Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το βασικότερο από όλα είναι , όχι το κόψιμο του τσιγάρου λόγω νόμου, αλλά το κόψιμο λόγω συνειδητοποίησης των τεράστιων προβλημάτων υγείας στους καπνιστές και στους γύρω τους.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το βασικότερο από όλα είναι , όχι το κόψιμο του τσιγάρου λόγω νόμου, αλλά το κόψιμο λόγω συνειδητοποίησης των τεράστιων προβλημάτων υγείας στους καπνιστές και στους γύρω τους.

 

Σε αυτό συμφωνούμε πιστεύω όλοι.

Και ακόμη πιο σημαντικό είναι τα νέα παιδιά να μην πέσουν σε αυτό το λάθος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο από όλα είναι , όχι το κόψιμο του τσιγάρου λόγω νόμου, αλλά το κόψιμο λόγω συνειδητοποίησης των τεράστιων προβλημάτων υγείας στους καπνιστές και στους γύρω τους.

Επειδή όμως δεν μπορούμε να περιμένουμε ποτέ θα το πάρουν απόφαση οι καπνιστές να το κόψουν έρχεται το κράτος και το απαγορευει στους χώρους που μπορει να βλάψει τους γύρω τους.Προσωπικά με αφήνουν παγερά αδιάφορο ποιοι είναι οι λόγοι που το κράτος θέσπισε το νομό,αν το έκανε για να βγάλει λεφτά από τα πρόστιμα ή όχι.Δεν είναι επιχειρημα αυτό.Αν και αμφιβάλλω πόσα πρόστιμα έχουν μπει μέχρι τώρα.Το κάπνισμα θα απαγορευτεί στους δημόσιους κλειστούς χώρους είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι.Από μας εξαρτάται.Ο νόμος θεωρητικά ισχύει αλλά μέχρι να αλλάξει η νοοτροπία ορισμένων θα πρέπει να μην τους επιτρέπουμε να καπνίζουν δίπλα μας στους χώρους που απαγορεύεται.Ούτε το ζητάς ευγενικά ούτε παρακαλάς.Το ΑΠΑΙΤΕΙΣ.Μια δυο, πού θα πάει,θα μάθουν να σέβονται.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως δεν μπορούμε να περιμένουμε ποτέ θα το πάρουν απόφαση οι καπνιστές να το κόψουν έρχεται το κράτος και το απαγορευει στους χώρους που μπορει να βλάψει τους γύρω τους.Προσωπικά με αφήνουν παγερά αδιάφορο ποιοι είναι οι λόγοι που το κράτος θέσπισε το νομό,αν το έκανε για να βγάλει λεφτά από τα πρόστιμα ή όχι.Δεν είναι επιχειρημα αυτό.Αν και αμφιβάλλω πόσα πρόστιμα έχουν μπει μέχρι τώρα.Το κάπνισμα θα απαγορευτεί στους δημόσιους κλειστούς χώρους είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι.Από μας εξαρτάται.Ο νόμος θεωρητικά ισχύει αλλά μέχρι να αλλάξει η νοοτροπία ορισμένων θα πρέπει να μην τους επιτρέπουμε να καπνίζουν δίπλα μας στους χώρους που απαγορεύεται.Ούτε το ζητάς ευγενικά ούτε παρακαλάς.Το ΑΠΑΙΤΕΙΣ.Μια δυο, πού θα πάει,θα μάθουν να σέβονται.

 

Όταν μου το επιτρέπει ο καταστηματάρχης, ποιός θα μου κάνει κουμάντο? ο τύπος από το διπλανό τραπέζι?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εχει πολυ πλακα!

μετραμε να δουμε ποιος εχει πιο πολλους υποστηρικτες!

μετραμε να δουμε ποιος ειναι πιο ψευτομαγκας και νταης!

 

Κανεις δεν μετραει το οτι αποδεδειγμενα το καπνισμα βλαπτει σοβαρα και με την γενικευμενη απαγορευση σε ολους τους χωρους πετυχαινεις:

1. αυτον που ηδη καπνιζει να το μειωσει στο ελαχιστο (κατι δεν ειναι κι αυτο??) ή ακομα και να μπει στη διαδικασια να το κοψει και

2. αποτρεπεις τον πιτσιρικά να ξεκινησει το καπνισμα αφου δεν θα μπορει να το παιξει μαγκας στη καφετερια το club και το σχολιο.

 

Σε 2-3 χρονια πιστευω θα εχουμε βγει απο την ψευτοκουλτουρα του δηθεν μαγκα καπνιστη που μας λανσαρε η TV και τα media και τα ποσοστα θα ειναι εντελως διαφορετικα οποτε αξιζει η προσπαθεια απο ολους μας κι οχι να το παιζουμε νταηδες ή να συγκρινομαστε με υποαναπτυκτες χωρες.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εχει πολυ πλακα!

μετραμε να δουμε ποιος εχει πιο πολλους υποστηρικτες!

μετραμε να δουμε ποιος ειναι πιο ψευτομαγκας και νταης!

 

Κανεις δεν μετραει το οτι αποδεδειγμενα το καπνισμα βλαπτει σοβαρα και με την γενικευμενη απαγορευση σε ολους τους χωρους πετυχαινεις:

1. αυτον που ηδη καπνιζει να το μειωσει στο ελαχιστο (κατι δεν ειναι κι αυτο??) ή ακομα και να μπει στη διαδικασια να το κοψει και

2. αποτρεπεις τον πιτσιρικά να ξεκινησει το καπνισμα αφου δεν θα μπορει να το παιξει μαγκας στη καφετερια το club και το σχολιο.

 

Σε 2-3 χρονια πιστευω θα εχουμε βγει απο την ψευτοκουλτουρα του δηθεν μαγκα καπνιστη που μας λανσαρε η TV και τα media και τα ποσοστα θα ειναι εντελως διαφορετικα οποτε αξιζει η προσπαθεια απο ολους μας κι οχι να το παιζουμε νταηδες ή να συγκρινομαστε με υποαναπτυκτες χωρες.

 

 

Επειδή προφανώς δεν καπνίζεις δεν μπορείς και να καταλάβεις.

Δεν θα μειώσω στο ελάχιστο το τσιγάρο, τις εξόδους μου θα μειώσω.

Δεν είναι το ίδιο με το να μου απαγορεύουν να μασάω τσίχλα.

Δεν θα πεθάνω αν δεν καπνίσω για 2-3 ώρες, αλλά δεν θα διασκεδάσω κιόλας.

Είναι μεγάλο πρόβλημα που όσοι δεν καπνίζεται δεν μπορείται να το καταλάβαιτε, αλλά νομίζεται ότι ο καπνιστής θέλει απλά να το παίξει μάγκας.

Δεν είναι έτσι.

 

Αν πραγματικά εφαρμοστεί ο νόμος εγώ και πολλοί άλλοι θα σταματήσουμε να πηγαίνουμε εκεί που δεν μπορούμε να καπνίσουμε.

 

Και όπως καταλαβαίνεις, αυτό δεν είναι κίνητρο για να κόψει κάποιος το κάπνισμα. Αν ήταν θα το έκοβε για πολύ σοβαρότερους λόγους υγείας.

Είναι απλά τρόπος περιθωριοποίησης και απομόνωσης των καπνιστών, πράγμα που όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να μείνει έτσι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχαν σε όλα τα μαγαζιά σωστοί εξαερισμοί και ο αέρας ανακυκλωνόταν,δεν θα υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα.Αυτό να εφαρμόσουν και να αφήσουν τις απαγορεύσεις.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο οι καπνιστές της Ελλάδας είναι οι μόνοι που αντιδρούν τόσο και μιλούν για ρατσιστικά μέτρα; Προσωπικά είδα σε πολλές χώρες της ΕΕ τους καπνιστές να σηκώνονται, να βγαίνουν έξω στο κρύο και τη βροχή και να καπνίζουν. Δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται.

 

Κ.Ι.: Το κάπνισμα βλάπτει όχι μόνον αυτόν που καπνίζει, αλλά και αυτόν που δεν καπνίζει και κάθεται δίπλα. Και είναι δικαίωμα αυτού που δεν καπνίζει, να μην βλάπτεται επειδή ο δίπλα του καπνίζει. Λογικό δεν είναι; Τόσο δύσκολο είναι στην κατανόηση;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά τρόπος περιθωριοποίησης και απομόνωσης των καπνιστών, πράγμα που όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να μείνει έτσι.

 

 

 

σορυ κι ολασ...αλλα δεν εχω ξανακουσει πιο ηλιθιο ισχυρισμο!!!!!!

οντωσ πρωην καπνιστρια καταλαβαινω τον "εθισμο" στο τσιγαρο και την αρνηση τησ "επιβολησ" τησ απαγορευσησ γιατι ουσιαστικα αυτο ειναι για τουσ καπνιστεσ

 

αλλα δεν ειναι καθολου παραλογο να θελω εγω οπωσ και μεγαλο ποσοστο πολιτων να μπορουμε να βγουμε και να μην μυριζουμε φουγαρα!!!

δεν θα σου αναφερω καν το θεμα τησ υγεια γιατι ο καθενας κρινει οτι ειναι σωστο για τον εαυτο του!!!

και το ολο το θεμα τησ μαγκιασ με την αρνηση εχει πια παλιωσει...περιμενω πωσ και πωσ να αρχισει ουσιαστικα η απαγορευση

τοτε θελω να σασ δω παλικαρια οταν θα αρχισουν τα πρωτα προστιμα!!!!

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν μου το επιτρέπει ο καταστηματάρχης, ποιός θα μου κάνει κουμάντο? ο τύπος από το διπλανό τραπέζι?

Δεν μπορεί ο καταστηματάρχης να στο επιτρέψει.Ο καταστηματάρχης δεν είναι πάνω από το νόμο.Η μόνη περίπτωση να στο επιτρέψει ο καταστηματάρχης είναι αν το μαγαζί του είναι για καπνιστές έχοντας πάρει την ειδική άδεια.Σε καμία άλλη περίπτωση δεν μπορεί να στο επιτρέψει ο καταστηματάρχης.Οκ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επαναλάβω παλαιότερο ερώτημα σε αυτό το forum.

 

Εσείς οι καπνιστές καπνίζεται στο σπίτι σας, δίπλα και πάνω στα παιδιά σας?

 

μήπως δίπλα και πάνω στην έγκυο γυναίκα σας?

 

μήπως δίπλα ή πάνω σε κάποιον επισκέπτη που έρχεται σπίτι σας ?

 

όταν εσείς πάτε επίσκεψη σε άλλο σπίτι, ρωτάτε τους οικοδεσπότες αν μπορείτε να καπνίσετε (μήπως και ενοχλούνται)?

 

εκει λοιπόν γιατι δεν σας πειράζει να βγαίνετε στο μπαλκόνι να καπνίζεται? δεν σας πειράζει εκεί να ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΕΙΣΤΕ?

 

Αρα και εσεις καταλαβαίνεται(κατα περίπτωση και κατα το δοκούν) πότε πρέπει και πότε δεν πρέπει να εκδηλώνεται αυτή την κακή συνήθεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί ο καταστηματάρχης να στο επιτρέψει.Ο καταστηματάρχης δεν είναι πάνω από το νόμο.Η μόνη περίπτωση να στο επιτρέψει ο καταστηματάρχης είναι αν το μαγαζί του είναι για καπνιστές έχοντας πάρει την ειδική άδεια.Σε καμία άλλη περίπτωση δεν μπορεί να στο επιτρέψει ο καταστηματάρχης.Οκ?

 

Ότανρωτάω αυτόν που έχει το μαγαζί αν μπορώ να καπνίσω και μου λέει "βεβαίως, φυσικά και οπωσδήποτε" τότε καπνίζω.

 

Σιγά μην του ζητήσω και την άδεια λειτουργίας του καταστήματος για να δώ αν είναι για καπνίζοντες ή όχι.

Δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα.

 

@melontas

 

Όχι φίλε μου, δεν κάνουμε τίποτα από όλα αυτά που λες.

Και στο σπίτι μας καπνίζουμε, και σε όσα σπίτια αυτοί που μένουν δεν θέλουν καπνιστές, τότε να αλλάξουν παρέες....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ότανρωτάω αυτόν που έχει το μαγαζί αν μπορώ να καπνίσω και μου λέει "βεβαίως, φυσικά και οπωσδήποτε" τότε καπνίζω.

 

Σιγά μην του ζητήσω και την άδεια λειτουργίας του καταστήματος για να δώ αν είναι για καπνίζοντες ή όχι.

Δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα.Όχι φίλε μου, δεν κάνουμε τίποτα από όλα αυτά που λες.

Αυτο που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι δεν εξαρτάται από τον καταστηματάρχη το αν μπορείς να καπνισεις μέσα στο μαγαζί.

Είναι σαν να μου λες "Τον γράφω στα παλιά μου τα παπούτσια το νομό αφού μ΄αφηνει ο καταστηματάρχης να καπνισω στο μαγαζί του".Αυτό λες??

Όχι φίλε μου, δεν κάνουμε τίποτα από όλα αυτά που λες.

Και στο σπίτι μας καπνίζουμε, και σε όσα σπίτια αυτοί που μένουν δεν θέλουν καπνιστές, τότε να αλλάξουν παρέες....

Δηλαδή αν ενα άτομο από τη παρέα σου σού ζητήσει να βγεις έξω να καπνισεις θα του πεις να φύγει και να αλλάξει παρέα??

 

Να φύγετε να πάτε αλλού:lol:

Όταν ο εθισμός ξεπερνάει τη λογική..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι δεν εξαρτάται από τον καταστηματάρχη το αν μπορείς να καπνισεις μέσα στο μαγαζί.

Είναι σαν να μου λες "Τον γράφω στα παλιά μου τα παπούτσια το νομό αφού μ΄αφηνει ο καταστηματάρχης να καπνισω στο μαγαζί του".Αυτό λες??

 

Δηλαδή αν ενα άτομο από τη παρέα σου σού ζητήσει να βγεις έξω να καπνισεις θα του πεις να φύγει και να αλλάξει παρέα??

 

Να φύγετε να πάτε αλλού:lol:

Όταν ο εθισμός ξεπερνάει τη λογική..

 

 

Λέω ότι εγώ σαν ένας απλός πελάτης δεν μπορώ να ξέρω αν κάποιο κατάστημα είναι ή όχι για καπνιστές, ούτε τα τετραγωνικά του, ούτε όλα τα ειδικότερα. Γι αυτό ρωτάω αυτόν που το έχει και αναλόγως πράττω.

Λέω κάτι παράλογο??

 

 

Όσο για την παρέα μου, υπάρχει άριστη συνεννόηση, μην ανησυχείς.

 

 

Περαιτέρω: όσοι περιμένετε να αρχίσει ο νόμος να εφαρμόζεται κανονικά, μάλλον θα περιμένετε πολύ ακόμα.

Ο νόμος δεν εφαρμόζεται όχι επειδή κάποιοι καπνιστές δεν τον σέβονται, αλλά διότι η εφαρμογή του θα έχει σοβαρές και άμεσες οικονομικές συνέπειες. Τα νυχτερινά κέντρα - μπαράκια - καφετέριες θα ερημώσουν και θα κλείσουν. Οι καταστηματάρχες θα την πληρώσουν και κανείς άλλος.

 

 

Όταν με το κακό θα αρχίσουν να πέφτουν τα πρόστιμα, (αν αρχίσουν) εγώ θα είμαι σπίτι μου, με ποπ κόρν, φίλους και αμέτρητα τσιγάρα.

Ο καθένας εκεί που μπορεί να περνάει καλά και ευχάριστα...:)

 

Και για να μην τα πολυλογούμε, είμαι κατά την απαγόρευσης γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.

Και η στάση του καθενός απένταντι στους νόμους (για το πώς θα πρέπει να είναι οι νόμοι δηλαδή) φυσικά και εξαρτάται άμεσα από τα συμφέροντά του. Αυτό είναι απολύτως λογικό, ανθρώπινο και θεμιτό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λέω ότι εγώ σαν ένας απλός πελάτης δεν μπορώ να ξέρω αν κάποιο κατάστημα είναι ή όχι για καπνιστές, ούτε τα τετραγωνικά του, ούτε όλα τα ειδικότερα. Γι αυτό ρωτάω αυτόν που το έχει και αναλόγως πράττω.

Λέω κάτι παράλογο??

 

Όχι. Αλλά ο καταστημάρχης όπως κι εσύ, το συμφέρον του κοιτάει. Όταν το συμφέρον του θα είναι να μην του επιβάλλεται πρόστιμο επειδή εσύ καπνίζεις, θα σου πει ότι απαγορεύεται.

 

Περαιτέρω: όσοι περιμένετε να αρχίσει ο νόμος να εφαρμόζεται κανονικά, μάλλον θα περιμένετε πολύ ακόμα.

Ο νόμος δεν εφαρμόζεται όχι επειδή κάποιοι καπνιστές δεν τον σέβονται, αλλά διότι η εφαρμογή του θα έχει σοβαρές και άμεσες οικονομικές συνέπειες. Τα νυχτερινά κέντρα - μπαράκια - καφετέριες θα ερημώσουν και θα κλείσουν. Οι καταστηματάρχες θα την πληρώσουν και κανείς άλλος.

 

Μπορεί. Αλλά είναι η Ελλάδα η μοναδική χώρα στον κόσμο που θα πληγεί οικονομικά εάν περάσει το μέτρο; Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Αγγλία, ΗΠΑ κλπ. δεν πλήγηκαν, μόνο εμείς θα έχουμε «οικονομικές συνέπειες»;

 

Και για να μην τα πολυλογούμε, είμαι κατά την απαγόρευσης γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.

 

Γιατί δεν σε συμφέρει; Θίγεται η υγεία σου με το να μην καπνίζεις;

 

Και η στάση του καθενός απένταντι στους νόμους (για το πώς θα πρέπει να είναι οι νόμοι δηλαδή) φυσικά και εξαρτάται άμεσα από το συμφέρον του. Αυτό είναι απολύτως λογικό, ανθρώπινο και θεμιτό.

 

Κι εγώ θεωρώ ότι οι νόμοι που ορίζουν ότι αν κλέψω τράπεζα θα πάω φυλακή, θίγουν το συμφέρον μου. Είναι αυτό «απολύτως λογικό, ανθρώπινο και θεμίτο»; :confused:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ddr2, για να τελειώνουμε. Το να βγεις έξω για 3 λεπτά όπως κάνουν οι Ιταλοί (όχι, δεν κάθονται σπίτι με ποπκορν και ούτε έπεσαν έξω τα μπαρ/καφε όπως ισχυρίζεσαι αυθαίρετα) είναι βάρβαρο και ταλαιπωρία για σένα; Με υπηρέτριες και υπερπροστατευτική μαμά μεγάλωσες;

 

Το να καπνίζεις δίπλα σε παιδιά είναι τεράστια καφρίλα, by the way.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αλλά ο καταστημάρχης όπως κι εσύ, το συμφέρον του κοιτάει. Όταν το συμφέρον του θα είναι να μην του επιβάλλεται πρόστιμο επειδή εσύ καπνίζεις, θα σου πει ότι απαγορεύεται.

 

Αμφιβάλλεις ότι θα γίνει όπως και με την Πολεοδομεία για παράδειγμα.

Και εδώ που τα λέμε, καλύτερα να διορθωθούν πρώτα τόσα και τόσα άλλα και αυτό στο τέλος (η διαβάθμιση είναι δική μου αξιολογική κρίση καθαρά).

 

 

Μπορεί. Αλλά είναι η Ελλάδα η μοναδική χώρα στον κόσμο που θα πληγεί οικονομικά εάν περάσει το μέτρο; Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Αγγλία, ΗΠΑ κλπ. δεν πλήγηκαν, μόνο εμείς θα έχουμε «οικονομικές συνέπειες»;

 

Ξέρω γω? Απλά λέω πώς σκέπτονται οι εδώ μαγαζάτορες. και δεν νομίζω ότι έχουν άδικο.

 

 

Γιατί δεν σε συμφέρει; Θίγεται η υγεία σου με το να μην καπνίζεις;

 

Αυτό αφορά ένα γενικότερο θέμα διακοπής του καπνίσματος που μπορεί να απασχολεί ή όχι κάποιον που καπνίζει.

Αλλά προς το παρόν, επειδή ακόμα καπνίζω, αυτό που με συμφέρει είναι να μπορώ να το κάνω παντού, ή τουλάχιστον, όπου μπορούσα μέχρι χτες. Κάθε αντίθετη ρύθμιση μου δημιουργεί πρόβλημα.

 

 

 

Κι εγώ θεωρώ ότι οι νόμοι που ορίζουν ότι αν κλέψω τράπεζα θα πάω φυλακή, θίγουν το συμφέρον μου. Είναι αυτό «απολύτως λογικό, ανθρώπινο και θεμίτο»; :confused:

 

Προφανώς, δεν μιλάω για νόμους που είναι κοινοί σε όλες τις έννομες τάξεις, σε όλα τα κράτη και σε όλες τις εποχές, λόγω την έντονης ηθικής και κοινωνικής απαξίας κάποιων πράξεων , με λίγα λόγια δεν μιλάω για εγκλήματα, μιλάω για όλα τα υπόλοιπα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι στιγμής οπουδήποτε και να πάω το μέτρο είναι σα να μην εφαρμόστηκε ποτέ. Δυστυχώς.

Πολύ φοβάμαι ότι δεν έχουμε την Παιδεία ή την ωριμότητα να υπακούσουμε ούτε στο νόμο, ούτε να σεβαστούμε τον συνάνθρωπο που δεν θέλει να αναπνέει το δηλητήριο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ... τα έχουμε πει , αλλά πρέπει να τα λέμε συχνά για να τα εμπεδώσουμε!

ΟΠΟΥ έχει παρθεί το μέτρο στο εξωτερικό (πλην ελάχιστων περιπτώσεων) το έχουν δεχτεί θετικά και μάλιστα από ιατρικής πλευράς , έχει επιστημονικά αποδειχθεί ότι το μέτρο έχει μειώσει πολλά προβλήματα που προκαλούσε το τσιγάρο!

(...μην μπούμε σε λεπτομέρειες....)

ΕΔΩ όμως στο Ελλαδιστάν , ο ΚαφροΈλλην (ναι , βάζω και μένα μέσα) ... ΘΕΛΕΙ να έχει έναν μπαμπούλα από πάνω , θέλει έναν μπάτσο από πάνω , θέλει έναν που θα του κόψει κλήση και θα πληρώσει για να μάθει , θέλει κάποιον να τον επιβλέπει , να του κάνει παρατήρηση , να , να , να ... καταλάβατε τι εννοώ!

ΟΠΟΥ έχω πάει από τότε που ξεκίνησε το μέτρο ... το 90% ΔΕΝ το εφαρμόζει!!!

Και μιλάμε για μεγάλα - γνωστά μαγαζιά , κέντρα , εστιατόρια, club, νοσοκομεία (κάντε μια βόλτα στα γραφεία και θα γελάσετε)! (μιλάω για Αθήνα-Χανιά-Ηράκλειο .. εκεί τριγυρνάω)

Το τελευταίο πρόσφατο είναι χθες σε ένα κέντρο-εστιατόριο ... 10 άτομα έξω εφάρμοζαν το μέτρο και κάπνιζαν έξω , 300+ μέσα είχαν κάνει τεκέ το μαγαζί!

Μετά πήγα σε 2 μεγάλα club ... ΟΛΟΙ κάπνιζαν μέσα!!!!

Δηλαδή να καταλάβω ... πρέπει να γίνω Αρτέμης Μάτσας?? Πρέπει να γίνω χαφιές και ν' αρχίσω τα τηλέφωνα καταγγελίες?? Αυτό μας προτρέπει το μέτρο αυτό να κάνουμε??

Δεν έπρεπε κάθε βράδυ να κάνουν "σαφάρι" οι "ράμπο" του συγκεκριμένου μέτρου και να κόβουν κλήσεις και κ@λους???

Για το θέμα του Έλληνα και το ότι ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ μας έπρεπε να εφαρμόζουμε το μέτρο ... δεν το αναφέρω καν , γιατί δεν υφίσταται !!!

Είναι θέμα παιδείας και (α)καλλιέργειας του Νεοέλληνα ....

Εγώ προσωπικά το μέτρο ΔΕΝ το βλέπω να εφαρμόζεται , πλην ελάχιστων περιπτώσεων!

ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΟΛΕ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ... τα έχουμε πει , αλλά πρέπει να τα λέμε συχνά για να τα εμπεδώσουμε!

ΟΠΟΥ έχει παρθεί το μέτρο στο εξωτερικό (πλην ελάχιστων περιπτώσεων) το έχουν δεχτεί θετικά και μάλιστα από ιατρικής πλευράς , έχει επιστημονικά αποδειχθεί ότι το μέτρο έχει μειώσει πολλά προβλήματα που προκαλούσε το τσιγάρο!

(...μην μπούμε σε λεπτομέρειες....)

ΕΔΩ όμως στο Ελλαδιστάν , ο ΚαφροΈλλην (ναι , βάζω και μένα μέσα) ... ΘΕΛΕΙ να έχει έναν μπαμπούλα από πάνω , θέλει έναν μπάτσο από πάνω , θέλει έναν που θα του κόψει κλήση και θα πληρώσει για να μάθει , θέλει κάποιον να τον επιβλέπει , να του κάνει παρατήρηση , να , να , να ... καταλάβατε τι εννοώ!

ΟΠΟΥ έχω πάει από τότε που ξεκίνησε το μέτρο ... το 90% ΔΕΝ το εφαρμόζει!!!

Και μιλάμε για μεγάλα - γνωστά μαγαζιά , κέντρα , εστιατόρια, club, νοσοκομεία (κάντε μια βόλτα στα γραφεία και θα γελάσετε)! (μιλάω για Αθήνα-Χανιά-Ηράκλειο .. εκεί τριγυρνάω)

Το τελευταίο πρόσφατο είναι χθες σε ένα κέντρο-εστιατόριο ... 10 άτομα έξω εφάρμοζαν το μέτρο και κάπνιζαν έξω , 300+ μέσα είχαν κάνει τεκέ το μαγαζί!

Μετά πήγα σε 2 μεγάλα club ... ΟΛΟΙ κάπνιζαν μέσα!!!!

Δηλαδή να καταλάβω ... πρέπει να γίνω Αρτέμης Μάτσας?? Πρέπει να γίνω χαφιές και ν' αρχίσω τα τηλέφωνα καταγγελίες?? Αυτό μας προτρέπει το μέτρο αυτό να κάνουμε??

Δεν έπρεπε κάθε βράδυ να κάνουν "σαφάρι" οι "ράμπο" του συγκεκριμένου μέτρου και να κόβουν κλήσεις και κ@λους???

Για το θέμα του Έλληνα και το ότι ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ μας έπρεπε να εφαρμόζουμε το μέτρο ... δεν το αναφέρω καν , γιατί δεν υφίσταται !!!

Εγώ προσωπικά το μέτρο ΔΕΝ το βλέπω να εφαρμόζεται , πλην ελάχιστων περιπτώσεων!

ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΟΛΕ!!!!!

 

Ναι, έτσι είναι όπως τα λές. Άλλο που εμένα με συμφέρει αυτό που γίνεται σήμερα.

 

Αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη, προηγούνται άλλα πιο σπουδαία.

Ας κάνουν σαφάρι πρώτα οι ράμπο τις Εφορίας στα μεγάλα ψάρια (και μετά στα μικρά) και μετά βλέπουμε για το τσιγάρο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

...

 

Κοίτα, έτσι ********* που το έκαναν το μέτρο οι καθυστερημένοι αντιπρόσωποι του λαού, λογικό να μην εφαρμόζεται.

 

ΠΛΗΡΗΣ απαγόρευση και τέλος. Η πλειοψηφία είναι υπέρ του μέτρου. Κι αν ο ddr2 μείνει σπίτι του με ποπκορν, ε, τι να κάνουμε, θα αναγκαστούμε -με βαριά καρδιά- να διασκεδάσουμε χωρίς αυτόν... :(

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε Γιάννη και το μεγάλο πρόβλημα αυτής της χώρας είναι πως γενικά είμαστε έτσι και με άλλα πράγματα... γι' αυτό και για πολλές δεκαετίες ακόμα θα είμαστε ουραγός της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε όλα τα θέματα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι είναι όπως τα λές. Άλλο που εμένα με συμφέρει αυτό που γίνεται σήμερα.

 

Αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη, προηγούνται άλλα πιο σπουδαία.

Ας κάνουν σαφάρι πρώτα οι ράμπο τις Εφορίας στα μεγάλα ψάρια (και μετά στα μικρά) και μετά βλέπουμε για το τσιγάρο.

 

Βασικά ναι, να μην κάνουμε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ μέχρι να σταματήσει η φοροδιαφυγή. ΗΜΑΡΤΟΝ με αυτό το δήθεν επιχείρημα, το έχουμε καταρρίψει 782366 φορές κι ακόμα το χρησιμοποιείς.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, έτσι ********* που το έκαναν το μέτρο οι καθυστερημένοι αντιπρόσωποι του λαού, λογικό να μην εφαρμόζεται.

 

ΠΛΗΡΗΣ απαγόρευση και τέλος. Η πλειοψηφία είναι υπέρ του μέτρου....

 

+1 ...σωστά τα λες φίλε , αλλά μας ακούει κανείς??? Θ' αλλάξει κάτι? Θα γίνει τροποποίηση του μέτρου?

Θ' αρχίσουν να κόβονται κλήσεις επιτέλους? .. θα , θα , θα ???

 

Άστα να πάνε Γιάννη και το μεγάλο πρόβλημα αυτής της χώρας είναι πως γενικά είμαστε έτσι και με άλλα πράγματα... γι' αυτό και για πολλές δεκαετίες ακόμα θα είμαστε ουραγός της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε όλα τα θέματα.

 

:( ... έτσι ακριβώς είναι φίλε Alexel ... στον πάτο ως συνήθως!!!

 

Βασικά ναι, να μην κάνουμε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ μέχρι να σταματήσει η φοροδιαφυγή. ΗΜΑΡΤΟΝ με αυτό το δήθεν επιχείρημα, το έχουμε καταρρίψει 782366 φορές κι ακόμα το χρησιμοποιείς.

 

+10000000 ... δεν είναι δικαιολογία ότι υπάρχουν και άλλα προβλήματα!

Κάθε ένα πρέπει να λυθεί με άσχετη σειρά και προτεραιότητα!!!!

Όλα στο ίδιο καζάνι είναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ναι, να μην κάνουμε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ μέχρι να σταματήσει η φοροδιαφυγή. ΗΜΑΡΤΟΝ με αυτό το δήθεν επιχείρημα, το έχουμε καταρρίψει 782366 φορές κι ακόμα το χρησιμοποιείς.

 

Μα δεν βλέπω να χτυπιέται κανείς για όλα τα άλλα, παρά μόνο για το τσιγάρο.

Και όλοι εσείς που κατηγορείτε τους Έλληνες για καφρίλα, απείθεια, αγένεια κλπ κλπ, σίγουρα (δηλαδή είναι μαθηματικά βέβαιο) εμπίπτετε / εμπίπτουμε, σε κάποια άλλη κατηγορία παρανομούντων Ελλήνων που είναι πολύ πιο σοβαρή.

 

Φοροδιαφυγή, λαδώματα, βύσματα στο στρατό,πολιτικά βύσματα, επικίνδυνη οδήγηση και πόσα άλλα

Όλοι μας κάτι από τα παραπάνω τα έχουμε κάνει, ή τα κάνουμε κατ΄ εξακολούθηση. Αλλά όταν ένα μέτρο που μας αρέσει και μας συμφέρει δεν εφαρμόζεται, ακριβώς λόγω της παραπάνω νοοτροπίας, την οποία και οι ίδιοι έχουμε, τότε το παίζουμε νομιμόφρονες. "είναι νόμος και πρέπει να εφαρμοστεί"

Έλεος πια με την υποκρισία!!!!!

Σας βεβαιώ, ότι αν αρχίσουν να εφαρμοζονται όλοι οι νόμοι , όπως πρέπει, θα πρέπει να αλλάξουμε χώρα....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...