Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)]Garmin Maps Mobile™ XT


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δηλαδη?υπαρχει καποιος τροπος να το κανω αυτο??? sorry αλλα δεν ξερω και παρα πολλα γυρω απο το θεμα... :(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δηλαδη?υπαρχει καποιος τροπος να το κανω αυτο??? sorry αλλα δεν ξερω και παρα πολλα γυρω απο το θεμα... :(

Eγώ είχα την αντύπωση οτι δεν σου ανοίγει καθόλου. Αφού έχει γίνει σωστά η εγκτάσταση θα πρέπει να ξεκλεισώσεις τον εσωτερικό δέκτη gps.

Εδώ θα πρέπει να επιλέξεις αν θυμάμαι καλά την τελευταία επιλογή απο τις 4 και μετά θα κάνεις ότι λέει ο οδηγός της πρώτης σελίδας απο το βήμα 2 και μετά.;)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη?υπαρχει καποιος τροπος να το κανω αυτο??? sorry αλλα δεν ξερω και παρα πολλα γυρω απο το θεμα... :(

 

η δική μου αποψη είναι ότι στο copy-paste δεν αντιγράφεις όλα τα αρχεία.

υπάρχει ρύθμιση στον υπολογιστη να βλέπεις και τα κρυφα αρχεία τα οποία

πρέπει και αυτά να τα αντιγράψεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και παλι....Μηπως ξερει καποιος πως μπορω να αλλαξω τη ρυθμιση του "Οικια"? για να ειμαι σαφης : οταν καταφερα και τα κατεβασα ολα με τους αναλυτικους οδηγους σας και καταφερα να πιασω σημα κλπ, ηταν αργα το βραδυ και ημουν σπιτι (5ος οροφος). Ειχα κατσει στο παραθυρο λογω καλου σηματος δορυφορου κλπ. Ενω ημουν στο παραθυρο, μπηκα μεσω του προγραμματος στο "οικια" και πατησα ''οκ'' για να το ορισει. Ναι οκ δεν ημουν στον δρομο, αλλα ο δρομος ειναι ακριβως μπροστα στο σπιτι μου...Σημειωνω οτι ειχε τον "μανισιο" τον χαρτη και δεν ειχα κατεβασει τους auto hellas, anavasis κλπ. Οταν φορτωσα τον hellas και τον anavasis καποια αλλη μερα, παρατηρησα οτι αν ειμαι π.χ. στη δουλεια μου και παταω για προορισμο το "οικια", ενω φτανω μπροστα στο σπιτι μου, το προγραμμα μου υποδεικνυει να προχωρησω και να παω σε ενα στενο, το οποιο βρισκεται παραλληλα με το στενο του δικου μου σπιτιου (κι απο οτι ειδα, στο ιδιο υψος, αλλα στην 1η παραλληλη οδο). Υπαρχει τροπος πλεον που μπηκαν οι χαρτες και ολα λειτουργουν καλα, να κατσω πλεον μπροστα στο σπιτι μου και μεσα στο αυτοκινητο και να του ορισω τη ΝΕΑ "Οικια"? Edited by BMW_
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω τον εξης 4-1 χαρτη:

 

Auto Drive Hellas 1.90el

Anavasis 4.28

Bluechart Atlantic 2008.5

NT2010.2 GR

 

μπορειτε να μου πειτε την χρηση του καθενος? δλδ σε ποιες περιπτωσεις να εχω ποιον χαρτη. Γιατι οταν τους εχω ολους (μεσα απο το mapsource) ενεργοποιημένους δεν βγαζω ακρη.

 

Ευχαριστω.

 

ακουω τοσα πολλα παραπονα για αυτο το χαρτη που παθαινω πλακα....

εγω αυτον εβαλα στο ν97(απο το γνωστο μαγαζι) και μου λύθηκαν ολα τα προβληματα......

ακρίβεια φοβερη γρήγορο ζοομ σωστη αναζήτηση(επιτελους) και ολα τα σχετικα.....

μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο.......:O

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, όταν είναι να πρωτοορίσεις την ΟΙΚΙΑ, μπορείς να καταχωρήσεις και την διεύθυνση ακριβώς.

Εσύ, πώς στηρίχτηκες ότι είχε πάρει την ακριβή θέση με βάση το πού βρισκόσουν και το έσωσες?

 

Από την άλλη, είναι επικίνδυνο να ορίσεις την ακριβή διεύθυνσή σου, γιατί αν κάποιος σου φάει το κινητό, θα ξέρει κιόλας πού ακριβώς μένεις..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια έκδοση δουλεύει καλά το garmin..(εννοω απο τις ROM που χακαρεται).στην βασική της samsung έχει τα γνωστά κολλήματα....εχω το 8910

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων….

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, όταν είναι να πρωτοορίσεις την ΟΙΚΙΑ, μπορείς να καταχωρήσεις και την διεύθυνση ακριβώς.

Εσύ, πώς στηρίχτηκες ότι είχε πάρει την ακριβή θέση με βάση το πού βρισκόσουν και το έσωσες?

 

Από την άλλη, είναι επικίνδυνο να ορίσεις την ακριβή διεύθυνσή σου, γιατί αν κάποιος σου φάει το κινητό, θα ξέρει κιόλας πού ακριβώς μένεις..

 

Δεν θυμαμαι κι εγω, απλα το ορισα...anyway επειδη ειχα βρει τον τροπο να το κατεβαζω κι ολα ειχαν παει καλα, σκεφτηκα τοτε οτι και χαζομαρα να κανω, ε οκ θα το απεγκαταστησω και ξανα εγκατασταση...απλα ''ειδα'' οτι εβλεπε σωστα τους δρομους (εστω κι ο μανισιος ο χαρτης)...εδειχνε οντως πανω-κατω τα στενα στην περιοχη μου και ειπα οκ....απλα τωρα εχει αυτο το προβλημα που ανεφερα..με δειχνει ενα στενο, παραλληλα...Υπαρχει τροπος να το ορισω παλι?

Link to comment
Share on other sites

Eγώ είχα την αντύπωση οτι δεν σου ανοίγει καθόλου. Αφού έχει γίνει σωστά η εγκτάσταση θα πρέπει να ξεκλεισώσεις τον εσωτερικό δέκτη gps.

Εδώ θα πρέπει να επιλέξεις αν θυμάμαι καλά την τελευταία επιλογή απο τις 4 και μετά θα κάνεις ότι λέει ο οδηγός της πρώτης σελίδας απο το βήμα 2 και μετά.;)

 

αυτο εκανα και τελικα δουλευει κανονικα...ευχαριστω πολυ φιλε μου:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι κι εγω, απλα το ορισα...anyway επειδη ειχα βρει τον τροπο να το κατεβαζω κι ολα ειχαν παει καλα, σκεφτηκα τοτε οτι και χαζομαρα να κανω, ε οκ θα το απεγκαταστησω και ξανα εγκατασταση...απλα ''ειδα'' οτι εβλεπε σωστα τους δρομους (εστω κι ο μανισιος ο χαρτης)...εδειχνε οντως πανω-κατω τα στενα στην περιοχη μου και ειπα οκ....απλα τωρα εχει αυτο το προβλημα που ανεφερα..με δειχνει ενα στενο, παραλληλα...Υπαρχει τροπος να το ορισω παλι?

 

κάπου έχει στις ρυθμίσεις για επαναφορά των αρχικών ρυθμίσεων.

Λογικά ακυρώνει και την οικία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

κάπου έχει στις ρυθμίσεις για επαναφορά των αρχικών ρυθμίσεων.

Λογικά ακυρώνει και την οικία.

 

Το ειχα δει κι εγω, απλα σκεφτηκα μην φυγουν και διαφορα αλλα...γλωσσες, επιλογες διαδρομων κλπ...αλλα anyway εννοειται θα το δοκιμασω και θα σας πω...κι αυτη την φορα οχι απο τον 5ο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ! εχω το 5530 κ προσπαθω εδω κ κατι μερες να βαλω το garmin xt. εχω δοκιμασει την 5.50 (απο 2 διαφορετικα μαγαζακια με διαφορετικα install αρχεια ι καθε μια) που κανεις την εγκατασταση μεσο pc αλλα οι οδηγοι ηταν για 5800.το install εγεινε μια χαρα..πηγα μετα μεσα sτο κινιτο να τρεξω την εφαρμογη sis κ μου λεει αδυναμια εγκαταστασης ενσωματωμενο μερος...ξερει κανεις τι πρεπει να κανω?? pliz help. ευχαριστω. Edited by bakis_j
----000-----0000000------000----
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις γιατί ενδιαφέρομαι για εγκατάσταση προγράμματος GPS σε Sony Ericsson Satio.

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός για εγκατάσταση των προγραμμάτων αυτών σε Satio (για όσους το έχουν δοκιμάσει) ή τελικός ισχύουν τα όσα αναγράφονται στην αρχή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by gianpithio
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις γιατί ενδιαφέρομαι για εγκατάσταση προγράμματος GPS σε Sony Ericsson Satio.

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός για εγκατάσταση των προγραμμάτων αυτών σε Satio (για όσους το έχουν δοκιμάσει) ή τελικός ισχύουν τα όσα αναγράφονται στην αρχή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

H εκδοση 5.00.60 λειτουργει στο satio. Οδηγιες εγκαταστασης θα βρεις στο 1 ποστ του παροντος.

 

Δες και αυτο :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3035169#post3035169

 

Γεια σας ! εχω το 5530 κ προσπαθω εδω κ κατι μερες να βαλω το garmin xt. εχω δοκιμασει την 5.50 (απο 2 διαφορετικα μαγαζακια με διαφορετικα install αρχεια ι καθε μια) που κανεις την εγκατασταση μεσο pc αλλα οι οδηγοι ηταν για 5800.το install εγινε μια χαρα..πηγα μετα μεσα sτο κινητο να τρεξω την εφαρμογη sis κ μου λεει αδυναμια εγκαταστασης ενσωματωμενο μερος...ξερει κανεις τι πρεπει να κανω?? pliz help. ευχαριστω.

Αν και αργησες να κανεις ποστ καλως ηρθες.. :) :O

 

Η διαδικασια εγκαταστασης ειναι ιδια μετο 5800 αρα κατι αλλο συμβαινει. Πως προσπαθεις να το κανεις εγκατασταση? Μπες στην διαχ. εφαρμογων και δες εαν εχεις εγκαταστησει το garmin!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

H εκδοση 5.00.60 λειτουργει στο satio. Οδηγιες εγκαταστασης θα βρεις στο 1 ποστ του παροντος.

 

Δες και αυτο :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3035169#post3035169

 

 

Αν και αργησες να κανεις ποστ καλως ηρθες.. :) :O

 

Η διαδικασια εγκαταστασης ειναι ιδια μετο 5800 αρα κατι αλλο συμβαινει. Πως προσπαθεις να το κανεις εγκατασταση? Μπες στην διαχ. εφαρμογων και δες εαν εχεις εγκαταστησει το garmin!

 

 

Ηταν πολυ αναλυτικο το φορουμ κ με τις προηγουμενες συσκευες που ειχα δεν ειχε χρειαστει... τωρα με τα s60 δεσαμε...:):O

 

Εχω συνδεσει το τηλ με το pc με usb κ τρεχω απο το pc 3 αρχεια που αναγνωριζουν την καρτα και τα κανω setup με την σειρα που τα λεει ο οδηγος του καθε μαγαζιου. Βγαζω το usb κ παω στο τηλ, εχω στην καρτα ενα φακελο του Garmin ενα sis του Garmin που πρεπει να τρεξω για την εγκατασταση οπως λεει κ ο οδηγος κ το ιδιο sis εμφανιζετε στην διαχειριση εφαρμογων στα αρχεια εγκαταστασης. Στις εγκατεστημενες εφαρμογες δεν υπαρχει. τρεχω το sis κ μου λεει αδυναμια εγκαταστασης Ενσωματομενο μερος.Δεν εχω προλαβει καν να περασω καποιο χαρτη η τα υπολειπα που κανεις αφου ανοιξει το προγραμα.

Edited by bakis_j
----000-----0000000------000----
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησε την 5.00.60 standalone en-gr εαν κολλαει στην εκκινηση διαβασε το παρακατω!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3028437#post3028437

 

Εγκατέστησα αυτήν την έκδοση στο Sony Ericsson Satio και έχουμε τα εξής:

1.Κατα την εγκατάσταση μου έβγαλε μήνυμα πως η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με το κινητό,το παράκαμψα και πάτησα συνέχεια και η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε κανονικά.

2.Κατα την εκκίνηση του προγράμματος (σύμφωνα με τις οδηγίες) έκλεινε η εφαρμογή και αφ'ότου διέγραψα το αρχείο .ini μέσα στον φάκελο Garmin/Apps.

 

Τί μπορεί να συμβαίνει και τί μπορώ να κάνω ώστε να έχω μία επιτυχημένη εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεια πρεπει να τα κανεις extract στο root της καρτας μνημης και οχι μεσα στον φακελο Garmin 'η σε 'αλλο φακελο.

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου έιχες δίκιο,δεν είχα προσέξει αυτό το βήμα.Τελικά εγκαταστάθηκε επιτυχώς η εφαρμογή.

 

 

Τώρα είμαι στην εγκατάσταση χάρτη για την εφαρμογή.

Θα ήθελα να ρωτήσω,βρήκα έναν χάρτη 3χ1 και τον πέρασα μεσα στον φάκελο ωστόσο με το αρχείο .img δεν είχε τιποτα άλλο μαζί.Το MAP ID του χάρτη το βλέπω μέσα απο την εφαρμογή ή είναι κάποιο αρχείο που δεν έχω ? (πχ .txt)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου έιχες δίκιο,δεν είχα προσέξει αυτό το βήμα.Τελικά εγκαταστάθηκε επιτυχώς η εφαρμογή.

 

 

Τώρα είμαι στην εγκατάσταση χάρτη για την εφαρμογή.

Θα ήθελα να ρωτήσω,βρήκα έναν χάρτη 3χ1 και τον πέρασα μεσα στον φάκελο ωστόσο με το αρχείο .img δεν είχε τιποτα άλλο μαζί.Το MAP ID του χάρτη το βλέπω μέσα απο την εφαρμογή ή είναι κάποιο αρχείο που δεν έχω ? (πχ .txt)

 

Τα map id συνήθως αναγράφονται εκεί απο όπου βρήκες τον χάρτη.

Επίσης μπορείς να βρεις το map id μέσα απο ένα πρόγραμμα το οποίο και μπορείς να βρεις στην πρώτη σελίδα κάτω απο τις οδηγίες εγκαταστασης.

 

Αλλά αν μας πεις ποια map id θες πιθανόν να τα ξέρουμε.:)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι στην εγκατάσταση χάρτη για την εφαρμογή.

Θα ήθελα να ρωτήσω,βρήκα έναν χάρτη 3χ1 και τον πέρασα μεσα στον φάκελο ωστόσο με το αρχείο .img δεν είχε τιποτα άλλο μαζί.Το MAP ID του χάρτη το βλέπω μέσα απο την εφαρμογή ή είναι κάποιο αρχείο που δεν έχω ? (πχ .txt)

 

H γνωμη μου ειναι να μην βαλεις χαρτη 2σε1 'η 3σε1 'η 4σε1 κλπ,με τον Autodrive εισαι καλhμενος,οι υπολοιποι ειναι πλεονασμος,πχ με τον ANAVASIS δεν μπορεις να κανεις πλοηγηση,παρα μονο σε κοντινες αποστασεις,και o Bluechart εμφανιζει μονο ελαχιστες πληροφοριες για πλοηγηση σε θαλασσα και εκτος αυτου θα βαρυνει πολυ το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

εχω το ομνοια hd 8910 και εχω βάλει την έκδοση 5.50. Πάει μια χαρά. Θέλω να σας ρωτήσω υπάρχει δυνατότητα να μπουν buldings Σε αυτό το πρόγραμμα όπως λόγου χάρη στο igο8 στα κινητά με windοws;και αν ναι έχετε κανένα λινκ;ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

εχω το ομνοια hd 8910 και εχω βάλει την έκδοση 5.50. Πάει μια χαρά. Θέλω να σας ρωτήσω υπάρχει δυνατότητα να μπουν buldings Σε αυτό το πρόγραμμα όπως λόγου χάρη στο igο8 στα κινητά με windοws;και αν ναι έχετε κανένα λινκ;ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δεν υπάρχει χάρτης GARMIN για symbian που να υποστηριζει buldings, εαν θελεις υπάρχει ο CRC NT v2.14-2009.04 της NAVTEQ σε αλλο ομως πρόγραμμα πλοήγησης το NDRIVE .

Link to comment
Share on other sites

πηγα να ανοιξω το προγραμμα σημερα και δεν αναγνωριζει το εσωτερικο gps.

υποψιαζομαι μηπως θελει νεους κωδικους διοτι πριν καμμια 10 μερες απο vodafone πηγα σε wind και πηρα νεα σιμ.

ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

πηγα να ανοιξω το προγραμμα σημερα και δεν αναγνωριζει το εσωτερικο gps.

υποψιαζομαι μηπως θελει νεους κωδικους διοτι πριν καμμια 10 μερες απο vodafone πηγα σε wind και πηρα νεα σιμ.

ισχυει κατι τετοιο?

 

οχι δεν παίζει κατι τετοιο. ειναι ασχετα μεταξυ τους αυτα.

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν παίζει κατι τετοιο. ειναι ασχετα μεταξυ τους αυτα.

 

γιατι τοτε δεν εβρισκε το gps? και με εβαλε στην αριχκη σελιδα του garmin?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...