Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειμαι καπνιστης και ειμαι υπερ του να μη καπνιζει κανενας σε εσωτερικους χωρους. Δηλαδη τι θα παθουμε εαν δε καπνισουμε για 2 ωρες στο καφε η στο εστιατοριο? Και οταν δε μπορω να μη καπνισω για 2 ωρες συνεχομενο, βγαινω εξω και κανω ενα τσιγαρο, 5 λεπτα υποθεση ειναι.

 

Πριν λιγες ημερες ημουν σε ταβερνα με συγγενεις και παρολο που δεν απαγορευαν το καπνισμα, εγω βγηκα εξω και εκανα 1 τσιγαρο. Εαν δεν εβγαινα εξω, θα εκανα χαλαρα 5-6 τσιγαρα μεσα. Κερδισμενος βγηκα α) για την υγεια μου και την υγεια των αλλων στο τραπεζι και β) για το πορτοφολι μου

 

Σε ολες τις ανεπτυγμενες χωρες, οι πολίτες ακολουθουν αυτο το μετρο. Εαν θελουμε να λεμε οτι ειμαστε πολιτισμενοι, θα επρεπε να κανουμε το ιδιο. Ουτε γκρινιες ουτε τιποτα. Και οσο αφορα τους καταστηματαρχες που βγαινουν στη τηλεοραση και γκρινιαζουν, δε φταιει ο νομος κατα του καπνισματος, αλλα η οικονομικη κριση. Και στο τελος εαν δεν τους αρεσει ο νομος, να το κλεισουν το μαγαζακι και να πανε σε καμμια τριτοκοσμικη χωρα. Να ξερετε κατι ομως: Οσες ταβερνες/εστιατορια εχουν καλο φαγητο και service, δε χανουν πελατες με τιποτα..

 

Σωστός ..με καλυψες απολυτα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

<<Το 42% των Ελλήνων καπνίζουν, σύμφωνα με το Ευρωβαρόμετρο του 2009.>>

οι επιχειρησεις προτιμουν αυτους που κανουν τζιρο.δηλ.αυτους που τρωνε,πινουν και καπνιζουν...

τι να βγαλουν απο αυτους που πινουν πορτοκαλαδα,τσαι και σαλατα?

δεν γινετε να συγκρινετε εξωτερικο με Ελλαδα.εχουν μπουζουκια?εχουν καφε σαν τα δικα μας να λιωνεις απο ωρα και πανω?

οσοι θελουν πανε σε αυτα τα μερη δεν τους αναγκαζει κανεις...

Σε μερικες χωρες ιδρυσαν λεσχες και ινστιτουτα ωστε να μπορουν να καπνιζουνα ανενοχλητοι στα μαγαζια τους..

----

στους υπολοιπους χωρους επιβαλλεται.π.χ. δημοσιες υπηρεσιες

==

http://legacy.library.ucsf.edu/tid/vhe54e00/pdf;jsessionid=F32AF4A2A751D47CCF133EF0D6746462

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=211616

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

οι επιχειρησεις προτιμουν αυτους που κανουν τζιρο.δηλ.αυτους που τρωνε,πινουν και καπνιζουν...

τι να βγαλουν απο αυτους που πινουν πορτοκαλαδα,τσαι και σαλατα?

Βέβαια, το ότι κάποιος δεν καπνίζει δεν σημαίνει ότι πίνει πορτοκαλάδα, τσαγάκι και τρώει σαλατούλα, ναι?

Μην βγάλουμε τους μη καπνιστές "βουτηρόπαιδα" και τους καπνιστές "βαρβατίλες" γιατί κάπως έτσι προκύπτουν τα "πρότυπα".;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, το ότι κάποιος δεν καπνίζει δεν σημαίνει ότι πίνει πορτοκαλάδα, τσαγάκι και τρώει σαλατούλα, ναι?

Μην βγάλουμε τους μη καπνιστές "βουτηρόπαιδα" και τους καπνιστές "βαρβατίλες" γιατί κάπως έτσι προκύπτουν τα "πρότυπα".;)

 

δεν ειναι θεμα προτυπου αλλα θεμα πραγματικοτητας...

οταν εγω θα κατσω καπου και θα καπνιζω και η παρεα μου το ιδιο μιας και ετσι μας αρεσει (μιλαω θεμα ευχαριστησης του πως αντιλαμβανομαστε την εξοδο μας και να παμε καπου να απολαυσουμε καφε , ποτο , φαι) το πιο πιθανο ειναι να παρουμε να πιουμε κατι αργοτερα να τσιμπησουμε καποιοι και αλλοι αργοτερα να πιουνε ποτο...

 

και ναι οσο και να ειναι θεμα υγειας και συμφωνω πρεπει να καταλαβετε οτι το τζιρο στα μαγαζια τον κανουν οι καπνιστες...

δεν ειναι τυχαιο που ολα τα μαγαζια μεσα ειναι αδεια (φυσικα θα υπαρχουν καποιοι λιγοι αλλα σε σχεση με πριν νεκρα) και εξω ψαχνουμε σομπα ή ενα πιο "κλειστο" χωρο να κατσουμε και το χειροτερο : δεν βρισκεις κιολας!

 

προσωπικα το εχω αναφερει και σε αλλα ποστ μου οτι απο την παρεα μου καθημερινα μια επιχειρηση χανει απο 30 ευρω minimum (για να ενα καφε απλο) μεχρι μεγαλα ποσα...

 

θα μου πεις καλο στη τσεπη σου ειναι αυτο αλλα ειναι ενα τελειως διαφορετικο θεμα οποτε το αφηνουμε απεξω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα προτυπου αλλα θεμα πραγματικοτητας...

οταν εγω θα κατσω καπου και θα καπνιζω και η παρεα μου το ιδιο μιας και ετσι μας αρεσει (μιλαω θεμα ευχαριστησης του πως αντιλαμβανομαστε την εξοδο μας και να παμε καπου να απολαυσουμε καφε , ποτο , φαι) το πιο πιθανο ειναι να παρουμε να πιουμε κατι αργοτερα να τσιμπησουμε καποιοι και αλλοι αργοτερα να πιουνε ποτο...

 

και ναι οσο και να ειναι θεμα υγειας και συμφωνω πρεπει να καταλαβετε οτι το τζιρο στα μαγαζια τον κανουν οι καπνιστες...

δεν ειναι τυχαιο που ολα τα μαγαζια μεσα ειναι αδεια (φυσικα θα υπαρχουν καποιοι λιγοι αλλα σε σχεση με πριν νεκρα) και εξω ψαχνουμε σομπα ή ενα πιο "κλειστο" χωρο να κατσουμε και το χειροτερο : δεν βρισκεις κιολας!

 

προσωπικα το εχω αναφερει και σε αλλα ποστ μου οτι απο την παρεα μου καθημερινα μια επιχειρηση χανει απο 30 ευρω minimum (για να ενα καφε απλο) μεχρι μεγαλα ποσα...

 

θα μου πεις καλο στη τσεπη σου ειναι αυτο αλλα ειναι ενα τελειως διαφορετικο θεμα οποτε το αφηνουμε απεξω τωρα...

Διάβασε πιο προσεκτικά το μήνυμά μου.

Νομίζω ότι δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο νομος τηρειται?

καλα σε κλαμπ μπουζουκια ποτε δεν εχει σταματησει η συνηθεια του καπνισματος.

αλλα και σε καφετεριες τις τελευταιες δυο βδομαδες βλεπω ακομα και τα τασακια που τα εχουν ξαναβγαλει. στην σχολη μου δε, γινεται πανικος...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα στο ελλάδα δεν γίνεται τίποτε.είμαι στο βόλο το τι κόσμο έχει και τι κόσμος καπνίζει δεν λέγεται.και η δημοτική αστυνομία γράφει αβέρτα αμάξια...βέβαια η ανάλογια είναι 1000 ατομα μεγαλης ηλικιας και 100 φοιτητες κτλ

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδια ο νομος τηρειται?

καλα σε κλαμπ μπουζουκια ποτε δεν εχει σταματησει η συνηθεια του καπνισματος.

αλλα και σε καφετεριες τις τελευταιες δυο βδομαδες βλεπω ακομα και τα τασακια που τα εχουν ξαναβγαλει. στην σχολη μου δε, γινεται πανικος...

 

Επειδή κόντευαν εκλογές σταμάτησαν να τους πολύ ελέγχουν και να βάζουν

πρόστημα.Ελπίζω τώρα που τελείωσαν οι εκλογές σιγά σιγά να ξαναρχίσουν

να τους κυνηγάνε :)

Link to comment
Share on other sites

Ήταν σίγουρο πως θα γίνουν κάποιες αλλαγές από μέρα σε μέρα, γιατί πολύ απλά υπάρχει αγανάκτηση τόσο από τους πελάτες όσο και από τους καταστηματάρχες. Ορίστε τι αλλαγές περιμένουμε σχετικά με την απαγόρευση http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1899027

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 24 χρονων και μεχρι τωρα, απο οσο θυμαμαι εχει απογορευτει το καπνισμα 3- 4 φορες.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήταν σίγουρο πως θα γίνουν κάποιες αλλαγές από μέρα σε μέρα, γιατί πολύ απλά υπάρχει αγανάκτηση τόσο από τους πελάτες όσο και από τους καταστηματάρχες. Ορίστε τι αλλαγές περιμένουμε σχετικά με την απαγόρευση http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1899027

 

Καλά ότι να'ναι μερικά από αυτα τα μέτρα.(Κατά τη γνώμη μου φυσικά) και εξηγώ :

 

1) Να επιτρέπεται το κάπνισμα μετά τις 9 το βράδυ σε μπαρ.

 

Πλάκα κάνουμε ; Οι περισσότεροι πάνε στα μπαρ μετά τις 10-11 και εκεί είναι που

χρειάζεται ποιο πολύ το μέτρο.

 

2) Σε μικρά μπαρ όπου δεν υπάρχουν υπάλληλοι και την αποκλειστική ευθύνη για τη λειτουργία τους έχουν οι ιδιοκτήτες τους, θα μπορούν να επιλέγουν οι ίδιοι αν θέλουν οι πελάτες τους να καπνίζουν ή όχι, καθώς δεν θα μπορούν να κατηγορηθούν ότι εξαναγκάζουν τους υπαλλήλους τους ένα αυτοί δεν είναι καπνιστές, να καπνίζουν παθητικά στο χώρο εργασίας τους.

 

Εδώ και αν είναι τρελό.Δεν λέω οκ να σεβόμαστε τους υπαλλήλους και μπράβο

τους αλλά να μην ξεχνάνε και τους πελάτες παθητικούς καπνιστές.

Link to comment
Share on other sites

2) Σε μικρά μπαρ όπου δεν υπάρχουν υπάλληλοι και την αποκλειστική ευθύνη για τη λειτουργία τους έχουν οι ιδιοκτήτες τους, θα μπορούν να επιλέγουν οι ίδιοι αν θέλουν οι πελάτες τους να καπνίζουν ή όχι, καθώς δεν θα μπορούν να κατηγορηθούν ότι εξαναγκάζουν τους υπαλλήλους τους ένα αυτοί δεν είναι καπνιστές, να καπνίζουν παθητικά στο χώρο εργασίας τους.

 

Εδώ και αν είναι τρελό.Δεν λέω οκ να σεβόμαστε τους υπαλλήλους και μπράβο

τους αλλά να μην ξεχνάνε και τους πελάτες παθητικούς καπνιστές.

 

Διαφωνώ.

Να σεβόμαστε εννοείται τους πελάτες παθητικούς καπνιστές, αλλά τουλάχιστον αυτοί είναι εκεί γιατί ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ να είναι εκεί. Αν η καφετέρια/μπαρ είναι ντουμάνι, δε θα μπουν ή μπορούν να σηκωθούν να φύγουνε.

Ο εργαζόμενος τι θα κάνει;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμη μία φορά δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε έναν νόμο στην Ελλάδα. Πολλές γκρίνιες και παράπονα και πάλι κοιτάνε πως να βολέψουμε την πλειοψηφία ( καπνιστές ) και όχι όλους.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ.

Να σεβόμαστε εννοείται τους πελάτες παθητικούς καπνιστές, αλλά τουλάχιστον αυτοί είναι εκεί γιατί ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ να είναι εκεί. Αν η καφετέρια/μπαρ είναι ντουμάνι, δε θα μπουν ή μπορούν να σηκωθούν να φύγουνε.

 

Με όλο το σεβασμό, νομίζω ότι αυτό που λες τείνει προς λαϊκισμό.. Πολύ ακραία η θέση σου..

Δηλαδή τι?

Όταν σε μια καφετέρια μπαρ κτλ βρίσκονται πολλοί καπνιστές σημαίνει ότι οι υπόλοιποι θα στερηθούμε το δικαίωμα να μπούμε??

 

Και γιατί να φύγω από μια καφετέρια όπου η περισσότεροι μέσα είναι καπνιστές?? Τι είμαι? Το μαύρο πρόβατο??

Ακούγεται ρατσιστικό!!..

 

Το θέμα είναι να βρεθεί μια λύση, ώστε να μην ενοχλούνται ούτε οι καπνιστές ούτε οι μη καπνιστές.. Πράγμα δύσκολο έως ακατόρθωτο...

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό, νομίζω ότι αυτό που λες τείνει προς λαϊκισμό.. Πολύ ακραία η θέση σου..

Δηλαδή τι?

Όταν σε μια καφετέρια μπαρ κτλ βρίσκονται πολλοί καπνιστές σημαίνει ότι οι υπόλοιποι θα στερηθούμε το δικαίωμα να μπούμε??

 

Και γιατί να φύγω από μια καφετέρια όπου η περισσότεροι μέσα είναι καπνιστές?? Τι είμαι? Το μαύρο πρόβατο??

Ακούγεται ρατσιστικό!!..

 

Το θέμα είναι να βρεθεί μια λύση, ώστε να μην ενοχλούνται ούτε οι καπνιστές ούτε οι μη καπνιστές.. Πράγμα δύσκολο έως ακατόρθωτο...

 

Βρε συ Pitsikoulina, νομίζω πως σου ακούγεται ρατσιστικό γιατί θέλεις να το ακούσεις ρατσιστικο.

Αυτό που λέω εδώ και 30 σελίδες είναι απλό: χωρίστε τις καφετέριες/bar κτλ σε δύο κατηγορίες καπνιστών και μη καπνιστών. Ας δίνουν ειδικές άδειες για να είναι μια καφετέρια καπνιστών ή φοροαπαλλαγές για να είναι μη καπνιστών. Έτσι θα είναι και πιο έυκολη η δουλειά των ελεγκτών γιατί θα πρέπει να ελέγχουν μόνο τις μη καπνιστών να δουν αν τηρείται ο νόμος.

 

Στο παραπάνω θέμα λοιπόν λέω το εξής:

Αν εγώ δουλεύω σε μια καφετέρια και είμαι μη καπνιστής και εσύ έρχεσαι ως πελάτισσα και είσαι καπνίστρια, εγώ ΠΡΕΠΕΙ αναγκαστικά να φάω στη μάπα το τσιγάρο γιατί εγώ εκεί ΔΟΥΛΕΥΩ, δεν έχω πάει για πλάκα.

Αν εσύ τώρα είσαι πελάτισσα μη καπνίστρια και μπεις σε ένα μαγαζί που καπνίζουν έχεις την ΕΠΙΛΟΓΗ να μείνεις ή να φύγεις (και άμα υπήρχαν και ξεχωριστά μαγαζιά μη καπνιστών, όπως σου είπα παραπάνω, θα ήξερες και πού να πας για να περάσεις καλά και να μη φας και τον καπνό στη μάπα). Κανείς δε σε διώχνει και κανείς δε σου λέει τι να κάνεις, είναι επιλογή σου. Το να λες ότι είναι ρατσιστικό αυτό είναι σα να μου λες ότι είναι ρατσιστικό που δεν έχουν οι καρέκλες των Star χώρο να απλωθείς ενώ εσύ είσαι ψηλή και αισθάνεσαι μειονεκτικά. Επιλογή σου είναι να πας, επιλογή σου να μην πας. Κανείς δε θα σου πει φύγε...αλλά...αλήθεια τώρα, πόσο μαζοχιστικό είναι να πηγαίνεις σε ένα χώρο που δε θα περάσεις καλά μόνο και μόνο για να κάνεις θέμα / σπάσεις των τσαμπουκά των καπνιστών. Ή με άλλα λόγια, και με τη δική σου λογική, γιατί να πας σε ένα μέρος που δε σε σέβονται;;

 

Όπως λοιπόν όλοι κόβονται ξαφνικά για την υγεία των μη καπνιστών, στο ίδιο ακριβώς κλίμα, σου λέω πως αν το πάμε έτσι είναι πιο σημαντικό να προστατευθούν εκείνοι που αναγκαστικά τρώνε τον καπνό (γιατί δε μπορούν να μη δουλεύουν και γιατί δεν υπάρχουν νόμοι που να λειτουργούν πραγματικά ώστε να ξέρουν ποιές καφετέριες είναι καπνιστών και ποιες μη καπνιστών, όταν ψάχνουν δουλειά).

 

Πού ακριβώς είναι το ρατσιστικό στο να θεωρώ πως ένας άνθρωπος που τρώει αναγκαστικά στη μάπα ένα σκασμό καπνό για 8+ ώρες την ημέρα είναι πιο σημαντικός από έναν άνθρωπο που είναι επιλογή του αν θα φάει στη μάπα τον καπνό για maximum 3 ώρες πού και πού ;;

 

Προσωπικά πάντως θα ήμουν 100% υπέρ ενός νόμου που δε θα μου φερόταν σαν "απόβρασμα".

Από τη στιγμή που πληρώνω φόρους για το τσιγάρο που καπνίζω και επιτρέπεται η κυκλοφορία του, απαιτώ να βρουν λύσεις που να καλύπτουν το δικαίωμα των καπνιστών να καπνίζουν και αυτό θα το υποστήριζα είτε κάπνιζα είτε όχι.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Pitsikoulina, νομίζω πως σου ακούγεται ρατσιστικό γιατί θέλεις να το ακούσεις ρατσιστικο.

Αυτό που λέω εδώ και 30 σελίδες είναι απλό: χωρίστε τις καφετέριες/bar κτλ σε δύο κατηγορίες καπνιστών και μη καπνιστών. Ας δίνουν ειδικές άδειες για να είναι μια καφετέρια καπνιστών ή φοροαπαλλαγές για να είναι μη καπνιστών. Έτσι θα είναι και πιο έυκολη η δουλειά των ελεγκτών γιατί θα πρέπει να ελέγχουν μόνο τις μη καπνιστών να δουν αν τηρείται ο νόμος.

 

Στο παραπάνω θέμα λοιπόν λέω το εξής:

Αν εγώ δουλεύω σε μια καφετέρια και είμαι μη καπνιστής και εσύ έρχεσαι ως πελάτισσα και είσαι καπνίστρια, εγώ ΠΡΕΠΕΙ αναγκαστικά να φάω στη μάπα το τσιγάρο γιατί εγώ εκεί ΔΟΥΛΕΥΩ, δεν έχω πάει για πλάκα.

Αν εσύ τώρα είσαι πελάτισσα μη καπνίστρια και μπεις σε ένα μαγαζί που καπνίζουν έχεις την ΕΠΙΛΟΓΗ να μείνεις ή να φύγεις (και άμα υπήρχαν και ξεχωριστά μαγαζιά μη καπνιστών, όπως σου είπα παραπάνω, θα ήξερες και πού να πας για να περάσεις καλά και να μη φας και τον καπνό στη μάπα). Κανείς δε σε διώχνει και κανείς δε σου λέει τι να κάνεις, είναι επιλογή σου. Το να λες ότι είναι ρατσιστικό αυτό είναι σα να μου λες ότι είναι ρατσιστικό που δεν έχουν οι καρέκλες των Star χώρο να απλωθείς ενώ εσύ είσαι ψηλή και αισθάνεσαι μειονεκτικά. Επιλογή σου είναι να πας, επιλογή σου να μην πας. Κανείς δε θα σου πει φύγε...αλλά...αλήθεια τώρα, πόσο μαζοχιστικό είναι να πηγαίνεις σε ένα χώρο που δε θα περάσεις καλά μόνο και μόνο για να κάνεις θέμα / σπάσεις των τσαμπουκά των καπνιστών. Ή με άλλα λόγια, και με τη δική σου λογική, γιατί να πας σε ένα μέρος που δε σε σέβονται;;

 

Όπως λοιπόν όλοι κόβονται ξαφνικά για την υγεία των μη καπνιστών, στο ίδιο ακριβώς κλίμα, σου λέω πως αν το πάμε έτσι είναι πιο σημαντικό να προστατευθούν εκείνοι που αναγκαστικά τρώνε τον καπνό (γιατί δε μπορούν να μη δουλεύουν και γιατί δεν υπάρχουν νόμοι που να λειτουργούν πραγματικά ώστε να ξέρουν ποιές καφετέριες είναι καπνιστών και ποιες μη καπνιστών, όταν ψάχνουν δουλειά).

 

Πού ακριβώς είναι το ρατσιστικό στο να θεωρώ πως ένας άνθρωπος που τρώει αναγκαστικά στη μάπα ένα σκασμό καπνό για 8+ ώρες την ημέρα είναι πιο σημαντικός από έναν άνθρωπο που είναι επιλογή του αν θα φάει στη μάπα τον καπνό για maximum 3 ώρες πού και πού ;;

 

Προσωπικά πάντως θα ήμουν 100% υπέρ ενός νόμου που δε θα μου φερόταν σαν "απόβρασμα".

Από τη στιγμή που πληρώνω φόρους για το τσιγάρο που καπνίζω και επιτρέπεται η κυκλοφορία του, απαιτώ να βρουν λύσεις που να καλύπτουν το δικαίωμα των καπνιστών να καπνίζουν και αυτό θα το υποστήριζα είτε κάπνιζα είτε όχι.

 

Αν και συμφωνώ με το σκεπτικό σου (καταλαβαίνω που το πας), πιστεύω ότι είναι πραγματικό δύσκολο εώς ακατόρθωτο να εφαρμοστεί. Είμαι Αγγλία για σπουδές, όπου το κάπνισμα απαγορεύεται δια ροπάλου και βλέπεις πολλούς Έλληνες καπνιστές (και ημεδαπούς ασφαλώς) να βγαίνουν έξω για να καπνίσουν.

 

Και το ερώτημα που προκύπτει είναι γιατί αυτός ο Έλληνας καπνιστής βγαίνει έξω να καπνίσει, εβρισκόμενος σε μία ξένη χώρα μόνο λίγα 24ωρα και στη χώρα του καπνίζει κανονικά μέσα σε κλειστούς χώρους αν και απαγορεύεται ; Προφανώς διότι στην Ελλάδα όλοι πιστεύουμε ότι οι νόμοι ισχύουν πάντα για τον άλλο συμπολίτη μας.

 

Όσον αφορά το σκεπτικό σου, πιστεύω ότι θα λειτουργήσει αρνητικά στους μη καμπιστές. Διότι τα μεγάλα νυστερινά μαγαζία (πχ Ιερά Οδός, Candy Bar, κτλ) θα αποφασίσουν να πάρουν άδειες για καπνιστές, ούτως ώστε να μη χάσουν πελάτες και κέρδη. Έτσι κι οι καπνιστές θα μπορούν να απολαμβάνουν τη διασκεδάση τους (νόμιμα) κι οι μη καπνιστές, καθώς μέχρι τώρα υπέφεραν από τον κάπνο των άλλων, οπότε δεν αλλάζει κάτι για τους τελευταίους. Φυσικά επιλογή τους είναι να μπουν, αλλά θα μπεις αν είναι να ακούσεις τον αγαπήμενο σου καλλιτέχνη (παράδειγμα). Κάτι το οποίο θα εφαρμοστεί και στα μικρότερα μαγαζιά εστίασης.

 

ΥΓ: Όπως πάντα μιλάμε φιλικά, χωρίς δόση ειρωνείας. :)

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Pitsikoulina, νομίζω πως σου ακούγεται ρατσιστικό γιατί θέλεις να το ακούσεις ρατσιστικο.

Αυτό που λέω εδώ και 30 σελίδες είναι απλό: χωρίστε τις καφετέριες/bar κτλ σε δύο κατηγορίες καπνιστών και μη καπνιστών. Ας δίνουν ειδικές άδειες για να είναι μια καφετέρια καπνιστών ή φοροαπαλλαγές για να είναι μη καπνιστών. Έτσι θα είναι και πιο έυκολη η δουλειά των ελεγκτών γιατί θα πρέπει να ελέγχουν μόνο τις μη καπνιστών να δουν αν τηρείται ο νόμος.

 

Πραγματικά πολύ έξυπνη η ιδέα σου! Φυσικά όμως το βλέπω χλωμό να γίνεται κάτι τέτοιο.. Χρειάζεται χρόνο και "τρέξιμο", και από τους καταστηματάρχες και από τους ελεγκτές.. Πράγματα με τα οποία -σχεδόν- κανένας στην Ελλάδα δεν θέλει να έχει μπλεξίματα..

 

Στο παραπάνω θέμα λοιπόν λέω το εξής:

Αν εγώ δουλεύω σε μια καφετέρια και είμαι μη καπνιστής και εσύ έρχεσαι ως πελάτισσα και είσαι καπνίστρια, εγώ ΠΡΕΠΕΙ αναγκαστικά να φάω στη μάπα το τσιγάρο γιατί εγώ εκεί ΔΟΥΛΕΥΩ, δεν έχω πάει για πλάκα.

Αν εσύ τώρα είσαι πελάτισσα μη καπνίστρια και μπεις σε ένα μαγαζί που καπνίζουν έχεις την ΕΠΙΛΟΓΗ να μείνεις ή να φύγεις (και άμα υπήρχαν και ξεχωριστά μαγαζιά μη καπνιστών, όπως σου είπα παραπάνω, θα ήξερες και πού να πας για να περάσεις καλά και να μη φας και τον καπνό στη μάπα). Κανείς δε σε διώχνει και κανείς δε σου λέει τι να κάνεις, είναι επιλογή σου. Το να λες ότι είναι ρατσιστικό αυτό είναι σα να μου λες ότι είναι ρατσιστικό που δεν έχουν οι καρέκλες των Star χώρο να απλωθείς ενώ εσύ είσαι ψηλή και αισθάνεσαι μειονεκτικά.

 

Έχει συμβεί αλλού και ένοιωσα πολύ άσχημα...

 

Επιλογή σου είναι να πας, επιλογή σου να μην πας. Κανείς δε θα σου πει φύγε...αλλά...αλήθεια τώρα, πόσο μαζοχιστικό είναι να πηγαίνεις σε ένα χώρο που δε θα περάσεις καλά μόνο και μόνο για να κάνεις θέμα / σπάσεις των τσαμπουκά των καπνιστών. Ή με άλλα λόγια, και με τη δική σου λογική, γιατί να πας σε ένα μέρος που δε σε σέβονται;;

 

Γιατί απλά όταν θέλω να περάσω καλά δεν σκέφτομαι καν ότι στο χώρο που θα παω καπνίζουν. Το πρόβλημα είναι όταν πάω και συνειδητοποιώ αυτό: "Καπνίζουν?! Όχι και δω! Κ εμείς πού θα πάμε?" Ε καταντάει αηδία δηλαδή.. Και φυσικά δεν τους παραπονιέσαι, μην σε περάσουν ότι κάνεις εξυπνάδες..

 

Όπως λοιπόν όλοι κόβονται ξαφνικά για την υγεία των μη καπνιστών, στο ίδιο ακριβώς κλίμα, σου λέω πως αν το πάμε έτσι είναι πιο σημαντικό να προστατευθούν εκείνοι που αναγκαστικά τρώνε τον καπνό (γιατί δε μπορούν να μη δουλεύουν και γιατί δεν υπάρχουν νόμοι που να λειτουργούν πραγματικά ώστε να ξέρουν ποιές καφετέριες είναι καπνιστών και ποιες μη καπνιστών, όταν ψάχνουν δουλειά).

 

Πού ακριβώς είναι το ρατσιστικό στο να θεωρώ πως ένας άνθρωπος που τρώει αναγκαστικά στη μάπα ένα σκασμό καπνό για 8+ ώρες την ημέρα είναι πιο σημαντικός από έναν άνθρωπο που είναι επιλογή του αν θα φάει στη μάπα τον καπνό για maximum 3 ώρες πού και πού ;;

 

Όταν κάποιος διαλέγει επάγγελμα, συνήθως σκέφτεται όλες τις συνθήκες εργασίας του. Το αν θα δουλέψει κάποιος σε χώρο που ξέρει ότι θα έχει καπνό, είναι επιλογή του. Αν το διαλέξει σημαίνει είτε ότι δεν έχει πρόβλημα, είτε ότι έχει αλλά θα συμβιβαστεί.

Οπότε μένα προσωπικά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αν ο εργαζόμενος ενοχλείται.. Αυτό γιατί το επάγγελμά του ο καθένας το ΔΙΑΛΕΓΕΙ, οπότε είναι ευθύνη του αν θέλει τέτοιες συνθήκες..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κράτος ρε παιδιά δεν έχει ίχνος τσίπας. Δε γνωρίζω άλλο κράτος να κυνηγά τους πολίτες του με τόσο μίσος σε όλους τους τομείς. Να υπάρχει εφαρμογή των νόμων μόνο οπου το συμφέρει να μαζεύει χρήμα...Να αλλάζει κάθε τρεις κ λίγο τον Φπα και πάντα προς τα πάνω... ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ, και εφαρμόστε τον με κάθε μέσο. Τι σημαίνει παίρνω έναν νόμο πίσω σε 1 μηνα λόγω κρίσης; Είμαστε ένα μεγάλο Μπο@ρδ@@@

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ με το σκεπτικό σου (καταλαβαίνω που το πας), πιστεύω ότι είναι πραγματικό δύσκολο εώς ακατόρθωτο να εφαρμοστεί. Είμαι Αγγλία για σπουδές, όπου το κάπνισμα απαγορεύεται δια ροπάλου και βλέπεις πολλούς Έλληνες καπνιστές (και ημεδαπούς ασφαλώς) να βγαίνουν έξω για να καπνίσουν.

 

Και το ερώτημα που προκύπτει είναι γιατί αυτός ο Έλληνας καπνιστής βγαίνει έξω να καπνίσει, εβρισκόμενος σε μία ξένη χώρα μόνο λίγα 24ωρα και στη χώρα του καπνίζει κανονικά μέσα σε κλειστούς χώρους αν και απαγορεύεται ; Προφανώς διότι στην Ελλάδα όλοι πιστεύουμε ότι οι νόμοι ισχύουν πάντα για τον άλλο συμπολίτη μας.

 

Eμμμ...αυτό είναι το βασικό πρόβλημα της Ελλάδας. Οι νόμοι είναι καλοί (όταν δεν αφορούν εμάς), η φορολογία να μπαίνει στους έχοντες (αλλά αν εγώ έχω, γιατί να δώσω), οι πλατείες/πάρκα/δρόμοι/τα πάντα είναι για καταστροφή (γιατί;; εγώ τα πλήρωσα;; ) και η φιλοσοφία του μέσου Έλληνα είναι "πώς θα βγάζω περισσότερα, παράγοντας το απόλυτο τίποτα".

 

Και σε πολλές αλλες χώρες ισχύει αυτό που λες. Ιταλία, Γερμανία κτλ.

Ωστόσο όταν βλέπεις ότι ο μέσος Έλληνας δε σέβεται τους υπόλοιπους νόμους, τι ακριβώς κάνει τους πολιτικούς να πιστεύουν πως θα του κόψεις μια (κακιά) συνήθεια με το "απαγορεύω";; Από το παράδειγμα με τις πατάτες και τον Καποδίστρια (τότε που ο Καποδίστριας εισήγαγε πατάτες και τις έδινε δωρεάν και δεν τις έπαιρνε κανένας, και όταν έβαλε φρουρούς να τις φυλάνε τρέξανε όλοι να πάρουν) μέχρι και σήμερα ο Έλληνας δεν έχει αλλάξει: άμα του απαγορεύεις κάτι, θα γίνει απλά πιο ευρηματικός στο πώς θα ξεφύγει από τους νόμους για να το κάνει.

Γι'αυτό άλλωστε και κάθε χώρα έχει και δικούς της νόμους.

Γιατί δεν είναι όλοι οι λαοί ίδιοι και δεν έχουν την ίδια ιδιοσυγκρασία.

Οι Σουηδοί λοιπόν, ή οι Άγγλοι, θεωρούν πως έτσι κι αλλιώς είναι "γαϊδουριά" να καπνίζεις σε ένα χώρο που κάθονται μη καπνιστές. Έτσι, εκεί ο νόμος απλά "καλύπτει νομικά" κάτι που έτσι κι αλλιώς, στην πλειοψηφία τους, σέβονταν και χωρίς αυτόν.

 

Στην Ελλάδα όμως, αντί να ξεκινήσουν με "ξενόφερτες" απαγορεύσεις και νόμους, δε θα ήταν καλύτερα να το κάνουν σταδιακά με έναν άλλο τρόπο; Με κάτι αναλογο με αυτό που αναφέρω παραπάνω;;

 

Δε νομίζω πως χρειάζεται να αναφερθώ σε παιδεία, κτλ.

Αυτά, όπως και το 99% των κοινωνικών θεμάτων, στην Ελλάδα είναι 300 χρόνια πίσω.

Αν δηλαδή μάθαινε το παιδί από μικρή ηλικία το κακό που κάνει το τσιγάρο και το ότι το κάπνισμα μέσα στα μούτρα ενός μη καπνιστή δεν είναι μόνο παράνομο αλλά και αγένεια, δε θα χρειαζόταν κανένας νόμος.

 

Όσον αφορά το σκεπτικό σου, πιστεύω ότι θα λειτουργήσει αρνητικά στους μη καμπιστές. Διότι τα μεγάλα νυστερινά μαγαζία (πχ Ιερά Οδός, Candy Bar, κτλ) θα αποφασίσουν να πάρουν άδειες για καπνιστές, ούτως ώστε να μη χάσουν πελάτες και κέρδη. Έτσι κι οι καπνιστές θα μπορούν να απολαμβάνουν τη διασκεδάση του (νόμιμα) κι οι μη καπνιστές, καθώς μέχρι τώρα υπέφεραν από τον κάπνο των άλλων, οπότε δεν αλλάζει κάτι για αυτούς. Φυσικά επιλογή τους είναι να μπουν, αλλά θα μπεις αν είναι να ακούσεις τον αγαπήμενο σου καλλιτέχνη (παράδειγμα). Κάτι το οποίο θα εφαρμοστεί και στα μικρότερα μαγαζιά εστίασης.

 

ΥΓ: Όπως πάντα μιλάμε φιλικά, χωρίς δόση ειρωνείας. :)

 

Όπως κάθε νόμος, θα έπρεπε να έχει παραμέτρους.

Δε σημαίνει πως "χώροι καπνιστών με άδεια-χώροι μη καπνιστών με φοροαπαλλαγή" θα ήταν για ΟΛΑ τα είδη μαγαζιών.

π.χ. στα εστιατόρια, θα συμφωνούσα να μην επιτρέπεται το κάπνισμα.

Τώρα για τα μεγάλα κέντρα, είναι όντως δύσκολο θέμα.

Αυτό που γενικά πιστεύω πάντως είναι πως πάντα εκείνοι που έχουν την ΕΠΙΛΟΓΗ είναι σε καλύτερη θέση από εκείνους που δεν έχουν.

Ή να στο πω και αλλιώς, αν εγώ κάθε μέρα τρώω MacDonalds γιατί μου αρέσει η γεύση ασχέτως του πόσο κακό κάνω στον οργανισμό μου, θα πρέπει η κυβέρνηση να κλείσει τα MacDonalds;; Aντί να καταφύγει σε τόσο δραστικά μέτρα, μήπως θα ήταν σοφότερο να με ενημερώνει για το κακό που κάνω στην υγεία μου και να φροντίζει ώστε να μπορούν να "επιζούν" και μαγαζιά με καλύτερη ποιότητα φαγητού;;

Είναι επιλογή μου, που ξέρω πόσο κακό μου κάνει στην υγεία μου, αλλά είναι συνειδητή επιλογή μου.

Προσωπικά, πάντως νομίζω πως δεν βλέπουμε την πραγματική δύναμε που έχουν οι μη καπνιστές:

Aν οι μη καπνιστές μποϊκοτάρανε τα μαγαζιά των καπνιστών θα κατάφερναν πολύ περισσότερα πράγματα απ'ότι οποιοσδήποτε νόμος, ιδιαίτερα από τη στιγμή που οι ελεγκτικές αρχές κάνουν πάρτυ γιατί βρήκαν νέο τρόπο να παίρνουν το λάδι τους (κοινως, σιγά μην ιδρώσει το αυτί των επιχειρηματιών από τη στιγμή που ξέρουν πως θα πληρώσουν και δε θα φάνε πρόστιμο).

 

Όταν κάποιος διαλέγει επάγγελμα, συνήθως σκέφτεται όλες τις συνθήκες εργασίας του. Το αν θα δουλέψει κάποιος σε χώρο που ξέρει ότι θα έχει καπνό, είναι επιλογή του. Αν το διαλέξει σημαίνει είτε ότι δεν έχει πρόβλημα, είτε ότι έχει αλλά θα συμβιβαστεί.

Οπότε μένα προσωπικά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αν ο εργαζόμενος ενοχλείται.. Αυτό γιατί το επάγγελμά του ο καθένας το ΔΙΑΛΕΓΕΙ, οπότε είναι ευθύνη του αν θέλει τέτοιες συνθήκες..

 

Ας πούμε πως εγώ σήμερα πάω να πιάσω δουλειά σε ένα μπαράκι/καφετέρια γιατί πραγματικά έχω ανάγκη τα χρήματα για το νοίκι μου κτλ (όπως και το 90% αυτών που δουλεύουν σε τέτοια μέρη, δηλ φοιτητές, άτομα που έχουν ανάγκη και όχι γνώσεις κτλ).Ο νόμος που ισχύει σήμερα λέει πως απαγορεύεται το κάπνισμα μέσα στο χώρο του μαγαζιού. Οπότε, εγώ πηγαίνω πιστεύοντας πως θα τρώω τρελό ξενύχτι, κούραση κτλ αλλά τουλάχιστον δε θα έχω τον καπνό στη μάπα. Όταν πιάνω όμως δουλειά συνειδητοποιώ πως το αφεντικό (όπως και τα υπόλοιπα αφεντικά των υπόλοιπων αντίστοιχων μαγαζιών) επιτρέπει το κάπνισμα, κρυφά από το νόμο. Εγώ λοιπόν τι κάνω; Τον καταγγέλω, τον κλείνουν και χάνω τη δουλειά μου; Παραιτούμαι και κάνω τι;; Γιατί αν είχα καλύτερες επιλογές γιατί να μην τις είχα επιλέξει από την αρχή;;

Θα είχες δίκιο αν ήξερα ότι ο καταστηματάρχης, έχει άδεια για μαγαζί καπνιστών και πως εκεί που πάω θα τρώω τον καπνό στη μάπα, αλλά το έκανα έτσι κι αλλιώς γιατί είχα ανάγκη.

Τώρα όμως, απλά δεν ξέρεις τι θα σου τύχει με τον νόμο αυτό που α) κανένας επιχειρηματίας δε σέβεται και β) διχάζει τους πάντες και τα πάντα.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Eμμμ...αυτό είναι το βασικό πρόβλημα της Ελλάδας. Οι νόμοι είναι καλοί (όταν δεν αφορούν εμάς), η φορολογία να μπαίνει στους έχοντες (αλλά αν εγώ έχω, γιατί να δώσω), οι πλατείες/πάρκα/δρόμοι/τα πάντα είναι για καταστροφή (γιατί;; εγώ τα πλήρωσα;; ) και η φιλοσοφία του μέσου Έλληνα είναι "πώς θα βγάζω περισσότερα, παράγοντας το απόλυτο τίποτα".

 

Και σε πολλές αλλες χώρες ισχύει αυτό που λες. Ιταλία, Γερμανία κτλ.

Ωστόσο όταν βλέπεις ότι ο μέσος Έλληνας δε σέβεται τους υπόλοιπους νόμους, τι ακριβώς κάνει τους πολιτικούς να πιστεύουν πως θα του κόψεις μια (κακιά) συνήθεια με το "απαγορεύω";; Από το παράδειγμα με τις πατάτες και τον Καποδίστρια (τότε που ο Καποδίστριας εισήγαγε πατάτες και τις έδινε δωρεάν και δεν τις έπαιρνε κανένας, και όταν έβαλε φρουρούς να τις φυλάνε τρέξανε όλοι να πάρουν) μέχρι και σήμερα ο Έλληνας δεν έχει αλλάξει: άμα του απαγορεύεις κάτι, θα γίνει απλά πιο ευρηματικός στο πώς θα ξεφύγει από τους νόμους για να το κάνει.

Γι'αυτό άλλωστε και κάθε χώρα έχει και δικούς της νόμους.

Γιατί δεν είναι όλοι οι λαοί ίδιοι και δεν έχουν την ίδια ιδιοσυγκρασία.

Οι Σουηδοί λοιπόν, ή οι Άγγλοι, θεωρούν πως έτσι κι αλλιώς είναι "γαϊδουριά" να καπνίζεις σε ένα χώρο που κάθονται μη καπνιστές. Έτσι, εκεί ο νόμος απλά "καλύπτει νομικά" κάτι που έτσι κι αλλιώς, στην πλειοψηφία τους, σέβονταν και χωρίς αυτόν.

 

Στην Ελλάδα όμως, αντί να ξεκινήσουν με "ξενόφερτες" απαγορεύσεις και νόμους, δε θα ήταν καλύτερα να το κάνουν σταδιακά με έναν άλλο τρόπο; Με κάτι αναλογο με αυτό που αναφέρω παραπάνω;;

 

Δε νομίζω πως χρειάζεται να αναφερθώ σε παιδεία, κτλ.

Αυτά, όπως και το 99% των κοινωνικών θεμάτων, στην Ελλάδα είναι 300 χρόνια πίσω.

Αν δηλαδή μάθαινε το παιδί από μικρή ηλικία το κακό που κάνει το τσιγάρο και το ότι το κάπνισμα μέσα στα μούτρα ενός μη καπνιστή δεν είναι μόνο παράνομο αλλά και αγένεια, δε θα χρειαζόταν κανένας νόμος.

 

 

 

Όπως κάθε νόμος, θα έπρεπε να έχει παραμέτρους.

Δε σημαίνει πως "χώροι καπνιστών με άδεια-χώροι μη καπνιστών με φοροαπαλλαγή" θα ήταν για ΟΛΑ τα είδη μαγαζιών.

π.χ. στα εστιατόρια, θα συμφωνούσα να μην επιτρέπεται το κάπνισμα.

Τώρα για τα μεγάλα κέντρα, είναι όντως δύσκολο θέμα.

Αυτό που γενικά πιστεύω πάντως είναι πως πάντα εκείνοι που έχουν την ΕΠΙΛΟΓΗ είναι σε καλύτερη θέση από εκείνους που δεν έχουν.

Ή να στο πω και αλλιώς, αν εγώ κάθε μέρα τρώω MacDonalds γιατί μου αρέσει η γεύση ασχέτως του πόσο κακό κάνω στον οργανισμό μου, θα πρέπει η κυβέρνηση να κλείσει τα MacDonalds;;

Είναι επιλογή μου, που ξέρω πόσο κακό μου κάνει στην υγεία μου, αλλά είναι συνειδητή επιλογή μου.

Προσωπικά, πάντως νομίζω πως δεν βλέπουμε την πραγματική δύναμε που έχουν οι μη καπνιστές:

Aν οι μη καπνιστές μποϊκοτάρανε τα μαγαζιά των καπνιστών θα κατάφερναν πολύ περισσότερα πράγματα απ'ότι οποιοσδήποτε νόμος, ιδιαίτερα από τη στιγμή που οι ελεγκτικές αρχές κάνουν πάρτυ γιατί βρήκαν νέο τρόπο να παίρνουν το λάδι τους (κοινως, σιγά μην ιδρώσει το αυτί των επιχειρηματιών από τη στιγμή που ξέρουν πως θα πληρώσουν και δε θα φάνε πρόστιμο).

 

Δε θα διαφωνήσω σε ότι γράφεις. Ειδικά στο θέμα παιδείας είμαστε πολύ πίσω.....

 

Επιλογή είναι τα πάντα στη ζωή. Για παράειγμα εγώ δεν καπνίζω (αυτό δε σημαίνει κάτι βέβαια αλλά λέμε), επειδή το επέλεξα. Άλλο παράδειγμα έχει να κάνει με την ταχύτητα στους δρόμους, ενώ γνωρίζεις ότι όσο αυξάνεις την ταχυτήτα σου τόσο αυξάνεται κι η πιθανότητα πρόκλησης ατυχήματος, από επιλογή σου όμως τρέχεις.

 

Απλά θα πρέπει να σεβόμαστε και τους άλλους συμπολίτες μας στην Ελλάδα. Κάτι που δεν το κάνει κανένας. Εγώ είχα βρεθεί τυχαία σε μια καφετερία, όπου μία κοπέλα μη καπνίστρια μίλαγε με πολύ ειρωνικό ύφος σε άλλη κοπέλα καπνίστρια, λες κι ο καπνιστής είναι πολίτης Β' κατηγορίας. Έλεος.... Λίγο σεβασμός δεν βλάπτει...

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Επιλογή είναι τα πάντα στη ζωή. Για παράειγμα εγώ δεν καπνίζω (αυτό δε σημαίνει κάτι βέβαια αλλά λέμε), επειδή το επέλεξα. Άλλο παράδειγμα έχει να κάνει με την ταχύτητα στους δρόμους, ενώ γνωρίζεις ότι όσο αυξάνεις την ταχυτήτα σου τόσο αυξάνεται κι η πιθανότητα πρόκλησης ατυχήματος, από επιλογή σου όμως τρέχεις.

 

Πολύ καλό παράδειγμα.

Για αυτή λοιπόν την περίπτωση τι αντίστοιχος νόμος θα έπρεπε να βγει;

Να απαγορευτεί η οδήγηση στις εθνικές οδούς επειδή έχει πολύ κόσμο και άρα μεγάλη πιθανότητα να συμβεί ατύχημα;

Δε θα έπρεπε να υπάρχει καλύτερη ενημέρωση πάνω στο θέμα οδήγησης από τις σχολές (για ατυχήματα κτλ), να υπάρχει πραγματικός ΕΛΕΓΧΟΣ στις εξετάσεις ώστε να μην παίρνει κάθε μαλ$%^ς και μαλ*#ω το δίπλωμα με λάδι και κυρίως δε θα έπρεπε να υπάρχει καλύτερος έλεγχος στους δρόμους;;

Οι απαγορεύσεις είναι ο "ευκολος" δρόμος του συστήματος όταν είναι ανίκανο να βρει δίκαιες και σωστές λύσεις. Και να είστε σίγουροι πως αν πετύχει μια "απαγόρευση" θα ακολουθήσουν κι άλλες (γιατί ποιός ο λόγος να κουράζονται με δύσκολους νόμους και να μη αρχίσουν να απαγορεύουν ότι τους δυσκολεύει;;; )

 

Απλά θα πρέπει να σεβόμαστε και τους άλλους συμπολίτες μας στην Ελλάδα. Κάτι που δεν το κάνει κανένας. Εγώ είχα βρεθεί τυχαία σε μια καφετερία, όπου μία κοπέλα μη καπνίστρια μίλαγε με πολύ ειρωνικό ύφος σε άλλη κοπέλα καπνίστρια, λες κι ο καπνιστής είναι πολίτης Β' κατηγορίας. Έλεος.... Λίγο σεβασμός δεν βλάπτει...

 

Συμφωνώ. Και από την αρχή λέω πως ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξει η κατάσταση στην Ελλάδα στο θέμα καπνίσματος. Πρέπει οι καπνιστές να σέβονται τους μη καπνιστές, δεν είναι κατάσταση αυτή που επικρατεί σήμερα. Αλλά, ΟΧΙ με απαγορεύσεις του πιο ηλίθιου τύπου. Με σωστούς νόμους που να έχουν λογική και εφαρμοσιμότητα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Με σωστούς νόμους που να έχουν λογική και εφαρμοσιμότητα.

 

Πραγματικά θα ήθελα πολύ να πεις μία κάποια λύση για το θέμα του καπνίσματος..

Και βέβαια δεν ειρωνευόμαι, φιλικά μιλάω :)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά θα ήθελα πολύ να πεις μία κάποια λύση για το θέμα του καπνίσματος..

Και βέβαια δεν ειρωνευόμαι, φιλικά μιλάω :)

 

Μα τι λέω τόση ώρα; :p:lol:

OK, ας το ξαναπώ. Με μια λέξη ΕΠΙΛΟΓΗ.

Να επιλέγει ο επιχειρηματίας αν θα πληρώνει αρκετά για έξτρα άδεια για να είναι η καφετέριά του καπνιστών ή αν θα έχει αρκετά μεγάλη φοροαπαλλαγή για να είναι μη καπνιστών. (και πιστεύω πως αυτό θα λειτουργήσει θετικά και στις καφετέριες που δεν έχουν πολύ κόσμο γιατί και θα μπορεί ο κόσμος να καπνίζει έξω αλλά και, αν επιλέξουν να γίνει μη καπνιστών, θα έχουν φοροαπαλλαγή).

 

Να επιλέγει ο πελάτης αν θα πάει σε μια καφετέρια που θα καπνίζουν ή σε μια καφετέρια που δε θα καπνίζουν. Αυτό βέβαια εννοείται πως θα έχει ανταπόκριση μόνο αν εσύ που δεν καπνίζεις δεν παρασύρεσαι από την Χ καφετέρια φίρμα που επιτρέπει το κάπνισμα και εσύ πας για να είσαι cool (αλλά αυτό είναι και πάλι...επιλογή σου).

 

Να επιλέγει ο υπάλληλος αν επιθυμεί να δουλέψει σε μια επιχείρηση που καπνίζουν ή σε έναν χώρο που δεν θα έχει τουλάχιστον τον καπνό συνεχώς γύρω του.

 

Να επιλέγει το κράτος με βάση του αριθμού των σχετικών επιχειρήσεων ένα στάνταρ ποσοστό για άδειες σε κάθε δήμο. Έτσι ότι χάνει από την φοροαπαλλαγή των μη καπνιστικών επιχειρήσεων θα το κερδίζει από α) τις επιχειρήσεις που είναι καπνιστών και β) από αυτούς που παρανομούν.

 

Εννοείται φυσικά πως σε μέρη που είμαστε εκεί χωρίς να το επιλέγουμε γιατί είναι απαραίτητο για τη δουλειά/ζωή μας ή τις οικονομικές μας συναλλαγές (ΙΚΑ, ΟΑΕΔ, Εφορίες, Νοσοκομεία κτλ.) ΠΡΕΠΕΙ να απαγορεύεται. Όπως και σε εστιατόρια ή χώρους με παιδιά όπου οι μεγάλοι είναι "καταχρηστικά" (παιδότοπους κτλ).

 

(ΥΓ: Σαν προεκλογικό φυλλάδιο είναι χαχαχαχα)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λέω τόση ώρα; :p:lol:

 

Βρε εννοούσα να ανακεφαλαιώσεις τις προτάσεις σου :p

 

Λοιπόν DesertSMisSRaiN έχω καλυφθεί πλήρως.. Συμφωνώ απόλυτα με τις ιδέες σου! Δεν έχω να συμπληρώσω κάτι παραπάνω προς το παρόν..

Link to comment
Share on other sites

Έντσταση μόνο με το σημείο που θα επιλέγει ο υπάλληλος... με την ανεργία που έχουμε σήμερα, το δύσκολο είναι το να βρει δουλειά κάποιος, όχι να επιλέγει κι όλας !!!

Πέρα από αυτό, που είναι και εκτός θέματος, δε νομίζω να διαφωνεί κανείς με αυτές τις απόψεις...

Μένει μόνο μια λεπτομέρεια... να το περάσουμε στη βουλή !!! :lol::lol::lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...