Jump to content

Πτυχία και αγορά εργασίας


Dead Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν λέω εγώ για τα μόρια στο λύκειο. Δεν με νοιάζει αν ο άλλος τέλειωσε ΚΕΣ το δίκαιο είναι να ανταγωνίζομαι μόνο με αποφοίτους ΑΕΙ, όσο πιο λίγοι είμαστε τόσο το καλύτερο. Προτιμώ τη θέση να μου την πάρει- εφόσον το αξίζει- ένας απόφοιτος ΑΕΙ. Έπειτα ο απόφοιτος ΚΕΣ δεν έχει τα φόντα να μας πάει κόντρα.

Δεν με νοιάζει για το τι θέλει ο εργοδότης, ξαναλέω οτι η κοινωνία πρέπει να υποτάσσει τον εργοδότη και όχι αυτός να παίζει με τον μόχθο μας. Το σύστημα πρέπει να αλλάξει ριζικά όπου με βάση το που σπούδασε κάποιος να έχει προτεραιότητες σε θέσεις εργασίας και αποδοχές. Είναι το μόνο δίκαιο σύστημα με βάση το άδικο σημερινό εκπαιδευτικό σύστημα.

 

Αν είναι να ανταμείβουμε μόνο την παραγωγικότητα τότε είμαστε ρομποτάκια χωρίς κοινωνικές ευαισθησίες.

Στα επαγγέλματα που έχουν μεγάλη ζήτηση αναπόφευκτα θα καταλάβουνε θέσεις και άτομα απο τα ΚΕΣ στερώντας έτσι θέσεις απο αποφοίτους ΑΕΙ που δεν υπέβαλλαν υποψηφιότητα και έμειναν άνεργοι.

Δηλαδή για να το πω πιο λιανά, δεν είναι δυνατό να δυσκολευτεί περισσότερο η εύρεση εργασίας απο αποφοίτους ΚΕΣ τη στιγμή που υπάρχει ήδη δυσκολία λόγω των πολλών πτυχιούχων.

Επειδή έχω κουραστεί να γράφω τα ίδια και τα ίδια, γιατί προφανώς δεν υπάρχει σημείο επαφής, θα σου πω το εξής: όλα αυτά που μου λες εμένα μου κάνουν σαν να λες "θέλω να με πληρώνουν παραπάνω γιατί είμαι ωραίος". Έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έπειτα ο απόφοιτος ΚΕΣ δεν έχει τα φόντα να μας μας πάει κόντρα.

 

Αν και απόφοιτος ΑΕΙ ομολογώ ότι αυτό που λες δεν ισχύει σε καμία περίπτωση στο "πεδίο της μάχης". Εχω δεί απόφοιτους ΚΕΣ ή ΤΕΙ για να μην σου πώ και IEK που είναι πραγματικές "γάτες". Οι πιστοποιημένοι τεχνικοί της CISCO ωχριούν μπροστά τους. Καλά θα κάνουμε να τους "φοβόμαστε";)

Θανάσιμο λάθος να σκεφτόμαστε έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιάζει για το τι θέλει ο εργοδότης, ξαναλέω οτι η κοινωνία πρέπει να υποτάσσει τον εργοδότη και όχι αυτός να παίζει με τον μόχθο μας.

 

Δηλαδή ο εργοδότης που βάζει τα χρήματα και δημιουργεί τις θέσεις εργασίας κατά τη γνώμη σου δε δικαιούται να επιλέξει ποιους θα προσλάβει γιατί δε σε νοιάζει. Ούτε στην ΕΣΣΔ ...

 

Το σύστημα πρέπει να αλλάξει ριζικά όπου με βάση το που σπούδασε κάποιος να έχει προτεραιότητες σε θέσεις εργασίας και αποδοχές. Είναι το μόνο δίκαιο σύστημα με βάση το άδικο σημερινό εκπαιδευτικό σύστημα.

 

Το εκπαιδευτικό συστημα πρέπει να προσαρμοσθεί στις ανάγκες της κοινωνίας γιατί το ανάποδο απλά δε γίνεται. Επίσης μόλις θυμήθηκα γιατί δε μου έχουν λείψει οι συνελεύσεις.

 

Αν είναι να ανταμείβουμε μόνο την παραγωγικότητα τότε είμαστε ρομποτάκια χωρίς κοινωνικές ευαισθησίες.

 

Δηλαδή λες ότι ένας τεμπέλης που έχει τελειώσει ΑΕΙ αλλά έχει παραγωγικότητα μηδέν αξίζει περισσότερο μια θέση εργασίας από αυτόν που δεν έχει τελειώσει ΑΕΙ αλλά σκίζεται στη δουλειά του; Η οικονομία θα καταρρεύσει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Πως γινετε αυτο βρε escape αφου δεν εχουν τις ιδιες γνωσεις;Και την ιδια εξειδικευση;Και οι θεωρητικες γνωσεις χρειαζονται..
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κουραστεί να γράφω τα ίδια και τα ίδια, γιατί προφανώς δεν υπάρχει σημείο επαφής, θα σου πω το εξής: όλα αυτά που μου λες εμένα μου κάνουν σαν να λες "θέλω να με πληρώνουν παραπάνω γιατί είμαι ωραίος". Έτσι απλά.

 

Δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι θέλεις. Αυτό που λέω είναι "δεν θέλω να μου κλέβει τη δουλειά κάποιος ανάξιος που δεν μόχθησε όσο εγώ τη στιγμή που εγώ δεν μπορώ να βρώ δουλειά εξαιτίας του υπεράριθμου των αποφοίτων στην Ελλάδα."

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κουραστεί να γράφω τα ίδια και τα ίδια, γιατί προφανώς δεν υπάρχει σημείο επαφής, θα σου πω το εξής: όλα αυτά που μου λες εμένα μου κάνουν σαν να λες "θέλω να με πληρώνουν παραπάνω γιατί είμαι ωραίος". Έτσι απλά.

 

Εγώ θα το έθετα διαφορετικά "θέλω να με πληρώνουν παραπάνω γιατί έχω τελειώσει ΑΕΙ, γιατί μόνο αυτοί που έχουν τελειώσει ΑΕΙ έχουν δικαίωμα στην αγορά εργασίας"

 

Ενδιαφέρον έχει αυτό που είπες capacitor "Αν είναι να ανταμείβουμε μόνο την παραγωγικότητα τότε είμαστε ρομποτάκια χωρίς κοινωνικές ευαισθησίες." γέλασα αρκετά. Όταν θα ψάξεις για δουλειά πες τους ότι εγώ έχω τελειώσει ΑΕΙ οπότε μην δίνετε σημασία στην παραγωγικότητά μου.

Link to comment
Share on other sites

μαρβιν δεν ειναι μονο θεμα εργατικοτητας ειναι και θεμα γνωσεων σε ενα αντικειμενο.Η καλη διαθεση για δουλεια δεν μπορει να αναπληρωσει την ελειψη σπουδων σε ενα αντικειμενο..
Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι θέλεις. Αυτό που λέω είναι "δεν θέλω να μου κλέβει τη δουλειά κάποιος ανάξιος που δεν μόχθησε όσο εγώ τη στιγμή που εγώ δεν μπορώ να βρώ δουλειά εξαιτίας του υπεράριθμου των αποφοίτων στην Ελλάδα."

 

Καλό θα ήταν να προσέχεις τους χαρακτηρισμούς σου. Δεν νομίζω ότι είσαι ικανός να κρίνεις την αξία κάποιου άλλου. Όταν πάρεις το πτυχίο σου και φτάσεις στο σημείο να μπορείς να αξιολογείς ανθρώπους τότε τα ξαναλέμε.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Πως γινετε αυτο βρε escape αφου δεν εχουν τις ιδιες γνωσεις;Και την ιδια εξειδικευση;Και οι θεωρητικες γνωσεις χρειαζονται..

 

Συμφωνούμε ότι δεν έχουν τις γνώσεις ενός αποφοίτου ΑΕΙ αλλά "ψάχνονται" συνεχώς.

Δεν έχουν την "ασφάλεια" του πτυχίου ενός μηχ/κου. Το γνωρίζουν και πράττουν αναλόγως.

Να δείτε απόφοιτο IEK να στήνει WiFi Infrastructure δίκτυα, Access points, να φτιάχνει routing tables. Ολη η δουλειά end to end απο την ταράτσα μέχρι το τερματικό του τελευταίου χρήστη.

Στο "πεδίο της μάχης" του τεχνικού τομέα δεν θα κριθείς βάσει των θεωρητικών γνωσεών σου αλλά βάσει της ταχύτητας και αποτελεσματικότητάς σου. Η αλήθεια είναι σκληρή. Στο τέλος μόνο το αποτέλεσμα μετράει(με το χαμηλότερο κόστος)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οταν καποιος εχει μικροτερες γνωσεις απο καποιον αλλον ειναι εμφανες ειδικα οταν στερειται σπουδων,Καλα σε ενα επαγγελμα με την σημασια της αρχιτεκτονικης που αν γινει μια κακοτεχνια σε μια γεφυρα πχ μπορει να πεθανει πολυς κοσμος αν ειμαστε εκτος δουλειας ας μην την λεμε και σε αυτους που το σπουδαζουν.Ειναι αστειο.Ειναι μια δουλεια που θελει πολυ διαβασμα και ευθυνη..Αρα και την αξια των αλλων μπορει να κρινει και δεν ξερουμε οι απεξω να του αντιμμιλησουμε..

 

escape και να το ψαχνουν δεν εχουν τις γνωσεις να προχωρησουν περα απο καποιο σημειο οσο ενα ατομο που εχει σπουδασει..

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να προσέχεις τους χαρακτηρισμούς σου. Δεν νομίζω ότι είσαι ικανός να κρίνεις την αξία κάποιου άλλου. Όταν πάρεις το πτυχίο σου και φτάσεις στο σημείο να μπορείς να αξιολογείς ανθρώπους τότε τα ξαναλέμε.

 

Φιλικά

 

Μιλάω και πολύ επιεικέστατα μάλιστα. Για άλλη αξία μιλάς εσύ. Εγώ λέω για τον μόχθο. Εκτός και αν δεν ξέρεις τι σημαίνει. Η κοινωνική δικαιοσύνη είναι πάνω απο όλα. Ο καθένας αυτό που του αναλογεί. Αν έχεις μοχθήσει τότε είσαι σε θέση να δέις ότι πολλοί δεν το έχουν κάνει και ωστόσο είναι στην ίδια επαγγελματική κατάσταση. Κοίτα γύρω σου είναι παντού και αναπαράγονται με γεωμετρική πρόοδο.

Το αν έχω πάρει το πτυχίο μου δεν έχει σημασία, δηλαδή δεν έχει καμία διαφορα δηλαδή κάποιος που το παίρνει είναι turbo quattro και κάποιος που του μένουν 2 μήνες μαθημάτων και δεν έχει να διδαχθεί τίποτε καινούργιο είναι σκέτο τούρμπο; Την ίδια αξιολόγηση θα κάνω και τότε.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις πόσο κουραστικό είναι τα παρακολουθείς όλα.-

Και αυτά είναι τα μαθήματα του έτους χωρίς να μετρήσεις αυτά που χρωστάς που δεν χρειάζεται να τα παρακολουθήσω αφού το έχω κάνει όταν ήταν η ώρα τους

Άρα θα πρέπει ή να αυξηθούν τα έτη της σχολής ή να μειωθούν τα μαθήματα με σύμπτυξη.

 

Έχω την εντύπωση πως η δημιουργία νέων μαθημάτων ή διαχωρισμός κάποιων, γίνεται όχι επειδή αυξήθηκαν οι γνώσεις αλλά για να βολεύονται (ως δημόσιοι υπάλληλοι) οι νέοι διδάκτορες, ασχέτως αν υπάρχει ανάγκη. Γι’ αυτό παρατηρείται το φαινόμενο κάποια μαθήματα να ξεκινούν αργά το φθινόπωρο, με μερικά μαθήματα στο εξάμηνο (ποιο εξάμηνο…τρίμηνο με το ζόρι).

 

Αυτό που λέω είναι "δεν θέλω να μου κλέβει τη δουλειά κάποιος ανάξιος που δεν μόχθησε όσο εγώ τη στιγμή που εγώ δεν μπορώ να βρώ δουλειά εξαιτίας του υπεράριθμου των αποφοίτων στην Ελλάδα."

 

Υπεράριθμου και χαμηλής ποιότητας, θα συμπληρώσω. :) Aυτό που θα πρέπει να απαιτούν οι φοιτητές είναι να μειωθεί ο αριθμός των εισακτέων, ανάλογα με τις απαιτήσεις της αγοράς, κι όχι να χτίζονται σε κάθε χωριό ΑΕΙ και ΤΕΙ.:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

1) Από τη στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παράδειγμα διαψεύδεσαι. Δεν τους θεωρούν όλοι του απόφοιτους των ΚΕΣ λιγότερο ικανούς από φοιτητές ελληνικών πανεπιστημίων.

2) Δεν αμφιβάλω ότι μπορεί να ζητάνε μόνο από Ελλάδα. Δεν μου έχει τύχει.

3) Εάν για σένα ίσοι όροι βασίζονται στο πόσα χρόνια σπουδάζει κάποιος τότε πάω πάσο. Μιλάμε για διαφορετικό θέμα..

 

1) Kαι συ αντίστοιχα δεν μπορείς να το παίρνεις ως κανόνα ότι οι απόφοιτοι ΚΕΣ θα παραγκωνιστούν

3) Και αυτό μετράει φυσικά. Και θα το αναλύσω παρακάτω γιατί

 

Όσο για τον Κόκκαλη γιατί σου φαίνεται άδικο? Φτιάχνει μία "μηχανή για να παράγει ανθρώπους" με συγκεκριμένες γνώσεις που θα προσφέρουν ουσιαστικά στην επιχείρηση του. It is business as usual!

 

Ε χαίρω πολύ. Αυτό λέω και γω. Business...ούτε μόρφωση, ουτε παιδεία ουτε τίποτα. Ξαναλέω...αν μπορεί να βγει κάποιος με 3 χρόνια σπουδές ε τότε ας κάνουμε και τα δικά μας ΑΕΙ τρίχρονα :)

Δεν βλέπεις εδώ πέρα τον αθέμιτο ανταγωνισμό? Αν εγώ έχω τελείωσει ένα ΑΕΙ δεν έχω καμία ελπίδα να με πάρει ο Κόκκαλης γιατί έχει ήδη την πηγή του. Άρα ΑΥΤΟΜΑΤΑ αποκλείομαι από μια θέση εργασίας. Και εδώ που τα λέμε ο Κόκκαλης έχει πάμπολλες εταιρείες=πάμπολλες θέσεις εργασίας. Ειλικρινά θέλω να μου απαντήσεις, αυτό είναι υγιής ανταγωνισμός?

 

Μα αυτό λέω και εγώ. Αλλού στοχεύει ο ένας και αλλού ο άλλος στην πραγματικότητα. Επίσης άλλο πράγμα είναι η αναγνώριση και άλλο η εξομοίωση.

 

Αυτό δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα όντως. Αλλά στην Ελλάδα μικρή σημασία έχει

 

Ο απόφοιτος ΑΕΙ συνήθως ξεκινάει με πλεονέκτημα σε σχέση με τον απόφοιτο ΚΕΣ στην αγορά εργασίας αλλά αν ο άλλος το ισοφαρίζει με προυπηρεσία ή άλλα τυπικά προσόντα ή εν τέλει με περισσότερη εργατικότητα γιατί να μην πάρει τη δουλειά;

 

Α γιάσου. Και εδώ μιλάμε για αθέμιτο ανταγωνισμό. Παράδειγμα:

Εγώ και ένας φίλος μου τελειώνουμε το λύκειο έτσι? Μπαίνω σε μια σχολή εγώ ΑΕΙ και ο φίλος μου σε ΚΕΣ. Την ίδια σχολή. Τελειώνει αυτός σε 2-3 χρόνια και πιάνει κάπου δουλειά. Τελειώνω εγώ στα 4 χρόνια και την ίδια στιγμή ο φίλος μου απολύεται από τη δουλειά του. Πάμε σαν φιλαράκια να κάνουμε μια αίτηση για δουλειά σε μια άλλη επιχείρηση. Σύμφωνα με σένα έχω χάσει εξαρχής τη θέση γιατί δεν έχω προυπηρεσία σωστά? :) Να'τος ο αθέμιτος ανταγωνισμός (τον όρο αθέμιτος πιθανόν να τον χρησιμοποιώ λάθος αλλά you get the point).

 

 

Αν ο εργοδότης κρίνει ότι την ίδια δουλιά, πάνω - κάτω, κάνουν και οι 2, τότε φυσικά θα προτιμήσει τον πιο οικονομικό. Γιατί να προτιμήσει τον πιο ακριβό? Επειδή κουράστηκε περισσότερο να σπουδάσει?

Και δεν είναι θέμα της κοινωνίας, αλλά του ανθρώπου που βάζει τα λεφτά του για να τρέχει η επιχείρηση.

 

Kοροιδευόμαστε τώρα:) Φυσικά είναι κοινωνικό θέμα..είνα θέμα business. Άμα ήταν έτσι να το κάναμε και με προσφορές να δούμε ποιός θα δούλευε τσάμπα.

 

Σου ξαναλέω, τι σχέση έχει η αξιοκρατία στην κοινωνία. Ο καθένας την δουλιά του θέλει να κάνει... και οι εργοδότες το ίδιο. Ποιο είναι το νόημα να ζητάς 1000 ευρώ για μια Α δουλιά, την στιγμή που άλλος την κάνει με 700 ευρώ? Και αν η δουλιά αυτή είναι τόσο εύκολη που την κάνει ο οποιοσδήποτε, τότε είσαι εσύ ο ίδιος που υποβαθμίζεις το πτυχίο σου στοχεύοντας σε τέτοιες δουλιές.

Είναι ωραίο να ρίχνουμε το φταίξιμο σε άλλους παράγοντες (άδικη, άκαρδη κοινωνία), αλλά δυστυχώς είναι λάθος.

 

1) Σου εξήγησα πως συνδέεται η αξιοκρατία και μόνος σου αναιρείσαι. Αν το πτυχίο μου είναι ανώτερο του αποφοίτου ΚΕΣ τότε οι εργοδότες οφείλουν να πάρουν εμένα. Έλα όμως που μπαίνει στην μέση ο οικονομικός παράγοντας...αν αυτό δεν είναι ο ορισμός της αναξιοκρατίας τότε τί είναι?

2) Γιατί παίρνεις για παράδειγμα μια εύκολη δουλεία? Μπορεί να είναι μια δύσκολη

3) Το φταίξιμο είναι στο κράτος που απαξιώνει τα πτυχία μας. Και σεις δεν βλέπετε κάποιο πρόβλημα σε αυτό :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ε χαίρω πολύ. Αυτό λέω και γω. Business...ούτε μόρφωση, ουτε παιδεία ουτε τίποτα. Ξαναλέω...αν μπορεί να βγει κάποιος με 3 χρόνια σπουδές ε τότε ας κάνουμε και τα δικά μας ΑΕΙ τρίχρονα

Δεν βλέπεις εδώ πέρα τον αθέμιτο ανταγωνισμό? Αν εγώ έχω τελείωσει ένα ΑΕΙ δεν έχω καμία ελπίδα να με πάρει ο Κόκκαλης γιατί έχει ήδη την πηγή του. Άρα ΑΥΤΟΜΑΤΑ αποκλείομαι από μια θέση εργασίας. Και εδώ που τα λέμε ο Κόκκαλης έχει πάμπολλες εταιρείες=πάμπολλες θέσεις εργασίας. Ειλικρινά θέλω να μου απαντήσεις, αυτό είναι υγιής ανταγωνισμός?

Με την διαφορά ότι έχεις την επιλογή να πας στο πανεπιστήμιο του Κόκκαλη, αν στοχεύεις να εργαστείς σε αντίστοιχες δουλιές.

Τώρα, αν θες να απαγορεύτει με νόμο ένας ιδιώτης να παίρνει ιδιωτικές πρωτοβουλίες, επειδή εσένα δεν σου αρέσει, αυτό είναι άλλο θέμα... :whistle:

Όσο για το θέμα του ανταγωνισμού, αυτό είναι πολύ απλό: είστε ίδιου επιπέδου μορφωμένοι ---> θα πάρει τον πιο φτηνό, έχετε μεγάλο χάσμα στην μόρφωση ---> θα πάρει τον πιο καλό/καλά εκπαιδευμένο, είστε πάνω/κάτω ίδιας μόρφωσης --> θα πάρει τον πιο φτηνό, είναι ο ένας δικής τους εξειδικευμένης μόρφωσης ---> αυτον θα πάρει γιατί έχει την εξασφάλιση ότι είναι qualified.

 

Α γιάσου. Και εδώ μιλάμε για αθέμιτο ανταγωνισμό. Παράδειγμα:

Εγώ και ένας φίλος μου τελειώνουμε το λύκειο έτσι? Μπαίνω σε μια σχολή εγώ ΑΕΙ και ο φίλος μου σε ΚΕΣ. Την ίδια σχολή. Τελειώνει αυτός σε 2-3 χρόνια και πιάνει κάπου δουλειά. Τελειώνω εγώ στα 4 χρόνια και την ίδια στιγμή ο φίλος μου απολύεται από τη δουλειά του. Πάμε σαν φιλαράκια να κάνουμε μια αίτηση για δουλειά σε μια άλλη επιχείρηση. Σύμφωνα με σένα έχω χάσει εξαρχής τη θέση γιατί δεν έχω προυπηρεσία σωστά? Να'τος ο αθέμιτος ανταγωνισμός (τον όρο αθέμιτος πιθανόν να τον χρησιμοποιώ λάθος αλλά you get the point).

Αν με τον φίλο σου έχετε τα ίδια μορφωτικά προσόντα (γιατί μόνο έτσι θα μπορέσει να σε ανταγωνιστεί, αλλιώς δεν γίνεται), τότε το ότι έκανες 1-2 χρόνια παραπάνω για να αποκτήσεις αυτά τα (σχετικά ίδια) προσόντα θα πρέπει να σε κάνει να επανεκτιμήσεις την εφυϊα σου. :p:p

Αυτό που θέλω να πω είναι πως αν δύο επαγγελματίες με πτυχία διαφορετικού βεληνεκούς ανταγωνίζονται τόσο πολύ για μια θέση, τότε είτε ο ένας από τους 2 έχει πολύ μεγαλύτερη εμπειρία/προϋπηρεσία, είτε η υποτιθέμενα χειρότερη εκπαίδευση του ενός δεν είναι τελικά και τόσο χειρότερη, είτε αυτός με την πολύ καλύτερη εκπαίδευση στοχεύει σε δουλιά σχετικά χαμηλών απαιτήσεων. Δεν γίνεται αλλιώς, κάτι από αυτά θα είναι. Όσο φτηνός και να είναι ο άλλος, αμα δεν είναι ικανός να κάνει την δουλιά δεν πρόκειται να τσουλήσει το πράγμα (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων).

 

Kοροιδευόμαστε τώρα:) Φυσικά είναι κοινωνικό θέμα..είνα θέμα business. Άμα ήταν έτσι να το κάναμε και με προσφορές να δούμε ποιός θα δούλευε τσάμπα.

Σου ακούγεται παράξενη η πράξη της προσφοράς από τον εργοδότη προς τον υποψήφιο εργαζόμενο, ε? :rolleyes: Όταν, αύριο-μεθαύριο, ο μελλοντικός σου εργοδότης σου πει στην συνέντευξή σου "αυτή είναι η προσφορά μας..." θυμήσου αυτή την κουβέντα που κάνουμε.

Δεν είναι μόνο ο υποψήφιος εργαζόμενος που εκτιμά πόσο αξίζει μια θέση. Το ίδιο κάνει και ο εργοδότης που "πουλάει" την θέση αυτή. Την εκτιμά, ορίζει τι απαιτήσεις έχει και πόσο θα του κοστίζει, και σου κάνει ανάλογη προσφορά. Αν συμφωνήσετε καλώς, αν δεν συμφωνήσετε θα ψάξει άλλον. Έτσι απλά.

 

1) Σου εξήγησα πως συνδέεται η αξιοκρατία και μόνος σου αναιρείσαι. Αν το πτυχίο μου είναι ανώτερο του αποφοίτου ΚΕΣ τότε οι εργοδότες οφείλουν να πάρουν εμένα. Έλα όμως που μπαίνει στην μέση ο οικονομικός παράγοντας...αν αυτό δεν είναι ο ορισμός της αναξιοκρατίας τότε τί είναι?

Κοίτα στην αντίστοιχη απάντηση που σου έδωσα πιο πριν.

Όσο πιο φτηνός και να είναι ο άλλος, αμα δεν μπορεί τέλος.

 

3) Το φταίξιμο είναι στο κράτος που απαξιώνει τα πτυχία μας. Και σεις δεν βλέπετε κάποιο πρόβλημα σε αυτό :confused:

Το πρόβλημα δεν είναι στην απαξίωση των πτυχίων. Το πρόβλημα είναι στη γενικότερη κατάσταση στην Ελλάδα, όπου υπάρχει μεγάλη υποτίμηση της προσφοράς εργασίας γενικότερα (κάτι το οποίο είναι αναμενόμενο από μια χώρα η οποία δεν παράγει τπτ, και άρα ο μόνος τρόπος να προσελκύσει ξένες επενδύσεις είναι να προσφέρει σχετικά φτηνά εργατικά χέρια). Το κράτος αφήνει υπερβολικά μεγάλο περιθώριο στους ιδιώτες, και φυσικά αυτοί δεν έχουν λόγο να μην το εκμεταλλευτούν θέτοντας πολύ χαμηλούς μισθούς.

Είναι τραγικό να έχουμε βασικο μισθό 650 ευρώ/μήνα, τη στιγμή που για να νοικιάσεις ένα σπίτι με ένα υπνοδωμάτιο θες 350-400 ευρώ. Εκεί είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, αν θες να απαγορεύτει με νόμο ένας ιδιώτης να παίρνει ιδιωτικές πρωτοβουλίες, επειδή εσένα δεν σου αρέσει, αυτό είναι άλλο θέμα... :whistle:

 

Nα κάνει ότι θέλει ο ιδιώτης. Αλλά όχι εις βάρους μου. Κια φυσικά όχι με την πρόφαση του ανταγωνισμού που έιναι ψέμα!

Θέλει να προσλάβει απόφοιτους ΚΕΣ ο Κόκκαλης? Ας το κάνει! Αλλά όχι κ να δημιουργεί και δικιά του σχολή από πάνω και να μου λέει στα μούτρα το κάνω για ανταγωνισμό! ποιό ανταγωνισμό? Αφού δεν ανταγωνίζομαι εγώ με κανέναν! Αφού αυτόν θα διαλέξεις στο τέλος, εγώ τι να προσπαθήσω καν? ;P

 

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως αν δύο επαγγελματίες με πτυχία διαφορετικού βεληνεκούς ανταγωνίζονται τόσο πολύ για μια θέση, τότε είτε ο ένας από τους 2 έχει πολύ μεγαλύτερη εμπειρία/προϋπηρεσία, είτε η υποτιθέμενα χειρότερη εκπαίδευση του ενός δεν είναι τελικά και τόσο χειρότερη, είτε αυτός με την πολύ καλύτερη εκπαίδευση στοχεύει σε δουλιά σχετικά χαμηλών απαιτήσεων. Δεν γίνεται αλλιώς, κάτι από αυτά θα είναι. Όσο φτηνός και να είναι ο άλλος, αμα δεν είναι ικανός να κάνει την δουλιά δεν πρόκειται να τσουλήσει το πράγμα (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων).

 

Έχεις μια πολύ ωραία άποψη για τον εργασιακό χώρο...εγώ αλλιώς τα ακούω όμως. Γιατί κολλάς στην λεπτομέρεια? Απάντησε μου ευθέως σε αυτό που εσύ ξεκίνησες να λες! Είναι ή όχι αθέμιτος ανταγωνισμός? Και ξέρεις κάτι...υπάρχει κάτι που λέγεται ανεργία. Γιατί λοιπόν να μην πάω να ζητήσω δουλειά σε κάτι που θεωρώ δουλειά χαμηλών απαιτήσεων όπως λες εφόσον θα πρέπει να ζήσω με κάποιο τρόπο? Δεν σημαίνει ότι έιμαι χαμηλού IQ ή και γω δεν ξέρω τι...Πάρε για παράδειγμα τους ταξιτζήδες. Το σπουδάσαν νομίζεις? :confused:

 

 

Σου ακούγεται παράξενη η πράξη της προσφοράς από τον εργοδότη προς τον υποψήφιο εργαζόμενο, ε? :rolleyes: Όταν, αύριο-μεθαύριο, ο μελλοντικός σου εργοδότης σου πει στην συνέντευξή σου "αυτή είναι η προσφορά μας..."...

 

Εννοείται ότι θα δεχτείς να δουλέψεις. Δεν είπα κάτι διαφορετικό άλλωστε. Απλά το θεωρώ άδικο. Αλλά όπως είπα δεν έχεις επιλογή..θα δουλέψεις γιατι θα φοβηθείς να μείνεις άνεργος. Είναι αυτονόητο αυτό

 

Το πρόβλημα δεν είναι στην απαξίωση των πτυχίων. Το πρόβλημα είναι στη γενικότερη κατάσταση στην Ελλάδα...

 

Το πρόβλημα για μένα είναι και τα δύο που αναφέρεις

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι η αγορά εργασίας (και κατ' επέκταση οι ανάγκες της κοινωνίας) θα πρέπει να προσαρμόζεται στο πόσοι απόφοιτοι βγήκαν από τα ελληνικά ΑΕΙ. Εγώ θεωρώ ότι είναι ανάποδα, ότι θα πρέπει τα πανεπιστήμια να καλύπτουν, εκτός από τον επιστημονικό τους σκοπό, και τις ανάγκες της αγοράς. Δυστυχώς αυτο το τελευταίο έχει γίνει στην Ελλάδα συνώνυμο της υποβάθμισης και του εξεφτελισμού, γιατί προφανώς έτσι θέλουν να λένε οι πολιτικές παρατάξεις (για αντιπολιτευτικούς λόγους οι μεν, για αναχρωνιστικούς δογματικούς λόγους οι δε) που έχουν καταλάβει το (κάποτε) ελεύθερο πνεύμα και τρόπο σκέψεις των φοιτητών.

 

Όταν ο έλληνας καταλάβει ότι δεν είναι απαραίτητο όλοι να μπουν στο πανεπιστήμιο, όταν καταλάβει ότι σκοπός είναι να βρεις την θέση σου στην αγορά εργασίας και όχι να μπεις ντε και καλά στο τάδε πανεπιστήμιο παρ' όλο που τον κλάδο τον δέρνει η ανεργεία, όταν καταλάβει ότι ελεύθερα συστήματα όπως η προσφορά και ζήτηση εργασίας βρίσκουν μόνα τους μια σχετική ισσοροπία (με την υποστήριξη ρυθμιστικού πλαισίου και όχι περιοριστικών αντισυνταγματικών νόμων), τότε ίσως καταλάβει γιατί όλα αυτά που υποστηρίζει τώρα περί υποτίμησης πτυχίων κλπ. είναι λόγια του αέρα.

 

Και πάλι τονίζω ότι είναι η προσωπική μου άποψη.

 

Νομίζω η κουβέντα πήγε πολύ μακριά.

Έχεις μια ανησυχία για το μέλλον σου ως μελλοντικός πτυχιούχος, κάτι κάτανοητό και σεβαστό.

Κατά την γνώμη μου έχεις καταλάβει όχι ακριβώς ορθά κάποια πράγματα και τα απλοποιείς πολύ. Σου εξέφρασα τις διαφωνείες μου αλλά δεν συμφωνούμε στην τελική, οπότε δε νομίζω ότι έχει νόημα να επαναλαμβάνουμε τα ίδια over and over again.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ξεφύγαμε. Συζητάγαμε αρκετά συγκεκριμένα πράγματα. Δεν χρειάζεται να πείσουμε ο ένας τον άλλο αλλά τουλάχιστον να καταλάβουμε ο ένας τη σκέψη του άλλου.

 

Για τα πρώτα που αναφέρεις:

Συμφωνώ με το ανάποδο που λες. Προσωπικά δεν το βλέπω ως υποβάθμιση

Στο δεύτερο, συμφωνώ και πάλι μαζί σου. Δεν νομίζω ότι συνδέεται τόσο άμεσα με την υποβάθμιση του πτυχίου και με τα ΚΕΣ που μιλάμε. Συνδέεται γενικότερα πιστεύω αλλά στην κουβέντα που κάνουμε δεν έχει σχέση.

Από αυτά που λες όμως δεν βλέπω γιατί θεωρείς την ισοτίμηση-εξίσωση-όπως-θες-πέστο υπέρ του ανταγωνισμού. Τα ΚΕΣ είναι μια διέξοδος στους μαθητές οι οποίοι (ας μην γελιόμαστε) δεν πέρασαν μέσω Πανελληνιων για χ,υ λόγους. Άρα, με τα ΚΕΣ ενισχύεται η άποψη σου περί του 'Έλληνα που θέλει να μπαίνει σε πανεπιστήμιο ντε και καλά'. Με τη βάση του 10 έγινε ένα βήμα αλλά τώρα με τα ΚΕΣ και οι μαθητές που κόπηκαν από κει θα μπορούν να αναζητήσουν πανεπιστημιακή εκπαίδευση (μέσω ΚΕΣ βέβαια). Άρα τλκ δεν καταλαβαίνω που το πας

 

Στα συγκεκριμένα πράγματα τώρα, ξαναρωτάω:

1) Πιστεύεις ότι ο Κόκκαλης πρέπει να έχει το δικαίωμα να επιλέξει τους εργαζόμενους τους. Συμφωνώ. Το να φτιάξει όμως και δική του σχολή είναι..πως να το πω ευγενικά...προκλητικό. Δεν υπάρχει ανταγωνισμός έτσι. Θα επιλέγει μόνο υποψήφιους από τη δική του σχολή. Εγώ αν θέλω να δουλέψω για τον Κόκκαλη για οποιονδήποτε λόγο θα φάω..πόρτα. Γιατι κάνω λάθος που νομίζω ότι αυτό δεν είναι ανταγωνιστικό?

2) Και στο δεύτερο quote στο παραπάνω post αν μπορείς να απαντήσεις. Στα υπόλοιπα συμφωνούμε

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οταν καποιος εχει μικροτερες γνωσεις απο καποιον αλλον ειναι εμφανες ειδικα οταν στερειται σπουδων,Καλα σε ενα επαγγελμα με την σημασια της αρχιτεκτονικης που αν γινει μια κακοτεχνια σε μια γεφυρα πχ μπορει να πεθανει πολυς κοσμος αν ειμαστε εκτος δουλειας ας μην την λεμε και σε αυτους που το σπουδαζουν.Ειναι αστειο.Ειναι μια δουλεια που θελει πολυ διαβασμα και ευθυνη..Αρα και την αξια των αλλων μπορει να κρινει και δεν ξερουμε οι απεξω να του αντιμμιλησουμε..

 

escape και να το ψαχνουν δεν εχουν τις γνωσεις να προχωρησουν περα απο καποιο σημειο οσο ενα ατομο που εχει σπουδασει..

 

Γνωρίζω διευθυντή με υψηλότατη αμοιβή σε γνωστό πάροχο DSL που ήταν επιπλοποιός. Τα παράτησε και αναλαμβάνοντας σταδιακά έργα στον κλάδο των τηλ/νιών προόδευσε ως εμπειροτέχνης. Εναι εξαιρετικά ικανός και όλοι οι απόφοιτοι AEI υποκλινόμαστε εμπρός του ζητώντας τακτικά τις συμβουλές του. Δεν ντρέπομαι να παραδεχθώ ότι και εγώ ως αλαζόνας απόφοιτος AEI κάποτε υπερεκτίμησα τις περγαμηνές μου έχοντας υπερβολική συμπεριφορά. Όταν όμως "έφαγα" τις πρώτες σφαλιάρες στο "πεδίο της μάχης" κατάλαβα ότι η δουλειά δεν είναι ακαδημαϊκό ίδρυμα. Η συμβουλή μου είναι η εξής: Όσο πιο γρήγορα το καταλάβετε τόσο το καλύτερο για εσάς. Τόσο πιο ανώδυνη θα είναι η “φάπα”;)

Συνάδελφοι μηχ/κοί απαλλαγείτε από την εικονική πραγματικότητα του Παν/μιου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να συγκριθούν με τα ΑΕΙ. Ούτε ο καλύτερος τους δεν συγκρίνεται με τον χειρότερο μας (sort of...)

 

To να είναι τόσο απόλυτος για κάτι με το οποίο δεν έχεις άμεση επαφή είναι τουλάχιστον υπεροπτικό.

 

Δεν γίνεται να παίρνει κάποιος πτυχίο σε 2 και 3 χρόνια όταν στο ΑΕΙ το παίρνει σε 4. Άμα είναι να μας πουν και μας το μυστικό να μειώσουμε και μεις τις σπουδές μας σε 3 χρόνια. Αλήθεια το λέω.

 

Θα σου πω εγώ το μυστικό. Εγώ τελείωσα το πανεπιστήμιο (Πα.Μακ) σε 4 χρόνια. Η συνολική μου ενασχόληση με το πανεπιστήμιο ήταν: 3 εξεταστικές το χρόνο επι 2 βδομάδες την εξεταστική επί 4 χρόνια = 24 βδομάδες.

 

Με άλλα λόγια, έβγαλα το πανεπιστήμιο σε ... 6 μήνες :lol:

Link to comment
Share on other sites

Aσε μας βρε escape που ζητατε τα ατομα με τα διπλωματα τις συμβουλες του επιπλοποιου..Δεν εχει τις θεωρητικες,κτλ γννσεις ουτε την υποδομη ..Σιγα..
Link to comment
Share on other sites

Aσε μας βρε escape που ζητατε τα ατομα με τα διπλωματα τις συμβουλες του επιπλοποιου..Δεν εχει τις θεωρητικες,κτλ γννσεις ουτε την υποδομη ..Σιγα..

 

Καλά τώρα μην παραφράζεις τα όσα λέω. Δεν ζητάει κανείς επιπλοποιούς. Ανέφερα το πώς κάποιος που "ψάχτηκε" εξελίχθηκε χωρίς να ανήκει επαγγελματικά στον συγκεκριμένο χώρο. Μπορείς να κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου. Εγώ παραθέτω πραγματικές καταστάσεις. Ξέρω ότι δεν πρόκειται να σε πείσω διότι πριν 16 χρόνια και εγώ τα ίδια έλεγα. Να είσαι σίγουρος όμως ότι πολύ γρήγορα θα σε πείσουν οι καταστάσεις.

Τα περί υποδομής που λες είναι άνευ ουσίας...βγάλε και εσύ 5000 όπως αυτός και μετά το συζητάμε. Οι αλαζονικές συμπεριφορές των μηχ/κων όσον αφορά την ανωτερότητα τους τιμωρούνται.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το ΤΕΕ μέσω του προέδρου του Αλαβάνου (καμιά σχέση με τον Αλαβάνο του ΣΥΝ) λέει ότι πρέπει να αναγνωρίζονται επαγελματικά δικαιώματα στους αποφοίτους των κολλεγίων.

 

Δυστυχώς ο ιδιοκτήτης του ΤΕΕ είναι αδερφός του Προοδευτικού Ρομπέν των Δασών των πάσης φύσεως "αδικημένων" και "εξοργισμένων" αυτής της χώρας. Το αντίθετο λέει ότι δεν πρέπει να αναγνωριστούν δικαιώματα σε κανέναν απολύτως ώστε να συντηρείται η σαπίλα της συντεχνιακής εκμετάλλευσης των δημόσιων έργων από την κλίκα του. Είναι πολλά τα λεφτά Άρη;)

Τελικά φαίνεται ότι αυτός ο τόπος δεν μπορεί να απαλλαγεί από την οικογενειοκρατία σε όλα τα επίπεδα θεσμών & εξουσίας.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω και πολύ επιεικέστατα μάλιστα. Για άλλη αξία μιλάς εσύ. Εγώ λέω για τον μόχθο. Εκτός και αν δεν ξέρεις τι σημαίνει. Η κοινωνική δικαιοσύνη είναι πάνω απο όλα. Ο καθένας αυτό που του αναλογεί. Αν έχεις μοχθήσει τότε είσαι σε θέση να δέις ότι πολλοί δεν το έχουν κάνει και ωστόσο είναι στην ίδια επαγγελματική κατάσταση. Κοίτα γύρω σου είναι παντού και αναπαράγονται με γεωμετρική πρόοδο.

Το αν έχω πάρει το πτυχίο μου δεν έχει σημασία, δηλαδή δεν έχει καμία διαφορα δηλαδή κάποιος που το παίρνει είναι turbo quattro και κάποιος που του μένουν 2 μήνες μαθημάτων και δεν έχει να διδαχθεί τίποτε καινούργιο είναι σκέτο τούρμπο; Την ίδια αξιολόγηση θα κάνω και τότε.

 

Οπότε αφού μιλάς για τον μόχθο είναι σαν να μου λες ότι επειδή σπουδάζεις περισσότερα χρόνια και έχεις περισσότερα μαθήματα αυτόματα έχεις και περισσότερα δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Αν κατάλαβα καλά... Εάν εννοείς αυτό τότε δεν έχω να σου πω κάτι άλλο... Δίνει περισσότερο βάρος στην ποσότητα και μετά στην ποιότητα. Πάω πάσο...

Και ναι δεν ξέρω τι σημαίνει μόχθος βλέπεις εγώ γεννήθηκα με πτυχία και όταν τελείωσα το φανταρικό οι εταιρείες κάνανε ουρά μπροστά στο σπίτι μου... Αναρωτιέμαι ποιος θα είναι ο πρώτος μισθός που θα ζητήσεις να πάρεις όταν βγεις στην αγορά εργασίας...

Link to comment
Share on other sites

1) Kαι συ αντίστοιχα δεν μπορείς να το παίρνεις ως κανόνα ότι οι απόφοιτοι ΚΕΣ θα παραγκωνιστούν

3) Και αυτό μετράει φυσικά. Και θα το αναλύσω παρακάτω γιατί

 

1) Μα δεν το πήρα...

3) Με την ίδια λογική όταν τελειώνεις εσύ το ΑΕΙ τελειώνει και ένας απόφοιτος των ΚΕΣ και σύμφωνα με τον marvin "Ο απόφοιτος ΑΕΙ συνήθως ξεκινάει με πλεονέκτημα σε σχέση με τον απόφοιτο ΚΕΣ στην αγορά εργασίας" κάτι στο οποίο συμφωνείς και εσύ. Επίσης χαρακτηρίζεις "αθέμιτο ανταγωνισμό" την προϋπηρεσία, άλλα τυπικά προσόντα, και την περισσότερη εργατικότητα... δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι "αθέμιτος ανταγωνισμός" αυτά τα προσόντα. Ναι εάν έχεις προϋπηρεσία και άλλα τυπικά προσόντα βρίσκεις πιο άνετα δουλειά και μπορείς να χτυπήσεις καλύτερο μισθό και εάν είσαι εργατικός κρατάς την θέση σου! Αυτά εσύ όταν τα αποκτήσεις δεν θα είναι "αθέμιτος ανταγωνισμός"?

 

Ε χαίρω πολύ. Αυτό λέω και γω. Business...ούτε μόρφωση, ουτε παιδεία ουτε τίποτα. Ξαναλέω...αν μπορεί να βγει κάποιος με 3 χρόνια σπουδές ε τότε ας κάνουμε και τα δικά μας ΑΕΙ τρίχρονα :)

Δεν βλέπεις εδώ πέρα τον αθέμιτο ανταγωνισμό? Αν εγώ έχω τελείωσει ένα ΑΕΙ δεν έχω καμία ελπίδα να με πάρει ο Κόκκαλης γιατί έχει ήδη την πηγή του. Άρα ΑΥΤΟΜΑΤΑ αποκλείομαι από μια θέση εργασίας. Και εδώ που τα λέμε ο Κόκκαλης έχει πάμπολλες εταιρείες=πάμπολλες θέσεις εργασίας. Ειλικρινά θέλω να μου απαντήσεις, αυτό είναι υγιής ανταγωνισμός?

 

Από τι φαίνεται δεν ξέρεις πως έχουν βγει τα περισσότερα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Τρανό παράδειγμα το μεταπτυχιακό του Πανεπιστημίου του City στο Λονδίνο το "Shipping Trade and Finance". Αυτό βασίστηκε στις απαιτήσεις των ναυτιλιακών εταιρειών γιατί έριχναν πολλά λεφτά στην εκπαίδευση του προσωπικού τους. Και τώρα αυτοί που έχουν αυτό το μεταπτυχιακό είναι περιζήτητοι στις ναυτιλιακές εταιρίες με περισσότερες πιθανότητες να βρουν δουλειά σε αυτό τον κλάδο από έναν που μπορεί να έχει 5 μεταπτυχιακά. Το ότι ο Κόκκαλης θα φτιάξει αυτή τη μηχανή μπορεί να θέλει να αποφύγει το κόστος της extra εκπαίδευσης ή και στην τελική να βγάλει παραπάνω ευρώ. It is business as usual! Και στην τελική εάν θες να δουλέψεις για τον Κόκκαλη στείλε το βιογραφικό σου πριν φτιάξει την πηγή ή αργότερα να διεκδικήσεις την θέση σύμφωνα με τις γνώσεις σου και την προϋπηρεσία σου. Γιατί κακά τα ψέματα από την πηγή βγαίνουν άνθρωποι με μηδέν εμπειρία και ο Κόκκαλης δεν θα βάλει σε μεγάλη θέση ανθρώπους χωρίς εμπειρία. Εκεί κολλάς εσύ θα αποκτήσεις προσόν για "αθέμιτο ανταγωνισμό"...

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπεις εδώ πέρα τον αθέμιτο ανταγωνισμό? Αν εγώ έχω τελείωσει ένα ΑΕΙ δεν έχω καμία ελπίδα να με πάρει ο Κόκκαλης γιατί έχει ήδη την πηγή του. Άρα ΑΥΤΟΜΑΤΑ αποκλείομαι από μια θέση εργασίας. Και εδώ που τα λέμε ο Κόκκαλης έχει πάμπολλες εταιρείες=πάμπολλες θέσεις εργασίας. Ειλικρινά θέλω να μου απαντήσεις, αυτό είναι υγιής ανταγωνισμός?

 

Επειδη απο ο,τι καταλαβαινω αυτο ειναι το κυριοτερο σημειο διαφωνιας σου, ηθελα να σου πω οτι προλο που αυτο που λες φαινεται λογικο, στην πραγματικοτητα δεν γινεται ετσι (και το ξερω γιατι εξω ζησει σε παρομοια συστηματα).

 

Το λογικο ειναι οτι αν ο Κοκκαλης ιδρυσει για παραδειγμα το Athens Institute of Technology, θα προσπαθησει να παρει πολυ καλους φοιτητες. Ετσι για παραδειγμα θα δωσει υποτροφιες στους καλυτερους φοιτητες (πρωτο θετικο).

 

Ο Κ. επισης θα χρειαστει και φοιτητες που θα πληρωνουν, ωστε να καλυψει μερικες απο τις αναγκες του πανεπιστημιου. Αρα φοιτητες που εχουν χρηματα και για καποιον λογο δεν περασαν στις Πανελλαδικες (η δεν περασαν εκει που ηθελαν), αντι να φυγουν εκτος ελλαδας να σπουδασουν στη χωρα τους (δευτερο θετικο).

 

Το να μην σπουδασεις εσυ στο ΑΙΤ, δεν σε βγαζει καθολου εκτος ανταγωνισμου. Η καθε επιχειρηση θελει το καλυτερο, και σιγουρα δεν εχει καμμια υποχρεωση να διαλεξει εναν αποφοιτο του ΑΙΤ απο εναν οποιοδηποτε αλλο με πιο πλουσιο βιογραφικο. Σε καμμια περιπτωση ενα ιδιωτικο πανεπιστημιο δεν αποτελει μεσω στρατολογησης νεων υπαλληλων. Αν ηταν ετσι, θα εκανε ενα εργαστηρι, θα εβαζε και 5 καθηγητες πανεπιστημιου να διδασκουν και μετα απο 4 χρονια θα τους προσλαμβανε. Εξαλλου σε ενα ιδιωτικο πανεπιστημιο οι πιο πολλες σχολες ειναι σχολες πολ. επιστημων, ιστοριας κτλ, που ειναι και οι πιο "φτηνες" οσων αφορα το κοστος συντηρησης.

 

Το ανοιγμα ιδ. παν. θα αναγκασει και τα δημοσια πανεπιστημια που τωρα εχουν χτυπησει all time low, να ακολουθησουν τον ανταγωνισμο και να προσφερουν νεα προγραμματα, υποτροφιες, ξενογλωσσα μεταπτυχιακα κτλ, αφου οι ιδιοι οι φοιτητες θα απαιτησουν να μην υποβαθμιστει το πτυχιο τους σε σχεση με αυτο των ιδ. πανεπιστημιων. (τριτο θετικο)

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...