Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε κατοικημένη περιοχή κοτέτσι? Υπάρχει νόμος και γι αυτό. Λάθος σου αν το ανέχεσαι, γιατί περιμένεις από τους υπόλοιπους να κάνουν το ίδιο για το τσιγάρο?

 

θα πρέπει να γίνω ρουφιάνος για να κάνει το κράτος τη δουλειά του?

 

Και ξέρεις πιο είναι το πρόβλημα?

Στην πολυκατοικία που μένω υπάρχουν διάφορες παρανομίες με ημιυπαίθριους κλπ.

Εμένα βέβαια δεν με αφορούν , διότι δεν είμαι ιδιοκτήτης, απλά νοικίαζω ένα σπίτι.

 

Αν του κάνω εγώ καταγγελία του γείτονα για το κοτέτσι, τότε αυτός θα κάνει καταγγελία για τις παρανομίες της πολυκατοικίας. Και δεν θα παραλείψει να πεί βέβαια ποιός ξεκίνησε τον πόλεμο, δηλαδή θα με δώσει κανονικά.

Έτσι, όλοι οι κάτοικοι της πολυκατοικίας μου, που τους γνωρίζω χρόνια, θα στραφούν εναντίον μου.

 

Καλό ε? Έτσι είναι όμως.

Γι αυτό το λόγο κανείς δεν του κάνει καταγγελία τόσα χρόνια. Λες μόνο εγώ να είμαι ο έξυπνος που το σκέφτηκα?

Άλλα όλοι βολεύονται με την παρανομία... Ε, και μου λες τώρα εσύ για το τσιγάρο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η κοτα πως ακριβως επηρρεαζει αμεσα την υγεια σου??
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

η κοτα πως ακριβως επηρρεαζει αμεσα την υγεια σου??

Ρε συ, δεν φαντάζεσαι πώς βρωμάει, από μεγάλη απόσταση, ειδικά όταν βρέχει.

Είναι εστία μόλυνσης όλη η αυλή του, όχι η κότα συγκεκριμένα.

 

Συμφωνώ με την πρότασή σου για διαχωρισμό των μαγαζιών σε καπνιστών και μη.

Και γιατί παρακαλώ δεν συμφέρει? Αφού οι μη καπνιστές είναι περισσότεροι από τους καπνιστές, όπως λέτε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να γίνω ρουφιάνος για να κάνει το κράτος τη δουλειά του?

 

Αν του κάνω εγώ καταγγελία του γείτονα για το κοτέτσι, τότε αυτός θα κάνει καταγγελία για τις παρανομίες της πολυκατοικίας. Και δεν θα παραλείψει να πεί βέβαια ποιός ξεκίνησε τον πόλεμο, δηλαδή θα με δώσει κανονικά.

Έτσι, όλοι οι κάτοικοι της πολυκατοικίας μου, που τους γνωρίζω χρόνια, θα στραφούν εναντίον μου.

 

Καλό ε? Έτσι είναι όμως.

Γι αυτό το λόγο κανείς δεν του κάνει καταγγελία τόσα χρόνια. Λες μόνο εγώ να είμαι ο έξυπνος που το σκέφτηκα?

Άλλα όλοι βολεύονται με την παρανομία... Ε, και μου λες τώρα εσύ για το τσιγάρο.

 

Δυστυχώς έχεις δίκαιο, έτσι είναι.

Όμως για τον 'Χ' άγνωστο που καπνίζει δίπλα μου και πιθανόν να μην ξαναδώ στη ζωή μου, το πράγμα αλλάζει.

Γενικά οι ανθρώπινες σχέσεις, συνήθειες και ιδιαιτερότητες είναι δύσκολο να προβλεφθούν και να συμπεριληφθούν από και σε οποιονδήποτε νόμο...

 

Ps: Δεν συμφέρει διότι μειώνεις στο μισό την πελατεία σου αυτομάτως. Δεν σου εγγυάται κανείς ότι όσοι μη καπνιστές φύγουν από το δίπλα μαγαζί που έχει γίνει για καπνιστές θα έρχονται στο δικό σου και το ανάποδο.

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

 

Ps: Δεν συμφέρει διότι μειώνεις στο μισό την πελατεία σου αυτομάτως. Δεν σου εγγυάται κανείς ότι όσοι μη καπνιστές φύγουν από το δίπλα μαγαζί που έχει γίνει για καπνιστές θα έρχονται στο δικό σου και το ανάποδο.

Ναι, σωστός!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, δεν φαντάζεσαι πώς βρωμάει, από μεγάλη απόσταση, ειδικά όταν βρέχει.

Είναι εστία μόλυνσης όλη η αυλή του, όχι η κότα συγκεκριμένα.

 

Συμφωνώ με την πρότασή σου για διαχωρισμό των μαγαζιών σε καπνιστών και μη.

Και γιατί παρακαλώ δεν συμφέρει? Αφού οι μη καπνιστές είναι περισσότεροι από τους καπνιστές, όπως λέτε.

προσωπικα προτιμω να μυριζω κοτες οταν βρεχει,παρα τσιγαριλα βρεξει-χιονισει-κανει καυσωνα

 

δε θυμαμαι να ειπα ποτε μου πως ειμαστε περισσοτεροι απο τοτυς καπνιστες...

οποιοδηποτε μαγαζι δε θα το συμφερε ο διαχωρισμος.

ασε που οι παρεες συχνα ειναι μεικτες.στην παρεα μου καπνιζουν 2-3,εκει τι θα γινει?θα πηγαινουμε για καφε χωρια?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω από τη μαζικότατη μη εφαρμογή του νόμου, εγώ θα εκπλαγώ αν το ποσοστό αυτών που είναι υπερ είναι πάνω από 25%

Αλλά ούτε αυτό έχει στατιστική αξία...

 

Θυμαμαι απο τις πρωτες μερες εφαρμογης του μετρου ειχε βγει μια σχετικη ερευνα και αν θυμαμαι καλα το ποσοστο ηταν γυρω στο 60-65%.

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να γίνω ρουφιάνος για να κάνει το κράτος τη δουλειά του?

 

όταν πρόκειται για την υγεία σου δεν είναι ρουφιανιά. Στο κάτω κάτω κάνε ανώνυμη καταγγελία. Σιγά τα ωά, δεν είναι εκεί το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, νομιζω πως οτι ειχα να πω το ειπα.Εξεφρασα την αντιθεση μου, ψιλοαρπαχτηκαμε και σε καποια φαση, αλλα δεν τρεχει τιποτα. Μια παρεα ειμαστε :)

Προσωπικα δεν υπαρχει περιπτωση να το παιξω μαγκας με το τσιγαρο. Κατανοω τα επιχειρηματα της αλλης πλευρας, αλλα δεν μπορω να τα δεχτω γιατι ο νομος μου πεφτει πραγματικα πολυ βαρυς.

Οποτε επιστρεφουμε στις συζητησεις μας για τα κινητακια να ησυχασουμε...

 

FREAK, δεν το ειπες εσυ, αλλα ειπωθηκε αρκετες φορες σε αυτο το θεμα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι απο τις πρωτες μερες εφαρμογης του μετρου ειχε βγει μια σχετικη ερευνα και αν θυμαμαι καλα το ποσοστο ηταν γυρω στο 60-65%.

 

60-65% ειναι ενα πολυ λογικο ποσοστο. 25% ειναι πολυ τραβηγμενο για να ειναι αληθινο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γ***** ιδέα, κάνε το.

 

Ορίστε:

Μαγαζιά για ΜΗ παθητικούς καπνιστές

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως είμαστε η μοναδική χώρα στην οποία ο νόμος του καπνίσματος δεν θα εφαρμοστεί κι ας υπάρχει στα χαρτιά..!! Κάνοντας μια βόλτα στην πόλη της Κέρκυρας είδα ότι όλοι όσοι ήταν σε καφετέριες κάπνιζαν. Δηλαδή, τι πρέπει να κάνει η κυβέρνηση για να απαγορευτεί το κάπνισμα τελείως;; :down:
Link to comment
Share on other sites

Όλοι που "και καλά" νοιαζόμαστε (και εμένα μέσα) για την υγεία μας, πόσες φορές πήραμε τηλέφωνο για να καταγγείλουμε το τρίκυκλο, το φορτηγό η το λεωφορείο που μόλις έβγαλε μισό κιλό καρκίνο ( η αλλιώς περίπου 500 τσιγάρα) από την εξάτμισή του μπροστά στα μούτρα μας ?

 

Προσωπικά, καμμία...

Το μόνο που έκανα ήταν να κρατήσω την αναπνοή μου για λίγο, οπότε ρούφηξα μόνο τα μισά 250 γραμμάρια περίπου ( η 250 τσιγάρα αν βολεύει)...

 

Καλώς η κακώς εδώ είναι Ελλάδα... και Ελλάδα θα παραμείνει, είτε μας αρέσει , είτε όχι.

Δεν μας ρώτησε ποτέ κανείς και δεν πρόκειται να μας ρωτήσει.

Ο νόμος του καπνίσματος είναι ένας ακόμη, από τους αμέτρητους, που υπάρχουν μόνο στα χαρτιά.

Μας απασχολεί προσωρινά, επειδή είναι καινούριος και μόνο...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή ο νόμος δεν εφαρμόζεται πουθενά, παρόλ' αυτά εγώ πιστεύω ότι δεν θα είναι τελικά "άλλος ένας νόμος που υπάρχει μόνο στα χαρτιά" επειδή στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε να κάνουμε με μια κατάσταση που θέλοντας και μη ενοχλεί πολύ κόσμο και κυρίως τον ενοχλεί καθημερινά.

Όπως είπε και κάποιος άλλος πάνω, και η κότα του γείτονα μπορεί να με ενοχλεί, αλλά το ξεχνάω, μπορεί να το σκεφτώ μια φορά τη μέρα, το παθητικό κάπνισμα σε απασχολεί συνέχεια και είτε είναι 40-50-60% οι μη-καπνιστές το θέμα είναι πως είναι πάρα πολλοί και σε κάποια φάση τα νεύρα θα σπάσουν με την κοροιδία που δέχονται αυτή τη στιγμή, θα μαζευτεί η λεγόμενη critical mass και θα πρέπει να βρεθεί κάποιος τρόπος να εφαρμοστεί επιτέλους ο νόμος. Είτε με πλήρη απαγόρευση σε δημόσιους χώρους, είτε με κάποιον άλλο τρόπο.

 

Το να απαγορευτεί σε όλη την Ευρώπη και εμείς εδώ να μείνουμε οι μάγκες Ελληνάρες απλά δεν παίζει, αυτή η φάση είναι μεταβατική κατά τη γνώμη μου και στο τέλος θα δικαιωθούν οι μη-καπνιστές.

Link to comment
Share on other sites

εναλλακτικα ας κανουν μικρα γυαλινα κουτια,οπως στο αεροδρομιο του μοναζου-αν θυμαμαι καλα- οπου για να απολαυσει καποιος το τσιγαρο του θα πρεπει να στριμωχτει σε εναν στεναχωρο χωρο μαζι με ινδους,αραβες,κινεζουν,γερμανους,αγγλους κτλ κτλ

 

Ναι στο αεροδρόμιο του Μονάχου το έχουν..Μάλιστα αν δοκιμάσεις να μπεις να καπνίσεις όταν βγαίνεις πραγματικά βρωμάς τσιγαρίλας..

 

όταν πρόκειται για την υγεία σου δεν είναι ρουφιανιά. Στο κάτω κάτω κάνε ανώνυμη καταγγελία. Σιγά τα ωά, δεν είναι εκεί το πρόβλημα

 

Νομίζω πως για θέμα υγειονομικού ενδιαφέροντος δεν μπορείς να κάνεις ανώνυμη καταγγελία..

 

Το να απαγορευτεί σε όλη την Ευρώπη και εμείς εδώ να μείνουμε οι μάγκες Ελληνάρες απλά δεν παίζει, αυτή η φάση είναι μεταβατική κατά τη γνώμη μου και στο τέλος θα δικαιωθούν οι μη-καπνιστές.

 

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο..Το θέμα είναι να το καταλάβουν κάποιοι μια ώρα αρχύτερα

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως για θέμα υγειονομικού ενδιαφέροντος δεν μπορείς να κάνεις ανώνυμη καταγγελία..

Ναι, έτσι είναι νομίζω, αλλά έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να έκανα ανώνυμη καταγγελία, δεν είναι του τύπου μου κάτι τέτοιο.

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο..Το θέμα είναι να το καταλάβουν κάποιοι μια ώρα αρχύτερα

 

Έτσι πιστεύω και εγώ ότι θα γίνει στο τέλος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πιστεύω και εγώ ότι θα γίνει στο τέλος.

 

Εγώ δυστυχώς νομίζω όμως ότι εμείς που μιλάμε εδώ δε θα προλάβουμε να δούμε το τέλος...

 

Για παράδειγμα, δύο συνοικιακές καφετέριες των 100τμ, στη μία καπνίζουν και στην άλλη όχι. Η δεύτερη, μετά την απαγόρευση, είδε τον τζίρο της σε κάθετη πτώση (λογικό, για συνοικιακές παρέες μιλάμε που τους έκοψε το κάπνισμα...)

Στην πρώτη μαζεύτηκαν και κάποιοι που απλά δεν πάνε πλέον στη δεύτερη και ο τζίρος ανέβηκε.

Τι γίνεται τώρα ? Παίρνουν και καταγγέλουν την πρώτη !!!

Ε και? Τι θα κάνει ο ιδιοκτήτης της δηλαδή ???

 

"Θα έρθει να μας γράψει ο Κώστας μωρέ ??? Σιγά... θα κόψει ένα χαρτί για τα μάτια του κόσμου, θα φύγει και θα τα πούμε το βραδάκι να τον κεράσουμε και ένα ποτάκι... Και να μην έρθει ο Κώστας μωρέ, θα πάρουμε τον Λευτέρη τον γραμματέα να σβήσει την κλήση, πως κάνεις έτσι ??? Στην ανάγκη παίρνουμε κατευθείαν το δήμαρχο τα τα διορθώσει όλα... και κλασσικά τον κερνάμε και κανένα ποτάκι το βράδυ... τι στο διάλο, τόσο αγώνα ρίξαμε για να βγεί !!! "

 

Τα ονόματα είναι τυχαία.

Πλέον ο πρώτος έχει και τον περισσότερο κόσμο, έχει να κράζει και τον δίπλα τον ρουφιάνο που τον κατήγγειλε, έχει και επιπλέον να κοκκορεύεται ότι δεν πλέρωσε φράγκο σε λέω...

 

Απλά χαρακτηρίζω τη νοοτροπία μας.

Αυτό είναι το μόνο που πρέπει να αλλάξει στην Ελλάδα.

 

Αυτό είναι κάτι που θα πάρει πάρα πολλά χρόνια για να γίνει πραγματικότητα, αν γίνει ποτέ, για αυτό και γράφω στην αρχή του ποστ ότι πιθανότατα δε θα το δούμε...

 

Μέχρι τότε μπορούμε να γκρινιάζουμε όσο θέλουμε για το τσιγάρο, για τις φοροδιαφυγές, για τα τροχαία, για την παιδεία, για την υγεία, για την ανεργεία, για το αλκοόλ, για τις κότες του γείτονα και τα κοκκόρια του παραδίπλα... και για ότι άλλο μας κατέβει στο κεφάλι, είτε υπάρχει νόμος, είτε όχι.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Απλά χαρακτηρίζω τη νοοτροπία μας.

Αυτό είναι το μόνο που πρέπει να αλλάξει στην Ελλάδα.

 

Αυτό είναι κάτι που θα πάρει πάρα πολλά χρόνια για να γίνει πραγματικότητα, αν γίνει ποτέ, για αυτό και γράφω στην αρχή του ποστ ότι πιθανότατα δε θα το δούμε...

 

Μέχρι τότε μπορούμε να γκρινιάζουμε όσο θέλουμε για το τσιγάρο, για τις φοροδιαφυγές, για τα τροχαία, για την παιδεία, για την υγεία, για την ανεργεία, για το αλκοόλ, για τις κότες του γείτονα και τα κοκκόρια του παραδίπλα... και για ότι άλλο μας κατέβει στο κεφάλι, είτε υπάρχει νόμος, είτε όχι.

 

+1000!!!!

Και την επομενη φορα που θα γκρινιαξουμε για κατι ας βρουμε κανενα καθρεφτη πρωτα γιατι δεν πιστευω πλεον πως παντα φταινε οι αλλοι οταν εμεις οι ιδιοι δεν κανουμε κατι απλο για την υγεια μας... :ninja:

 

π.χ. λεω εγω τωρα εδω μεσα οι μισοι κραζουμε τις διαφορες εταιρειες κινητης οτι εχουν κανει καρτελ, τις αντιπροσωπειες συσκευων για την εξυπηρετηση κλπ... εναν καθρεφτη λοιπον:p

Link to comment
Share on other sites

+1000!!!!

Και την επομενη φορα που θα γκρινιαξουμε για κατι ας βρουμε κανενα καθρεφτη πρωτα γιατι δεν πιστευω πλεον πως παντα φταινε οι αλλοι οταν εμεις οι ιδιοι δεν κανουμε κατι απλο για την υγεια μας... :ninja:

 

π.χ. λεω εγω τωρα εδω μεσα οι μισοι κραζουμε τις διαφορες εταιρειες κινητης οτι εχουν κανει καρτελ, τις αντιπροσωπειες συσκευων για την εξυπηρετηση κλπ... εναν καθρεφτη λοιπον:p

 

δεν διαφωνω αλλα η διαφορα ειναι πως για τα περισσοτερα τα οποια γκρινιαζουμε ειναι αποφαση δικη μας(πχ κινητα,μολυνση περιβαλλοντος κτλ).σε αυτα ΑΔΙΚΑ κραζουμε τους αλλους οσοι δεν κανουμε οι ιδιοι κατι.

αλλα το αν καπνιζεις ΕΣΥ και επιβαρυνεις την ΔΙΚΗ ΜΟΥ υγεια, τι να κανω?να σκεφτω" νταξ μωρε,ας την επιβαρυνει ΚΑΙ αυτος...το ιδιο δεν κανουν και τα αυτοκινητα?"

λιγο παραλογο δεν ειναι?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Το πιο αρνητικό είναι ότι πάς σε μια καφετέρια επειδή σου αρέσει ο χώρος,πάει η παρέα σου αλλά το μετανιώνεις γιατί μετά βρωμάς τσιγαρίλα.Κανείς δεν σέβεται τον άλλον.Καπνίζουν που καπνίζουν μερικοί, τουλάχιστον να μην "ρίχνουν" τον καπνό πάνω στον άλλον.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω αλλα η διαφορα ειναι πως για τα περισσοτερα τα οποια γκρινιαζουμε ειναι αποφαση δικη μας(πχ κινητα,μολυνση περιβαλλοντος κτλ).σε αυτα ΑΔΙΚΑ κραζουμε τους αλλους οσοι δεν κανουμε οι ιδιοι κατι.

αλλα το αν καπνιζεις ΕΣΥ και επιβαρυνεις την ΔΙΚΗ ΜΟΥ υγεια, τι να κανω?να σκεφτω" νταξ μωρε,ας την επιβαρυνει ΚΑΙ αυτος...το ιδιο δεν κανουν και τα αυτοκινητα?"

λιγο παραλογο δεν ειναι?

 

Η τοποθέτηση κεραιών κινητής, οι μπούκες των λεοφωρείων που με γεμίζουν επίσης καρκίνο, η δική σου φοροδιαφυγή σου που ανεβάζει τη δική μου φορολογία γιατί το κράτος δεν έχει έσοδα, το ότι πίνεις και οδηγείς με κίνδυνο να με σκοτώσεις και άμεσα κιόλας, το ότι καπνίζεις και επιβαρύνεις τη δική μου υγεία (το βάζω και αυτό μέσα), το ότι στην καφετέρια κάθεσαι δίπλα μου με το κινητό σου ενώ εγώ έχω βηματοδότη και μπορεί να με στείλεις αδιαβαστο, καθώς... και οι κότες του γείτονα δεν είναι δική μου απόφαση !!! Είναι όλα παράνομα, όλα μας επιρρεάζουν όλους (άλλα την υγεία, άλλα την τσέπη, άλλα την σωματική ακεραιότητα) και κανείς δεν κάνει τίποτα.

 

Αν στο γραφείο μου, μου τύχει και κάτσω με πελάτη μετά της 9 το βράδυ, θα μου ζητήσει ποτάκι (και 2ο και 3ο ίσως) θα καπνίσει, θα πάρει το αμάξι του μετά να φύγει, θα μου ζητήσει και να μην κόψω απόδειξη για να μην πληρώσει ΦΠΑ... Όλα σε ένα, τακτοποιημένα.

Αυτά συμβαίνουν σε ποσοστό που αγγίζει το 100% ... κάτι σαν την πληθυσμιακή κάλυψη των δικτύων δηλαδή :lol:

 

Επιμένω ότι το μόνο που χρειάζεται αλλαγή είναι η νοοτροπία μας.

 

+1000!!!!

Και την επομενη φορα που θα γκρινιαξουμε για κατι ας βρουμε κανενα καθρεφτη πρωτα γιατι δεν πιστευω πλεον πως παντα φταινε οι αλλοι οταν εμεις οι ιδιοι δεν κανουμε κατι απλο για την υγεια μας... :ninja:

 

Μα γιατί ??? Έχουμε όντως κάθε δικαίωμα να γκρινιάζουμε !!! :lol:

Aπλά ας μη γινόμαστε παράλογοι, αφού όπως ξέρουμε, δεν περιμένουμε καμμία αλλαγή αύριο.

 

Αυτό που έχουμε υποχρέωση να κάνουμε είναι να δώσουμε σωστά βήματα στην επόμενη γεννιά, γιατι η δική μας... έτσι όπως έγινε, δε στρώνει με κανένα νόμο...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

το χειροτερο ολων ειναι οταν πας σε μια κεφετερια που απο το ντουμανι δεν βλεπεις τον διπλανο σου και ρωτας τον σερβιτορο γιατθ συμβαινει αυτο αφου εχει απαγορευθει το καπνισμα, οι γυρω γυρω γυρνανε και σε κοιτανε με ενα υφακι που σπαει κοκαλα. λες και ειπες κατι παραλογο η κατι κακο. ελεος με την νοοτροπια των καπνιστων που ενω ξερουν οτι παρανομουν εξαιτιας της ανοχης καποιων, αισθανονται και θιγμενοι
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πολυ μιγιαγγιχτοι δεν εχετε γινει?αμα δεν σαρεσει το κλιμα ολοκληρομενο δεν πας σαυτη την καφετερια, πχ σαρεσουν τα καθισματα αλλα δεν σαρεσει ο καπνος, πηγαινε καπου αλλου.ελευθεροι ειμαστε να διαλλεγουμε που θελουμε να παμε.αν θες να πιεις καφε και να ακολουθησεις την παρεα σου που καπνιζει τοτε ειναι καθαρα δικη σου αποφαση.δεν φταει ο νομος, οσοι δεν το ανεχοντε γιατι πηγαινουν?

και απο την αλλη μερια οσοι καπνιζουν δεν πηγαινουν σε καφετεριες που ειναι για μη καπνιζοντες, καθαρα δικη τους επιλογη.

στηριζουμε την αποψη μας χωρις να την κραζουμε.στηριξτε τα μαγαζια που σας ''σεβονται'' ειτε ειστε καπνιστες ειτε οχι.

Link to comment
Share on other sites

Παραβλέπεις δύο σημαντικά πράγματα:

  • Σε πολλές περιπτώσεις (πχ. εργασιακοί χώροι) ουσιαστικά δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής από το μη παθητικό καπνιστή.
  • Η πράξη αποδεικνύει ότι οι χώροι διασκέδασης για τους μη παθητικούς καπνιστές είναι στην καλύτερη περίπτωση μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει αναφερθεί το The Mall 2-3 φορές , το The Mall έχει το εξής σύστημα.

 

ΕΞΩ απαγορεύεται το κάπνισμα, και ΜΕΣΑ επιτρέπεται. (Εξαιρείται η βεράντα του 3ου ορόφου που είναι κανονικός εξωτερικός χώρος).

Αυτό ισχύσει σε Ruby Tuesday, Envy, Hooters, La Pasteria κ.λ.π. φαγάδικα.

 

Οσο και αν φαίνεται παράξενο στο The Mall αυτό είναι το σωστό γιατί ο ΕΞΩ χώρος είναι ο κοινόχρηστος του εμπορικού κέντρου.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...