Jump to content

BlackBerry Curve 8900


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα δεδομένα στο blackberry είναι ιδιαίτερα συμπιεσμένα. Για email και λίγο facebook τα 100ΜΒ είναι πολύ παραπάνω από αρκετά...!

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα δεδομένα στο blackberry είναι ιδιαίτερα συμπιεσμένα. Για email και λίγο facebook τα 100ΜΒ είναι πολύ παραπάνω από αρκετά...!

 

Καλημερα και Χρονια Πολλα σε ολους!!! Μια μικρη HELP!!!!! Πηρα μια φορα το 8900 (που μου αρεσει πολυ) αλλα το εδωσα αμεσως γιατι μου εκανε 2 προβληματα. 1. Δεν μπορουσα να λαβω μεσω bluetooth εικονα ή βιντεο αν δεν ηταν κατω απο εναμιση Mbit!!:( (στο κινητο δεν ειχα καρτα μνημης) και 2. οταν λαμβανα μηνυματα με μικρους χαρακτηρες, και ηταν πανω απο δυο στο συνολο, δεν μου τα κολλαγε μεταξη τους για να τα διαβασω σαν ενα.:worry: Μηπως ξερει κανεις κατι?? Αν λυσω αυτα τα δυο θα το ξανα παρω :-) Ευχαριστω πολυ!!

Edited by Chris_Z
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε το τελευταίο λογισμικο που κυκλοφορεί για 8900 και δεν θα έχεις αυτά τα προβλήματα.

 

Οδηγίες και το OS θα τα βρείς εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε το τελευταίο λογισμικο που κυκλοφορεί για 8900 και δεν θα έχεις αυτά τα προβλήματα.

 

Οδηγίες και το OS θα τα βρείς εδώ!

 

Ειναι σιγουρο αυτο φιλε μου? Συγνωμη που ρωταω ξανα αλλα αν ειναι ετσι αυριο κιολλας θα παω να το παρω!!! Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!

Edited by Chris_Z
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρο αυτο φιλε μου? Συγνωμη που ρωταω ξανα αλλα αν ειναι ετσι αυριο κιολλας θα παω να το παρω!!! Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!

 

Σιγουροτατο !!! συμφωνω με τον απο πανω.:cool:

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με το 8900.Πρωτον αφου εχει wi-fi γιατι χρειαζεται να να πληρωσω αυτο το BIS ειλικρινα ειμαι λιγο ασχετη με τα bb.Δευτερον χωρις να εχεις free wi-fi spot εχω wind που δινει 100ΜΒ δωρεαν πρεπει να πληρωσω παλι αυτο το ΒΙS?Πηγα στο πλαισιο και το ειδα και ειναι απιστευτο...Αν δεν χρειαζεται αυτο το ΒΙS θα το παρω οπωσδηποτε.PLEASE HELP.... Edited by nicole220109
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το BIS (Blackberry Internet Service) είναι απαραίτητο ώστε να λειτουργούν όλες οι υπηρεσίες στο τηλέφωνο. Λόγω της φύσης τους, τα blackberry απαιτούν αυτή την υπηρεσία. Ρίξε μια ματιά στο FAQ για να καταλάβεις περίπου τι γίνεται.

 

Από τη στιγμή που έχεις συμβόλαιο (σε καρτοκινητό δε μπορείς να ενεργοποιήσεις BIS), θα σου πρότεινα να μιλήσεις με τον πάροχό σου ώστε να δεις τις επιλογές που έχεις.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα θελα να μου πειτε πως

Display screens and menu items in .

 

δεν μου βγαζει ελληνικα καθολου...σαν επιλογη....

 

και πως βαζω θεματα,,,,,μπαινουν απο καλοδιο usb????

 

και αν ναι σε ποιο φακελο.....

 

help.......

 

και κάτι άλλο πώς αλλάζω τα εικονίδια στην αρχική οθόνη???

Edited by thief
Greeklish και συνεχόμενα μηνύματα - Μπορείς να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μηνυμα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Για τις απορίες σου αρκεί ένα μόνο post, δε χρειάζεται να ρωτάς σε διαφορετικά θέματα. Το άλλο (ίδιο) post το διέγραψα.

 

Για να βάλεις ελληνικά, θα πρέπει να εγκαταστήσεις κάποια έκδοση 5.0 λογισμικού στο τηλέφωνό σου. Κατά την εγκατάσταση, επιλέγεις την ελληνική γλώσσα. Για το "πώς", μπορείς να δεις το blackberry FAQ.

 

Τα θέματα μπορείς να τα εγκαταστήσεις μέσω Desktop Manager, αν πας Application Loader -> Add/Remove Applications, που είναι και ο τρόπος που συνιστώ. Διαφορετικά, αν έχουν κατέβει σε σωστή μορφή για blackberry, μπορείς να τα βάλεις σε έναν φάκελο στο τηλέφωνο και να τα "τρέξεις" μέσα από τον file browser του τηλεφώνου, οπότε και θα εγκατασταθούν.

 

Τα εικονίδια στην αρχική οθόνη, αν θες απλά να αλλάξεις εμφάνιση, επιλέγεις ένα θέμα του οποίου τα εικονίδια σ'αρέσουν. Αν θες να αλλάξεις τη σειρά τους, απλά τα βάζεις με τη σειρά που θες στο κεντρικό μενού, οπότε και αλλάζουν και στην αρχική οθόνη.

 

 

Επειδή είσαι νέος χρήστης, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στους Όρους Χρήσης, καθώς και στις επισημασμένες θεματικές ενότητες σχετικά με blackberry. Οι ερωτήσεις σου έχουν απαντηθεί όλες, οπότε από δω και πέρα να χρησιμοποιείς την αναζήτηση, αφού θα βρίσκεις πιο εύκολα και γρήγορα απαντήσεις για τις απορίες σου.

 

Τέλος, θυμίζω ότι τα greeklish απαγορεύονται, όπως θα δεις και στους Όρους, οπότε οποιαδήποτε επόμενη καταχώρηση σε greeklish θα διαγραφεί άμεσα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξερετε αν ειναι καλο κινητακι το 8220 φλιπ? Τα χαρακτηριστικα του τα ειδα.. Ρωταω απο θεμα αξιοπηστιας κτλ. Παιρνει Ελληνικα με αναβαθμυση? (Λιγο παλιο απλως μου αρεσει περισσοτερο απο το 8900 σε εμφανιση!) Ευχαριστω πολυ! Edited by Chris_Z
Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχς το blackberry 8900 curve

 

κατεβασα το os bb_dtm_5.0.0.8_multilanguage

το κανω istall sto pc αλλα δεν vrisko to φακελο με το αρχειο που πρεπει να sviso....

sorry gia ta greek english exw provlima ME πληκτρολογιο.το αρχειο που λετε να sviso δεν το vrisko........

kitaxa tis odigies alla den mou vazi tin os5.......τι πρεπει να κανο κανο τιν διαδικασια βημα βημα και δεν γινετε χαναμπαινει ι 4,6.........helpp help.......

 

kai merika themes pou perasa argouse to kinito...

 

help!!!!!!

 

κανεις???????????????????

Edited by thief
Συνεχόμενα μηνύματα - μπορείς να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλούσα να μην κάνεις άλλα συνεχόμενα ποστ.

 

Αυτό που έχεις κατεβάσει είναι ο Desktop Manager και όχι έκδοση λογισμικού για το τηλέφωνό σου. Πήγαινε εδώ για να πάρεις την τελευταία έκδοση για το 8900, που είναι μάλιστα από ελληνικό πάροχο (wind - δεν έχει σημασία αν έχεις άλλο πάροχο, κάνει για όλους). Αφού την εγκαταστήσεις, ακολουθείς τις οδηγίες που κοίταξες νωρίτερα.

 

Επειδή έχεις ακόμα την 4.6, θα σου πρότεινα να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση BBSAK και να κάνεις πρώτα wipe και ύστερα την εγκατάσταση (μόλις το εγκαταστήσεις, κάνεις wipe από την επιλογή που δίνει και μετά Load OS).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

posi wra kani na perasi to os5????kai ama perasi1 wra kai den exei gini tipota ti kanoume??

 

http://www.blackberry-experts.net/articles/how-perform-clean-os-install

 

Με την προυποθεση οτι εχεις εγκαταστησει στον υπολογιστη σου τον Desktop Manager ,το BBSAK και το OS που θελεις να περασεις.

 

Ελπιζω να σε κατατοπισα.

Edited by antrenik
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια...

 

κατεβαζω καποια themes download ota link

to αρχειο ειναι jad i katalixitoy

afto pos to kano εγκατασταση?????

με το desktop manager den mpeni

 

thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια...

 

κατεβαζω καποια themes download ota link

to αρχειο ειναι jad i katalixitoy

afto pos to kano εγκατασταση?????

με το desktop manager den mpeni

 

thanks!!!

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2903552#post2903552

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θα ηθελα να σασ κανω μια ερωτησει εκανα αναβαθμηση σε 5.0.0.461 στο 8900 μου και εξαφανηστικε τοκλειδομα του πληκτρολογιου τι γινεται τωρα
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Σττις νεες εκδοσεις λογισμικου εχει αφαιρεθει απο τη Rim η δυνατοτητα κλειδωματος του πληκτρολογιου απο το πανω αριστερο πληκτρο

 

Πλεον, η ιδια κινηση βαζει το τηλεφωνο σε standby για καλυτερη διαχειρηση μπαταριας

 

Στην αρχη φαινεται παραξενο αλλα το συνηθιζεις οπως και ολα τα πραγματα αλλωστε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Σττις νεες εκδοσεις λογισμικου εχει αφαιρεθει απο τη Rim η δυνατοτητα κλειδωματος του πληκτρολογιου απο το πανω αριστερο πληκτρο

 

Πλεον, η ιδια κινηση βαζει το τηλεφωνο σε standby για καλυτερη διαχειρηση μπαταριας

 

Στην αρχη φαινεται παραξενο αλλα το συνηθιζεις οπως και ολα τα πραγματα αλλωστε :)

 

ναι αλλα εγω που χρειαζωμαι το κλειδωμα και οχι το stand by τη θα κανω το λεω γιατη ενω το εχω με stand by ξεκλειδωνη και περνει τηλεγωνο μονο του με αλλο software και μπωρο να εχω και τα ελληνικα και το κλειδωμα ???? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εγω που χρειαζωμαι το κλειδωμα και οχι το stand by τη θα κανω το λεω γιατη ενω το εχω με stand by ξεκλειδωνη και περνει τηλεγωνο μονο του με αλλο software και μπωρο να εχω και τα ελληνικα και το κλειδωμα ???? ευχαριστω

 

Λοιπον σημειωνε

 

Θα πας στα Option-Password και θα ορισεις ενα password για τη συσκευη σου. Βαλε κατι ευκολο με λιγα γραμματα.

Μετα θα πας Options-Screen-Keyborad και θα ορισεις στο left side convenience key (ή στο right) την επιλογη password lock

 

Οποτε οταν πατας αυτο το πλαινο κουμπι θα σου κλειδωνει το keyboard, απλως θα πρεπει να γραφεις παντα το password οταν το ξεκλειδωνεις

 

Δεν υπαρχει αλλη λυση με την εκδοση λογισμικου που εχεις. Δεν εχω το 8900 και δεν ξερω αν δουλευει κατι αλλο με αλλο λογισμικο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Υπάρχει κανείς που να έχει βρει λύση, αξιόπιστη λύση με το GPS-Navigation?

 

Κάτι δηλαδη σε MLS Destinator ή Route66; Παίζει στο BB;

 

Όχι GoogleMaps και χαζομάρες... Κανονικο πρόγραμμα πλοήγησης...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Sos ρε παιδιά έχω ένα BB 8900 και έχω πάθει το εξής... όταν κλείδωνα το πληκτρολόγιο είχα κωδικό για το ξεκλείδωμα οπότε μέσα στην τσέπη μου έκανε 10 προσπάθιες να μπει με λάθος κωδικό οπότε κλείδωσε εντελώς...τώρα μου ζητάει να γράψω την λέξη blackberry για να ξεκλειδώσει...το θέμα είναι ότι δεν μου γυρνάει στα αγγλικά για να το γράψω... έχει την ελληνική γλώσσα μονό... έχω τρελαθεί αν μπορεί ας με βοηθήσει κάποιος γιατί είναι σοβαρό το πρόβλημα... και την μπαταρία έχω βγάλει μπας και κάνει κάτι άλλα τίποτα και συνδυασμό με κουμπιά κάνω για να αλλάξω την γλώσσα άλλα τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τη βοηθεια σας,σημερα αγορασα ενα blackberry 8900 και προσπαθω να το σεταρω,βαζω την καρτα SIM και εκτος του οτι δεν κανει κλισεις ουτε δεχεται,μου βγαζει λαθος τον αριθμο μου

Δεν εχω φτιαξει καλα τις ρυθμισεις?:worry: Αυτος ο αγνωστος αριθμος που βγαινει στην οθονη τι ειναι?

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καινουργιο προβλημα σημερα :( ηθελα να βαλω φωτογραφιες απο το pc στο blackberry 8900,εγκατεστησα το desktop software που ηταν cd στο κουτι του blackberry και μολις συνδεσα το κινητο στη θυρα USB δεν το αναγνωριζε και κατεβασα την τελευται εκδοση του software,απο εκει και περα μου εβγαλε μια ασπρη οθονη με το μηνυμα reload software 507 :(:(

 

μπορει καποιος να με βοηθησει?πως μπορω να το διορθωσω αυτο?Τωρα προσπαθω να περασω παλι το software που ηταν cd αφου απεγκατεστησα αυτο που ειχα κατεβασει απο το ιντερνετ

 

πηρα τηλεφωνο την εξυπηρετηση της βονταφον και μου ειπαν να το παω πισω γιατι πιθανον να ειναι χρησιμοποιημενο

Edited by thief
Συνεχόμενα μηνύματα - μπορείς να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Αυτός ο "άγνωστος" αριθμός που λογικά εμφανιζόταν ως "My Number: 69xxxxxxxx" δείχνει ότι ίσως κάποιος άλλος έχει χρησιμοποιήσει το τηλέφωνο, αλλά όχι σίγουρα. Υπάρχει και η πιθανότητα να είχες βάλει παλαιότερα σε κάποια άλλη συσκευή τον αριθμό αυτό (μπορεί και τυχαία, μη γνωρίζοντας τι είναι) σε κάποιο μενού με τον (πιθανό) τίτλο sim number. Σε άλλα τηλέφωνα δε φαίνεται αυτό ποτέ, αντίθετα το blackberry θα το δει.

 

Όσο για το πρόβλημα με τις κλήσεις, ήταν ενεργοποιημένο το mobile network; Έγραφε δηλαδή το όνομα του δικτύου σου στην αρχική οθόνη (πάνω από το ρολόι);

 

Το reload software στο βγάζει στο τηλέφωνο, έτσι; Όχι στον υπολογιστή. Το 507 σημαίνει ότι έχει corrupted ή δεν έχει καθόλου λογισμικό στο τηλέφωνο, αυτό συνέβη μάλλον από λάθος χειρισμό κατά την εγκατάσταση που έκανες πριν. Ίσως να το αποσύνδεσες πριν την ώρα του για παράδειγμα. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερα σοβαρό, φτιάχνεται αυτό. Είναι μάλιστα μια κατάσταση που εσκεμμένα πολλές φορές οδηγούμε το τηλέφωνο ώστε να κάνουμε πιο "καθαρή" αναβάθμιση.

 

Το θέμα είναι το εξής.

α) Το τηλέφωνο όταν το πήρες είχε πάνω ζελατίνες;

β) Η μπαταρία ήταν εκτός συσκευής;

γ) Το κουτί ήταν σφραγισμένο (αν και αυτό δεν είναι απόλυτο - πάντως γενικά στα blackberry δεν ανοίγουν κουτιά για να δείξουν τη συσκευή);

δ) Όταν το ενεργοποίησες, σου έβγαλε έναν οδηγό όπου επέλεξες γλώσσα και διάφορα άλλα;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα με τις κλησεις ηταν μαλλον γιατι ενεργοποιησα παραλληλα και το wifi,δεν ηξερα οτι δουλευει η το ενα η το αλλο

Ναι ειχε ζελατινες και η μπαταρια ηταν εκτος συσκευης.Το κουτι ηταν απλα κλειστο οχι σφραγισμενο και οταν το ενεργοποιησα μου εβγαλε οδηγο γλωσσας.

 

Το reload software 507 το βγαζει σε μια ασπρη οθονη στο τηλεφωνο και δεν μπορω να πατησω κανενα πληκτρο,μενει συνεχεια η ασπρη οθονη.Οσο προσπαθησα να διορθωσω το προβλημα ξαναεγκαθιστοντας το λογισμικο στο pc και να το περασω στο τηλεφωνο δεν καταφερα τιποτα,θα μπορουσα να κανω κατι μονη μου αντι να το παω αυριο στη βονταφον?

Edited by sofiad
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...