Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οτι το καταστημα εχει αποθηκη στην ευρωπη και δεν εχεις τον φοβο να πληρωσεις δασμους. Αλλα η τιμη του ειναι αισθητα υψηλη

Καλα αυτα που ξερω εγω μονο αποθηκες δεν τα λες,σπιτια καποιων ειναι που εχιουν κανει καποια συμφωνια με το εκαστοτε καταστημα.

Τα γραφω καλα??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η απορία που έχω εγώ είναι πώς φέρνουν τα προϊόντα που πουλάνε από τα "EU warehouses".

Με τον ίδιο τρόπο που τα φέρνουμε κι εμείς ένα-ένα, ταχυδρομικώς και ελπίζοντας να μην τα πιάσει κανένα τελωνείο,

ή αξιοποιούν άραγε κάποια άλλη εναλλακτική...;

Link to comment
Share on other sites

Η απορία που έχω εγώ είναι πώς φέρνουν τα προϊόντα που πουλάνε από τα "EU warehouses".

Με τον ίδιο τρόπο που τα φέρνουμε κι εμείς ένα-ένα, ταχυδρομικώς και ελπίζοντας να μην τα πιάσει κανένα τελωνείο,

ή αξιοποιούν άραγε κάποια άλλη εναλλακτική...;

Γι αυτο μαλλον τα έχουν και πιο ακριβά. Κάτι θα πληρωνουν...

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο μαλλον τα έχουν και πιο ακριβά. Κάτι θα πληρωνουν...

Σίγουρα πάντως όχι τελωνεία, δασμούς, ΦΠΑ και όλα τα σχετικά. Αλλά ας μην το... σκαλίζουμε και πολύ - μας βολεύει! :p

Μακάρι μόνο να φέρουν και μεγαλύτερη ποικιλία, για την περίπτωση που οι παραγγελίες κατευθείαν από την Κίνα ζορίσουν πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτα που ξερω εγω μονο αποθηκες δεν τα λες,σπιτια καποιων ειναι που εχιουν κανει καποια συμφωνια με το εκαστοτε καταστημα.

Τα γραφω καλα??

 

δωματια καλυτερα !:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γι αυτο μαλλον τα έχουν και πιο ακριβά. Κάτι θα πληρωνουν...

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα ερθει ο Κινεζος με μια βαλιτσα κινητα, και τα δηλωνει για προσωπικη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως εννοειται οταν λετε ...ευρωπαϊκή αποθήκη.... παιδια?

Δηλαδή τι θα μπορούσε να σημαίνει φίλε;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι θα μπορούσε να σημαίνει φίλε;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Προφανως και η απαντηση στο ερωτημα σου ειναι αυτονοητη φιλε μου.....:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Η απορία που έχω εγώ είναι πώς φέρνουν τα προϊόντα που πουλάνε από τα "EU warehouses".

Με τον ίδιο τρόπο που τα φέρνουμε κι εμείς ένα-ένα, ταχυδρομικώς και ελπίζοντας να μην τα πιάσει κανένα τελωνείο,

ή αξιοποιούν άραγε κάποια άλλη εναλλακτική...;

 

Μπορεί Ναι, μπορεί Όχι. Μπορεί κάποιες μικρές εταιρίες να το κάνουν, μπορεί και όχι αλλά δεν ενδιαφέρει κανέναν καταναλωτή

αυτό παρά μόνο όσους ίσως θίγονται για λόγους ανταγωνισμού.

 

Το βέβαιο πάντως είναι πως οι Ευρωπαϊκές αποθήκες τα εκτελωνίζουν (όλα δεν ξέρω) με τιμές χονδρικής/εργοστασίου αρχικής αγοράς και όχι με τιμές πώλησης. Μπορεί ας πούμε να έχει στη Κίνα 200$ και η τιμή χονδρικής να είναι 100$. Οι φόροι που θα επιβληθούν

είναι για τα 100$ με την αναλογία ΦΠΑ + δασμοί της χώρας όπου εκτελωνίζονται π.χ. Λουξεμβούργο 17%, Γερμανία 19%, Ισπανία 21% κ.α.

Το βέβαιο είναι πως ενώ θα πρεπε να πουλιέται με το ΦΠΑ της χώρας προορισμού από Ευρωπαϊκή χώρα σε Ευρωπαϊκή χώρα μάλλον δεν υπάρχει παραστατικό ή αν υπάρχει είναι ... Κινέζικο :lol:

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Aυτο, μπαινουν ΦΠΑ απο δω, ΦΠΑ απο κει, δασμοι παραπερα και ενα παραστατικο δεν εκδιδεται.. Μιλαμε για ληστεια (δικια μας, οχι των κρατων)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μου παραγγελία από το lightinthebox και τα αποτελέσματα παραπάνω από θετικά.

 

Δεν αφορούσε κινητό αλλά πράγματα για το σπίτι συνολικής αξίας 260 ευρώ. Μου ήρθαν σε 11 μόλις ημέρες αλλά δυστυχώς πέρασαν τελωνείο με επιβάρυνση άλλα 80 ευρώ. Επειδή είχα πληρώσει 3-4 ευρώ όμως για προστασία από το τελωνείο επικοινώνησα με το lightinthebox χθες και σήμερα τα 80 ευρώ είχαν ήδη επιστραφεί στο λογαριασμό μου στο paypal.

 

Το φοβήθηκα να πω την αλήθεια γιατί ήταν μεγάλο το ποσό του τελωνείου αλλά χωρίς μα και μου, απλά με την απόδειξη της πληρωμής των δασμών, πήρα τα χρήματά μου πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό και δεν το είχα σε εκτίμηση το συγκεκριμένο μαγαζί, προφανώς με κάποιο τρόπο θα τα παίρνει πίσω το μαγαζί δεν νομίζω να τα δίνει έτσι; τότε πρέπει να κλείσει.

 

Στάλθηκε από το XTRV Miui Greek redmi note 3G via tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ το είχα σε ιδιαίτερη εκτίμηση αλλά με έφαγε η γυναίκα να πάρουμε κάποια πράγματα από εκεί. Η πρώτη μου παραγγελία ήταν, ίσως και να είναι κάποιο τρικ για να ανέβουν σε δημοτικότητα και μετά να μην ισχύει. Πάντως έμεινα άναυδος και γιατί το ποσό δεν ήταν αμελητέο και γιατί το έκαναν τόσο γρήγορα και χωρίς να ζητήσουν τίποτα παραπάνω από μια απλή φωτογραφία της απόδειξης.

 

Ας ελπίσουμε οτι θα το διατηρήσουν και πως την ίδια τακτική (με όποιον τρόπο έχουν βρει οι κινέζοι) θα συνεχίσουν κι άλλα μαγαζιά ειδικά τώρα που φαίνεται ότι το τελωνείο αρχίζει ξανά κάποιους, έστω και τυχαίους, ελέγχους

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μου παραγγελία από το lightinthebox και τα αποτελέσματα παραπάνω από θετικά.

 

Δεν αφορούσε κινητό αλλά πράγματα για το σπίτι συνολικής αξίας 260 ευρώ. Μου ήρθαν σε 11 μόλις ημέρες αλλά δυστυχώς πέρασαν τελωνείο με επιβάρυνση άλλα 80 ευρώ. Επειδή είχα πληρώσει 3-4 ευρώ όμως για προστασία από το τελωνείο επικοινώνησα με το lightinthebox χθες και σήμερα τα 80 ευρώ είχαν ήδη επιστραφεί στο λογαριασμό μου στο paypal.

 

Το φοβήθηκα να πω την αλήθεια γιατί ήταν μεγάλο το ποσό του τελωνείου αλλά χωρίς μα και μου, απλά με την απόδειξη της πληρωμής των δασμών, πήρα τα χρήματά μου πίσω.

 

Σαν πολλα δεν σου πηραν;

260 με τον ΦΠΑ παει 62.5 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από το lightinthebox έκανα πρόσφατα μία παραγγελία 2 αντικείμενα για μια φίλη, όπου μόνο στο συγκεκριμένο κατάστημα τα βρήκε οπότε αναγκαστικά έκανα από εκεί την παραγγελία.

Στην παραλαβή το ένα αντικείμενο ήταν διαφορετικό! Πρώτη φορά μου στέλνουν διαφορετικό αντικείμενο. Επίσης ο τρόπος επικοινωνίας με το κατάστημα είναι λίγο περίεργος. Τους έστειλα σήμερα μήνυμα οπότε περιμένω.

 

Από το banggood έχω παραγγείλει διάφορα πράγματα κατά καιρούς όπου όλα ήταν εντάξει. Πρόσφατα είχα ένα θέμα όπου το πακέτο όταν έφτασε Ελλάδα ήταν παραβιασμένο και οι αρμόδιοι το έστειλαν πίσω στο κατάστημα. Έστειλα μήνυμα στο κατάστημα και μου είπαν αν θέλω να μου το ξαναστείλουν ή να μου κάνουν refund. Είδα ότι το κινητό που είχα παραγγείλει πλέον δεν ήταν και διαθέσιμο οπότε επέλεξα refund κάτι το οποίο έγινε γρήγορα. Μάλιστα αυτό συνέβη χωρίς ακόμα να έχουν παραλάβει το παραβιασμένο πακέτο! Πολύ καλή εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Στα πραγματα σπιτιου ,διακοσμησεις ,μπιχλιμπιδια το περιθωριο κερδους που εχουν ειναι απιστευτο για αυτο ηταν large.Αν ηταν κανενα κινητο που το περιθωριο ειναι μικρο θα σου κανανε μανουρα σιγουρα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα...

 

Έχει πάρει κανεις τίποτα από το igogo.es??

Είναι αξιόπιστό site??

Τα προιόντα του λογικά δεν περνάνε τελωνείο ε??

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα...

 

Έχει πάρει κανεις τπτ από το igogo.es??

Είναι αξιόπιστό site??

Τα προιόντα του λογικά δν περνάνε τελωνείο ε??

Εγώ πήρα πέρσι κινητό για τον σύζυγο. Όλα καλά, όπως ακριβώς η περιγραφή τους. Είχε έρθει σε περίπου 3 εβδομάδες.

Όμως ξεκινάνε από Κίνα (άσχετο το es στο τέλος), και ακούγονται πολλά από τελωνεία τελευταίως...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα πέρσι κινητό για τον σύζυγο. Όλα καλά, όπως ακριβώς η περιγραφή τους. Είχε έρθει σε περίπου 3 εβδομάδες.

Όμως ξεκινάνε από Κίνα (άσχετο το es στο τέλος), και ακούγονται πολλά από τελωνεία τελευταίως...

 

Σ'ευχαριστω πολύ φίλε μου...να σαι καλά ;)

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς εμπειρία από την EU αποθήκη του Coolicool ? Χρόνοι παράδοσης, αξιοπιστία κλπ ????

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς εμπειρία από την EU αποθήκη του Coolicool ? Χρόνοι παράδοσης, αξιοπιστία κλπ ????

 

Μακρια....ακομη και αν η αποθηκη του βρισκεται διπλα σου

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς εμπειρία από την EU αποθήκη του Coolicool ? Χρόνοι παράδοσης, αξιοπιστία κλπ ????

 

εγω πηρα από την ευρωπαικη του coolicool ένα οφονο πριν δυο χρονια και όλα ηταν μια χαρα ,το εφερε ο κουριερ στο σπιτι σε 8 μερες ,άλλη μια καλη ευρωπαικη σε αξιοπιστια κα ι ταχυτητα είναι του honorbuy αλλα προσεξε στην χρεωση γιατι βαζει εξτρα μεταφορικα

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς εμπειρία από την EU αποθήκη του Coolicool ? Χρόνοι παράδοσης, αξιοπιστία κλπ ????

 

 

Ναι εχω παρει 5-6 φορες δεν ειχα προβλημα 7-8 μερες

Link to comment
Share on other sites

Μακρια....ακομη και αν η αποθηκη του βρισκεται διπλα σου

 

αιτιολογείς αν θες και πότε έκανες την αγορά ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι εχω παρει 5-6 φορες δεν ειχα προβλημα 7-8 μερες

 

πότε ήταν η τελευταια φορά που αγόρασες ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

αιτιολογείς αν θες και πότε έκανες την αγορά ?

 

Oταν ηταν να παρω ενα Jiayu S3 για φιλο. Ηταν το μονο που ειχε και ενω σε μαιλ μου διαβεβαιωσαν οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα, δεν το εστειλαν ποτε. Με ατερμονες δικαιολογιες και ετοιμες απαντησεις που ουτε μπηκαν στον κοπο να διαβασουν την ερωτηση. Δωστε μας και αλλο χρονο, θα ειναι στις ταδε του μηνος στο καταστημα, και μολις εφτανε εκεινη η μερα , η ιδια απαντηση θα ειναι στις ταδε του μηνος στο καταστημα και παει λεγοντας. Οταν ζητησα επιστροφη, μου ειπαν το εξης κουφο. Οτι μιλησαν με την jiayu για να βγαλει μερικα κομματια για μενα και για αυτους. Ποσο ελεος !!!!

Link to comment
Share on other sites

αιτιολογείς αν θες και πότε έκανες την αγορά ?

 

Oταν ηταν να παρω ενα Jiayu S3 για φιλο. Ηταν το μονο που ειχε και ενω σε μαιλ μου διαβεβαιωσαν οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα, δεν το εστειλαν ποτε. Με ατερμονες δικαιολογιες και ετοιμες απαντησεις που ουτε μπηκαν στον κοπο να διαβασουν την ερωτηση. Δωστε μας και αλλο χρονο, θα ειναι στις ταδε του μηνος στο καταστημα, και μολις εφτανε εκεινη η μερα , η ιδια απαντηση θα ειναι στις ταδε του μηνος στο καταστημα και παει λεγοντας. Οταν ζητησα επιστροφη, μου ειπαν το εξης κουφο. Οτι μιλησαν με την jiayu για να βγαλει μερικα κομματια για μενα και για αυτους. Ποσο ελεος !!!!

 

κινεζικες δικαιολογίες ολοι οι κινεζοι τα ιδια λενε :p θα εχεις ακουσει τη φραση "κανει τον κινεζο" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...