Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5130 XpressMusic


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα ερικσον ανεκαθεν..ειπα να παρω για πρωτη φορα νοκια και διαλεξα το συγκεκριμενο κινητο.Λοιπον,εχουμε και λεμε:

 

Εβαλα μια καρτα 8giga 40 ευρωπουλα-αν ειναι δυνατον κινητο προορισμενο για μουσικη να μην εχει ενσωματωμενη μνημη-απο τη στιγμη που επιλεγω αναπαραγωγη παιρνει περιπου 10 δευτερολεπτα μεχρι να παιξει το τραγουδι!το ιδιο οταν επιλεγω next.. Τι επεξεργαστης ειναι αυτος?ΕΛΕΟΣ!

 

Για καμερα και βιντεο δεν το συζηταμε..αλλωστε δεν ειναι για αυτο το κινητο.Βεβαια αλλα αντιστοιχα εχουν αξιπρεπη ποιοτητα εικονας.

 

Τα υλικα ειναι φτηνιαρικα,μηπως ειναι απο ανακυκλωμενα κινητα φτιαγμενο?Τριζει ρε παιδια ολοκληρο! Τα κουμπια δεν βολευουν συγκριτικα με το πως ηταν στον προκατοχο του, το 5310. Τι ειδους αναβαθμιση του προηγουμενου μοντελου ειναι αυτη δεν εχω καταλαβει.

 

Η νοκια πρωτοτυπησε και ειχε μεσα κατι φτηνα ακουστικα μαυρα (οταν ειμαι στο μετρο δεν ακουω τιποτα σχεδον),σε αντιθεση με παλιοτερα που ειχε καποια καλυτερης ποιοτητας, τα οποια και αγορασα στην προνομιακη τιμη των 30 ευρω αλλα ειπαν να χαλασουν στον ενα μην-καηκε η μια εξοδος..

 

Αν εχει ενα καλο,ειναι οτι ειναι κομψο εμφανισιακα.

 

Εν ολιγοις, για εμενα ηταν ενας καλος λογος να μην επιλεξω νοκια ποτε ξανα,χιλιες φορες τα ερικσον με τα στραβα τους. Και επειδη λεγεται οτι στα θετικα του ειναι η τιμη του, να σημειωσω πως για τα οσα προσφερει και για τον προορισμο του δεν εχει καθολου καλη σχεση τιμης-αποδοσης...

Link to comment
Share on other sites

καλα και εσυ ... μην κρινεις ολοκληρη Νοκια απο ενα 5130.... τι λογικο αλμα ειναι αυτο? :P

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρινω ολοκληρη την Νοκια λογω του συγκεκριμενου κινητου. Παντως,το lagαρισμα το εχουν και αλλα μοντελα νοκια φιλων μου, τα οποια εχουν τιμες περι τα 400 ευρω. Οσα εγραψα, το εκανα γιατι θα ηθελα να ειχα δει αυτα τα μειονεκτηματα πριν αγορασω το συγκεκριμενο μοντελο, αλλα περιεργως εστω τα εξωφθαλμα δεν τα ειχε αναφερει κανεις!

Και τα γραφω ετσι γιατι δεν μου περισσευαν τα 130+40 μνημη(δεν θαπρεπε να ειναι μεσα?)+30 ακουστικα=200 ευρω και μετα απο 2 μηνες να ψαχνω ξανα για αλλο κινητο. Ειναι υποχρεωμενοι να ειναι αξιοπιστοι στα προιοντα τους(οταν λενε walkman κινητο να παιζει αξιοπρεπως μουσικη!) αλλιως πρεπει να λειτουργει ο ανταγωνισμος και να μην τους εμπιστευομαστε. Προσωπικα αυτο θα κανω..

Αντε,πολλα ειπα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η εφαρμογή ovi store λειτουργεί κανονικά σε εσάς γιατί εγώ αντιμετωπίζω προβλήματα σύνδεσης.

Μου λέει να κάνω σύνδεση πακέτων δεδομένων ενώ είμαι κανονικά συνδεδεμένος μέσω Wind GPRS και μόλις είχα κατεβάσει την τελευταία έκδοση μέσω της συσκευής.. Το ίδιο πρόβλημα είχα και με την προηγούμενη έκδοση..

Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.

Έχω ένα Nokia 5130c-2 (υποθέτω οτι ουσιαστικά είναι το ίδιο με το 5130 :p) με το εξής πρόβλημα: όχι μόνο δεν συνδέεται με κανένα ακουστικό Bluetooth που έχω δοκιμάσει, αλλά ούτε καν τα βρίσκει στην αναζήτηση συσκευών!!

Έχω δοκιμάσει με ένα Sony Ericsson MW600 και ένα i.Tech i.Air 301.

Και τα δύο ακουστικά δουλεύουν τέλεια με ένα Nokia 2700 που έχω δοκιμάσει πολλές φορές.

 

Τι παίζει? Μπορώ να κάνω κάτι για να το φτιάξω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το πρόβλημα έχει ως εξής: πριν 2 μέρες το χρησιμοποιούσα μέχρι που η μπαταρία άδειασε εντελώς και το κινητό απενεργοποιήθηκε.

Βάζω το φορτιστή να το φορτίσω , δείχνει το εικονίδιο ότι φορτίζει αλλά στην πραγματικότητα δεν φορτίζει.

 

Πάω να το ανοίξω αλλά αμέσως κλείνει λόγω άδειας μπαταρίας.

 

Τι συνέβη;;

 

Δοκίμασα και με άλλο φορτιστή αλλά τίποτα.

 

Τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ειχα συνδεδεμενο το κινητο και το pc με το Nokia Suite με usb και εκανα αναβαθμιση στο λειτουργικο του. Ερχεται η μικρη και κουναει κατα λαθος το καλωδιο με αποτελεσμα να διακοπει η λειτουργια. Τωρα οταν παω να ανοιξω το τηλεφωνο βγαζει στο αναμα το λογοτυπο της Nokia και στη συνεχεια ξανασβηνει. Το Nokia Suite πλεον δεν το αναγνωριζει για να μπορεσω να περασω λειτουργικο απο την αρχη. Σε μαγαζι γινετε με ειπαν αλλα θελει 15€. Δοκιμασα και τη λυση για hard format με τα πληκτρα, * πρασινο και 3 και στη συνεχεια το ανοιγμα, αλλα αναβει η οθονη με λευκο φοντο και στη συνεχεια ξανασβηνει. Δεν βγαζει σε καμια περιπτωση formatting.

Καμια λυση απο κανεναν φιλο να γλυτωσω το 15αρι?

Ευχαριστω προκαταβολικα......

Link to comment
Share on other sites

Με 15 βρισκεις ολοκληρο ιδιο κινητο. Η εστω με τις ιδιες (και περισσοτερες ισως) λειτουργιες, μεταχειρισμενο σε αγγελιες.. Δεν αξιζει να δωσεις τα λεφτα..
Link to comment
Share on other sites

Με 15 βρισκεις ολοκληρο ιδιο κινητο. Η εστω με τις ιδιες (και περισσοτερες ισως) λειτουργιες, μεταχειρισμενο σε αγγελιες.. Δεν αξιζει να δωσεις τα λεφτα..

 

Τωρα που το λες, σα να'χεις ενα δικιο....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...