Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΑΜΑΝ - ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΣΟΜΑΛΗΣ

Αυτο διαβασα προσφατα κ μου αρεσε πολυ

 

 

 

Περιγραφή: «Λέγομαι Αμάν. Θα πω την ιστορία μου σε ολόκληρο τον κόσμο (...). »Αγωνίστηκα και επέζησα. Έφτασα ως εδώ που έφτασα, αλλά ξέρω πολλές κοπέλες που δεν τα κατάφεραν όπως εγώ. Εύχομαι για τα παιδιά μας να μη χρειαστεί να φύγουν μακριά αναζητώντας την ελευθερία τους, αλλά να μείνουν στη χώρα και να μορφωθούν. Είναι αυτό που έλεγε η γιαγιά μου, ότι πρέπει να εμπιστευόμαστε και να σεβόμαστε ο ένας τον άλλο...»

Το βιβλίο είναι η ιστορία μας ατρόμητης νέας γυναίκας από τη Σομαλία, που αντιμετωπίζει τις αντιξοότητες με αξιοθαύμαστη ψυχραιμία και θάρρος, προσπαθώντας να δημιουργήσει μια καλύτερη ζωή - άλλοτε με επιτυχία και άλλοτε όχι, αλλά πάντα ψάχνοντας

Υπάρχουν μερικές στιγμές που είναι ικανές να σταματήσουν το χρόνο.

Μην τις ξεχάσεις ποτέ και ποτέ μην προσπαθήσεις να τις ξαναζήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για οποιον ειναι λατρης του Τολκιν,προτεινω την τριλογια Warcraf.

Αξιζει μια αναγνωση.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

"Το σπίτι δίπλά στο ποτάμι" της Λένας Μαντά. - Πολύ συγκίνηση.. :cry:
http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι και τοσο φιλος των Ελληνων συγγραφεων θα προτεινα το φιλι του δρακου της δημουλιδου.

Ισως το καλυτερο της.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το παραμύθι…μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένα δέντρο που

έδινε και που αγαπούσε ένα αγόρι.

Κάθε μέρα, το αγόρι πήγαινε κι έπαιζε στο δέντρο, κρεμόταν από τα κλαδιά

του, αποκοιμόταν στη σκιά του.

Και το δέντρο ήταν ευτυχισμένο.

Το αγόρι μεγάλωνε.

«Μπορείς να μου δώσεις λεφτά να αγοράσω κάτι;» λέει μια μέρα στο δέντρο.

«Δεν έχω λεφτά, μα μπορείς να κόψεις τα μήλα μου να τα πουλήσεις στην

πόλη», του αποκρίθηκε εκείνο.

Έτσι κι έγινε.

Και το δέντρο ήταν ευτυχισμένο.

Άντρας πια, το αγόρι μια μέρα ξαναπήγε στο δέντρο.

«Μεγάλωσα και χρειάζομαι δικό μου σπίτι».

«Δεν έχω σπίτι να σου δώσω. Μα μπορείς να κόψεις τα κλαδιά μου να

φτιάξεις ένα».

Έτσι κι έγινε.

Και το δέντρο ήταν ευτυχισμένο.

Ο καιρός περνούσε και το αγόρι μια μέρα επέστρεψε στο δέντρο με θλίψη στα μάτια.

«Νιώθω κρύα τη ζωή μου, χρειάζομαι ηλιόλουστους τόπους».

«Δεν έχω πια παρά τον κορμό μου. Μα μπορείς να τον κόψεις, να φτιάξεις

μια βάρκα και να φύγεις μακριά».

Έτσι κι έγινε.

Και το δέντρο ήταν ευτυχισμένο ...μα όχι πραγματικά.

Όταν κάποτε το αγόρι ξαναπήγε στο δέντρο, ήταν γέρος πια.

«Έχω απομείνει ένα κούτσουρο», του λέει το δέντρο. «Κρίμα που δεν έχω

τίποτα άλλο να σου δώσω».

«Δεν χρειάζομαι πολλά πια», του ψιθυρίζει το αγόρι.

«Μονάχα ένα ήσυχο μέρος να γείρω».

«E, ακόμη κι ένα γέρικο κούτσουρο είναι ό,τι πρέπει γι' αυτή τη δουλειά.

Κάτσε και ξεκουράσου».

Έτσι κι έγινε.

Και το δέντρο ήταν ευτυχισμένο...

Έχετε διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο? Εσείς τι ερμηνεία δίνετε σε αυτό το παραβολικό παραμύθι?

Σαν το χαρτί που καίγεται,

η μέρα μου σβήνει ξοδεύεται...

κι ανάσα μου βαραίνει,

διψασμένη περιμένει...

[sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα, θέλεις να σου κάνουμε τo homework σου?:p
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα, θέλεις να σου κάνουμε τo homework σου?:p

 

 

Καμία σχέση!!

Απλά το διάβασα πρόσφατα και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον και συγκινητικό και... όχι μόνο για παιδάκια (αλλα και για μεγαλύτερες ηλικίες).

Φυσικά άλλο να το διαβάζεις απο το βιβλίο (με τα σκίτσα) και άλλο έτσι σκέτο κείμενο.

Σαν το χαρτί που καίγεται,

η μέρα μου σβήνει ξοδεύεται...

κι ανάσα μου βαραίνει,

διψασμένη περιμένει...

[sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

«Μπορείς να μου δώσεις λεφτά να αγοράσω κάτι;» λέει μια μέρα στο δέντρο.

«Δεν έχω λεφτά, μα μπορείς να κόψεις τα μήλα μου να τα πουλήσεις στην

πόλη», του αποκρίθηκε εκείνο.

Και το δέντρο ήταν ευτυχισμένο...

Έχετε διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο? Εσείς τι ερμηνεία δίνετε σε αυτό το παραβολικό παραμύθι?

 

 

Για μία ακόμη φορά ο ανώνυμος εργάτης που μοχθεί-το δέντρο- υπνωτίζεται από το προτσές του αμίληκτου συστήματος που χρησιμοποιεί την εικόνα του αγοριού θέτοντας ψευδοπατριωτικά διλλήματα (δώσε λεφτά ή μήλο αλλιώς "το αγόρι" -βλέπε η πατρίδα- θα πεινάσει/καταστραφεί) και το κάνει να υποκύπτει και ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ, του επιβάλλει να βιώνει την "ευτυχία" να χαρεί δηλαδή για τις αλυσίδες του.

 

Πιστεύω πως το απαίσιο αυτό "παραμύθι" φτιάχτηκε ως απάντηση ρεβιζιονιστικών αντιδραστικών κέντρων στο πανέξυπνο επαναστατικό έργο "Χιονάτη και η 7 νάνοι".

Εκεί η νέα υποτίθεται κακή (δείτε τί λένε οι εχθροί του λαού) "Βασίλισσα" η οποία στην πραγματικότητα εκπροσωπεί τον επαναστατημένο Λαό ο οποίος ως Δικτατορία του προλεταριάτου αποδίδει δικαιοσύνη φροντίζοντας οι πρώην πλουτοκράτες -η Χιονάτη- να δουλέψουν και αυτοί μία ημέρα για να μάθουν την έννοια του μόχθου, επιλέγει να δώσει το 'Μήλο" μεν στην Χιονάτη -στερώντας το από το Δέντρο ΑΛΛΑ φροντίζει να είναι γεμάτο δηλητήριο για να εκδικηθεί τους πλουτοκράτες/Χιονάτη (η οποία φυσικά έχει διαφύγει από την χώρα μετά την επανάσταση πηγαίνοντας στους "7 Νάνους" οι οποίοι συμβολίζουν τις Πετρελαϊκές εταιρίες και τα ξένα συμφέροντα σε συνδυασμό με τους ντόπιους κεφαλαιοκράτες).

Βλέπετε σαφώς την διαφορά με το πρώτο παραμύθι.

 

Η Κακιά Βασίλισσα ήταν γνήσια επαναστάτρια.

 

(Το πριγκηπόπουλο συμβολίζει το ΝΑΤΟ)

 

Οπότε.

Δεν μου αρέσει το βιβλίο σου:p

Link to comment
Share on other sites

@ Old88:

 

Y-πο-κλί-νο-μαι!

:respect:

:lol:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

"Το σπίτι δίπλά στο ποτάμι" της Λένας Μαντά. - Πολύ συγκίνηση.. :cry:

 

Το διάβασε η μητέρα μου το καλοκαίρι και της άρεσε πολύ...

Link to comment
Share on other sites

τα περισσοτερα παραμυθια, εκ των οποιων ιδιαιτερως τα κλασικα, εχουν ασχημο τελος καθως ειχαν κ βρωμικη εξελιξη.

τα παραμυθια ηταν πολυ σκληρα για τα παιδια.

 

με την παροδο των χρονων διαφοροποιηθηκαν.

 

αυτα για την ιστορια των κλασσικων παραμυθιων οπως τα γνωριζουμε σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά, αλλά προτείνω ανεπιφύλακτα το "Χορεύοντας στη σιωπή" του Γιώργου Πολυράκη.

Από τα πιο ωραία που έχω διαβάσει!

Επίσης ωραίο αν και αρκετά γυναικείο το "Μην πυροβολείτε τη νύφη" της Χρύσας Δημουλίδου.

 

Αυτά από μένα...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ωραίο αν και αρκετά γυναικείο το "Μην πυροβολείτε τη νύφη" της Χρύσας Δημουλίδου.

 

μπα δε θα το ελεγα..τουλαχιστον εμενα δε με ενθουσιασε
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρεβερτε και "Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΗΣ ΦΛΑΝΔΡΑΣ"(η επιλυση για την ευρεση του δολοφονου του βασιλια βρισκεται στην αναλυση σκακιστικης παρτιδας που απεικωνιζεται σε πινακα...)

 

+1

 

Ο Ρεβέρτε είναι ένας εξαιρετικός συγγραφέας. Όλα του τα βιβλία είναι πραγματικά ιδιαίτερα ενδιαφέροντα... Προσωπικά προτιμάω την «Λέσχη Δουμάς», αλλά όχι ότι τα υπόλοιπα πάνε πίσω...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να προτείνω το "Ο Κανόνας Των Τεσσάρων" των Ian Caldwell και Dustin Thomason. Ωραίο μυθιστορηματάκι με μια κάποια ιστορική βάση. Μου φάνηκε πολύ καλογραμμένο πάντως.

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις ημέρες διαβάζω τον άρχοντα των δακτυλιδιών...

Να ομολογήσω ότι είδα την ταινία αλλά δεν είχα διαβάσει τα βιβλία πρώτα και οι περισσότεροι φίλοι που το είχαν ήδη διαβάσει επέμεναν ότι το βιβλίο (τρεις τόμοι) είναι πολύ διαφορετικό από την ταινία και πιο ωραίο ...

Πράγματι το πρώτο που διαβάζω, αυτό το χρονικό διάστημα, είναι άνετο δεν με έχει κουράσει τουλάχιστον ως τώρα και με κρατάει σε συνεχή "περιέργεια" κατά κάποιο τρόπο ώστε να θέλω να διαβάσω και το υπόλοιπο...

Τώρα για τελικές εντυπώσεις θα σας πω μέσα στις επόμενες ημέρες...

 

 

Αυτό που διάβασα προ ημερών και μου άρεσε πάρα πολύ είναι το βιβλίο "Λωξάνδρα" της Μαρίας Ιορδανίδου.

 

Περίληψη από το οπισθόφυλλο του βιβλίου:

Η Λωξάνδρα δεν είναι μια βιογραφία όπως δεν είναι απλά απλά και ένα μυθιστόρημα. Είναι κάτι ανάμεσα στα δύο ένα ανάγνωσμα συναρπαστικό όπου οι πραγματικοί και οι φανταστικοί χαρακτήρες μπερδεύονται για να πλάσουν όλοι μαζί την εικόνα της Πόλης πριν από τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο.Η Μαρία Ιορδανίδου έγραψε λέει το βιβλίο αυτό το 1963 όταν ήδη 66χρονων επείδη δεν ήθελε αυτά τα λίγα πράγματα που ξέρει να τα πάρει μαζί της. Η Λωξάνδρα είναι η ιστορία της γιαγιάς της και μέσα από αυτήν η ιστορία μιας ολόκληρης εποχής που ζωντανεύει και πάλι ακόμα και τώρα που όλα αυτά πέρασαν και το χορτάρι της λησμονιάς αρχίζει κιόλας και φυτρώνει.

Η Μαρία Ιορδανίδου γεννήθηκε το 1897 στην Κωνσταντινούπολη και η ιστορία της γιαγιάς Λωξάνδρας γυρίστηκε σε σειρά από την ΕΡΤ .

[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να προτείνω το "Ο Κανόνας Των Τεσσάρων" των Ian Caldwell και Dustin Thomason. Ωραίο μυθιστορηματάκι με μια κάποια ιστορική βάση. Μου φάνηκε πολύ καλογραμμένο πάντως.

 

Το έχω διαβάσει και πράγματι είναι αρκετά καλό... :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αυτό που διάβασα προ ημερών και μου άρεσε πάρα πολύ είναι το βιβλίο "Λωξάνδρα" της Μαρίας Ιορδανίδου.

αν σου αρεσε Η ΛΩΞΑΝΔΡΑ διαβασε και τα ματωμενα χωματα...

ειναι και ενα αλλο βιβλιο στο ιδιο στυλ αλλα δε θυμαμαι τιτλο τωρα.

θα σου πω σε 2 μερες

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ένα βιβλίο που το συνιστω σε όλες τις ηλικίες και που το διαβάζω τώρα είναι το "Μικρή ιστορία περί των πάντων(σχεδόν)" εκδόσεις ΠΟΛΙΣ.

 

'Δεν ήξερα τι είναι ένα πρωτόνιο ή μια πρωτεινη, δεν ήξερα να ξεχωρίσω ένα κουάρκ απο ένα κβάζαρ, δεν καταλάβαινα πως οι γεωλόγοι μπορούσαν, παρατηρώντας ενα στρώμα βράχου σε ένα φαράγγι, να βρούν την ηλικία του. Ο τρόπος με τον οποίο οι επιστήμονες ανακαλύπτουν τις αλήθειες περέμενε για μένα το μεγαλύτερο μυστήριο. Πως είναι δυνατόν να ξέρει οποιοσδήποτε το βάρος της Γης ή την ηλικία των βράχων της ή τι πραγματικά υπάρχει στο κέντρο της? Πως ξέρουν πότε και πως ξεκίνησε το σύμπαν και τι μορφή είχε οταν ξεκίνησε? Πως ξέρουν τι συμβαίνει στο εσωτερικό ενός ατόμου?

Στόχος του βιβλίου είναι να θαυμάσω και ίσως να απολαύσω τα θαύματα και τα επιτεύγματα της επιστήμης σε ένα επίπεδο που να μην είναι υπερβολικά τεχνικό ή απαιτητικό, αλλά ούτε εντέλώς επιφανειακό.'

 

..Αξίζει να το διαβάσετε πραγματικά:)

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑΚΗ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Κ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΓΤ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ...... ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

xwrebontas sthn sioph:blink:

 

sigrafeas o georgios polyrakis (didaktoras tou aristoteliou panepistimiou! me epagelma xeirourgos)

 

fantastiko!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι πολύ του διαβάσματος αλλά προτείνω να διαβάσετε το "Ποιός σκότωσε τον Ρότζερ Ακρόυντ" από Αγκάθα Κρίστι(θα εκπλαγείτε στο τέλος) αλλά και το "Κίνδυνος στο εντ χάουζ" πάλι από Αγκάθα!:D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...