Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5630 XpressMusic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. έχω πρόβλημα προσπαθώντας να περάσω τους χάρτες της Nokia στο κινητό. Ενώ το pc suite βρίσκει κανονικότατα το κινητό, το map loader και το maps updater που υποτίθεται οτι είναι παρακλάδια του pc suite δεν το βλέπουν... Το map loader λέει μάλιστα οτι μπορεί να μην έχω την κατάλληλη εφαρμογή στο κινητό ή να μην την έχω τρέξει τουλάχιστον μια φορά. Ποιά εφαρμογή υποτίθεται οτι πρέπει να τρέξω;

 

2. εμένα μια χαρά γράφει ελληνικά

 

3. παραμένει η ερώτησή μου για τον φακό

Keep on rocking in the dream world!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 378
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θα ηθελα και εγω να ρωτησω πως λειτουργει το εγκατεστημενο gps? Οταν τρεξω το Δεδομενα GPS μου λεει ενεργοποιειστε πρωτα μια μεθοδο εντωπισμου θεσης μεσω δορυφορου.Δεν εχω περασει χαρτες και τα λοιπα πανω
If plan A doesn't work, remember, there are 25 other letters in the alphabet!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει δέκτη gps η συσκευή. Μπορείς να φορτώσεις χάρτες και να τους χρησιμοποιείς ως απλούς χάρτες ή να του λες θέλω να πάω από το σημείο Α στο σημείο Β και να σου βγάζει διαδρομή. Αν θες πλοήγηση, πρέπει να βάλεις έναν εξωτερικό δέκτη gps μέσω bluetooth. Εδώ που τα λέμε, αυτό μόνο σε αυτοκίνητο χρειάζεται, και στο αυτοκίνητο μπορείς να έχεις μαζί σου έναν εξωτερικό δέκτη. Προσωπικά, που κινούμαι κυρίως πεζός μέσα στην πόλη, χρειάζομαι απλώς τους χάρτες. Το gps δεν με βοηθάει ιδιαίτερα παραπάνω.
Keep on rocking in the dream world!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μακη! Και κατι αλλο! Υπαρχει ενσωματωμένος αισθητήρας κίνησης?
If plan A doesn't work, remember, there are 25 other letters in the alphabet!! ;)
Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι το 5630d-1, γαλαζιο και ο κωδικος του ειναι 0564252. Παρατηρησα οτι υπαρχει η επιλογη ελληνικα στα μημυματα αλλα παλι γραφει με αγγλικα... Τι λετε? Ειναι κανονικο?

Η συσκευή που κυκλοφορεί εδώ είναι η 5630d-1 Xpress Music (RM-431), απλά παντού αναφέρεται ως 5630 Xpress Music.

 

 

1. έχω πρόβλημα προσπαθώντας να περάσω τους χάρτες της Nokia στο κινητό. Ενώ το pc suite βρίσκει κανονικότατα το κινητό, το map loader και το maps updater που υποτίθεται οτι είναι παρακλάδια του pc suite δεν το βλέπουν... Το map loader λέει μάλιστα οτι μπορεί να μην έχω την κατάλληλη εφαρμογή στο κινητό ή να μην την έχω τρέξει τουλάχιστον μια φορά. Ποιά εφαρμογή υποτίθεται οτι πρέπει να τρέξω;

 

2. εμένα μια χαρά γράφει ελληνικά

 

3. παραμένει η ερώτησή μου για τον φακό

1) Κατέβασε και εγκατέστησε τη τελευταία έκδοση του PC Suite.

Αν το έχεις κάνει ήδη, δοκίμασε σε άλλη θύρα USB (μη χρησιμοποιείς usb hub).

3) Δες στο θέμα των εφαρμογών. Έχουν αναφερθεί αρκετές.

Κάποια θα δουλεύει και το 5630.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

@m_name_is_george:

Δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο... Πού θα είχε εφαρμογή κάτι τέτοιο; Γιατί αν εννοείς για ταχύτητες κτλ, όλα αυτά βγαίνουν μέσω gps. Μήπως εννοείς αισθητήρα περιστροφής; Επίσης δεν έχω διαπιστώσει να έχει κάτι. Απλώς όταν πας να δεις εικόνες ή βίντεο, από μόνο του γυρνάει στο οριζόντιο.

 

(σημειώστε πως δεν έχω καμία προηγούμενη εμπειρία με smartphone και δεν ασχολούμαι με το χώρο πέρα από το ό,τι αφορά το δικό μου κινητό, οπότε ίσως να μην καταλαβαίνω ακριβώς κάποιες ερωτήσεις)

Keep on rocking in the dream world!
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση αφορούσε το Accelerometer Sensor ή αλλιώς αυτόματη περιστροφή οθόνης. μια λειτουργία που δεν υπάρχει στο 5630. Για ότι δεν είσαι σίγουρος, θα συμβουλεύεσαι τα τεχνικά του χαρακτηριστικά από εδώ και εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους χάρτες, επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών της Nokia και βρήκαμε οτι θα έπρεπε να υπάρχει προεγκατεστημένη η εφαρμογή για τους χάρτες, ενώ δεν την έχω. Μου είπαν να ξαναπεράσω την ίδια έκδοση του firmware, κάτι για το οποίο δεν μου έδινε επιλογή το nokia software updater. Πήγα πριν λίγο σε κατάστημα της Nokia και μου είπαν οτι έχω το πρόβλημα ακριβώς επειδή δεν μπορεί ακόμα να πάρει χάρτες.

 

Υποθέτω δλδ οτι απλώς τα ελληνικά μοντέλα δεν έχουν προεγκατεστημένη την εφαρμογή ακόμα και απλώς περιμένουμε firmware update.

 

Δοκίμασε κανείς άλλος; Εγώ έχω την έκδοση 012.008 και, σύμφωνα με το software updater, δεν υπάρχει νεότερη

Keep on rocking in the dream world!
Link to comment
Share on other sites

Χθες το πήρα κι εγώ!!!! Μετά απο 3 μήνες αναμονής!

Δεν έχει το στερεοφωνικό ήχο που περίμενα αν κρίνω απ'τους ήχους του συστήματος, μουσική δεν του'χω βάλει ακόμα αλλά τα 2 σπαστικά είναι το τόσο κοντό καλωδιάκι USB και η υποδοχή της κάρτας μνήμης!!!

Προσωπικά το πιέζω με το άκρο του καλωδίου USB για να τη βγάλω και να τη βάλω!

Εσείς το'χετε παρατηρήσει ή συμβαίνει μόνο στο δικό μου;;;;

Κατα τ'άλλα, δε φαίνεται καθώλου άσχημο!...

Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Αν τα πράγματα που σου τη σπάνε είναι το κοντό καλώδιο και η υποδοχή της κάρτας μνήμης, σημαίνει οτι είσαι ουσιαστικά υπερικανοποιημένος από το τηλέφωνο :p

 

Προσωπικά το καλωδιάκι (12cm) δεν με πειράζει καθόλου, ίσα ίσα που με βολεύει κιόλας που είναι κοντό. Τουλάχιστον στο laptop που το δουλεύω τώρα, αλλά και στο desktop έχω usb μπροστά και πάνω. Το θέμα πάντως είναι οτι μακρύ καλώδιο βρίσκεις συνήθως πολύ πιο εύκολα από κοντό στην αγορά... ;)

 

Όσο για την κάρτα μνήμης, ναι το παρατήρησα κι εγώ, είναι πολύ βαθιά αλλά μικρό το κακό. Δε λες καλύτερα για αρνητικό το οτι δεν είχε μέσα έναν αντάπτορα microSD to SD; Προσωπικά πάντως, ένας από τους λόγους που το πήρα είναι οτι υποστηρίζει και 16ρα κάρτα. Και θα του τη βάλω...

Keep on rocking in the dream world!
Link to comment
Share on other sites

Αν τα πράγματα που σου τη σπάνε είναι το κοντό καλώδιο και η υποδοχή της κάρτας μνήμης, σημαίνει οτι είσαι ουσιαστικά υπερικανοποιημένος από το τηλέφωνο :p

 

Προσωπικά το καλωδιάκι (12cm) δεν με πειράζει καθόλου, ίσα ίσα που με βολεύει κιόλας που είναι κοντό. Τουλάχιστον στο laptop που το δουλεύω τώρα, αλλά και στο desktop έχω usb μπροστά και πάνω. Το θέμα πάντως είναι οτι μακρύ καλώδιο βρίσκεις συνήθως πολύ πιο εύκολα από κοντό στην αγορά... ;)

 

Όσο για την κάρτα μνήμης, ναι το παρατήρησα κι εγώ, είναι πολύ βαθιά αλλά μικρό το κακό. Δε λες καλύτερα για αρνητικό το οτι δεν είχε μέσα έναν αντάπτορα microSD to SD; Προσωπικά πάντως, ένας από τους λόγους που το πήρα είναι οτι υποστηρίζει και 16ρα κάρτα. Και θα του τη βάλω...

 

Κάρτα μνήμης 16 G παίρνουν όλα όσα υποστηρίζουν MicroSD HC απ'ότι ξέρω. Δηλαδή και το 5700 που έλεγαν οτι παίρνει μέχρι 2, τη σήκωσε ανετότατα αν και μοντέλο του 2007.

Την κάρτα μπορείς και τη βγάζεις χωρίς κάτι μυτερό;

Είναι μεγάλο σπάσιμο ειδικά όταν θέλει κανείς να τη μπενοβγάζει απ'το τηλέφωνο σε card reader!

Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Βασικά παίζω κιθάρα και έχω νύχια στο ένα χέρι, οπότε κάτι γίνεται :p Αν και στον αντίχειρα το έκοψα γιατί δεν μπορούσα να πατάω σωστά τα πλήκτρα... Προβλήματα που βρήκαμε πάντως βρε παιδί μου :p
Keep on rocking in the dream world!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανακάληψα οτι αν διαγράψω κάποιο αρχείο sis απ'τη διαχείρηση αρχείων, ανταποκρίνεται αργά μέχρι να κλείσω την εφαρμογή! Τι κάνουμε σ'αυτήν την περίπτωση;
Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Εγω τουλαχιστον δυσκολευομαι να καταλαβω τι θελεις να πεις.Αν μπορεις γραψε πιο αναλυτικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τουλαχιστον δυσκολευομαι να καταλαβω τι θελεις να πεις.Αν μπορεις γραψε πιο αναλυτικα.

 

Θέλω να εγκαταστήσω μιά εφαρμογή.

Περνάω το αρχείο στην κάρτα μνήμης, την εγκαθιστώ και μετά θέλω να διαγράψω το sis αρχείο της εγκατάστασης.

Τότε προκείπτει αυτό που είπα παραπάνω.

Αφού πατήσω ναι στη διαγραφή, το σύστημα αργεί αρκετά δευτερόλεπτα ν'ανταποκριθεί! Ωσπου κλείνω τη διαχείρηση αρχείων και λύνεται...

Θέλω να ρωτήσω αν είναι γενικά bug της συσκευής ή συγκεκριμμένα αυτής που έχω εγώ.

Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το τηλεφωνάκι πάντως... Μερικές ευχάριστες λεπτομέριες που γενικώς δεν αναφέρονται:

 

1. το ακουστικό του το βρίσκω αρκετά δυνατό. Ένας φίλος μου έχει πρόβλημα με το μικρόφωνο του κινητού του και πριν μετά βίας τον άκουγα. Μου τηλεφώνησε χθες όταν ήμουν στο δρόμο και τον άκουγα τζάμι! Και δεν το είχα καν στο τέρμα

 

2. έχω ενθουσιαστεί με τον τηλεφωνικό του κατάλογο. Είμαι γενικώς τακτικός τύπος και μου άρεσε πολύ το οτι μπορούσα να τακτοποιήσω τόσο καλά τις επαφές μου. Όπως φαντάζομαι ισχύει και στα υπόλοιπα Nokia της σειράς, μπορώ να γράψω όσα στοιχεία θέλω, χωρίς να περιορίζομαι από προεπιλογές. Αντί για "Σταθερό-Κινητό-Γραφείο" κτλ και μόνο αυτά, μπορώ να γράψω όσα τηλέφωνα και λοιπά στοιχεία θέλω, ονομάζοντας το καθένα όπως θέλω.

 

3. πολύ ωραίο μητρώο κλήσεων. Έχει δυο modes ουσιαστικά, τα οποία λειτουργούν παράλληλα και απλώς βλέπεις κάθε φορά όποιο σε βολεύει: έχει ένα αρκετά σύντομο μητρώο, με πολύ απλές πληροφορίες καθώς και ένα πραγματικά εκτενέστατο, που αναφέρει μια προς μια κάθε ενέργεια που έγινε: κλήσεις, μηνύματα, δεδομένα κτλ, με τη σειρά που έγιναν, πόσο κράτησαν κτλ. Επίσης στις επαφές που έχει κανείς στη γραμμή επαφών στην οθόνη αναμονής, μπορεί να δει τις κλήσεις, μηνύματα κτλ για την κάθε επαφή χωριστά.

 

 

Σημείωση για κάτι που δυσκολεύτηκα λίγο να βρω: αν θέλετε να μην εμφανίζεται η γραμμή για τα e-mail στην οθόνη αναμονής, απλώς επιλέξτε τη και πατήστε το c. Για εμένα προσωπικά μόνο χώρο έπιανε...

 

 

Ερωτήσεις:

1. Σε κάποιες επαφές έχω βάλει και τα γενέθλιά τους. Γίνεται κάπως να τα συνδέσω με το ημερολόγιο ώστε να μου τα υπενθυμίζει κάθε φορά;

2. Έψαξα στο internet για διάφορες εφαρμογές που να κάνουν το flash της κάμερας φακό, αλλά δεν βρήκα κάποια που να δουλεύει στο δικό μου. Το καλύτερο που κατάφερα να κάνω ήταν να ανάβει ένα μικρό μπλε ledάκι που έχει από πίσω. Έχει βρει κανείς καμια εφαρμογή που να δουλεύει εδώ;

Keep on rocking in the dream world!
Link to comment
Share on other sites

Σημείωση για κάτι που δυσκολεύτηκα λίγο να βρω: αν θέλετε να μην εμφανίζεται η γραμμή για τα e-mail στην οθόνη αναμονής, απλώς επιλέξτε τη και πατήστε το c. Για εμένα προσωπικά μόνο χώρο έπιανε...

Α και κάτι μ'έτρωγε! Την έβγαλα κι εγώ, ευχαριστώ. Εννοεί τα γραμματοκιβώτια που είναι στα μυνήματα; Δεν το'χω τρέξει ποτέ απο'κει.

Τώρα σχετικά με τον κατάλογο, αυτό είναι δυνατό σε κάθε συσκευή που υποστηρίζει VCards. Κάνω λάθως;

Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοεί το inbox για τα e-mail, το οποίο φυσικά λειτουργεί μόνο αν το χεις ρυθμίσει για να λαμβάνει τα e-mail. Είναι περίεργο γιατί δεν υπάρχει επιλογή να το απενεργοποιήσεις από εκεί που έχει τις εφαρμογές που να φαίνονται στην οθόνη αναμονής.

 

Για τις VCards δεν ξέρω, πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Να ξαναπω οτι πρώτη φορά έχω επαφή με smartphone και ίσως ενθουσιάζομαι αδικαιολόγητα σε κάποια πράγματα :)

Keep on rocking in the dream world!
Link to comment
Share on other sites

Για όσους σκέφτονται το θέμα της ακτινοβολίας: Το SAR του είναι περίπου 1.27 αν θυμάμαι καλά (μιλάμε για το μοντέλο 5630d, το οποίο επίσης αναφέρεται στην αγορά ως 5630). Στις διευκρινίσεις που αναγράφονται στο πιστοποιητικό, αναφέρει οτι οι μετρήσεις γίνονται με την κεραία όσο το δυνατόν πιο κοντά στον ιστό. Το συγκεκριμένο κινητό όμως, έχει την κεραία του στο κάτω μέρος. Συνεπώς, κατά τη διάρκεια της συνομιλίας, μπορεί να φτάσει και τα 10cm (ας πούμε) απόσταση από το κεφάλι. Στην απόσταση αυτή όμως, μειώνεται πολύ η ένταση της ακτινοβολίας, άρα και το SAR (το οποίο ορίζεται ανάλογο της έντασης). ;)

 

Τώρα βέβαια, αν το τελικό SAR είναι στα συνηθισμένα πλαίσια, παραπάνω ή παρακάτω, δεν το ξέρω...

Keep on rocking in the dream world!
Link to comment
Share on other sites

Για τις VCards δεν ξέρω, πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Να ξαναπω οτι πρώτη φορά έχω επαφή με smartphone και ίσως ενθουσιάζομαι αδικαιολόγητα σε κάποια πράγματα :)

 

Εννοείται ότι στέλνει Vcards...

 

Ναι έχεις ενθουσιαστεί αλλά δικαιολογημένα μιας και το Symbian 60 έχει δοκιμαστεί πολύ τα τελευταία χρόνια και έχει φτάσει σε πολύ υψηλό επίπεδο χρηστικότητας και σταθερότητας (γνώμη μου)...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την σταθερότητα... εμένα έχει φάει κάτι κολλήματα και κάτι σβησίματα, τα οποία μέχρι σήμερα ήταν σε πολύ extreme καταστάσεις (να με παίρνουν τηλέφωνο τη στιγμή που μεταφέρεται μουσική από τον υπολογιστή στο κινητό και εγώ χειρίζομαι το κινητό πχ). Σήμερα όμως έφαγα κάτι σβησίματα εκεί που άκουγα μουσική πχ... Στα καλά καθούμενα... Αλλά υποθέτω (και ελπίζω) οτι είναι απλώς παιδική ασθένεια που θα διορθωθεί με νέο firmware. :)
Keep on rocking in the dream world!
Link to comment
Share on other sites

Σ'εμένα κάνει το εξής:

Όταν προσπαθώ να συνδεθώ με κάποιο δύκτιο την πρώτη φορά που θα πάω ν'ανοίξω μιά σελίδα βγάζει:

"Ιστός: Καμία απόκριση πύλης"!

Αυτό συμβαίνει σ'όλες τις περιπτώσεις, ακόμα και στο access point που έχω στο σπίτι μου!

Αν κλείσω και ξαν'ανοίξω την εφαρμογή με το ίδιο δύκτιο, προχωράει κανονικά!...

Τί κάνουμε σ'αυτήν την περίπτωση;;;;

Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την σταθερότητα... εμένα έχει φάει κάτι κολλήματα και κάτι σβησίματα, τα οποία μέχρι σήμερα ήταν σε πολύ extreme καταστάσεις (να με παίρνουν τηλέφωνο τη στιγμή που μεταφέρεται μουσική από τον υπολογιστή στο κινητό και εγώ χειρίζομαι το κινητό πχ). Σήμερα όμως έφαγα κάτι σβησίματα εκεί που άκουγα μουσική πχ... Στα καλά καθούμενα... Αλλά υποθέτω (και ελπίζω) οτι είναι απλώς παιδική ασθένεια που θα διορθωθεί με νέο firmware. :)

 

Λογικά ναι, θα διορθοθούν με κάποιο firmware ΑΠΛΩΣ βαριέμαι τη διαδικασία του backup πριν κάθε upgrade...

Άσε που ότι έχεις εγκαταστήσει στη μνήμη του τηλεφώνου συνήθως δεν επανέρχεται και ας έχεις κάνει backup... Οπότε τις εφαρμογές σου προτείνω εγώ να τις εγκαθιστάς στη κάρτα μνήμης της συσκευής σου....

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα πριν λίγες μέρες και οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Έχω ένα θέμα με την σύνδεση του ακουστικού bluetooth. Μπαίνω στο μενού ψάχνω για "νέα αξιόπιστη συσκευή" αλλά δεν το εντοπίζει καθόλου.

Με το άλλο τηλέφωνο (Nokia 6230i) υπάρχει συνδεσιμότητα αλλά με το ακουστικό τίποτα...

Λέτε να υπάρχει ασυμβατότητα? Να διευκρινίσω ότι το ακουστικό μου είναι το Nokia BH-215.

:polarbear:
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι, θα διορθοθούν με κάποιο firmware ΑΠΛΩΣ βαριέμαι τη διαδικασία του backup πριν κάθε upgrade...

Άσε που ότι έχεις εγκαταστήσει στη μνήμη του τηλεφώνου συνήθως δεν επανέρχεται και ας έχεις κάνει backup... Οπότε τις εφαρμογές σου προτείνω εγώ να τις εγκαθιστάς στη κάρτα μνήμης της συσκευής σου....

Με την αναβάθμιση δεν χάνεται τίποτα από την συσκευή είτε αυτή γίνει μέσω NSU είτε μέσω FOTA.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...