Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτησω, οταν αγοραζετε απο geekbuying, για να γλιτωσουμε τελωνειο επιλεγουμε HKEU Priority Line?

Ειναι 100% εγγυημενο οτι δεν θα πληρωσω οπως με το bangood?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να ρωτησω, οταν αγοραζετε απο geekbuying, για να γλιτωσουμε τελωνειο επιλεγουμε HKEU Priority Line?

Ειναι 100% εγγυημενο οτι δεν θα πληρωσω οπως με το bangood?

Πότε πλήρωσες με το bangood ;;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παραγγειλει ποτε αλλα βλεπω ολοι γραφουν οτι δεν πληρωνεις σιγουρα τελωνειο αν επιλεξεις Priority Line. Αυτο ρωταω, αν ισχυει το ιδιο και με Geekbuying που εχει σαν επιλογη το HKEU Priority Line
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ας το βάλω και εδώ:έχει παραγγείλει κανείς από mi global stores του aliexpress? αυτό που λέει ότι με DHL δεν πληρώνεις τελωνείο ισχύει?
Link to comment
Share on other sites

 

51d952834f996a71c0add4c3140e7123.jpg

 

 

20€ έξοδα αποστολής γράφει με dhl. το ίδιο ξέρω κι εγώ για το τελωνείο με dhl, απλά είναι το πρώτο κατάστημα που βγάζει στο search με καλά review και στο πλασάρει φάτσα κάρτα ότι με dhl δεν πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

με dhl πληρωσα ενα τηλεφωνο των 152 ευρω sta 256 ευρω ,εξοδα εκτελωνισμου της dhl 50 και δασμους 54 . oyte prokeitai φυσικα να ξαναδιαλεξω dhl

Ποτέ DHL το φωνάζουμε χρόνια. Καλύτερα untracked παρά DHL ems.

 

Send From My NOTE 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και ο συγκεκριμένος πωλητής στέλνει από κάποια ευρωπαϊκή αποθήκη, κάνε του μια ερώτηση.

 

Στάλθηκε από το pipo u8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

ας το βάλω και εδώ:έχει παραγγείλει κανείς από mi global stores του aliexpress? αυτό που λέει ότι με DHL δεν πληρώνεις τελωνείο ισχύει?

 

μην το σκεφτεις καν

Link to comment
Share on other sites

παρήγγειλες και την πάτησες ή απλά το λες? δεν μπορώ να καταλάβω πως έχει τέτοια βαθμολογία το κατάστημα αν αυτό που γράφει είναι ψέμα. θα το είχαν φλομώσει στα bad reviews. εκεί κολλάω εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Σε μερικά καταστήματα του ali ισχύει αυτό, στο συγκεκριμένο δε ξέρω οπότε κάνε μια ερώτηση για να χεις σίγουρη απάντηση.

Τριγωνική λογικά θα είναι οπότε δε πληρώνεις κάτι παραπάνω, γράψε και στο θέμα με τα τελωνεία μπας και το δει κάποιος που χει αγοράσει από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Έχω μια ερώτηση σχετικά με τις αποθήκες του gearbest.

Θέλω να πάρω ένα κινητό και μου δίνει τις παρακάτω τρεις επιλογές για αποθήκες.

Warehouse Options: HK G-W-4 G-W-16

Με προεπιλεγμένη την HK μου δίνει τιμή προϊόντος 147 χωρίς μεταφορικά με registered mail. Αν επιλέξω μια από τις άλλες δύο αποθήκες μου κατεβάζει την τιμή στα 139 αλλά προσθέτει μεταφορικά με expedited shipping οπότε είναι περίπου το ίδιο. Αναρωτιέμαι βέβαια αν είναι πιο γρήγορα. Και αναρωτιέμαι τι είναι αυτό το expedited shipping. Μήπως εννοεί κούριερ οπότε θα έχει τελωνείο;

 

EDIT

Συνεχίζοντας το ψάξιμο βρήκα την απάντηση εδώ: https://www.gearbest.com/blog/news/20-things-you-need-to-know-when-shopping-on-gearbest-1405#Q3

Το HK είναι Κίνα, το G-W-4 Πολωνία και το G-W-16 Ισπανία.

Παραμένει το ερώτημα για το expedited shipping, αλλά υπόθέτω ότι σημαίνει κούριερ οπότε προχωράω στην αγορά από Κίνα.

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Τα G-W-x ειναι ευρωπαικες αποθηκες και ΔΕΝ εχει τελωνειο καθως θεωρητικα ειναι ηδη πληρωμενο (για την ΕΕ) απο το καταστημα. Απο Ευρωπαικη μονο με expedited shipping μπορει να στειλει το Gearbest απ'οτι εχω δει. Αν υπαρχει οντως σε ευρωπαικη και βγαινει και στα ιδια λεφτα μην το σκεφτεσαι καν, ορμα.
Link to comment
Share on other sites

το lightinthebox με απλό ταχυδρομείο στέλνει? άρα άμα κάνει καμιά 20αρια μέρες να έρθει και καμιά 15 μέρες στο τελωνείο(αν περάσει) θα τον φάμε το μήνα?
Link to comment
Share on other sites

το lightinthebox με απλό ταχυδρομείο στέλνει? άρα άμα κάνει καμιά 20αρια μέρες να έρθει και καμιά 15 μέρες στο τελωνείο(αν περάσει) θα τον φάμε το μήνα?

 

Μονο συστημενα, και αν κατσει τελωνειο τοτε οντως θα το φας τον μηνα. Εκτος αν εισαι τυχερος και περασει και δεν ακουμπησει.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακουσει κανεις για το vonstall.com? Νεο κινεζικο καταστημα με προσφορες που ειναι μη ρεαλιστικες.Απατη?

Αυτο και μονο σε βαζει σε σκεψεις.

Οχι εγω δεν το εχω δουλεψει το καταστημα που αναφερεις.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακουσει κανεις για το vonstall.com? Νεο κινεζικο καταστημα με προσφορες που ειναι μη ρεαλιστικες.Απατη?

 

απαντας μονος σου στην ερωτηση σου,δεν υπαρχουν σωστα κινεζικα μαγαζια με μη ρεαλιστικες τιμες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πληροφοριακά...

 

Από ένα newsletter που μου ήρθε σήμερα από το Focalprice (είχα αγοράσει κάτι πριν από *πολλά* χρόνια και μου στέλνουν ακόμα newsletters κάπου κάπου...) βλέπω ότι το Focalprice θα απορροφηθεί από το Geekbuying.

Για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται (για εγκυκλοπαιδικούς λόγους), μπορείτε να δείτε τη σχετική ανακοίνωση σε banner που βγαίνει μπαίνοντας στη σελίδα του focalprice.

 

Οι παλιότεροι τουλάχιστον θα θυμούνται το FP... Πριν από χρόνια, πριν την εμφάνιση των Banggood, Gearbest κλπ, για αγορές από την Κίνα ξέραμε το DealExtreme και το Focalprice (οκ, και 1-2 άλλα, αν και λιγότερο γνωστά).

 

Τα τελευταία χρόνια βέβαια, δεν έβλεπα να... σαλεύει το πράγμα. Δε γινόταν καμία μνεία σε συζητήσεις όπως εδώ, γενικά δεν άκουγα κανέναν να ψωνίζει από κει, και αν δεν ερχόταν και κανένα newsletter (στη χάση και στη φέξη όμως), θα νόμιζα ότι το μαγαζί είχε κλείσει.

 

Αυτό ίσως εξηγεί και την τελευταία αυτήν εξέλιξη, τη συγχώνευση με το GB.

 

Anyway, για εγκυκλοπαιδικούς λόγους η αναφορά, όπως έγραψα και παραπάνω, και για όσους θυμούνται το μαγαζί (είχαν ψωνίσει, ή ίσως και ψώνιζαν ακόμα!)

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα ένα τηλέφωνο από το light in the box. Ξέρει κανείς τα χρήματα που δίνει πίσω αν περάσει τελωνείο είναι σε μορφή refund και επιστρέφουν στο PayPal;
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα ένα τηλέφωνο από το light in the box. Ξέρει κανείς τα χρήματα που δίνει πίσω αν περάσει τελωνείο είναι σε μορφή refund και επιστρέφουν στο PayPal;

 

Έβαλες ασφάλεια τελωνείου ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...