Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα,

 

εχει βαλει κανεις κανα προγραμματακι για να ειναι πιο ωραιο το περιβαλλον των μηνυματων;

 

αν ναι, πιο, και αν τα μηνυματα που ηδη υπηρχαν μεσα διαγραφηκανε η παραμεινανε;

 

και κατι αλλο, αν το βαλω, και εμτα θελησω να το βγαλω, θα μπορω να εχω το messaging ακομα η δε θα μπορω να στειλω sms πια;

 

ευχαριστω

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μπορει να γινει ευκολα το sync μεταξυ Μακ και android?

 

αυτο θα μ ενδιέφερε και εμένα πολύ αν και με το online sync που εχει με την google για goοgle contacts και google calendar δεν ειναι και τόσο απαραίτητο!

Link to comment
Share on other sites

εχετε παρατηρηση οτι τα μεγαλα eshop, expansys, clove etc σταματανε να το πουλανε, και οτι προωθουν το hero. μα καλα ειναι απιστευτοι, λιγο εβδομαδων συσκευη!! αυτοι στην htc , απο πλευρας μαρκετινγκ ειναι για τα κλαματα, μονοι τους υποβαθμιζουν μια δικια τους συσκευη, για να βγαλουν μια ιδια περιπου. μπορουσαν απλα να προωθησουν το unbranded magic με το UI του hero
Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

τι λέτε ρε;

 

μια χαρά θα τις πάρει τις αναβαθμίσεις... wifi παίζει κανονικά, bt file exchange δεν παίζει ούτως η άλλως.

 

και στην χειρότερη το rootάρετε και δεν έχετε ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα...

 

FYI...

 

Hero ROMS currently have the following issues

 

* Bluetooth headset/mic support is broken, though Bluetooth headset playback works fine - no known solution.

* TouchFLO sluggishness - don't use it or minimise widget use - especially clocks.

* LEDs mapped incorrectly - no known solution.

* Camera flipped/oriented wrong - need to reinstall old Camera package to fix

 

Πηγη. http://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=HTC_Sapphire_Hacking

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και άλλα ROMs :)

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, κάτι άσχετο με αυτό που συζητάτε... υπάρχει τρόπος να διακόψω τη φόρτηση μέσω USB κατά βούληση? Ξέρω ότι στα windows mobile αλλάζει κάτι στη registry και οταν συνδέεται στο pc το κινητό, δε φορτίζει. Με το android μπορούμε να κάνουμε το ίδιο? Έψαχνα όλο το πρωί σήμερα, όμως δεν κατάφερω να βρώ κάτι διαφωτιστικό
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο περνάμε ROMs στη συσκευή;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Εγκαθιστούμε το SDK του android

 

http://developer.android.com/sdk/1.5_r2/index.html

 

Add the tools directory to your system path for easy access

 

In Windows it's easy to add the Android SDK Tools directory to your system path. Doing this lets you use the Android SDK tools anywhere and makes it easier for you.

On Windows XP: Go to Control Panel->System, Choose the 'Advanced' tab and then click 'Environment Variables' To do this on Vista/Windows7: Simply go to Control Panel->System and choose 'Advanced System Settings' and then 'Environment Variables'

Now that you've got here locate Path under System Variables and click Edit, then add the following to the end of the string displayed:

;C:\AndroidSDK\tools\ Then click OK until you get out of the menus.

Now that you've done this you should be able to bring up a command shell and type 'adb' and it should run straight away without needing to change path

Βασικό είναι να ξέρουμε πια σύσκεύη έχουμε.

 

Έχουν κυκλοφορήσει 2 μοντέλα HTC MAGIC το PVT 32A και το PVT 32B.

 

Οι διαφορές είναι στην RAM αλλά και στο CPU.

 

PVT 32A 288mb

PVT 32B 192mb

 

PS : Tα HTC Branded ειναι κατα 99% PVT 32A :happy:

 

Κλείνουμε τo Magic και πατάμε Back και Power συγχρόνως.

(Αν δεν ανοίξει to Fastboot menu πατάμε "Back και Power" ξανά.)

 

Μπαίνουμε στο Fastboot και αναγνωρίζουμε την σύσκευη.

 

ΠΧ :

 

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.33.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-3.22.20.17

May 8 2009,21:02:32

 

 

Eπιλέγουμε την ROM που θέλουμε :

 

PS : Suggested για PVT 32A από Ελλάδα η : Fatal1ty_Hero-Full_v1.4-ROGERS-signed.zip

 

Aντιγραφούμε την ROM στην SD Card με το όνομα update.zip

 

 

Κατεβάζουμε το IMG :

 

 

Αν έχουμε το PVT 32A κατεβάζουμε το : http://rapidshare.com/files/257883928/recovery-RAv1.1.2H.img

 

 

Αν έχουμε το PVT 32B κατεβάζουμε το : http://rapidshare.com/files/257883927/recovery-RAv1.1.2G.img

 

 

Ωρα για flasharisma :)

 

 

 

Συνδέουμε το magic στο PC (στην οθόνη γράφει Fastboot usb)

 

 

πάμε στο Command Prompt στο folder που κατεβάσαμε το IMG αρχείο και γράφουμε :

 

fastboot boot "recovery-rom.img"

 

κάνει Reboot και μας ανοίγει το menu.

 

Wipe αν από εκεί που κατεβάσαμε την ROM απαιτείται (99% ναι.)

 

και μετά update sd card.

 

Όλα θα γίνουν μόνα τους :)

 

have fun :)

 

Source : xda-developers

6942610386.png
Link to comment
Share on other sites

Εκανες πολυ καλη δουλεια. Δεν γραφεις κιολας πως κανεις root το τηλεφωνο.

Νομιζω οτι εαν ΔΕΝ το κανεις root, δεν μπορεις να περασεις αλλη ROM, ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

μπορούμε να βάλουμε τη ROM του Hero σε 32Α ???? (επειδή το έχεις στο section του 32Β)

 

επιπλέον ψάχνω για ένα audio player μιας και ο ενσωματωμένος μου κάνουμε νούμερα (δε μπορώ να δημιουργήσω playlist....) και αν κάποιος έχει βρεί λύση για το πως να μπορέσω να αυξήσω την ένταση φωνής των ακουστικών και πως να ρυθμίσω το κινητό να μη φορτίζει όταν συνδέω USB καλώδιο θα με βοηθούσε αρκετά (μιας και μόνος μου δεν το κατάφερα να το βρω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Είμαι και γω εδώ και μερικές μέρες ένας ευτυχής κάτοχος του magic, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω σωστές ρυθμίσεις για να στέλνω και να λαμβάνω mms (Wind F2G)...

Στο site της Wind δεν βρίσκω τίποτα στις ρυθμίσεις συσκευών για mms, και μερικές που βρήκα για άλλες συσκευές και προσπάθησα να βάλω με χρέωσαν κανά δεκά-ευρώ και τελικά δεν έστειλα τίποτα... :(

Θέλω μόνο να λαμβάνω και να στέλνω mms, όχι πρόσβαση στο internet κτλ...

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? :)

 

Ευχαριστώ πολύ! :D

Γιάννης

 

EDIT:

 

Μετά από μία αναζήτηση στο topic του G1 βρήκα αυτό το σετ ρυθμίσεων, πέρασα στο magic μόνο τις μισές που είναι για mms και όχι για internet, αλλά πάλι δεν στέλνει ούτε λαμβάνει... :(

Αν βάλω και το άλλο apn για το internet που υπάρχει σε εκείνο το topic δεν θα αρχίσει να με χρεώνει πάλι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ να αγοράσω το htc magic και έχω διαβάσει το σχετικό topic. Δυστυχώς όμως έχω μπερδευτεί...

 

Αν έχω καταλάβει σωστά υπάρχουν 2 εκδόσεις του magic:

 

(i) μια απο την cosmote

(ii) και μια από την vodafone

 

 

1) Η μόνη διαφορά των δύο εκδόσεων έχει να κάνει με το μέγεθος της RAM? Δηλαδή, η έκδοση που προσφέρει η cosmote έχει

 

μεγαλύτερη RAM?

 

2) Όσον αφορά τις λειτουργίες-προγράμματα ή τα κλειδώματα (στο wi-fi για παράδειγμα) είναι ίδιες ακριβώς οι δυο εκδόσεις?

 

3) Επίσης σε κάποιο ξένο site review διάβασα νομίζω ότι δεν υποστηρίζεται geotagging στις φωτογραφίες... Ισχύει?

 

4) Με το google maps αν έχεις internet δεν λειτουργεί κανονικά ως gps navigator? Δηλαδή, το google maps εντοπίζει τη θέση σου

 

και σου παρέχει οδηγίες. Σωστός?

 

5) Και τέλος, μπορώ να κάνω cache τους χάρτες του google maps και μια συγκεκριμένη διαδρομή ας πούμε?

 

 

 

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τον κόπο να μου εξηγήσετε....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

Ενδιαφέρομαι και εγώ να αγοράσω το htc magic και έχω διαβάσει το σχετικό topic. Δυστυχώς όμως έχω μπερδευτεί...

 

Αν έχω καταλάβει σωστά υπάρχουν 2 εκδόσεις του magic:

 

(i) μια απο την cosmote

(ii) και μια από την vodafone

 

 

1) Η μόνη διαφορά των δύο εκδόσεων έχει να κάνει με το μέγεθος της RAM? Δηλαδή, η έκδοση που προσφέρει η cosmote έχει

 

μεγαλύτερη RAM?

 

2) Όσον αφορά τις λειτουργίες-προγράμματα ή τα κλειδώματα (στο wi-fi για παράδειγμα) είναι ίδιες ακριβώς οι δυο εκδόσεις?

 

3) Επίσης σε κάποιο ξένο site review διάβασα νομίζω ότι δεν υποστηρίζεται geotagging στις φωτογραφίες... Ισχύει?

 

4) Με το google maps αν έχεις internet δεν λειτουργεί κανονικά ως gps navigator? Δηλαδή, το google maps εντοπίζει τη θέση σου

 

και σου παρέχει οδηγίες. Σωστός?

 

5) Και τέλος, μπορώ να κάνω cache τους χάρτες του google maps και μια συγκεκριμένη διαδρομή ας πούμε?

 

 

 

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τον κόπο να μου εξηγήσετε....

 

Η διαφορα των 2 εκδοσεων εχει να κανει και με διαφορετικο Motherboard για καθε συσκευη. Το βασικοτερο ειναι η RAM και οι διαφορες ΡΟΜ που κυκλοφορουν. Η "μαμα" ρομ τις Vodafone δεν περιεχει ms exchange και quickoffice.

Το google maps παιζει σαν navi κανονικα μεσω 3G ή Wi-Max!:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ το παράγγειλα και θα το έχω την δευτέρα. Τι πρέπει να προσέχω? μπορείτε να μου πείτε?
Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Εκανες πολυ καλη δουλεια. Δεν γραφεις κιολας πως κανεις root το τηλεφωνο.

Νομιζω οτι εαν ΔΕΝ το κανεις root, δεν μπορεις να περασεις αλλη ROM, ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος?

 

Δεν χρειαζεται να κανεις root για να περασεις τη rom.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κανεις root για να περασεις τη rom.

 

χμ... οκ, πες τωρα δεν ΔΕΝ παιζει στη ΡΟΜ.

BT παιζει με συνδεση hands free?

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα των 2 εκδοσεων εχει να κανει και με διαφορετικο Motherboard για καθε συσκευη. Το βασικοτερο ειναι η RAM και οι διαφορες ΡΟΜ που κυκλοφορουν. Η "μαμα" ρομ τις Vodafone δεν περιεχει ms exchange και quickoffice.

Το google maps παιζει σαν navi κανονικα μεσω 3G ή Wi-Max!:D

 

Σόρι, τι είναι οι διάφορες POM? Εννοείς ROM?

 

Η cosmote προσφέρει σε δυνατότητες καλύτερη Ram?

 

Ξέρεις κανείς παιδιά αν το htc magic υποστηρίζει geotagging?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά... σκεύτομαι να αγωράσω το HTC MAGIC....

θα ήθελα τη γνώμη σας...

ξέρεται μήπος τι παίζει με το λειτουργικό της google????

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά... σκεύτομαι να αγωράσω το HTC MAGIC....

θα ήθελα τη γνώμη σας...

ξέρεται μήπος τι παίζει με το λειτουργικό της google????

 

Καλα πλακα μας κανεις εεε??:X

Ξεκινα να διαβαζεις...:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπέρα,

από προγραμματα GPS (εκτος του google) τι υπάρχει?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

παιδια για βοηθηστε με λιγο. Μολις το πηρα στα χερια μου αλλα πειτε μου με ποιο τροπο θα περασω τις παλιες μου επαφες τα κειμενα και τις φωτο μου απο το HTC touch pro που ειχα πριν?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...