Jump to content

Sony Ericsson C903


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχήν, εφόσον ο πελάτης παραπονεθεί για πρόβλημα είναι υποχρεωμένοι να του το αντικαταστήσουν κάνοντας έναν τυπικό έλεγχο. Διότι μπορεί ο τεχνικός να μη βρίσκει την παρούσα στιγμή βλάβη, αλλά ποιος σου εγγυάται πως δε θα παρουσιάσει πρόβλημα την επόμενη ώρα ή μέρα; Και άπαξ και λήξει η περίοδος DOA αναγκαστικά απευθύνεσαι σε service με συνέπεια να το στερηθείς για κάποιες ημέρες, ανάλογα τη διαθεσιμότητα του ανταλλακτικού.

 

Σε ποιο Πλαίσιο το πήγες; Διότι εδώ στην Θεσ/νίκη δε μας κάνουν τέτοιες μανούρες τα Πλαίσιο. Κάνουν υποτίθεται έναν τυπικό έλεγχο και απλά στέλνουν e-mail στα κεντρικά για να τους εγκρίνουν αντικατάσταση. Τουλάχιστον 2 φορές που αντιμετώπισα παρόμοιο θέμα με σένα, έτσι έγινε και έτσι μου είπε ότι γίνεται ένας τεχνικός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχήν, εφόσον ο πελάτης παραπονεθεί για πρόβλημα είναι υποχρεωμένοι να του το αντικαταστήσουν κάνοντας έναν τυπικό έλεγχο. Διότι μπορεί ο τεχνικός να μη βρίσκει την παρούσα στιγμή βλάβη, αλλά ποιος σου εγγυάται πως δε θα παρουσιάσει πρόβλημα την επόμενη ώρα ή μέρα; Και άπαξ και λήξει η περίοδος DOA αναγκαστικά απευθύνεσαι σε service με συνέπεια να το στερηθείς για κάποιες ημέρες, ανάλογα τη διαθεσιμότητα του ανταλλακτικού.

 

Σε ποιο Πλαίσιο το πήγες; Διότι εδώ στην Θεσ/νίκη δε μας κάνουν τέτοιες μανούρες τα Πλαίσιο. Κάνουν υποτίθεται έναν τυπικό έλεγχο και απλά στέλνουν e-mail στα κεντρικά για να τους εγκρίνουν αντικατάσταση. Τουλάχιστον 2 φορές που αντιμετώπισα παρόμοιο θέμα με σένα, έτσι έγινε και έτσι μου είπε ότι γίνεται ένας τεχνικός.

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Και εγώ έτσι ήξερα πως γίνεται, αλλά...

Στην Κηφισιά το έχω πάει, και ενώ λείπω εκτός Αθηνών, καθόμουν το πρωί στο τηλ να συζητάμε γιατί και πώς. Λέει πως αν κάνει αντικατάσταση και το στείλει αντιπροσωπεία και δεν έχει βλάβη θα το χρεωθεί αυτός/αυτοί.

Τί να πω. Τουλ όσο είναι μέσα το κινητό, δεν τρώει μέρες το DOA, οπότε θα το αφήσω εκεί ώσπου να πειστούν να κάνουν αυτό που πρέπει...

Απαράδεκτοι...Κρίμα και τους έχω κάνει και γερούς λογαριασμούς εκεί...

Link to comment
Share on other sites

1η φορά το ακούω αυτό περί "καμπάνας" στον υπάλληλο, δε γνωρίζω αν ισχύει! Το μόνο που μπορείς να κάνεις σαν τελευταίο βήμα είναι να τηλεφωνήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών της Sony Ericsson και να τους αναφέρεις την ιστορία. Όχι με διάθεση να ρουφιανέψεις τον υπάλληλο, απλά να μάθεις τι όντως ισχύει!
Link to comment
Share on other sites

Σωστό, αν και αύριο δεν βγάλουμε άκρη, θα πάρω απλά να ρωτήσω τί συμβαίνει γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις. Προφανώς δεν θέλω να χώσω κανένα, και αυτοί εντολές εκτελούν, αλλά πάνω από όλα πρέπει να μιλάει και η λογική και η άνεση-εξυπηρέτηση του πελάτη-πόσο μάλλον όταν ήδη έχει "ξενερώσει" μία φορά με το προϊόν που αγόρασε...

 

Anyway, θα δούμε, και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :)

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια και τώρα που με πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός, λέει δεν βρίσκω πρόβλημα γιατί το δοκίμασα κλπ...

Οπότε του είπα να το στείλει αντιπροσωπεία, αν και θέλω αύριο να τους κάνω ένα τηλ να τα πούμε καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών της SE και ανέφερέ τους το γεγονός και απαίτησε άμεση αντικατάσταση,διότι είσαι εντός περιόδου DOA.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω αύριο το πρωί μόλις ανοίξουν...

Και σε ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια, γιατί κάτι τέτοιο δεν μου έχει ξανατύχει, και να πω την αλήθεια δεν περίμενα να μου τύχει ποτέ σαν πελάτης...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

με απογοητεύσατε έλεγα να πάρω το κινητό αλλά τελικά.....

μια παράθεση θα ήθελα να κάνω για το GPS επειδή είναι AGPS δε σημαίνει ότι πρέπει να βρει πάντα δίκτυο..... είμαι κάτοχος NOKIA 5800 με AGPS, απλός κάθε φορά που πάω να χρησιμοποιήσω κάποιο από τα προγράμματα GPS ανεξάρτητα ποιο είναι με το που φορτώνει μου λέει να κάνει access σε δίκτυο, αν δε το κάνω παίρνει λίγο παραπάνω για τον εντοπισμό δορυφόρων.

Be a leader of your mind and your heart, believe in yourself and change your destiny..... :cool: The Dreams always came true!Be a Dreamer :zzz:


Link to comment
Share on other sites

με απογοητεύσατε έλεγα να πάρω το κινητό αλλά τελικά.....

μια παράθεση θα ήθελα να κάνω για το GPS επειδή είναι AGPS δε σημαίνει ότι πρέπει να βρει πάντα δίκτυο..... είμαι κάτοχος NOKIA 5800 με AGPS, απλός κάθε φορά που πάω να χρησιμοποιήσω κάποιο από τα προγράμματα GPS ανεξάρτητα ποιο είναι με το που φορτώνει μου λέει να κάνει access σε δίκτυο, αν δε το κάνω παίρνει λίγο παραπάνω για τον εντοπισμό δορυφόρων.

ναι ομως στο νοκια 5800 που εχεις ηδη εχεις φορτωσει προγραμμα πλοηγησης (garmin) και απλα βρισκεις το στιγμα.στο C903 δεν μπορεις να βαλεις τετοιου τυπου προγραμμα γιατι εχει κλειστο λειτουργικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι ομως στο νοκια 5800 που εχεις ηδη εχεις φορτωσει προγραμμα πλοηγησης (garmin) και απλα βρισκεις το στιγμα.στο C903 δεν μπορεις να βαλεις τετοιου τυπου προγραμμα γιατι εχει κλειστο λειτουργικο.

 

οκ τότε το ίδιο λέμε απλώς ειπώθηκε-διατυπώθηκε διαφορετικά σε άλλο ποστ γιατί άλλο το ένα άλλο το άλλο. άρα σε χρεώνει λόγο ότι δεν υπάρχει κατάλληλο πρόγραμμα και αναγκαστικά χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα που εχει το κινητό μέσα το όποιο δε σε χρεώνει για να χρησιμοποίησης το GPS αλλά σε χρεώνει για να κατεβάσεις τους χάρτες που βρίσκεσαι - που χρειάζεσαι (έτσι δουλεύει τουλάχιστον το google maps).

 

τελικά κανένα καλό κινητό σε μικρές διαστάσεις έχει η SE?

Be a leader of your mind and your heart, believe in yourself and change your destiny..... :cool: The Dreams always came true!Be a Dreamer :zzz:


Link to comment
Share on other sites

οκ τότε το ίδιο λέμε απλώς ειπώθηκε-διατυπώθηκε διαφορετικά σε άλλο ποστ γιατί άλλο το ένα άλλο το άλλο. άρα σε χρεώνει λόγο ότι δεν υπάρχει κατάλληλο πρόγραμμα και αναγκαστικά χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα που εχει το κινητό μέσα το όποιο δε σε χρεώνει για να χρησιμοποίησης το GPS αλλά σε χρεώνει για να κατεβάσεις τους χάρτες που βρίσκεσαι - που χρειάζεσαι (έτσι δουλεύει τουλάχιστον το google maps).

 

τελικά κανένα καλό κινητό σε μικρές διαστάσεις έχει η SE?

 

Τα C510, Aino,W705, G705, W715 έχουν παρόμοιο μέγεθος με το C903. Το C510 είναι το μικρότερο σε μέγεθος (και σε τιμή) από αυτά που ανέφερα. Για περισσότερη βοήθεια άνοιξε ένα θέμα στο φόρουμ των διαξιφισμών ή πήγαινε σε κάποιο κατάστημα να δεις από κοντά τα κινητά της SE και να αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στέλνω, συνεχίζοντας την περιπέτεια με το εν λόγω κινητό, να αναφέρω το τί ακριβώς συνέβη:

 

Το κινητό αγοράστηκε από το Πλαίσιο Κηφησιάς στις 30 Δεκεμβρίου, και χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά στις 2 Ιανουαρίου. Μέχρι και τις 6 Ιανουαρίου, 4 με 5 φορές πάθαινε το εξής: εν μέσω συνομιλίας έπαυε να ακουγεται ο συνομιλητής και να σε ακούει. Το κινητό κολλούσε και ήθελε επανεκκίνηση.Επίσης, είχε κάνει restart μόνο του 2 φορές.

Έτσι, το άφησα στο Πλαίσιο Κηφισιάς στις 7 Ιανουαρίου, ατόφιο στο κουτί του, με τα πάντα, σχεδόν αχρησιμοποίητο (4 μέρες) και αγρατζούνιστο-καθώς έχω κόλλημα με αυτά. Ζητώ να ελεγχθεί και να αντικατασταθεί, ως DOA. Στις 12 Ιανουαρίου με κάλεσαν, λέγοντάς μου πως δεν διαπιστώθηκε κανένα πρόβλημα -"ο τεχνικός μας κάνει συνεχώς τηλέφωνα με κινητό από όταν το φέρατε και δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα".

Ζητώ να σταλεί στην αντιπροσωπεία ώστε να είμαι σίγουρος ότι είναι εντάξει, για να μην τρέχω ξανά στο μέλλον.

Φτάνει στη Sony Ericsson στις 20 Ιανουαρίου, γίνεται αναβάθμιση λογισμικού και φεύγει από εκεί στις 26 Ιανουαρίου. Γυρνά στο Πλαίσιο, και παραλαμβάνω το κινητό στις 3 Φεβρουαρίου από το Πλαίσιο με αναφορά από τη Sony Ericsson ότι το τηλέφωνο, κατά την παραλαβή ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΟΨΗ, όπως και φαινόταν άλλωστε.

Το γυρνάω την επόμενη μέρα πίσω, ζητώντας αντικατάσταση της συσκευής με νέα ίδια, ή επιστροφή των χρηματων μου, καθώς έδωσα ένα κινητό καινούργιο, με πρόβλημα, και μετά από ένα μήνα, μου επιστρέφουν ένα κινητό χτυπημένο + την όλη ταλαιπωρία που έχω υποστεί.

 

Μετά από 2 ημέρες με καλεί ο "υπεύθυνος" του service και μου δηλώνει ξεκάθαρα ότι δεν δεχόμαστε ευθύνη για το χτύπημα, μου προσάπτει πως το είχα προκαλέσει εγώ από πριν και δεν το πρόσεξε κατά την παραλαβή, και το μόνο που δέχετε να κάνει είναι να το στείλει πάλι πίσω στην αντιπροσωπεία για αλλαγή πρόσοψης!

 

Μετά από 10λεπτη συζήτηση δεν καταλήγουμε πουθενά, και αποφάσισα να το αφήσω έτσι και να το πάρω πίσω, με σκοπό να κινηθώ με οποιονδήποτε τρόπο εναντίον τους, και να ενημερώσω όλους τους υπόλοιπους για το πάθημά μου, ώστε να γνωρίζετε τί εστί Πλαίσιο Κηφισιάς.

 

Περιττό να αναφέρω τα τηλέφωνα και τις ώρες ασχολίας που κατανάλωσα για το συγκεκριμένο θέμα όλο αυτό τον καιρό.

Έχε χάρη που λείπω στη Κρήτη αυτό τον μήνα και δεν είμαι στην Αθήνα...

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο θέμα παρακαλώ, να διαπιστώσω ότι και εγώ δεν κάνω κάπου λάθος, και προτάσεις για το τί μπορεί να κάνει καάποιος σε αντίστοιχη περίπτωση.....Ευχαριστώ.

 

kotsianis7, αν μπορεί να αναρτηθεί σε μία πιο σωστή κατηγορία. Ευχαριστώ και για τις ενδιάμεσες συμβουλές στην περίπτωσή μου.

Link to comment
Share on other sites

Στον κωτσοβολο αυτη τη στιγμη εχει 169 ευρω για λιγες μερες.......σε αυτη τη τη τιμη τι λετε αξιζει να το παρω?:worry:
Link to comment
Share on other sites

Στον κωτσοβολο αυτη τη στιγμη εχει 169 ευρω για λιγες μερες.......σε αυτη τη τη τιμη τι λετε αξιζει να το παρω?:worry:

εγω δεν θα το επαιρνα αυτο το κινητο.μονο τυχαιο δεν μπορει να ειναι η τοσο χαμηλη τιμη :whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα το επαιρνα αυτο το κινητο.μονο τυχαιο δεν μπορει να ειναι η τοσο χαμηλη τιμη :whistle:

 

Τι εννοείς; Πέρα της πλαστικής αίσθησης έχει βγάλει κάποιο άλλο συχνό πρόβλημα;

Με ενδιαφέρει γιατί είναι από τα τελευταία se με κανονική έξυπνη γραφή και όχι χαζόμενού. Επίσης και το πλαίσιο το έχει ρίξει στα 169€

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Πέρα της πλαστικής αίσθησης έχει βγάλει κάποιο άλλο συχνό πρόβλημα;

Με ενδιαφέρει γιατί είναι από τα τελευταία se με κανονική έξυπνη γραφή και όχι χαζόμενού. Επίσης και το πλαίσιο το έχει ρίξει στα 169€

προβληματα δεν ξερω αν εχει το συγκεκριμενο αλλα η τιμη του ειναι απαγορευτικη με αυτα που προσφερει.και στα 170 ευρο ο ανταγωνισμος εχει κινητα με συγχρονες λειτουργιες.

ενας λογος που ριξανε την τιμη ειναι οτι η συγκεκριμενη συσκευη δεν πουλαει..(αναμενομενο) :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το φίλο Raver ότι το κινητό αυτό δεν αξίζει. Πολύ μέτρια κατασκευή, μέτριας ποιότητας πλαστικό, το slider (έχω τσεκάρει 10!) κουνιέται τρελά και το συρόμενο κάλυμα της κάμερας επίσης ψιλοπαίζει. Σε αυτά τα λεφτά χίλιες φορές αν οπωσδήποτε θες SE να πάρεις το C510 ή το W705, έχουν παρόμοια τιμή με το C903 πλέον καθότι αρκετό καιρό στην αγορά.:)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα κοιτάξω τις εναλλακτικές και ίσως περιμένω να πέσει η τιμή τους γύρω στα 100-120€ :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κινητό μου άρεσε πολύ όταν το πρωτοείδα εξωτερικά. Είδα και τα 5Μp, GPS, είχα αποφασίσει πως θα είναι το επόμενο μου, τώρα που έπεσε και στα 169, ήμουν έτοιμος.. Εδώ όμως δε διαβάζω καλά πράγματα.. Κάτι καλύτερο σε αυτό το στυλ;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

Ως κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού δεν έχω κάποιο παράπονο από τη λειτουργία του ή την ποιότητά του, αλλά προσπαθώ εδώ και μερικές ημέρες με λήψη ρυθμίσεων τόσο από τη wind όσο και από τη SE να μπορέσω να στείλω και να λάβω e-mails (πάροχος gmail.com), αλλά αυτό είναι αδύνατο. Συνήθως μου βγάζει πρόβλημα διεύθυνσης διακομιστή. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα και το έχει λύσει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπερα!! και γω ειμαι κατοχος αυτου του κινητου εδω και 2-3 μηνες...και γενικως ειμαι ευχαριστημενη! αυτο που συνεβη πριν λιγες μερες ειναι οτι μου επεσε απ τα χερια (ασχολιαστο) ενω ηταν ανοιχτο.. και εχω παρατηρησει μια αλλαγη στο σημειο επαφης του ανω και κατω μερους..εκει που υπαρχει ο μηχανισμος του slide up..τι μου προτεινετε να κανω? να το παω για service? και αν ναι να το παω η ιδια ή μεσω καποιου καταστηματος? μιλησα με 1-2 εξουσιοδοτημενα κεντρα για service και δεν με ενθαρρυναν και πολυ να τους το παω... αν δεν ειναι και τοσο μεγαλο το προβλημα δεν ξερω αν υπαρχει λογος...αυτο μου'παν. και οντως δεν ειναι μεγαλο το προβλημα...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. έχω αυτό το κινητό και σήμερα που ξύπνησα μου παρουσίασε ένα πρόβλημα. εχτές το βράδυ ήταν μια χαρά το κινητό και σήμερα το πρωί μου λέει ότι είναι εκτός λήψης,ότι δεν υπάρχουν εισερχόμενα μυνήματα κλπ.

έβγαλα κάμποσες φορές την μπαταρία και την ξαναέβαλα αλλά τίποτα. το ίδιο έκανα και με την κάρτα sim και πάλι τίποτα. τι να κάνω ρε μάγκες?έχω μείνει χωρίς κινητό τώρα. με παίρνουν τηλέφωνο και λέει ότι είναι κλειστό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. έχω αυτό το κινητό και σήμερα που ξύπνησα μου παρουσίασε ένα πρόβλημα. εχτές το βράδυ ήταν μια χαρά το κινητό και σήμερα το πρωί μου λέει ότι είναι εκτός λήψης,ότι δεν υπάρχουν εισερχόμενα μυνήματα κλπ.

έβγαλα κάμποσες φορές την μπαταρία και την ξαναέβαλα αλλά τίποτα. το ίδιο έκανα και με την κάρτα sim και πάλι τίποτα. τι να κάνω ρε μάγκες?έχω μείνει χωρίς κινητό τώρα. με παίρνουν τηλέφωνο και λέει ότι είναι κλειστό!

κανε μια επαναφορα αρχικων ρυθμισεων και αν δεν δουλεψει το πας στο service :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν δούλεψε. πάλι εκτός λήψης το βγάζει.

Πωω τώρα αν το πάρω για service μέχρι να μου το φτιάξουν καληνύχτα...pff

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλησπέρα ψάχνω κάποιο παλιό c903 για ανταλλακτικά, αλλά και μόνο οθόνη αν υπάρχει.

ΗΛΙΑΣ

6948000817

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson C903

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...