Jump to content

BlackBerry Curve 8900


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμιά ιδέα για το πως μπορώ να αλλάξω την κωδικοποιήση του κειμενου σε εισερχόμενα mail ουτως ωστε να μπορω να διαβασω το κειμενο που μου το δειχνει σε ακαταλαβιστικα?

Ευχαριστω!!!

Edited by Rookie1
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 857
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα

 

Εδω και 7 μηνες εχω ενα ΒΒ 8900 πολυ ευχαριστημενος, σουπερ, φοβερο κλπ.

Το προβλημα μου ειναι οτι εδω και τρεις περιπου μερες φορτιζω και στις 12 ωρες ειναι αδειο. Τι γινεται; προβλημα μπαταριας;

Η vod λεει να το παω στο service τους για να το τσεκαρουν...

Ειναι αξιοπιστοι; Ειχε κανεις παρομοιο προβλημα;

 

Ευχαριστω

 

 

Αν ειμαι off topic πειτε μου που θα επρεπε να ποσταρω.

 

 

 

Eυχαριστω για της μη απαντησεις (μαλλον δεν εχει συμβει σε κανεναν).

 

το προβλημα λυθηκε με soft reset.

:)

Edited by moment_v
Χρησιμοποίησε την τροποποίηση
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

Εδω και 7 μηνες εχω ενα ΒΒ 8900 πολυ ευχαριστημενος, σουπερ, φοβερο κλπ.

Το προβλημα μου ειναι οτι εδω και τρεις περιπου μερες φορτιζω και στις 12 ωρες ειναι αδειο. Τι γινεται; προβλημα μπαταριας;

Η vod λεει να το παω στο service τους για να το τσεκαρουν...

Ειναι αξιοπιστοι; Ειχε κανεις παρομοιο προβλημα;

 

Ευχαριστω

 

 

Αν ειμαι off topic πειτε μου που θα επρεπε να ποσταρω.

 

 

 

Eυχαριστω για της μη απαντησεις (μαλλον δεν εχει συμβει σε κανεναν).

 

το προβλημα λυθηκε με soft reset.

:)

 

Κοίτα. Τέτοια παράλογα δεν συμβαίνουν στα ΒΒ.

Εκτός αν χρειάζεσαι αλλαγή μπαταρίας(ως συνήθως μετά από 2 χρόνια γίνετε αυτό).

Πάντως που και που κανένα reset δεν κάνει κακό.

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα!

Είμαι καινούργιος στα blackberry. Συγκεκριμένα πήρα το 8900 curve από το ebay και δεν εχω ιδέα για το τι πρέπει να κάνω. Έχω καρτοκινητή wind. Θα μπορούσατε να μου συστήσετε τα πρώτα βήματα; Ακούω για upgrade, data, bis αλλά δυστυχώς δεν ξέρω τίποτα για αυτά... Προσπάθησα να κατεβάσω το msn αλλά μου εμφανίζει ένα μήνυμα data services unvaillable!

Επίσης, το κινητό μου έχει μόνο αγγλικά!Θα μπορούσα να βάλω ελληνικά; Κάθε πληροφορία, ευπρόσδεκτη!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Ισως είναι λίγο άσχετο το post αλλά βοηθήστε έναν απελπισμένο!! :confused:

Link to comment
Share on other sites

1. Ελληνικά παίρνει με αναβάθμιση σε έκδοση λογισμικού 5. Οδηγίες μπορείς να βρεις στο Blackberry FAQ.

 

2. Έχεις καρτοκινητό = δεν έχεις BIS (blackberry internet service), που είναι απαραίτητη υπηρεσία ώστε να εκμεταλλευτείς το blackberry σου (ενεργοποιείται στη γραμμή σου μαζί με κάποιο προπληρωμένο πακέτο δεδομένων - αυτό λέμε data). Μόνο με συμβόλαιο μπορείς να έχεις BIS. Χωρίς αυτό δυστυχώς δε μπορείς να χρησιμοποιείς την πλειοψηφία των εφαρμογών, όπως facebook, msn και άλλα παρόμοια προγράμματα, blackberry maps, browser, push email κλπ κλπ.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

1. Ελληνικά παίρνει με αναβάθμιση σε έκδοση λογισμικού 5. Οδηγίες μπορείς να βρεις στο Blackberry FAQ.

 

2. Έχεις καρτοκινητό = δεν έχεις BIS (blackberry internet service), που είναι απαραίτητη υπηρεσία ώστε να εκμεταλλευτείς το blackberry σου (ενεργοποιείται στη γραμμή σου μαζί με κάποιο προπληρωμένο πακέτο δεδομένων - αυτό λέμε data). Μόνο με συμβόλαιο μπορείς να έχεις BIS. Χωρίς αυτό δυστυχώς δε μπορείς να χρησιμοποιείς την πλειοψηφία των εφαρμογών, όπως facebook, msn και άλλα παρόμοια προγράμματα, blackberry maps, browser, push email κλπ κλπ.

Δηλαδή, το μόνο που θα μπορώ να κάνω χωρίς BIS, αν κατάλαβα καλά, είναι χοντρικά να μπαίνω στο ίντερνετ μέσω wifi!Για όλες τις υπόλοιπες applications χρειάζεται BIS...Και όσο για το ότι προσπαθώ να κατεβάσω από την ιστοσελίδα της Blackberry, to Desktop Software και δεν μπορώ, έχει κανείς καμία ιδέα;Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρχίσει και κολλάει το trackball μου... Υποθέτω θέλει καθάρισμα αλλά το λυπάμαι και δε θέλω να το ανοίξω... :(
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλη λύση. Δοκίμασε λίγο σπρέι αέρα :)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βαρεθεί να τα καθαρίζω στο 8310. Οπότε πήρα 4-5 από ebay και απλά τα άλλαζα...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Έχω να δηλώσω ότι αν και είμαι άνθρωπος που βαριέμαι πάρα πολύ εύκολα τα κινητά μου, το συγκεκριμένο αν και το έχω 9 μήνες τώρα δε το έχω βαρεθεί καθόλου και είναι το πιο όμορφο κινητό που έχει περάσει απο τα χέρια μου! :love:

 

αν δεν έτριζε το πίσω καπάκι και είχε 3G θα το κρατούσα για πααάαααανταααα! :p

Link to comment
Share on other sites

είναι εύκολο να αλλάξεις την πρόσοψη του συγκεκριμένου μοντέλου και μπρος και πίσω?
Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, η διαδικασία για να το λύσεις δεν είναι δύσκολη, αλλά καλό θα ήταν να έχεις δει από πριν κάποιο βίντεο που δείχνει τι να κάνεις βήμα - βήμα (έχει στο youtube - "disassemble blackberry 8900"), γιατί έχει 4-5 flexάκια στο πληκτρολόγιο τα οποία αν δεν τα προσέξεις μπορεί να τα καταστρέψεις.

 

Επίσης σε τυχόν αλλαγή, να προσέξεις να είναι καλής ποιότητας η πρόσοψη, αλλιώς θα έχεις άσχημη συναρμογή.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρεις κανείς πως μπορώ να ενεργοποιήσω την αναμονή κλήσεων και την προώθηση κλήσεων?
Link to comment
Share on other sites

Πατάς το πρασινο κουμπι που απαντας τις κλησεις, μετά πατάς το blackberry key, μετά πας options και εκει βρισκεις to call forwarding και το call waiting
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Δοκίμασα να αλλάξω το πρωί μπαταρία με μια μεγαλύτερης ισχύος.

Όταν άνοιξα το 8900 δεν έκανε πλέον καταγραφή των εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων. Μόνο των αναπάντητων.

Ξαναβαλα την παλιά μπαταρία αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Ακόμα συνεχίζει να μην κανει καταγραφή εξερχομένων εισερχομένων κλήσεων. Δεν πρέπει να φταίει η μπαταρία αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.

Ξέρει κανείς κάτι;;;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Καταρχήν να παρατηρήσω οτι το site-forum πολύ ενδιαφέρον και ζωντανό. Μπράβο σας!

 

Το θέμα μου είναι οτι μου έκαναν δώρο το BB 8900 αλλα απο λάθος το πήραν απο την Vodafone, εγώ όμως είμαι στην cosmote. Μίλησα με το τεχνικό τμήμα μου είπαν οτι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα και ενεργοποίησα την υπηρεσία BB. Το πρόβλημα είναι οτι η συσκευη κάνει συχνά reboot απο μόνη της, ανοιγοκλείνει. Έχει κανείς ιδέα γιατί γίνεται αυτό και πώς μπορεί να επιλυθεί;

 

Ευχαριστώ.

το οτι δεν καίμε ανθρώπους αλλά βιβλία δεν αποτελεί πρόοδο!
Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα vodafone/cosmote δεν έχεις πρόβλημα. Ποια έκδοση λογισμικού φοράει η συσκευή σου; Σαν πρώτο βήμα, θα πρότεινα την αναβάθμιση στην πιο πρόσφατη έκδοση.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

γεια σου thief,

 

τωρα του κανω ενα restore απο το desktop manager τωρα φορτωνει, ελπίζω να συνέλθει! για την ιστορια την 4.6 εκδοση είχε...τώρα του φορτώνει την 5.

Ελπίζω να μην ξαναέχω πρόβλημα!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

το οτι δεν καίμε ανθρώπους αλλά βιβλία δεν αποτελεί πρόοδο!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχω το 8900 κ μου επεσε και η μιση οθονη ειναι λευκη. μαλλον θα έσπασε η εσωτερικη οθονη υγρων κρυσταλλων. Ξερει κανενας ποσο κοστιζει για αλλαγη? ποιο ειναι το service? το εχω αγορασει απο vodafone!!
Life is beautiful!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Εχω το 8900 κ μου επεσε και η μιση οθονη ειναι λευκη. μαλλον θα έσπασε η εσωτερικη οθονη υγρων κρυσταλλων. Ξερει κανενας ποσο κοστιζει για αλλαγη? ποιο ειναι το service? το εχω αγορασει απο vodafone!!

 

Μπες http://www.ebay.gr (φρέσκο) και γράψε την οθόνη που ψάχνεις. Θα βρεις σε πολύ καλή τιμή πιστεύω.

 

Good Luck

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Είμαι από χθές κάτοχος ενός 8900 με σύνδεση Cosmote απεριόριστα που δίνει και 300MB το μήνα δωρεάν.

Όπως καταλαβαίνετε είμαι εντελώς αρχάριος στα BB και πιθανόν να ρωτήσω βλακείες, αλλά ρίχνοντας μια ματιά στα υπόλοιπα topics δεν κατάφερα να καταλάβω και πολλά για αυτό που με απασχολεί.

Το θέμα μου είναι η σύνδεση στο Internet αφ'ενός. Ποιές είναι οι ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω για να κάνω χρήση του πακέτου των 300MB? Στο BB βλέπω, εκτός κι αν μου έχει ξεφύγει κάτι Cosmote WAP και WiFi.

Αφ'ετέρου, πώς μπορώ να έχω πρόσβαση στα email μου? Υπάρχει ένας λογαριασμός hotmail, ένας με δικό μου domain γιατί διατηρώ ένα δικό μου website και ο Exchange στην εταιρεία που δουλεύω.

Διάβασα για το BIS, που είναι από ότι κατάλαβα μια ειδική υπηρεσία για BB. Δεν το έχω. Έχω πρόβλημα ή μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με άλλο τρόπο? Αν ναι, ποιός είναι αυτός? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Για να χρησιμοποιήσεις τα email με το blackberry χρειάζεσαι απαραίτητα BIS από τον πάροχό σου. Το ίδιο ισχύει και για την πλοήγηση από το κινητό σου. Όπως τα λες, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλει τον Opera και να χρησιμοποιήσεις το apn της cosmote (που δε θυμάμαι αλλά μπορείς να καλέσεις στην cosmote για να σε ενημερώσουν) ώστε να έχεις πλοήγηση στο διαδίκτυο. Ίσως δουλέψουν και κάποιες third-party εφαρμογές. Σχεδόν όλες οι υπόλοιπες δυνατότητες και υπηρεσίες του blackberry τηλεφώνου σου απαιτούν BIS...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Για να χρησιμοποιήσεις τα email με το blackberry χρειάζεσαι απαραίτητα BIS από τον πάροχό σου. Το ίδιο ισχύει και για την πλοήγηση από το κινητό σου. Όπως τα λες, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλει τον Opera και να χρησιμοποιήσεις το apn της cosmote (που δε θυμάμαι αλλά μπορείς να καλέσεις στην cosmote για να σε ενημερώσουν) ώστε να έχεις πλοήγηση στο διαδίκτυο. Ίσως δουλέψουν και κάποιες third-party εφαρμογές. Σχεδόν όλες οι υπόλοιπες δυνατότητες και υπηρεσίες του blackberry τηλεφώνου σου απαιτούν BIS...

Ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ εκεί κατέληξα μετά από πολύ ψάξιμο και επικοινωνία με την Cosmote.

Τελικά τηλεφώνησα σε ένα φίλο στον Γερμανό και μου ενεργοποίησε το BIS. Εδώ και λίγα λεπτά το πρόβλημα μου λύθηκε. Μόνο που χρειάστηκε να αλλάξω το πακέτο από 300 MB που είχα χωρίς BIS, τώρα έχω 100 ΜΒ. Υπάρχει βέβαια και το απεριόριστο, αλλά νομίζω οτι 100ΜΒ είναι αρκετά για τα email και λίγο Facebook. Εσείς σαν πιο έμπειροι, τι λέτε?

 

Ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ εκεί κατέληξα μετά από πολύ ψάξιμο και επικοινωνία με την Cosmote.

Τελικά τηλεφώνησα σε ένα φίλο στον Γερμανό και μου ενεργοποίησε το BIS. Εδώ και λίγα λεπτά το πρόβλημα μου λύθηκε. Μόνο που χρειάστηκε να αλλάξω το πακέτο από 300 MB που είχα χωρίς BIS, τώρα έχω 100 ΜΒ. Υπάρχει βέβαια και το απεριόριστο, αλλά νομίζω οτι 100ΜΒ είναι αρκετά για τα email και λίγο Facebook. Εσείς σαν πιο έμπειροι, τι λέτε?

Ένα άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν επειδή το κινητό κατεβάζει συνέχεια (όποτε λαμβάνει δηλαδή email) αν αυτό έχει επίπτωση στην κατανάλωση των 100MB. Ευχαριστώ και πάλι.

Edited by moment_v
Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση
Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν επειδή το κινητό κατεβάζει συνέχεια (όποτε λαμβάνει δηλαδή email) αν αυτό έχει επίπτωση στην κατανάλωση των 100MB. Ευχαριστώ και πάλι.

 

Εγώ με πακέτο 500MB το μήνα και καθημερινή πολύωρη χρήση δεν ξεπερνάω ποτέ τα 80MB...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...