Jump to content

LG Arena (KM900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε finaldestiny86, το αποσυνδέω, αφαιρώ την μπαταρία, την ξαναβάζω, το ανοίγω, ξανασυνδέομαι στο PCsuite και μετά πατάω retry αλλά μετά απο λίγο, όταν φτάνει στο ίδιο σημείο μου βγάζει ακριβώς το ίδιο μήνυμα. Στην κονσόλα του DOS που τρέχει από πίσω γράφει

 

free memory #0 partially

free memory #0

cannot free memory #0

free memory#1

free memory#2

free memory#3

free memory#4

free memory#5

free memory#6

free memory#7

free memory#8

free memory#9

 

Δεν ξέρω αν αυτό σου λέει κάτι, πάντως έχω δοκιμάσει πολές φορές να το αποσυνδέσω να βγάλω την μπαταρία και αφού συνδεθώ στο pCSuite να ξαναδοκιμάσω και κάθε φορά μου βγάζει το ίδιο μύνημα.

 

"Πρόβλημα επικοινωνίας μεταξύ υπολογιστή και κινητού τηλεφώνου". και προτείνει να κάνω αυτό που μου λες κι εσύ. Στο log του προγράμματος γράφει Error code 2.Σε κάθε διαδοχική προσπάθεια μου βγάζει ότι δεν μπορεί να κάνει το free memory#1 και μετά το free memory#2 κτλ. Η έκδοση λογισμικού που έχω είναι ΚΜ900ΑΤ_V10A αν αυτό βοηθάει. Μήπως σε αυτή την έκδοση δεν μπορώ να κάνω update στην V10M_02??

 

Έχω τρελαθεί! Θέλω να βάλω και τα προγράμματα για το GPS αλλά ακόμα είμαι στο firmware...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις δοκίμασα να κάνω update στην έκδοση V10A_02 και βγάζει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Υπάρχει καποιος που νε κατάφερε να κάνει update σε συσκευή αγορασμένη από Cosmote? Μήπως τελικά αυτό είναι το πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγχαρητηρια για τις πληροφοριες που δίνεται.πραγματικα βοηθάνε.σημερα απεκτησα το arena (δωρο μου το κανανε) απο wind. εγω ως συνδρομητης vodafone εβαλα την sim της vf.πολυ καλο κινητο απο πρωτη ματια απλα αν και διαβασα αναλυτικα ολο το θεμα δεν μπορεσα να κανω σύνδεση wi fi.δεν εντοπιζει τιποτα οταν βαζω να ψαξει.μηπως πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις?η μονη ρύθμιση που έκανα ήταν στα java να τσεκαρω το wi fi (ειχε προεπιλεγμενο το vf live).τι μου προτείνετε?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

ακυρο το βρηκα το pc suite αλλα πως κανω την official αναβαθμιση???? :confused:

Συνδεδεμένος στο ιντερνετ πάντα, αν βρει νέα έκδοση θα σου την βγάλει.Επίσης, εχει και επιλογή στις ρυμίσεις " αναβάθμιση τηλεφώνου".

 

Παιδιά καλησπέρα, νέος κάτοχος του τηλεφώνου και νέο μέλος στο Forum!!

 

Προσπαθώ εδώ και 3 ώρες να κάνω αναβάθμιση firmware με βάση τις οδηγίες που έχετε δώσει όλοι εσείς εδώ στο site και δεν μπορώ με τίποτα! Έχω κατεβάσει το αρχειάκι του FinalDestiny με όλα τα σχετικά αρχεία και προσπαθώ να εγκαταστήσω το V10M_02. Έχω το αρχείο σε cab (και όχι zip) στο σωστό φάκελο καθώς και όλα τα αρχεία και προγράμματα στα σωστά σημεία. Το κινητό το πήρα από αναβάθμιση μέσω Cosmote.

 

Ξεκινάω την διαδικασία και όλα καλά, αλλά μόλις κάνει το πρώτο reset μου λέει ότι χάνει τη σύνδεση με το τηλέφωνο παρ' όλο που το pC suite ξανασυνδέεται κανονικά. Δοκίμασα να καναεγκατστήσω τους drivers του usb την ώρα που κάνει το reset και πάλι τίποτα!!Έχω δοκιμάσει και σε XP και σε Vista, το έχω αποσυνδέσει και αφού ξανασυνδέθηκε με το PC suite ξαναδοκίμασα χωρίς να κλείσω το updater, έχω κάνει και factory reset από το service menu αλλά τίποτα!!!!

 

Μήπως ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω? Τι μπορεί να κάνω λάθος???

Δε νομίζω να είναι θέμα cosmote.Μην ξεζιπάρεις το .cab αρχείο.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου,ήσουν κατατοπιστικότατος!

Εμένα μόνο η ελληνική με ενδιαφέρει οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα έτσι ?

 

Μπορώ να πάρω το Arena 60 ευρώ φτηνότερα απο την Vodafone γι αυτό και ρωτάω τις διαφορές τους! Αν είναι τραγικές τα θυσιάζω τα 60 ευρώ. Αλλά αν είναι για 2-3 εικονίδια και για ένα φλασάρισμα σε άλλη γλώσσα (που δεν μ ενδιαφέρει) τότε νομίζω πως καλά είναι τα -60 ευρώ για το Vodafone Live ε ?

 

PS Στο φόρουμ διάβασα κάτι για φλασαρίσματα των VF Arena ώστε να γίνουν Unbranded. Αυτό είναι εφικτό και ασφαλες για το κινητό? Η εγγύηση χάνετε ? Συγνώμη για το πρήξιμο :(

Η εγγύηση φυσικά και χάνεται.Εφικτότατο (όπως και άλλοι, vf είχα και εγώ),αν ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες, δεν είναι κάτι δύσκολο.Κάποιοι συνάντησαν προβλήματα και έχε υπόψη σου πως ό,τι κάνεις το κάνεις με δική σου ευθύνη.

 

παιδια συγχαρητηρια για τις πληροφοριες που δίνεται.πραγματικα βοηθάνε.σημερα απεκτησα το arena (δωρο μου το κανανε) απο wind. εγω ως συνδρομητης vodafone εβαλα την sim της vf.πολυ καλο κινητο απο πρωτη ματια απλα αν και διαβασα αναλυτικα ολο το θεμα δεν μπορεσα να κανω σύνδεση wi fi.δεν εντοπιζει τιποτα οταν βαζω να ψαξει.μηπως πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις?η μονη ρύθμιση που έκανα ήταν στα java να τσεκαρω το wi fi (ειχε προεπιλεγμενο το vf live).τι μου προτείνετε?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Το ό,τι έβαλες το wifi στο java και όπως μπορείς να βάλεις επίσης wifi στο προφίλ του browser, έχει να κάνει με το ότι θα μπαίνεις internet μέσω wifi και οι java εφαρμογές (π.χ opera mini) θα χρησιμοποιούν το wifi επίσης.Δοκίμασε λίγο χωρίς τη sim.Δεν υπάρχουν περαιτέρω ρυθμίσεις για αναζήτηση wifi πάντως.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

[

 

Το ό,τι έβαλες το wifi στο java και όπως μπορείς να βάλεις επίσης wifi στο προφίλ του browser, έχει να κάνει με το ότι θα μπαίνεις internet μέσω wifi και οι java εφαρμογές (π.χ opera mini) θα χρησιμοποιούν το wifi επίσης.Δοκίμασε λίγο χωρίς τη sim.Δεν υπάρχουν περαιτέρω ρυθμίσεις για αναζήτηση wifi πάντως.

 

με ενδιαφερει να μπαινω ιντερνετ χωρις να χρεωνομαι για αυτο ενεργοποιησα και στo προφιλ του browser το wi fi.κανω ανανεωση αλλα δεν βρισκει κατι.για να βγαλω και τη sim.

Link to comment
Share on other sites

χωρις την sim μου εντοπιζει στο wi fi το TP-LINK που ειναι κλειδωμενο και μου ζηταει κλειδι (τι να πληκτρολογησω???) και ενα print server που ειναι ξεκλειδωτο αλλα αποτυγχάνει να συνδεθει.τι να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

δε φταιει το κινητο...πρεπει να ειναι ξεκλειδωτο το δικτυο που θα δυνδεθεις...κ αμα δε βγαζει τπτ σαν αποτελεσμα δεν υπαρχει διαθεσιμο ασυρματο δικτυο εκει κοντα..
Link to comment
Share on other sites

χωρις την sim μου εντοπιζει στο wi fi το TP-LINK που ειναι κλειδωμενο και μου ζηταει κλειδι (τι να πληκτρολογησω???) και ενα print server που ειναι ξεκλειδωτο αλλα αποτυγχάνει να συνδεθει.τι να φταιει?

Νόμισα ότι έχεις δικό σου δίκτυο και δεν το βλέπει.Σου απάντησε ο finaldestiny. Kαλώς ήρθες και χρησιμοποίησε το κουμπί της τροποποίησης, μην γράφεις κατεβατά posts.

δε φταιει το κινητο...πρεπει να ειναι ξεκλειδωτο το δικτυο που θα δυνδεθεις...κ αμα δε βγαζει τπτ σαν αποτελεσμα δεν υπαρχει διαθεσιμο ασυρματο δικτυο εκει κοντα..

 

Έτσι, φυσικά.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Νόμισα ότι έχεις δικό σου δίκτυο και δεν το βλέπει.Σου απάντησε ο finaldestiny. Kαλώς ήρθες και χρησιμοποίησε το κουμπί της τροποποίησης, μην γράφεις κατεβατά posts.

 

 

Έτσι, φυσικά.

καλως σας βρηκα.πως μπορω να ορισω εναν ηχο απο την μουσικη μου ως ηχο κλησης?το προσπαθω αλλα δεν....

 

τελικα το καταφερα.σημερα σαν πρωτη μερα με το arena εχω ξοδεψει πολλες πολλες ωρες περιεργαζοντας το!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΠΡΟΤΗΝΕΙΣ....?ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ 5800?

 

pare re c to nokia 5800 na vreis tin ygeia sou ...kai ego pou pira to arena mia moufa kai misi exei apodixtei telika giati paizo me tin karta on the go kai etsi oxi sto internet den mporo na mpo alla oute kan na kanei sundesi ....ase pou prepei na eisai kai se perioxes me wifi pou lene oloi gia na mpeis internet......genika eimai poli apogouteymenos pou edosa 360 euro gia ena moufa telika kinito pou exei enan kuvo kai auton pseftiko....

 

Κοίτα, εγώ το έχω μια βδομάδα σχεδόν.

Είναι πολύ όμορφο και διασκεδαστικό το μενού του.

Η κατασκευή του είναι επίσης πολύ καλή, ούτε τριξίματα, ούτε τίποτα.

Η οθόνη καταπληκτική.

Η φωτογραφική μέτρια.

Η βιντεοκάμερα πολύ καλή.

Η μουσική από τα ακουστικά έχει πολύ καλή ποιότητα. Η ένταση είναι αρκετή, αλλά προωπικά θα ήθελα λίγο παραπάνω.

Η μπαταρία μέτρια πράγματα.

Γενικά έχει πάρα πολλές δυνατότητες και 8 gb ενσωματωμένη μνήμη + υποδοχή για κάρτα μνήμης.

 

Μικροκολλήματα έχει, αλλά έχω ακόμα παλιό λογισμικό πάνω.

Σις νεότερες εκδόσεις έχουν λυθεί τα περισσότερα προβλήματα.

 

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Το προτείνω.

 

 

ola ayta ta vriskoume kai se ena allo kinito .... kai akoma kalutera ..... to arena kataseuastike kai kala pos tha exei gps , internet, kai tha mas lunei ta xeria alla telika exei apodixtei poli moufa

 

ayto pou exo katalavei ego einai pos oloi pirame ena kinito pou prepei na asxoleise ston ipologisti oli mera na katevazeis anabathmiseis , programmata klp .... ti na po ...?

 

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish». Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.
Link to comment
Share on other sites

ayto pou exo katalavei ego einai pos oloi pirame ena kinito pou prepei na asxoleise ston ipologisti oli mera na katevazeis anabathmiseis , programmata klp .... ti na po ...?

 

η αποψη σου ειναι απολυτα σεβαστη φιλε μου...αλλα προσωπικα διαφωνω μαζι σου..

θα επρεπε να χαιρεσαι που με την ενασχοληση με το κινητο βρισκεις λυσεις που το βελτιωνουν κ οτι κυριως η εταιρια που το βγαζει αναβαθμισεις λογισμικου κ δειχνει οτι ενδιαφερεται για το μοντελο αυτο...

οσο για gps δουλευει κανονικα αρκει να βαλεις το καταλληλο προγραμμα (we travel) που ειναι οτι πιο κοντινο υπαρχει σε πλοηγο...μιας κ το αρενα δεχεται μονο java εφαρμογες αν κ αυτο ισως αλλαξει με το appstore...

στην τελικη...σε καποιους απο εμας πουυ εχουμε χρονο να διαθεσουμε μας αρεσει να παιζουμε κ να ψαχνομαστε με το κινητο...κανενα απο οσα κθκλοφορει στην αγορα δεν ειναι τελειο...το αρενα ερχεται με καλες προδιαγραφες...για μενα τις περισσοτερες τις δικαιωνει κ με τα οσα ψαχνουμε κ βρισκουμε γινεται ακομα καλυτερο...

αυτα απο μενα...καλη τυχη στην αγγελια σου...

 

pare re c to nokia 5800 na vreis tin ygeia sou ...kai ego pou pira to arena mia moufa kai misi exei apodixtei telika giati paizo me tin karta on the go kai etsi oxi sto internet den mporo na mpo alla oute kan na kanei sundesi ....ase pou prepei na eisai kai se perioxes me wifi pou lene oloi gia na mpeis internet......genika eimai poli apogouteymenos pou edosa 360 euro gia ena moufa telika kinito pou exei enan kuvo kai auton pseftiko....

 

το wifi ισχυει για ΟΛΑ τα κινητα κ τις συσκευες που το υποστηριζουν...αμα δεν εχει ξεκλειδωτο δικτυο κοντα σε σενα πως να πιανει δωρεαν? σε συνδεση με το θεο θα εισαι????:lol: :lol:

οσο για το on the go ψαχνεις τις ρυθμισεις με τον παροχο σου κ θα σε βοηθησουν εκεινοι...μολις βαλεις τις σωστες λογικα δε θα εχεις προβλημα...

οταν βγαινει κατι καινουριο κ πρωτοποριακο πρεπει να γινονται συμβιβασμοι..δε γινεται απο την αρχη να ειναι ολα τελεια..

Link to comment
Share on other sites

ayto pou exo katalavei ego einai pos oloi pirame ena kinito pou prepei na asxoleise ston ipologisti oli mera na katevazeis anabathmiseis , programmata klp .... ti na po ...?

Αν ήθελες κάτι απλό ας έπαιρνες το nokia 3210! Νομίζεις οτι το 5800 δεν θέλει ούτε υπολογιστή ούτε αναβαθμίσεις ούτε προγράμματα? Άσε που η οθόνη αφής είναι πολύ χειρότερη από του Αρένα. Για να επιλέξεις κάτι πατάς με τη γραφίδα τουλάχιστον 2 φορές! Δεν το συζητώ από μενού κλπ, ίδιο με όλα τα νόκια. Πολλοί λένε ότι έχει προβλήματα με το λογισμικό και κολλάει. Άσε που είναι symbian και αν κολλήσεις κανέναν ιό και σου'ρθει κανένας λογαριασμός υπερφουσκωμένος μετά να δεις! Το πάχος, σαν συσκευή, είναι διπλάσιο απο του Αρένα! Φιλικό περιβάλλον? Στο 5800 χάνεσαι! Έχει όλα τα εικονίδια σε μια μεριά. Μπορεί στο 5800 να υπάρχει ανώτερο λογισμικό πλοήγησης, αλλά για δοκίμασέ το σε κινητό να δείς πόσο πρακτικό είναι. Και για το on the go που λες, πήγαινε στον πάροχό σου και ζήτα τους να σου βάλουν τις ρυθμίσεις. Ούτε 5mp κάμερα έχει, ούτε fm trans, ούτε capatitive touch screen. Τί να πώ? Διαφωνώ κάθετα μαζί σου και μπορώ να σου λέω όλη μέρα πόσο καλύτερο είναι το αρένα, αλλά πράξε όπως επιθυμείς...

 

pare re c to nokia 5800 na vreis tin ygeia sou ...kai ego pou pira to arena mia moufa kai misi exei apodixtei telika giati paizo me tin karta on the go kai etsi oxi sto internet den mporo na mpo alla oute kan na kanei sundesi ....ase pou prepei na eisai kai se perioxes me wifi pou lene oloi gia na mpeis internet......genika eimai poli apogouteymenos pou edosa 360 euro gia ena moufa telika kinito pou exei enan kuvo kai auton pseftiko....

Μην παροτρύνεις με τις λανθασμένες απόψεις σου τους ενδιαφερόμενους για το αρένα χωρίς ουσιαστική επιχειρηματολογία.

Link to comment
Share on other sites

pare re c to nokia 5800 na vreis tin ygeia sou ...kai ego pou pira to arena mia moufa kai misi exei apodixtei telika giati paizo me tin karta on the go kai etsi oxi sto internet den mporo na mpo alla oute kan na kanei sundesi ....ase pou prepei na eisai kai se perioxes me wifi pou lene oloi gia na mpeis internet......genika eimai poli apogouteymenos pou edosa 360 euro gia ena moufa telika kinito pou exei enan kuvo kai auton pseftiko....

 

 

Συγγνώμη ρε φίλε, γιατί δεν μπορείς να συνδεθείς στο ιντερνετ?

Και τι φταίει το κινητό για αυτό?

Όσο για το wifi, αυτό που λες ισχύει για όλα τα κινητά.

Δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι θέλεις για το κινητό, αλλά αυτά που λες πιο πάνω δεν μπορώ να τα καταλάβω.

ola ayta ta vriskoume kai se ena allo kinito .... kai akoma kalutera ..... to arena kataseuastike kai kala pos tha exei gps , internet, kai tha mas lunei ta xeria alla telika exei apodixtei poli moufa

 

Γιατί, δεν έχει όλα αυτά?

Αν ήθελες gps σαν αυτό που έχουν τα windows mobile, κακώς πήρες το arena. Κανένα κινητό με κλειστό λογισμικό δεν μπορεί να έχει τέτοιες δυνατότητες.

Με το ιντερνετ, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχεις?

Προσωπικά, και στο ιντερνετ μπαίνω, και τα μειλ μου ενημερώνονται αυτόματα σε 2 λογαρισμούς που έχω φτιάξει στο κινητό, και ο καιρός ενημερώνεται αυτόματα κάθε ώρα και όλα μια χαρά.

Τι πρόβλημα έχεις????

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδία είμαι και εγώ χρήστης LG ARENA που να μην ήμουνα, εδώ και 2 μήνες το πήρα από την Vodafone. Το πρόβλημα που μου έχει βγάλει είναι ότι από κάποια στιγμή τρώει φλασιά και δν ανταποκρύνεται το πλήκρο ξεκλιδώματος ή on - off ειδικά άν σβήσει ο φωτισμός. Με πάιρνουν κανονικά τηλέφωνο και επανεργοποιήται αλλά εγώ ουσιαστικά δεν μπορώ να πάρω γιατί δεν μπορώ να το ξεκλιδώσω. Πριν 2 εβδομάδες το έστειλα μετά από δυο μήνες χρήση για service στην Vodafone και το πήρα προχθές. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι μετά από 4 ώρες λειτουργίας ξαναέβγαλε το ίδιο πρόβλημα χωρίς να το ζορίσω καν, το μόνο που έκανα πέρασα 25 επαφές και 2 εισερχόμενες κλήσεις. Το πήγα αμέσως στην Vodafone και το μόνο που μπορούν να κάνουν εκείνη την στιγμή ήταν να το ξαναστείλουν για service δηλαδή άλλες 2 εβδομάδες αναμονή (μιας και το service της Θεσσαλονίκης έκλεισε). Αν και την πρώτη φορά μου έιπαν ότι άλλαξαν την δευτερέυον πλακέτα (τώρα δεν το έχω ανοίξει για να καταλάβω ποιά είναι, αμφιβάλλω αν υπάρχει, και αν υπάρχει δεν την άλλαξαν). Βέβαια κάνω υπομονή αν σε 2 εβδομάδες κάνει τα ίδια θα απαιτήσω αντικατάσταση της συσκευής, ή λήξη της σύμβασης μου με την Vodafone. Κρίμα γιατί η συγκεκριμένη συσκευή μου έκανε καλή εντύπωση και το πρώτο καιρό λειτουργούσε καλά παρόλα τα κολληματάκια.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδία είμαι και εγώ χρήστης LG ARENA που να μην ήμουνα, εδώ και 2 μήνες το πήρα από την Vodafone. Το πρόβλημα που μου έχει βγάλει είναι ότι από κάποια στιγμή τρώει φλασιά και δν ανταποκρύνεται το πλήκρο ξεκλιδώματος ή on - off ειδικά άν σβήσει ο φωτισμός. Με πάιρνουν κανονικά τηλέφωνο και επανεργοποιήται αλλά εγώ ουσιαστικά δεν μπορώ να πάρω γιατί δεν μπορώ να το ξεκλιδώσω. Πριν 2 εβδομάδες το έστειλα μετά από δυο μήνες χρήση για service στην Vodafone και το πήρα προχθές. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι μετά από 4 ώρες λειτουργίας ξαναέβγαλε το ίδιο πρόβλημα χωρίς να το ζορίσω καν, το μόνο που έκανα πέρασα 25 επαφές και 2 εισερχόμενες κλήσεις. Το πήγα αμέσως στην Vodafone και το μόνο που μπορούν να κάνουν εκείνη την στιγμή ήταν να το ξαναστείλουν για service δηλαδή άλλες 2 εβδομάδες αναμονή (μιας και το service της Θεσσαλονίκης έκλεισε). Αν και την πρώτη φορά μου έιπαν ότι άλλαξαν την δευτερέυον πλακέτα (τώρα δεν το έχω ανοίξει για να καταλάβω ποιά είναι, αμφιβάλλω αν υπάρχει, και αν υπάρχει δεν την άλλαξαν). Βέβαια κάνω υπομονή αν σε 2 εβδομάδες κάνει τα ίδια θα απαιτήσω αντικατάσταση της συσκευής, ή λήξη της σύμβασης μου με την Vodafone. Κρίμα γιατί η συγκεκριμένη συσκευή μου έκανε καλή εντύπωση και το πρώτο καιρό λειτουργούσε καλά παρόλα τα κολληματάκια.

 

Δηλαδή συγγνώμη, είναι το τηλέφωνο κλειδωμένο και η οθόνη σβηστή.

Πατας πχ το πλαινό πλήκτρο έντασης και σου ανάβει η οθόνη με την επιλογή "πατήστε παρατεταμένα για ξεκλείδωμα".

Πατάς παρατεταμένα και δεν ξεκλειδώνει??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδία είμαι και εγώ χρήστης LG ARENA που να μην ήμουνα, εδώ και 2 μήνες το πήρα από την Vodafone. Το πρόβλημα που μου έχει βγάλει είναι ότι από κάποια στιγμή τρώει φλασιά και δν ανταποκρύνεται το πλήκρο ξεκλιδώματος ή on - off ειδικά άν σβήσει ο φωτισμός. Με πάιρνουν κανονικά τηλέφωνο και επανεργοποιήται αλλά εγώ ουσιαστικά δεν μπορώ να πάρω γιατί δεν μπορώ να το ξεκλιδώσω. Πριν 2 εβδομάδες το έστειλα μετά από δυο μήνες χρήση για service στην Vodafone και το πήρα προχθές. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι μετά από 4 ώρες λειτουργίας ξαναέβγαλε το ίδιο πρόβλημα χωρίς να το ζορίσω καν, το μόνο που έκανα πέρασα 25 επαφές και 2 εισερχόμενες κλήσεις. Το πήγα αμέσως στην Vodafone και το μόνο που μπορούν να κάνουν εκείνη την στιγμή ήταν να το ξαναστείλουν για service δηλαδή άλλες 2 εβδομάδες αναμονή (μιας και το service της Θεσσαλονίκης έκλεισε). Αν και την πρώτη φορά μου έιπαν ότι άλλαξαν την δευτερέυον πλακέτα (τώρα δεν το έχω ανοίξει για να καταλάβω ποιά είναι, αμφιβάλλω αν υπάρχει, και αν υπάρχει δεν την άλλαξαν). Βέβαια κάνω υπομονή αν σε 2 εβδομάδες κάνει τα ίδια θα απαιτήσω αντικατάσταση της συσκευής, ή λήξη της σύμβασης μου με την Vodafone. Κρίμα γιατί η συγκεκριμένη συσκευή μου έκανε καλή εντύπωση και το πρώτο καιρό λειτουργούσε καλά παρόλα τα κολληματάκια.

 

Καλώς ήρθες καταρχήν.Μπορείς να απαιτήσεις αντικατάσταση συσκευής σαφέστατα.Το αρένα είναι πολύ καλό κινητό.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

@Joe_K-> Όταν με το καλό έρθει το κινητό, κοίταξέ το προσεκτικά. Εάν πάλι έχει το ίδιο πρόβλημα (μακάρι να το διόρθωσαν πάντως), πάρε τηλ στο 800 11 200 300. Εκεί, πες το πρόβλημά σου σε έναν τεχνικό της LG. Αφού καταλήξετε κάπου, θα σου ζητήσει εν θέλεις να το πάρουν για σέρβις. Δώσε τα στοιχεία σου και την άλλη μέρα θα έρθει κούριερ να το παραλάβει (!). Αφού λογικά θα το αντικαταστήσουν, επειδή είναι καινούριο και παρουσίαζε εξ'αρχής το πρόβλημα, μετά θα σου στείλουν καινούριο πάλι με κούριερ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλοσόρισμα. Βασικά είσαι στην κεντρική οθόνη, σε κάποια στιγμή αρχίζει να μειόνεται ο φωτισμός μέχρι που σβήνει τελείως. Άν σβήσει τελειώς δεν ανταποκρίνεται κανένα πλήκτρο, ούτε έντασης ούτε on-off. Το παράδοξο είναι ότι όταν σβήσει ο φωτισμός αν με καλέσει κάποιος δουλεύει κανονικά, επανέρχεται ο φωτισμός της οθόνης και όλες οι λειτουργίες της οθόνης με το μόνο πρόβλημα το πλήκτρο on-off να μην αντιδρά καθόλου, ούτε να το απενεργοποιήσω. Η οθόνη του κλειδώματος ούτεν καν εμφανίζεται. Ο μόνος τρόπος να το λειτουργήσω είναι να βγάλω και να ξαναβάλω την μπαταρία. Το αστείο είναι οτί για να το ανάψω το πλήκτρο on-off ανταποκρίνεται εέινη την στιγμή.! Πιστεύω να τα είπα κάπως κατανοητά
Link to comment
Share on other sites

^

Φαίνεται για πρόβλημα με το λογισμικό. Κάπου μπερδεύεται. Ρώτα πάντως την LG γιατί δεν είμαι σίγουρος αν κάνουν σέρβις vodafone κινητά (λογικά θα κάνουν αλλά ρώτα για σιγουριά)

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτό υποψιάζομαι, είμαι Ηλεκτρονικός, αλλά δεν θέλω να το σκαλίσω για εμφανείς λόγους.. Επειδή είναι καινούργιο. Μια φορά ρώτησα την LG σε αυτή τη γραμμή και μου πρότειναν update το λογισμικό, μου έδωσαν τις διευθύνσεις με τις οδηγίες κτλ. Και η Vodafone στο Service έκανε update στην ποιο πρόσφατη έκδοση που βγήκε αν δεν κάνω λάθος τον Ιούνιο, αλλά δεν έλυσε το πρόβλημα. Επίσης μετά το υποτηθέμενο Service διαπίστωσα ότι ζεστενόταν ελαφρά το μεταλλικό περίβλημα στην πάνω μεριά της οθόνης, ενώ πριν ζεστενόταν αρκετά η μπαταρία αλλά αυτό συνέβαινε μόνο όταν το χρησιμοποιούσες σε Wi-Fi, η GPS. Αυτό που μου έιπε η LG είναι ότι είναι φυσιολογικό σε εφαρμογές που απαιτούν μεγαλύτερη κατανάλωση να συμβαίνει αυτό, αλλά παρόλου αυτά εμένα μου φαίνεται πολύ παράξενο γιατί ξέρω η υπερβολική θερμοκρασία επιρρεάζει τα κυκλώματα.
Link to comment
Share on other sites

με ολα αυτα τα κουλα που εχεις παθει πιστευω πως ειναι ελλαττωματικη συσηευη φιλε μου...ζητα αντικατασταση να βρεις την ηρεμια σου...κ στη vodafone καμια αναβαθμιση θα εκαναν αλλα δεν εκανε τπτ...

μακαρι να ξεμπερδεψεις γρηγορα...!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πως το βλέπω για εκεί πάει, απλώς προσπαθώ να μην εκνευρίζομαι αμέσως γιατί δεν οδηγεί πουθενά, απλώς αυτή τη στιγμή αν αρνηθούν αντικατάσταση μπορώ να κάνω λύση της σύμβασης, μιας και η συγκεκριμένη σύμβαση έγινε με αυτή τη συσκευή. Τώρα αν θέλουν να πλασάρουν καμία μπακατέλα να την βάλουν εκεί που ξέρουν. Αν πάλι έχουν κάτι παρόμοιο στις λειτουργίες ίσως συμβιβαστώ, αν και δεν νομίζω. θα δέιξει υπομονή μέχρι τις 17/07 θα σας ενημερώσω!
Link to comment
Share on other sites

Εάν κάνεις τα πάντα και δεν γίνεται τίποτα, τελευταία ελπίδα (πριν το άνοιγμα της συσκευής :P) είναι το φλασάρισμα. Μπορείς να βάλεις ανοιχτή έκδοση πχ. την Open Europe. Έτσι, και μπορεί να λυθεί το πρόβλημά σου (λίγο απίθανο καθώς με τα τελευταία λεγόμενά σου φαίνεται για εκτεταμένο πρόβλημα, αλλά ποιός ξέρει? μπορεί να είναι η τυχερή σου μέρα!), και θα ξεφορτωθείς τα λογότυπα της voda, και θα αποκτήσεις fm transmitter (μ'ένα σμπάρο....3 τρυγόνια!)
Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να επιμεινει στην αντικατασταση...δε δινω πολλες πιθανοτητες να λυθει το προβλημα με φλασαρισμα γιατι δεν εχει αναφερθει το προβλημα αυτο απο καποιο αλλο παιδι εδω...οποτε ασε μη του πουν τπτ περι εγγυησης κ δε κανουν την αντικατασταση μετα..!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...