Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μακάρι αλλά δεν πιστεύω οτι θα υπάρξει ολική απαγόρευση του καπνίσματος, ειδικά που σε μια χώρα όπως η Ελλάδα όπου καπνίζουν οι περισσότεροι. Μακάρι το υπουργείο υγείας να έχει την γενναιότητα να πάρει τέτοιο μέτρο αλλά το βλέπω δύσκολο. Θα δούμε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μακάρι αλλά δεν πιστεύω οτι θα υπάρξει ολική απαγόρευση του καπνίσματος, ειδικά που σε μια χώρα όπως η Ελλάδα όπου καπνίζουν οι περισσότεροι. Μακάρι το υπουργείο υγείας να έχει την γενναιότητα να πάρει τέτοιο μέτρο αλλά το βλέπω δύσκολο. Θα δούμε.

 

ΔΕΝ είναι πλειοψηφία οι καπνιστές, ακόμα και στην Ελλάδα. Καπνίζει το 42% των ενήλικων.

 

http://snus-news.blogspot.com/2009/04/april-2-2009-european-statistical.html

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να επιβληθει ολικη απαγορευση. μονο ετσι θα τηρηθει το μετρο και θα σταματησουμε επιτελους εμεις οι μη καπνιστες να ταλαιπωρουμαστε σε καθε εξοδο μας

Ναι, και να ταλαιπωρουμαστε εμεις οι καπνιστες. Ωραιοι ειστε.

Εντυπωσιαζομαι ποσο νομιμοφρονες μπορει να γινουν μερικοι, οταν τους συμφερει ο νομος.

 

Ρε καλα που εδω ειμαστε Ελλαδα....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και να ταλαιπωρουμαστε εμεις οι καπνιστες. Ωραιοι ειστε.

Εντυπωσιαζομαι ποσο νομιμοφρονες μπορει να γινουν μερικοι, οταν τους συμφερει ο νομος.

 

Ρε καλα που εδω ειμαστε Ελλαδα....

 

μα δεν προσπαθω να ριξω εσενα που καπνιζεις. καλα κανεις και ειναι δικαιωμα σου. γιατι ομως να δημιουργειται προβλημα σε μενα απο μια ενοχλητικη δικια σου συνηθεια?

ελλαδα ειμαστε και πολυ συντομα θα ευθυγραμιστουμε με την υπολοιπη ευρωπη. δεν θα αργησει η μερα που θα απαγορευθει πληρως το καπνισμα, να εισαι σιγορος γιαυτο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κόψτε το , το ρημάδι να βρείτε την υγειά σας. :)

 

 

 

Εχω να καπνίσω 18 μέρες και είμαι καλά. !! :D

 

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είναι πλειοψηφία οι καπνιστές, ακόμα και στην Ελλάδα. Καπνίζει το 42% των ενήλικων.

 

http://snus-news.blogspot.com/2009/04/april-2-2009-european-statistical.html

 

Μου κάνει εντύπωση το ποσοστό που αναφέρεις. Φαντάσου ότι τόσο στο δρόμο όσο και στη σχολή όσο και στην δουλειά μου, έβλεπα και βλέπω 3 στους 4 να καπνίζουν...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Αν οι καπνιστές "φωνάζουν" υπέρ των δικαιωμάτων χρήσης του τσιγάρου, που στο κάτω κάτω της γραφής ενοχλεί εμάς που βρισκόμαστε δίπλα τους όταν καπνίζουν, και που στο τέλος μπορεί να επιβαρύνει παθητικά έστω και σε ελάχιστο του ελαχίστου , τον οργανισμό μας, τότε τι θα έπρεπε να πουν και χρήστες ναρκωτικών ουσιών , που αυτό που κάνουν επιβαρύνει αποκλειστικά τον εαυτό τους.

 

Άρα θα έπρεπε και αυτοί ελεύθερα να κάνουν τη χρήση τους, οπουδήποτε, όπως οπουδήποτε ανάβει κανείς ένα τσιγάρο.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση το ποσοστό που αναφέρεις. Φαντάσου ότι τόσο στο δρόμο όσο και στη σχολή όσο και στην δουλειά μου, έβλεπα και βλέπω 3 στους 4 να καπνίζουν...

 

αν με ρωτουσαν εμενα ποιο πιστευω οτι ειναι το ποσοστο των καπνιστων, θα ελεγα 75%

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι προκλητικό οι καπνιστές να μιλάνε για ταλαιπωρία επειδή δεν μπορούν να καπνίσουν! Μέχρι προσφάτως την ταλαιπωρία την είχαμε εμείς και μάλιστα αδίκως. Οι μη καπνιστές δεν είχαν ουσιαστικά κανένα δικαίωμα και κανένα τρόπο να βρουν το δίκιο τους καθότι οι καπνιστές με την ανοχή της πολιτείας κάπνιζαν όπου ήθελαν, όπως ήθελαν. Τώρα πια υπάρχει ένας νόμος να τους υποστηρίζει έστω και στον όποιο βαθμό το κάνει. Οπότε οι καπνιστές δεν δικαιούνται να μιλάνε ούτε για καταπίεση των δικαιωμάτων τους, ούτε για τίποτα αφού κάνανε ο,τι θέλανε μέχρι τώρα.

Βεβαίως και είναι δικαίωμα κάποιου να καπνίζει αλλά η διαφορά με την περίπτωση του καπνίσματος είναι οτι λόγω εκπομπής καπνού, το "δικαίωμα" του ενός επηρεάζει το δικαίωμα του άλλου που σε καμία περίπτωση δεν υποχρεούται να εισπνέει τον καπνό, την στιγμή μάλιστα που αυτός είναι αποδεδειγμένα βλαβερός.

Ακόμα και στον ανοιχτό χώρο των καταστημάτων όταν κάποιος σε διπλανό τραπέζι καπνίζει ο καπνός μεταφέρεται με τον αέρα και στα γύρω τραπέζια οπότε λογικό είναι να απαγορευτεί κάποια στιγμή και εκεί το κάπνισμα.

Δικαιώματα μπορεί να απαιτεί κάποιος εφόσον αυτό που κάνει δεν βλάπτει τους γύρω του, εφόσον τους βλάπτει τότε σαφώς και δεν έχει δικαίωμα να το κάνει και βέβαια αυτό αφορά δημόσιους χώρους που υπάρχει και άλλος κόσμος.

Αυτή είναι η πραγματικότητα και όσοι καπνιστές δεν το παραδέχονται απλά δεν μιλάνε οι ίδιοι αλλά μιλάει ο εθισμός τους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και να ταλαιπωρουμαστε εμεις οι καπνιστες.

 

Δεν σε έστειλαν στην Μακρόνησο, έξω απ' το μαγαζί για 3 λεπτά σου είπαν να πας. Δεν ήξερα ότι η νικοτίνη επηρεάζει τις ανθρώπινες αντοχές (για να το πω ευγενικά).

 

Απορώ γιατί δεν καταλαβαίνετε το πιο απλό πράγμα: Η ελευθερία μας σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία των άλλων. Εσύ νομίζεις ότι μπορείς να βλάψεις τους άλλους και οι άλλοι να το δεχθούν έτσι απλά; Υπάρχει τρόπος ΚΑΙ να καπνίσεις ΚΑΙ να μην βλάπτεις τους άλλους κι αυτό είναι η λύση.

 

αν με ρωτουσαν εμενα ποιο πιστευω οτι ειναι το ποσοστο των καπνιστων, θα ελεγα 75%

 

Καλά, την επόμενη φορά που η eurostat βγάλει κάποια σχετική έρευνα, θα τους πω πως 2 users του myphone μου είπαν πως 3 στους 4 Έλληνες καπνίζουν. Σοβαρά όμως, οι προσωπικές σας εμπειρίες δεν είναι απαραίτητα αντιπροσωπευτικές του συνόλου.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν οι καπνιστές "φωνάζουν" υπέρ των δικαιωμάτων χρήσης του τσιγάρου, που στο κάτω κάτω της γραφής ενοχλεί εμάς που βρισκόμαστε δίπλα τους όταν καπνίζουν, και που στο τέλος μπορεί να επιβαρύνει παθητικά έστω και σε ελάχιστο του ελαχίστου , τον οργανισμό μας,

Δεν θελω να φανω εριστικος, αλλα βλεπω οτι τα επιχειρηματα αυτα δεν στεκουν. Μου λες καπνιζω και ετσι επιβαρυνω τον οργανισμο σου, αρα δεν θα πρεπει να καπνιζω κοντα σου.

Σου απαντω: οδηγεις και η εξατμιση του οχηματος σου επιβαρυνει τον οργανισμο μου. Δεν ειναι αληθεια; τι να γινει τωρα; να απαγορευτουν και τα αμαξια;

 

τότε τι θα έπρεπε να πουν και χρήστες ναρκωτικών ουσιών , που αυτό που κάνουν επιβαρύνει αποκλειστικά τον εαυτό τους.

 

Άρα θα έπρεπε και αυτοί ελεύθερα να κάνουν τη χρήση τους, οπουδήποτε, όπως οπουδήποτε ανάβει κανείς ένα τσιγάρο.

 

Μα η χρηση ναρκωτικων απαγορευεται γενικως. Το καπνισμα οχι. Η χρηση καπνου ειναι απολυτως νομιμη, νομιζω οτι το παραδειγμα σου ειναι ατυχες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να φανω εριστικος, αλλα βλεπω οτι τα επιχειρηματα αυτα δεν στεκουν. Μου λες καπνιζω και ετσι επιβαρυνω τον οργανισμο σου, αρα δεν θα πρεπει να καπνιζω κοντα σου.

Σου απαντω: οδηγεις και η εξατμιση του οχηματος σου επιβαρυνει τον οργανισμο μου. Δεν ειναι αληθεια; τι να γινει τωρα; να απαγορευτουν και τα αμαξια;

 

 

 

Μα η χρηση ναρκωτικων απαγορευεται γενικως. Το καπνισμα οχι. Η χρηση καπνου ειναι απολυτως νομιμη, νομιζω οτι το παραδειγμα σου ειναι ατυχες.

 

ΩΧ! Χαχαχα Ρε συ, μπαίνει κανείς σε ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ, ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ χώρους με το αυτοκίνητό του να σε αναγκάσει να εισπνεύσεις την εξάτμισή του;!

 

Το αυτοκίνητο (και γενικά τα πετρελαιοκίνητα οχήματα, αεροσκάφη, πλοία, κτλ.) είναι ή όχι ΑΝΑΓΚΑΙΟ κακό για την κοινωνία; Γιατί νομίζεις ότι προσπαθούμε να βρούμε καθαρότερους τρόπους μετακίνησης;

 

Αν είναι δυνατόν να συγκρίνεις την κατάργηση του τσιγάρου σε ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ δημόσιους χώρους (ενώ να το επιτρέπεις ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΡΗ) με την κατάργηση των πετρελαιοκίνητων αυτοκινήτων!

 

(Αν όμως επιμένεις ότι είναι το ίδιο, να βγει νόμος κατά της χρήσης του αυτοκινήτου στις καφετέριες και τα μπαρ. Κανένα πρόβλημα!)

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση το ποσοστό που αναφέρεις. Φαντάσου ότι τόσο στο δρόμο όσο και στη σχολή όσο και στην δουλειά μου, έβλεπα και βλέπω 3 στους 4 να καπνίζουν...

Ισως γιατι το ποσοστο ειναι παραπανω απο 40% σε ολες τις επιμερους κατηγοριες και πεφτει κατω απο 40% για ατομα απο 45 ετων και πανω. Συγκεκριμενα:

το 49,9% των ανδρών και το 30,8% των γυναικών άνω των 18 ετών καπνίζουν σε καθημερινή βάση. Για τις υπόλοιπες ηλικιακές ομάδες, τα ποσοστά ανέρχονται στο 44,3% των Ελλήνων για τα έτη 18 έως 24, στο 50,8% των Ελλήνων για τα έτη 25 έως 34, στο 53,9% για τα έτη 35-44, στο 47% για τα έτη 45 έως 54, στο 34,7% για τα έτη 55 έως 64 και στο 16,5% για τα έτη 65 και άνω..

Στην ουσια καπνιζει πανω απο το 50% των Ελληνων, απλα μετα τα 45 πολλοι καπνιστες το κοβουν λογω προβηματων υγειας, και μετα τα 65 οι πιο πολλοι καπνιστες εχουν πεθανει...(κανω μια πλατια εκτιμηση των ποσοστων:O)

 

Καλά, την επόμενη φορά που η eurostat βγάλει κάποια σχετική έρευνα, θα τους πω πως 2 users του myphone μου είπαν πως 3 στους 4 Έλληνες καπνίζουν. Σοβαρά όμως, οι προσωπικές σας εμπειρίες δεν είναι απαραίτητα αντιπροσωπευτικές του συνόλου.

Μια ζωη στην ειρωνια εσυ...:p

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... ένα είναι το σίγουρο, οτι καπνιστές και μη... ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν θα μπορέσουμε να συμφωνήσουμε. Αλλά υπάρχουν και κάποιοι αντικειμενικοί λόγοι απαγόρευσης που έχουν να κάνουν με τη δημόσια υγεία σε κλειστούς χώρους, (γιατί και να μην το λέμε συνέχεια, σε κλειστούς χώρους αναφερόμαστε πάντα).

Εξάλλου όλοι εσείς οι καπνιστές καπνίζεται αβέρτα στο σπίτι σας? και αν έχετε παιδιά στο σπίτι.... συνεχίζεται να καπνίζεται μπροστά τους και πάνω τους? αν όχι ... γιατί να καπνίζεται πάνω στα παιδιά των άλλων (παθητικό κάπνισμα)

 

Αν το θεωρείτε δικαίωμα το τσιγάρο... κάντε το με την ίδια συχνότητα στο σπίτι σας, και να ρουφούν το καπνό τα άλλα μέλη. Τι? εκεί προσέχετε?? επειδή είναι σπίτι σας και παιδιά σας, το παίζετε ευαίσθητοι γονείς ή σύζυγοι? Βλέπεται λοιπόν που αυτό το οποίο διεκδικείτε από όλους εμάς , το σκέφτεστε σαν απαράδεκτο στο δικό σας χώρο.??

Link to comment
Share on other sites

Ισως γιατι το ποσοστο ειναι παραπανω απο 40% σε ολες τις επιμερους κατηγοριες και πεφτει κατω απο 40% για ατομα απο 45 ετων και πανω. Συγκεκριμενα:

το 49,9% των ανδρών και το 30,8% των γυναικών άνω των 18 ετών καπνίζουν σε καθημερινή βάση. Για τις υπόλοιπες ηλικιακές ομάδες, τα ποσοστά ανέρχονται στο 44,3% των Ελλήνων για τα έτη 18 έως 24, στο 50,8% των Ελλήνων για τα έτη 25 έως 34, στο 53,9% για τα έτη 35-44, στο 47% για τα έτη 45 έως 54, στο 34,7% για τα έτη 55 έως 64 και στο 16,5% για τα έτη 65 και άνω..

Στην ουσια καπνιζει πανω απο το 50% των Ελληνων, απλα μετα τα 45 πολλοι καπνιστες το κοβουν λογω προβηματων υγειας, και μετα τα 65 οι πιο πολλοι καπνιστες εχουν πεθανει...(κανω μια πλατια εκτιμηση των ποσοστων:O)

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι εννοείς (για το πάνω από 50%). Για να το πεις αυτό πρέπει να ξέρεις και την διανομή αυτών των ηλικιων στον πληθυσμό. Ή δεν κατάλαβα τι λες;

 

Αλλά σε κάθε περίπτωση, σημασία έχει πόσοι είναι οι καπνιστές αυτή την στιγμή που μιλάμε, ανεξάρτητα απ' το αν ήταν κάποτε καπνιστές... Γιατί όλοι σε κάποια στιγμή βρίσκονται σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

 

Μια ζωη στην ειρωνια εσυ...:p

 

Δεν βλέπεις ότι με προκαλούν;

 

Αν το θεωρείτε δικαίωμα το τσιγάρο... κάντε το με την ίδια συχνότητα στο σπίτι σας, και να ρουφούν το καπνό τα άλλα μέλη.

 

Δικαίωμα στο κάπνισμα ΚΑΙ στα μαιευτήρια! Σιγά μην ταλαιπωρηθεί ο άλλος να αναγκαστεί να πάρει το ασανσέρ, να περπατήσει 2 λεπτά για να βγει έξω επειδή τάχα μου θα πάθει κάτι το νεογέννητο μωρό. Φαντάσου να κάνει και κρύο... Θα πουντιάσει ο άνθρωπος! Και μπορεί να πάθει πνευμονία και να πεθάνει! Με λίγα λόγια, έχετε σκεφτεί ότι η απαγόρευση του καπνίσματος ΣΚΟΤΩΝΕΙ περισσότερους από όσους σώζει;

 

Όχι στον ρατσισμό κατά των καπνιστών. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ!

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να φανω εριστικος, αλλα βλεπω οτι τα επιχειρηματα αυτα δεν στεκουν. Μου λες καπνιζω και ετσι επιβαρυνω τον οργανισμο σου, αρα δεν θα πρεπει να καπνιζω κοντα σου.

Σου απαντω: οδηγεις και η εξατμιση του οχηματος σου επιβαρυνει τον οργανισμο μου. Δεν ειναι αληθεια; τι να γινει τωρα; να απαγορευτουν και τα αμαξια;

 

Αδικείς τον εαυτό σου με τέτοια επιχειρήματα. Και θα σου πω το εξής απλό:

Ok, δέχομαι ότι τα αυτοκίνητα βλάπτουν. Και πολλές φορές είσαι αναγκασμένος να εισπνέεις τα καυσαέριά τους. Το γεγονός, όμως, ότι γύρω μας υπάρχουν πολλά "στραβά" δε σημαίνει ότι αυτόματα θα ακυρώνουμε κάθε μέτρο που είναι προς τη σωστή κατεύθυνση, αν δε μας αρέσει.

Εκτός και αν δε δέχεσαι ότι η απαγόρευση του παθητικού καπνίσματος είναι προς τη σωστή κατεύθυνση...

 

Δικαίωμα στο κάπνισμα ΚΑΙ στα μαιευτήρια! Σιγά μην ταλαιπωρηθεί ο άλλος να αναγκαστεί να πάρει το ασανσέρ, να περπατήσει 2 λεπτά για να βγει έξω επειδή τάχα μου θα πάθει κάτι το νεογέννητο μωρό. Φαντάσου να κάνει και κρύο... Θα πουντιάσει ο άνθρωπος! Και μπορεί να πάθει πνευμονία και να πεθάνει! Με λίγα λόγια, έχετε σκεφτεί ότι η απαγόρευση του καπνίσματος ΣΚΟΤΩΝΕΙ περισσότερους από όσους σώζει;

 

Όχι στον ρατσισμό κατά των καπνιστών. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ!

 

:lol::lol::lol: Έγραψες!

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι εννοείς (για το πάνω από 50%). Για να το πεις αυτό πρέπει να ξέρεις και την διανομή αυτών των ηλικιων στον πληθυσμό. Ή δεν κατάλαβα τι λες;

 

Αυτο που εγραψα φυσικα δεν ειναι μαθηματικα ακριβες :). Το εγραψα για 2 λογους

α) γιατι φανταστηκα οτι ο φιλος που αμφισβητησε τα ποσοστα ειναι 18-45 ετων οποτε ειναι φυσικο να νομιζει οτι το ποσοστο καπνιστων στην ελλαδα ειναι πανω απο 40% εφοσον οι ανθρωποι που συναναστρεφεται κυριως ανηκουν στις κατηγοριες 18-45.

β) Για να καταλαβουμε ποσο επικινδυνο ειναι το τσιγαρο που ενω οι καπνιστες ειναι 50-55% του πληθυσμου, μετα τα 45 τα ποσοστα πεφτουν (και μαλιστα μετα τα 65 στο 16%) γιατι οι καπνιστες ειτε πεθαινουν ειτε αναγκαζονται να το κοψουν λογω σημαντικων προβληματων υγειας.

 

Οπως ειπε και ο Σουηδος φιλοσοφος Σβεν Γκόραν Ερικσον "τα στατιστικα στοιχεια ειναι σαν τις μινι φουστες. Σου δειχνουν πολλα αλλα σου κρυβουν τα βασικοτερα". Γι΄αυτο προσπαθησα να δω λιγο αναμεσα στα νουμερα.

 

Η αναλυση μου βεβαια ηταν λιγο ποιητικη αδεια για να κανω το point μου πιο αμεσο :O

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Αδικείς τον εαυτό σου με τέτοια επιχειρήματα. Και θα σου πω το εξής απλό:

Ok, δέχομαι ότι τα αυτοκίνητα βλάπτουν. Και πολλές φορές είσαι αναγκασμένος να εισπνέεις τα καυσαέριά τους. Το γεγονός, όμως, ότι γύρω μας υπάρχουν πολλά "στραβά" δε σημαίνει ότι αυτόματα θα ακυρώνουμε κάθε μέτρο που είναι προς τη σωστή κατεύθυνση, αν δε μας αρέσει.

Εκτός και αν δε δέχεσαι ότι η απαγόρευση του παθητικού καπνίσματος είναι προς τη σωστή κατεύθυνση...!

 

Επισημαινω απλα οτι το επιχειρημα "αυτο που κανεις με βλαπτει εστω και ελαχιστα, επομενως καλα κανω και στο απαγορευω" δεν στεκει, δεν μπορει να ειναι η σκεψη τοσο απολυτη και στο κατω κατω οι κοινωνικες σχεσεις αυτου του ειδους δεν ειναι δυνατον να ρυθμιζονται με νομικες απαγορευσεις.

 

@Diplomat: η υπογραφη σου ειναι ολα τα λεφτα!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται δεν εφαρμόστηκε ο νόμος στην πράξη, γιατί άραγε; :shifty:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί για να εφαρμοστεί ένας νόμος που έχει να κάνει με συνήθειες δεν αρκεί να τον θεσπίσεις. Πρέπει να φτάσει ο πληθυσμός σε ένα χαμηλό ποσοστό π.χ. 20% και μετά να τον κάνεις νόμο. Διάβαζα πριν από καιρό τη δήλωση μιας υπουργού από την Ταυλάνδη για ένα θέμα, άσχετο με το τσιγάρο και ανέφερε: είναι δύσκολο να φτιάξεις ένα νόμο που να απαγορεύει κάτι όταν αυτό το κάτι το κάνει το 80% του πληθυσμού. Να φτάσει με διάφορες πολιτικές στο 20-30% και μετά κάνεις το νόμο. Ακόμα και στην Ταυλάνδη καταλαβαίνουν το προφανές, εδώ όχι. Η ισχύς του νόμου πηγάζει από τη συνείδηση του πολίτη και όχι από τη θεσπισή του

Δεν θα μπω σε ποσοστά και στατιστικά γιατί δεν τα ξέρω και επιπλέον θεωρώ ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχουν αξιόπιστα στοιχεία για τίποτα, μόνο εκτιμήσεις, αλλά σίγουρα η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη να κόψει το τσιγάρο τελείως.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς ο σύγχρονος Έλληνας για να τηρήσει τον νόμο πρέπει η πολιτεία να πάρει ακραία μέτρα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά, την επόμενη φορά που η eurostat βγάλει κάποια σχετική έρευνα, θα τους πω πως 2 users του myphone μου είπαν πως 3 στους 4 Έλληνες καπνίζουν. Σοβαρά όμως, οι προσωπικές σας εμπειρίες δεν είναι απαραίτητα αντιπροσωπευτικές του συνόλου.

 

Φυσικά και δεν είπα πουθενά ότι οι εμπειρίες μου είναι αντιπροσωπευτικές του συνόλου. Και φυσικά ένα δείγμα x ατόμων της eurostat δεν μπορεί να είναι αντιπροσωπευτικό του 100% του συνόλου. Μην ξεχνάς ότι στα 100 πχ (ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΦΕΡΝΩ) άτομα μπορεί τα 80 να μην κάπνιζαν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το 80% απαραίτητα δεν καπνίζει.

 

Δεν βλέπεις ότι με προκαλούν;

 

Τώρα δεν καταλαβαίνω πως η γνώμη 2 ατόμων (που δεν είναι και αντιπροσωπευτικά του συνόλου) σε προκαλεί. ΑΝ βέβαια είσαι και εσύ καπνιστής και προσπαθείς να αποδείξεις ότι ο νόμος είναι λάθος δικαίωμά σου.

 

Πίσω στο θέμα μας τώρα. Ένας τέτοιος νόμος, όπως φάνηκε ώς τώρα και από άλλους νόμους που πάρθηκαν την ίδια περίοδο είχε καθαρά κερδοσκοπικό χαρακτήρα και φυσικα δεν ήταν για την υγεία του διπλανού. Ακόμα και αν καπνίζει μόλις το 40% για φανταστείτε (οι καπνιστές καταλαβαίνουν πιστεύω το point), ένα τυχαίο προστιμο 500 ευρώ ανα καπνιστή και έως 10.000 Ευρώ ανά κατάστημα τί έσοδα θα αποφέρει, αφού:

α) Ο Έλληνας δεν αλλάζει μυαλά

β) Το τσιγάρο δεν κόβεται και τόσο έυκολα (σύμφωνα με μαρτυρίες γνωστών)*

 

*ΝΑΙ ΝΑΙ ΔΕΝ είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα, μη βαράτε!!!:lol:

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν είπα πουθενά ότι οι εμπειρίες μου είναι αντιπροσωπευτικές του συνόλου. Και φυσικά ένα δείγμα x ατόμων της eurostat δεν μπορεί να είναι αντιπροσωπευτικό του 100% του συνόλου. Μην ξεχνάς ότι στα 100 πχ (ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΦΕΡΝΩ) άτομα μπορεί τα 80 να μην κάπνιζαν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το 80% απαραίτητα δεν καπνίζει.

 

Αυτό που λες δείχνει ότι δεν γνωρίζεις πως γίνονται οι στατιστικές έρευνες. ΠΡΟΦΑΝΩΣ τα δείγματα σταθμίζονται και είναι όσο το δυνατόν πιο αντιπρσωπευτικά του πληθυσμού. Πως νομίζεις ότι τα προεκλογικά γκάλοπ πέφτουν τόσο κοντά στο αποτέλεσμα (άντε να κάνουν λάθος 4-5% για τα 2 μεγάλα κόμματα). Άρα, όταν σου λέει ο άλλος ότι το 45% καπνίζει (πχ), τότε, ΝΑΙ, το αληθινό ποσοστό είναι κάπου εκεί (με γνωστό, λίγο-πολύ, εύρος).

 

Οι στατιστικές έρευνες της eurostat είναι επιστημονικά σωστές. Κι αν μη τι άλλο, είναι ΣΙΓΟΥΡΑ πιο σωστές απ' την εμπειρική εντύπωση που έχει ο καθένας μας.

 

Τώρα δεν καταλαβαίνω πως η γνώμη 2 ατόμων (που δεν είναι και αντιπροσωπευτικά του συνόλου) σε προκαλεί. ΑΝ βέβαια είσαι και εσύ καπνιστής και προσπαθείς να αποδείξεις ότι ο νόμος είναι λάθος δικαίωμά σου.

 

Πλάκα έκανα ρε... Diplomat, οι νέοι δεν με καταλαβαίνουν :(

 

Πίσω στο θέμα μας τώρα. Ένας τέτοιος νόμος, όπως φάνηκε ώς τώρα και από άλλους νόμους που πάρθηκαν την ίδια περίοδο είχε καθαρά κερδοσκοπικό χαρακτήρα και φυσικα δεν ήταν για την υγεία του διπλανού. Ακόμα και αν καπνίζει μόλις το 40% για φανταστείτε (οι καπνιστές καταλαβαίνουν πιστεύω το point), ένα τυχαίο προστιμο 500 ευρώ ανα καπνιστή και έως 10.000 Ευρώ ανά κατάστημα τί έσοδα θα αποφέρει, αφού:

α) Ο Έλληνας δεν αλλάζει μυαλά

β) Το τσιγάρο δεν κόβεται και τόσο έυκολα (σύμφωνα με μαρτυρίες γνωστών)*

 

*ΝΑΙ ΝΑΙ ΔΕΝ είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα, μη βαράτε!!!:lol:

 

Λοιπόν, ο νόμος που ψηφίστηκε είναι γελοίος (και γι' αυτό δεν εφαρμόζεται). Είναι περίπλοκος. Αλλά για να πεις ότι έγινε για εισπρακτικούς λόγους, πρέπει να μου πεις πόσες παραβιάσεις (που είναι πολλές απ' ότι φαίνεται) εντοπίστηκαν και τιμωρήθηκαν.

 

Στις άλλες χώρες που θεσπίστηκε με σωστό τρόπο (Αγγλία, Ιταλία, Γαλλία, κτλ.) δουλεύει μια χαρά και προστατεύει την υγεία όσων δεν θέλουν να καπνίσουν. ΑΥΤΟ θέλω εγώ.

 

Ο Έλληνας θα έβαζε μια χαρά μυαλό αν ήξερε πως θα έτρωγε πρόστιμο 500 ευρώ. Το ίδιο δεν συμβαίνει και με τον ΚΟΚ; Γιατί νομίζεις ότι έχουμε τέτοιο χάος στους Ελληνικούς δρόμους; Επειδή είμαστε κάφροι και κατωτέροι απ' τους υπόλοιπους Ευρωπαίους και δεν καταλαβαίνουμε ότι ο ΚΟΚ είναι εκεί για να μας προστατεύει; Ή επειδή οι αστυνομικοί δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους (πιο σωστά, αυτοί που ελέγχουν τους αστυνομικούς);

 

Δυστηχώς ο σύγχρονος Έλληνας για να τηρήσει τον νόμο πρέπει η πολιτεία να πάρει ακραία μέτρα.

 

Εγώ θα διαφωνήσω. Δεν χρειάζονται ακραία μέτρα. Τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ που ισχύουν σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες χρειάζονται. Δεν είναι ακραίο να σκάς πρόστιμο σε αυτόν που παραβιάζει τον νόμο για το κάπνισμα, ούτε σε αυτόν που οδηγάει μεθυσμένος.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Ειναι και θεμα παιδειας για μενα το οτι δεν εφαρμοζεται ο νομος.(και επιχειρηματικου μυαλου απο τους καταστηματαρχες που νομιζουν οτι θα χασουν πελατες λολ)...btw λατρευω απαντησεις snowball.:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάνετε ένα λάθος.

Μιλάτε για σωστούς νόμους και για λάθος νόμους.

Αυτό δεν υφίσταται.

 

Οι νόμοι δεν είναι σωστοί ή λάθος, ούτε το κράτος είναι ο μεγάλος Πατέρας που νουθετεί τα παιδιά του (πολίτες) και τα βάζει στον ίσιο δρόμο.

 

Οι νόμοι είναι αποτέλεσμα των πιέσεων που ασκούν οργανωμένες κοινωνικές ομάδες, κάθε μια εκ των οποίων επιδιώκει να προωθήσει και να εξυπηρετήσει τα δικά της συμφέροντα.

Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, υπάρχουν μόνο συμφέροντα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...