Jump to content

LG Arena (KM900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτη η lg δεν παιζεται. Μαζι με το δικο μου arena εστειλα κι ενος φιλου απλα για αναβαθμιση(branded vodafone v10i ειχε) και μου ειπε οτι αντι για την τελευταια της vodafone v10v_02 του περασαν unbranded v10c. Αυτο δεν μας απασχολει, καλυτερα που εφυγε και το vodafone. Το θεμα ειναι ομως οτι τωρα εχει ενα απο τα προβληματα που εχει και το δικο μου που αναφερω παραπανω, αφηνει υπολειμματα απο την μια εικονα που απεικονιζεται στην οθονη στην επομενη. Συγκεκριμενα, 1)το ξεκλειδωνει και απο πισω αχνοφαινεται η ωρα, 2)το κλεινει και μολις το ανοιξει ενω ακομα δειχνει το intro πανω-πανω αχνοφαινονται το σημα, η μπαταρια κτλ. 3)δεχεται κλησεις και παλι φαινεται η ωρα απο την οθονη κλειδωματος. Γενικα κανει οτι και το δικο μου χωρις το τρεμοπαιγμα και την αλλοιωση των χρωματων.

Θα κοπανησω το κεφαλι μου στον τοιχο, πρωτη φορα βλεπω να στελνει καποιος κατι για service και να το παιρνει σε χειροτερη κατασταση απο πριν. Δεν ξερω εαν την πατατα την εκαναν στο service ή εαν το προβλημα θα εμφανιζοταν αργα ή γρηγορα αλλα θα το ξαναστειλουμε μαζι με το δικο μου. Εαν δεν τα φτιαξουν και πουνε οτι δεν εμφανιζουν κανενα προβλημα τοτε θα τα ξαναστειλουμε και με βλεπω να πηγαινω να το παραδωσω ο ιδιος και να τους υποδειξω το προβλημα. Μεχρι να γινουν ολα αυτα δεν ξαναπαιρνω ουτε καρφιτσα απο την lg.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους. Δυστυχως ή ευτυχως βρηκα την αποδειξη του κινητου και η συκευη ειναι εντος εγγυησης.

Αρχικα περασα την τελευταια εκδοση λογισμικου vodafone μεσω του προγραμματος της lg. Στη συνεχεια καλεσα την εξυπηρετηση πελατων ανεφερα το προβλημα που ειχα, εκλεισα ραντεβου για να το δωσω στον κουριερ, το εδωσα και απλα περιμενα να επισκευαστει.

Σημερα παρελαβα την συσκευη. Η συσκευη δεν επισκευαστηκε, απλα εγινε αναβαθμιση/ξεκλειδωμα με την εκδοση v10c. Η οθονη κανει παλι τα ιδια. Τηλεφωνησα στο service και μου ειπαν οτι το κινητο δεν παρουσιασε κανενα προβλημα οσο το ειχανε εκει ενω την στιγμη που μιλουσαμε η οθονη τρεμοπαιζε. Επισης μου ειπανε να τηλεφωνησω στην εξυπηρετηση πελατων για να το ξαναστειλω.

Τηλεφωνησα στην εξυπηρετηση πελατων κι ανεφερα παλι το προβλημα. Ο κυριος που με εξυπηρετησε εγραψε μια αναφορα και την εστειλε αμεσως στον τεχνικο. Αυριο παλι ραντεβου για να το ξαναστειλω.

Επισης σημερα παρελαβα και το καλωδιο tv-out και τη στιγμη που τρεμοπαιζε η οθονη το συνεδεσα στην τηλεοραση. Στο κινητο τρεμοπαιζε αλλα στην τηλεοραση ολα ηταν μια χαρα.

Θα γραψω και μια αναφορα οπου θα τους εξηγω ολα τα παραπανω μπας και το κοιταξουν λιγο καλυτερα και οχι αρπα κολα.

Ελπιζω απο βδομαδα να ειναι στα χερια μου κι επισκευασμενο.

Μακάρι να πάνε όλα καλά. Πως και πως περιμένω να έρθει ο Δεκέμβριος να το αλλάξω με ενα iPhone 4! Γενικά δεν ξαναπαίρνω lg. Κινητό+TV+PC monitor όλα ελλατωματικά βγήκαν λες και τα βγάζουν όλα μισοτελειωμένα στην αγορά ενα πράγμα. Τέλος επίσημα η LG για εμένα. Η αρχή έγινε με την τηλεόραση χαχα αντικαταστάθηκε απο μια samsung τελευταίας τεχνολογίας. Αλλά η ελλατωματική LG που είχα αγοράσει το 2005 ήταν λίγο ακριβή. 1800Ε :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Από το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί!!! Σήμερα το παρέδωσα στον κούριερ και μου είπε τα εξής: "Μην μπλέξεις με LG, μιλάμε έχω ξεπατωθεί στο πέρα δώθε για ελαττωματικα προιόντα της LG."

Τη συσκευη οπως ειχα αναφερει μου τη δωσανε οποτε δεν κλαιω τα λεφτα μου, αλλα κλαιω τον χρονο που χανω για να βγαλω ακρη μ'αυτους και την ηρεμία μου.

Εγω θα μαζεψω χρηματα (φοιτητης πραμα :p) να παρω το Wave, ειναι οτι πρεπει για την τσεπη μου και εχει οτι χρειαζομαι. Εχω και μια οθόνη LG που δοξα τω Θεω δουλευει μια χαρα. Αμα μου κανει τσαλιμακια, ειναι δεν ειναι στην εγγυηση θα την πεταξω απο το παραθυρο :mad:.

Link to comment
Share on other sites

3 LG Arena στην οικογένεια, 3 ελαττωματικές συσκευές. 100% αποτυχία. 2 αγορασμένες από το ίδιο κατάστημα (Vodafone Παγκρατίου), 1 από Κρήτη. 1 από Αθήνα και 1 Κρήτη παρουσιάζουν παραπλήσια προβλήματα (σβήνει στο ντούκου, χαλασμένο μεγάφωνο, καίνε υπερβολικά κατά τη φόρτιση), το άλλο χαλασμένη οθόνη (δεν ανταποκρίνεται). Όλα περάσανε service, ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα δεν διορθώθηκε (αγορασμένα πριν από 18 μήνες περίπου), με τα εμπόδια να προκύπτουν στις πρώτες εβδομάδες. Στο χρόνο πάνω, αναγκαστήκαμε να γυρίσουμε στις παλιές συσκευές.

 

Οπότε, αν κάποιοι με διαβάζουν από την LG καθώς και την Vodafone Παγκρατίου (ψηλά στην Υμηττού) που προμήθευσε 2/2 χαλασμένες συσκευές (+ 1 ΞΑΝΑ χαλασμένη συσκευή Alcatel πριν από χρόνια), θα ήθελα να τους δείξω το μεσαίο δάχτυλο γιατί και οι τρεις συσκευές κοστίζουν περίπου 1 χιλιάρικο ευρώ. Καλύτερα να τα έτρωγα με γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

Για καποιον ανεξηγητο λογο οταν συνδεω το lg arena με το pc με χτυπαει ρευμα το κινητο, το usb ή το κινητο φταει το οτι με χτυπαει ρευμα????? :worry::worry::worry::worry:
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει κανείς άλλο πρόβλημα με την αφύπνηση/ξυπνητήρι? Πλέον όποτε προσπαθώ να μπω στο μενου του κάνει restart/κλείνει το κινητό.΄Με factory reset έφτιαξε, για κανα 2 μήνες. Δε γίνεται η ίδια δουλειά συνέχεια όμως...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Εμένα δε μου δουλεύει ξαφνικά το μικρόφωνο. Δηλαδή δε με ακούει ο άλλος. Ξέρετε κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια... Οπως γραφω και στον τιτλο, παει το κινητακι μου... Βεβαια, δεν ειναι απολυτα σιγουρο κ θα σας εξηγησω γιατι...

Εδω και 3-4 μερες δεν ανταποκρινονται μερικα "κουμπια" οπως της απαντησης κ της απορριψης και ο κυβος, οπως επισης κ αλλα διαφορα ενω αλλα παλι πατιουνται κανονικα... Περιεργα πραγματα...

Εχει τυχει σε καποιον απο δω μεσα?

Φτιαχνει η να ψαχνω για αλλο?

Δεν εχω την αποδειξη για να το στειλω για σερβις με εγγυηση και δεν ξερω και που εχουν σερβις εδω στα Χανια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια... Οπως γραφω και στον τιτλο, παει το κινητακι μου... Βεβαια, δεν ειναι απολυτα σιγουρο κ θα σας εξηγησω γιατι...

Εδω και 3-4 μερες δεν ανταποκρινονται μερικα "κουμπια" οπως της απαντησης κ της απορριψης και ο κυβος, οπως επισης κ αλλα διαφορα ενω αλλα παλι πατιουνται κανονικα... Περιεργα πραγματα...

Εχει τυχει σε καποιον απο δω μεσα?

Φτιαχνει η να ψαχνω για αλλο?

Δεν εχω την αποδειξη για να το στειλω για σερβις με εγγυηση και δεν ξερω και που εχουν σερβις εδω στα Χανια...

 

Λογικά αν το πας στο Γερμανό θα σου το στείλουν για αναβάθμιση.αν λειτουργήσουν (μεγάλες πιθανότητες) συνήθως για αναβάθμιση πληρώνεις 15 ευρώ.

Είχα καιρό να μπω και έχω μείνει άφωνος.Γιατί ρε παιδιά τόσα προβλήματα?Εμένα δουλεύει τέλεια αν και από τούμπες κλπ το έχω κατακρεουργήσει...

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά καλησπέρα επειδή έχω σκοπό να αγοράσω την συσκευή χωρίς επιδότηση

θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το κλειστό κύκλωμα που έχει το κινητό. Αυτό σημαίνει πως δεν θα μπορεί να δέχεται κανένα είδος εφαρμογής? εφαρμογές όπως για παράδειγμα java?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μεγάλη αποτυχία αυτό το τηλέφωνο....

Όλο προβλήματα και δυσαρεστημένους χρήστες βλέπω...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τι λέει παίδες? Υπάρχει κανείς που ακόμα παλεύει με το αρενακι? :P
One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις κάποια μικρά "ζωήφια" που είχε όταν το πήρα , με την έκδοση που του έβαλα είμαι πολύ ευχαριστημένος , ναι μεν σε κάποια φάση μετάνιωσα που δεν πήρα το iPhone αλλα υπάρχουν και σημεία που με κάνουν να λέω ευτυχώς που πήρα το αρένα!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να μην έχει το πρόβλημα με τα "ίχνη" στην οθόνη και το τρεμόπαιγμα?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα καποιος να μου πει απο που θα μπορουσα να κατεβασω msn για το lg arena.....

 

 

Ψάξε για το eBuddy , το δοκίμασα και είναι ότι πρέπει για το αρένα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να μην έχει το πρόβλημα με τα "ίχνη" στην οθόνη και το τρεμόπαιγμα?

Το δικό μου δεν έχει παρουσιάσει τέτοια θέματα. Ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δεν έχει παρουσιάσει τέτοια θέματα. Ακόμα...

 

+ ένας εδώ! είχα κάποια θέματα πριν βάλω την iRena έκδοση αλλά από τότε δεν παρουσίασε τπτ απολύτως!

Link to comment
Share on other sites

το ειχα στειλει για σερβις στην vodafon εντος εγγυησης για προβληματικη οθονη(εαν ψαξετε τα μηνυματα μου θα δειτε την περιγραφη) και μου ειπαν εχει υγρασια και να πληρωσω εαν θελω για την επισκευη. λογω του οτι δεν ηθελα το πηρα πησω και το εστειλα απο αλλο καταστημα που εχει προιοντα lg στο σερβις της. Το κινητο μου το εφτιαξαν ... αλλαξαν την οθονη... οπως επρεπε να κανει απο την αρχη η vodafon..... και δεν πληρωσα τιποτα.

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

το ειχα στειλει για σερβις στην vodafon εντος εγγυησης για προβληματικη οθονη(εαν ψαξετε τα μηνυματα μου θα δειτε την περιγραφη) και μου ειπαν εχει υγρασια και να πληρωσω εαν θελω για την επισκευη. λογω του οτι δεν ηθελα το πηρα πησω και το εστειλα απο αλλο καταστημα που εχει προιοντα lg στο σερβις της. Το κινητο μου το εφτιαξαν ... αλλαξαν την οθονη... οπως επρεπε να κανει απο την αρχη η vodafon..... και δεν πληρωσα τιποτα.

 

Πάντα μα ΠΑΝΤΑ όμως , όταν είναι για σέρβις κινητού να πηγαίνεται εφόσον είναι εφικτό στο επίσημο σέρβις της εκάστοτε εταιρίας ! Η βοντα και η κάθε εταιρία παροχής κιν. τηλεφωνιας στην ουσία είναι απλά ο διαβιβαστής , δεν ασχολείτε με τεχνικά θέματα απλά μαζεύει συσκευές για ένα διάστημα που είναι για σέρβις και τις στέλνει όλες μαζί πακέτο! Τα έξτρα λεφτά που ζητάει ιδιίως μέσα στην εγγύησης θα μπορούσε να αποτελέσει ακόμα και αφορμή για καταγγελία στο ΙΝ.ΚΑ. . Και στην τελική και να ασχολείτε με σέρβις κινητών ο κάθε παροχέας κινητής δε θα έχει την κατάλληλη γνώση για όοολες τις συσκευές που κυκλοφορούν οπότε καλύτερα είναι να πας στην lg όταν είναι για lg παρά στη βόντα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μα ΠΑΝΤΑ όμως , όταν είναι για σέρβις κινητού να πηγαίνεται εφόσον είναι εφικτό στο επίσημο σέρβις της εκάστοτε εταιρίας ! Η βοντα και η κάθε εταιρία παροχής κιν. τηλεφωνιας στην ουσία είναι απλά ο διαβιβαστής , δεν ασχολείτε με τεχνικά θέματα απλά μαζεύει συσκευές για ένα διάστημα που είναι για σέρβις και τις στέλνει όλες μαζί πακέτο! Τα έξτρα λεφτά που ζητάει ιδιίως μέσα στην εγγύησης θα μπορούσε να αποτελέσει ακόμα και αφορμή για καταγγελία στο ΙΝ.ΚΑ. . Και στην τελική και να ασχολείτε με σέρβις κινητών ο κάθε παροχέας κινητής δε θα έχει την κατάλληλη γνώση για όοολες τις συσκευές που κυκλοφορούν οπότε καλύτερα είναι να πας στην lg όταν είναι για lg παρά στη βόντα κλπ

 

ξεχασα να σας πω οτι τους ειχα παρει στην vodafon και τους ζητησα να μου υπολογίσουν αφου δεν θα εχω κινητο τα χρηματα που τους οφειλω για να διακοψω το συμβολαιο μου (αφου εφαγα καμια ωρα βεβαια απο εδω και απο εκει ο ενας με εστελνε στον αλλον) μου ειπαν το ποσο( 126ευρω μιας και ειχα ενα μηνα που ειχα παρει επειδοτηση στο αλλο νουμερο). Και για να μην φυγω μου προσφεραν μια εκπτωση στο παγιο 30% για να το ξανασκεφτω. δηλ μου βγαινει καπου στα 10ευρω το μηνα.

φτιαχτικε και το κινητο και ολα οκ.

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μακάρι να πάνε όλα καλά. Πως και πως περιμένω να έρθει ο Δεκέμβριος να το αλλάξω με ενα iPhone 4! Γενικά δεν ξαναπαίρνω lg. Κινητό+TV+PC monitor όλα ελλατωματικά βγήκαν λες και τα βγάζουν όλα μισοτελειωμένα στην αγορά ενα πράγμα. Τέλος επίσημα η LG για εμένα. Η αρχή έγινε με την τηλεόραση χαχα αντικαταστάθηκε απο μια samsung τελευταίας τεχνολογίας. Αλλά η ελλατωματική LG που είχα αγοράσει το 2005 ήταν λίγο ακριβή. 1800Ε :wacko:

 

 

κατι παρόμοιο και σε μενα...

 

πέρισυ πήρα τηλεόραση LG και το αρενα.. την τηλεοραση την πηγα πισω στα σατουρν μετα απο 3 μέρες.. και πηρα σαμσουνγκ... το αρενα το αντεξα απο καλοκαιρι μεχρι τα χριστουγεννα.. απειρα προβληματα και οτι firmware και να δοκιμασα τζιφος..οποτε γυρισα στο παλιο μου κινητο και τωρα πήρα το wave..

 

τελος τα LG για μενα, απαράδεκτη εταιρια

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω και εγώ το αρένα με έκδοση V10_C ,και ολα καλά εδω και... 2 μερες :) προτείνετε να το αναβαθμίσω στην τελευταία γερμανική εκδοσή?Έχει τα ιδια όπως η τωρινή ? Δημιουργία playlists αποθήκευση νέων λέξεων στο Τ9 κτλ.

 

Και επίσης με πιο Freeware μπορώ να μετατρέψω ταινίες/βίντεο σε format που να το αναπαράγει το κινητό?Δοκίμασα μερικά αλλά ειτε δεν θα τα αναγνώριζε είτε θα ήταν πολύ μικρή η ανάλυση του βίντεο που θα έβγαινε απ'το πρόγραμμα τζίφος δυστυχώς :(

 

EDIT: S-O-S

Παιδιά σήμερα μόλις μου εμφάνισε νερά η οθόνη...Update:το πρόβλημα λέγετε και Ghosting effect και παρουσιάζετε συνήθως όταν η μπαταρία τελειώνει(ειτε 1 ειτε 2 μπάρες στην ένδειξη),Απο'τι βλέπω σε ξένα forum δεν ξέρουν αν είναι θέμα του hardware ή firmware.

 

Κάποιος είχε πει εδώ ότι με κάποιο βίντεο με έντονο contrast ή το αντίθετο μειωνόταν το πρόβλημα αλλά δεν μπορώ να το βρω για αυτό ας το επαναλάβει κάποιος παρακαλώ.

Edited by giannakosv6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω και εγώ το αρένα με έκδοση V10_C ,και ολα καλά εδω και... 2 μερες :) προτείνετε να το αναβαθμίσω στην τελευταία γερμανική εκδοσή?Έχει τα ιδια όπως η τωρινή ? Δημιουργία playlists αποθήκευση νέων λέξεων στο Τ9 κτλ.

 

Και επίσης με πιο Freeware μπορώ να μετατρέψω ταινίες/βίντεο σε format που να το αναπαράγει το κινητό?Δοκίμασα μερικά αλλά ειτε δεν θα τα αναγνώριζε είτε θα ήταν πολύ μικρή η ανάλυση του βίντεο που θα έβγαινε απ'το πρόγραμμα τζίφος δυστυχώς :(

 

EDIT: S-O-S

Παιδιά σήμερα μόλις μου εμφάνισε νερά η οθόνη...Update:το πρόβλημα λέγετε και Ghosting effect και παρουσιάζετε συνήθως όταν η μπαταρία τελειώνει(ειτε 1 ειτε 2 μπάρες στην ένδειξη),Απο'τι βλέπω σε ξένα forum δεν ξέρουν αν είναι θέμα του hardware ή firmware.

 

Κάποιος είχε πει εδώ ότι με κάποιο βίντεο με έντονο contrast ή το αντίθετο μειωνόταν το πρόβλημα αλλά δεν μπορώ να το βρω για αυτό ας το επαναλάβει κάποιος παρακαλώ.

 

 

Ψάξε για την V10P iRena έκδοση η οποία είναι ανοιχτή έκδοση λογισμικού με μεταδότη , δημιουργία λίστας μουσικής , χωρίς κρασαρίσματα του τύπου όπως σε άλλη στην αποθήκευση ασύρματων δικτύων , όσο για το Τ9 δε το δουλεύω ποτέ για να με ειλικρινής και το κυριότερο , είναι η μόνη έκδοση που δε βλέπω τις "σκιές" του ρολογιού κλπ (προσωπικά πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...