Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5130 XpressMusic


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.forum.nokia.com/devices/pics/5130_main.jpg

 

The Nokia 5130 XpressMusic is a quad band music phone with excellent audio quality. In addition to a 2 megapixel camera, the Nokia 5130 XpressMusic supports microSD cards for music files, pictures, video, contacts and more. Additional features include RDS Radio, Opera mini browser, Bluetooth 2.0, Flash Lite 3.0 and MIDP Java 2.1 with additional Java APIs.

 

With dedicated music keys, a digital music player, FM radio and a standard 3.5 mm connector for headphones, the Nokia 5130 XpressMusic is Nokia's most affordable music phone to date. Equipped with an integrated 2 megapixel camera, the Nokia 5130 XpressMusic also supports image sharing through Share on Ovi, as well as the Mail on Ovi email service. The Nokia 5130 XpressMusic is expected to begin shipping in the first quarter of 2009 with an estimated retail price of 90 EUR.

 

http://nds3.nokia.com/pressphotos/public/global/devices/5130xpressmusic/Nokia-5130-XpressMusic_blue_2_lowres.jpg http://nds3.nokia.com/pressphotos/public/global/devices/5130xpressmusic/Nokia-5130-XpressMusc_blue_1_lowres.jpg

 

 

Nokia 5130 XpressMusic Main Page

 

Nokia 5130 XpressMusic Specifications

 

Press Release

 

Press Release Photos

 

Forum Nokia Device Specifications

 

 

Size

Form: Classic

Dimensions: 107.5 x 46.7 x 14.8 mm

Weight: 88 g (with battery)

Volume: 65 cc

 

Display and 3D

Size: 2.0"

Resolution: 320 x 240 pixels (QVGA)

Up to 256k colours

 

Keys and input method

Numeric keypad

Dedicated music and volume keys

Voice commands

 

Colours and covers

Available in-box colours:

- Red

- Blue

Available colours may vary per region

 

Connectors

Micro-USB connector

3.5 mm Nokia AV connector

 

Memory

microSD memory card slot, hot swap, support up to 2 GB

1 GB microSD card included

30 MB internal dynamic memory (incl. Pre-loaded content)

 

Power

BL-5C 1020 mAh Li-Ion standard battery

Talk time (maximum): - GSM 6 h

Standby time (maximum): - GSM 288 h

Video playback time (maximum): 4 h

Video recording time (maximum): 1 h

Music playback time (maximum): 20 h

 

Communication and navigation

Operating frequency

Quad-band GSM 850/900/1800/1900

 

Data network

CSD

GPRS release 4, class B, with GPRS multislot class 32

EDGE GPRS multislot class 32

TCP/IP support

Capability to serve as data modem

Support for MS Outlook synchronisation of contacts, calendar and notes

 

Local connectivity and synchronisation

Bluetooth version 2.0

Support for PC synchronisation with Nokia PC Suite

 

Call features

Integrated hands-free speakerphone

Number screening for messaging and calls

Automatic answer with headset or car kit

Any key answer

Call waiting, call hold, call divert

Logging of dialled, received and missed calls

Automatic redial

Speed dialling

Fixed dialling number support

Vibrating alert (internal)

Side volume keys

Mute/unmute

Contacts with images

Conference calling

 

Messaging

SMS

Speed dialling for SMS sending

List of recently used numbers in message editor

Multiple SMS deletion

EMS picture messaging (send and receive)

MMS version 1.21 message size up to 300 kb

Automatic resizing of images for MMS

Nokia Xpress audio messaging

Common inbox for SMS and MMS messages

Distribution lists for messaging

Cell broadcast

 

E-mail

Supported protocols: IMAP, POP, SMTP, OMA EMN

Support for e-mail attachments

 

Web browsing

Supported mark-up languages: HTML, XHTML

Supported protocols: WAP 2.0

TCP/IP support

Opera mini browser

Nokia Mobile Search

 

Photography

2 megapixel camera

4x digital zoom

White balance modes: automatic, daylight, cloudy, tungsten, fluorescent

Colour tone modes: normal, sepia, black & white, vivid, negative

Light sensitivity modes: high, medium, low, automatic

Landscape (horizontal) orientation

 

Video

Main camera

Video recording at up to 176 x 144 pixels and up to 15 fps

Up to 4x digital video zoom

Audio recording formats: AMR

Video white balance modes: automatic, sunny, cloudy, incandescent, fluorescent

Scene modes: automatic, night, close-up, snow/beach, cine, old film

Clip length (maximum): subject to available memory

Video Player

Video playback file formats: .mp4, .3gp;

Landscape mode video playback

 

Music and audio playback

MP3 Music Player

Music playback file formats: .mp3 AAC, eAAC, eAAC+, MP3, Midi, WMA, WAMR, MXMF

Dedicated music and volume keys

FM stereo radio with RDS support

3.5 mm Nokia AV connector

Nokia Music Manager

Nokia Music Store support

 

Voice and audio recording

Voice commands

Voice recorder

Audio recording formats: AMR

FR, EFR, HR and AMR

Digital stereo microphone

 

Personalisation: profiles, themes, ring tones

Customizable profiles

Ring tones: AAC, eAAC, eAAC+, MP3, 64- Midi, WMA, WAMR, MXMF (40 built-in tones)

Video ring tones (2 built-in tones)

Themes:

- wallpapers

- animated wallpapers

- organic wallpapers

- full-screen wallpapers

- screensavers

- animated colour screensavers

- colour schemes

- ring tones

- icons

- logos

- pre-installed themes

- changeable colour themes

- user defined themes

 

Software platform and user interface

Series 40

Voice commands

FOTA (Firmware update Over The Air)

Demo mode

 

Personal information management (PIM): contacts, clock, calendar etc.

Storage of up to 1000 contacts

Support for assigning images to contacts

Support for contact groups

Closed user group support

Fixed Dialling Number support

Clock: analog and digital

Stopwatch

Countdown timer

Alarm clock

Reminders

Calculator

Calendar with week and month view

Converter

Written notes

To-do list

Prepaid tracker

 

Applications

Java™ MIDP 2.0

Flash Lite 2.0

Chat and instant messaging: Windows Live Support and Mobile QQ (only in China)

Opera mini browser

English-Chinese dictionary

Translator

Nokia native Email

Adding more applications:

- Use the Download! Client

- Visit Nokia Software Market

 

Gaming

Included games:

- Bounce II

- Rally 3D

- Snake III

 

Sales package contents

Nokia 5130 XpressMusic

Nokia Battery (BL-5C)

Nokia Charger (AC-3) (in China Nokia Travel Charger AC-6 with CA-100c)

Nokia Headset (WH-102)

Nokia 1 GB microSD card (MU-22)

Connectivity Cable (CA-101) (excluding China)

Compact User Guide

 

Recommended accessories

Nokia Mini Speakers (MD-8)

Nokia Bluetooth Headset (BH-103)

Nokia Bluetooth Stereo Headset (BH-504)

 

Compatible accessories

Nokia Stereo Headset WH-500

Nokia Bluetooth Speakers MD-5W

Nokia Bluetooth Speakers MD-7W

Nokia Mini Speakers MD-6

Link to comment
Share on other sites

Θα μ' άρεσε αλλά το βρίσκω πολύ μεγάλο σε σχέση με το 5310.

Αν αυτές οι τρυπούλες δεξία κι αριστερά της οθόνης σημαίνουν ότι έχει δύο τεράστια στερεοφωνικά ηχεία, το ξανασκέφτομαι :p

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτές οι τρυπούλες δεξία κι αριστερά της οθόνης σημαίνουν ότι έχει δύο τεράστια στερεοφωνικά ηχεία, το ξανασκέφτομαι :p

 

Μακάρι να επαληθευτείς... Επισήμως, όμως, δε βρήκα κάπου να το λέει αυτό. Ανεπισήμως, το λέει εδώ.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε στερεοφωνικά ηχεία θα ήταν ένα απο τα δυνατά του όπλα και θα το τόνιζαν στα χαρακτηριστικά του. Δεν το αναφέρει ούτε στα έξτρα χαρακτηριστικά στο forum nokia, άρα μάλλον δεν έχει. Αν βάζαν στέρεο ηχεία σε συσκευή κάτω των 100 ευρώ, θα ήταν μεγάλη έκπληξη.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Μολις αγορασα το 5130 και βρηκα την java εφαρμογη mobile gmaps με την οποια ειναι δυνατη η αποθηκευση και προβολη χαρτων στο κινητο. Η εφαρμογη φαινεται να τρεχει μια χαρα και φορτωσα και χαρτη. Ομως το προβλημα ξεκιναει οταν αρχιζω να κανω scroll στο χαρτη οποτε και το κινητο πεταει συνεχομενα το μηνυμα:

"Να επιτραπει στην εφαρμογη η αναγνωση δεδομενων απο: καρτα μνημης?. Η εφαρμογη δεν προερχεται απο αξιοπιστο προμηθευτη".

Δυστυχως το μηνυμα πεταγεται συνεχως ζητώντας να πατησω το "ναι" για να διαβασει το χαρτη, οποτε και δεν μπορω να αξιοποιησω την εφαρμογη παρολο που φαινεται να δουλευει.

Ξερει κανεις αν υπαρχει τροπος να παρακαμψω αυτον τον μηχανισμο ασφαλειας του κινητου ώστε να λειτουργησει και πρακτικα η εφαρμογη?

Link to comment
Share on other sites

Το google maps δεν αποθηεκύει χάρτες. Τους φορτώνει απλά και τους εμφανίζει στην οθόνη. Άρα, για να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή, θα πρέπει να είσαι συνδεμένος στο ίντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

δεν μιλαω για το gougle maps αλλα την εφαρμογη που μπορεις να βρεις στο http://www.mgmaps.com/ και η οποια μπορει να φορτωσει χαρτες οχι μονο απο gougle αλλα και απο άλλες πηγες (δηλαδη και offline και χαρτες απο διαφορετικες πηγες).

Η εφαρμογη δουλευει μια χαρα αφου τουλαχιστον στην αρχη ο χαρτης παρουσιαζεται και χωρις να απαιτειται οποιαδηποτε συνδεση αλλα με χαρτη της επιλογης σου που φορτωνεις στη μνημη. Το προβλημα προκυπτει με το scroll στο χαρτη, οποτε προσπαθωντας να απεικονισει νεα σημεια προσπαθει να διαβασει ξανα και ξανα το χαρτη απο τη μνημη. Το κινητο ομως φαινεται να εμφανιζει σε καθε προσπαθεια της εφαρμογης να ξαναδιαβασει χαρτες το μηνυμα που αναφερω παραπανω, ζητωντας επιβεβαιωση ξανα και ξανα για προσβαση στη καρτα μνημης. Το προβλημα ειναι οτι το κανει συνεχεια και παραλυει την εφαρμογη. Ρωταω εαν υπαρχει τροπος παρακαμψης στο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το ελυσα κατεβαζοντας με wap την εφαρμογη απο το ιντερνετ. Σε αυτην την περιπτωση το κινητο σε ρωταει αν ειναι trusted η εφαρμογη ενω σου δινει και το δικαιωμα να επιλεξεις εαν θα σε ρωταει καθε φορα που χρειαζεται να διαβασει data απο την καρτα μνημης.
Link to comment
Share on other sites

Επισης ενα νεο προβλημα που αντιμετωπισα φαινεται να ειναι η ελλειψη μνημης στην περιπτωση μεγαλων χαρτων και το οποιο παρακαμτεται με ρυθμιση της cache μνημης μεσα απο την εφαρμογη και αυξηση της απο τα 384kb στα 9000kb (ή μαλλον καλυτερα αναλογα με το μεγεθος του χαρτη).

 

Επισης προς ενημερωση ολων, για το χαρτη ολου του λεκανοπεδιου Αττικης και κατεβασμα με το pc απο το internet (χαρτης google earth μεσω δωρεαν εφαρμογης gmapmaker) και για zoom level απο 12 μεχρι 17 (δηλαδη απεικονιση σε ολη την οθονη περιοχης διαστασεων 200μx250μ) απαιτειται χωρος 150ΜΒ στην καρτα μνημης). Απλως επειτα απαιτειται μεταφορα των αρχειων απο το pc στην καρτα μνημης, κατα προτίμηση με ειδικο usb ανταπτορα (πολυ πιο γρηγορη απο οτι με το nokia pc suite).

 

Γενικα μια εξαιρετικη λυση ακομα και για κινητα οπως το 5130 που δεν εχουν gps και μπορουν να τρεξουν μονο java εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας παιδια!θα ηθελα αν γινεται καποιος ο οποιος εχει το κινητο να πει καποια πραγματα για αυτο!Δηλαδη ποια τα συν κ ποια τα πλην της συσκευης!Κ αν γινεται να μου πειτε ποσο περιπου κραταει η μπαταρια του με μια μεση χρηση !Γρηγορα παδια γιατι χανομαστε...δεν εχω κινητο εδω κ μια βδομαδα κ πιστευω πως αυτο το νοκια ειναι οτι μου χρειζεται :) ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Γεια σας παιδια!θα ηθελα αν γινεται καποιος ο οποιος εχει το κινητο να πει καποια πραγματα για αυτο!Δηλαδη ποια τα συν κ ποια τα πλην της συσκευης!Κ αν γινεται να μου πειτε ποσο περιπου κραταει η μπαταρια του με μια μεση χρηση !Γρηγορα παδια γιατι χανομαστε...δεν εχω κινητο εδω κ μια βδομαδα κ πιστευω πως αυτο το νοκια ειναι οτι μου χρειζεται :) ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Για τα λεφτα του νομιζω οτι ειναι μια πολυ καλη αγορα το εχω 5 μερες μεχρι στιγμης ολα καλα:):)

:)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Επισης ενα νεο προβλημα που αντιμετωπισα φαινεται να ειναι η ελλειψη μνημης στην περιπτωση μεγαλων χαρτων και το οποιο παρακαμτεται με ρυθμιση της cache μνημης μεσα απο την εφαρμογη και αυξηση της απο τα 384kb στα 9000kb (ή μαλλον καλυτερα αναλογα με το μεγεθος του χαρτη).

 

Γενικα μια εξαιρετικη λυση ακομα και για κινητα οπως το 5130 που δεν εχουν gps και μπορουν να τρεξουν μονο java εφαρμογες.

 

Μπορείς να μου πεις τι ακριβώς έβαλες στα settings της εφαρμογής?

Βάζω τη μνήμη ακόμα και 16000 αλλά μετά από καποιες φορές που με ρωταέι να επιτραπεί η ανάγνωση από κάρτα μνήμης μου πετάει σφάλμα εφαρμογής και στα στοιχεία του βλέπω ένα out of memory error.

 

Ενδιάμεσα στις οθόνες που με ρωτάνε να επιτρέψω την ανάγνωση από την κάρτα βλέπω τον χάρτη που έχει φορτωθεί άρα τον διαβάζει, οπότε παίζει κάτι με τις ρυθμίσεις.

 

Αν μπορείς να βοηθήσεις...

Ευχαριστώ anyway

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 months later...
Μπορείς να μου πεις τι ακριβώς έβαλες στα settings της εφαρμογής?

Βάζω τη μνήμη ακόμα και 16000 αλλά μετά από καποιες φορές που με ρωταέι να επιτραπεί η ανάγνωση από κάρτα μνήμης μου πετάει σφάλμα εφαρμογής και στα στοιχεία του βλέπω ένα out of memory error.

 

Ενδιάμεσα στις οθόνες που με ρωτάνε να επιτρέψω την ανάγνωση από την κάρτα βλέπω τον χάρτη που έχει φορτωθεί άρα τον διαβάζει, οπότε παίζει κάτι με τις ρυθμίσεις.

 

Αν μπορείς να βοηθήσεις...

Ευχαριστώ anyway

Καλησπερα,

δυστυχως δεν θυμαμαι γιατι εχει περασει μεγαλο χρονικο διαστημα. Πάντως πολυ σημαντικο ειναι η εγκατασταση να γινει (δυστυχως λοχω χρεωσεων κινητης) κατεβαζοντας την εφαρμογη απο το ιδιο το κινητο πχ με wap. Στη συνεχεια να επιλεξεις στις ρυθμισεις απο το μενοθ τοθ 5130 την "προσβαση εφαρμογης" και μετα "προσβαση δεδομενων". Εκει επελεξε παντου "επιτρεπεται παντα" ή τέλος πάντων όπου νομιζεις οτι εχει σχεση με την προσβαση στην καρτα μνημης. Η εφαρμογη τρεχει απο το κινητο αλλα οι χάρτες ειναι στην καρτα μνημης. Ανοιγεις μετα την εφαρμογη και καλο είναι να κανεις select ή deselect στις εσωτερικες ρυθμισεις της εφαρμογης οτι νομιζεις οτι μπορει να σου τρωει μνημη ή επεξεργαστικη ισχυ πχ στο map browsing κανεις select το low memory και deselect to enhanced panning.

Επίσης μάλλον δεν ειναι καλό να βάλεις τη μεγιστη δυνατη μνημη αλλα μια μικροτερη τιμη πχ εγω εχω free στο κινητο 11Μb περιπου και εχω βαλει καπου 9Mb.

Γενικά πιστεύω οτι το 5130 δεν έχει αρκετη μνημη ώστε να τρέξει χωρις προβλημα η εφαρμογη και ιδιαιτερα λογω του μεγαλου μεγεθους των χαρτων (150ΜΒ για την Αττικη απο Google maps). Πιθανον για αυτο το λογο και η ιδια η Nokia δεν επιτρεπει την εγκατασταση των Nokia maps σε αντιθεση με αλλο μοντελο με λειτουργικο S40. Σε εμενα και ενω ξεκιναει η εφαρμογη χωρις προβλημα αν αρχισω να κανω πολλά scroll, zoom in και zoom out οπότε και λογικά φορτώνονται περισσότερα αρχεια χαρτων στη μνημη, η εφαρμογή crashαρει. Σε τετοιες περιπτωσεις απλως βρισκω αρχικα στο περιπου την περιοχη που θελω να δω στο χαρτη, στη συνεχεια κλεινω την εφαρμογή και την ξανανοιγω. Μόλις την ξανανοιξω με φερνει ακριβως εκει που ημουν πριν στον χαρτη (κανε select την εσωτερικη επιλογη της εφαρμογης για "remember my last position"), οποτε και στη συνεχεια δεν κρασαρει με τα zoom in που θα κανω για να δω λεπτομερειες απο τον χαρτη της περιοχης.

Άρχικα οταν ασχοληθηκα είχα φρικαρει λιγο αλλά τελικα καταφερα να εχω μια αξιοπρεπη συμπεριφορα απο την εφαρμογη. Αν εχεις όρεξη πληροφοριες μπορεις να βρεις και στο φορουμ της εφαρμογης όπου φαινεται να είναι πολυ κοινο προβλημα αλλα χωρις λυση λογω μειωμενων δυνατοτηταων των κινητων να τρεχουν java εφαρμογες. Βεβαι και η java σαν γλωσσα ειναι μνημοβορα.

Παρόλα αυτά πιστευω οτι η εφαρμογη ειναι αξιολογη και πολυ σημαντικο οτι ειναι δωρεαν.

 

Επίσης οσον αφορα τη version του λογισμικου του 5130 δεν το γνωριζω αλλά μπορεις να δοκιμασεις να κανεις update μεσω internet απο τη Nokia οπότε και θα σε ενημερωσει εαν υπάρχει πιο νεο λογισμικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πήρα ένα μήνυμα mms με εικόνα αλλά δεν μπορώ να δω την φωτογραφία.

Μου ζητά να ελέγξω τις ρυθμίσεις multimedia για να δω το mms. Έχει κανείς ιδέα που είναι η ρύθμιση αυτή;

 

Ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά έχω κάνει update και δεν έχω ελληνικά. Βρήκα το εξής εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3219195#post3219195 και δεν ξέρω εάν μπορώ να ακολουθήσω τον οδηγό και για το 5130. Αν ξέρει κάποιος ας μου πεί. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο κολλαει στην ρυθμιση ημερομηνιας και κλεινει μεσω usb update δεν κανει κλεινει και ανοιγει τι κανω;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια χαρα σε ολους! Ελπιζω να βαζω το θεμα στην σωστη ενοτητα, αν οχι μετακινηστε το.

 

Λοιπον, εχω αγορασει το Nokia 5130 XpressMusic και ειδα οτι μαλλον εχει την δυνατοτητα φραγης σε συγκεκριμενους αριθμους, το οποιο και θελω να κανω. Μου ζηταει ομως εναν κωδικο για να μπορεσω να μπω τον οποιο δεν τον εχω βρει να το γραφει καπου. Στις επιλογες που εχει να αλλαξω ολους τους κωδικους (κωδ. ασφαλ. , PIN, PIN2) εχει και "Αλλαγη κωδ. φραγης". Προσπαθησα μερικες φορες να βαλω 1234 η 0000 (περνει μονο εως 4 ψηφεια ο συγκεκριμενος) που πιστευα οτι ισως ειναι default απο την συσκευη με αποτελεσμα να μου κανει block για τον συγκεκριμενο κωδικο.

 

Θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει σε αυτο?

Και αν οντως το 5130 εχει αυτη την υπηρεσια η εγω το καταλαβα ετσι και ειναι για κατι αλλο.

 

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...