Jump to content

[Symbian^1 (ex. S60 5th Ed.)] Hacks & Patches


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας..

Εχω ένα προβληματάκι με το κινιτο μου και το HellooX2 v2.03 και HellooX 1.03

καταρχάς το κινητό μου ειναι Nokia N97 και εχει firmware 22.0.110.C01.01

 

εχω κατεβάσει το HellooX2 απο το επίσημο site, και το εκανα sing στο OPDA , κάνω την εγκατάστασή στο κινιτο μου κανονικά , άλλα οταν τρέχω την εφαρμογή "κολαει" στο "Unpacking Files..." και μένει εκει κολλημένο για αρκετή ωρα χωρίς αποτελέσματά.. Εχω απεγκατάσταση και εγκατάσταση την εφαρμογή άπειρες φορές αλλα δεν γίνετε τίποτα...

 

Ετσι λοιπον ειπα να δοκιμάσω με την πιο παλια έκδοσή του HellooX , την HellooX 1.3 ...

Κανω λοιπον την εγκατασταση απο την αρχη , και οταν τρεχω την εφαρμογή γινετε το ιδιο πραγμα μονο που αφτη την φορα κολαει στο "installing rootcerts..." ...

 

Υπάρχει κάποια εξήγησή για αυτο??

Η μήπως κάνω κατι λάθος??..

 

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 978
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο Forum.:)

Το HellooX δεν δουλεύει πλέον σε όλες τις συσκευές,όπως επίσης και στην δικιά σου.Υπάρχουν άλλοι πιο περίπλοκοι τρόποι,και ένας από αυτούς αναφέρεται στον πρώτο οδηγό της πρώτης σελίδας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Να περάσεις προηγούμενη έκδοση firmware από αυτή που έχεις δεν γίνεται.

Να υπενθυμίσω επίσης ότι μέσα από τις σελίδες του forum απαγορεύεται αυστηρά η ανάρτηση περιεχομένου που αφορά τροποποιημένα ή μη τροποποιημένα αρχεία firmware.Με αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορείς να βρεις ότι χρειαστείς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κανείς να βοηθήσει;Ενώ έχω βρεί οδηγό για το hack του Χ6 της 21.0.004 στο μόνο σημείο που κολάω είναι στην αρχή που λέει να κατεβάσουμε τo firmware από το navifirm αλλά στο navifirm δεν μπορώ να βρώ με τίποτα τα αρχεία για το ελληνικό firmware όπως ήταν π.χ στο Ν97 που έλεγε 21.0.045 GR ή έστω ευρωπαϊκό ώστε να επιτύχω το hack.Γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω;

 

Πηρα προσφατα το Χ6 white\white απο voda και το μονο product code που βρηκα για να μπορεσω να περασω το νεο firmware (το οποιο υπαρχει και στο navifirm) ειναι ενα για Balkan (0596992). Επειδη προσπαθησα και γω χθες για hack με το JAF αλλα δεν καταφερα τιποτα, αν μπορεσεις να το hackαρεις στειλε μου με pm τον οδηγο που βρηκες. ;)

pappao
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας .. ελπείζω να είναι η κατάλληλη θέση εδώ για ένα πρόβλημα μετά από ένα update που έκανα στο κινητό μου.

Έκανα firmware update με το προγραμμα Phoenix αφού κατέβασα πρώτα τα αρχεία από το navifirm την τελευταία έκδοση RM-356_51.0.006 το κινητό έμεινε στην άσπρη οθόνη κατά το update και μετά έκλεισε και δεν έκανε μόνο του restart. Τώρα το κινητό είναι κλειστό και δεν ανοίγει καθόλου. Πατάω το κουμπί για να ανοίξει κάνει μια δόνηση το κινητό αλλά ούτε η οθόνη ανοίγει καθόλου ουτε σε ασπρη οθόνη , ούτε logo και κανένα λαμπάκι δεν ανάβει. Εβγαλα μπαταρία πολλές φορές και την ξαναέβαλα και τίποτα. Το κινητό δίχνει τελείος νεκρό και δεν μπορώ να κάνω τίποτα μιας και ουτε το pc το αναγνωρίζει στο usb. Τι μπορει να φταίει και τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας .. ελπείζω να είναι η κατάλληλη θέση εδώ για ένα πρόβλημα μετά από ένα update που έκανα στο κινητό μου.

Έκανα firmware update με το προγραμμα Phoenix αφού κατέβασα πρώτα τα αρχεία από το navifirm την τελευταία έκδοση RM-356_51.0.006 το κινητό έμεινε στην άσπρη οθόνη κατά το update και μετά έκλεισε και δεν έκανε μόνο του restart. Τώρα το κινητό είναι κλειστό και δεν ανοίγει καθόλου. Πατάω το κουμπί για να ανοίξει κάνει μια δόνηση το κινητό αλλά ούτε η οθόνη ανοίγει καθόλου ουτε σε ασπρη οθόνη , ούτε logo και κανένα λαμπάκι δεν ανάβει. Εβγαλα μπαταρία πολλές φορές και την ξαναέβαλα και τίποτα. Το κινητό δίχνει τελείος νεκρό και δεν μπορώ να κάνω τίποτα μιας και ουτε το pc το αναγνωρίζει στο usb. Τι μπορει να φταίει και τι να κάνω;

Είσαι σίγουρος ότι κατέβασες όλα τα σωστά αρχεία?

Πας να περάσεις κάποιο πειραγμένο FW?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που ακολούθησα είναι σχεδόν ίδια με την διαδικασία που περιγράφεται στο 1o οδηγό με το Phoenix και το navifirm. Οι εκδόσεις των προγραμμάτων είναι οι τελευταίες Phoenix V2010.8 και Navifirm V0.3. Κατέβασα ακριβώς τα ίδια αρχεία απο το navifirm αλλά αντί για την έκδοση 40.0.005 κατέβασα τα αρχεία για 51.0.006. Το κινητό μου μου έδειχνε ότι ειχε το τελευταίο firmware πριν το κάνω γιατί είχα κάνει update το κινητό ότι χριαζόταν μέσα από το πρόγραμμα Nokia Ovi Suite. Ο οδηγός είναι βασισμένος στο firmware 40.0.005 ενώ εγώ είχα ήδη το 51.0.006 οπότε δεν είχα ακριβώς τα αρχεία του οδηγού. Στην ουσία προσπάθησα να περάσω το ίδιο firmware που είχε ήδη το κινητό μέσα με κάποια σπασμένα αρχεία κατεβασμένα από αλλού. Η διαδικασία έγεινε σε windows xp, συνδεμένο το κινητό στο pc μου με usb και είναι ακριβώς ίδια με τον οδηγό, τα ίδια μηνύματα μου έβγαλε εκεί που λέει ότι λύπει ένα αρχείο και αν θέλω να συνεχιστεί το flashing στο phoenix κατα την εγκατάσταση και στην camera του βιντεο που έδειχνε το κινητό ο οδηγός έκανε τα ίδια ακριβώς χωρίς όμως να ξανανοίξει! Η μόνη διαφορά ήταν ότι απο εκεί που το κατέβασα μου έδεινε άλλο αρχείο σπασμένο και όχι αυτό που λέει ο οδηγος. Ο οδηγός λέει ότι αντικαθηστούμε το αρχείο RM356_40.0.005_023_xxx_U01.uda.fpsx αντίστοιχα RM-356_51.0.006_026_000_U01.uda.fpsx στην δικιά μου έκδοση που κατέβασα από το navifirm ενώ εγώ αντικατέστησα το RM-356_51.0.006_C02_prd.rofs3.fpsx που έδεινε για αντικατάσταση εκεί που το βρήκα.

Ελπείζω να βοήθησα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα προσφατα το Χ6 white\white απο voda και το μονο product code που βρηκα για να μπορεσω να περασω το νεο firmware (το οποιο υπαρχει και στο navifirm) ειναι ενα για Balkan (0596992). Επειδη προσπαθησα και γω χθες για hack με το JAF αλλα δεν καταφερα τιποτα, αν μπορεσεις να το hackαρεις στειλε μου με pm τον οδηγο που βρηκες. ;)

 

Φίλε κι εγώ ακόμα ψάχνω για το Ελληνικό Firmware αλλά τίποτα.Οπότε προσπαθώ να βρώ την έκδοση Χ6 RM-559 21.0.004 Europe αλλά μόνο με πληρωμή την βρίσκω.Αυτό του balkan που λές έχει ελληνική γλώσσα ή όχι;Ο οδηγός που βρήκα είναι ο εξής **************

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Απαγορεύεται αυστηρά η ανάρτηση περιεχομένου που αφορά τροποποιημένα ή μη τροποποιημένα αρχεία firmware.Οι ήδη δημοσιευμένοι σύνδεσμοι έχουν αφαιρεθεί, ενώ στο μέλλον θα διαγράφονται χωρίς άλλη προειδοποίηση.Θα σας παρακαλέσουμε να μην προχωρήσετε δημόσια σε αιτήματα για την ανάρτηση περιεχομένου αυτής της μορφής, ούτε όμως και να διακινείτε τέτοιους συνδέσμους μέσα από τα forums του myphone.gr

Edited by impreza_sti

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κι εγώ ακόμα ψάχνω για το Ελληνικό Firmware αλλά τίποτα.Οπότε προσπαθώ να βρώ την έκδοση Χ6 RM-559 21.0.004 Europe αλλά μόνο με πληρωμή την βρίσκω.Αυτό του balkan που λές έχει ελληνική γλώσσα ή όχι;Ο οδηγός που βρήκα είναι ο εξής ***********

 

Καλη σου μερα

Ναι εχει τα ελληνικα. Οσον αφορα το οδηγο, τον ιδιο χρησιμοποιησα κι εγω απλως το αρχειο που εχω εγω ειναι το RM-559_21.0.004_prd.rofs2.V07 και οχι V21 που εχει ο οδηγος ως hacked CFW αρχειο και ετσι δεν ολοκληρωνετε το hackαρισμα. Μπορεις να μετονομασεις το αρχειο σε 07 και να ολοκληρωθει η διαδικασια αλλα δεν θα εχεις τα ελληνικα. Αυτο εκανα και αναγκαστηκα να το ξαναγυρισω σε κανονικη κατασταση.

Edited by impreza_sti
pappao
Link to comment
Share on other sites

Καλη σου μερα

Ναι εχει τα ελληνικα. Οσον αφορα το οδηγο, τον ιδιο χρησιμοποιησα κι εγω απλως το αρχειο που εχω εγω ειναι το RM-559_21.0.004_prd.rofs2.V07 και οχι V21 που εχει ο οδηγος ως hacked CFW αρχειο και ετσι δεν ολοκληρωνετε το hackαρισμα. Μπορεις να μετονομασεις το αρχειο σε 07 και να ολοκληρωθει η διαδικασια αλλα δεν θα εχεις τα ελληνικα. Αυτο εκανα και αναγκαστηκα να το ξαναγυρισω σε κανονικη κατασταση.

 

Μάλιστα.Ναι κι εγώ αυτό φαντάστηκα ότι με την μετονομασία θα αλλάξει κάτι.Εγώ βρήκα ένα άλλο αρχείο για το hack.Το RM-559_21.0.004_001_000_U001.uda.fpsx.Ακόμα όμως δεν το δοκίμασα.Προσπαθώ μνε το Phoenix να το hackάρω.Και δεν μου λες.Όταν έβαλες αυτό το Firmware το balkans τί θέματα είχε το κινητό;Διότι έγω έχω το black-red και έχει το κόκκινο θέμα.Και κάτι ακόμα.Με αυτό το firmware που έβαλες,πιάνεις σήμα 3G ή 3,5G;Να 'σαι καλά για την απάντηση

 

edit:Βρήκα κι αυτούς τους οδηγούς.Ο 1ος είναι για την 20.0.005 αλλά αν μπορέσουμε κάπως να κάνουμε το ίδιο και για την 21.0.004 βρίσκοντας τα κατάλληλα αρχεία;Τσέκαρε αν θέλεις -> ************ O δεύτερος είναι για την 21.0.004 -> *************

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Απαγορεύεται η ανάρτηση λινκ προς ιστοσελίδες που διακινούν παράνομο υλικό !Οι ήδη δημοσιευμένοι σύνδεσμοι έχουν αφαιρεθεί, ενώ στο μέλλον θα διαγράφονται χωρίς άλλη προειδοποίηση. Θα σας παρακαλέσουμε να μην προχωρήσετε δημόσια σε αιτήματα για την ανάρτηση περιεχομένου αυτής της μορφής, ούτε όμως και να διακινείτε τέτοιους συνδέσμους μέσα από τα forums του myphone.gr

Edited by impreza_sti

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Προς gaster[/member] και στα υπόλοιπα μέλη του forum. Απαγορεύεται αυστηρά η ανάρτηση - δημοσίευση παράνομου υλικού στις σελίδες του myphone.gr.

 

Παρακαλώ για την σωστή λειτουργία του forum να διαβάσετε για ακόμη μια φορά τους O.Π.Χ. :!:

 

Ευχαριστώ :)

μεχρι τωρα δεν εχω καταφερει τπτ...

ενα adobe reader θελω απλα... :cry:

 

Αν κατάλαβα καλά υπάρχει χακαρισμένο το τελευταίο firmware για το Χ6 αλλά δεν υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα. Εάν είναι έτσι μπορείτε να προσθέσετε μόνοι σας την ελληνική γλώσσα και μετά να το περάσετε στην συσκευή σας. Είχε δοθεί παλιότερα οδηγός αλλά δεν πληρούσε τις κατάλληλες προϋποθέσεις και αναγκαστήκαμε να τον κατεβάσουμε :( Αν και δεν έχω ασχοληθεί με την διαδικασία ελπίζω με λίγο ψάξιμο να βγάλετε άκρη και φυσικά είμαστε όλοι εδώ για να βοηθήσουμε :)

 

Το ίδιο μπορεί να κάνει και ο phoinixtk[/member] δηλαδή να περάσει τα αρχεία που χρειάζονται για να λειτουργήσει το adobe reader στο firmware και μετά να το περάσει στην συσκευή του.

 

edit:

Αργότερα θα κοιτάξω στα αρχεία μου εάν έχω κρατήσει τον οδηγό και θα ενημερώσω.

Edited by gianpithio
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.Ναι κι εγώ αυτό φαντάστηκα ότι με την μετονομασία θα αλλάξει κάτι.Εγώ βρήκα ένα άλλο αρχείο για το hack.Το RM-559_21.0.004_001_000_U001.uda.fpsx.Ακόμα όμως δεν το δοκίμασα.Προσπαθώ μνε το Phoenix να το hackάρω.Και δεν μου λες.Όταν έβαλες αυτό το Firmware το balkans τί θέματα είχε το κινητό;Διότι έγω έχω το black-red και έχει το κόκκινο θέμα.Και κάτι ακόμα.Με αυτό το firmware που έβαλες,πιάνεις σήμα 3G ή 3,5G;Να 'σαι καλά για την απάντηση

 

edit:Βρήκα κι αυτούς τους οδηγούς.Ο 1ος είναι για την 20.0.005 αλλά αν μπορέσουμε κάπως να κάνουμε το ίδιο και για την 21.0.004 βρίσκοντας τα κατάλληλα αρχεία;Τσέκαρε αν θέλεις -> ************ O δεύτερος είναι για την 21.0.004 -> *************

 

Σχετικα με τα θεματα που λες, αν και δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις, εχει τα ιδια με αυτα που ειχε πριν την αλλαγη. Το σημα ειναι 3,5G.

Οσο γαι τους οδηγους αν θελεις στειλτα μου με ΡΜ.

Αν εκανες καποια δοκιμη με Phoenix και με το αρχειο που βρηκες, ενημερωσε σε παρακαλω για αποτελεσματα.:cool:

 

Αν κατάλαβα καλά υπάρχει χακαρισμένο το τελευταίο firmware για το Χ6 αλλά δεν υποστηρίζει την ελληνική γλώσσα.

 

Ακριβως αυτο Γιαννη, μετα το χακαρισμα εχει μονο την αγγλικη.

Ελαβα τον οδηγο και σ ευχαριστω πολυ, θα δω τι μπορω να κανω και θα ενημερωσω.:cool:

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
pappao
Link to comment
Share on other sites

στο thread αυτο εχει 2 οδηγους. ο ενας χρησιμοποιει το helloox το οποιο εχει χακαρει μεχρι την v11 του firmware του νοκια x6 ενω το δικο μου εχει την 12 επομενως δεν μπορω να τον εφαρμοσω.

 

με τον 2ο αλλαζεις αφαιρεις το firmware και το αντικαθιστας με ενα τροποποιημενο firmware που ειναι ανοικτο προς εγκατασταση οποιων εφαρμογων θελεις απ οτι καταλαβα. ειχα βρει και αυτη τη μεθοδο στο ψαξιμο που εκανα. με αυτον τον τροπο ομως δεν θα υπαρχει προβλημα με την εγγυηση που σου προσφερει η νοκια? ετσι ειχα ακουσει...ξερει κανεις κατι διαφορετικο?

 

αφου ειχα υποψιν για τετοιο προβλημα ειπα να αναζητησω λιγοτερο δραστικη λυση !

 

αν ξερει καποιος λοιπον κατι που μπορει να με βοηθησει ειναι 100% ευπροσδεκτος !

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

που μπορώ να βρω rom patcher για nokia 5800 me firm 51.00....... όλα όσα βρήκα δεν ανοίγουν, θέλω να αποτελειώσω το σπασιμο συμφωνα με τις οδηγίες της αρχικής σελίδας αυτην με το video απο to you tube

 

κανω φλας καταργω την εκδοση την μαμα αλλα οταν πάω να δω τι φοράει βλέπω πάλι την μαμισια εκδοση, ο φιλος στο βιντεο απο που βρήκε το τροποποημένο firm; εχω κατεβσσει με το navi ολα τα απαραιτητα αρχεία, το φιρμ το βρισκω απο τα αρχεια που κατεβασα?

Edited by stendor
Διόρθωση μερικών greeklish.
Link to comment
Share on other sites

που μπορώ να βρω rom patcher για nokia 5800 me firm 51.00....... όλα όσα βρήκα δεν ανοίγουν, θέλω να αποτελειώσω το σπασιμο συμφωνα με τις οδηγίες της αρχικής σελίδας αυτην με το video απο to you tube

 

κανω φλας καταργω την εκδοση την μαμα αλλα οταν πάω να δω τι φοράει βλέπω πάλι την μαμισια εκδοση, ο φιλος στο βιντεο απο που βρήκε το τροποποημένο firm; εχω κατεβσσει με το navi ολα τα απαραιτητα αρχεία, το φιρμ το βρισκω απο τα αρχεια που κατεβασα?

Απότο navi κατεβάζεις τα μαμά αρχεία.

3 από αυτά πρέπει να αλλαχτούνε με άλλα πειραγμένα αρχεία προκειμένου να χακαριστεί το firmware και να ξεκλειδώσει το κινητό.

Υπάρχουν έτοιμα modded firmware που μετά την εγκατάσταση σου έχει ήδη περασμένο το rompatcher και άλλες χρήσιμες εφαρμογές.

Πρέπει να ψάξεις σε γνωστά site με τέτοια προγράμματα... ;)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έλεος χάλασε η οθόνη και μου έβαλαν το v51 στην επιδιόρθωση! Τώρα δεν μπορώ να το σπάσω με τίποτα και όσο προσπαθώ να κάνω sign τις εφαρμογές δεν γίνεται με κανέναν τρόπο! Τουλάχιστον το Free iSms (είναι και free τρομάρα τους, ούτε να το αγοράσω δεν το βρίσκω γιατί βαρέθηκα) έχει δοκιμάσει κανείς να το κάνει self-signed?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

 

Εάν είχες ενημερωμένο το avatar σου θα μπορούσα να σου απαντήσω με σιγουριά για το εάν δουλεύει το HelloOX στην συσκευή σου. ;)

Δεν θα κάνει εγκατάσταση το self-signed δεν μπορεί να δώσει τα απαραίτητα δικαιώματα στο αρχείο για να κάνει εγκατάσταση. Θα πρέπει να ακολουθήσεις ένα από τους πρώτους 2 τρόπους που αναγράφονται στο επίσημο θέμα για να πάρεις κανονικό πιστοποιητικό.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=227176

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση και την επισήμανση για το άβαταρ. Δουλεύει λες;

Ναι από εκεί προσπαθώ αρκετή ώρα τώρα και τίποτα, δεν ξέρω αν και τι κάνω λάθος... Έχω ήδη ρωτήσει και εκεί

Link to comment
Share on other sites

Για την v51 θα πρέπει να ακολουθήσεις μόνο τον 1ο οδηγό, οι άλλοι δεν λειτουργούν στην συσκευή σου..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να υπογραψω το hellox για ενα νοκια 5800 αλλα δεν με αφηνει το ονλινε να το υπογραψω.μπορει κανενας να μου το υπογραψει?αμα του δωσω το imei?
Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση firmware έχεις;Από την 40 και μετά το hellox δεν δουλεύει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...