Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω το D2 (την αγγλική έκδοση).

Το πήρα προ-προχτές με ROM Version: 1.39.405.2

O Οpera δεν έπαιζε εξ'αρχής. Μου έβγαζε συνέχεια το λάθος

"OperaL

Invalid Signature"

 

Έκανα hard reset.Τίποτα.

Αναβάθμισα στην τελευταία διαθέσιμη 1.39.405.3 και ήλπιζα ότι πλέον δεν θα υπάρχει θέμα, αλλά το ίδιο.

 

Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να τον αλλάξω σαν default browser με αποτέλεσμα ότι αρχείο θελήσει να ανοίξει το κινητό (πχ κάποιο Help file) σε μορφή htm, παίρνω το ίδιο μήνυμα.

 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει?

Το περίεργο είναι ότι έψαξα παντού στο Internet και δεν βρήκα κάποιον ναχει παρόμοιο πρόβλημα.

 

Κατέβασα και έβαλα τον πιο καινούργιο Opera Mobile beta. Εγκαταστάθηκε σαν ξεχωριστή εφαρμογή, ανοίγει κανονικά και παίζει μια χαρά. Αλλά δεν αντικατέστησε τον υπάρχων Opera με αποτέλεσμα όταν πηγαίνω από TouchFlo -> Launch Browser παίρνω πάλι το Invalid Signature

 

Έτσι αποφάσισα να επικοινωνήσω με htc

....Πολύ κωθώνια στο Technical support της HTC.

 

alnotas:Problem with Opera and my HTC Touch Diamond 2 I purchased my phone 3 days ago. It came with ROM Version 1.39.405.2 Since the begining I had problem with the built-in Opera browser. When I turn on the phone and whenever I try to launch the browser I get an error message "OperaL Invalid signature". I did the following but nothing seems to work

1) Soft Reset

2) then Hard Reset

3) then I updated to the latest ROM 1.39.405.3

4) then done again a Hard reset.

Nothing of the above worked. Please help me. Is there a possibility that this might be a hardware problem after all?

 

και η απάντηση

 

HTC Technical Support:Good Afternoon, Thank you for contacting HTC Europe. We suggest you to try a hard-reset to set it back to factory settings. If a normal reset does not solve a system problem, you can perform a hard (full) reset. After a hard reset, the device is restored to its default settings—the way it was when you first purchased it and turned it on. You will lose any programs you installed, data you entered, and settings you customized on your device, and only Windows Mobile software and other pre-installed programs will remain. Your device will be set back to factory default settings. Make sure that any additional installed programs and/or user data have been backed up before you perform a hard reset. To perform a hard reset: 1. With the device turned off, press and hold the VOLUME UP and VOLUME DOWN buttons, then briefly press the POWER button. 2. Continue pressing the VOLUME UP and VOLUME DOWN buttons until you see this message on the screen: This operation will delete all your personal data, and reset all settings to the manufacturer default settings. Press VolUp to restore manufacturer defaults, or press other keys to cancel. 3. Release the VOLUME UP and VOLUME DOWN buttons. 4. Press the VOLUME UP button to perform the hard reset, or press any other button to cancel the reset. We hope this will be sorted soon. Feel free to contact us using the reference number above.

 

Μα αφού το λέω καθαρά γμτ στο μήνυμα. Έκανα όχι μία αλλά ΔΥΟ φορές Hard Reset. Κάνουν καθόλου τον κόπο να διαβάσουν τα μηνύματα?

 

Για του λόγου το αληθές, τι βλέπω με το που κάνω boot το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στην υπογραφή μου, στο λινκ για την μπαταρία, κάπου δίνω ένα λινκ για μία διαφορετική έκδοση opera, βάλτο και πες μου
Link to comment
Share on other sites

Αν και είδα ότι έχει απαντηθεί στα προηγούμενα μηνύματα αυτού του forum, θέλω να σιγουρευτώ αν το diamond 2 μπορεί να παίξει χωρίς πρόβλημα στο framerate τις κανονικές divx ταινίες; Δηλαδή όπως και με το omnia, να του κάνεις copy paste τις ταινίες από τον pc και να τις δείχνει φυσιολογικά με το coreplayer ή με το tcpmp.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν μπορώ να πω ότι έχω ιδιαίτερο παράπονο απο τις ταινείες. αν και εγώ τις μετατρέπω πάντα σε FLV μορφή γιατί οι ταινείες παίζουν πιο γρήγορα έτσι (δοκιμασμένα) και το μέγεθος τους γίνεται πολύ μικρό
Link to comment
Share on other sites

μου συμβαινει κατι περιεργο,

 

στα καλα καθουμενα αναβει η οθονη χωρις προφανη λογο, τι φταιει για αυτο?? εχει συμβει σε αλλον?

Link to comment
Share on other sites

Τι microSD έχει μέσα στη συσκευασία το κινητό (έχει?) Αν δεν έχει πια προτείνετε να πάρω ?

Το κινητό θα το έχω αύριο στα χέρια μου μετά από παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Τι microSD έχει μέσα στη συσκευασία το κινητό (έχει?) Αν δεν έχει πια προτείνετε να πάρω ?

Το κινητό θα το έχω αύριο στα χέρια μου μετά από παραγγελία.

 

Παντως στο Πλαισιο που ετυχε να ανοιξουν μια συσκευασια μπροστα μου, ειχε μεσα μια καρτουλα του 1GB.

 

Απλα τονιζω το καταστημα, γιατι δεν ξερω τι γινεται με αυτα που ειναι εισαγωγης απο το εξωτερικο. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τι microSD έχει μέσα στη συσκευασία το κινητό (έχει?) Αν δεν έχει πια προτείνετε να πάρω ?

Το κινητό θα το έχω αύριο στα χέρια μου μετά από παραγγελία.

 

Τα κινητα της Wind (ACE Hellas) εχουν μεσα μια καρτα 1GB που περιλαμβανει το προγραμμα CoPilot και καταλαμβανει περιπου 200ΜΒ, τα υπολοιπα ελευθερα.

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια, εχω ενα HTC Touch Diamond 2 με αγγλικο μενου και δοκιμασα το Copilot live 7 που συνοδευει το κινητο μου.

το software ειναι σε cd και το αντιγραφεις στο κινητο και μετα απλα το τρεχεις για την εγκατασταση.

ειναι δοκιμαστικο για 15 μερες οπως θα ξερετε (οι φιλοι του d2)

 

ενω η εγκατασταση φανηκε να πηγαινει καλα, την 1η φορα δεν εβρισκε τους χαρτες.

αντεγραψα τους χαρτες απο το Cd (μονος) στην καρτα μνημης και μετα την επανεκινηση, βρηκε τους χαρτες , δηλωσα τη χωρα (Ελλαδα) αλλα μεχρι εκει.

απο κει και περα αρνειται να προχωρησει και κολαει.

 

το μονο που εχω στο D2 εκτος των μαμα-προγραμματων ειναι το finger keyboard 2 και το Sipchange με χρονο delay 40 sec.

 

μονο αυτα.

η αληθεια ειναι πως οταν επανεκινει το κινητο βγαζει προβλημα στο sipchange αλλα μετα (προσπερνωντας το) ολα τα υπολοιπα δουλευουν καλα εκτος του copilot

 

καμια ιδεα ;

 

και για να λυσω αποριες, αναγκαστηκα να βαλω το copilot γιατι πολυ απλα δεν μπορω να βρω πουθενα software οπως destinator, igo, κ.λ.π αφου σε ολα τα γνωστα forum κανεις δεν δημοσιευει links (κανονες των forum :X ) πια :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω ένα πρόβλημα σύνδεσης με το avtiveSync. Δεν κάνει ενημέρωση με το outlook και εμφανίζει το εξής μήνυμα « Το activesync αντιμετώπισε πρόβλημα στον υπολογιστή. Κωδικός υποστήριξης 85010014»

Πώς αντιμετωπίζετε το πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω ένα πρόβλημα σύνδεσης με το avtiveSync. Δεν κάνει ενημέρωση με το outlook και εμφανίζει το εξής μήνυμα « Το activesync αντιμετώπισε πρόβλημα στον υπολογιστή. Κωδικός υποστήριξης 85010014»

Πώς αντιμετωπίζετε το πρόβλημα ?

 

Για δες την παρακάτω λύση:

http://www.htc.com.gr/forum/showthread.php?t=6338

Αν ψάξεις και στο google με τον κωδικό του λάθους θα δεις ότι προτείνεται η ίδια διαδικασία.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εχω ενα προβληματακι. Ετρεξα στο νεο μου HTC diamond 2 το Rhodium menu enhancement το οποιο και δεν δουλεψε. Μου ζητησε επανεκινηση την οποια και εκανα και μετα το απεγκαταστησα. Απο τοτε καθε φορα που το ανοιγω μου βγαζει προβλημα στο device.exe και ζηταει αδεια να στειλει ειδοποιηση στην Microsoft. Back-up δεν εχω κρατησει, εκτος βεβαια τα βασικα. Διορθωνεται η κατασταση χωρις ολικο Reset?

 

Ευχαριστω....

 

 

Το προβλημα παραμενει (σε καθε εκκινηση μου βγαζει ''παρουσιαστηκε προβλημα στο device.exe'') χωρις εμφανη κολληματα ομως μετα απο αυτο. Μαλλον φταιει το Diamond Tweak αλλα δεν εχω ορεξη για αλλο hard reset. Υπαρχει λυση αραγε να διορθωθει το device.exe?

 

Και αλλο ενα θεματακι: στο Diamond 1 οταν χρησιμοποιουσα το ΒΤ handfree εμενε ασυνδετο εκτος απο την στιγμη που το χρησιμοποιουσα εγω (κληση εισερχομενη ή εξερχομενη), δηλ το σηματακι πανω στην μπαρα ηταν μονο το σημα του ΒΤ ενω οταν συνδεεται γινεται το σημα με ενα ακουστικο πανω. Στο Diamond 2 οταν χρησιμοποιω την ιδια συσκευη μενει συνδεδεμενο συνεχεια (σημα ΒΤ με ακουστικο) ασχετα αν υπαρχει κληση και αρα τρωει συνεχεια μπαταρια. Υπαρχει λυση γι' αυτο ή καποιο εχτρα προγραμμα για καλυτερη διαχειριση του ΒΤ?

 

Ευχαριστω και παλι!

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα παραμενει (σε καθε εκκινηση μου βγαζει ''παρουσιαστηκε προβλημα στο device.exe'') χωρις εμφανη κολληματα ομως μετα απο αυτο. Μαλλον φταιει το Diamond Tweak αλλα δεν εχω ορεξη για αλλο hard reset. Υπαρχει λυση αραγε να διορθωθει το device.exe?

 

Μην σε αγχώνει το βγάζει και σε μένα στο HD όπως και σε άλλες συσκευές απλά πάτα να μην ξαναεμφανίσει το μήνυμα ή κάτι τέτοιο (δεν θυμάμαι ακριβώς).

 

Και αλλο ενα θεματακι: στο Diamond 1 οταν χρησιμοποιουσα το ΒΤ handfree εμενε ασυνδετο εκτος απο την στιγμη που το χρησιμοποιουσα εγω (κληση εισερχομενη ή εξερχομενη), δηλ το σηματακι πανω στην μπαρα ηταν μονο το σημα του ΒΤ ενω οταν συνδεεται γινεται το σημα με ενα ακουστικο πανω. Στο Diamond 2 οταν χρησιμοποιω την ιδια συσκευη μενει συνδεδεμενο συνεχεια (σημα ΒΤ με ακουστικο) ασχετα αν υπαρχει κληση και αρα τρωει συνεχεια μπαταρια. Υπαρχει λυση γι' αυτο ή καποιο εχτρα προγραμμα για καλυτερη διαχειριση του ΒΤ?

 

Ευχαριστω και παλι!

 

Και στο Diamond πάντα συνδεδεμένο ήταν δεν υπάρχει περίπτωση να γινόταν η σύνδεση μόνο όταν έκανες ή δεχόσουν κλήση. Τώρα γιατί δεν έδειχνε συνέχεια το εικονίδιο με το ακουστικό πιο πολύ σαν bug της rom μου ακούγεται.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω με την αναζήτηση εδώ στο forum και δεν το βρίσκω (και είμαι σίγουρος ότι κάπου το διάβασα..) Πως κλείνουμε το 3G ????
Link to comment
Share on other sites

Μην σε αγχώνει το βγάζει και σε μένα στο HD όπως και σε άλλες συσκευές απλά πάτα να μην ξαναεμφανίσει το μήνυμα ή κάτι τέτοιο (δεν θυμάμαι ακριβώς).

 

 

 

Και στο Diamond πάντα συνδεδεμένο ήταν δεν υπάρχει περίπτωση να γινόταν η σύνδεση μόνο όταν έκανες ή δεχόσουν κλήση. Τώρα γιατί δεν έδειχνε συνέχεια το εικονίδιο με το ακουστικό πιο πολύ σαν bug της rom μου ακούγεται.

 

miky ευχαριστω για την απαντηση. Πραγματικα μολις ''εκλεισα'' τις ειδοποιησεις σταματησε να μου το βγαζει στην εναρξη.

Οσο για το ΒΤ ειχα δικιο αλλα δεν ηταν του Diamond 1. Ειναι μια ρυθμιση στο Advance Config που την ειχα κανει και στο 1, στις 2 τελευταιες επιλογες του ΒΤ βαζεις Enable και μετα απο καθε κληση/χρηση του handfree το τηλεφωνο κλεινει την συνδεση για να κανει οικονομια στην μπαταρια. Η επανασυνδεση γινεται σε καθε επομενη χρηση πολυ γρηγορα, χωρις χρονικο κενο.

 

Ελπιζω να βοηθησα!

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια

Απο χθές δεν μπορω να συνδεθω για συγχρονισμό με τον υπολογιστή με το activesync

Ουτε το diamond 1 ουτε το diamond 2

O υπολογιστής δεν βγάζει κανένα μήνυμα δείχνει <<συγχρονισμός>> ενω το κινητο λεει <<αναμονή για το δύκτιο>> και αν πάω <<κατάσταση>> στο activesyn του κινητού λέει οτι δεν ήταν δυνατή η επαφή με τον διακομιστή προβολή κωδικού υποστήρηξης 0Χ80072EFD

Καίγομαι δεν μπορώ να δουλέψω πρέπει να μεταφέρω τις επαφές μου

Υ Γ εχω κάνει hard reset στο κινητό και κατάργηση - επανεγκατάσταση του activesync

Δεν υπάρχει μονοπάτι για την ευτυχία, ευτυχία είναι το μονοπάτι
Link to comment
Share on other sites

Πώς κάνουμε το activesync να τρέχει στο κινητό όποτε θέλουμε εμείς και όχι όποτε θέλει αυτό ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτουλα ακομα...

 

Αν πριν απο το Diamond 2 ειχε κανεις σας το P3300, εχει εντοπισει τιποτα διαφορες στην αποδοση του GPS ?

 

Aν και δεν ειχα ποτε προβλημα με το P3300, αναρωτιεμαι αν εκτος απο τους υπολοιπους τομεις, εχει καταφερει να κανει ακομα και εδω καποια εξελιξη η τεχνολογια. :confused:

Link to comment
Share on other sites

μην περιμενεις να δεις διαφορα. (προς το καλυτερο τουλαχιστον)
Link to comment
Share on other sites

H wind με επιδοτηση μου δινει το diamond 2 στα 230 ευρω,αξιζει να το παρω????

 

Η τιμη δειχνει καλη αλλα φυσικα εξαρταται και απο το συμβολαιο που θα κανεις.

 

Εμενα αλλο με χαλαει απο οσα ειπες. Η Wind. :X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...