Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασες να τα βγάλεις από το Settings-Applications-Manage applications ;

 

Διαφορετικά σε command prompt γράφεις:

adb shell
cd data
cd app
cd ls

 

Θα πάρεις ως αποτέλεσμα μια λίστα με τις εφαρμογές που είναι εγκατεστημένες σε μορφή com.android.xxxxxxx. Βρες αυτή που θέλεις να απεγκαταστήσεις και γράψε στο παραπάνω command prompt:

 

rm com.android.xxxxxxx

 

όπου com.android.xxxxxxx το όνομα της εφαρμογής που θέλεις να αφαιρέσεις.

 

PS: Δε σου γράφω τα συγκεκριμένα ονόματα των εφαρμογών, γιατί δεν τις έχω εγκατεστημένες σε αυτή τη φάση και δεν μπορώ να τα βρω. Προφανώς η μία από τις 2 είναι η com.htc.android.psclient

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν βάλουμε την casence θα δουλεύουν τα bluetooth για ανταλλαγή αρχείων? και ο browser θα υποστηρίζει javascript για κατέβασμα από ραπιντ?
Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Στη CaSense με kernel 2.6.27 δουλεύει το bluetooth. Εάν επιλέξεις το 2.6.29, το οποίο είναι γρηγορότερο, δε θα έχεις bluetooth. Όσο για το rapidshare που αναφέρεις, το δοκίμασα στην CursorSense και δουλεύει κανονικά. Ο browser του Android είναι φτιαγμένος πάνω στο webkit που υποστηρίζει εγγενώς javascript, οπότε δε νομίζω ότι θα έχει κάποιο θέμα σε οποιαδήποτε ROM.
Link to comment
Share on other sites

και που βλεπω ποιο κερνελ διαλέγω? δεν καταλαβαίνω που το βλέπω? μπορείς να μου δώσεις ένα λινκ?
Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις στη σελίδα της CaSense στο xda κι εκεί έχει links για όλους τους kernel στο πρώτο post. Μπορείς να βρεις συγκεντρωμένα τα αρχεία που χρειάζονται για τη CaSense στο mediafire. Αν θέλεις bluetooth επέλεξε τον 2.6.27BFS (mirror)
Link to comment
Share on other sites

κατεβάζω δηλαδή αυτή την ρομ και την εγκαθιστώ σύμφωνα με τις οδηγίες στο blog σου?
Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις και περνάς με τη σειρά:

 

  1. την CaSense 1.1
  2. το CaSense 1.1.1 no-wipe update
  3. και προαιρετικά, εάν θέλεις το 2.6.27 BFS kernel (η 1.1 έκδοση έρχεται με τον 2.6.27 kernel ο οποίος είναι σχετικά πιο αργός εν συγκρίσει με την BFS έκδοσή του

Προτού κάνεις οτιδήποτε, μην ξεχάσεις να κάνεις nandroid backup και κατόπιν wipe, προτού περάσεις τη CaSense.

 

Εν συντομία: nandroid backup -> wipe -> CaSense 1.1 -> CaSense 1.1.1 no-wipe update -> 2.6.27 BFS (προαιρετικά)

Link to comment
Share on other sites

θα το κάνω τώρα κιόλας. αν έχεις google talk κάνε με αντ : oinopneuma@gmail.com
Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις και περνάς με τη σειρά:

 

  1. την CaSense 1.1
  2. το CaSense 1.1.1 no-wipe update
  3. και προαιρετικά, εάν θέλεις το 2.6.27 BFS kernel (η 1.1 έκδοση έρχεται με τον 2.6.27 kernel ο οποίος είναι σχετικά πιο αργός εν συγκρίσει με την BFS έκδοσή του

Προτού κάνεις οτιδήποτε, μην ξεχάσεις να κάνεις nandroid backup και κατόπιν wipe, προτού περάσεις τη CaSense.

 

Εν συντομία: nandroid backup -> wipe -> CaSense 1.1 -> CaSense 1.1.1 no-wipe update -> 2.6.27 BFS (προαιρετικά)

 

είχα με τον 2.6.29 και πήγαινε σφαίρα! αλλά με τον 2.6.27 δεν μου δουλεψε! δεν ξέρω τον λόγω. με αυτόν πάει καλύτερα απο την myhero? δουλεύουν όλα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα δοκιμάσει τη CaSense ήταν αρχικά με kernel 2.6.27 και δούλευει κανονικά. Κατόπιν τη δοκίμασα με 2.6.29 και ήταν αρκετά γρήγορη, αλλά χωρίς bluetooth. Ωστόσο, δε νομίζω ότι θα δεις μεγάλη διαφορά σε σχέση με τη MyHero τόσο από χαρακτηριστικά όσο και από ταχύτητα.

 

Όταν κατεβάζετε ένα αρχείο, καλό είναι να ελέγχετε το MD5 sum του, για να είστε σίγουροι ότι έχει κατέβει σωστά. Εάν το αρχείο του kernel ή της ROM που κατεβάσατε δεν είναι σωστό, προφανώς θα υπάρχει πρόβλημα στη λειτουργία του τηλεφώνου. Φυσικά αυτό μπορεί να οφείλεται και σε πολλούς άλλους λόγους. Όταν μια ROM, όπως η CaSense ή η Cyanogen, που είναι αρκετά δοκιμασμένες, δε δουλεύουν στο κινητό μας κι έχουμε βεβαιωθεί ότι τα αρχεία που κατεβάσαμε είναι εντάξει, μια επανανεγκατάσταση (με τα απαραίτητα wipe) συνήθως λύνει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω βρεί το κινητό σφραγισμένο στα 280 ευρώ. Λέτε να βρωμάει η ιστορία ? Υπάρχουν κλώνοι? Μου είπε ο τύπος σφραγισμένο , με απόδειξη αγοράς και εγγύηση μέχρι το 2011.

 

Η έκδοση wind έχει διαφορά με τις άλλες? Κάρτα cosmote θα παίζει κανονικά? ΕΠΕΙΓΟΝ

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

παιδια,επειδη με ενδιαφερει αυτο το κινητακι θελω να μαθω τι παιζει με το GPS του.μπορω να βαλω αν θελω το GARMIN ας πουμε ή εχει google maps ή κατι αλλο μεσα?

 

tnx

Link to comment
Share on other sites

Έχει το google maps και μπορείς να βάλεις το ndrive και το Copilot live. Κι αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει στα σκαριά έκδοση για το Destinator, χωρίς να ξέρω συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι;

Έχετε παρατηρήσει κανένα πρόβλημα με τους kernel με bfs;

Και στη MyHero όταν το είχα δοκιμάσει και στην Cyanogen τώρα μου κάνει διάφορα τρελά...του στυλ...πατάω σε TextBox και δεν ανοίγει το πληκτρολόγιο, στην MyHero είχε πρόβλημα με το "σείρσιμο" μεταξύ των οθονών της HomeScreen... γενικά προβλήματα επικοινωνίας της touchscreen με το software...

Σήμερα που ανανέωσα στην τελευταία Cyanogen με kernel χωρίς bfs νομίζω όλα είναι κανονικά...

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι;

Έχετε παρατηρήσει κανένα πρόβλημα με τους kernel με bfs;

Και στη MyHero όταν το είχα δοκιμάσει και στην Cyanogen τώρα μου κάνει διάφορα τρελά...του στυλ...πατάω σε TextBox και δεν ανοίγει το πληκτρολόγιο, στην MyHero είχε πρόβλημα με το "σείρσιμο" μεταξύ των οθονών της HomeScreen... γενικά προβλήματα επικοινωνίας της touchscreen με το software...

Σήμερα που ανανέωσα στην τελευταία Cyanogen με kernel χωρίς bfs νομίζω όλα είναι κανονικά...

 

Σε όσες ROMs προσφέρουν BFS kernels τους χρησιμοποιώ χωρίς να διαπιστώσω τα προβλήματα που αναφέρεις. Εάν το πρόβλημα εμφανίζεται μετά την εγκατάσταση του kernel, υποθέτω ότι έχει να κάνει με την εγκατάστασή του και όχι με τον kernel καθ'αυτώ. Ρίξε μια ματιά σε post μου παραπάνω.

 

Εδώ και αρκετές μέρες χρησιμοποιώ την CursorSense που έχει απίστευτη σταθερότητα και ταχύτητα, φανταστικό πληκτρολόγιο και πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας. Είναι η μακροβιότερη ROM στο κινητό μου και πιθανότατα θα την αλλάξω μόνο με την καινούρια έκδοση της CursorSense:).

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετές μέρες χρησιμοποιώ την CursorSense που έχει απίστευτη σταθερότητα και ταχύτητα, φανταστικό πληκτρολόγιο και πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας. Είναι η μακροβιότερη ROM στο κινητό μου και πιθανότατα θα την αλλάξω μόνο με την καινούρια έκδοση της CursorSense:).

 

ποσο καιρο σου κρατα η μπαταρια?

πχ με την myHero κραταγε με το ζορι ενα 24 ωρο (και πολυ λεω)

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Από μέγιστη φόρτιση μέχρι να πέσει στο 20% κάνει 2 με 2+ μέρες. Ασφαλώς έχει να κάνει και με τη χρήση. Ωστόσο, με τη MyHero και 'μένα δεν έβγαζε πάνω από 1 μέρα.
Link to comment
Share on other sites

με backup δεν αποθηκευεται το spl και radio ετσι;

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Δεν μπορείς να κάνεις backup το radio και το SPL. Υπάρχει τρόπος να επαναφέρεις τα αρχικά, εάν το θελήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα που το magic μου κρατάει πλέον λιγότερο από 10 ώρες αναμονή, τι μπορώ να κάνω (εντός εγγύησης) ώστε να γίνει σαν καινούριο για να δω μήπως μου την κάνει κάποια εφαρμογή; (έχω δοκιμάσει ότι utility έχω βρει, αλλά δεν έχει πετύχει). Υπάρχει κανένα είδος ολικής επαναφοράς;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παΐδια

 

Είμαι και εγώ κάτοχος ενός HTC MAGIC, το κινητό το βρίσκω αρκετά ωραίο και το ANDROID πολύ πιο ευχάριστο άπω το windows mobile (πρωην κατοχος touch cruise), αφού ξεφύγαμε και από το πενάκι πάλι καλά να λες!

Το κινητό έχει αγοραστεί από αυστριακό e-bay και ειναι vodafone branded, που σημαίνει 32Β, στο phone storage ωμός μου βγάζει 288 mb αρχική μνήμη, σημαίνει κάτι αυτό?

Γενικότερα δεν ενδιαφέρομαι για κάποια cooked rom (ούτε rooted δεν το έχω κάνει ακόμα) , καθώς το κινητό προσφέρει πολλά από μονό του.

 

ΚΑι τώρα μια πολύ γενική ερώτησή, όταν πειράζεις ένα κινητό με custom rom και αλλάζεις και το radio ας πούμε αυτό δεν επηρεάζει την κεραία του κινητού? Παραμένει ίδια η ασφάλειά κατά της ακτινοβολίας με αυτήν που σου παρέχει η εκάστοτε εταιρία όταν αγοράζεις ένα κινητό! Στο ?HTC touch cruise είχα βάλει τα πάντα επάνω από custom roms, κατά ποσό αυτά όμως είναι ασφαλη?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εάν το κινητό σου έχει 288 MB μνήμη είναι 32Α. Και στην Ελλάδα τα Vodafone κινητά είναι 32Α με 288 MB. Για να δεις την έκδοση του κινητού σου μπες σε fastboot. Κλείσε το κινητό σου. Στη συνέχεια κρατώντας πατημένο το Back πάτησε το power. Στην οθόνη που θ' ανοίξει θα δεις την έκδοση του κινητού σου και το radio που χρησιμοποιείς.

 

Στις περισσότερες custom ROM, δε χρειάζεται να αλλάξεις το radio. Στην CursorSense που χρειάζεται βάζεις επίσημο radio της HTC, οπότε είναι όλα σύμφωνα με τους κανονισμούς ασφαλείας. Σε γενικές γραμμές είναι εύκολο και ασφαλές να βάλεις custom ROM.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό κατά πάσα πιθανότητα είναι 32Β και ΟΧΙ 32Α. Η μνήμη 288ΜΒ που σου λέει είναι η ROM που είναι όντως 288ΜΒ. Για να σιγουρευτείς όμως μια και καλή, μπες σε fastboot όπως λέει ο vman.

 

Κατά τ'άλλα εγώ με 32Β έχω βάλει αρκετές custom rom χωρίς να αλλάξω radio ή spl. Γενικά θα σου πρότεινα και να το αποφύγεις (ειδικά το spl) αν δεν είναι ανάγκη.

 

Μεγάλη προσοχή οι rom που βάζεις να είναι φτιαγμένες για τον τύπο του τηλεφώνου σου (32Α ή 32Β).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...