Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπενθυμίζω προς όλους πως μπορείτε να ασκείτε κριτική στις ιδέες αλλά όχι στους ανθρώπους. Συνεπώς, προσωπικοί χαρακτηρισμοί αποφεύγονται.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα δεν βλέπω να χτυπιέται κανείς για όλα τα άλλα, παρά μόνο για το τσιγάρο.

Και όλοι εσείς που κατηγορείτε τους Έλληνες για καφρίλα, απείθεια, αγένεια κλπ κλπ, σίγουρα (δηλαδή είναι μαθηματικά βέβαιο) εμπίπτετε / εμπίπτουμε, σε κάποια άλλη κατηγορία παρανομούντων Ελλήνων που είναι πολύ πιο σοβαρή.

 

[ Veco, αλλάζω όσα είπα, χωρίς τα προσωπικά (νομίζω είναι οκ τώρα). ]

 

Το παραπάνω επιχείρημα είναι το ίδιο γελοίο με το να πει κανείς ότι όλοι όσοι είναι κατά της απαγόρευσης είναι μαθηματικά βέβαιο ότι είναι παιδεραστές.

 

Τα υπόλοιπα είναι άσχετα με το θέμα.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή snowball, αν η απαγόρευση θα ήταν ΠΛΗΡΗΣ θα εφαρμοζόταν ο νόμος. Σε άλλες χώρες που δεν είναι πλήρης η απαγόρευση, τι γίνεται;

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

[ Veco, αλλάζω όσα είπα, χωρίς τα προσωπικά (νομίζω είναι οκ τώρα). ]

 

Το παραπάνω επιχείρημα είναι το ίδιο γελοίο με το να πει κανείς ότι όλοι όσοι είναι κατά της απαγόρευσης είναι μαθηματικά βέβαιο ότι είναι παιδεραστές.

 

Τα υπόλοιπα είναι άσχετα με το θέμα.

 

Το επιχείρημα μόνο γελοίο δεν είναι.

 

Η κατάσταση στο ελληνικό κράτος θυμίζει έντονα οίκο ανοχής.

 

Όποιος θέλει κάνει ότι θέλει.

Οι νόμοι καταπατούνται καθημερινά και επί μονίμου βάσεως.

Από ποιούς? Μα από όλους μας.

 

Με δεδομένη λοιπόν αυτή την εικόνα, είναι απόλυτα λογικό πως και το μέτρο της απαγόρευσης του καπνίσματος θα έχει την τύχη που διαπιστώνετε ότι έχει. Δηλαδή, δεν θα εφαρμοστεί στην πράξη.

 

Μη φωνάζετε όμως για αυτό.

Γιατί στην πράξη, όλοι μας, όταν κάτι δεν μας αρέσει δεν το εφαρμόζουμε.

 

Αυτή είναι η πραγματικότητα.....Θέλουμε να αλλάξει αυτή η πραγματικότητα; (που πολύ αμφιβάλλω αν θέλουμε πραγματικά).

Σύμφωνώ, αλλά δεν θα ξεκινήσουμε να την αλλάζουμε από το κάπνισμα, θα ξεκινήσουμε από τα πιο σημαντικά.

 

Αυτό εσύ το βρίσκεις γελοίο επιχείρημα;

Δεν το δέχομαι.

 

Δεν δέχομαι ότι ο Χ αντικαπνιστής που όποτε μπορεί να βάλει 2 ευρώ στην τσέπη του μαύρα τα βάζει, που, επειδή θέλει να παρκάρει έξω από το σπίτι, του βάζει μια καρέκλα στο πεζοδρόμιο, που, επειδή ο στρατός είναι χάσιμο χρόνου κατά την άποψή του, πρέπει να βάλει βύσμα, που, επειδή ο ημιυπαίθριος δεν θα έπρεπε να απαγορεύται ,τον κλείνει, που, επειδή δεν τον βλέπει κανείς, περνάει με κόκκινο, αυτός ο τύπος (που είναι ο τύπος όλων μας δηλαδή) , να έρχεται τώρα που επιτέλους έδωσε ο Θεός και βγήκε ένας νόμος που του αρέσει, και να κατηγορεί όλους τους άλλους για κάφρους και να φωνάζει "είναι νόμος και πρέπει να εφαρμοστεί".

Τι λες ρε φίλε, τώρα το θυμήθηκες?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή snowball, αν η απαγόρευση θα ήταν ΠΛΗΡΗΣ θα εφαρμοζόταν ο νόμος. Σε άλλες χώρες που δεν είναι πλήρης η απαγόρευση, τι γίνεται;

 

Θα ήταν σίγουρα πιο εφαρμόσιμος. Στην Αυστρία (που είναι η δεύτερη σε ποσοστό καπνιστών χώρα της ΕΕ), έχουν έναν νόμο ανάλογο με τον δικό μας. Το αποτέλεσμα μέχρι τώρα:

 

Cafe owners and patrons in Austria are still puffing away seven weeks after a partial smoking ban was introduced, and they are not about to stop.

 

“Why not turn this place into a hospital, while we’re at it?” asks Georg Hold, one of many Viennese “Kaffeehaus” owners now up in arms against the new legislation, which was introduced on January 1.

 

Smoking bans have been distinctly unpopular and hard to enforce in a country where, according to the World Health Organization, no less than 47 percent of the population smokes, and each consumer burns through an average 2,073 cigarettes per year.

 

A first attempt in January 2008 to curb smoking in restaurants and bars on a voluntary basis failed miserably.

Πηγή.

 

Φαίνεται καρμπόν περίπτωση Ελλάδας, ενώ δεν μπορείς να πεις πως οι Αυστριακοί είναι το ίδιο κάφροι με τους Έλληνες σε άλλα πράγματα (γιατί νομίζω υποννοείς ότι δεν τηρούμε γενικά τους νόμους).

 

Έχεις άλλα παραδείγματα που δείχνουν το αντίθετο; Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά γι' αυτό που λέω, απλά πιστεύω πως αν ο νόμος ήταν σαφής και απλός θα ήταν ευκολότερα εφαρμόσιμος.

 

Αυτό εσύ το βρίσκεις γελοίο επιχείρημα;

Δεν το δέχομαι.

 

ΟΚ, αφού δεν είναι γελοίο το επιχείρημα, τότε επιστρέφω στο επίσης μη-γελοίο επιχείρημα: Όλοι όσοι είναι κατά του μέτρου είναι παιδεραστές. Δεν δέχομαι το αντίθετο.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, αφού δεν είναι γελοίο το επιχείρημα, τότε επιστρέφω στο επίσης μη-γελοίο επιχείρημα: Όλοι όσοι είναι κατά του μέτρου είναι παιδεραστές. Δεν δέχομαι το αντίθετο.

 

Χε χε, η παιδεραστία που λες δεν είναι ευρέως διαδεδομένη στην Ελλάδα τουλάχιστον. Δεν είναι κανόνας.

Η παρανομία και η λαμογιά όμως είναι.

όλοι μας (καπνιστές και μη) με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, τις κάνουμε τις μικρο ή μεγαλο- παρανομίες μας.

Αλλά, όταν ο νόμος μας αρέσει, τότε είμαστε βασιλικότεροι του βασιλέως!!!

όλα κι όλα!!!

 

Εδώ φωνάζουμε και άδικο να έχουμε, τώρα που είναι και ο νόμος με το μέρος μας; θα σας λιώσουμε στα πρόστιμα παλιοκαπνιστές, θα γίνουμε ρουφιάνοι στην ανάγκη, θα κάνουμε τα πάντα, αρκεί να εφαρμοστεί ο νόμος επιπτέλους σε αυτή τη χώρα.

 

 

Αυτή είναι η νοοτροπία μας...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνώ, αλλά δεν θα ξεκινήσουμε να την αλλάζουμε από το κάπνισμα, θα ξεκινήσουμε από τα πιο σημαντικά.

 

και γιατί να είναι πιο σημαντικό κάτι άλλο και όχι το κάπνισμα; Πάλι μπαίνουν οι προσωπικές πεποιθήσεις του καθενός στη μέση. Εσένα επειδή σε συμφέρει θες να στρέψεις την προσοχή σε άλλα θέματα. Εμένα, όμως, που δεν με ενδιαφέρουν τα άλλα θέματα γιατί να αγνοήσω το θέμα του τσιγάρου; Που στην τελική το θέμα του τσιγάρου πέρα του ότι δεν μπορείς να καπνίσεις το βράδυ στα μπουζούκια (λέμε τώρα) έχει πολύ σοβαρότερες προεκτάσεις από την επιφανειακή ματιά. Εδώ μιλάμε για την ίδια μας τη ζωή, αλλά βέβαια άλλα πράγματα είναι σημαντικότερα. Μιλάμε επίσης για χιλιάδες λεφτά που ξοδεύονται για την περίθαλψη ασθενειών που σχετίζονται με το κάπνισμα

Link to comment
Share on other sites

και γιατί να είναι πιο σημαντικό κάτι άλλο και όχι το κάπνισμα; Πάλι μπαίνουν οι προσωπικές πεποιθήσεις του καθενός στη μέση. Εσένα επειδή σε συμφέρει θες να στρέψεις την προσοχή σε άλλα θέματα. Εμένα, όμως, που δεν με ενδιαφέρουν τα άλλα θέματα γιατί να αγνοήσω το θέμα του τσιγάρου; Που στην τελική το θέμα του τσιγάρου πέρα του ότι δεν μπορείς να καπνίσεις το βράδυ στα μπουζούκια (λέμε τώρα) έχει πολύ σοβαρότερες προεκτάσεις από την επιφανειακή ματιά. Εδώ μιλάμε για την ίδια μας τη ζωή, αλλά βέβαια άλλα πράγματα είναι σημαντικότερα. Μιλάμε επίσης για χιλιάδες λεφτά που ξοδεύονται για την περίθαλψη ασθενειών που σχετίζονται με το κάπνισμα

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Το γελοίο επιχείρημα, «υπάρχουν άλλα σοβαρά προβλήματα», μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ΚΑΘΕ πρόβλημα. Άρα, όταν συζητήσουμε την φοροδιαφυγή και ο ddr τα πάρει στο κρανίο με τους φοροφυγάδες, ένας που διαφωνεί μαζί του θα τον αποκαλέσει υποκριτή επειδή είναι υπέρ των νόμων για την φοροδιαφυγή, αλλά κατά των νόμων για την δημόσια υγεία! Φοβερό! Έτσι μπορούμε να πούμε πως δεν πρέπει να υποστηρίζουμε ΚΑΝΕΝΑΝ νόμο.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

και γιατί να είναι πιο σημαντικό κάτι άλλο και όχι το κάπνισμα; Πάλι μπαίνουν οι προσωπικές πεποιθήσεις του καθενός στη μέση. Εσένα επειδή σε συμφέρει θες να στρέψεις την προσοχή σε άλλα θέματα. Εμένα, όμως, που δεν με ενδιαφέρουν τα άλλα θέματα γιατί να αγνοήσω το θέμα του τσιγάρου; Που στην τελική το θέμα του τσιγάρου πέρα του ότι δεν μπορείς να καπνίσεις το βράδυ στα μπουζούκια (λέμε τώρα) έχει πολύ σοβαρότερες προεκτάσεις από την επιφανειακή ματιά. Εδώ μιλάμε για την ίδια μας τη ζωή, αλλά βέβαια άλλα πράγματα είναι σημαντικότερα. Μιλάμε επίσης για χιλιάδες λεφτά που ξοδεύονται για την περίθαλψη ασθενειών που σχετίζονται με το κάπνισμα

 

Σωστή επισήμανση.:) Είπα και σε παραπάνω πόστ μου, ότι αυτό είναι καθαρά δική μου αξιολογική κρίση. Στο κάτω κάτω, μια συμπεριφορά τέτοια (κάπνισμα) , τόσα χρόνια ήταν απολύτως νόμιμη και αποδεκτή. Η φοροδιαφυγή ποτέ δεν ήταν νόμιμη ούτε αποδεκτή.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σωστή επισήμανση.:) Είπα και σε παραπάνω πόστ μου, ότι αυτό είναι καθαρά δική μου αξιολογική κρίση. Στο κάτω κάτω, μια συμπεριφορά τέτοια (κάπνισμα) , τόσα χρόνια ήταν απολύτως νόμιμη και αποδεκτή. Η φοροδιαφυγή ποτέ δεν ήταν νόμιμη ούτε αποδεκτή.

Και συνεχίζει να είναι νόμιμη και αποδεκτή σε συγκεκριμένους χώρους.

Δεν απαγορεύτηκε παντελώς το κάπνισμα.

 

Ανάμεσα στα τόσα κακά θα πω ένα καλό.Με την απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους κλειστούς χώρους πλέον στη σχολή μου το μέτρο έχει πραγματική εφαρμογή.Πλέον μπορώ να μπαίνω στη σχολή μου να κάθομαι για ένα καφέ που λέει ο λόγος στο κυλικείο και να αναπνέω καθαρό αέρα:)

Μόνο στις συνελεύσεις γίνεται ντουμάνι:mad:

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς αρχικά ήταν να εφαρμόσουμε πλήρη απαγόρευση, μετά όμως αντιγράψαμε το ισπανικό μοντέλο. Νομίζω πως και στο Βέλγιο δεν είναι πλήρης η απαγόρευση.

Εγώ πάλι πιστεύω πως και πλήρη να ήταν πάλι, δεν θα εφαρμοζόταν. Μπορεί το μαγαζί 70 τετραγωνικών να μην διαχωρίζεται σαφώς από αυτό των 100, δεν μπορείς όμως να μπερδέψεις τα 300-500 τετραγωνικα. Το όλο θέμα το χειρίστηκε λάθος η κυβέρνηση, βάζοντας αντιμέτωπους καπνιστές και μη, στα σποτάκια της. Η απαγόρευση θα έπρεπε να είναι πλήρης και σταδιακή ανάλογα με τον τύπο του μαγαζιού και όχι τα τετραγωνικά του, αλλά αυτα τα έχουμε ξαναπεί...

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε - οι διαφωνούντες - λογικό το επιχείρημα «αφού τίποτα δεν δουλεύει σωστά, γιατί να υπάρχει αυτός ο νόμος»;

 

Προφανώς ακόμη και το μικρότερο βήμα προς την σωστή κατεύθυνση, πέφτει πάνω στο «δείτε την καμπούρα των άλλων και μετά δείτε τη δική μου» και το «φτιάξτε το άπαν σύμπαν και μετά ίσως συμμορφωθώ»...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προφανώς δεν καπνίζεις δεν μπορείς και να καταλάβεις.

Δεν θα μειώσω στο ελάχιστο το τσιγάρο, τις εξόδους μου θα μειώσω.

Δεν είναι το ίδιο με το να μου απαγορεύουν να μασάω τσίχλα.

Δεν θα πεθάνω αν δεν καπνίσω για 2-3 ώρες, αλλά δεν θα διασκεδάσω κιόλας.

Είναι μεγάλο πρόβλημα που όσοι δεν καπνίζεται δεν μπορείται να το καταλάβαιτε, αλλά νομίζεται ότι ο καπνιστής θέλει απλά να το παίξει μάγκας.

Δεν είναι έτσι.

 

Αν πραγματικά εφαρμοστεί ο νόμος εγώ και πολλοί άλλοι θα σταματήσουμε να πηγαίνουμε εκεί που δεν μπορούμε να καπνίσουμε.

 

Και όπως καταλαβαίνεις, αυτό δεν είναι κίνητρο για να κόψει κάποιος το κάπνισμα. Αν ήταν θα το έκοβε για πολύ σοβαρότερους λόγους υγείας.

Είναι απλά τρόπος περιθωριοποίησης και απομόνωσης των καπνιστών, πράγμα που όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να μείνει έτσι.

 

Επειδη οπως λεει και η διαφημιση... καποιες φορες καλυτερα να μασας παρα να μιλας....

 

Καπνιζα για 12 χρονια καπου 2 πακετα την ημερα και τωρα εδω και 2 χρονια δεν το εχω αγγιξει!:cool:

Κι οταν το εκοψα δεν ειχα ουτε το νομο με το μερος μου, ουτε το εκανα για καποιο συγκεκριμενο λογο (πχ υγειας κλπ) απλα εβαλα στοχο να το κανω και το εκανα. Και τελικα ηταν πολυ πολυ ευκολο!

Αισθανομαι ελευθερος απο την βρωμα στα χερια, στα πνευμονια μου και στα ρουχα μου.

Ελευθερος απο το αγχος αν εχω τσιγαρα μεσα στη νυχτα και απο ποιον θα κανω τρακα για 1000στη φορα.

Οπως επισης δεν θα βρεθει κανενας να μου βουτηξει το μισο πακετο μεσα σε 2 ωρες που πηγαμε για καφε!!!

Ελευθερος απο τα 3-4 ευρω που τους εσκαγα συνεχεια σα προβατο!!

Ελευθερος γιατι επιτελους εφυγε η μονιμη βραχναδα στο λαιμο και μπορω να κανω πολλα πραγματα χωρις να λαχανιασω!

 

Δοκιμασε το κι εσυ.

Αντι να το παιζεις βαρυς κανε κατι για τον εαυτο σου.

Κι εσυ κι ο καθενας!

Εσυ θα κερδισεις και θα χασουνε οι πολυεθνικες (καπνοβιομηχανιες και φαρμακευτικες)

 

θα κερδισεις χρημα και υγεια και δεν θα εισαι εξαρτημενος απο κανεναν!

Ειδικα τωρα με την απαγορευση ειναι ακομα πιο ευκολο για ολους.

 

υ.γ. Συμφωνω η απαγορευση θα επρεπε να ειναι ΣΤΑΔΙΑΚΗ και ΟΛΙΚΗ.

Ουτε εξεραισεις ουτε τιποτα. Και να περνανε και αδειες απο μαγαζια ακομα και για μισο τσιγαρο.

Εκει να τους δω ποσο ανετοι θα ηταν οι μαγαζατορες αμα κινδυνευανε να μεινουν κλειστοι για μηνες... αλλα χωρις ελεγχο και χωρις ΠΑΙΔΕΙΑ τι περιμένεις!

Link to comment
Share on other sites

Τι θα λέγατε να συγκεντρώναμε κάπου τα μαγαζιά που εφαρμόζουν το νόμο, ώστε οι εχθροί του παθητικού καπνίσματος να στηρίζουμε αυτά τα μαγαζιά;

 

Ίσως θα μπορούσαμε να φτιάξουμε ένα ειδικό θέμα, όπως έγινε για παράδειγμα και με τα "Τα καλύτερα στη Γεύση" και "Ξενοδοχεία στην Ελλάδα: Γνώμες και προτάσεις", ώστε να έχουμε τις παρεχόμενες πληροφορίες πιο συγκεντρωμένες. Να κάνω την αρχή; :)

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Τι θα λέγατε να συγκεντρώναμε κάπου τα μαγαζιά που εφαρμόζουν το νόμο, ώστε οι εχθροί του παθητικού καπνίσματος να στηρίζουμε αυτά τα μαγαζιά;

 

Ίσως θα μπορούσαμε να φτιάξουμε ένα ειδικό θέμα, όπως έγινε για παράδειγμα και με τα "Τα καλύτερα στη Γεύση" και "Ξενοδοχεία στην Ελλάδα: Γνώμες και προτάσεις", ώστε να έχουμε τις παρεχόμενες πληροφορίες πιο συγκεντρωμένες. Να κάνω την αρχή; :)

 

Γ***** ιδέα, κάνε το.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε - οι διαφωνούντες - λογικό το επιχείρημα «αφού τίποτα δεν δουλεύει σωστά, γιατί να υπάρχει αυτός ο νόμος»;

 

Προφανώς ακόμη και το μικρότερο βήμα προς την σωστή κατεύθυνση, πέφτει πάνω στο «δείτε την καμπούρα των άλλων και μετά δείτε τη δική μου» και το «φτιάξτε το άπαν σύμπαν και μετά ίσως συμμορφωθώ»...

 

Όχι. Veco, το επιχείρημα αυτό απευθύνεται σε όλους όσους δεν χάνουν ευκαιρία να κοσμούν τους συμπολίτες τους με διάφορα επίθετα διότι άναψαν τσιγάρο σε χώρο που απαγορεύεται.

Να με πεί κάφρο, αγενή, απολίτιστο ποιος ρε παιδιά?

Αυτός που με το μηχανάκι του δεν σταματάει ούτε σε κόκκινο, ούτε σε στοπ ούτε πουθενά?

Ποιός? αυτός που συστηματικά φοροδιαφεύγει?

Ποιος? αυτός που στο στρατό λούφαρε λόγω βύσματος?

 

Αυτό λέω και μάλλον δεν γίνεται κατανοητό. Όλοι στο ίδιο καζάνι νοοτροπίας βράζουμε. Οι χαρακτηρισμοί επομένως απλά μας ....επιστρέφονται.

 

Άλλωστε, πολύ μεγάλο ζήτημα το κάνετε ρε παιδιά.

Μια απλή διάταξη υγειονομικού ενδιαφέροντος είναι, η οποία θεσπίστηκε μάλιστα υποχρεωτικά λόγω Ε.Ε.

Ε, είχαν την υποχρέωση να τη θεσπίσουν, όχι και να την εφαρμόσουν.

 

 

Επειδη οπως λεει και η διαφημιση... καποιες φορες καλυτερα να μασας παρα να μιλας....

 

Καπνιζα για 12 χρονια καπου 2 πακετα την ημερα και τωρα εδω και 2 χρονια δεν το εχω αγγιξει!:cool:

Κι οταν το εκοψα δεν ειχα ουτε το νομο με το μερος μου, ουτε το εκανα για καποιο συγκεκριμενο λογο (πχ υγειας κλπ) απλα εβαλα στοχο να το κανω και το εκανα. Και τελικα ηταν πολυ πολυ ευκολο!

Αισθανομαι ελευθερος απο την βρωμα στα χερια, στα πνευμονια μου και στα ρουχα μου.

Ελευθερος απο το αγχος αν εχω τσιγαρα μεσα στη νυχτα και απο ποιον θα κανω τρακα για 1000στη φορα.

Οπως επισης δεν θα βρεθει κανενας να μου βουτηξει το μισο πακετο μεσα σε 2 ωρες που πηγαμε για καφε!!!

Ελευθερος απο τα 3-4 ευρω που τους εσκαγα συνεχεια σα προβατο!!

Ελευθερος γιατι επιτελους εφυγε η μονιμη βραχναδα στο λαιμο και μπορω να κανω πολλα πραγματα χωρις να λαχανιασω!

 

Δοκιμασε το κι εσυ.

Αντι να το παιζεις βαρυς κανε κατι για τον εαυτο σου.

Κι εσυ κι ο καθενας!

Εσυ θα κερδισεις και θα χασουνε οι πολυεθνικες (καπνοβιομηχανιες και φαρμακευτικες)

 

θα κερδισεις χρημα και υγεια και δεν θα εισαι εξαρτημενος απο κανεναν!

Ειδικα τωρα με την απαγορευση ειναι ακομα πιο ευκολο για ολους.

 

υ.γ. Συμφωνω η απαγορευση θα επρεπε να ειναι ΣΤΑΔΙΑΚΗ και ΟΛΙΚΗ.

Ουτε εξεραισεις ουτε τιποτα. Και να περνανε και αδειες απο μαγαζια ακομα και για μισο τσιγαρο.

Εκει να τους δω ποσο ανετοι θα ηταν οι μαγαζατορες αμα κινδυνευανε να μεινουν κλειστοι για μηνες... αλλα χωρις ελεγχο και χωρις ΠΑΙΔΕΙΑ τι περιμένεις!

 

Φίλε μου μπράβο σου. Μακάρι και εγώ να το μπορέσω.

Το κάπνισμα είναι η πιο ηλίθια και ανθυγιεινή συνήθεια.

 

Αλλά τα καταστήματα από όπου και να τα πιάσεις..... μόνο παρανομίες θα βρείς. Το κάπνισμα είναι το τελευταίο στη λίστα.

 

ΥΓ. Δεν το παίζω βαρύς. Είμαι (έχω παχύνει τελευταία...:cry:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Veco, το επιχείρημα αυτό απευθύνεται σε όλους όσους δεν χάνουν ευκαιρία να κοσμούν τους συμπολίτες τους με διάφορα επίθετα διότι άναψαν τσιγάρο σε χώρο που απαγορεύεται.

Να με πεί κάφρο, αγενή, απολίτιστο ποιος ρε παιδιά?

Αυτός που με το μηχανάκι του δεν σταματάει ούτε σε κόκκινο, ούτε σε στοπ ούτε πουθενά?

Ποιός? αυτός που συστηματικά φοροδιαφεύγει?

Ποιος? αυτός που στο στρατό λούφαρε λόγω βύσματος?

 

Δεν βρίσκω λογική σε αυτά που λες. Είναι σαν να λες «δεν ακούω τίποτα από κανέναν, γιατί ακόμη κι αν εγώ είμαι παράνομος κι εσύ κάτι, κάποια παρανομία θα κάνεις». Και ξαναρωτώ: Για να περάσει ένας νόμος ο οποίος ίσως να προκαλεί δυσκολίες σε κάποια μερίδα του πληθυσμού και να εφαρμοστεί, πρέπει πρώτα να διορθωθεί το άπαν σύμπαν; Δηλαδή εάν εγώ θεωρώ ότι ο νόμος που λέει ότι εάν μπω στο σπίτι σου και σε δείρω πάω φυλακή θίγει τα συμφέροντα μου, δεν πρέπει να τον αποδεχτώ μέχρις ότου διορθωθούν όλα τα κακώς κείμενα στην Ελληνική επικράτεια; :confused:

 

Άλλωστε, πολύ μεγάλο ζήτημα το κάνετε ρε παιδιά.

Μια απλή διάταξη υγειονομικού ενδιαφέροντος είναι, η οποία θεσπίστηκε μάλιστα υποχρεωτικά λόγω Ε.Ε.

Ε, είχαν την υποχρέωση να τη θεσπίσουν, όχι και να την εφαρμόσουν.

 

Ακριβώς όπως το είπες. Υγειονομικού ενδιαφέροντος. Είναι θέμα δικής μου υγείας να απαιτώ να μην εισπνέω τον καπνό του άλλου.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω λογική σε αυτά που λες. Είναι σαν να λες «δεν ακούω τίποτα από κανέναν, γιατί ακόμη κι αν εγώ είμαι παράνομος κι εσύ κάτι, κάποια παρανομία θα κάνεις».

 

Όχι θα...

Ήδη κάνει και ξανακάνει και ξανακάνει....

Αλλά τώρα μου το παίζει "ο νόμος πάνω από όλα" εκεί που τον συμφέρει.

 

Και ξαναρωτώ: Για να περάσει ένας νόμος ο οποίος ίσως να προκαλεί δυσκολίες σε κάποια μερίδα του πληθυσμού και να εφαρμοστεί, πρέπει πρώτα να διορθωθεί το άπαν σύμπαν;

Όχι. Αλλά μην περιμένεις ξαφνικά ότι θα αλλάξει η νοοτροπία. Όπως γίνεται και με όλα τα υπόλοιπα, έτσι θα γίνει και με το νόμο για το κάπνισμα. Και δεν καταλαβαίνω γιατί να δωθεί ιδιαίτερη μέριμνα από το κράτος μόνο σε αυτόν τον τομέα, τη στιγμή που δεν δίνεται σε κανέναν άλλο.

Δηλαδή, όταν σε κανέναν τομέα δεν γίνονται έλεγχοι και ο καθένας κάνει ότι θέλει, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να δωθεί ιδιαίτερη έμφαση ειδικά στο θέμα του καπνίσματος, ενώ σε όλους τους άλλους τομείς η κατάσταση παραμένει ίδια.

 

Αν ζούσα στη Γερμανία που όλα δουλεύουν ρολόι, θα δεχόμουν οι έλεγχοι να είναι εντατικοί και για το θέμα του καπνίσματος.

 

Δηλαδή εάν εγώ θεωρώ ότι ο νόμος που λέει ότι εάν μπω στο σπίτι σου και σε δείρω πάω φυλακή θίγει τα συμφέροντα μου, δεν πρέπει να τον αποδεχτώ μέχρις ότου διορθωθούν όλα τα κακώς κείμενα στην Ελληνική επικράτεια; :confused:

 

Τα λέγαμε και χτες. Η νομοθεσία είναι αποτέλεσμα πιέσεων κοινωνικών ομάδων.

Κοίτα τους εργατικούς νόμους. Υπάρχει σωστό και λάθος? Υπάρχει δίκαιο και άδικο? Το μόνο που υπάρχει είναι μια γενικότερη αντίληψη σχετικά με το μοντέλο οικονομικής ανάπτυξης (πιο φιλελεύθερο ή πιο σοσιαλιστικό) καθώς και οι οργανωμένες πιέσεις κοινωνικών ομάδων. Αυτά διαμορφώνουν την νομοθεσία.

Στο θέμα των ιδιωτικών ή μη πανεπιστημίων. Υπάρχει σωστό ή λάθος? Θέμα πιέσεων είναι. Μπορώ? Πιέζω για να προωθήσω το δικό μου συμφέρον. Οι φοιτητές που φωνάζουν εναντίον των ιδιωτικών, κοιτάζουν τα δικά τους συμφέροντα. Έχουν δίκιο ή άδικο. Όχι, έχουν συμφέροντα. Αν κρίνω ότι τα συμφέροντά τους συμπίπτουν με τα δικά μου, είμαι μαζί τους, αλλιώς όχι.

 

Σε όλους τους τομείς της ανθρώπινης ζωής η νομοθεσία διαμορφώνεται ανάλογα με τις πιέσεις των οργανωμένων κοινωνικών ομάδων, δηλαδή ανάλογα με τα συμφέροντα των πιο ισχυρών τελικά.

Αυτό βέβαια δεν ισχύει για πράξεις που αποτελούν εγκλήματα με την καθημερινή έννοια του όρου (φόνοι, βιασμοί, κλοπές, ληστείες). Εκεί η νομοθεσία είναι ίδια πάντα σε όλες τις κοινωνίες, γιατί διαφορετικά δεν θα μπορούσε να υπάρχει κοινωνία. Θα ήταν ζούγκλα. Δεν μιλάω για αυτούς τους νόμους.

 

Ακριβώς όπως το είπες. Υγειονομικού ενδιαφέροντος. Είναι θέμα δικής μου υγείας να απαιτώ να μην εισπνέω τον καπνό του άλλου.

 

Και πολύ καλά κάνεις. Εμένα πάλι η δική σου απαίτηση δεν με αφορά (δηλαδή δεν έχω και εγώ την ίδια απαίτηση).

Αντιθέτως, έχω την απαίτηση να μπορώ να ικανοποιώ τον εθισμό μου, τη συνήθειά μου, όπως θέλεις πες το, και σε μια καφετέρια ή ένα εστιατόριο, όπως έκανα μέχρι τώρα ωραία και καλά. Δεν το κάνω για να σε βλάψω (αυτονόητο αυτό βέβαια).

 

Και εσένα αυτή η απαίτησή μου δεν σε αφορά προφανώς.

Μα θα μου πεις, η δική σου απαίτηση βλάπτει την υγεία μου, ενώ η δική μου απαίτηση δεν βλάπτει την υγεία σου, ίσα ίσα μάλιστα, μπορεί να σε ωφελήσει κιόλας.

Ναι, δεν βλάπτει την υγεία μου, βλάπτει όμως ένα δικαίωμα που είχα αναμφισβήτητα μέχρι χτες. Και ακριβώς σε αυτό αντιδρώ. Βρείτε ένα τρόπο που να μη θίγει κανένα. Γιατί από το ένα άκρο να περάσουμε τόσο ξαφνικά στο άλλο?

Ας υπάρξουν μαγαζιά καπνιστών και μη καπνιστών. Να δούμε τι θέλει ο λαός και η πλειοψηφία. Αυτή δεν κυβερνά????

Και βέβαια οι γελοιότητες τύπου: εγώ μόνος μου όντας στο δικό μου γραφείο, απαγορεύεται να καπνίσω......ε, αυτά τα αφήνω ασχολίαστα...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν ζούσα στη Γερμανία που όλα δουλεύουν ρολόι, θα δεχόμουν οι έλεγχοι να είναι εντατικοί και για το θέμα του καπνίσματος.

 

Δεν νομίζω στην Γερμανία να ήταν ανέκαθεν τέτοιος λαός. Από κάποια περίοδο και μετά βάλαν και αυτοί μυαλό και αλλάξαν νοοτροπία. Με το σκεπτικό δηλαδή που λες τότε η Ελλάδα είναι καταδικασμένη στο βάθος των αιώνων να είναι ένα αχούρι, ένα χάος ακυβερνησίας; Σωστά;

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις το άλμα λογικής που κάνεις. Αν όλοι σκεφτόμασταν έτσι τότε προφανώς δεν υπάρχει σωτηρία για την Ελλάδα. Αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Αν δεν συμμετέχουμε οι ίδιοι σε κάτι και περιμένουμε από τους άλλους τότε το πράγμα θα παραμείνει στάσιμο για πάντα. Δεν πάνε έτσι μπροστά οι κοινωνίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω στην Γερμανία να ήταν ανέκαθεν τέτοιος λαός. Από κάποια περίοδο και μετά βάλαν και αυτοί μυαλό και αλλάξαν νοοτροπία. Με το σκεπτικό δηλαδή που λες τότε η Ελλάδα είναι καταδικασμένη στο βάθος των αιώνων να είναι ένα αχούρι, ένα χάος ακυβερνησίας; Σωστά;

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις το άλμα λογικής που κάνεις. Αν όλοι σκεφτόμασταν έτσι τότε προφανώς δεν υπάρχει σωτηρία για την Ελλάδα. Αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Αν δεν συμμετέχουμε οι ίδιοι σε κάτι και περιμένουμε από τους άλλους τότε το πράγμα θα παραμείνει στάσιμο για πάντα. Δεν πάνε έτσι μπροστά οι κοινωνίες.

Εντάξει, τώρα βγαίνουμε εκτός θέματος, αλλά η Γερμανία ήταν πάντα Γερμανία. Ο ορισμός της πειθαρχείας.

 

Τώρα για τα υπόλοιπα, επιτρέψτε μου, αλλά θεωρώ ότι η απαγόρευση του καπνίσματος είναι μια ρύθμιση δευτερεύουσας σημασίας.

Υπάρχουν τόσα και τόσα που δεν λειτουργούν, που πραγματικά θα θεωρούσα ύποπτο, αν ο κρατικός μηχανισμός έδειχνε ιδιαίτερη ευαισθησία σε αυτό το θέμα, τη στιγμή που αμελεί πολλά άλλα σημαντικότερα και παλιότερα προβλήματα. Και μιλάω για γνωστά προβλήματα μη συμμόρφωσης με τους νόμους (φοροδιαφυγή, πολεοδομία, ΚΟΚ, διαφθορά δημοσίων υπαλλήλων κλπ κλπ).

 

Παιδιά, το κάπνισμα δεν είναι χασίς για να το απαγορεύσεις έτσι. Τα ναρκωτικά ποτέ δεν ήταν κοινωνικά αποδεκτά. Έτσι, η απαγόρευσή τους, ήρθε εντελώς φυσιολογικά.

Κοινωνικά όμως το κάπνισμα είναι τόσο πολύ αποδεκτό και συνδεδεμένο με τόσες δραστηριότητες που δεν έχεις το ηθικό δικαίωμα να το θέτεις με αυτόν τον τρόπο στο περιθώριο.

 

Φαντάσου για παράδειγμα, αύριο να απαγορευόταν η κατανάλωση ποτού σε δημόσιους χώρους, διότι, αν κάποιος μεθύσει μπορεί να προκαλέσει τσακωμούς με άλλους. Αν θέλεις να πίνεις, να πίνεις στο σπίτι σου.

 

Άλλες κοινωνίες το δέχτηκαν. Άλλες όχι. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι και αυτό είναι ωραίο. Στην Αμερική είχαν δεχτεί και την ποταπογόρευση την δεκαετία του 30 αν δεν κάνω λάθος.

Επιβλήθηκε ένας νόμος από την Ε.Ε (που ποτέ καμία ελληνική κυβέρνηση δεν θα έφτιαχνε από μόνη της) και βέβαια δεν μπορεί να εφαρμοστεί διότι εμείς εδώ είμαστε αλλιώς.

Τώρα, αν αποφασίσεις να το εφαρμόσεις με το βούρδουλα, οκ, θα το πετύχεις.

Ε και? Αυτό είναι το νόημα? οι νόμοι πρέπει να γίνονται αποδεκτοί από τους πολίτες, να τους δέχονται ως σωστούς και απαραίτητους, όχι να επιπβάλλονται με το ζόρι.

 

Αλήθεια, υπάρχει κάποια αξιόπιστη έρευνα για τις γνώμες του κόσμου? όχι σαν τις προπαγάνδες που λέγανε στις διαφημίσεις (90% υπερ του μέτρου).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τωρα το θεμα ειναι οτι η ελληνικη κοινωνια αντιμετωπιζει πολυ σοβαροτερα προβληματα απο το καπνισμα;Αυτο το ξεραμε.Πως συνδεεται αυτο με το οτι τα ρουχα μου μολις γυρισω απο καποια καφετερεια βρωμανε τσιγαριλα;Με το οτι δυσκολευομαι να αναπνευσω οταν μυριζω καπνο;Ποσο δυσκολο ειναι για τους Ελληνες να μην καπνιζουν εκει που απαγορευεται;Δεν μπορουν οι καταστηματαρχες να ορισουν μια "ακαπνη" περιοχη για τους μη καπνιζοντες;Πρεπει και σε αυτο το νομο να ψαξουμε για παραθυρακια;Και τελος, το κρατος κανει κατι για να διασφαλισει την επιβολη αυτου του μετρου η προτιμα να φαγωνομαστε μεταξυ μας;

 

 

(Ναι ολες οι ερωτησεις ειναι ρητορικες:lol:)

Link to comment
Share on other sites

Ε και? Αυτό είναι το νόημα? οι νόμοι πρέπει να γίνονται αποδεκτοί από τους πολίτες, να τους δέχονται ως σωστούς και απαραίτητους, όχι να επιπβάλλονται με το ζόρι.

 

Αλήθεια, υπάρχει κάποια αξιόπιστη έρευνα για τις γνώμες του κόσμου? όχι σαν τις προπαγάνδες που λέγανε στις διαφημίσεις (90% υπερ του μέτρου).

 

Προσωπικά θεωρώ τον νόμο και σωστό και απαραίτητο. Παίρνοντας ως στοιχείο τις απόψεις που εκφράζονται σε αυτό το topic, βλέπω ότι η πλειοψηφία έχει την ίδια γνώμη. Βέβαια αυτό δε θεωρείται 'αξιόπιστη έρευνα' όμως λέω το εξής: Χοντρικά έχουμε 45-50 % καπνιστές? Νομίζω ότι μάλλον και οι μισοί από αυτούς κρίνουν ως σωστό το μέτρο, άσχετα αν δεν τους είναι επιθυμητό. Εννοείται ότι αυτό που λέω δεν έχει στατιστική αξία, προσωπική εκτίμηση είναι. Πάντως εάν ποτέ γίνει έρευνα, δημοσκόπηση κτλ, θα εκπλαγώ αν προκύψει νούμερο κάτω του 75% που θα συμφωνούν με το μέτρο.

Γιατί δε βάζουμε εδώ μια δημοσκόπηση στην αρχή του θέματος?

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

@ lulukos

Γιατί? κάνει τίποτα για τον γείτονά μου που έχει κοτέτσι στην αυλή του και σκυλοβρωμάει όλο το τετράγωνο?

 

Προσωπικά θεωρώ τον νόμο και σωστό και απαραίτητο. Παίρνοντας ως στοιχείο τις απόψεις που εκφράζονται σε αυτό το topic, βλέπω ότι η πλειοψηφία έχει την ίδια γνώμη. Βέβαια αυτό δε θεωρείται 'αξιόπιστη έρευνα' όμως λέω το εξής: Χοντρικά έχουμε 45-50 % καπνιστές? Νομίζω ότι μάλλον και οι μισοί από αυτούς κρίνουν ως σωστό το μέτρο, άσχετα αν δεν τους είναι επιθυμητό. Εννοείται ότι αυτό που λέω δεν έχει στατιστική αξία, προσωπική εκτίμηση είναι. Πάντως εάν ποτέ γίνει έρευνα, δημοσκόπηση κτλ, θα εκπλαγώ αν προκύψει νούμερο κάτω του 75% που θα συμφωνούν με το μέτρο.

Γιατί δε βάζουμε εδώ μια δημοσκόπηση στην αρχή του θέματος?

 

Αν κρίνω από τη μαζικότατη μη εφαρμογή του νόμου, εγώ θα εκπλαγώ αν το ποσοστό αυτών που είναι υπερ είναι πάνω από 25%

Αλλά ούτε αυτό έχει στατιστική αξία...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γιατί? κάνει τίποτα για τον γείτονά μου που έχει κοτέτσι στην αυλή του και σκυλοβρωμάει όλο το τετράγωνο?

 

Σε κατοικημένη περιοχή κοτέτσι? Υπάρχει νόμος και γι αυτό. Λάθος σου αν το ανέχεσαι, γιατί περιμένεις από τους υπόλοιπους να κάνουν το ίδιο για το τσιγάρο?

When the sun is cold and black, when you wanna scream and shout, and the record plays the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

@ lulukos

Γιατί? κάνει τίποτα για τον γείτονά μου που έχει κοτέτσι στην αυλή του και σκυλοβρωμάει όλο το τετράγωνο?

 

Σε κατοικημένη περιοχή κοτέτσι? Υπάρχει νόμος και γι αυτό. Λάθος σου αν το ανέχεσαι, γιατί περιμένεις από τους υπόλοιπους να κάνουν το ίδιο για το τσιγάρο?

AΝ και με καλυψε ο axwell νομιζω πως ουσιαστικα μπαινεις σε εναν φαυλο κυκλο.

 

η βλαβεροτητα του τσιγαρου δεν ειναι κατι το οποιο ειναι υπο αμφισβητηση,ειναι κατι δεδομενο.

καθομαστε λοιπον και κουβεντιαζουμε τοσο καιρο για το δικαιωμα καποιου να επιβαρυνει την δικη μου υγεια με το ετσι θελω.

τα πραγματα ειναι απλα.ας γινουν μαγαζια αποκλειστικα για καπνιστες και αποκλειστικα για μη καπνιστες(αλλα δεν ειναι συμφερον)

εναλλακτικα ας κανουν μικρα γυαλινα κουτια,οπως στο αεροδρομιο του μοναζου-αν θυμαμαι καλα- οπου για να απολαυσει καποιος το τσιγαρο του θα πρεπει να στριμωχτει σε εναν στεναχωρο χωρο μαζι με ινδους,αραβες,κινεζουν,γερμανους,αγγλους κτλ κτλ

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...