Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ το ρύθμισα να μου δείχνει από 27 κάθε μήνα που ανανεώνεται ο λογαριασμός μου, είναι εύκολο και μάλλον αυτό που θέλεις. Μόλις το ανοίξεις, πάτα MENU και Billing date. Επέλεξε την ημερομηνία που ανανεώνεται ο λογαριασμός σου και έτοιμος.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας. Χθες παρέλαβα το Magic μου (htc-branded, not with google)αλλά έχω μερικά προβλήματα και ελπίζω να με βοηθήσετε. Το παρήγγειλα από την Αγγλία (μέσω ebay) και το έστειλαν από το hong-Kong. Με το που άνοιξα το κινητό όλα ήταν στα κινέζικα αλλά κατάφερα να το αλλάξω στα αγγλικά αλλά δεν άλλαξαν τα πάντα. Το μάρκετ είναι στα κινέζικα όπως και οι επιλογές στο gmail και μια εφαρμογή με σήμα ένα κόκκινο μικρόφωνο (σε αυτό ακόμα και το όνομα είναι στα κινέζικα). Σίγουρα είναι και άλλα αλλά αυτά βρήκα τώρα να σας πω... Τι μπορώ να κάνω για να αλλάξω την γλώσσα στα αγγλικά σε αυτές τις εφαρμογές; θα πρέπει να κάνω root ή κάτι τέτοιο και αν ναι πώς (είμαι άσχετος σε αυτό το θέμα); Ελπίζω να με βοηθήσετε και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

EDIT: και στο call log κάτω από το όνομα της επαφής και το νούμερο λέει κάτι στα κινέζικα και δίπλα fixed line

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολλοί θα έχετε διαβάσει το market θα ανανεωθεί στην επόμενη έκδοση 1.6 http://android-developers.blogspot.com/2009/09/some-news-from-android-market.html

Χτες παρατήρησα ότι έγινε ήδη η αλλαγή στις κατηγορίες που αναφέρονται. Δηλαδή μπήκαν κατηγορίες Sports,Health,Themes και Comics.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τα updates στις εφαρμογές του android γίνονται έτσι αθόρυβα...χωρίς να σε ειδοποιήσει;

Σιγά σιγά δηλαδή θα μεταβούμε στο Android 1.6 (Donut);

Οι αλλαγές που αφορούν το λειτουργικό (π.χ. system wide search, multitouch κλπ) είναι στο 1.6 ή στο 2.0 (Eclair) γιατί διαβάζω ότι θα βγει κι αυτό σύντομα και έχω μπερδευτεί. Κάπου διάβασα μάλιστα ότι θα συνυπάρχουν κιόλας (το 1.* και το 2.0)

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που όλα τα παραπάνω τα αναφέρω εδώ είναι γιατί με ενδιαφέρει μήπως το magic χρεώνει κάτι που δεν βλέπω παρά το αν η vodafone κάνει λάθος ή όχι. Από τη στιγμή που με το magic πάνε όλα καλά το λάθος της vodafone πιστεύω θα βρεθεί. Αν όμως κάτι πάει λάθος με το κινητό και χρεώνει συνεχώς, δε βλέπω τρόπο να γλιτώσω το χιλιάρικο....

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί και στο παρελθόν...αλλά για να είσαι σίγουρος κατέβασε το APNdroid το οποίο απενεργοποιεί τις ρυθμίσεις 3G έτσι ώστε μόνο όταν θέλεις να έχεις πρόσβαση στο Internet, τότε μόνο το ενεργοποιείς και είσαι σίγουρος ότι δεν τρέχει τίποτα στο background...

x
Link to comment
Share on other sites

Πατας menu-settings-wireless controls-mobile network settings-access point names-π.χ. για wind θα γραφει wind internet με ρυθμισεις ------>gint.b-online.gr θα σβησεις το (.gr).....και εισαι οκ..!!!!
LG G4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν θελω να κλεισω το mobile internet, απλά πατάω παρατεταμένα το off button και επιλέγω mobile network off. Και απλά δεν λειτουργεί. Είναι σαν να κλείνει κανείς 3G αλλά και GPRS ταυτόχρονα, ενώ στα περισσότερα κινητά επιλέγεις μεταξύ HSPA και σε gprs
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ποιον browser προτείνεται που να υποστηρίζει javascript και να μπορείς να κάνεις copy-paste ένα κείμενο από τη σελίδα? γιατί ο default του android μου δημιουργεί προβλήματα με την javascript πχ. στο rapidshare...

 

παρακαλώ βοήθεια!!!!

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα. Υπαρχει τροπος καποια τηλεφωνα να τα εχουμε ως ταχειες κλησεις (π.χ οπως στο παλιο μου SE πατουσα εναν αριθμο συνεχεια και καλουσε τον αριθμο που ειχα καταχωρησει?)
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα. Υπαρχει τροπος καποια τηλεφωνα να τα εχουμε ως ταχειες κλησεις (π.χ οπως στο παλιο μου SE πατουσα εναν αριθμο συνεχεια και καλουσε τον αριθμο που ειχα καταχωρησει?)

 

- Αμε, πως δεν υπαρχει ....

- Πηγαινεις στις επαφες και μαρκαρεις με αστερακι οσες σε ενδιαφερουν... μετα πας στην επιφανεια εργασιας και πατας παρατεταμενα σε ενα κενο σημειο της ,οπου θα εμφανιστει το popup των widgets. Eπιλεγεις το folders και απο εκει το starred condacts οπου θα εμφανιστει στην επιφανεια εργασιας ενας φακελος με ολες τις επαφες που εχεις μαρκαρει .... η συνεχεια ειναι αυτονοητη ... :rolleyes:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Νέος στο android και προσπαθώ να καταλάβω μερικά πράγματα.

Αν δεν κάνω λάθος, το ελληνικό πληκτρολόγιο είναι το HTC_IME.apk σωστά; (ψάχνω να βρω πως το εγκαθιστώ, θα το βρω που θα πάει).

File manager απο οτι βλέπω, δεν υπάρχει, θα πρέπει να κατεβάσω κάποιον απο το market μάλλον. Ποιός θεωρείται ο καλύτερος;

Επίσης, βλέπω πως όταν έχω συνδεδεμένη τη συσκευή στον υπολογιστή μου ενώ έχω internet, η συσκευή δεν συνδέεται με το internet... λύνεται αυτό; (το ελπίζω) ή δεν λειτουργεί έτσι, όπως στα WM;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Νέος στο android και προσπαθώ να καταλάβω μερικά πράγματα.

Αν δεν κάνω λάθος, το ελληνικό πληκτρολόγιο είναι το HTC_IME.apk σωστά; (ψάχνω να βρω πως το εγκαθιστώ, θα το βρω που θα πάει).

File manager απο οτι βλέπω, δεν υπάρχει, θα πρέπει να κατεβάσω κάποιον απο το market μάλλον. Ποιός θεωρείται ο καλύτερος;

Επίσης, βλέπω πως όταν έχω συνδεδεμένη τη συσκευή στον υπολογιστή μου ενώ έχω internet, η συσκευή δεν συνδέεται με το internet... λύνεται αυτό; (το ελπίζω) ή δεν λειτουργεί έτσι, όπως στα WM;

 

- Καλως τονα ..... καλωσορισες ... :)

- Για ελληνικα κανε search στο market για το Greek input method και εγκατεστησε το.

- Στο market βρες τον astro file manager,.... ο καλυτερος .... απ'οτι λενε ολοι. Προσωπικα χρησιμοποιω τον file manager του υπολογιστη μου.

- Το τριτο δεν το γνωριζω, .... αλλα και ουτε το καταλαβαινω, .... για ποιο λογο να γινεται αυτο; . Αν εχεις υπολογιστη μπαινεις στο ιντερνετ απ'αυτον ,ποιος ο λογος να συνδεεις τον υποφορητο υπολογιστη στον υπολογιστη για να μπεις στο ιντερνετ;;... αφου πλεον οι υποφορητοι υπολογιστες-τηλεφωνα μπορουν να το κανουν αυτο αυτονομα ( wifi,hsdpa,3G ) .Εμενα παντως συνδεδεμενο με τον υπολογιστη, μπαινει στο ιντερνετ και με wifi(το δικο του) ,αλλα και με HSPA.

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, βλέπω πως όταν έχω συνδεδεμένη τη συσκευή στον υπολογιστή μου ενώ έχω internet, η συσκευή δεν συνδέεται με το internet... λύνεται αυτό; (το ελπίζω) ή δεν λειτουργεί έτσι, όπως στα WM;

 

όχι δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

.............................

- Το τριτο δεν το γνωριζω, .... αλλα και ουτε το καταλαβαινω, .... για ποιο λογο να γινεται αυτο; . Αν εχεις υπολογιστη μπαινεις στο ιντερνετ απ'αυτον ,ποιος ο λογος να συνδεεις τον υποφορητο υπολογιστη στον υπολογιστη για να μπεις στο ιντερνετ;;... αφου πλεον οι υποφορητοι υπολογιστες-τηλεφωνα μπορουν να το κανουν αυτο αυτονομα ( wifi,hsdpa,3G ) .Εμενα παντως συνδεδεμενο με τον υπολογιστη, μπαινει στο ιντερνετ και με wifi(το δικο του) ,αλλα και με HSPA.

 

Αν δεν έχεις wifi εκεί που είσαι, μπαίνεις στο internet απο το κινητό (π.χ. για να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις εφαρμογές), κάτι που είναι πολύ βολικό, σε συνδυασμό πως αν δεν έχεις free πακέτο δεδομένων απο την σύνδεσή σου είναι ακριβό να το κάνεις μέσω 3G ή HSPA...

 

Δυστυχώς, πολύ κακό αυτό.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

 

EDIT:

Εχθές, έκανα μια χαρά συγχρονισμό των επαφών μου με το HTC Sync (δεν έκανε το ημερολόγιο, προσπαθώ να καταλάβω αν θέλει έξτρα εφαρμογή).

Σήμερα, δεν συνδέεται με τίποτα...!

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

 

Μια ερώτηση:

Θέλω να βάλω το Magic σε wifi με proxy ή/και σε static ip ή/και να ορίσω DNS server. Δε μπορώ να βρω πως θα βάλω τα παραπάνω; Ξέρει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Υπάρχει κάποιο app που να μεταφέρει τα apps που έχω από την μνήμη του τηλεφώνου στην sd card ?

x
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς συγχρονισμό των καταχωρήσεων ημερολογίου απο το Outlook?

Στο HTC Sync μεν μου δίνει την επιλογή μόνο για τις επαφές, ενώ στις ρυθμίσεις της συσκευής στο -> Data synchronization είναι τικαρισμένο το Calendar και έχει και δίπλα το στρογγυλό σηματάκι του συγχρονισμού. Καταχωρήσεις ημερολογίου και ραντεβού όμως δεν συγχρονίζει. :worry:

 

EDIT: Μόλις επικοινώνησα με την ACE και μου είπαν οτι το HTC Sync συγχρονίζει μόνο επαφές!

:mad::mad::mad:

 

Δηλαδή το Android δεν είναι για επαγγελματική χρήση;;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εαν θελουμε να επιστρεψουμε στη κανονικη ρομ απο την hero ?? υπαρχει καποιος οδηγος ????

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Πως ανοίγει το ελληνικό πληκτρολόγιο;

Το έχω εγκαταστήσει, στα settings του είναι ενεργοποιημένο, αλλά δεν μου εμφανίζεται. Μόνο το αγγλικό βλέπω :O

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς συγχρονισμό των καταχωρήσεων ημερολογίου απο το Outlook?

Στο HTC Sync μεν μου δίνει την επιλογή μόνο για τις επαφές, ενώ στις ρυθμίσεις της συσκευής στο -> Data synchronization είναι τικαρισμένο το Calendar και έχει και δίπλα το στρογγυλό σηματάκι του συγχρονισμού. Καταχωρήσεις ημερολογίου και ραντεβού όμως δεν συγχρονίζει. :worry:

 

EDIT: Μόλις επικοινώνησα με την ACE και μου είπαν οτι το HTC Sync συγχρονίζει μόνο επαφές!

:mad::mad::mad:

 

Δηλαδή το Android δεν είναι για επαγγελματική χρήση;;

 

Θα έλεγα ότι δεν είναι για επαγγελματική χρήση αν πραγματικά δεν θέλεις να ασχοληθείς καθόλου. Μη ξεχνάς ότι αγόρασες Android κι όχι Windows.

Στο θέμα... Έκανα το εξής:

1) εγκατέστησα στον υπολογιστή μου το google outlook sync από το site της google.

2) Έκανα sync το calendar του outlook που έχω στο laptop με ένα google calendar που δημιούργησα με το google account μου.

That's all. Βλέπω το calendar απο το τηλέφωνο (εικονίδιο calendar). Το μόνο που θέλει προσοχή είναι να έχεις ένα data plan στο συμβόλαιο σου για να μη χρεωθείς τρελά από τα 3G. Γενικά αυτό θέλει πολύ προσοχή. Πάντως πχ η Wind δίνει με 8 Ευρώ 120MB το μήνα που είναι υπεραρκετά για τέτοιου είδους χρήση. Το αποτέλεσμα βέβαια τελικά είναι ... επαγγελματικό ;-) Βάζω εγγραφές σε τρεις πηγές (outlook, web, magic) κι όλα είναι sync-ed. Το έχω δοκιμάσει αλλά όχι για μεγάλο διάστημα ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

έχω κάνει root to μαραφέτι και προσπαθώ να ξεκλειδώσω το bluetooth για να ανταλλάσω αρχεία μέσω της επιλογής Bluex http://android-leak.com/applications/bluex-%E2%80%93-bluetooth-fileshare-1-0-3/ (μόνο με συσκευές που υποστηρίζουν OBEX) αλλά τίπoτα. To έχει καταφέρει κανείς τίποτα;

 

Καμία ιδέα γιατί είναι λιγάκι πολύπλοκο.... βήμα προς βήμα γιατί και από εκεί... μια τα ίδια... http://www.koutsou.gr/?p=251

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

έχω κάνει root to μαραφέτι και προσπαθώ να ξεκλειδώσω το bluetooth για να ανταλλάσω αρχεία μέσω της επιλογής Bluex http://android-leak.com/applications/bluex-%E2%80%93-bluetooth-fileshare-1-0-3/ (μόνο με συσκευές που υποστηρίζουν OBEX) αλλά τίπoτα. To έχει καταφέρει κανείς τίποτα;

 

Καμία ιδέα γιατί είναι λιγάκι πολύπλοκο.... βήμα προς βήμα γιατί και από εκεί... μια τα ίδια... http://www.koutsou.gr/?p=251

και εγω δεν καταφερα με τιποτα....!! περιμενουμε μηπως βγει καμια ανανεωση ρομ ελληνικη και να το περιεχει κιολας..!!!:ninja:

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...