Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οτι λυνετε λυνετε αλλα θελει λιγο προσοχη για να μην το πνιξουμε στη σιλικονη

 

οποτε οποιος δοκιμασει

εξτρα προσοχη!

 

 

 

και βεβαια αν ειναι και μαυρη σιλικονη ακομα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οτι λυνετε λυνετε αλλα θελει λιγο προσοχη για να μην το πνιξουμε στη σιλικονη

 

οποτε οποιος δοκιμασει

εξτρα προσοχη!

 

Πολύ σωστά. Νομίζω ότι αν βάλει κανείς λίγη σιλικόνη σε μια βελόνα, οδοντογλυφίδα ή κάτι ανάλογο μπορεί αρκετά εύκολα να «γεμίσει» το κενό εκεί. Αν το κάνει και καλά, ίσως και να μην φαίνεται καν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα αλλά δε βρήκα κάτι!

 

Μέσα στη μνήμη εκτός από τα τραγούδια σε μορφή mp3 έχω και αρχεία ήχου mp3 με ήχους κλήσεις κτλ! Αυτά όμως αυτόματα μου τα βάζει και στη μουσική! Μπορούν να βγουν ώστε να μείνουν μόνο τα τραγούδια??? :O

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά. Νομίζω ότι αν βάλει κανείς λίγη σιλικόνη σε μια βελόνα, οδοντογλυφίδα ή κάτι ανάλογο μπορεί αρκετά εύκολα να «γεμίσει» το κενό εκεί. Αν το κάνει και καλά, ίσως και να μην φαίνεται καν. ;)

 

Εγώ στη θέση σας , δεν θα έκανα κάτι τέτοιο, γιατί πές ότι μετά σφίγγει η πρόσοψη περισσότερο, μπορεί να επηρεαστεί και η οθόνη- Η οθόνη είναι πολύ λεπτή, οπότε φανταστείτε αν πιέζετε ένα λεπτό τζαμάκι τι μπορεί να γίνει, ή αν τρανταχτεί από πέσιμο....

 

Παρ' όλα αυτά, για τους τολμηρούς, που δεν διστάζουν, πάρτε από εδώ & εδώ τα εργοστασιακά επίσημα σχέδια του 5800... Με αυτά μπορείτε να του κάνετε τα πάντα ..... :cry::cry::cry: ....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σας , δεν θα έκανα κάτι τέτοιο, γιατί πές ότι μετά σφίγγει η πρόσοψη περισσότερο, μπορεί να επηρεαστεί και η οθόνη- Η οθόνη είναι πολύ λεπτή, οπότε φανταστείτε αν πιέζετε ένα λεπτό τζαμάκι τι μπορεί να γίνει, ή αν τρανταχτεί από πέσιμο....

 

Παρ' όλα αυτά, για τους τολμηρούς, που δεν διστάζουν, πάρτε από εδώ & εδώ τα εργοστασιακά επίσημα σχέδια του 5800... Με αυτά μπορείτε να του κάνετε τα πάντα ..... :cry::cry::cry: ....

 

Μα πως θα σφίξει η πρόσοψη περισσότερο; Δεν είναι βίδα που την σφίγγεις, σιλικόνη που θα γεμίσει το κενό είναι. Και δεν λέμε να το... πασαλείψετε, απλά με μία βελόνα να βάλετε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,κάτι έπαθε το πλήκτρο κλειδώματος...5 δευτερόλεπτα να μην κάνω τίποτα στο κινητό, κλειδώνει και πρέπει συνέχεια να σύρω το πλήκτρο!!Δεν βρίσκω κάτι σχετικό στις ρυθμίσεις,ξερετε τίποτα;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,κάτι έπαθε το πλήκτρο κλειδώματος...5 δευτερόλεπτα να μην κάνω τίποτα στο κινητό, κλειδώνει και πρέπει συνέχεια να σύρω το πλήκτρο!!Δεν βρίσκω κάτι σχετικό στις ρυθμίσεις,ξερετε τίποτα;

 

Πήγαινε ρυθμίσεις->Τηλέφωνο->Διαχείριση Τηλ->Αυτ. κλειδ. πληκτ. , και εκεί επέλεξε κανένας αν θες να το κλειδώνεις εσύ από το κουμπί όπως λες ή το χρόνο που θέλεις να κλειδώνει από μόνο του!!! Αν πας ρυθμίσεις->Τηλέφωνο->Διαχείριση Τηλ->Ασφάλεια, μπορείς να το ρυθμίσεις να κλειδώνει και με κωδικό η οθόνη... ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Μέσα στη μνήμη εκτός από τα τραγούδια σε μορφή mp3 έχω και αρχεία ήχου mp3 με ήχους κλήσεις κτλ! Αυτά όμως αυτόματα μου τα βάζει και στη μουσική! Μπορούν να βγουν ώστε να μείνουν μόνο τα τραγούδια??? :O

Η αναπαραγωγή μουσικής, ανιχνεύει όλους τους φακέλους της συσκευής και της κάρτας και τα κατηγοριοποιεί με βάση τις ετικέτες τους. Υπάρχουν όμως μερικά πράγματα που μπορείς να δοκιμάσεις για να τα ξεχωρήσεις απο τα τραγούδια.

 

Δοκίμασε μέσα απο το κινητό ή απο τον υπολογιστή να αλλάξεις τις ετικέτες των ήχων κλήσεις ωστε να μπουν όλα σε μια κατηγορία και να μην μπερδεύονται με τα τραγούδια. Εγώ, πχ, έβαλα σε όλα καλλιτέχνη Άγνωστο και πήγαν όλοι οι σύντομοι ήχοι εκεί.

 

ΆΛλο είναι να πας με τον x-plore στα attributes των κομματιών και να τα κάνεις hidden. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά, λογικά, δεν θα τα βλέπει η μουσική αν κάνεις ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Αγόρασα στην μικρή μου κόρη το 5800, και υπάρχει η εξής απορία: Πώς μπορεί να κατεβάσει εικόνες που βρίσκει στο ιντερνετ? (download στο τηλέφωνο). Υπάρχει κάποια επιλογή, ή κάτι πρέπει να πατήσει ενώ κάνει περιήγηση? Η σύνδεση γίνεται μέσω ασύρματου ρούτερ που υπάρχει στο σπίτι. Το παιδί έχει εμπειρία απο το sony erricsson w710i που είχε, όπου σε αυτό επέλεγε την εικόνα, μετά πατούσε το δεξί πλήκτρο και έβγαινε επιλογή για download. Με το 5800 πώς γίνεται κάτι αντίστοιχο?

Ευχαριστώ πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Επιλογές - Επιλογές απεικόνισης - Προβολή εικόνων

Κάνεις κλικ στην φωτο που θες, ανοίγει, πατάς πάνω της και μόλις εμφανιστούν οι επιλογές, πατάς αποθήκευση.

Link to comment
Share on other sites

Επιλογές - Επιλογές απεικόνισης - Προβολή εικόνων

Κάνεις κλικ στην φωτο που θες, ανοίγει, πατάς πάνω της και μόλις εμφανιστούν οι επιλογές, πατάς αποθήκευση.

Ναί, αυτό είναι. Ευχαριστούμε!!! :baby::O

Για την ακρίβεια είναι: Επιλογές -> Επιλογές απεικόνισης -> Προβολή εικόνων -> Επιλογή εικόνας -> αποθήκευση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, μπορει να ειμαι off topic, αλλα θελω να μου πει καποιος πως μπορω και αν γινεται να κανω mobile upload στο facebook απο το κινητο αυτο..

Αν εχει καποιος λινκ με καποιον οδηγο..

Πριν λιγο και ρο ειχα καταφερει,αλλα τωρα εστειλα την φωτο ως email και δεν μου την ανεβασε..

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πλέον κλείσει δίμηνο με την συσκευή, μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι το πρώτο μου ΝΟΚΙΑ και το πρώτο μου symbian.

Έχει τη σχισμή, αλλά σχεδόν από την πρώτη στιγμή το έχω σε θήκη σιλικόνης και πλέον σε δερμάτινη! Με την τελευταία μου έχει πέσει αρκετές έως πολλές φορές και δεν έχει καταλάβει τίποτα.

 

Προβλήματα λογισμικού δεν έχω, εκτός ίσως από το ραδιόφωνο που κολλάει χωρίς να καταλαβαίνω το λόγο, και πιθανότατα με ένα φορμάτ να στρώσει, αλλά δεν ακούω ραδιόφωνο οπότε δεν βρίσκω το λόγο να κάνω ακόμα φορμάτ.

 

Το κινητό με την τελευταία έκδοση λογισμικού είναι πολύ γρήγορο, συγκριτικά πάντα με τα WinMO smartphones Που είχα παλιότερα! Κάνει παπάδες, αλλά έχει και βασικές ελλείψεις που ευτυχώς καλύπτονται εύκολα με τα προγράμματα που κυκλοφορούν.

 

Δεν νομίζω να μπορούσα να πάρω κάτι καλύτερο με τα ίδια λεφτά, και πιστεύω ότι είναι αρκετά καλή πρώτη (ουσιαστικά) προσπάθεια της Νοκια για touchscreen κινητό.

 

Υπάρχουν ήδη αρκετές εφαρμογές για τους 4 μήνες κυκλοφορίας του, και τώρα με το άνοιγμα και του OVI Store θα γίνουν πολύ περισσότερες..

 

Τα έγραψα αυτά γιατί συνήθως ακούγονται μόνο τα κακά, ενώ οι ευχαριστημένοι δεν λένε τίποτα. Φαντάζομαι ότι θα συνεχίσω να είμαι πολύ ευχαριστημένος με το κινητό, ειδικά όσο αποφεύγω τα πάρε-δώσε με την Ελληνική αντιπροσωπεία, αν και δεν ανησυχώ και πάλι, γιατί το πήρα με ισόβια εγγύηση από την WIND !! :D:D

1. Ψάξε στο internet

2. Ψάξε στο forum

3. Γράψε Ελληνικά !! Μπορείς !! :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ο browser οτι γουστάρει κάνει; Οι περισσότερες ρυθμίσεις που αλλάζω δεν έχουν καμμία εφαρμογή στην πράξη.

 

1)Γενικές->Άνοιγμα κατα τη λήψη = Όχι

 

και πάλι όταν κατεβάζω κάποιο αρχείο το ανοίγει, πατάς ακύρωση εγκατάστασης το σβήνει.

 

2)Σελίδα-->Φόρτωση υλικού = Εικόνες (οχι flash)

 

Τα Flash δίνουν και πέρνουν

 

3)Σελίδα->Αυτόματη επαναφόρτωση = Απενεργοποιημένη

 

Πάντα τα ξαναφορτώνει όλα ακόμα και αν πατήσεις "πίσω"

Link to comment
Share on other sites

Ο browser οτι γουστάρει κάνει; Οι περισσότερες ρυθμίσεις που αλλάζω δεν έχουν καμμία εφαρμογή στην πράξη.

 

1)Γενικές->Άνοιγμα κατα τη λήψη = Όχι

 

και πάλι όταν κατεβάζω κάποιο αρχείο το ανοίγει, πατάς ακύρωση εγκατάστασης το σβήνει.

 

2)Σελίδα-->Φόρτωση υλικού = Εικόνες (οχι flash)

 

Τα Flash δίνουν και πέρνουν

 

3)Σελίδα->Αυτόματη επαναφόρτωση = Απενεργοποιημένη

 

Πάντα τα ξαναφορτώνει όλα ακόμα και αν πατήσεις "πίσω"

 

μου το ειχε κανει και εμενα με το flash και τελικα ηθελε επανεκκινηση..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

μου το ειχε κανει και εμενα με το flash και τελικα ηθελε επανεκκινηση..

 

Ολόκληρο το κινητό έκανα επανεκκίνηση και σε όλες τις περιπτώσεις δεν έχει γινει τίποτα. Το τηλέφωνο είναι με χτεσινό format τηλεφώνου/κάρτας μνήμης, δηλαδή φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα. Παιδιά από σήμερα είμαι και εγώ ένας από τους κατόχους του NOKIA 5800 και θέλοντας να δω πόσα ευρώ έχω ακόμη στο καρτοκινητό μου (Cosmote) πήρα τηλέφωνο και αφού άκουσα το μύνημα της εταιρίας μετά έπρεπε να πατήσω το 1 για να μάθω το υπόλοιπο. Αυτό λοιπόν το ρημάδι το 1 ενώ είσαι σε κλήση ... πως το πατάς ??? :O
Link to comment
Share on other sites

Κατά την διάρκεια της κλήσης, στο δεξί ειδικό αναγράφεται Εφ. Κλήσης. Αυτό σημαίνει εφαρμογή κλήσης. Το πατάς, βγαίνει το πληκτρολόγιο και πατάς το 1. ;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια αγορασα το 5800 νοκια σημερα. τρεις ερωτησεις θα ηθελα να κανω.τι διαφορα εχουν τα μπλε-κοκκινα-γκρι μεταξυ τους; τι εναι αυτη η σχισμη και που βρισκετε; χρειαζετε τιποτα να του κανω(αναβαθμιση); και τελος στην οθονη μπροστα κατω απο την ωρα εχει σταθερο ενα εικονιδιο(επαφες).μπορω να το βγαλω και πως; αυτα για την ωρα.πιστευω να με βοηθησετε στο ξεκινημα μου με αυτη την συσκευη(γιατι ειμαι τελειως ασχετος με την καινουργια τεχνολογια)!!!!!!! το κινητο το αγορασα απο τον Γερμανο αν αυτο σας λεει κατι.ευχαριστω

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

Αφού είσαι καινούργιος με το symbian καλύτερα διάβασε τον οδηγό Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ, θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

-Η τελευταία αναβάθμιση είναι η ν21.0.025. Για να δεις πως κάνεις αναβάθμιση διάβασε αυτό.

-Η διαφορά τους είναι το χρώμα, απλά.

-Όσο αφορά την σχισμή κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ από την αντίστοιχη επιλογή, Αναζήτηση σε αυτό το Θέμα http://www.myphone.gr/forum/images/misc3/menu_open.gif, κ θα καταλάβεις που βρίσκεται.

-Πήγαινε Ρυθμίσεις > Προσωπικό > Αρχική οθόνη > Θέμα αρχικής οθόνης και εκεί θα επιλέξεις ή το Βασικό που δεν θα δείχνει τίποτα στην οθόνη αναμονής ή την Γραμμή συντομεύσεων που θα δείχνει 4 συντομεύσεις από εφαρμογές που θα επιλέξεις εσύ. Διάβασε και το βιβλιάρακι οδηγιών, θα σε βοηθήσει αρκετά.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδία,έχω ψιλοαπογοητευτεί από τις μουσικές δυνατότητες του κινητού,που διαφημίζεται ως μουσικό υπερκινητο. Η έντασή του είναι αρκετά χαμηλή και με το ζορί ακούω στο μετρό ή όταν έχει πολύ θόρυβο,σε αντίθεση με το i pod, που χτυπάει δυνατά. Δεν μπορεί να παίζει μουσική πιο δυνατά;;;
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε πως μπορουμε να βγαλουμε, αν βγαινει, το μηνυμα ''Σημειωση: ενεργες προωθησεις.'' που εμφανιζεται στην αρχη καθε κλησης?

Μου εχει σπασει τα νευρα. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Παιδία,έχω ψιλοαπογοητευτεί από τις μουσικές δυνατότητες του κινητού,που διαφημίζεται ως μουσικό υπερκινητο. Η έντασή του είναι αρκετά χαμηλή και με το ζορί ακούω στο μετρό ή όταν έχει πολύ θόρυβο,σε αντίθεση με το i pod, που χτυπάει δυνατά. Δεν μπορεί να παίζει μουσική πιο δυνατά;;;

Μην ξεχνας φιλε armagezon πως παιζουν ρολο τα ακουστικα...Εγω χρησιμοποιω ακουστικα της creative(xxx.anythingbutipod.com/archives/images/creative-headphones.jpg) και ειναι τελεια!!

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε πως μπορουμε να βγαλουμε, αν βγαινει, το μηνυμα ''Σημειωση: ενεργες προωθησεις.'' που εμφανιζεται στην αρχη καθε κλησης?

Μου εχει σπασει τα νευρα.

Δεν νομίζω πως βγαίνει.

Cosmote έχεις;

 

Πριν αρκετά χρόνια (εποχή 6600) που πειραματίστηκα μια φορά με τις ρυθμίσεις προώθησης κτλ το αποτέλεσμα ήταν να απενεργοποιηθεί το εν λόγω μήνυμα αλλά μαζί απενεργοποιήθηκε και η δυνατότητα ειδοποίησης μέσω sms χαμένων κλήσεων όταν έχω κλειστό το κινητό.

Δεν ξέρω κατά πόσο συσχετίζονται αυτά τα δύο μεταξύ τους. Απλά αναφέρω τι είχα πάθει εγώ τότε.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...