικά καλές τιμές στις κλήσεις προς εξωτερικό. Μια ακόμα λύση θα ήταν να αγοράσεις μια τοπική κάρτα SIM (τύπου καρτοκινητού), αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι αυτό στη Σιγκαπούρη κι επιπλέον εάν δεν ξαναπάς εκεί θα είναι παντελώς άχρηστη. Aνάλογη λύση με την planetSIM είναι και το Truphone με τη διαφορά ότι η συγκεκριμένη έχει και εφαρμογή για το Android. Εάν έχεις πρόσβαση σε wifi μπορείς να το χρησιμοποιείς για κλήσεις μέσω VOIP. Τέλος, εάν έχεις κάποιον VOIP αριθμό πχ από τη Viva, μπορείς να εγκαταστήσεις το Fring στο κινητό σου, να το ρυθμίσεις και στη συνέχεια να δέχεσαι και να κάνεις κλήσεις από εκεί. Φυσικά, προϋπόθεση, για να είναι συμφέρουσα αυτή η λύση, είναι να έχεις wifi.

Τι θα μας φέρεις από Σιγκαπούρη;:D

Για τη μεταφορά αρχείων μέσω Bluetooth

 

Και τώρα κάτι διαφορετικά που αφορά όλους όσους έχουν ROM με Sense UI στο κινητό τους. To Bluetooth file transfer και άλλες παρόμοιες εφαρμογές για μεταφορά αρχείων μέσω bluetooth δε δουλεύουν στο Sense UI. Θα πρέπει να περιμένουμε η google να προσθέσει καινούρια προφίλ bluetooth στο Android και στη συνέχεια η HTC να τα ενσωματώσει στις ROM της.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μόλις 6 ώρες με το 6.35.10.18 radio νομίζω ότι είναι το καλύτερο που έχει κυκλοφορήσει! Σε σημείο με χαρακτηριστική δυσκολία με cote κάνει άμεσο handover από UMTS σε GPRS και με αισθητά καλύτερη ποιότητα σήματος. Προσωπικά παροτρύνω όποιον μπορεί να αναβαθμίσει στο 6.35.10.18 radio (λόγω ROM) να το κάνει άμεσα.
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μόλις 6 ώρες με το 6.35.10.18 radio νομίζω ότι είναι το καλύτερο που έχει κυκλοφορήσει! Σε σημείο με χαρακτηριστική δυσκολία με cote κάνει άμεσο handover από UMTS σε GPRS και με αισθητά καλύτερη ποιότητα σήματος. Προσωπικά παροτρύνω όποιον μπορεί να αναβαθμίσει στο 6.35.10.18 radio (λόγω ROM) να το κάνει άμεσα.

έχεις τη CursorSense???

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά και στην τελευταία επίσημη αυτή η 'σειρά' radio χρησιμοποιείται.

o vman στις οδηγιες του γραφει για radio 6.35.08.29 και SPL 1.76.2007 αν βαλουμε το 6.35.10.18 θα μπορουμε πανω σε αυτο να εγκαταστησουμε την επισημη ελληνικη???

Link to comment
Share on other sites

100% δεν ξέρω αλλά η λογική λέει ότι θα δουλέψει καθώς η 6.35.08.29 και η 6.35.10.18 είναι της ίδιας 'σειράς'. Τουλάχιστον στην cursor και οι δύο παίζουν και πλέον ο cursor προτίνει την 6.35.10.18 και εγώ είδα διαφορά με την 6.35.10.18 σε cote.
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

--- Σημερα το πηρα αποφαση και περασα την ελληνικη ρομ με engineering SPL.

 

--- Ενα μεγαλο ευχαριστω στον vman ,για την πολυ καλη δουλεια που εχει κανει με τους οδηγους. Η διαδικασια ηταν παιχνιδακι.

 

---- Πρωτες εντυπωσεις αριστες ,σε σχεση με πρωτα ----

+ Καλυτερο σκρολαρισμα, επιπεδου αιφον (δυο χρονια το ειχα) ,

- μνημη λιγοτερη κατα 110mb :mad:

+ στον browser .... multitouch??? .... οπως iphone :cool:

+ πληκτρολογιο αποκρισης .... αιφον;; ... καλα το παει .... :shifty: με πολυ καλο autocorrection ευγε.

? να δουμε και τη μπαταρια .... πως θα παει.

Αυτα σε πρωτη επαφη

 

Εχω μονο προβλημα με το σεταρισμα των email accounts. Μου πεταει ποπαπ.

--- "your outgoing server does not support authentication

verify your outgoing server settings" ---

Δεν θυμαμαι τι outgoing server ειχα πρωτα :cry:

Τα emails ειναι Forthnet και vodafone και το κανει και στα δυο.

Χρησιμοποιω τους outgoing servers απο τους λογαριασμους του outlook, χωρις SSL ή TLS. Αλλα και με αυτα μαρκαρισμενα ,δεν σεταρει.

Μηπως καποιος φιλος γνωριζει τι φταιει να με διευκολυνει λιγο;;;

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

o vman στις οδηγιες του γραφει για radio 6.35.08.29 και SPL 1.76.2007 αν βαλουμε το 6.35.10.18 θα μπορουμε πανω σε αυτο να εγκαταστησουμε την επισημη ελληνικη???

 

Εγκατέστησα το καινούριο radio και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι δουλεύει με την ελληνική ROM. Δεν είχα το χρόνο να το δοκιμάσω εκτεταμένα, αλλά φαίνεται ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

 

Για να το εγκαταστήσετε:

 

  1. Κατεβάστε το radio 6.35.10.38 και αντιγράψτε το στο φάκελο tools του androidsdk
  2. Μπείτε σε fastboot mode
  3. Ανοίξτε command prompt και γράψτε την εντολή:

fastboot flash radio Radio_HTC_PVT_32A_6.35.10.18.img

 

Κάντε επανεκκίνηση.

 

Εναλλακτικά:

  1. Κατεβάστε αυτό το αρχείο και αντιγράψτε το στην κάρτα σας
  2. Μπείτε σε recovery mode
  3. Επιλέξτε το Flash zip from sdcard και μετά το αρχείο που κατεβάσατε
  4. Κάντε επανεκκίνηση

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το καινούριο radio και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι δουλεύει με την ελληνική ROM. Δεν είχα το χρόνο να το δοκιμάσω εκτεταμένα, αλλά φαίνεται ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

 

Για να το εγκαταστήσετε:

 

  1. Κατεβάστε το radio 6.35.10.38 και αντιγράψτε το στο φάκελο tools του androidsdk
  2. Μπείτε σε fastboot mode
  3. Ανοίξτε command prompt και γράψτε την εντολή:

fastboot flash radio Radio_HTC_PVT_32A_6.35.10.18.img

 

Κάντε επανεκκίνηση.

 

αυτό να το κάνω και εγώ με την CursorSense?

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις σε προηγούμενο post, o gbil μιλάει για καλύτερο σήμα. Προσωπικά το έχω μόνο λίγη ώρα και δεν έχω μετακινηθεί, για να μπορέσω να εκτιμήσω εάν έχει αλλάξει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...