Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97 (Pre-Release)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

The Omnia HD runs on the OMAP 3x chipset (most likely the 3430) from Texas Instruments (TI), which is based on the ARM Cortex A8 architecture, and includes a graphics co-processor which uses Imagination’s POWERVR SGX graphics technology. OMAP 3 is the next generation chipset on from the OMAP 2 family that was used in the Nokia N95, Samsung i8510 and a number of other popular devices and TI say the OMAP 3 provides three times the ARM performance of previous ARM 11 based processors. The integrated POWERVR SGX graphics technology provides graphics, imaging and video acceleration and enables the support of Open GL ES 2.0 and Shader 4.1 graphics APIs.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλα αυτά δεν μου λένε απολύτως τίποτα. Μόνο όταν πιάσω τις συσκευές στα χέρια μου θα βγάλω ασφαλή συμπερασματα. Προσοχή, δεν λέω οτι το Ν97 θα είναι ταχύτερο αλλά όσο νά'ναι, την Nokia την εμπιστεύομαι όσον αφορά την πλατφόρμα series 60.

 

Το 5800 που απέχτησα προσφατα, με εντυπωσίασε όσο δεν πάει. Βασίζεται σε hardware πρωτόγονο και ξεπερασμένο για πολλούς αλλά πιο είναι το σημαντικότερο; Πόσα mhz έχει ή το πως λειτουργεί; Μάλλον το δεύτερο. Και εκεί πιστεύω οτι το Ν97 δεν θα μας απογοητεύσει. Στην τελική δε νομίζω να θέλει κάποιος μια συσκευή μόνο για να βλέπει ταινίες υψηλής ανάλυσης και να βιντεοσκοπεί. Το θέμα είναι να μπορεί να αποδίδει τα μέγιστα σε όλους τους τομείς και, το σημαντικότερο, να το κάνει απροβλημάτιστα.

 

Αλήθεια μια συσκευή με 800άρη 1000άρη επεξεργαστή (που όλοι ονειρεύονται) πόση αυτονομία θα έχει; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά δεν μου λένε απολύτως τίποτα. Μόνο όταν πιάσω τις συσκευές στα χέρια μου θα βγάλω ασφαλή συμπερασματα. Προσοχή, δεν λέω οτι το Ν97 θα είναι ταχύτερο αλλά όσο νά'ναι, την Nokia την εμπιστεύομαι όσον αφορά την πλατφόρμα series 60.

 

Το 5800 που απέχτησα προσφατα, με εντυπωσίασε όσο δεν πάει. Βασίζεται σε hardware πρωτόγονο και ξεπερασμένο για πολλούς αλλά πιο είναι το σημαντικότερο; Πόσα mhz έχει ή το πως λειτουργεί; Μάλλον το δεύτερο. Και εκεί πιστεύω οτι το Ν97 δεν θα μας απογοητεύσει. Στην τελική δε νομίζω να θέλει κάποιος μια συσκευή μόνο για να βλέπει ταινίες υψηλής ανάλυσης και να βιντεοσκοπεί. Το θέμα είναι να μπορεί να αποδίδει τα μέγιστα σε όλους τους τομείς και, το σημαντικότερο, να το κάνει απροβλημάτιστα.

 

Αλήθεια μια συσκευή με 800άρη 1000άρη επεξεργαστή (που όλοι ονειρεύονται) πόση αυτονομία θα έχει; :worry:

 

εγω παντως το εχω ξαναγραψει οτι απο τη μεταβαση μου απο Ν95-2 σε 5800 απογοητευτικα τρελλα.το 5800 ειναι προθυμο να κολλησει και να σου κλεισει την

εφαρμογη που χρησημοποιηεις....κατι που το το 95-2 δεν το εκανε ποτε...και με μεγαλυτερο ζορισμα.περιμενα το 97 να κανει την διαφορα και να αλλαξω αλλα δεν το βλεπω..βεβαια αν δε το δουμε στα χερια μας τι να λεμε

Link to comment
Share on other sites

Το Ν95 όταν πρωτοβγήκε είχε αρκετά προβλήματα software. Αναλογικά το 5800 πολύ λιγότερα. ΣΚέψου οτι ήταν και η πρ'ωτη συσκευή με οθόνη αφής και μία εντελώς καινούρια έκδοση της πλατφόρμας.

 

Το Ν97 έχει δύο μεγάλα πλεονεκτήματα. Η εξέλιξή του έχει ξεκινήσει εδω και πολύυυ καιρό και, δεν είναι κάτι πειραματικό (βλέπε 5800). Πολλά προβλήματα που είδαμε στα preFP1, FP1 και FP2 δεν υπηρχαν στo 5800 και σίγουρα, το Ν97, αναμένεται να είναι ακόμα πιο ολοκληρωμένο τόσο όσον αφορά την σταθερότητα όσο και την πληρότητα software λύσεων.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά τι σύγκριση μπορεί να γίνει ανάμεσα σε Ν95 8GB κ στο 5800? Το Ν95 8GB ήρθε να αντικαταστήσει τον "υπολογιστή" Ν95 (γιατί αν θυμάστε όλοι πολύ καλά έτσι παρουστιάστηκε) κ το 5800 ήρθε ως ένα μουσικό τηλέφωνο με την νέα έκδοση του S60. Είναι εντελώς διαφορετικές συσκευές με διαφορετικά χαρακτηριστηκά. Το 5800 δεν ήρθε για να κάνει παπάδες ούτε υποσχόταν θαύματα. Όταν θα βγει το Ν97 τότε να το συγκρίνουμε με το Ν95 8GB.

Και το 5800 κολλάει γιατί έχει ελευθερη RAM ~45MΒ ενω το Ν95 8GB έχει ελεύθερη 90ΜΒ... :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

το 95-2 εχει 82MΒ διαθεσιμη μετα απο εκκινηση το 5800 52MΒ. το Ν95 το απλο μετα απο εκκινηση εχει 30 νομιζω και γι'αυτο η νοκια το ανεβασε την μνημη απο 64 στα 128.εγω στο μονο που διατηρω επιφυλαξεις ειναι οτι μεχρι τωρα ολες οι ναυαρχιδες της εταιριας εχουν dual cpu στα 332 νομιζω και δουλευαν απροβληματιστα.το single cpu στα 434 δε με ενθουσιαζει και πολυ αλλα βεβαια οι φιλανδοι ξερουν καλυτερα.μπορει το symbian να εχει αλλαξει και να μην ειναι πλεον τοσο απαιτητικο.και επαναλαμβανω οπως και παραπανω.αμα δεν το δουμε δε μπορουμε να ξερουμε.δε μπορουμε ουτε να το καταδικασουμε την επιλογη ουτε να τη επικροτησουμε αμεσως.ας φτασει στην v.21 και τοτε τα ξαναλεμε.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ όμως μιλάμε και ασχολούμαστε με την πλατφόρμα series 60 γιατί αν το γενικεύαμε, δεν είναι καν το πρώτο N series (Ν770, Ν800 κτλ). ;)

 

Το 5800 είναι η πρώτη προσπάθεια της nokia στο series 60 και αποδείχτηκε απόλυτα επιτυχημένη. Απλά ανοίγει τον δρόμο για το Ν97 και όλα τα μελλοντικά series 60 touch.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχετε δικιο σε αυτα που λετε οτι δεν εχει σημασια αν παει γρηγορα, αλλα ακομα και το 5630 και το 6720classic εχουν 600mhz που εχουν περιπου την μιση τιμη και και δεν ειναι n seires , στο ν97 θα επρεπε τουλαχιστον να βαλουν τον 600....αλλα οπως ειδη ειπατε η νοκια ξερει καλητερα ... θα δουμε αν οντως ειναι ετσι μ την αφηξει του.....
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια μια συσκευή με 800άρη 1000άρη επεξεργαστή (που όλοι ονειρεύονται) πόση αυτονομία θα έχει; :worry:

The ARM CortexTM-A8 processor is the first applications processor based on the ARMv7 architecture and is the highest performance, most power-efficient processor available from ARM. With the ability to scale in speed from 600MHz to greater than 1GHz, the Cortex-A8 processor can meet the requirements for power-optimized mobile devices needing operation in less than 300mW

 

ring any bell? ;)

 

ARM Cortex-A8 processor-based Netbook

 

http://www.youtube.com/watch?v=lrLa1qTVf34

 

θα το ξαναπώ είναι AΛΛΗ αρχιτεκτονική. τα κινητά που θα φοράνε τα 600MHz είναι arm 11 ίδια αρχιτεκτονική με τους arm 11 434 και τους 369. εκεί η αυτονομία φυσικά και θα μειωθεί. στο omnia HD όμως ο cortex Α8 φτιάχτηκε from the bottom up για την μεγιστη απόδοση με την χαμηλότερη κατανάλωση. επιπροσθέτως έχει AMOLED όπου έχει μικρότερη κατανάλωση από την LCD.

 

This advantage makes active-matrix OLEDs well suited for portable electronics where battery power consumption is critical

http://en.wikipedia.org/wiki/AMOLED

 

άρα με 1500 μπαταρία να είσαι σίγουρος ότι θα κρατάει παραπάνω από όσο φαντάζεσαι :). καταλαβαίνεις απλά ότι εάν σκάσει με ίδια τιμή η χαμηλότερη του N97, καλύτερα να το βάλεις (N97) στο μουσείο :p

 

(εκτος αν κάποιος προτιμάει τι jaguar από τι ferrari :p)

Link to comment
Share on other sites

χμμ...Jaguar ή Ferrari....νομιζω οτι δεν ειναι διλλημα...απευθυνοντε σε διαφορετικες αναγκες σε διαφορετικα λεφτα,εγω προσωπικα διαλεγω την XKR για τον καλλιτερο συνδιασμο ανεσης/ταχυτητας σε σχεση με την 430 που ειναι στα ιδια λεφτα περιπου...μεταφορικα μιλωντας...
Link to comment
Share on other sites

Εχω δει κάτι βίντεο και απο οτι φαίνεται είναι ένα 5800 ελαφρώς βελτιωμένο αισθητικά στην αρχική οθόνη, με προσθήκη πληκτολογίου και λίγο καλύτερο hardware.

 

Η διπλάσια τιμή του σε σχέση με το 5800 δε δικαιολογείται απο μια συντόμευση και μερικά widgets παραπάνω στην αρχική οθόνη, για να μη πούμε οτι σκόπιμα το 5800 έχει λίγες συντομεύσεις στην οθόνη για να υπάρχει και κάποια ουσιαστική διαφορά στο interface με το N97.

 

Με απλά λόγια το 5800 έχει καλύτερη σχέση τιμής απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια η ποιότητα κατασκευής αναμένεται να είναι αν όχι τέλεια, πολύ καλή, κάτι το οποίο στο 5800 είναι άγνωστο χαρακτηριστικό.:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια η ποιότητα κατασκευής αναμένεται να είναι αν όχι τέλεια, πολύ καλή, κάτι το οποίο στο 5800 είναι άγνωστο χαρακτηριστικό.:rolleyes:

 

Στην ουσία αυτό πληρώνεις, την καλύτερη ποιότητα και το πρεστίζ που δίνει η συσκευή στον χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία αυτό πληρώνεις, την καλύτερη ποιότητα και το πρεστίζ που δίνει η συσκευή στον χρήστη.

 

Για το δευτερο ως ενα σημειο συμφωνω,αν ο περιγυρος αποτελειται απο γνωστες.Οσο για το πρωτο,ας βγει πρωτα και βλεπουμε.Αν παρουμε για παραδειγμα το n95 τοτε σιγουρα δεν ισχυε κατι τετοιο γιατι απο ποιοτητα αστα να πανε.Η τσιμπημενη ομως τιμη ητανε εκει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτη η συγκριση ειναι αποτυχια!

Δεν υποστηριζω το iphone αλλα υπαρχουν περισσοτερα πραγματα απο αυτα που ανεφερε που κανουν το iphone καλυτερο! (multitouch, σταθεροτηττα λειτουργικου, design, music player, ποιοτητα κατασκευης-λογικα-, παιχνιδια, ευχρηστια κλπ κλπ)

 

Εμενα η ενσταση μου για το N97 ειναι κυριως η ram του:!: και η ελλειψη 3D graphics hardware acceleration (GPU τελος παντων) καθως θα ηταν φοβερα τα παιχνιδια με το qwerty (οπως πχ το quake arena)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτη η συγκριση ειναι αποτυχια!

Δεν υποστηριζω το iphone αλλα υπαρχουν περισσοτερα πραγματα απο αυτα που ανεφερε που κανουν το iphone καλυτερο! (multitouch, σταθεροτηττα λειτουργικου, design, music player, ποιοτητα κατασκευης-λογικα-, παιχνιδια, ευχρηστια κλπ κλπ)

 

Εμενα η ενσταση μου για το N97 ειναι κυριως η ram του:!: και η ελλειψη 3D graphics hardware acceleration (GPU τελος παντων) καθως θα ηταν φοβερα τα παιχνιδια με το qwerty (οπως πχ το quake arena)

 

Σαφώς και υπάρχουν πολλά άλλα καλύτερα vs.

 

Φυσικά, δεν μπορούμε να σταθούμε μόνο σε αυτά γιατί υπάρχουν πολλοί άλλοι τομείς που το iPhone υστερεί σε σχέση με το Ν97 ή το omnia hd.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με το επεξεργαστη μηπως ημαστε ολοι λιγο υπερβολικη , τι μας νοιαζει αν ειναι 460 ή 600 , αν η συσκευη δουλευει μια χαρα . Χρησημοποιω Symbian απο την εποχη του 6600 , και ποτε μα ποτε δεν ετυχε να μην δουλευει μια εφαρμογη εξαιτιας του επεξεργαστη. Οι εφαρμογες που βγαινουν ειναι προγραμματισμενες ετσι ωστε να δουλευουν για ολες τις symbian συσκευες ,κατι σαν τα παιχνιδια για κονσολες δεν ειναι σαν τα pc. Αυτο που αντιθετα παιζει σημαντικο ρολο ειναι η μνημη RAM, ολοι εχουμε δει το καταραμενο μηνυμα "μην επαρκεις μνημη". Ξερει κανεις την μνημη του ν97 και OMNIA HD μετα απο εκκινηση ? γιατι αυτο παιζει για μενα σημαντικο ρολο.

Οσο αφορα την καμερα τα 8 ή 12 MP δεν λενε τιποτα , το σημαντικοτερο όλων ειναι ο ΦΑΚΟΣ.Οσοι εχετε ψηφιακη καμερα γνωριζετε πολυ καλα οτι και στα 2MP να τραβηξετε φωτογραφια , θα ειναι πολυ καλυτερη απο την φωτογραφια οποιουδηποτε κινητου . Τα MP αφορουν καθαρα και μονο το μεγεθος της φωτογραφιας , αν θελετε να τυπωνετε απλες φωτογραφιες τα 5 MP , ειναι υπεραρκετα , αν παλι θελετε να τυπωνετε POSTER , τι να πω πηγαινετε για τα 8MP. ενας επισης σημαντικος παραγοντας ειναι η ποιοτητα τησ φωτογραφιας σε χαμηλο φωτισμο ,οπου εκει τα MP δεν παιζουν κανενα ρολο, αλλα και η ποιοτητα του φλας , οπου το διπλο LED ειναι κλασης ανωτερο απο το μονο του ΟΜΝΙΑ.

Ολα αυτα τα ατου που τονιζετε στο ΟΜΝΙΑ, μου θυμιζει τις διαφημισης ετοιμων υπολογιστων, οπου σου τονιζουν ενα τετραπυρηνο επεξεργαστη στα 3 GHZ και ολα τα υπολοιπα εξαρτηματα ειναι για πεταμα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με το επεξεργαστη μηπως ημαστε ολοι λιγο υπερβολικη , τι μας νοιαζει αν ειναι 460 ή 600 , αν η συσκευη δουλευει μια χαρα . Χρησημοποιω Symbian απο την εποχη του 6600 , και ποτε μα ποτε δεν ετυχε να μην δουλευει μια εφαρμογη εξαιτιας του επεξεργαστη. Οι εφαρμογες που βγαινουν ειναι προγραμματισμενες ετσι ωστε να δουλευουν για ολες τις symbian συσκευες ,κατι σαν τα παιχνιδια για κονσολες δεν ειναι σαν τα pc. Αυτο που αντιθετα παιζει σημαντικο ρολο ειναι η μνημη RAM, ολοι εχουμε δει το καταραμενο μηνυμα "μην επαρκεις μνημη". Ξερει κανεις την μνημη του ν97 και OMNIA HD μετα απο εκκινηση ? γιατι αυτο παιζει για μενα σημαντικο ρολο.

 

δεν εχω βρει εφαρμογη που να τρωει παραπανω απο 50ΜΒ μνημη. εχου βρει ομως εφαρμογη που να laggarei εξαιτιας χαμηλου επεξεργαστη.

εχω τρεξει παιχνιδια που να κολλανε επειδη εχουν ενεργοποιημενο τον ηχο και μολις τον κλεισω παιζουν κανονικα. αυτο φταιει για το κινητο μου εχει εναν πυρηνα. το N95 για παραδειγμα λεει dual cpu 332 αλλα δεν ειναι dual core οπως τον φανταζεσαι. απλα εχει ενα ξεχωριστο chipaki για επεξεργαστη και ενα για τον ηχο. επισης εχει και ενα τριτο για hardware acceleration.

 

η παραπανω μνημη χρειαζεται αν θες να κανεις multitasking και μονο

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτητα του τι λεμε ολοι μας, μπορει καθαρα να δει καποιος, οτι μιλαμε πλεον για ενα κινητο που εχει ηδη προδιαθεσει αρνητικα αρκετους αγοραστες.

Σε αντιθεση κιολας με τους ανταγωνιστες του.

 

Και αυτο νομιζω οτι ειναι το χειροτερο..

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτητα του τι λεμε ολοι μας, μπορει καθαρα να δει καποιος, οτι μιλαμε πλεον για ενα κινητο που εχει ηδη προδιαθεσει αρνητικα αρκετους αγοραστες.

Σε αντιθεση κιολας με τους ανταγωνιστες του.

 

Και αυτο νομιζω οτι ειναι το χειροτερο..

Καλά κάτσε να βγεί και να δείς ότι θα κάνει πάταγο. Το 99% των αγοραστών δεν ξέρουν κάν τι λογισμικό έχει, όχι τι επεξεργαστή έχει.:)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω βρει εφαρμογη που να τρωει παραπανω απο 50ΜΒ μνημη. εχου βρει ομως εφαρμογη που να laggarei εξαιτιας χαμηλου επεξεργαστη.

εχω τρεξει παιχνιδια που να κολλανε επειδη εχουν ενεργοποιημενο τον ηχο και μολις τον κλεισω παιζουν κανονικα. αυτο φταιει για το κινητο μου εχει εναν πυρηνα. το N95 για παραδειγμα λεει dual cpu 332 αλλα δεν ειναι dual core οπως τον φανταζεσαι. απλα εχει ενα ξεχωριστο chipaki για επεξεργαστη και ενα για τον ηχο. επισης εχει και ενα τριτο για hardware acceleration.

 

η παραπανω μνημη χρειαζεται αν θες να κανεις multitasking και μονο

 

Μην ξεχνας όμως οτι η samsung εχει μονο ενα κινητο που να τρεχει symbian , ενω η NOKIA δεκαδες. Ειναι λογικο λοιπον οι developers να βγαζουν προγραμματα και παιχνιδια , που ειναι συμβατα με τα δεκαδες κινητα τις NOKIA και όχι με το ενα της SAMSUNG. Με λιγα λογια ο μεγαλυτερος επεξεργαστης θα ειναι αχρηστος απο την στιγμη που δεν θα υπαρχουν προγραμματα να τον αξιοποιησουν.

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή που να μην σηκώνει απλά δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει. Η μοναδική διαφορά θα είναι στην αναπαραγωγή βίντεο υψηλής ανάλυσης και σε πολύ απαιτητικά παιχνίδια. Οπότε, όποιος δεν πρόκειται να κάτσει να βλέπει ταινίες HD στο κινητό του και δεν θα ψάξει να βρει αυτά τα 1 στα 100 παιχνίδια που ίσως θα λαγκάρουν στο Ν97, δεν θα του λείψει ποτέ τίποτα απο το Ν97.

 

Τώρα, όλοι όσοι γκρινιάζουν για το hardware του Ν97, ας μου πουν τι δεν μπορεί να κάνει το ταπεινό 5800 με τον 369άρη και αν παρατήρησαν ποτέ το παραμικρό lag σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, όλοι όσοι γκρινιάζουν για το hardware του Ν97, ας μου πουν τι δεν μπορεί να κάνει το ταπεινό 5800 με τον 369άρη και αν παρατήρησαν ποτέ το παραμικρό lag σε αυτό.

 

Επειδη ειμαι ο πρωτος εδω μεσα που ανεφερε την ειδηση και γκρινιαξε για την επιλογη της <<μαμας>>,ας πω την γνωμη μου.Εχεις απολυτο δικαιο σε οσα γραφεις αδελφε.Και ειλικρινα πιστευω οτι τουλαχιστον στο θεμα λειτουργικου θα τα πηγαινει πολυ καλα το n97,αν κρινω απο το 5800 που οπως ειπες ουδεν lag μεχρι τωρα.Δεν προκειται να μπω στην διαδικασια για συγκριση με τον υποτιθεμενο ανταγωνιστη.Αν θες προσωπικα περισσοτερο με <<χαλασε>> η επιλογη της <<μαμας>> για ανοητους ψυχολογικους-συναισθηματικους λογους.:fool:.Επειδη ομως υπαρχει το <<οπλοστασιο>> ετοιμο ενα γιατι περναει απο το μυαλο μου.Και σιγουρα θα ημουνα σκεπτικος στο θεμα καταναλωσης ενεργειας με εναν μεγαλο επεξεργαστη,οπως ειχες αναφερει λιγες μερες πριν.Αν και για το συγκεκριμενο σημειο ειχε αναφερθει οτι καποια στιγμη θα χρησιμοποιηθουν επεξεργαστες που θα δουλευουν τμηματικα,αναλογα με τις αναγκες,για εξοικονομηση ενεργειας.Ελπιζα,απατηλα βεβαια,οτι μια τετοια λυση θα εφαρμοζοταν.Αυτα!Με το καλο να κυκλοφορησει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...