Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,εγώ συνεχίζω να βλέπω την μπαταρία να τελειώνει γρήγορα:-(έκανα το registry tweak στον opera έβγαλα και την οθόνη από αυτόματη ρύθμιση της φωτεινότητας και την ρύμισα σε πιο σκοτεινή αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά.Συγεκριμένα από χθες στις 16:00 που φόρτισα πλήρως τώρα είναι στο 54% και έχοντας μιλήσει γύρω στα 20 λεπτά και χωρίς καθούλου χρήση wi-fi,δεν ξέρ τι να πω.Επίσης έχετε υπ'όψιν σας κάποιο πρόγραμμα που να δείχνει πληροφορίες του cell που σε πιάνει?έχω βρει αυτό http://www.commmgrpro.com/ αλλά και το filedtest.exe το οποίο βρίσκεται στον φάκελο των windows και το οποίο παρέχει πάρα πολλές πληροφορίες αλλά θέλω κάποιο να μπορώ να αντιστοιχίσω τα cell ids με ονόματα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εμένα το D2 πάει για ρεκόρ. απο χθές το πρωί! έχει πέσει σήμερα στο 90%

 

έχω κάνει soft-reset Και δεν το φορτίζω.

 

χρήση.... 5-10 λεπτά τηλέφωνο, 10 λεπτά wifi - με internet. μερικά προγράμματα εγκατάσταση, και 3-4 soft reset.

 

όσο για την φωτεινότητα της οθόνης σου, χρησιμοποίησε ένα πρόγραμμα που λέγεται Lumos θα δείς ότι το έχω κάνει εγκατάσταση στα προγράμματά μου απο το προηγούμενο post. φτιάχνει μόνο του την ένταση της φωτεινότητας, και πάλι είδα μια σημαντική αλλαγή στην κατανάλωση της μπαταρίας προς το καλύτερο. (το έχω καιρό το πρόγραμμα αυτό)

Link to comment
Share on other sites

εμένα το D2 πάει για ρεκόρ. απο χθές το πρωί! έχει πέσει σήμερα στο 90%

 

έχω κάνει soft-reset Και δεν το φορτίζω.

 

χρήση.... 5-10 λεπτά τηλέφωνο, 10 λεπτά wifi - με internet. μερικά προγράμματα εγκατάσταση, και 3-4 soft reset.

 

όσο για την φωτεινότητα της οθόνης σου, χρησιμοποίησε ένα πρόγραμμα που λέγεται Lumos θα δείς ότι το έχω κάνει εγκατάσταση στα προγράμματά μου απο το προηγούμενο post. φτιάχνει μόνο του την ένταση της φωτεινότητας, και πάλι είδα μια σημαντική αλλαγή στην κατανάλωση της μπαταρίας προς το καλύτερο. (το έχω καιρό το πρόγραμμα αυτό)

 

Ρε γμτ είναι τρελή η διαφορά που που έχουμε στην κατανάλωση,σκέψου εσένα έχει πέσει στο 90% σε ένα 24ωρο ενώ εμένα στο 55% σε 15 ώρες:(τι να πω....παίζεις σε 3g ή 2g?

Link to comment
Share on other sites

πάντα 2g. δεν υπάρχει λόγος να έχεις 3G μέσα στη μέρα σου, εκτός απο 2-5 λεπτά που μπορεί να τα θέλεις. το 3G τρώει μπαταρία.

 

και μην νομίζεις αυτή τη κατανάλωση στο D2 μου πρώτη φορά την βλέπω.

 

έκανες αυτά που λέμε πιο πάνω? save battery juno, τα tweak στην registry για τον Opera και τα tweak tou Power Management στο Advanced Config? να σου πω πάλι ότι είδα διαφορά στην κατανάλωση της μπαταρίας όταν έβαλα την έκδοση του Opera που έχω δώσει στις προηγούμενες σελίδες (μαζί με τα tweak που ανέφερα)

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για το άσχετο του θέματος, αλλά μια ερώτηση. πήγε μου είπαν στο σπίτι μου ένας αστυνομικός και άφησε ένα χαρτί για παράβαση ορίου ταχύτητας. απο πότε γίνονται αυτά?

 

ξέρει κανείς τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

πήγε μου είπαν στο σπίτι μου ένας αστυνομικός και άφησε ένα χαρτί για παράβαση ορίου ταχύτητας. απο πότε γίνονται αυτά?

 

ξέρει κανείς τίποτα?

 

αττικη οδο μηπως?

ακουσα οτι ετσι γινεται πλεον

Link to comment
Share on other sites

Ναι έμαθα. όντως ήταν στην Αττική. όριο 100 ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ και εγώ με 156!!!

 

πρόστιμο θέλουν 300 ευρώ και 2 μήνες αφαίρεση διπλώματος λέει.

μου είπαν πως μπορώ να ζητήσω το δίπλωμα όμως πίσω και να πληρώσω τα μισά αν τα δώσω μέσα σε 10 μέρες.

 

ωραία όρια ταχύτητας.... (υπάρχει στο igo ενημέρωση για τις κάμερες ταχύτητας? το έχω ενεργοποιήση, απλώς ενώ ενημέρωση σε νέες τοποθεσίες.)

Link to comment
Share on other sites

και για τα ορια και για τις καμερες υπαρχει ειδοποιηση και στο ιgo και στο τομτομ

περαστικα man.

τους φουστηδες μονο πως θα εισπραξουν ξερουν.

κανα προβλημα να λυσουν σιγα μην ασχοληθουν.

(ανεξαρτητως κομματος ετσι? για να μην παρεξηγηθουμε κιολας)

Link to comment
Share on other sites

I Used These Hacks Wen I Had My Dash Im Using It ON THe Shadow And I Have Great Results ps I Take No Responsibility For Any damage And I Did Not Make These I Found Them

1. HKLM\Comm\AsyncMac1\Parms\DisablePowerManagement
Change Dword value from 1 (default) to 0

2. HKLMComm\Irsir1\Parms\DisablePowerManagement
Change Dword value from 1 (default) to 0 i cant seem to find this on my dash or shadow

3. HKLM\Comm\PPTP1\Parms\DisablePowerManagement
Change Dword value from 1 (default) to 0

4. HKLM\Comm\L2TP1\Parms\DisablePowerManagement
Change Dword value from 1 (default) to 0

TIP 3
REGEDIT4
[HKEY_LOCAL_MACHINE\Drivers\SDCARD\ClientDrivers\Cl ***\SDMemory_Class]
"DisablePowerManagement" = dword : 00000000

Αυτά είναι για το juno? Και τι κάνει το κάθενα απο αυτά στη registry?

 

Επίσης το advanced confg που λες τι έκανες δηλαδή?...γιατί δεν θυμάμαι που το ανέφερες

 

Και την καινούργια έκδοση όπερα την έβαλες αφού απεγκατέστησες την παλιά? ή δεν χρειάζεται?

 

 

P.S. το πακέτο με τα tweaks και τα cabs για το d2 ετοιμάζεται? :p

Link to comment
Share on other sites

heav3n αυτά που λές είναι κάτι διορθώσεις που κάνεις στα Power Management του Advanced Config. αν πας θα δείς ότι έχει και (Advised) δίπλα στις επιλογές.

 

το Save Battery Juno είναι Cab.

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=99302&d=1216068685

 

@christou σημασία έχει ποιος θα φάει τα λιγότερα. γιατί ότι θα φάνε είναι σίγουρο. όπως και εμείς στην θέση τους θα τρώγαμε και εμείς. αλλά είναι τρελό να έχουμε τέτοια όρια. αν πάει κάποιος με 100 στην αττική θα γίνει χαμός απο κίνηση, αλλά τέσπα θα δείξει. έναν δρόμο φυσιολογικό έχουμε στην Ελλάδα και μας την λένε κιόλας.

 

 

την "καινούργια" έκδοση του Opera, την έβαλα εγώ αφού τερμάτισα τον Opera απο το Task Manager, για να είμαι σίγουρος ότι ήταν κλειστός.

 

όσο αφορά το "πακέτο" ίσως το ετοιμάσω το Σαββατοκύριακο.

Link to comment
Share on other sites

πάντα 2g. δεν υπάρχει λόγος να έχεις 3G μέσα στη μέρα σου, εκτός απο 2-5 λεπτά που μπορεί να τα θέλεις. το 3G τρώει μπαταρία.

 

και μην νομίζεις αυτή τη κατανάλωση στο D2 μου πρώτη φορά την βλέπω.

 

έκανες αυτά που λέμε πιο πάνω? save battery juno, τα tweak στην registry για τον Opera και τα tweak tou Power Management στο Advanced Config? να σου πω πάλι ότι είδα διαφορά στην κατανάλωση της μπαταρίας όταν έβαλα την έκδοση του Opera που έχω δώσει στις προηγούμενες σελίδες (μαζί με τα tweak που ανέφερα)

 

Λοιπόν το γύρισα σε 2g,έβαλα και το juno,τα υπόλοιπα τα είχα κάνει από χθές,το φορτίζω και πλήρως και για να δούμε,αρχίζω να πιστεύω ότι έχει πρόβλημα συγκεκριμένα το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έμαθα. όντως ήταν στην Αττική. όριο 100 ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ και εγώ με 156!!!

 

πρόστιμο θέλουν 300 ευρώ και 2 μήνες αφαίρεση διπλώματος λέει.

μου είπαν πως μπορώ να ζητήσω το δίπλωμα όμως πίσω και να πληρώσω τα μισά αν τα δώσω μέσα σε 10 μέρες.

 

ωραία όρια ταχύτητας.... (υπάρχει στο igo ενημέρωση για τις κάμερες ταχύτητας? το έχω ενεργοποιήση, απλώς ενώ ενημέρωση σε νέες τοποθεσίες.)

 

Υπάρχουν 3 περιπτώσεις να σε έχουν γράψει...

 

Μία είναι να πέρασες από την φιξαρισμένη κάμερα στο ρεύμα προς ελευσίνα που είναι από την πίσω πλευρά του συστήματος που δίνει πληροφορίες για την κατάσταση της κίνησης. Αυτή η κάμερα είναι μετά την έξοδο της Φυλής και πριν το τούνελ της Μαύρης Ώρας.

 

Η άλλη κάμερα είναι μετά το τούνελ της Μάυρης Ώρας στο ρεύμα προς Μαρκόπουλο με το που βγάινεις από το τούνελ δεξιά τοποθετημένη σε στύλο (φαίνεται δεν είναι κρυφή σαν την άλλη...)

 

Η τρίτη περίπτωση είναι να σε ακολοθούσε ένα μπλε (θαλασσί) ή ένα ασημί Skoda Octavia και να σε κατέγραψε την ώρα που έκανες την παράβαση σου....

 

Αν δεν υπάρχει φωτογραφία με πινακίδα κλπ μπορείς να πας να κάνεις καταγγελία καθώς δεν αποδικνεύει σε τίποτα ότι ήσουν εσύ και ότι έκανες την παράβαση (κανονικά από τον νόμο ο Αστυνομικός είναι υποχρεωμένος να σου βεβαιώση την παράβαση την ώρα που γίνεται και να σε βάλει να υπογράψεις την κλήση)

 

Αν υπάρχει φωτογραφία, τότε δες μήπως είναι παράνομη...(δηλαδή καταγράφει πέρα από την πινακίδα του οχήματος και τα άτομα, πρόσωπα κλπ...) έχω την αίσθηση αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι αν φαίνονται πρόσωπα είναι κατά της αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων και έτσι μπορεί να την γλυτώσεις....

 

Σε κάθε περίπτωση ενημέρωσε μας για το που έγινε να ξέρουμε πλεον τις παγίδες...

 

Συγνώμη για το off topic

Link to comment
Share on other sites

το LUMOS για οποιον δεν το ξερει ειναι must have.

thanks θοδωρη

 

παρακαλώ :)

 

φαίνεται βρήκα την μυστική συνταγή για την μπαταρία του D2 :) :D

 

έχουν περάσει περίπου 35 ώρες απο την τελευταία φόρτιση του D2 μου και είμαι στο 70% της μπαταρίας :p:happy:

Link to comment
Share on other sites

το LUMOS το ειχα και στο diamond1 που ειχα.

Καλο προγραμματακι αλλα αν θυμαμαι καλα επρεπε να παιξεις με τις τιμες για να βρεις την πιο καλη που ταιριαζει....

Στο TD2 πρεπει να ορισεις καποιες συγκεκριμενες τιμες?

Η απλα τοκανεις εγκατασταση και τελειωσε....

Link to comment
Share on other sites

σε βάζει να κάνεις κάτι μαγικά και μετά είναι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν ξερω τι παιζεται.....

Τελευταια πληρης φορτιση 2330.

Τωρα ειναι 0030 δηλ. μετα απο μια ωρα και η μπαταρια ειναι 93%.

Εχω κανει τις 2 αλλαγες στη registry γιατον opera , εχω βαλει το lumos , εχω ολες τις προτεινομενες ρυθμισεις στο advance config/battery, εχω εγκατεστημενο το save battery juno.

Φαινεται οτι η μυστικη συνταγη του φιλου webvirus δεν δουλευει σε μενα.....

Ξεχασα τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

εμ ξέχασες και το 3g. εμένα η μπαταρία μου είναι στο 66% χωρίς φόρτισμα απο την Τετάρτη το πρωί
Link to comment
Share on other sites

η κατανάλωση που λές είναι υπερβολική. τι έχεις κάνει εγκατάσταση στο τηλέφωνο? και πόση χρήση του έχεις κάνει μέσα σε αυτή τη μία ώρα?
Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδια...

Εχω ολα τα βασικα που πρεπει οπωσδηποτε ναεχεις μεσα.

Εξηγω . Αυτα ειναι τα προγραμματα που ειναι εγκατεστημενα μεσα στο κινητο (programs in storage memory :

1)manila today page 2)AE button plus (αλλα νομιζω δεν δουλευει....)

3)G-Alarm 4)Bejeweled2 4)Asukai voice dialer 5)tf3d2 tweak 6)gps test 7)coreplayer 8)battery juno 9)Dinarsoft memaid 10)EA Games NFS Undercover 11)Lumos 12)Finger keyboard 13)HTC Xavier random access (Ουτε και αυτο δουλευει...) 14)inesoft cash organizer 15)inesoft phone 16)advanced config tool 3.3 17)macromedia flash player 18)NET CF 3.5 19)Nodata 20)Diamondtweak 21)2way recording 22)panosha keyboards 23)Facebook 24)Resco explorer-ftpadd-in - registry add-in today plugin 25)SK tools 26)SD tune up 27)tsowen taskbar 28)Vitoringtone editor

 

Τωρα η μπαταρια γραφει 89% με standby 1,31 ώρες και device usage 48min.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...