Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μόλις γύρισα απο διακοπές και είμαι φορτσάτος για πώληση του Iphone 2g και αγορά magic. Ερώτηση: Το magic του e-shop και της wind λογικά θα έχουν 288 ram σωστά ως htc branded συσκευές. Όποιος έχει πάρει ας επιβεβαιώσει

 

γιατι δεν κοιτας για αυτο ? ;)

 

 

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=184572

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το Magic είναι το ίδιο με το Hero εκτος απο 3.5 headphone jack και 5MP Camera.

 

Τα HTC Branded (Είμαστε τυχεροί) που δίνονται στην Eλλάδα είναι με 288RAM παίζουν άψογα την rom του Hero πολύ γρήγορα και είναι συμβατή 100%.

 

Υπάρχουν κάποια bugs άλλα πολύ πιθανόν να μην τα καταλάβετε καν ...

 

Ήδη μαγείρεψαν Android 2 "donut" για το G1 ...

 

Έχει πολύ μέλλον.

6942610386.png
Link to comment
Share on other sites

Το Magic είναι το ίδιο με το Hero εκτος απο 3.5 headphone jack και 5MP Camera.

 

Τα HTC Branded (Είμαστε τυχεροί) που δίνονται στην Eλλάδα είναι με 288RAM παίζουν άψογα την rom του Hero πολύ γρήγορα και είναι συμβατή 100%.

 

Υπάρχουν κάποια bugs άλλα πολύ πιθανόν να μην τα καταλάβετε καν ...

 

Ήδη μαγείρεψαν Android 2 "donut" για το G1 ...

 

Έχει πολύ μέλλον.

 

Παιζει σωστα το BT (οχι file transfer - απλα BT hand set) στην εκδοση για Magic ? (μιλαω για την μαγειρεμενη ΕΚΔΟΣΗ HERO) και εαν ναι, πια εχεις βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα εχθές στο αμάξι και δεν δούλεψε σωστά σαν HF (Όχι ήχος στην κλίση) αλλά μουσική streamare κανονικά.

 

Θα υπάρχουν ασυμβατότητες σε αυτό το θέμα.

 

Με την μαμά rom κανένα πρόβλημα.

 

*

 

Hero ROMS currently have the following issues

o Bluetooth headset/mic support is broken, though Bluetooth headset playback works fine - no known solution.

o TouchFLO sluggishness - don't use it or minimise widget use - especially clocks.

o LEDs mapped incorrectly - no known solution.

o Camera flipped/oriented wrong - need to reinstall old Camera package to fix.

6942610386.png
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα εχθές στο αμάξι και δεν δούλεψε σωστά σαν HF (Όχι ήχος στην κλίση) αλλά μουσική streamare κανονικά.

 

Θα υπάρχουν ασυμβατότητες σε αυτό το θέμα.

 

Με την μαμά rom κανένα πρόβλημα.

 

Με μπερδεψες... Μπορω να το κανω pair με ενα BT handset? Δεν με νοιαζει να ακουω μουσικη. Ο ηχος μεταφερετε σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει σωστά σαν HandFree. κάνει pair αλλά δεν δουλεύει ο ήχος στην κλήση.
6942610386.png
Link to comment
Share on other sites

Το Magic είναι το ίδιο με το Hero εκτος απο 3.5 headphone jack και 5MP Camera.

 

Τα HTC Branded (Είμαστε τυχεροί) που δίνονται στην Eλλάδα είναι με 288RAM παίζουν άψογα την rom του Hero πολύ γρήγορα και είναι συμβατή 100%.

 

Υπάρχουν κάποια bugs άλλα πολύ πιθανόν να μην τα καταλάβετε καν ...

 

Δεν δουλεύει σωστά σαν HandFree. κάνει pair αλλά δεν δουλεύει ο ήχος στην κλήση.

 

Χμ... τοτε ΔΕΝ ειναι συμβατή 100% με το Magic... Εμενα, που το κινητό ειναι και εργαλείο δουλειάς, εαν δεν παιζει BT έχω θέμα... ΤΕΡΑΣΤΙΟ...

Μη λέμε λοιπόν οτι παίζει 100% και πάρουμε κάποιον στο λαιμό μας... Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι δεν θέλω το Hero γιατί δεν μου αρέσει εμφανισιακά. Και βλέποντας οτι τα bugs είναι λίγα (ακόμα και αν υπάρχουν άτομα που τους παίζει 100% το hero rom, δεν συμβαίνει σε όλους, άρα 100% επιτυχία δεν είναι) πιστεύω θα διορθωθούν. Φυσικά το bt handsfree να μην διορθωθεί δεν με πειράζει. Θα ξαναπεράσω απο τον γερμανό να το τσεκάρω και θα δω.
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλους. Παρακολουθώ το θέμα εδώ και 2-3 μέρες, οπότε συγχωρέστε μου τυχόν παραλείψεις μου.

 

Δεν βρήκα πουθενά απάντηση για το τι κάνουμε όταν δεν μπορεί να συνδεθεί το τηλέφωνο με το pc (HTCsync). Σε τρεις υπολογιστές με vista home premium, Vista ultimate x64 που το εγκατέστησα, τα ίδια. Δεν υπάρχει συνεργασία, δεν αναγνωρίζεται/ανιχνεύεται το κινητό από το HTCsync. Μόνο η σύνδεση usb ανάβει στο κινητό και στο pc μονίμως το disconnected. Επανεγκατάστησα πάνω από 2 φορές το HTC sync, δοκίμασα τους drivers από το sdk χωρίς αποτέλεσμα. Μόνη μου ελπίδα ο Μακ, που έχω στο εξοχικό και τα xp σε ένα laptop. (Αν και πολύ φοβάμαι - Moore's Law- ότι ούτε εκεί θα γίνει κάτι.)

 

Για την ιστορία, αγόρασα το κινητό από την voda πριν δύο μέρες. Βέβαια ο λόγος που με έκανε να επιλέξω το συγκεκριμένο μοντέλο ήταν το gps, το οποίο (ακόμα) στην ουσία ΔΕΝ υπάρχει. Η εφαρμογή google maps, για χρήση gps είναι αστεία. Βέβαια η συσκευή σιγά σιγά με κερδίζει, αλλά δεν σας κρύβω ότι η πρώτη εντύπωση ήταν αρνητική σε σχέση με τα χρήματα που κοστίζει. Η συσκευή είναι μαύρη και πίσω λέει απλά HTC και όχι HTC google.

 

To virtual πληκτρολόγιο μάλλον είναι για μικρά παιδιά, μιας και με τίποτα δεν μπορώ να πετύχω σωστά το γράμμα. (Το δάκτυλό μου καλύπτει 2 χαρακτήρες LOL - στην πλάγια μορφή του πληκτρολογίου, οπότε μάλλον η χρήση γραφίδας για μένα είναι απαραίτητη).

 

Γενικά μιλώντας, νοιώθω ότι πέταξα χρήματα (ή αλλιώς με έπιασαν ...κώτσο), αν δεν αλλάξει σύντομα κάτι. (Αναβάθμιση ROM - επίσημο - πρόγραμμα gps για android κλπ). Βέβαια η χρήση του ως gps ακόμα και έτσι μάλλον θα πρέπει να αποκλειστεί μιας και λείπει από τη συσκευασία αλλά και από τα διαθέσιμα αξεσουάρ η βάση στήριξης για το αυτοκίνητο, επομένως σε καμιά περίπτωση δεν προορίζεται για αυτή την λειτουργία. Μάλλον θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ το παλιό πιστό Eten ως gps.

 

Πάντως στα + του η ευκολία με την οποία συνδέθηκε στο wi-fi (με wpa 2), και ο αρκετά καλός browser του.

 

Mια ακόμα ερώτηση, αν κάποιος έχει δοκιμάσει. Συνηθίζω να ακούω ένα ιντερνετικό ραδιοφωνικό σταθμό. Με ποια εφαρμογή μπορεί να γίνει το streaming ?? Πατώντας στο λινκ του σταθμού, μου βγάζει συνεχώς ότι δεν υπάρχει ή ότι δεν μπορεί να προσδιορίσει το μέγεθος του αρχείου και δεν παίζει. Κάθε πληροφορία σε αυτό θα με βοηθούσε.

 

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν σας κούρασα.

 

μπορεί αν βοηθήσει κανείς παιδιά γιατί κι εγώ αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα...

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Πριν συνδέσεις το pc με το τηλέφωνο κάνε ρηστάρτ το τηλέφωνο και μετά συνέδεσέ το... εμένα έτσι λύθηκε το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό ρεεεεεεε...... Πάει το iphone το έβαλα στην άκρη!!!!!!!! Μακάρι να μην κολάει οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι μέγιστες.... Sync με google account....αμέσως μετά δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε όλα απο google έρχονται μόνα τους .... Όλα με push ουτε berry ούτε προβληματικό iphone push !!!!!!!!

Μπράβο επιτέλους open source λειτουργικό για mobile.!

Link to comment
Share on other sites

Πριν συνδέσεις το pc με το τηλέφωνο κάνε ρηστάρτ το τηλέφωνο και μετά συνέδεσέ το... εμένα έτσι λύθηκε το πρόβλημα.

 

όχι δυστυχώς...αρνειται πεισματικά!

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Ο μήνας τελειώνει και λογικά πρέπει βα βγει αναβάθμιση από htc hellas. Τουλάχιστον έτσι λένε στο φόρουμ τους.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα το αγόρασα και μπορώ να πω οτι με ενθουσίασε παρότι είχα iphone πριν. (Το google skymap απλά τέλειο, πρώτο πρώτο το έβαλα). Δυο ερωτήσεις μόνο. Το greek input method γιατί δεν μου λειτουργεί; Το έκανα enable, πάτησα και παρατεταμένα το κουμπί με τα σύμβολα και τους αριθμούς αλλά τίποτα.

Και δεύτερον, αν αλλάξουμε rom απο εκείνη του hero, θα μπορούμε να βάλουμε πάλι το ελληνικό πληκτολόγιο;

 

Edit: Το κατάφερα το πληκτρολόγιο μετά απο ψάξιμο. Έπρεπε να πατήσω παρατεταμένα στο πεδίο γραφής πρώτα. Μένει μόνο η δεύτερη ερώτηση τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα το αγόρασα και μπορώ να πω οτι με ενθουσίασε παρότι είχα iphone πριν. (Το google skymap απλά τέλειο, πρώτο πρώτο το έβαλα). Δυο ερωτήσεις μόνο. Το greek input method γιατί δεν μου λειτουργεί; Το έκανα enable, πάτησα και παρατεταμένα το κουμπί με τα σύμβολα και τους αριθμούς αλλά τίποτα.

Και δεύτερον, αν αλλάξουμε rom απο εκείνη του hero, θα μπορούμε να βάλουμε πάλι το ελληνικό πληκτολόγιο;

 

Παρατεταμενα θα πατησεις στο κενο που πας να γραψεις το μηνυμα η' στο κενο που εχει στο πεδιο του ονοματος.

Link to comment
Share on other sites

Και δεύτερον, αν αλλάξουμε rom απο εκείνη του hero, θα μπορούμε να βάλουμε πάλι το ελληνικό πληκτολόγιο;

 

Εγώ έβαλα τη JACHero (ψάξε στο xda-devs) και έχει πληκτρολόγιο της HTC με ελληνικό-αγγλικό switch κατευθείαν πάνω (εκεί που κανονικά έχει το γρανάζι των ρυθμίσεων) και "Τ9" και όλα! :D

 

Φυσικά αν θες με τον ίδιο τρόπο μπορείς να επιλέξεις και το default android keyb με το Greek IME. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τη JACHero (ψάξε στο xda-devs) και έχει πληκτρολόγιο της HTC με ελληνικό-αγγλικό switch κατευθείαν πάνω (εκεί που κανονικά έχει το γρανάζι των ρυθμίσεων) και "Τ9" και όλα! :D

 

Φυσικά αν θες με τον ίδιο τρόπο μπορείς να επιλέξεις και το default android keyb με το Greek IME. :)

 

σου παιζει το BT pairing handsfree ?

Link to comment
Share on other sites

Ο μήνας τελειώνει και λογικά πρέπει βα βγει αναβάθμιση από htc hellas. Τουλάχιστον έτσι λένε στο φόρουμ τους.

 

εμείς γι αυτή την αναβάθμιση από που θα ενημερωθούμε? από το market μέσα?

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

εμείς γι αυτή την αναβάθμιση από που θα ενημερωθούμε? από το market μέσα?

 

Απο εδω.

http://www.htc.com.gr/download.html

Αφου κανεις εγγραφη και καταχωρησεις το κινητο σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τη JACHero (ψάξε στο xda-devs) και έχει πληκτρολόγιο της HTC με ελληνικό-αγγλικό switch κατευθείαν πάνω (εκεί που κανονικά έχει το γρανάζι των ρυθμίσεων) και "Τ9" και όλα! :D

 

Φυσικά αν θες με τον ίδιο τρόπο μπορείς να επιλέξεις και το default android keyb με το Greek IME. :)

 

Οταν λες Τ9 εννοεις Ελληνικο?

Link to comment
Share on other sites

σου παιζει το BT pairing handsfree ?

Δεν έχω ΒΤ handsfree αλλά δε νομίζω να παίζει εφ'όσων το έχουμε πει ότι έχει bug.

Οταν λες Τ9 εννοεις Ελληνικο?

Ναι. Όπως ακριβώς είναι στο htc keyboard που σου προτείνει λέξεις κτλ. την ώρα που γράφεις, έτσι και στα ελληνικά και με τόνους παρακαλώ..

 

Πάντως μου φαίνεται αισθητά πιο αργή η συσκευή και ρουφάει μπαταρία :p

Γύρισα πίσω σε Cupcake.

Εδώ είναι τα ωραία:

Είχα κάνει backup με το nandroid πριν κάνω την απόπειρα, και αφού δε μου άρεσε η ROM έκανα wipe και restore από το backup και μέσα σε 1 λεπτό, είχε Bootάρει το κινητό έτσι ακριβώς όπως το είχα αφήσει!!! Ούτε setup από την αρχή, ούτε να περνάω εφαρμογές ξανά-μανά, ούτε τίποτα!!!

Ωραίο πράμα το Android :D

 

1 λεπτό και όλα πίσω :p

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει backup με το nandroid πριν κάνω την απόπειρα, και αφού δε μου άρεσε η ROM έκανα wipe και restore από το backup και μέσα σε 1 λεπτό, είχε Bootάρει το κινητό έτσι ακριβώς όπως το είχα αφήσει!!! Ούτε setup από την αρχή, ούτε να περνάω εφαρμογές ξανά-μανά, ούτε τίποτα!!!

Ωραίο πράμα το Android :D

 

1 λεπτό και όλα πίσω :p

 

Μήπως θα σου ηταν εύκολο να μας πεις πως ακριβώς εκανες το restore?

Προσπάθησα να το κάνω αλλα κατι κανω λαθος.

 

Σ' ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα την jacheroski καθώς ήταν και η πιο διαδεδομένη στο xda. Μια χαρά πηγαίνει και με touchflo. Έβαλα και το optimized rosie απο το ίδιο forum πάλι. Ούτε εγώ έχω δυστυχώς bt handsfree.

Γενικά είμαι ικανοποιημένος απο το τηλέφωνο

Edit: Οι ρυθμίσεις που υπάρχουν ήδη στο moble network είναι apn-cosmote, κενά username-password, mcc και mnc 202 και 01 αντίστοιχα. Παρόλα αυτά όταν το ενεργοποιώ γράφει "connection failed due to incorrect apn settings".

Αλλάζω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα την jacheroski καθώς ήταν και η πιο διαδεδομένη στο xda. Μια χαρά πηγαίνει και με touchflo. Έβαλα και το optimized rosie απο το ίδιο forum πάλι. Ούτε εγώ έχω δυστυχώς bt handsfree.

Γενικά είμαι ικανοποιημένος απο το τηλέφωνο

Edit: Οι ρυθμίσεις που υπάρχουν ήδη στο moble network είναι apn-cosmote, κενά username-password, mcc και mnc 202 και 01 αντίστοιχα. Παρόλα αυτά όταν το ενεργοποιώ γράφει "connection failed due to incorrect apn settings".

Αλλάζω κάτι;

Apn θα βαλεις internet ή 3g-internet

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιες ερωτήσεις παρακαλώ...

1) Αν αλλάξουμε Rom μπορούμε μετά αν δεν μας αρέσει να βρούμε πάλι την Cupcake?Κοινώς την επίσημη που υπάρχει με την αγορά του κινητού? και που μπορώ να την βρω γτ το xda-developers είναι λίγο μπέρδεμα για εμένα...

2) Αν αλλάξουμε ρομ χάνεται η εγγύηση?

3) Αν αλλάξουμε ρομ θα μπορούμε πάλι να χρησιμοποιούμε το μαρκετ και όλα τα συναφή?

4) Ισχύει ότι οι ρομς είναι πιο αργές από την μαμίσια?

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...