Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να μάθω κατά πόσο οι χρόνοι αυτονομίας στο site της HTC ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα

 

Αναφέρει:

 

Rechargeable Lithium-ion battery

Capacity: 1340 mAh

Talk time:

Up to 400 minutes for WCDMA

Up to 450 minutes for GSM

Standby time:

Up to 660 hours for WCDMA

Up to 420 hours for GSM

 

(The above are subject to network and phone usage.)

 

 

Λοιπόν? :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@Dead Angel, μίαμιση με 2 μέρες βγάζει το κινητό με νορμάλ χρήση. Αν το σκίζεις, συνέχεια, μία μέρα θα σου βγάζει.

Επίπεδο μπαταρίας και σήματος για Sharp DOWNLOAD

Ελληνικό Εορτολογιο (EortologioFL v1.0) για Sharp DOWNLOAD

 

http://www.myubuntu.gr/wp-content/themes/minus19-09/images/signatureBanner.png

myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι άσχημα. Με νορμάλ χρηση, το Iphone 2G μου, αν εχω απλά ανοιχτό το wifi χωρίς να μπαίνω στο internet πάνω απο 10 λεπτά, κρατάει 1μιση μέρα. Οπότε είμαι συνηθισμένος.

Πήγα στον Γερμανό σήμερα και έπαιξα μαζί του, μια χαρά το βρήκα. Τα εσωτερικά μενού του (όπως οι λίστες με επαφές και γενικά όπου έχει λίστες) με χαλάει να είναι σε μαύρο φόντο. Ελπίζω να αλλάζει

Link to comment
Share on other sites

Έχουν όμως και CPU 65nm αντί για 45nm που έχει το "with Google"..

Αυτό ισούται με χαμηλότερη κατανάλωση μπαταρίας και θερμοκρασία...

 

- Να κανω μια διορθωση απο τεχνικη σκοπια. Ο MSM7200A ειναι 90nm ενω ο MSM7201Α ειναι 65nm .... πηγη PDAdb 7200a και 7201a

 

-- Ομως το ενδιαφερων για τις επιμερους διαφορες τους ,απανταται στο παρακατω ( συγκριση του Ευρωπαικου Xperia X1i με το Αμερικανικο X1a, που φορουν τα επιμαχα chipsets ) ..... με το σχετικο κερασμα πικρας ... απο μια αποψη στους εχοντες στις συσκευες τους ,... το μεταλλαγμενο msm7201a .... :X :rolleyes:

The hardware platform used in the XPERIA X1 is dependent on the region. The European / world variant - X1i - makes use of the Qualcomm MSM7200A chipset (made in 2007), while the American variant - X1a - will make use of the Qualcomm MSM7201A chipset (made in 2008). The MSM7201A chipset is theoretically speaking the successor of the MSM7200A chipset, although the differences are almost non-existent.

 

The reason for the different chipsets is said to be a Broadcom patent infringement by Qualcomm back in June 2007. The suit is said to have something to do with video compression in the MSM7200A chipsets. Because the lawsuit is about an American patent, the MSM7200A chipset is used in all non-American variants, and the newer MSM7201A chipset is only used in the American variants.

 

As you can probably imagine, the real difference in the chipsets is about video compression. The MSM7201A chipset limits video recordings to QVGA resolution (320 x 240 pixels) and up to 24 frames per second video, whereas the MSM7200A chipset supports VGA resolution (640 x 480 pixels) video recording at up to 30 frames per second.

 

- Πληρης αναφορα xda-developers

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

@Dead Angel, μίαμιση με 2 μέρες βγάζει το κινητό με νορμάλ χρήση. Αν το σκίζεις, συνέχεια, μία μέρα θα σου βγάζει.

 

Δεν νομίζω να είναι άσχημα. Με νορμάλ χρηση, το Iphone 2G μου, αν εχω απλά ανοιχτό το wifi χωρίς να μπαίνω στο internet πάνω απο 10 λεπτά, κρατάει 1μιση μέρα. Οπότε είμαι συνηθισμένος.

 

το λέω γιατί στο 3G μου με μια σχετικά βαριά χρήση internet browsing (1-2 ώρες συνεχόμενα) σε 3G μια μέρα δεν την βγάζει. Και στο site τους έχουν 300 ώρες αναμονή στα specs (τόσο στο 3G όσο και στο 3GS!). Και έλεγα κάτα πόσο η μεγαλύτερη αυτονομία στα specs των magic (και κατά συνέπεια στο hero που ενδιαφέρομαι) ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Βέβαια, το multitasking του Hero ίσως να τρώει λίγο παραπάνω μπαταρία αλλά μένει να δούμε. Δεν φαίνεται άσχημα πάντως η μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αν είναι να χρησιμοποιείς αρκετά το Internet απο το κινητό, όποιο κινητό και να είναι, πιστεύω οτι λίγο πολύ κάθε μέρα θα χρειαστεί λίγο φόρτιση. Βέβαια σημαντικό είναι και σε πόση ώρα γεμίζει κάθε συσκευή. Το iphone παντως εγώ το έχω πάντα connected με τον υπολογιστή όταν είμαι εδώ, οπότε δεν μένω ποτε.

Οπότε εμείς που θέλουμε το htc branded magic, που έχει τον 7200Α, παρότι είναι μεγαλύτερος επεξεργαστής, υπερτερεί στο video recording...Ωραία τότε.

Βασικά εγώ είμαι αποφασισμένος πως αν πάρω, θα πάρω htc branded, είτε απο cosmote είτε απο εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το έχω ψάξει πιστεύω ότι φλας θα υποστηριχθεί και χωρίς sense ui.

 

Σήμερα ανακάλειψα ότι υπάρχει πρόβλημα στις φωτογραφίες που είναι ενσωματωμένες σε μέιλ και το βλεπες μέσω του gmail app. Από browser φαίνονται κανονικά. Από ότι βλέπω μάλλον είναι κάποιο bug. Αν ξέρει κανείς καμιά εξέλιξη ας ενημερώσει.

 

Επιβεβαιωνω τη 1.5 με 2 μέρες μπαταρία.

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες...

 

έχω εδώ και 2 χρόνια το iPhone 2G, έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος όλο αυτό το διάστημα, αλλά πλέον η μπαταρία έχει αρχίσει να βουλιάζει και το ηχείο με το ζόρι "ακούγεται". Οπότε... πάω για νέο κινητάκι. Έτσι ψάχνοντας έπεσα πάνω σε έναν τυπά που πουλάει λευκό G1 στα 300€ και μου φάνηκε καλή τιμή... (φαντάζομαι από ebay που θα το παραγγείλω, θα το πάρω πολύ φτηνότερα)

 

Θέλω να κάνω κανα δυο ερωτησούλες...

1. Γενικά σαν κινητό λέει τίποτα; Είναι εύχρηστο, γρήγορο και χωρίς κολλήματα;

2. Το αφής είναι καλό όπως του iPhone ή καμιά μούφα σαν τα αφής των Samsung, LG κτλ;

3. Ποιές οι διαφορές G1 με G2; Αξίζει η διαφορά χρημάτων;

4. Υπάρχει κάτι που απουσιάζει από το κινητό και θα με ξενερώσει άσχημα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :D

Link to comment
Share on other sites

Με το G1 δεν ασχολήθηκα ποτέ μου, δεν μου άρεσε εμφανισιακά καθόλου. Σίγουρα θα υπάρχουν διαφορές. Γενικά για τεχνικά χαρακτηριστικά πήγαινε στο htc.com και δες τι διαφορές έχουν τα μοντέλα μεταξύ τους.

Η οθόνη στο magic (νομίζω και στο G1) και σίγουρα και στο hero είναι capacitive (πυκνωτική) όπως και στο iphone, και όχι resistive. Αυτή είναι η σημαντικότερη διαφορά. Γι αυτό δίνεται η δυαντότητα και multitouch. Τώρα αν έχει γρήγορη απόκριση εξαρτάται και απο το λειτουργικό, και το android απο όσο ασχολήθηκα εγώ (1-2 λεπτά) και απο όσο έχω δει (πάρα πολλά λεπτά :-) ) είναι πολύ καλή.

Για τα 1 και 4 να σου πουν όσοι το έχουν...

Εγώ όπως έχω πει θα έπαιρνα το pre, αλλά με ξενέρωσε που το gsm θα έρθει Χριστούγεννα, και απο την άλλη το οτι το android είναι open-source με γοητεύει πολύ.

Και τέλος μια ερώτηση και απο μένα..Αν τελικά περαστεί επίσημα το android 2 και το sense UI στο magic, τι θα σας έκανε να πάρετε το Hero (εκτός των 5 mp που με αφήνουν παγερά αδιάφορο);

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος μια ερώτηση και απο μένα..Αν τελικά περαστεί επίσημα το android 2 και το sense UI στο magic, τι θα σας έκανε να πάρετε το Hero (εκτός των 5 mp που με αφήνουν παγερά αδιάφορο);

 

- Η οπη 3,5 mm για ανεξαρτητα ακουστικα ..... αν ομως και αυτο δεν σε ενδιαφερει , αλλα ουτε και η εμφανιση του ,τοτε με το magic εισαι αρχοντας.

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Και τέλος μια ερώτηση και απο μένα..Αν τελικά περαστεί επίσημα το android 2 και το sense UI στο magic, τι θα σας έκανε να πάρετε το Hero (εκτός των 5 mp που με αφήνουν παγερά αδιάφορο);

Κανονική υποδοχή ακουστικών, και μάλλον καλύτερη ποιότητα κατασκευής:

 

http://gizmodo.com/5302637/htc-heros-teflon-coating-makes-the-iphone-feel-like-junk

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος μια ερώτηση και απο μένα..Αν τελικά περαστεί επίσημα το android 2 και το sense UI στο magic, τι θα σας έκανε να πάρετε το Hero (εκτός των 5 mp που με αφήνουν παγερά αδιάφορο);

 

Multitouch :D

Link to comment
Share on other sites

multitouch είπαμε θα έχει με το hero rom. Βασιά θα περιμένω να δω και το hero απο κοντά, μπας και τελικά μου αρέσει εμφανισιακά... 3,5 mm jack ε? Αυτό δεν το είχα προσέξει....

Πέρα απο την συμβατότητα με άλλα ακουστικά, τι διαφορές υπάρχουν...Αν και ακόμα και στο Iphone, που είναι τέλειο για μουσική, σε έναν χρόνο έχω ακούσει 2 φορές μουσική με ακουστικά...

Link to comment
Share on other sites

multitouch είπαμε θα έχει με το hero rom. Βασιά θα περιμένω να δω και το hero απο κοντά, μπας και τελικά μου αρέσει εμφανισιακά... 3,5 mm jack ε? Αυτό δεν το είχα προσέξει....

Πέρα απο την συμβατότητα με άλλα ακουστικά, τι διαφορές υπάρχουν...Αν και ακόμα και στο Iphone, που είναι τέλειο για μουσική, σε έναν χρόνο έχω ακούσει 2 φορές μουσική με ακουστικά...

 

Δεν ειμαι σιγουρος για αυτο... Ακομα δεν υπαρχει καποια ROM που να παιζει 100% με το magic...

Ακομα και εαν βγαλει η HTC ROM με το HTC Sence, δεν ειναι σίγουρο οτι θα υποστηρίζει το multitouch...

Link to comment
Share on other sites

Με το G1 δεν ασχολήθηκα ποτέ μου, δεν μου άρεσε εμφανισιακά καθόλου. Σίγουρα θα υπάρχουν διαφορές. Γενικά για τεχνικά χαρακτηριστικά πήγαινε στο htc.com και δες τι διαφορές έχουν τα μοντέλα μεταξύ τους.

Η οθόνη στο magic (νομίζω και στο G1) και σίγουρα και στο hero είναι capacitive (πυκνωτική) όπως και στο iphone, και όχι resistive. Αυτή είναι η σημαντικότερη διαφορά. Γι αυτό δίνεται η δυαντότητα και multitouch.

 

Και το G1 σαν συσκευή στο τεχνικό κομμάτι υποστηρίζει multitouching.

 

Εγώ πήρα το G1 μόνο και μόνο για το full querty keyboard και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή.

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το G1 μόνο και μόνο για το full querty keyboard και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή.

 

Λιγο ασχημουλι ομως εε??:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την μελέτη μου και καταστάλαξα στο Magic... Το Hero δεν με ενθουσίασε ούτε εμφανισιακά(το θεωρώ ψιλοαπαίσιο), ούτε από άποψη specs(5MP... my ***)

 

HTC Magic 380€ ebay-->Αγγλία... Να το τσιμπήσω;

Link to comment
Share on other sites

Τσίμπα το.

 

Το android σαν λειτουργικό είναι πολύ μπροστά και είναι νέο στον χώρο έχει πολύ μέλλον ... θα σου αρέσει.

6942610386.png
Link to comment
Share on other sites

Λιγο ασχημουλι ομως εε??:lol::lol::lol:

 

εγω όσο περισσότερο το βλέπω, τόσο περισσότερο μου αρέσει, οκ, σαν το hero δεν είναι :)

 

και μιλάω καθαρά εξωτερικά, εσωτερικά δεν το συζητώ καν :)

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πηρα προχθες απο ebay to vodafone branded και δν μποπω να το συνδεσω με wi-fi...:worry:...μου λέει connection unsuccesful..

 

(Αν ειναι καποιος αρκετα ψαγμενος με το magic και θελει να βοηθησει εναν αρχαριο(:rolleyes:) ας μου στειλει με πμ το msn του γιατι απο εδω δν γινεται δουλεια...)

 

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την μελέτη μου και καταστάλαξα στο Magic... Το Hero δεν με ενθουσίασε ούτε εμφανισιακά(το θεωρώ ψιλοαπαίσιο), ούτε από άποψη specs(5MP... my ***)

 

HTC Magic 380€ ebay-->Αγγλία... Να το τσιμπήσω;

Γιατί τόση ταλαιπωρία? Εδώ το βρίσκεις 350 ενός μηνός με εγγύηση και unbranded (288 ram)

Στην Αγγλία μόνο βόνταφον βρίσκεις...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το παρήγγειλα, αλλά για πες... που ακριβώς μπορώ να το βρώ τόσο; Σε skroutz κτλ που έψαξα, κάτω από 480€ δεν το βρήκα πουθενά. Vodafone είναι αυτό που βρήκα, αλλά unlocked...
Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένο ενός μήνα εννοεί οτι τόσο δίνεται...Άλλη η αίσθηση του καινούριου βέβαια, και πάντα μεταχειρισμένο μετά απο συνάντηση. Σε τέτοια περίπτωση κι εγώ θα το έπαιρνα μεταχειρισμένο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...