Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ego pistevo pos einai vlakies auta ta metra kai einai poli eladistiko

oli sinfonoume oti kaneis den fteei na kapnizei to tsigaro tou allou

alla einai thema paidias apla pame na kanoume ata pou ekanan oi skandinavi alla min ksexna me oti auti einai poli mprosta edo einai ellada kai exoume mini piso sto thema pedias.........

 

kai vevea den ftene auti pou kivernoun alla oloi exoume tin nooripia tou ellhna telos

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish». Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι γίνεται στην περίπτωση που στη δουλειά σου (ας πούμε ότι είναι και δημόσιο) δεν έχει δημιουργηθεί χώρος για να καπνίζουμε όπως ορίζει ο νόμος:rtfm:;
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Τι γίνεται στην περίπτωση που στη δουλειά σου (ας πούμε ότι είναι και δημόσιο) δεν έχει δημιουργηθεί χώρος για να καπνίζουμε όπως ορίζει ο νόμος:rtfm:;
Σήμερα είπε ο Αβραμόπουλος στο Mega πως, μέχρι να μπει σε πλήρη εφαρμογή ο νόμος και να προσαρμόσουν όλοι τους χώρους τους δεν επιτρέπεται πουθενά μα πουθενά το καπνισμα...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είπε ο Αβραμόπουλος στο Mega πως, μέχρι να μπει σε πλήρη εφαρμογή ο νόμος και να προσαρμόσουν όλοι τους χώρους τους δεν επιτρέπεται πουθενά μα πουθενά το καπνισμα...

 

Καλά, τα πήραν όλα πίσω, αυτή είναι η αλήθεια....

Υπουρική απόφαση για τα πρόστιμα έχει βγεί?

 

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι τώρα τα μέτρα είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Πρίν, με την πλήρη και γενική απαγόρευση, τα πράγματα ήταν πολύ φασιστικά, κατά τη γνώμη μου βέβαια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είπε ο Αβραμόπουλος στο Mega πως, μέχρι να μπει σε πλήρη εφαρμογή ο νόμος και να προσαρμόσουν όλοι τους χώρους τους δεν επιτρέπεται πουθενά μα πουθενά το καπνισμα...

κατάλαβα. θα γίνεται ότι γίνεται μέχρι σήμερα που υπήρχε απαγόρευση καπνίσματος στα νοσοκομεία κλπ και το τσιγάρο πάει σύννεφο.

ο νόμος είναι μη εφαρμόσιμος και καθίσταται αυτομάτως ανενεργός. όταν δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για την σωστή εφαρμογή του, τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Eγω νομιζω πως ουτε το ιδιο το κρατος θελει να εφαρμοστει αυτος ο νομος, τα εσοδα απο τους φορους των τσιγαρων ειναι τεραστια και σιγουρα δεν θελει να τα χασει.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα. θα γίνεται ότι γίνεται μέχρι σήμερα που υπήρχε απαγόρευση καπνίσματος στα νοσοκομεία κλπ και το τσιγάρο πάει σύννεφο.

ο νόμος είναι μη εφαρμόσιμος και καθίσταται αυτομάτως ανενεργός. όταν δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για την σωστή εφαρμογή του, τα ξαναλέμε.

 

 

Ακριβως ετσι θα γινει , να δεις που παντου θα απαγορευεται και παντου θα καπνιζουν , δεν ειναι ο Ελληνας για τετοιες απαγορευσεις , δεν το εχει το DNA του να του κοβουν πραγματα , ειναι αντιδραστικος.Φοβαμαι οτι μονο στα μαγαζια , μπαρ κτλ θα ισχυσει για λιγο αυτο και μετα θα γινει παλι χαμος , θα αρχισουν να λενε ολοι για την πτωση του τζιρου και θα βγουν δεκαδες παραθυρακια οπου οι ιδιοκτητες θα μπορουν να αφηνουν να καπνιζουν με καποιους τρελους ορους!!!Ευτυχως που ζουμε σε μια χωρα που εχει καλο καιρο και για τα περισσοτερα καταστηματα ο χωρος τους ειναι 80% εξωτερικος και 20% εσωτερικος.

Και δεν εχω καταλαβει ακομα πως θα ελεγχετε ολο αυτο ?? με ποιους ?? θα βγουνε anti-smoking rambo?? και που θα πρωτο πανε, στις καφετεριες ?στα εστιατορια ?στα μπουζουκια , στα κλαμπ?

 

 

και κατι ακραιο :

Στα καζινο τι θα γινει ???θα του λενε του αλλου που ακουμπαει την περουσια του στην τσοχα μη καπνιζεις απαγορευεται?? η θα στησουν τραπεζια blackjack και ρουλετες γυρω γυρω απο την πισινα ή σε κανενα μπαλκονι ??

 

Ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει την πρωτη μερα εφαρμογης του νομου ...εχει να πεσει πολυ γελιο , θα βρουνε παλι οι ειδησεις θεμα !!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι θα γινει , να δεις που παντου θα απαγορευεται και παντου θα καπνιζουν , δεν ειναι ο Ελληνας για τετοιες απαγορευσεις , δεν το εχει το DNA του να του κοβουν πραγματα , ειναι αντιδραστικος.

 

Η προπαγάνδα, για δήθεν συναίνεση και των καπνιστών στο μέτρο, δεν έπιασε.

 

Και πραγματικά τέτοια μέτρα απαιτούν μεγάλο ποσοστό συναίνεσης. Διαφορετικά δεν είναι δυνατόν να εφαρμοστούν. Και πώς να υπάρχει συναίνεση όταν υπάρχει τόσο μεγάλη διάθεση ρεβανσισμού και από τις 2 πλευρές.

Παιδιά, τίποτα δεν είναι απόλυτο, δεν είναι ούτε άσπρο ούτε μαύρο.

Και αυτοί που δεν καπνίζουν έχουν δικαιώματα και αυτοί που καπνίζουν επίσης.

Και όλα τα δικαιώματα πρέπει να τύχουν σεβασμού με αμοιβαίες υποχωρήσεις.

Αλλά εδώ, ο ένας πέφτει να φάει τον άλλο!!!!Δεν είναι έτσι παιδιά, ψυχραιμία...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Eγω νομιζω πως ουτε το ιδιο το κρατος θελει να εφαρμοστει αυτος ο νομος, τα εσοδα απο τους φορους των τσιγαρων ειναι τεραστια και σιγουρα δεν θελει να τα χασει.

 

Αφενός το κράτος δεν σου λέει μην καπνίζεις γενικώς και αορίστως αλλά μην καπνίζεις και σε χώρους μη καπνιζόντων, και αφετέρου τα ΕΞΟΔΑ για τα ασφαλιστικά ταμεία από την περίθαλψη καρκινοπαθών είναι όλο και μεγαλύτερα.

 

Φοβαμαι οτι μονο στα μαγαζια , μπαρ κτλ θα ισχυσει για λιγο αυτο και μετα θα γινει παλι χαμος , θα αρχισουν να λενε ολοι για την πτωση του τζιρου και θα βγουν δεκαδες παραθυρακια οπου οι ιδιοκτητες θα μπορουν να αφηνουν να καπνιζουν με καποιους τρελους ορους!!!

 

Οι μαγαζάτορες θα έχουν το μεγαλύτερο πρόβλημα, αφού αυτοί θα χρεώνονται τα πρόστιμα.

 

Υπάρχει όμως το παράδειγμα των Starbucks, που εφαρμόζουν την απαγόρευση και χωρίς να υπάρχει νόμος. Αφού μπορούν αυτοί, μπορούν και οι άλλοι.

 

Ευτυχως που ζουμε σε μια χωρα που εχει καλο καιρο και για τα περισσοτερα καταστηματα ο χωρος τους ειναι 80% εξωτερικος και 20% εσωτερικος.

Και δεν εχω καταλαβει ακομα πως θα ελεγχετε ολο αυτο ?? με ποιους ?? θα βγουνε anti-smoking rambo?? και που θα πρωτο πανε, στις καφετεριες ?στα εστιατορια ?στα μπουζουκια , στα κλαμπ?

 

Ούτε εγώ έχω καταλάβει και είμαι περίεργος να δω πώς θα περπατήσει. Πιστεύω ότι αν ισχύει αυτό που είπε ο Αβραμόπουλος ότι δηλαδή το μέτρο έχει την υποστήριξη του 80% των πολιτών (δεν ξέρω από πού ακριβώς προκύπτει αυτό), και αν πέσουν τα πρώτα πρόστιμα, κάτι μπορεί να αλλάξει.

 

ο νόμος είναι μη εφαρμόσιμος και καθίσταται αυτομάτως ανενεργός. όταν δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για την σωστή εφαρμογή του, τα ξαναλέμε.

 

Αυτό είναι αλήθεια, ταυτόχρονα όμως είναι και θλιβερό. Αυτό είναι το πρόβλημα σε αυτή τη χώρα, όχι ότι δεν έχει νόμους, αλλά ότι δεν τους εφαρμόζει, από τον απλό πολίτη μέχρι την κορυφή της πυραμίδας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τα πήραν όλα πίσω, αυτή είναι η αλήθεια....

Υπουρική απόφαση για τα πρόστιμα έχει βγεί?

 

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι τώρα τα μέτρα είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Πρίν, με την πλήρη και γενική απαγόρευση, τα πράγματα ήταν πολύ φασιστικά, κατά τη γνώμη μου βέβαια.

 

Εγω αυτο που ακουσα στην ΕΤ3 ειναι οτι ο μακροπροθεσμος στοχος ειναι η απαγορευση παντου. Το Σεπτεμβρη θα απαγορευτουν και οι διαφημισεις στους δρομους, περιπτερα κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Αφενός το κράτος δεν σου λέει μην καπνίζεις γενικώς και αορίστως αλλά μην καπνίζεις και σε χώρους μη καπνιζόντων, και αφετέρου τα ΕΞΟΔΑ για τα ασφαλιστικά ταμεία από την περίθαλψη καρκινοπαθών είναι όλο και μεγαλύτερα. Οι μαγαζάτορες θα έχουν το μεγαλύτερο πρόβλημα, αφού αυτοί θα χρεώνονται τα πρόστιμα. Υπάρχει όμως το παράδειγμα των Starbucks, που εφαρμόζουν την απαγόρευση και χωρίς να υπάρχει νόμος. Αφού μπορούν αυτοί, μπορούν και οι άλλοι.

Ούτε εγώ έχω καταλάβει και είμαι περίεργος να δω πώς θα περπατήσει. Πιστεύω ότι αν ισχύει αυτό που είπε ο Αβραμόπουλος ότι δηλαδή το μέτρο έχει την υποστήριξη του 80% των πολιτών (δεν ξέρω από πού ακριβώς προκύπτει αυτό), και αν πέσουν τα πρώτα πρόστιμα, κάτι μπορεί να αλλάξει.

Αυτό είναι αλήθεια, ταυτόχρονα όμως είναι και θλιβερό. Αυτό είναι το πρόβλημα σε αυτή τη χώρα, όχι ότι δεν έχει νόμους, αλλά ότι δεν τους εφαρμόζει, από τον απλό πολίτη μέχρι την κορυφή της πυραμίδας.

Θλιβερός είναι ο τρόπος που βγαίνουν οι νόμοι. Παρακολουθούσα ένα ρεπορταζ στην Ταυλάνδη, δεν θυμάμαι σε τι αναφερόταν. Ο υπουργός εκει έλεγε: " Μακροπρόθεσμα θα απαγορευτεί το "ταδε" θέμα. Προσπαθούμε να φτάσουμε τον πληθυσμό που το κάνει σε μικρό σχετικά ποσοστό π.χ. 20% με συνεχή ενημέρωση ΚΑΙ ΜΕΤΑ θα βγάλουμε το νόμο που θα το απαγορεύει"

Στην Ελλάδα τόσο δύσκολο είναι να το σκεφτεί κάποιος;;; Όχι, μόνο για εντυπωσιασμό. Δεν βάζεις ένα που δεν μπορεί να περπατήσει να τρέξει μαραθώνιο, το κάνεις σταδιακά. Τόσο απλά.

Trobocop, θα πέσουν τα πρώτα πρόστιμα για τα κανάλια, όπως βγαίνουν τις πρώτες μέρες που βάζουν νέα πρόστιμα ΚΟΚ. Μετά απλά θα υπάρχει ένας επιπλέον λόγος για να χρηματίζονται οι διάφοροι "ελεγκτές".

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

... θα πέσουν τα πρώτα πρόστιμα για τα κανάλια, όπως βγαίνουν τις πρώτες μέρες που βάζουν νέα πρόστιμα ΚΟΚ. Μετά απλά θα υπάρχει ένας επιπλέον λόγος για να χρηματίζονται οι διάφοροι "ελεγκτές".

 

Δυστηχώς αυτό που γράφεις είναι το σύνηθες στην χώρα μας , προσπαθώ να βρω ένα σημάδι πως κάτι τέτοιο δεν θα συμβεί αυτην την φορά και πως έστω και με αυτά τα μέτρα κάτι θα αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ένα σημάδι που λέει ότι δεν θα αλλάξει τίποτα. Χθες έβλεπα τα ρεπορτάζ για το ποιος έχει πάρει άδειες και ποια κέντρα έχουν αρχίσει τη διαδικασία. Σχεδόν κανένα, όλοι τους έχουν γραμμένους κανονικότατα.

Ακόμα και αυτοί που πήγαν αν πάρουν τα ειδικά σήματα από το Υπ. Υγείας έφυγαν με άδεια χέρια αφού κανένας δεν γνώριζε τίποτα.

Ένας νόμος για να μπορεί να ισχύει πρέπει να είναι κοινά αποδεκτός, όχι με γκάλοπ αλλά στη συνείδηση του πολίτη. Είδες τι ωραία που τα κάναμε στους Ολυμπιακούς, σχεδόν κανένας δεν έμπαινε στις ειδικές λωρίδες. Τι έγινε; γίναμε Ευρωπαίοι για 13 μέρες; Γιατί τώρα μπαίνεις στον λεωφορειόδρομο; Αν με πείσεις ότι κάτι είναι σωστό το κάνω, διαφορετικά σε γράφω. Όχι επειδή το λέει ο νόμος.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι η απαγόρευση είχε ανακοινωθεί εδώ και ένα χρόνο σχεδόν. Όποια δικαιολογία εκ μέρους των μαγαζάτορων είναι απαράδεκτη. Είχαν άπειρο χρόνο να προετοιμαστούν.

 

Άντε, από αύριο αρχίζουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Ηχηρό «ναι» των Ευρωπαίων στα αντικαπνιστικά μέτρα

 

(μόνο εμείς κλαιγόμαστε για το μέτρο.....)

Διαβάστε λίγο να ξεστραβωθείτε μερικοί μερικοί...;)

 

Θετικά υποδέχτηκαν οι Ευρωπαίοι την απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους, μπαρ και εστιατόρια.

 

ΓAΛΛIA

Μείωση της τάξεως του 15% καταγράφηκε στα εμφράγματα και στα εγκεφαλικά επεισόδια στις ηλικίες κάτω των 65 σε σύγκριση με την ίδια περίοδο του προηγούμενου έτους.

 

AΓΓΛIA

Από τον Iούλιο του 2007 μέχρι και τον Aπρίλιο του 2008, 400.000 άνθρωποι έκοψαν το κάπνισμα. Oι επιστήμονες προβλέπουν πως 40.000 ζωές πρόκειται να σωθούν μέσα στην επόμενη δεκαετία λόγω της απαγόρευσης. Tον Iούλιο του 2007, τον πρώτο μήνα της απαγόρευσης, οι πωλήσεις τσιγάρων μειώθηκαν κατά 11%, σε σχέση με τον Iούλιο του 2006.

 

ΣKΩTIA

Oι καρδιακές προσβολές σημείωσαν μια μείωση της τάξης του 17% τους πρώτους δέκα μήνες της απαγόρευσης, η οποία εφαρμόστηκε τον Mάρτιο του 2006. Tην περίοδο Iουλίου 2007 - Aπριλίου 2008 πουλήθηκαν 220.000 λιγότερα τσιγάρα, σε σύγκριση με το αντίστοιχο διάστημα της προηγούμενης χρονιάς.

 

IPΛANΔIA

O αριθμός των καρδιακών προσβολών μειώθηκε κατά 11% μετά την απαγόρευση του καπνίσματος που επεβλήθη το Mάρτιο του 2004.

 

ITAΛIA

Απότον Iανουάριο του 2005, οι καπνιστές είχαν μειωθεί κατά 500.000. Τα καρδιακά επεισόδια μειώθηκαν κατά 11,2% στις ηλικίες 35-64 και κατά 7,9% στις ηλικίες 65-74. Οι πωλήσεις τσιγάρων σημείωσαν πτώση της τάξης του 5,7% σε σχέση με το ίδιο διάστημα ένα χρόνο πριν.

 

πηγή.....

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

Για να μην λέμε μόνο τα στραβά, εγώ που έχω κατάστημα και δη προπό, σήμερα, εξεπλάγην θετικά από την αντιμετώπιση των καπνιστών.Ούτε γκρίνιες, ούτε φωνές, οι περισσότεροι από μόνοι τους δεν έκαναν κίνηση να ανάψουν τσιγάρο και όσοι ήταν λίγο πιο τολμηροί και ρώτησαν αν μπορούν, η άρνηση μου δεν τους έφερε την αναμενόμενη δυσαρέσκεια...

Με λίγα λόγια, θεωρώ, ότι και ο Έλληνας, μπορεί, αν το θέλει, να έχει παιδεία ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην λέμε μόνο τα στραβά, εγώ που έχω κατάστημα και δη προπό, σήμερα, εξεπλάγην θετικά από την αντιμετώπιση των καπνιστών.Ούτε γκρίνιες, ούτε φωνές, οι περισσότεροι από μόνοι τους δεν έκαναν κίνηση να ανάψουν τσιγάρο και όσοι ήταν λίγο πιο τολμηροί και ρώτησαν αν μπορούν, η άρνηση μου δεν τους έφερε την αναμενόμενη δυσαρέσκεια...

Με λίγα λόγια, θεωρώ, ότι και ο Έλληνας, μπορεί, αν το θέλει, να έχει παιδεία ;)

 

ειναι η αρχη:devil::devil::devil:

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
ειναι η αρχη:devil::devil::devil:
Λένε "κάθε αρχή και δύσκολη" αφού πέρασε τόσο χαλαρά αυτή η μέρα, δεν φοβάμαι τίποτα :)
Link to comment
Share on other sites

Aπαγόρευση σε ...σύννεφα καπνού

Αλαλούμ με τις προδιαγραφές των συστημάτων εξαερισμού. Δεν έχουν φτάσει ακόμα σε πολλούς δήμους τα ειδικά σήματα για τους χώρους καπνιζόντων

 

Πρεμιέρα στην... ομίχλη για την απαγόρευση του καπνίσματος. Δημοτικές αρχές και καταστηματάρχες ζητούσαν χθες, μία ημέρα πριν την εφαρμογή των αντικαπνιστικών μέτρων, διευκρινίσεις επί της υπουργικής απόφασης -που εξεδόθη μόλις χθες- για τις απαιτούμενες προδιαγραφές των συστημάτων εξαερισμού στα καταστήματα όπου θα επιτρέπεται το κάπνισμα (κάτω των 70 τ.μ.), αλλά και στα καπνιστήρια των μεγαλύτερων μαγαζιών. Την ίδια στιγμή, τα ειδικά σήματα για τους χώρους καπνιζόντων δεν είχαν μέχρι χθες φθάσει σε πολλούς δήμους, ενώ οι διαμαρτυρίες των καταστηματαρχών πληθαίνουν. συνέχεια

 

 

Απειλές για γενική απαγόρευση!

Ο Δημ.Αβραμόπουλος έστειλε... μήνυμα συμμόρφωσης με τα νέα μέτρια περιορισμού του καπνίσματος. Αν το πρώτο εξάμηνο εφαρμογής τους «δεν έχουν προσαρμοστεί όλοι, τότε να μην εκπλαγεί κανείς αν προχωρήσουμε σε γενική απαγόρευση», τόνισε ο υπουργός Υγείας

 

Ο Δημήτρης Αβραμόπουλος έστειλε... μήνυμα συμμόρφωσης με τα νέα μέτρια περιορισμού του καπνίσματος.

Μιλώντας στον ραδιοφωνικό σταθμό Alpha 9,89 o υπουργός Υγείας τόνισε ότι «από σήμερα αλλάζει σελίδα η Ελλάδα. Κανένας καπνιστής από σήμερα δεν πρόκειται να βρεθεί στον ίδιο χώρο με μη καπνίζοντα», ενώ υπογράμμισε ότι «τον νόμο τον θέσαμε σε εφαρμογή από 1ης Ιουλίου που ο κόσμος είναι έξω και θα έχουν το χρόνο οι μαγαζάτορες να προσαρμοστούν. Όλη αυτή η γνώριμη γκρίνια και μιζέρια κάθε φορά που βγάζουμε ένα μέτρο, εδώ δεν πείθει και φροντίσαμε εμείς για αυτό», σημείωσε. συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Απαισιόδοξο το BBC για την απαγόρευση του καπνίσματος στην Ελλάδα.

Τη σημερινή πρεμιέρα της καπνοαπαγόρευσης στην Ελλάδα σχολιάζει εκτενώς σε άρθρο του το BBC. Ο ανταποκριτής του βρετανικού δικτύου στην Αθήνα εκφράζει την δυσπιστία του στο αν θα εφαρμοστούν τα μέτρα και θα γίνει συνείδηση στους πολίτες να μην καπνίζουν σε δημόσιους χώρους καθώς όπως χαρακτηριστικά αναφέρει «Το να αψηφούν (οι έλληνες) τις αρχές είναι ένα εθνικό σπορ και δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι η απαγόρευση θα επιτύχει». Ο δημοσιογράφος μεταφέρει την πεποίθηση των ελλήνων πολιτών ότι ο νέος νόμος παραβιάζει τις ατομικές ελευθερίες και δηλώνει χαρακτηριστικά ότι «για την αντιμετώπιση της γενικευμένης πολιτικής της ανυπακοής αλλεπάλληλες κυβερνήσεις είχαν πάντα πρόβλημα στο να επιβάλλουν νέα νομοθεσία».Συνέχεια....(άρθρο στα αγγλικά)

 

Πηγή: Ενημέρωση 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ποιος ειπε οτι δεν εφαρμοζονται?

Πανικοβλητοι και τρεμαμενοι οι καπνιστες ρωτανε "εεεεπιτρεεεπετε το καπνισμααα?"

Σε αντιθεση με πριν την 1/7 που πουλαγαν μαγκια οτι θα καπνιζουν οπου θελουν!

Καταλαβετετο,οταν ειναι ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΔΙΑΤΑΓΗ θα τηρηθη ευλαβικα(πως εγινε με τις ζωνες ασφαλειας που τις φορεσατε ολοι μολις πεσανε τα προστιμα?)

Μολις φανε τα πρωτα ticket οι παραβατες του τσιγαρου,ολα θα κυλισουν ομαλα!!!!

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειπε οτι δεν εφαρμοζονται?

Πανικοβλητοι και τρεμαμενοι οι καπνιστες ρωτανε "εεεεπιτρεεεπετε το καπνισμααα?"

Σε αντιθεση με πριν την 1/7 που πουλαγαν μαγκια οτι θα καπνιζουν οπου θελουν!

Καταλαβετετο,οταν ειναι ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΔΙΑΤΑΓΗ θα τηρηθη ευλαβικα(πως εγινε με τις ζωνες ασφαλειας που τις φορεσατε ολοι μολις πεσανε τα προστιμα?)

Μολις φανε τα πρωτα ticket οι παραβατες του τσιγαρου,ολα θα κυλισουν ομαλα!!!!

Εισαι πολυ εμπρηστικος.

 

Καταρχην, οι καπνιστες δεν ειναι οι "παρανομοι της αγριας Δυσης" που ξαφνικα εγιναν αρνακια.

Ουτε δικος μου σκοπος ειναι να παραβιαζω το νομο.Δεν μπαινω καν στον κοπο να ρωτησω, λες και ειμαι κανενα παιδακι. Δεν επιτρεπεται ? δεν καθομαι. Παντως, σε 2 περιπτωσεις, οι σερβιτορες με παρακαλουσαν κυριολεκτικα να καθισω μεσα, λογω κλιματισμου και μου ελεγαν οτι δεν υπαρχει κανενα θεμα για το τσιγαρο.

Οσο για τις ζωνες ασφαλειας, ας μη σφυριζαν ολα τα καινουρια αυτοκινητα και θα σου λεγα εγω αν θα φορουσε ζωνη κανεις....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις ζωνες ασφαλειας, ας μη σφυριζαν ολα τα καινουρια αυτοκινητα και θα σου λεγα εγω αν θα φορουσε ζωνη κανεις....

 

:wacko: Τόσο μυαλό έχουμε :confused:

 

Φοράμε δηλαδή μόνο ζώνη για να μην ακούμε το μπιπ? [Που σε λίγα λεπτά σταματάει κιόλας?] Δηλαδή, η έννοια "ζωή" δεν μας νοιάζει? Εγώ ξέρω πάρα πολλούς που φοράνε συνειδητά ζώνη και δεν έχουν και τα καινούργια αμάξια και μπράβο τους. Ήταν αποτέλεσμα των μεγάλων προστίμων και έλέγχων? Ίσως...αδιάφορο μου είναι! Το θέμα είναι ότι πλέον οι περισσότεροι το κάνουν ευσυνείδητα και ας λέγαμε τα ίδια και τότε για την εφαρμογή του μέτρου. Πλέον ελάχιστοι διαμαρτύρονται... Δεν ξέρω αν εσύ διαμαρτύρεσαι αλλά αν διαμαρτύρεσαι για τη ζώνη θα 'ταν ενδιαφέρον να καταλάβω το γιατί

 

Τα είπα αυτά γιατί κ με το τσιγάρο είναι παρόμοια η κατάσταση. Στο καφέ που συχνάζω δυστυχώς ακόμα καπνίζουν κάποιοι έστω και αν είναι κλειστό το μαγαζί. Ακόμα και με τα 4 άτομα που κάπνιζαν σε απόσταση από κει που καθόμουν, η μπλούζα μου όταν πήγα σπίτι βρόμαγε πάλι. Αυτό μου δείχνει έλλειψη σεβασμού και καγκουριά γιατί ενώ ξέρουν ΟΛΟΙ ότι το κάπνισμα απαγορεύεται κάποιοι το κάνουν επίτηδες απλώς και μόνο επειδή απαγορεύεται. (ελληνική νοοτροπία δυστυχώς, ευτυχώς σιγά σιγά εξαλείφεται) Δηλαδή, πόσο μυαλό/σεβασμό πρέπει να έχεις και να μην καπνίζεις όταν το 3χρονο παιδί σου κάθεται στην διπλανή καρέκλα? :wacko: Αν αυτόν τον άνθρωπο ένα πρόστιμο 500 ευρών τον κάνει να αλλάξει νοοτροπία έστω και για τους λάθος λόγους αδιαφορώ πλήρως για το βρισίδι που λογικά θα ρίξει...

Link to comment
Share on other sites

:wacko: Τόσο μυαλό έχουμε :confused:

 

Τα είπα αυτά γιατί κ με το τσιγάρο είναι παρόμοια η κατάσταση. Στο καφέ που συχνάζω δυστυχώς ακόμα καπνίζουν κάποιοι έστω και αν είναι κλειστό το μαγαζί. Ακόμα και με τα 4 άτομα που κάπνιζαν σε απόσταση από κει που καθόμουν, η μπλούζα μου όταν πήγα σπίτι βρόμαγε πάλι. Αυτό μου δείχνει έλλειψη σεβασμού και καγκουριά γιατί ενώ ξέρουν ΟΛΟΙ ότι το κάπνισμα απαγορεύεται κάποιοι το κάνουν επίτηδες απλώς και μόνο επειδή απαγορεύεται. (ελληνική νοοτροπία δυστυχώς, ευτυχώς σιγά σιγά εξαλείφεται)

 

Γενικά πιστεύω πως με το να απαγορεύεις κάτι το κάνεις πιο...θελκτικό. Το παράνομο και το απαγορευμένο είναι πιο καλό πάντα. Προσωπικά αυτή την "απαγόρευση" τη θεώρησα ανούσια και τραγικά "επιδεικτική". Σαν να σου έλεγε κάποιος "τώρα να δεις τι θα πάθεις". Γεγονός που το απέδειξε το ότι την πρώτη ημέρα έσπασαν τα τηλέφωνα του κέντρου παραπόνων από "καταδότες"-καλοθελητές που απλά ήθελαν να το παίξουν holier-than thou και έξυπνοι. Αυτά με εκνεύριζαν πάντα...

 

Επίσης, γιατί δε ρώτησες τον ιδιοκτήτη/τη γκαρσόνα, κάποιον τελως πάντων από το καταστημα αν υπάρχουν ξεχωριστοί χώροι καπνιστών και μη ώστε να μη βρωμάει και η μπλούζα σου ;) ;

 

Δηλαδή, πόσο μυαλό/σεβασμό πρέπει να έχεις και να μην καπνίζεις όταν το 3χρονο παιδί σου κάθεται στην διπλανή καρέκλα? :wacko: Αν αυτόν τον άνθρωπο ένα πρόστιμο 500 ευρών τον κάνει να αλλάξει νοοτροπία έστω και για τους λάθος λόγους αδιαφορώ πλήρως για το βρισίδι που λογικά θα ρίξει...

 

Αν και έχεις δίκιο (απόλυτο δίκιο, μάλιστα) σε αυτό που λες...μη μου πεις ότι εσύ ήθελες να εφαρμοστεί ο νόμος για το 3χρονο και όχι για εσένα!! Γιατί εκτός του ότι δε σε ενδιαφέρει πραγματικά για το τρίχρονο, ο πατέρας του που καπνίζει στη διπλανή καρέκλα του καφέ θα καπνίζει και στη διπλανή καρέκλα του σπιτιού του, οπότε (για αυτό το πρόβλημα) δεν είναι λύση να το απαγορεύσεις στην καφετέρια.

 

Η καλύτερη λύση για εμένα είναι οι ξεχωριστοί χώροι για καπνίζοντες και μη. Όπως βέβαια και το να υπάρχει ως απαράβατος κανόνας για να δωθεί άδεια για να ανοίξει μια καφετέρια/ ένα bar, συχνός έλεγχος για το αν τηρείται ο διαχωρισμός και αυστηρά πρόστιμα όταν δεν τηρείται.

 

Το να απαγορεύεις κάτι, δεν έχει ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ τα επιθυμητά αποτελέσματα :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...