Jump to content

[Symbian^1 (ex. S60 5th Ed.)] Hacks & Patches


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εβαλα την v50 και οταν παω να ανοιξω το HelloOX2.v2.02 κολαει στο installing root cert..Ενω πριν στην v31-v40 το ειχα hackαρει
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 978
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Helloox δεν υπάρχει ακόμα για v50 γιαυτό και δεν σου δουλεύει.

 

Ο μόνοι τρόποι μέχρι στιγμής για να έχεις σπασμένο v50 είναι:

 

Firmware update via Phoenix με Hacked Firmware

 

Hack via HellooX2 v30 or v40 και αναβάθμιση με OTA. Το hack παραμένει στο τηλέφωνο με αυτό τον τρόπο και δουλεύει κανονικότατα στην/στις επόμενες εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξερει κανεις σε ποιο φακελο πρεπει να βαλω τα αρχεια απο το navifirm γιατι μου εχει σπασει τα νευρα το j.a.f......

 

edit!

Καταφερα και χακαρα το 5800 με την 50αρα εκδοση και οταν το εκανα ειδα οτι ειχα το quickoffice και αυτο με τι rihanna οπως ελεγαν και τα περιεχομενα του καινουριου firmware

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά αποκτησα και γω επιτέλους το σατιο

απλα έχω μερικές ερωτήσεις οπότε ελπιζω να καταφέρετε να με βοηθήσετε

Προσπαθω να εγκαταστήσω το helloOx το οποίο και το κατάφερα επιτέλους.μετα εγκατεστησα το rompatcher και απλά θα ήθελα να μαθω πως ενεργοποιώ το installserver_FP2.Επίσης θα ήθελα να μάθς αν μπορώ να εγαταστησω το GARMIN για 3rd edition στο κινιτακι μου....

αν όχι αν μπορεί καποιος ας μου στείλε με pm καποιο link για να μπορέσω να το κατεβάσω

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν v50 hacked με ελληνικά και μόνιμο hack όριστε μία που έφτιαξα εγώ(μην φανταστήτε τίποτα το τρελό)

Έχει mods από v40 οπότε μάλλον δεν δουλευόυν όλα(δεν έχω παρατηρήσει πάντως κάποια δυσλειτουργία στο δικό μου)

 

*heap-size mod

*camera quality mod

*imrpoved system catch mod

*ui acceleration

*παραπάνω RAM στην εκκίνηση(εγώ έπιασα ~63ΜΒ)

*μόνιμο rompatcher (τα patch τα βάζετε όπως πάντα στον φάκελο Patches στην mc,και μετά τα ενεργοποιήτε από το rompatcher)

*θέμα NewBlack5th με custom icons περασμένο(χωρίς άλλα θέματα)

 

Το fw έχει μόνο ελληινκά και αγγλικά σαν γλώσσες(λόγο filesize,μιας και ήθελα να βάλω παραπάνω mods και εφαρμογές,αλλά λόγο σχολείου και εξετάσεων το άφησα με αυτά τα απλά)

 

H διαδικασία φλασαρίσματος είναι η γνωστή και ολόιδια με την v40.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Απαγορεύεται αυστηρά η ανάρτηση περιεχομένου που αφορά τροποποιημένα αρχεία firmware.Οι ήδη δημοσιευμένοι σύνδεσμοι έχουν αφαιρεθεί, ενώ στο μέλλον θα διαγράφονται χωρίς άλλη προειδοποίηση.Θα σας παρακαλέσουμε να μην προχωρήσετε δημόσια σε αιτήματα για την ανάρτηση περιεχομένου αυτής της μορφής, ούτε όμως και να διακινείτε τέτοιους συνδέσμους μέσα από τα forums του myphone.gr

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Το fw έχει μόνο ελληινκά και αγγλικά σαν γλώσσες

 

Αρκετα μελη που κατοικουν στο εξωτερικο θελουν να προσθεσουν και την ελληνικη γλωσσα αλλα δεν υπαρχουν τα αναλογα fw. Eαν μπορεις ετοιμασε ενα mini ογηγο και οσοι ενδιαφερονται το ψαχνουν περισσοτερο :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Να την προσθέσεις είναι λίγο δύσκολο(εγώ απλά έκοψα ττις υπόλοιπες που είχε στο balkan fw)

Το δουλεύω όμως το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει ενα προγραμμα (αργοτερα που θα εχω προσβαση στα αρχεια μου μπορω να σου το ονομα του) οπου εξαγει ολοκληρο το Ζ στο κινητο και μετα μπορεις να το μεταφερεις στον υπολογιστη για επεξεργασια. Τα ελληνικα αρχεια εχουν επεκταση r54 αρα πρεπει να διαγραφουν ολα τα αλλα εκτος απο αυτα που εχουν την ελληνικα για να μεινουν αυτα που μας ενδιαφερουν στην σωστη θεση και να μπορουν να επικολληθουν στο fw που μας ενδιαφερει, λογικα εαν συμπιεσουμε το φακελο με τα ελληνικα αρχεια και τον αποσυμπιεσουμε στο σωστο σημειο θα μπουν στην σωστη θεση. Σε διαφορετικη περιπτωση η επικολληση πρεπει να γινει χειροκινητα.

 

Ερωτηση:

Aυτος που θα εχει το χ fw πρεπει να διαγραψει τα αρχεια μιας αλλης γλωσσας η θα χωρανε κατευθειαν? Υπαρχει χωρος στο Ζ? Εαν οχι μπορει να αλλαξει την επεκταση απο r54 σε π.χ. r03 μια χωρας που δεν τον ενδιαφερει και να κανει την αντικατασταση..

 

Απο την αλλη η διαδικασια πρεπει να γινει για ολες τις συσκευες και δεν ειναι λιγες για αυτο πιστευω οτι ειναι καλυτερο να υπαρχει ενας οδηγος με τα σχετικα βηματα και οποιος ενδιαφερετε να το ετοιμαζει μονος του.

 

Βεβαια ολα αυτα τα γραφω χωρις να εχω ασχοληθει και μπορει να μην βολευει η παραπανω διαδικασια. Τα παραπανω ειναι σωστα η πρεπει να ακολουθησουμε αλλο δρομο? Οταν λες οτι δουλευεις το θεμα?

 

Eαν χρειαστεις βοηθεια ενημερωσε.. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Το RLT Gui πρέπει να λες(ή κάποιο στο οποίο βασίστηκε).

Το πρόβλημα είναι ότι αν το κάνεις αυτό δεν έχεις στο μενου και τ9 στα ελληνικά.

Αν θυμάμε καλά στο 5800 το rofs2 καλό είναι να μην είναι πάνω από 30mb και το rofs3 κάπου στα 13mb

To πρόβλημα που έχω βρει στα ελληνικά είναι ότι πρέπει να πειράξεις το ecom-2-0.spi για να έχεις t9(με hex)αλλά ακόμα και μετά το edit το κινητό έβγαινε ή bricked ή χωρίς τ9...

 

Εδιτ

Άκυρο για το πρόγραμμα(εγώ μιλάω για πείραγμα των αρχείων πριν γίνουν flash στο κινητό...αν και είναι το ίδιο)

extract το firmware γίνεται με το nokia editor.

Edited by SadmanD
Link to comment
Share on other sites

Για το DumpTools ελεγα αλλα δεν το βλεπω να χρειαζεται.

 

Βρηκα αυτο σε ενα forum με samsung

In general, all roms have an English base (in the CODE part). The CSC part has the localisation files. Almost all of the localisation files within the CSC are in the rofs2.img file, but as in the case with the Chinese roms, some things are in rofs3.img as well (Chinese t9 for instance). Localisation has two components, input language and phone language. Localisation is implemented in resource files (e.g. *.r01 is an English resource file), help files (*.h01) and a number other files and are denoted with the language codes (like the ones I noted above).

 

That said, most of the European language roms have a similar structure and making localisation changes to them is much easier than, say, trying to put a European language on a Chinese rom.

 

Another thing to think of is that a lot of the improvements of the recent months have been implemented, or at least reliant on what's in, the CSC file. For example, if you take a pre-IG2 set of language resource files and put them on IG2, when you set the phone to that language the sound fix won't work.

 

Add to that the fact that they occasionally update how menus and the UI is presented and sometimes the changes to a phone language will cause the menus not to work properly. This is why in my modded roms I suggest the users set the phone language to English, but they can use the input language of their choice.

 

If you're looking for minimal changes, you'd want to put the input language of your choice onto a rom. To do so, you need to copy the T9 language files in sys\bin to the new rom, plus the resource files for minitap and qwerty, and then to get the T9 to work you need to copy the file in private\10009D8F\ecom-2-0.spi from the old to the new rofs2.img. I also think you need to copy the resource files in resource\fep and the resource\plugins\peninputhwrwindowconfiginfo_XX.rs c and resource\plugins\peninputvkbwindowconfiginfo_XX.rs c files over.

 

Mind you, the ecom file controls pretty much the whole thing, so for some roms you have to replace the majority of the resource files. This is the case in the Chinese roms.

 

Lastly, in most cases, you can't just add files to the CSC without deleting some files. The key there is to not exceed the original CSC file size by too much.

 

Υπαρχουν προβληματα που δεν τα ειχα φανταστει (δεν το ειχα ψαξει καθολου). Ισως να βοηθησει το παραπανω ποστ..

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Χμ...ίσως να φτάει που εγώ διγραφα τελείως τα help files(.h54,.h01 κλπ)

Θα δοκιμάσω μία χωρίς αυτά μήπως και...(γιατι στην ουσία αν τελείωσω με αυτό το στάδιο,έχουμε ετοιμο language pack για να το πετάει ο καθένας σε όποι fw θέλει)

Link to comment
Share on other sites

Mitcoc εχείς δοκιμάσει να τα βάλεις σε άλλο fw και αν το τ9 δούλευε κανονικά?

 

Spuroccc να τα κάνεις del είναι εύκολο(ψάξε το Rofs2 Language Tool Gui 1.4)

Το να τα βάλεις είναι το ζώρι...

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδια

μετα απο πολυ καιρο πηρα τα cer και key πατσαρισα το heloox2 2.03 και το περασα

ολα κολλησε στο upacking files

ευτυχως διαβασα οτι απλα δεν εχει λυθει το ζητημα της 5 fw στην προηγουμενη σελιδα

ευχαριστω

ηθελα να ρωτησω αν βαλεις σπασμενη fw με τον φοινικα μετα μπορεις να βαλεις και original παλι με τον ιδιο τροπο (αυτο φανταζομαι οτι ειναι λογικο )????

 

επισης αν καποιος εχει δοκιμασει σπασμενη και ειναι ευχαριστημενος

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.Στο νόκια 5800 αυτή τη στιγμή εχω την έκδοση λογισμικού 20.0.12 και θέλω να περάσω την 50.0.5.Θα έχω ελληνικά μετά την αναβάθμηση?
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και θα εχεις αρκει η συσκευη σου να εχει ελληνικο Product Code:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2798974#post2798974

 

Στην περιπτωση που κανεις αναβαθμιση μεσω FOTA τα ελληνικα δεν θα χαθουν ανεξαρτητα απο το Product Code που εχει η συσκευη σου.

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά...

Πρόσφατα αγόρασα ενα white/yellow Χ6 απο τη Νέα Υόρκη.Μη ξέροντας οτι η συσκευή αυτή προοριζεται αποκλειστικά για την Αμερικάνικη αγορά (υποστηρίζει εξτρα συχνότητες δικτύων) ,την αγόρασα και φυσικά την πάτησα μιας και στερειται ελληνικής γλώσσας.Η συσκευή αυτη ειναι η RM551/552 και οχι η 559 που μπορει να δεχθει ελληνικά με τη διαδικασία της αλλαγης product code...

Mπορώ και με ποιό τρόπο να περάσω το πακέτο της ελληνικής γλώσσας; Γιατί ετσι όπως ειναι το βλέπω να την πουλάω..

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά,κάποιος που να έχει καταφέρει να ξεκλειδώσει το 5800 μπορεί να με βοηθήσει?Τρέχω το helloOX και μετά απο λίγο μου κωλάει στο installing root cert... η μπάρα Loading που έχει φορτώνει αλλά δεν γίνετε τπτ.Ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει?Έχω firmware έκδοσης 50.0.005.
Link to comment
Share on other sites

Όλο το θέμα είναι γεμάτο με την απάντηση που θέλεις. Μια αναζήτηση πριν δεν βλάπτει.

Ο τρόπος για να χακάρεις τη συσκευή σου έχει αλλάξει εδώ και 2-3 αναβαθμίσεις...

Στο πρώτο ποστ του S60 5th - Hacks & Patches ακλούθησε τον 1ο οδηγό (βίντεο).

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγκατασταση το rom patcher και στην καρτα μνημης μου εφτιαξε εναν φακελο Patches και μεσα υπηρχαν τα αρχεια open4all rp+.rmp και install server rp+.rmp.Απο εδω και περα τι κανω?
Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγκατασταση το rom patcher και στην καρτα μνημης μου εφτιαξε εναν φακελο Patches και μεσα υπηρχαν τα αρχεια open4all rp+.rmp και install server rp+.rmp.Απο εδω και περα τι κανω?

Τώρα ενεργοποιείς το install server rp+.rmp και κάνεις εγκατάσταση τις ανυπόγραφες εφαρμογές. Αναφέρεται και στην πρώτη σελίδα με τις οδηγίες.

Επίσης έχουμε πει για ότι έχει σχέση με το hack το ρωτάμε στο αντίστοιχο θέμα S60 5th - Hacks & Patches

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δεν μου τρεχει το rom patcher για να κανω ενεργοποιηση.

Δεν ανοίγει καθόλου η εφαρμογή? Σου βγάζει κάποιο σφάλμα? Έκανες restart? Ακολούθησες τον πρώτο τρόπο που υπάρχει στην πρώτη σελίδα?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγει καθόλου η εφαρμογή? Σου βγάζει κάποιο σφάλμα? Έκανες restart? Ακολούθησες τον πρώτο τρόπο που υπάρχει στην πρώτη σελίδα?

 

Λοιπον,έκανα την εγκατασταση στο κινητο το RomPatcher.Μολις το τρεχω μια φορα μου φτιαχνει στην καρτα μνημης ενα φακελο Patches οπου μεσα ηταν τα open4all και Installserver_FP2.rmp.Μετα κλεινω το κινητο το ανοιγω και μολις παω να τρεξω το RomPatcher παλι για να ενεργοποιησω το Installserver_FP2.rmp και open4all δεν μου ανοιγε το RomPatcher.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...