Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιαυτο εγραψα πριν...Φυσικα ειναι τι θελει ο καθενας γιατι πολλα παιδια το κανουν και σαν χομπυ επειδη τους αρεσει.

Εγω απλα εψαχνα μια σιγουρια που πιστευω στην πορεια αν παθει κατι το κινητο να φανουν και ανταξιοι αυτον που λενε.

Οσο γιαυτο που λες λιγο πιο συγκεκριμενα.. κινητο θα εχεις μετα απο κανα μηνα με αυτα τα λεφτα και αν μπλεξεις με κανενα προβληματικο αλλο τοσο καιρο να βγαλεις ακρη. Απλα τη γνωμη μου λεω.

 

Και εγώ την γνώμη μου λέω , δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι :)

Προσωπικά δηλαδή , μάλλον δεν θα αγόραζα , μιας και η ελληνική τιμή , σχεδόν πλησιάζει το να αγόραζες 2 κινητά από κίνα .

 

Επίσης εγώ προσωπικά πριν αγοράσω το τηλέφωνο που αγόρασα από την κίνα , το έψαχνα σχεδόν κανένα μηνα ( διαβάζοντας κριτικές , βλέποντας βίντεο , και όλα αυτά για κινητό που μου στοίχισε 50€ ) . Κάποιος ο οποίος δεν θέλει να το κάνει αυτό , πάει στο οποιοδήποτε μαγαζί και αγοράζει μέσα σε 1 ώρα το κινητό που θέλει . :) Μην φτάσουμε όμως και στο άλλο άκρο , και καταλήξουμε να τα σκάμε χοντρά για τις ''γνωστές '' μάρκες , που μας τα παίρνουν τόσα χρόνια .

 

Τέλος , κατα πόσο είναι σίγουρο ότι για κινέζικο κινητό θα υπάρχουν ανταλλακτικά ή υποστήριξη από την κίνα για μετά από 2 ή 3 ή 4 ή 5 χρόνια ; Εδώ κάθε δίμηνο η κάθε εταιρία βλέπω και βγάζει καινούργιο μοντέλο . :)

 

Φιλικά Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εγώ την γνώμη μου λέω , δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι :)

Προσωπικά δηλαδή , μάλλον δεν θα αγόραζα , μιας και η ελληνική τιμή , σχεδόν πλησιάζει το να αγόραζες 2 κινητά από κίνα .

 

Επίσης εγώ προσωπικά πριν αγοράσω το τηλέφωνο που αγόρασα από την κίνα , το έψαχνα σχεδόν κανένα μηνα ( διαβάζοντας κριτικές , βλέποντας βίντεο , και όλα αυτά για κινητό που μου στοίχισε 50€ ) . Κάποιος ο οποίος δεν θέλει να το κάνει αυτό , πάει στο οποιοδήποτε μαγαζί και αγοράζει μέσα σε 1 ώρα το κινητό που θέλει . :) Μην φτάσουμε όμως και στο άλλο άκρο , και καταλήξουμε να τα σκάμε χοντρά για τις ''γνωστές '' μάρκες , που μας τα παίρνουν τόσα χρόνια .

 

Τέλος , κατα πόσο είναι σίγουρο ότι για κινέζικο κινητό θα υπάρχουν ανταλλακτικά ή υποστήριξη από την κίνα για μετά από 2 ή 3 ή 4 ή 5 χρόνια ; Εδώ κάθε δίμηνο η κάθε εταιρία βλέπω και βγάζει καινούργιο μοντέλο . :)

 

Φιλικά Λευτέρης

 

 

 

 

Πολυ σωστο. Εγω το σκεφτηκα οτι θα εχω να κανω με καποιον συγκεκριμενα αν εχω καποιο προβλημα. Τωρα οσο αναφορα την εγγυηση δεν νομιζω να εχω το ιδιο κινητο μετα απο τοσα χρονια. Μπορει ομως να μου κανει καλο στο να πουλησω το κινητο σε εναν αλλον και το κινητο να εχει εγγυηση ακομα΄.. εαν υπαρχει το μαγαζι φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εδω μιλαμε για φτηνα sites , τα ακριβα τα ξερουμε και εμεις , προς τι ολα αυτα τα ποστ[/QUO

 

Γραφει πουθενα στους ορους οτι δεν μπορουμε να λεμε γνωμες..? αν διαβασεις και τα προηγουμενα μηνυματα θα καταλαβεις τη λογικη μου. Μην επαναλαμβανομαι.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστο. Εγω το σκεφτηκα οτι θα εχω να κανω με καποιον συγκεκριμενα αν εχω καποιο προβλημα. Τωρα οσο αναφορα την εγγυηση δεν νομιζω να εχω το ιδιο κινητο μετα απο τοσα χρονια. Μπορει ομως να μου κανει καλο στο να πουλησω το κινητο σε εναν αλλον και το κινητο να εχει εγγυηση ακομα΄.. εαν υπαρχει το μαγαζι φυσικα.

 

προσωπικά για εμένα, τον αδερφό μου, τους γονείς μου, την κοπέλα μου και τον κολλητό μου θα έπερνα από Κίνα. Για όποιους άλλους που θα έβλεπαν αυτά τα κινητά και θα ήθελαν το ίδιο θα του έστελνα στο τοπικό μαγαζάκι που λες και εσύ. Για το λόγο ότι αν/όταν χαλάσει να μην τρέχω εγώ για επιστροφές στην Κίνα ή να μην φάω εγώ το κράξιμο.

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά για εμένα, τον αδερφό μου, τους γονείς μου, την κοπέλα μου και τον κολλητό μου θα έπερνα από Κίνα. Για όποιους άλλους που θα έβλεπαν αυτά τα κινητά και θα ήθελαν το ίδιο θα του έστελνα στο τοπικό μαγαζάκι που λες και εσύ. Για το λόγο ότι αν/όταν χαλάσει να μην τρέχω εγώ για επιστροφές στην Κίνα ή να μην φάω εγώ το κράξιμο.

 

 

Καπως ετσι το σκεφτηκα και εγω και επειδη ειδα οτι δεν υπηρχε στο forum ειπα να το ριξω σαν ενημερωση.

Link to comment
Share on other sites

H ίδια συζήτηση είχε ξαναγίνει πριν μερικές εβδομάδες. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του: ή αγοράζει απο Ελλάδα με 70% "καπέλο" ή αγοράζει δύο κινητά απο την Κίνα με τα ίδια λεφτά και δεν ασχολείται με εγγυήσεις.
Link to comment
Share on other sites

ευτυχως που μεσω του φορουμ και των κινεζομαγαζων, βρεθηκα να εχω κινεζικο, το οποιο υπερπληρει τις αναγκες μου, με τιμη λογικοτατη. Σε αντιθετη περιπτωση θα επρεπε να σκασω τα διπλα ή και παραπανω!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι οταν ψωνιζουμε απο Ελλαδα ειμαστε μεσα στις απαιτησεις, ενω απο το εξωτερικο ειμαστε πιο χαλαροι . Υπαρχει μια δικαιολογια οτι το παιρνεις τοσο φθηνα που δεν σε ενδιαφερει αν θα χαλασει και φυσικα συμφωνω. Αλλα οταν δεν θες να μπλεξεις και θελεις να παρεις κατι που δεν ειναι τοσο διαφημιζομενο και γνωστο στο ευρυ κοινο αλλα να παρεχει και καποιες υπηρεσιες (Καταστημα,Service,Εγγυηση) το βρισκω λογικο να πληρωσεις κατι παραπανω αφου δεν πλησιαζει τις τιμες των γνωστων κινητων.

Επειδη διαβασα ακομα καποια σχολια μεσα στο forum και + οτι δεν πηρα απαντηση για το μαγαζι αν μπορω να το πω και αφου ειδα οτι δηλωνουν και αλλα μαγαζια..οπως προανεφερε παραπανω και φιλος οτιο δεν θα υπαρχει προβλημα θα σας αναφερω και εγω απο εκει που το πηρα . Αυτο το κανω περισσοτερο για πληροφορηση γιατι με λιγο ακομα ψαξιμο ειδα οτι υπαρχουν κι αλλα eshop, οχι με τις ιδιες υπηρεσιες και πολυ πιο ακριβα. Η κριτικη δικης σας.. και σε οποιον ψαξει σαν εμενα για πρωτη φορα παρομοιο κινητο καποια στιγμη.

http://icell4u.eu/

Link to comment
Share on other sites

How do Chinese Phones cost so little? The reasons why availbility is an issue, demand is high and prices are low

 

http://www.gizchina.com/2014/04/24/chinese-phone-makers-keep-prices-low/

 

Νομίζω πρέπει να το διαβάσουμε όλοι :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι οταν ψωνιζουμε απο Ελλαδα ειμαστε μεσα στις απαιτησεις, ενω απο το εξωτερικο ειμαστε πιο χαλαροι . Υπαρχει μια δικαιολογια οτι το παιρνεις τοσο φθηνα που δεν σε ενδιαφερει αν θα χαλασει και φυσικα συμφωνω. Αλλα οταν δεν θες να μπλεξεις και θελεις να παρεις κατι που δεν ειναι τοσο διαφημιζομενο και γνωστο στο ευρυ κοινο αλλα να παρεχει και καποιες υπηρεσιες (Καταστημα,Service,Εγγυηση) το βρισκω λογικο να πληρωσεις κατι παραπανω αφου δεν πλησιαζει τις τιμες των γνωστων κινητων.

Επειδη διαβασα ακομα καποια σχολια μεσα στο forum και + οτι δεν πηρα απαντηση για το μαγαζι αν μπορω να το πω και αφου ειδα οτι δηλωνουν και αλλα μαγαζια..οπως προανεφερε παραπανω και φιλος οτιο δεν θα υπαρχει προβλημα θα σας αναφερω και εγω απο εκει που το πηρα . Αυτο το κανω περισσοτερο για πληροφορηση γιατι με λιγο ακομα ψαξιμο ειδα οτι υπαρχουν κι αλλα eshop, οχι με τις ιδιες υπηρεσιες και πολυ πιο ακριβα. Η κριτικη δικης σας.. και σε οποιον ψαξει σαν εμενα για πρωτη φορα παρομοιο κινητο καποια στιγμη.

http://icell4u.eu/

Αυτές ειναι καλές τιμές; Διότι κι εγώ έχω κατάστημα ελληνικό με κινέζικα, και με πολύ καλύτερες τιμές αναλογικά. Και δεν είδα πουθενά για εγγύηση 5 χρόνια

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Αυτές ειναι καλές τιμές; Διότι κι εγώ έχω κατάστημα ελληνικό με κινέζικα, και με πολύ καλύτερες τιμές αναλογικά. Και δεν είδα πουθενά για εγγύηση 5 χρόνια

 

 

Αμα εχεις service,εγγυηση και καταστημα (χωρο) γιατι δεν το δηλωνεις να ξερουμε τι μας γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχεις service,εγγυηση και καταστημα (χωρο) γιατι δεν το δηλωνεις να ξερουμε τι μας γινετε?

Γιατί θα μου πουν οτι κανω διαφήμιση, ότι ειμαι κλέφτης στις τιμές, εκμεταλλευτής, κι άλλα παρόμοια συνηθισμένα

http://experts-mobiles.gr Μόνο η βιτρίνα μας λείπει γιατί ήμαστε καινούριο μαγαζί, αλλά μέχρι το καλοκαίρι θα ναι έτοιμος κι ο χώρος μας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη βαζουμε ένα σωρό λινκ απο ξένα μαγαζιά και δεν μπορούμε να βάλουμε ένα λινκ από ελληνικό γιατι θα θεωρηθεί διαφήμιση? Απο που προκύπτει αυτο?
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη βαζουμε ένα σωρό λινκ απο ξένα μαγαζιά και δεν μπορούμε να βάλουμε ένα λινκ από ελληνικό γιατι θα θεωρηθεί διαφήμιση? Απο που προκύπτει αυτο?

Επειδή ειναι δικό μου. Βέβαια πιο πίσω έχω βάλει λίστα με όλα τα ελληνικά καταστήματα που γνωρίζω να έχουν κινέζικα κινητά+τάμπλετ, μαζί με το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Οκ αναφέρομαι γενικά και σε εμάς τα μέλη που πετάμε πανευκολα λινκ απο όπου να'ναι και όταν πάμε να βάλουμε ένα Ελληνικό σκεφτομαστε ότι θα θεωρηθεί διαφήμιση:down:
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι τελικα το καλο των Φορουμς..Να υπαρχουν πολλες αποψεις και γνωμες, τεκμηριωμενες η και οχι, αλλα παντα πολλες, που βοηθουν στις σωστες τελικες αποφασεις..

Υπαρχουν ομως, επισης παντα, καποιοι κανονες η κριτηρια, βασει των οποιων οι υποψηφιοι αγοραστες κατηγοριοποιουμαστε..

Η κατηγορια των Κολλημενων..(σε μαρκες, μπραντες, συμβολα (υποτιθεμενα) κυρους και προβολης). Λειτουργουν, ανεξαρτητα απο τιμες.

Η κατηγορια αυτων που λειτουργουν, αποκλειστικα και μονο, με την τιμη. Το φθηνοτερο και τελειωσε.

Η κατηγορια (των παραπανω ψαγμενων) που αποζητουν την καλυτερη σχεση Ποιοτητας - Τιμης - Υποστηριξης.

Η τελευταια κατηγορια, γινεται πιο ενδιαφερουσα και τελικα αποδεικνυεται και πιο σωστη. Αρκει στην οποιαδηποτε συγκριση να χρησιμοποιουνται, οι ιδιες παραμετροι. Αν συγκρινονται ιδια προιοντα, με ιδια χαρακτηριστικα, με ιδια αναγνωρισιμοτητα, με ιδια ποιοτητα κατασκευης, εχοντας παρει ιδιες κριτικες και αξιολογησεις, εχοντας την ιδια παρουσια στον χωρο, με τον ιδιο τροπο πωλησης, με την ιδια αντιμετωπιση μετα απο την πωληση, με την ιδια εγγυηση και τελος με την ιδια τιμη.

Αν λειτουργουν ΟΛΑ τα ΠΑΡΑΠΑΝΩ και τελικα τα προιοντα ΑΝΗΚΟΥΝ στην ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ. η ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ειναι ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΗ..

Ο τελικος καταναλωτης,σημερα με τα μεσα που του παρεχονται, μπορει ευκολα να αποφασισει. Αρκει να ενταχθει στην οποιαδηποτε κατηγορια επιθυμει (με τα οποια δικα του κριτηρια). Δεν μπορει να κοροιδευτει πλεον, απο τσαρλατανους που δεν ειδαν τον ανταγωνισμο. που δεν θελουν να παραδεχτουν, που προσπαθουν να τον οδηγησουν σαν προβατο στο ""καλυτερο"'δικο τους.

Και στην τελικη, ο σημερινος υποψηφιος αγοραστης δεν μπορει να χρησιμοποιησει το επιχειρημα ""δεν ηξερα, δεν γνωριζα""

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Christosm7 είχε μιλήσει για Ελληνικό κατάστημα και μάλιστα "φυσικό κατάστημα" όπου μπορούσες να δεις και να δοκιμάσεις τα τηλέφωνα (αν κάνω λάθος συγνώμη αλλά εγώ αυτό κατάλαβα) και ότι έχει και εγγύηση 5 χρόνια. Από το link που έδωσε τίποτα από αυτά δεν είδα.

Το κατάστημα δεν είναι Ελληνικό αλλά Βουλγάρικο και έχει έδρα στη Σόφια. Που τα βλέπεις τα τηλέφωνα πριν τα αγοράσεις; Πρέπει να ταξιδεύσεις μέχρι Σόφια; Αν είναι έτσι πολύς λόγος για το τίποτα. Πια η διαφορά από τα Κινέζικα eshop; Μόνο ο φόβος για το τελωνείο; Από Κίνα 99% δεν πληρώνεις ΦΠΑ-τελωνείο ενώ σε αυτό 100% το έχεις πληρώσει και το τελωνείο και το ΦΠΑ και το έχεις ενσωματώσει στην τιμή. Αν είναι έτσι τουλάχιστον να αγοράσουμε από Ελληνικά καταστήματα ώστε τουλάχιστον αυτά τα λεφτά να μείνουν στη Ελλάδα.

Τα 5 χρόνια εγγύηση δεν τα είδα κάπου (αν τα είδε κάποιος να μας τα δείξει) αλλά και να υπάρχουν είναι απλός μπούρδες. Όποιος έχει λίγη εμπειρία στο χώρο καταλαβαίνει περί τίνος πρόκειται. Εδώ οι "φίρμες" οπού τα έχεις "σκάσει" χονδρά και σε αφήνουν ακάλυπτο τις περισσότερες φορές με αστείες και ανύπαρκτες δικαιολογίες (υγρασία, κακή χρήση, πτώση) και για 2 χρόνια. Θα περιμένεις από κινέζικο να σε καλύπτει για 5 χρόνια. Πόσο ανυποψίαστος πρέπει να είσαι για να το πιστέψεις. Τα μοντέλα αλλάζουν κάθε χρόνο και με το που σταματήσει η παραγωγή σε λίγους μήνες δεν υπάρχουν πια ανταλλακτικά. Τι να την κάνεις την εγγύηση χωρίς ανταλλακτικά; Στην καλύτερη περίπτωση θα πάρεις ένα μικρό εκπτωτικό κουπόνι για να αγοράσεις άλλο τηλέφωνο.

Υπάρχουν στην Ελλάδα ανάλογα καταστήματα και είναι εύκολο να τα βρεις. Είναι μια επιλογή για αυτούς που δεν ξέρουν ή δεν θέλουν να μπλέκουν με τους Κινέζους. Φυσικά οι τιμές θα είναι αρκετά ακριβότερες από τα κινέζικα αλλά αυτό είναι απολύτως λογικό. Ο επιχειρηματίας κερδίζει μόνο ένα μέρος από αυτή τη διαφορά (μάλλον το μικρότερο). Ένα μέρος είναι το κόστος λειτουργίας και φυσικά το μεγαλύτερο μέρος από την διαφορά στην τιμή πάει στο κράτος. 2-3% τελωνείο, 23% ΦΠΑ στην ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ, 26-45% φόρος εισοδήματος στο κέρδος του επιχειρηματία-επιχείρησης, εισφορές ασφάλισης, κτλ. κτλ. κτλ.

Άρα όποιος αγοράζει από Κίνα το αγοράζει πιο φθηνά αλλά περιμένει περισσότερες μέρες για να παραλάβει και υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες κάτι να πάει στραβά. 'Όποιος αγοράζει από Ελλάδα το αγοράζει αρκετά πιο ακριβά αλλά το παραλαμβάνει πιο γρήγορα και με λιγότερα πιθανά προβλήματα. Και με τα παραπάνω λεφτά συμβάλει και στο κράτος και στην οικονομία :)

Δεν υπάρχει σωστή ή λάθος επιλογή. Καθένας επιλέγει με διαφορετικά κριτήρια και με βάση αυτά που θεωρεί πιο σημαντικά.

Edited by vasilk
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόσεξε κανένας ;;;;;;

 

http://icell4u.eu/index.php?route=affiliate/login

 

Μήπως κάτι βρωμάει στο βασίλειο της Δανημαρκίας ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν στοκ φαίνεται να έχουν. Λέει για "χρόνο παράδωσης απο 18 έως 28 ημέρες.( απλό ταχυδρομείο)".

Υπάρχουν μέλη του φόρουμ που παρέλαβαν πιο γρήγορα απο Κίνα...

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις μην τσιμπατε,καργα σπαμαρισμα ειναι το παραπανω σεναριο.........:)Και οντως καλα που καποιοι το ψαχνουμε απο την κορυφη μεχρι τα νυχια,βεβαια την εχουμε πατηση και εμεις........αλλα ας ειναι καλα το paypal.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Για να φτασεις σε σημειο να ψαξεις σε forum για μοντελα κινητων και χαρακτηριστηκα, στις περισσοτερες φορες ξερεις οτι υπαρχει η δυνατοτητα της Κινας. Δεν ειναι ουτε διαφημιση ουτε τιποτα κακο να πεις το site σου. Αλλωστε συζητηση κανουμε. Αν καποιος εχει θεμα με αυτο ας πει και το δικο του. Αυτο ελειπε να τα πουλουσε στην ιδια τιμη. Αναλογικα παλι,απο τις τιμες που ειδα, αν καποιος δεν θελει να περιμενει τισ 25 μερες για να εχει κινητο ειναι μια χαρα. Γιατι οτι και να συμβει ο Σταυρος ειναι χρονια στο χωρο και θα βοηθησει. Αυτα απο μενα,καλες δουλειες ευχομαι. Να δουμε αν θα ριξουν τις τιμες τα Ελληνικα καταστηματα,που πουλανε single core me android 2.3 στα 150ε.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι,

επειδη πιστευω οτι εδω πρεπει να ακουγονται αληθειες (αυτες που γνωριζει απο καθενας μας) και επειδη μου εκανε και εμενα εντυπωση η εταιρεια που αναφεροσατε ( Icell4u) και το εψαξα λιγο, εχω να πω, εξυπηρετωντας το κομματι της ενημερωσης του Φορουμ, τα εξης:

1 Η εν λογω εταιρεια ειναι Ελληνικη. Η οποια εμπλοκη της Βουλγαριας, εχει να κανει με το επαγγελματικο κομματι πωλησεων (σε χρηση επαγγελματικου ΑΦΜ, για πωλησεις εκτος Βουλγαριας, οπου η τελικη τιμη του προιοντος, μειωνεται οσο και το ΦΠΑ Βουλγαριας. Δηλ -20%)

2. Πραγματι υπαρχει φυσικο καταστημα στην Ελλαδα, Τερτσετη 53 Ν Ψυχικο, οπου μπορει κανεις να δει ""ζωντανα"" δειγματα.Μαλιστα οπως μου ειπαν, ετοιμαζονται να ανοιξουν και σε αλλο ενα σημειο, στα Νοτια Προαστια. Ομως πραγματι οπως αναφερει ο φιλος παραπανω, αυτο ΔΕΝ αναφερεται στο σαιτ της εταιρειας.Λαθος τους. Αναφερεται στην σελιδα τους στο Facebook.

3. Η εγγυηση 5 χρονων ισχυει και απορω πως δεν την ειδε ο φιλος που ρωταει που ειναι..Υπαρχει και στον κεντρικο πινακα και στην γωνια και αναφερεται κιολας.(αυτο επειδη ρωταει αν την εχει δει καποιος).

4. Η εγγυηση και η οποια επισκευη, γινεται στην Ελλαδα, στην Αθηνα.

5.Το προγραμμα συνεργατων (που ειναι ""πονηρο"") ειναι μια προταση συνεργασιας ( πληρωμη με προμηθεια επι των πωλησεων )

ΟΛΑ τα παραπανω ξαναλεω, ειναι αυτα που ειδα με τα ματια μου και ακουσα στις συναντησεις και επαφες που ειχα μαζι τους (γιατι οπως ειπα το εψαξα για δικους μου λογους) και τα αναφερω εδω για ενημερωση και αποκατασταση της αληθειας.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι,

επειδη πιστευω οτι εδω πρεπει να ακουγονται αληθειες (αυτες που γνωριζει απο καθενας μας) και επειδη μου εκανε και εμενα εντυπωση η εταιρεια που αναφεροσατε ( Icell4u) και το εψαξα λιγο, εχω να πω, εξυπηρετωντας το κομματι της ενημερωσης του Φορουμ, τα εξης:

1 Η εν λογω εταιρεια ειναι Ελληνικη. Η οποια εμπλοκη της Βουλγαριας, εχει να κανει με το επαγγελματικο κομματι πωλησεων (σε χρηση επαγγελματικου ΑΦΜ, για πωλησεις εκτος Βουλγαριας, οπου η τελικη τιμη του προιοντος, μειωνεται οσο και το ΦΠΑ Βουλγαριας. Δηλ -20%)

2. Πραγματι υπαρχει φυσικο καταστημα στην Ελλαδα, Τερτσετη 53 Ν Ψυχικο, οπου μπορει κανεις να δει ""ζωντανα"" δειγματα.Μαλιστα οπως μου ειπαν, ετοιμαζονται να ανοιξουν και σε αλλο ενα σημειο, στα Νοτια Προαστια. Ομως πραγματι οπως αναφερει ο φιλος παραπανω, αυτο ΔΕΝ αναφερεται στο σαιτ της εταιρειας.Λαθος τους. Αναφερεται στην σελιδα τους στο Facebook.

3. Η εγγυηση 5 χρονων ισχυει και απορω πως δεν την ειδε ο φιλος που ρωταει που ειναι..Υπαρχει και στον κεντρικο πινακα και στην γωνια και αναφερεται κιολας.(αυτο επειδη ρωταει αν την εχει δει καποιος).

4. Η εγγυηση και η οποια επισκευη, γινεται στην Ελλαδα, στην Αθηνα.

5.Το προγραμμα συνεργατων (που ειναι ""πονηρο"") ειναι μια προταση συνεργασιας ( πληρωμη με προμηθεια επι των πωλησεων )

ΟΛΑ τα παραπανω ξαναλεω, ειναι αυτα που ειδα με τα ματια μου και ακουσα στις συναντησεις και επαφες που ειχα μαζι τους (γιατι οπως ειπα το εψαξα για δικους μου λογους) και τα αναφερω εδω για ενημερωση και αποκατασταση της αληθειας.

 

40% ακριβοτεροι απο τους κινεζους,κλασικη ελληνικη επιχειρηματικοτητα,προτιμω να αγοραζω απο κινα,ας ανοιξουν και 50 καταστηματα,

Link to comment
Share on other sites

40% ακριβοτεροι απο τους κινεζους,κλασικη ελληνικη επιχειρηματικοτητα,προτιμω να αγοραζω απο κινα,ας ανοιξουν και 50 καταστηματα,

 

Σε απολυτα νουμερα φιλε μου, μπορει και να εχεις δικιο..

Ενα προιον ομως (στην συγκεκριμενη περιπτωση τηλεφωνο) αρχιζει με την φυσικη παρουσια του πωλητη και απο την αλλη δεν τελειωνει με την αγορα του..Υπαρχει και το μετα την πωληση κομματι, εγγυηση, ανταλλακτικα, επισκευη, χρονος αντιδρασης-επισκευης, εξοδα αποστολης κλπ κλπ..

Παντως με την λογικη της απολυτης τιμης, δεν θα υπηρχαν (οχι μονο στην Ελλαδα,αλλα και σε ολες τις αγορες, φυσικα καταστηματα πωλησεως "'επωνυμων"' προιοντων..Ολοι θα αγοραζαν, σε πολυ φτηνοτερες τιμες απο Κινα η αλλες χωρες παραγωγης)..

Ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια..Οι επιλογες παντα εχουν το κοστος τους..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...