Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://nassos-kranidiotis.blogspot.com/2009/10/htc-touch-diamond.html

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

 

Με αυτά που λέει το παλικάρι το D2 αποκτά geotagging

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που λέει το παλικάρι το D2 αποκτά geotagging

Μα, με αυτα που προσφερει ο Webvirus στην υπογραφη του

(Extra camera modes, νομιζω), το τηλεφωνο εχει ηδη αποκτησει geotagging

και αποθηκευει τις φωτογραφιες στο

Κάρτα Αποθήκευσης/MyDocuments/MyPOI.

Και, αν εχεις GiniusDrive πλοηγο, μπορεις να πλοηγηθεις στο σημειο

ληψης της φωτογραφιας.

 

ΑΝΤΕ και χρονια πολλα, παιδια.

Τον φορτωθηκαμε ακομα εναν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά!!

είμαι καινούρια στο forum και θέλω οποσδήποτε τα φώτα σας!!

 

Προ ολίγων ημερών πήρα το diamond2 ,πολύ καλό κινιτό αν και τώρα σιγά σιγά το εξερευνώ.

έχω μερικές απορίες και θα ήθελα πολύ την βοήθειά σας

 

1) πάνω δεξιά στην οθόνη και δίπλα στην ένδειξη της μπαταρίας ,έχει ένα μικρό βελάκι που όταν το πατάς,βγάζει το πόσο χρησιμοποιείται ο δίσκος από τα προγράμματα που είναι ανοικτά...αν δεν κάνω λάθος...εμένα γράφει 77%!!!! ενώ μέχρι προχτές έγραφε 69%!!! και πάλυ πάραπολύ μου φαίνεται!καταρχάς δεν βλέπω να έχω ανοικτό κανένα πρόγραμμα όσο και αν ψάχνω και κατα δεύτερον στο toych2 που έχει ο άντρας μου το ποσοστό είναι 56%.

Τι λάθος κάνω??και πως μπορω να κατεβάσω αυτό το νούμερο???

 

2)έχει επιπτώσεις στη λειτουργία του κινιτού??

 

3) Μήπως λόγω του παραπάνω η μπαταρία μου κρατάει μόνο μία μέρα??δεν κάνω τηλέφωνα καθόλου συχνά ,απλά το περιεργάζομαι και αυτό 3 ώρες την μέρα.....τι γίνεται ρε παιδιά???βοηθήστε μεεεε!!

απο χτες το πρωί που το φόρτισα η μπαταρία τώρα είναι στο 30%.......

 

4)ααααα και κάτι άλλο παραπολύ σημαντικό!!! Αν τελειώσει η μπαταρία και κλεισει το κινιτό,ΧΑΝΩ ΟΛΑ τα στοιχεια που έχω προσθέσει? και αν χανω κάτι ,τι είναι αυτό???

 

βοηθήστε ρε παιδιά!! ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Καλώς ήρθες και χρόνια πολλά!

 

1) Πρόκειται για τη RAM της συσκευής σου. Μπορείς να βάλεις κάποιο πρόγραμμα που την καθαρίζει όπως το cleanRAM. Σε γενικές γραμμές, δεν είναι κακό να του κάνεις κάποιο hard reset για επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

 

2) Εάν αυξηθεί πολύ θα έχει προβλήματα απόδοσης.

 

3) Εάν τρέχει κάτι στο background έχει αρνητικές συνέπειες για την μπαταρία.

 

4) Δεν χάνεται τίποτα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1) τι ενοούμε όταν λέμε hard reset?να πατήσω το κόκκινο κουμπάκι πίσω απτην γραφίδα??....λοιπόν το πάτησα και κατέβηκε στο 51% ...γιατί μου το κάνει αυτό?τα προγράμματα που είναι ανοικτά γιατί δεν φαίνονται για να τα κλείνω???

 

2) όταν λες θα πέσει η απόδοση του κινιτού??θα είναι πολύ αργό???

 

3) το προγραμματάκι πως το κάνω εγκατάσταση?? το περνάω μέσα στην κάρτα μνήμης και το τρέχω??

 

4) ενεργοποιείται ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ το εγκατάσταση σύνδεσης δεδομένων συνδέεται στο ιντερνετ και με χρεώνει???!!! και αρχίζει να τρέχει ένας χρόνος δίπλα στο vodafone GR!τι να κάνωωωω??

 

είναι πολύ ωραίο κινιτό αλλά δεν ξέρω τι να κάνω για να μην έχω προβλήματα.......όλοι εσείς που το έχετε είστε ευχαριστημένοι πολύ??η μπαταρία σας κρατάει πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!! Εύχομαι ό,τι καλύτερο για τη νέα χρόνια, μα πάνω απ'όλα υγεία.

 

Γιατί όταν μιλάω με κάποιον στη συνέχεια η οθόνη κλείνει και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση;:blink:

1)...

2)...

3)...

4)...

Gold σου απαντώ με κάθε επιφύλαξη χωρίς να είμαι και πολύ σχετικός επί του θέματος...

1) Αν πατήσεις το κόκκινο κουμπάκι, κάνεις απλή επανεκκίνηση (soft reset). Οποτέ είναι λογικό η μνήμη να επιστρέφει σε λογικά επίπεδα, μιας και όσο πόροι καταναλώνονταν πλέον αποδεσμεύτηκαν.

 

2) Η απόκριση του (άνοιγμα φακλεών εφαρμοφών κτλ) θα είναι αργή, και όσο πιο πολύ δεσμέυεις μνήμη, τόσο χειρότερη θα γίνει.

 

3) Θα κάνεις extract στον υπολογιστή σου το αρχείο cleanRAM.cab, θα το μεταφέρεις στη συνέχεια στο τηλέφωνό σου, και από εκεί θα το επιλέξεις και θα ξεκινήσει η εγκατάσταση. Λογικά θα σε ρωτήσεις που να το κάνει εγκατάσταση, στην κύρια μνήμη ή στην κάρτα αποθήκευσης. Εσύ επέλεξε το πρώτο.

 

4) Εγκατέστησε (με παρόμοιο τρόπο το NoData και μην ξεχάσεις να απενεργοποιήσεις το Vodafone Internet (κάπως έτσι θα λέγεται).

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1) τι ενοούμε όταν λέμε hard reset?να πατήσω το κόκκινο κουμπάκι πίσω απτην γραφίδα??....λοιπόν το πάτησα και κατέβηκε στο 51% ...γιατί μου το κάνει αυτό?τα προγράμματα που είναι ανοικτά γιατί δεν φαίνονται για να τα κλείνω???

 

Μιας και για τα υπόλοιπα έχεις πάρει την απάντηση σου, δες εδώ για καταλάβεις τις διαφορές μεταξύ soft και hard reset και πως γίνονται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να κανει η κοπελα hard reset? Αν εχει ονοματα και μηνυματα θα τα χασει ολα. Και αν εχει την μαμισια 6.5 ρομ, δεν χρειαζεται τιποτα. Κατα την γνωμη μου (και απευθυνομαι στην gold) αδικα σε προβληματιζει η μνημη ram που λες οτι πεφτει. Σε ολα τα windows κινητα συμβαινει αυτο μετα απο αρκετες ωρες χρησης. Ενα απλο soft reset καπου καπου θελει και τιποτε αλλο.

Οσο για την μπαταρια, ο χρονος αναμονης στα PPC, κατα το μεγαλυτερο ποσοστο, εχει να κανει με το ποσες ωρες ειναι ανοιχτη η οθονη. Στο diamond 2 ο μεγαλυτερος χρονος που επιασε μεχρι τωρα ηταν περιπου 3,5 ωρες. Οποτε εσυ καλα εισαι. Πρεπει να συμβιβαστεις με την μπαταρια, γιατι κατι καλυτερο δεν θα δεις.

Απο οσα PPC επιασα μεχρι τωρα στα χερια μου, τον καλυτερο χρονο με ανοιχτη την οθονη την ειχε το Omnia 2 με σχεδον 5 ωρες και κατι.

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η πρόταση του hard reset έγινε για το ενδεχόμενο που έχουν εγκατασταθεί διάφορα προγράμματα ή έχει πειραχτεί η συσκευή κατά τη διαδικασία δοκιμών. Οι επαφές και τα sms μπορούν να κρατηθούν πανεύκολα με το PIM Backup.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν μιλάω με κάποιον στη συνέχεια η οθόνη κλείνει και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση;

Γνωρίζετε κάτι για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σας ευχαριστώ πάραπολύ!είβοηθάτε πολύ!

 

όσον αφορά αυτό το εγκατάσταση σύνδεσης δεδομένων

που ανάβει πάνω δεξιά και δίπλα στο σήμα (έχω συνδεση vodafone) εμφανίζεται ένα G και συνδέεται αυτόματα και μόνο του στο ιντερνετ...και με χρεώνει και εγώ δεν ξέρω πόσο να πάρει η ευχή....(ξέρει κανένας αν χρεώνει πολύ αυτή η υπηρεσία??)

 

έκανα τα εξής βήματα ....και θα ήθελα όποιος έχει το ίδιο κινιτο να μου πει αν έκανα σωστά για να το ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΟΡΙΣΤΙΚΑ!!

 

ΕΝΑΡΞΗ --> ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ --> (κάτω αριστερά)ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ --> ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ --> ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΔΕΣΗΣ --> (κάτω δεξιά) ΜΕΝΟΥ --> ΕΝΕΡΓ.ΑΥΤΟΜ.ΡΥΘΜΙΣΗΣ και του έβγαλα το τσεκαρισμα....ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΟΟ???

 

ευχαριστωωωω!!

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η καλύτερη rom αυτή την στιγμή για να βάλω στο διαμαντάκι μου?

γιατί μου αρέσει πολύ το καινουργιο sense...:p

από ότι βλέπω λέω να βάλω την EnergyROM "Leo" την καινούργια...

θέλω να το πειράξω κιόλας νομίζω έφτασε η ώρα...:lol:

"Imagination is more important than knowledge."

Albert Einstein.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το καλύτερο είναι και θέμα σχετικό μιας και εξαρτάται από τα γούστα του καθενός. Δες εδώ, διάβασε ποια ταιριάζει στα δικά σου δεδομένα και αποφάσισε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάτι που δεν μπορείς να βρεις στο net. Τι ψάχνεις ακριβώς;

 

μετα απο format και εχω χασει το cd εγαταστασης για να συνδεσω το τηλ. με το pc.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εάν έχεις Windows XP στο PC σου θα χρειαστείς το ActiveSync. Εάν έχεις το Windows Vista ή 7, χρειάζεσαι το windows mobile device center. Θα τα βρεις στο net με μια απλή αναζήτηση στο google.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το nodata εκανα επανεκκιηση το τηλ,και μετα παω στις καρτελες ειναι το wap enabled και μπαινει κανονικα στο internet.Παω μετα το κανω disabled μου βγαζει μην οτι αν θελω να το ενεργοπιησω να παω να το κανω manually λεω ok και παρολαυτα μπαινει κανονικα στο δικτυο!!

Τι κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους. Ευχαριστώ και εγώ εκ μέρους μου τους moderators και λοιπούς χρήστες του forum για την βοήθειά σας.

 

Εγκατέστησα και εγώ το b16b_IME___EZ_Input_Greek.cab που αναφέρθηκε στα προηγούμενα posts για τα SMS 160 χαρακτήρων με τόνους γιατί με ενδιέφερε πολύ. Αλλά δυστυχώς ούτε και σε μένα δούλεψε. Έχω wm 6.1 και όταν ξεκινάει το κινητό γίνεται μαύρη η οθόνη και δεν συνεχίζει με αποτέλεσμα να θέλει μόνο hard reset. Όταν έγινε λοιπόν το hard reset, λέω μιας και τα έχω ήδη χάσει τα αρχεία, ας ξανά πειραματιστώ. Το ξανά εγκατέστησα αμέσως την παρθενική εγκατάσταση των wm6.1 και πάλι τα ίδια. Μαύρη οθόνη και νεκρό το κινητό.

Δεν ξέρω τι φταίει με αυτό το cab. Μήπως θέλει wm6.5?

Link to comment
Share on other sites

@nkarafo ουτε σε μενα δουλευει ...μαλλον δεν ..ταιριαζει σε ολα

 

@djs εγω εχω αυτη !! http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=600584

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εβαλα το nodata εκανα επανεκκιηση το τηλ,και μετα παω στις καρτελες ειναι το wap enabled και μπαινει κανονικα στο internet.Παω μετα το κανω disabled μου βγαζει μην οτι αν θελω να το ενεργοπιησω να παω να το κανω manually λεω ok και παρολαυτα μπαινει κανονικα στο δικτυο!!

Τι κανω λαθος?

 

Το έκανες disable μέσα από το nodata;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...