Jump to content

LG Arena (KM900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το κινητο μαρεσει που δεν εχει τπτ απο vodafone επανω...απο εκει κ περα δεν εχω ασχοληθει πολυ ακομα..με ενα αλλο παιδι που μιλαω μου λεει οτι η b εκδοση ναι μεν δεν εχει fm transmitter αλλα γενικα εχει καλυτερη ανταποκριση...οταν το παλεψω λιγακι κ πεσω σε καποιο καραμπινατο προβλημα θα το αναφερω...δε με ενδιαφερει καθολου το fm οποτε δε θα διστασω να βαλω τη b αν χανω αυτο κ κερδιζω καποια αλλα πιο σημαντικα..

@ spidey βαλε στο δικο σου xp κ σβησε τα vista..axaxaxa

 

Χεχε..Oυτε εμενα με απασχολει το fm , αλλα πραγματα ειναι πιο σημαντικα (divx-youtube).

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

kai mena sto xwrafi me edeixne to wetravel kai se 5' me brhke mono pou den emfanizei xarth...to idio kai to mgmaps...

 

Δε σου εμφανιζει χαρτη γιατι δεν υπαρχει χαρτης περιεκτικος.Οπως γραφει κ ο φιλος πιο πανω κ το εχω ξαναγραψει, μην ασχολειστε...

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Χεχε..Oυτε εμενα με απασχολει το fm , αλλα πραγματα ειναι πιο σημαντικα (divx-youtube).

 

καλα ειναι blamenoi στην LG;φτιαχνουν το ενα και χαλανε το αλλο;;;

μπα...

θα περιμενω καποια εκδοση που θα δουλευουν ολα

BECK23
Link to comment
Share on other sites

η εκδση που εβαλα ειναι η πρωτη που ειχε βγει για το κινητο...ενω αυτη που ειχα πριν ναι μεν ηταν vl αλλα ηταν απο τις τελευταιες...!

youtube over wifi ΔΕΝ παιζει...:cry:

για divx υπομονη θα εχω νεα οταν ξεμπερδεψω με we travel

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν δει η LG τι εχετε κανει για αυτο το κινητο θα σας προσλαβει σιγουρα για beta testers!! Για καντε της κανα τηλ.:lol: Οχι τιποτε αλλο, θα ξερουμε οτι αυτοι που δοκιμαζουν τα κινητα ειναι δικοι μας ανθρωποι και θα κανουμε πιο ησυχοι τις αγορες μας.:D Αντε γιατι εχω την εντυπωση οτι εσεις ειστε πιο ικανοι απο δαυτους..:p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν δει η LG τι εχετε κανει για αυτο το κινητο θα σας προσλαβει σιγουρα για beta testers!! Για καντε της κανα τηλ.:lol: Οχι τιποτε αλλο, θα ξερουμε οτι αυτοι που δοκιμαζουν τα κινητα ειναι δικοι μας ανθρωποι και θα κανουμε πιο ησυχοι τις αγορες μας.:D Αντε γιατι εχω την εντυπωση οτι εσεις ειστε πιο ικανοι απο δαυτους..:p

 

πες το ψεμματα....σε λιγο μας βλεπω να ξεκιναμε κανιβαλισμους με το κινητο....ανεμιστηρακια για να μη ζεσταινεται κ τετοιες ιστοριες...!! χαχα :lol:

 

αμα δε ψαχτεις λυση δε βρισκεις...κανουμε τις δοκιμες για να βοηθαμε τους αλλους κ εμας...παντα καπου καταληγουμε..ειτε ειναι λυση ειτε αποτυχια...

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργημα κανετε! Αν δεν υπηρχε αυτο το forum πολλοι ελληνες θα τους ειχαν φερει τα κινητα στο κεφαλι!!:lol: Εδω μεσα ολοι βρισκουν μια ελπιδα...:)
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, εκτός από το άθλιο βιβλιαράκι που συνοδεύει το κινητό, έχει ανακαλύψει κανείς στο internet κάποιο σοβαρό manual στα αγγλικά φυσικά?

Εγώ πχ χτες έφαγα 2 ώρες στα κεντρικά της cosmote για να μου ρυθμίσουν τη σωστή λειτουργία του gmail. Κανείς τους δεν ήξερε πως δουλεύει το arena!!!!!

www.kyris.gr
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, εκτός από το άθλιο βιβλιαράκι που συνοδεύει το κινητό, έχει ανακαλύψει κανείς στο internet κάποιο σοβαρό manual στα αγγλικά φυσικά?

Εγώ πχ χτες έφαγα 2 ώρες στα κεντρικά της cosmote για να μου ρυθμίσουν τη σωστή λειτουργία του gmail. Κανείς τους δεν ήξερε πως δουλεύει το arena!!!!!

 

αμα περιμενεις απο ατομα που δε το εχουν κ φυσικα δεν ενδιαφερονται...να σου βρουν λυση..τοτε ναι θα περιμενεις 2 ωρες..!! χαχαχα

προσωπικα δε γνωριζω αν υπαρχει αλλο manual...λογικα μεταφρασμενο απο τα αγγλικα θα ειναι οποτε δε νομιζω κ να βρεις αλλο να σε βοηθησει..

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση We-travel στο LG Arena:

 

1.Αρχικά, κατεβάζουμε τα απαραίτητα αρχεία:

Εφαρμογή->

Μενού->

Φωνητικές οδηγίες (Αγγλικά, Γερμανικά, Ισπανικά μόνο)->

Χάρτες (Το mgreece.zip)->

 

2. Αποσυμπιέστε όλα τα αρχεία με μέθοδο (extract to folder).

Δημιουργήστε ένα φάκελο "WeTravel"

Μετονομάστε το φάκελο με τους χάρτες σε "Map"

Μετονομάστε το φάκελο με τις φωνές σε "Voice"

Δημιουργήστε ένα φάκελο "Menus" και μέσα σε αυτόν τοποθετήστε το φάκελο "DefaultMenu"

(Οι ονομασίες ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τις έγραψα χωρίς τα ")

Έπειτα, βάλτε τους φακέλους μαζί με τα jar και jad στον φάκελο WeTravel που

δημιουργήσατε νωρίτερα. Γενικά, πρέπει τα αρχεία να έχουν ταξινομηθεί έτσι:

WeTravel\

Map\

 

lots of files

\0\

\1\

 

Voice\

 

lots of *.wav files

 

Menus\DefaultMenu\

WeTravel.jad

WeTravel.jar

 

3. Μεταφέρετε το φάκελο "WeTravel" στο φάκελο "Others" του κινητού, μέσω λειτουργίας μαζικής αποθήκευσης.

 

Τώρα αρχίζουν τα "δύσκολα"

 

4. Μέσω του κινητού, βρείτε το φάκελο που αντιγράψατε και εγκαταστήστε το WeTravel.jad. Μήν το εκκινήσετε μετά την εγκατάσταση.

 

5. Πηγαίνετε στις εφαρμογές και βρείτε το WeTravelMidlet Suite

Πατήστε επάνω του (όχι εκκίνηση!) και σύρετε το μενού μέχρι να εμφανιστεί το κουμπί "Ορισμός δικαιωμάτων"

 

6.Αφού πατήσετε ορισμός δικαιωμάτων, στα : local_connectivity, read_user_data_access, write_user_data_access και location, επιλέξτε "Να επιτρέπεται πάντα"

 

7. Ανοίξτε το πρόγραμμα. Πατήστε Menu και μετά πηγαίνετε Settings -> Advanced -> Files. Χρησιμοποιώντας το d-pad, κατεβείτε στο Others και πατήστε OK. Μετά, με το d-pad, κατεβείτε στο WeTravel/ και πατήστε Επιλ.->Set We-travel root

 

8. Επανεκκινήστε το πρόγραμμα.

 

9. Για τα εικονίδια μενού: Πηγαίνετε Settings->Advanced Config -> Screen details εκεί, βρείτε την επιλογή Menu, και στο μενού που θα ανοίξει πατώντας πάνω του , επιλέξτε 'DefaultMenu'

 

10. Πηγαίνετε Settings/GPS και επιλέξτε το Internal GPS (ΠΡΟΣΟΧΗ! Από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου επιλέξτε αυτόνομο gps)

 

11. Κλείστε το πρόγραμμα, βγείτε σε ανοιχτό χώρο και ανοίξτε το ξανά.

 

12. Περιμένετε μερικά λεπτά (υπομονή...) και θα σας εμφανίσει με μικρή απόκλιση, στο μέρος που βρίσκεστε.

 

(Εάν θέλετε να πληκτρολογήσετε μια πόλη για πλοήγηση, καλό είναι να βάζετε μόνο τα αρχικά΄γράμματα πχ για Αθήνα ένα Α ή Αθ είναι αρκετό)

 

Αυτό ήταν. Με αυτά τα βήματα το έκανα και δούλεψε τέλεια, οπότε αν δεν δουλεύει σε εσάς μάλλον κάτι δεν κάνετε καλά. To Arena είναι μια πολύ καλή συσκευή με πολλές δυνατότητες!

 

Σημείωση: για περισσότερες ρυθμίσεις και επιλογές, συμβουλευτείτε το http://we-travel.co.cc/joomla/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=15&lang=en

 

ekana ta panta mia xara,to programma etrekse alla m vgazei mia kenh othonh me ena velaki sth mesh k psila sthn othonh leei no data map.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια παρακληση...μη κανετε παραθεση ΟΛΟ τον οδηγο..απλα πειτε την απορια σας για το gps...

αυτο που ειδα μολις τωρα ειναι οτι στα advanced-files οταν φτασουμε στο others παταμε πρωτα οκ για να μπουμε στο we travel κ μετα το επιλ.-> set as root...το εκανα λαθος 3 φορες κ απορουσα ενω τα ειχα καταφερει αλλη φορα...!

ενα στοιχειο αυτο..κ ενα αλλο..σε οσους υπαρχει θεμα με τον ορισμο δικαιωματων...ΠΡΙΝ κανετε εγκατασταση βαζετε σαν ημερομηνια στο κινητο 1/1/09 κ μετα πατε στο jad κ θα ειναι ολα οκ μετα..τα ευσημα πανε στο φιλο beck23 για τη βοηθεια αυτη...

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια ερωτηση

 

σε Αγγλικο Arena μπορω να φλασαρω το firmware που αναφερετε με τη διαδικασια που

αναφερετε και να εχω Ελληνικη γλωσσα και μενου?

Δηλαδη με αλλα λογια αυτη η paneuropean version εμπεριεχει και τα Ελληνικα?

 

επισης απο customisation (icons , themes κλπ) τι γινεται? υπαρχει κατι?

γιατι για το renoir υπαρχει υλικο για το Arena δεν βρισκω κατι

 

συγχαρητηρια στα παιδια που προσπαθουν εδω για να πετυχουν πραγματα στο Arena

MΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

η εκδοση που βαζουμε ναι τα εχει ολα ελληνικα μη σε απασχολει αυτο καθολου...

οσο για custom πραγματα δεν υπαρχει τπτ δυστυχως...:cry:

στο Mylgarena.com εχει πολλα πραγματα ομως...παιχνδια κ προγραμματα για να ασχοληθεις...εκει ειναι κ οι οδηγιες για το πως να φλασαρεις...αλλα οτι κ αν χρειαστεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε

Link to comment
Share on other sites

η εκδοση που βαζουμε ναι τα εχει ολα ελληνικα μη σε απασχολει αυτο καθολου...

οσο για custom πραγματα δεν υπαρχει τπτ δυστυχως...:cry:

στο Mylgarena.com εχει πολλα πραγματα ομως...παιχνδια κ προγραμματα για να ασχοληθεις...εκει ειναι κ οι οδηγιες για το πως να φλασαρεις...αλλα οτι κ αν χρειαστεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε

ευχαριστω φιλε μου παραλαμβανω σε λιγες μερες οποτε θα σας χρειαστω..

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...δε σβηστηκε ΑΠΟΛΥΤΩς ΤΙΠΟΤΑ...ολα εμειναν ανεπαφα...

οδηγος εχει ηδη ανεβει απο ενα παιδι προηγουμενα κ ειναι απο mylgarena..να σας δωσω Links αλλα καντε εγγραφη πρωτα

http://www.mylgarena.com/index.php?topic=274.0

http://www.mylgarena.com/index.php?topic=335.0

το πρωτο ειναι για οδηγιες..το δευτερο ειναι για το firmware που θα κατεβασετε...εγω επελεξα τοσο το open europe v10a_02 οσο κ το vodafone greece σε περιπτωση που γινει καποια στραβη

ακολουθηστε πιστα τις οδηγιες κ δε θα εχετε κανενα προβλημα...

το μεσημερι που θα γυρισω θα μπορεσω να απαντησω σε οτι ερωτηση θελετε...

οταν κατα τη διαρκεια κανει επανεκκινηση κ σασ βγαλει σφαλμα το αποσυνδεετε βγαζετε μπαταρια κ οταν ανοιξει παλι βαζετε Pin κτλ κ το βαζετε παλι σε λειτουργια pc suite κ μετα retry για να συνεχισει...καπου στο τεταρτο με εικοσαλεπτο ειναι η διαδικασια

αν στο τελος βγαλει σφαλμα στο 99-100% ειναι φυσιολογικο μην ανησυχειτε...κ μενα το εκανε κ σε αλλους...με factory reset + reflash διορθωνεται αλλα καντε back up πρωτα επαφες κ οτι αλλο χρειαζεστε..προσωπικα δε το εκανα ακομα αλλα θα το κανω μολις γυρισω απλα για να ειμαι σιγουρος οτι ολα ειναι οκ

οτι απορια εχετε πειτε το κ θα βοηθησω

 

επιτελους fm transmiter :lol::lol::lol::lol:

ξερει κανεις αν υπαρχουν ελληνικα στο καινουριο Menu???

θα το δοκιμασω αμεσα απλα ρωταω για το τι θα γινει με μηνυματα και επαφες!!!

Link to comment
Share on other sites

απαντηθηκε ακριβως απο πανω..ολα καλα ειναι μην ανησυχεις...αλλα κανε backup πρωτα κ μετα ξεκινα διαδικασια φλασαρισματος...

οσο για τα αρχεια που δε σβηνονταν τα εβγλα με cut-paste κ ησυχασα...

επισης μου παιζει κανονικα το we travel (δλδ ξεκιναει χωρις προβλημα) ΑΛΛΑ δε βλεπω πουθενα καποιο χαρτη παρα μονο ενα βελακι...δε το δοκιμασα να συγχρονησει ακομα..για αυριο λεω...

σε οσους δουλευει πρωτα βρισκει στιγμα κ μετα εμφανιζονται οι χαρτες??

Link to comment
Share on other sites

εγω επελεξα τοσο το open europe v10a_02 οσο κ το vodafone greece σε περιπτωση που γινει καποια στραβη

 

Ποια ειναι η πρωτη επιλογη?

Η ευρωπαικη ?

Οσοι το καναν παιδια ας μας πουν ποια εκδοση εβαλαν και αν ειναι ικανοποιημενοι

 

Εμενα τωρα φορτιζει οποτε αυριο μεσημερι θα φλασαρω.

Δεν αντεξα και καθως εξαντλουσα την αρχικη μπαταρια το συνδεσα με USB (το οποιο ξεκιναει και φορτιση) για δοκιμες με mp3 εικονες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μερικες χρησιμες πληροφοριες για την μπαταρια...

Αφηστε να ξεφορτησει πληρως η μπαταρια και φορτιστε την μετα για 6-7 ωρες...

Οταν δεν χρησιμοποιειται το ιντερνετ να απενεργοποιητε το 3g...να το βαζετε σε gsm δηλαδη...ειναι πολυ γνωστο οτι το 3g καταναλωνει πολυ γρηγορα τη μπαταρια...

Και επισης στις ρυθμισεις της οθονης ενεργοποιηστε την αυτοματη φωτεινοτητα...

Αυτονοητο να εχετε κλειστο το wifi και Bluetooth οταν δεν τα χρησιμοποιειται...

Η διαρκεια της με νορμαλ χρηση θα πρεπει να ειναι 2-3 μερες...και σε ανθρωπους που δεν μιλανε και πολυ φτανει ακομα και τις 4 μερες...:D

 

συμφωνω απολυτα μαζι σου , πραγματι πολυ σωστες οι παρατηρησεις σου

ομως η αποδοση της μπαταριας ειναι συναρτηση της χρησης , αν π.χ. μιλας πολυ τοτε σπαταλας πολυ περισσοτερη ενεργεια απ΄ότι αν απλως παιζεις με το κινητο μιας και το κινητο τοτε δουλευει στο φουλ

οπως εχω προαναφερει η χρηση ποικιλει απο χρηστη σε χρηστη οποτε και η αυτονομια

εμενα συγκεκριμενα με :

- δυο ξυπνητηρια το πρωι

- δωδεκα υπενθυμισεις στην διαρκεια της ημερας

- ομιλια 80 λεπτα κατα μεσω ορο την ημερα (τα εγαλα απο την λιστα:lol::lol:)

- περιπου 10-15 μηνυματα (ληφθεντων για αναπαντητες κλπ)

- μικρη χρηση αριθμομηχανης

- περιστασιακη χρηση φωτο ή βιντεο

- διαχειρηση επαφων

η μπαταρια τα παιζει το βραδυ και με το ζορι φθανει μεχρι την ωρα της φορτισης που γινεται περιπου στις 23:00 - 24:00 και διαρκει μεχρι το πρωι στις 07:00 (αυτου του ειδους η φορτιση γινεται στανταρ απο την στιγμη αγορας του κινητου μεχρι την αντικατασταση του)

Με την ΙΔΙΑ χρηση το 6300 κραταγε ενα ολοκληροι 24ωρο χωρις φορτιση και την δευτερη μερα μεχρι τις 15:00 - 17:00

Link to comment
Share on other sites

ααααααα

ξεχασα να σα πω οτι δοκιμασα και εγω επιτελους το fm tr και μου δουλεψε στο 93,1 -ετσι για την ιστορια- οχι οτι ειναι κατι που θα ξαναχρησιμοποιησω μιας και νομιζω οτι αυτη η δυνατοτητα εχει νοημα μονο σε ταξιδια κλπ

 

επισης θελω να σας πω συγχαρητηρια για την επιμονη σας για το gps και ολα τα αλλα που ψαχνεται , σας παρακολουθω καθε βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η πρωτη επιλογη?

Η ευρωπαικη ?

Οσοι το καναν παιδια ας μας πουν ποια εκδοση εβαλαν και αν ειναι ικανοποιημενοι

 

Εμενα τωρα φορτιζει οποτε αυριο μεσημερι θα φλασαρω.

Δεν αντεξα και καθως εξαντλουσα την αρχικη μπαταρια το συνδεσα με USB (το οποιο ξεκιναει και φορτιση) για δοκιμες με mp3 εικονες κλπ

 

πρωτη επιλογη ειναι η open europe v10a_02...αυτη εχει fm transmitter για οσους ενδιαφερονται...δευτερη επιλογη ειναι v10b που αναφερεται ως greece στη λιστα με τα firmwares...κ οι 2 υποστηριζουν πληρως την ελληνικη γλωσσα με τη διαφορα οτι η δευτερη δεν εχει το fm κ απο συμφορουμιτη μας εχει θεωρηθει ως καλυτερη κ πιο χρηστικη (εγω στην a δε το εχω παιδεψει ακομα στη μουσικη κτλ...οταν μου φυγει η χαρα του οτι ειδα τον πομπο ραδιοφωνου ως επιλογη θα φλασαρω παλι...:lol: )

ικανοποιημενος ειμαι παντως δε κολλαει ουτε εχει καποιο προβλημα το κινητο...

 

edit: οσο για το gps δυστυχως δεν ειναι στο χερι μας να βρουμε καποιο που να τα κανει ολα..προσπαθουμε κ παλευουμε με τα νευρα μας για να βγαλουμε ενα καλο αποτελεσμα με ρυθμισεις κτλ...οτι νεα εχουμε βλεπετε ενημερωνουμε αμεσα για να σας γλυτωσουμε απο περιττο σπασιμο νευρων...χαχα

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα το φλασαρισμα δεν ειναι πολυπλοκο!!!

αν και θα ήταν καλο καποιος να μας τα πει ακριβως!!! και τι ειδε οτι αλλαξε αν γινεται...

κατι ακομα για να κανεις την διαδικασια πρεπει να ειναι φορτισμενη πληρως η μπαταρια????

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα το φλασαρισμα δεν ειναι πολυπλοκο!!!

αν και θα ήταν καλο καποιος να μας τα πει ακριβως!!! και τι ειδε οτι αλλαξε αν γινεται...

κατι ακομα για να κανεις την διαδικασια πρεπει να ειναι φορτισμενη πληρως η μπαταρια????

 

οχι δεν ειναι πολυπλοκο...ειναι μια ΑΠΛΗ διαδικασια που γινεται χωρις φοβο..τα βηματα ειναι πολυ απλα παιδια...για καλο κ για κακο να την εχεις φορτισμενη...

εγω απο vl συσκευη που ειχα..τωρα πλεον δε βλεπω κανενα απο τα ενοχλητικα vodafone logos...αν κ ειμαι συνδρομητης της θελω τη συσκευη μου καθαρη για να εχω το κεφαλι μου ησυχο κ ας μην εχει καμια αλλαγη..

εμφανισιακο κυριως το θεμα...το λειτουργικο θα φανει σε βαθος χρονου...τοσο βαθος που θα βγει νεα εκδοση κ θα κανουμε παρτυ παλι...:lol:

Link to comment
Share on other sites

finaldestiny86 Ευχαριστω ησουν κατατοπιστικοτατος

Οσο κρατησε η μπαταρια και επαιξα με το κινητο το μονοα ρνητικο που διαπιστωσα ειναι η κακη βιβλιοθηκη της μουσικης

Ισως να μου λειπει και η γραφιδα λιγο (προσπαθησα να δω αν η μπατονετα θα εκανε δουλεια αλλα τζιφος :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...