Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Alice X,Go ask alice - H αλικη στη χωρα του LSD

 

Προκειτε για ημερολογιο,απο το πως εγινε η γνωριμια με τα ναρκωτικα μεχρι το τελος της....

Απλα τα σπαει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μηπως ξερει καποιος,αν υπαρχει κανενα προγραμμα οργανωσης-αρχειοθετησης βιβλιων,κατι αντιστοιχο με τα προγραμματα αρχειοθετησης ταινιων κλπ?

Υπαρχουν ξενα προγραμματα,αλλα το book collector πχ που κοιταξα,δεν μπορεις να το κανεις να προσθεσει στα σαιτ που ''τραβαει'' πληροφοριες καποιο ελληνικο σαιτ,οπως το protoporia.gr πχ.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει καποιος,αν υπαρχει κανενα προγραμμα οργανωσης-αρχειοθετησης βιβλιων,κατι αντιστοιχο με τα προγραμματα αρχειοθετησης ταινιων κλπ?

Υπαρχουν ξενα προγραμματα,αλλα το book collector πχ που κοιταξα,δεν μπορεις να το κανεις να προσθεσει στα σαιτ που ''τραβαει'' πληροφοριες καποιο ελληνικο σαιτ,οπως το protoporia.gr πχ.

ασχετο με οτι ρωτας, αλλα εγω κανω στο εξελ μια απλη database και ειμαι ευχαριστημενος! το αναφερω εστω σαν ιδεα.

MyPhone member since 2003! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

ασχετο με οτι ρωτας, αλλα εγω κανω στο εξελ μια απλη database και ειμαι ευχαριστημενος! το αναφερω εστω σαν ιδεα.

 

Δεν βολεύει όμως εάν έχεις 3000+ βιβλία...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πάντως μεταξυ μας περα απο τα βιβλια επιλογης που αποκταω..

εχω εμπλουτινει την συλλογη μου κατα πολυ και με αυτα απο τις εφημεριδες...

ετσι εχω μια σφαιρικη ειονα ενημερωσης αλλα και μια πλουσια βιβλιοθηκη...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα το Χάνιμπαλ - Το ξύπνημα του κακού (Hannibal Rising), γιατί πετάω την Τετάρτη και ήθελα κάτι μικρό για το αεροπλάνο...

 

Εντυπώσεις μόλις το τελειώσω.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε στα ελληνικά;;

(Plz tell me οτι δεν είναι σε hardcover ή γενικά τεράστιο και δυσκίνητο!!)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε στα ελληνικά;;

(Plz tell me οτι δεν είναι σε hardcover ή γενικά τεράστιο και δυσκίνητο!!)

 

Κάθε άλλο. Paperback, σχεδόν τσέπης... Εκδόσεις Bell, το πήρα 6,75 ευρώ από fnac.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αααα...perfect (από όλες τις έννοες)

Θα το πάρω και εγώ!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πάντως πως δεν διάβασες όλο το μήνυμα μου (μάλλον έμεινες στην παρένθεση :p)... :wink:

 

Πήρα σήμερα το Χάνιμπαλ - Το ξύπνημα του κακού (Hannibal Rising), γιατί πετάω την Τετάρτη και ήθελα κάτι μικρό για το αεροπλάνο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μικρό είναι πια; Τι μετάφραση έχουν κάνει; Το πετσόκοψαν;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μικρό είναι πια; Τι μετάφραση έχουν κάνει; Το πετσόκοψαν;

 

Είναι γύρω στις 330 σελίδες, αλλά είναι μικρό στο μέγεθος...

 

Θα το έβγαζα φωτογραφία αλλά βαριέμαι... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Άρα ΜΙΑ ΧΑΡΑ! Πήγαινε-έλα στη δουλειά έχω διαβάσει βιβλία 500 σελίδων. Στις 330 θα κολλήσουμε; Δεν βλέπω κανένα αρνητικό, αγαπητέ μου φίλε! :p :ρ

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις καλύτερα, αν έχεις υπ' όψιν σου τα άλλα τρία βιβλία (τις ελληνικές εκδόσεις), είναι αισθητά πιο μικρό σε μήκος, πλάτος, βάθος, βάρος, κλπ. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Hannibal που έχει εξώφυλλο τον Hopkins. Anyway, θα το κοιτάξω αύριο και θα δω! (Αλλά κατά 99% θα το τσιμπήσω!)

 

(Stupid Q: Στα ελληνικά είπαμε είναι, ε; :p )

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Hannibal που έχει εξώφυλλο τον Hopkins. Anyway, θα το κοιτάξω αύριο και θα δω! (Αλλά κατά 99% θα το τσιμπήσω!)

 

(Stupid Q: Στα ελληνικά είπαμε είναι, ε; :p )

 

Ας γκρηκ ας ιτ γκετς! :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

κινεζικα κουτια Σωτη Τριανταφυλλου

 

To διάβασες; περί τίνος πρόκειται;:O

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

αφηγειται τη ζωη του ντετεκτιβ μαλοουν σε τρεις περιοχες της αμερικης οπου συμβαινουν διαφορα εγκληματα .Δεν θα το χαρακτηριζα αστυνομικο αφου η συγγραφεας δεν εμβαθυνει σε αστυνομικα στοιχεια και ουτε εχουμε λυση του μυστηριου .Εμβαθυνει κυριως στους χαρακτηρες των ηρωων

 

Μου αρεσε γιατι εχει μια σκοτεινη ατμοσφαιρα και ωραιες περιγραφες

reveur-voyageur.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Hannibal Rising δεν ήταν και το καλύτερο της σειράς. Είχε όμως μερικές καλές σκηνές και έδινε κάποιες πολύ σημαντικές εξηγήσεις, για το πως ο Hannibal έγινε αυτό που είναι.

 

Προτείνεται σίγουρα σε όλους του fans, αλλά και σε όσους ενδιαφέρονται να μάθουν τι κρύβεται πίσω από το μύθο του "λατρεμένου" καννίβαλου...

 

What do you think, VeCo?

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πρόσφατα το τελευταίο βιβλίο του Steven Pressfield "The Afghan Campaign" (ελληνική απόδοση: "Ματωμένη Εκστρατεία").

 

Θεματολογία: "Μέσα από την αφήγηση του Μαντίθεου, ενός νεαρού στρατιώτη του πεζικού στο στρατό του Μ. Αλεξάνδρου, η "Ματωμένη Εκστρατεία" διερευνά τις προκλήσεις, στρατιωτικές και ηθικές, τις οποίες αντιμετωπίζουν ο Αλέξανδρος και ο στρατός του καθώς βρίσκονται αντιμέτωποι με μια πρωτόγνωρη μορφή πολέμου. Ένας επιθετικός στρατός της Δύσης, με ουμανιστικά ιδεώδη, συγκρούεται με τους άγριους λαούς της Ανατολής, που είναι αποφασισμένοι να υπερασπιστούν με κάθε θυσία τις εστίες τους. Ένα νεαρό αγόρι γίνεται άντρας μέσα στη φρίκη του πολέμου, γνωρίζει τις χαρές και τις λύπες του έρωτα, αντιμετωπίζει τη φρίκη των αντιπάλων, των συμπολεμιστών του, αλλά και τη δική του..."

 

Το θεωρώ το πιο "αδύναμο" ιστορικό μυθιστότημα του συγγραφέα, αρκετά χαμηλότερα από τον πήχη που έθεσε το αριστουργηματικό έπος "Gates Of Fire" (ελληνική απόδοση: "Πύλες Της Φωτιάς").

 

Η αφήγηση ομοιάζει με "στρατιωτικό ημερολόγιο", κοιλά γρήγορα χωρίς αναλυτικές περιγραφές (όπως υπάρχουν στα προηγούμενα βιβλία), η γλώσσα είναι απλή και λιτή (δεν πρέπει να φταίει η μετάφραση) και γενικότερα δίνει την αίσθηση "προχειρόγραμμένου" βιβλίου.

 

Διαβάζεται όμως εύκολα (και γρήγορα) και περιγράφει από διαφορετική οπτική γωνία την εκστρατεία του Μ. Αλεξάνδρου (στο προηγούμενο βιβλίο "Alexander: The Virtues of War", η εκστρατεία περιγράφεται από τον ίδιο τον Αλέξανδρο).

 

Για όσους δεν γνωρίζουν τον συγγραφέα, προτείνω να μην ξεκινήσουν από αυτό το βιβλίο.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Hannibal Rising δεν ήταν και το καλύτερο της σειράς. Είχε όμως μερικές καλές σκηνές και έδινε κάποιες πολύ σημαντικές εξηγήσεις, για το πως ο Hannibal έγινε αυτό που είναι.

 

Προτείνεται σίγουρα σε όλους του fans, αλλά και σε όσους ενδιαφέρονται να μάθουν τι κρύβεται πίσω από το μύθο του "λατρεμένου" καννίβαλου...

 

What do you think, VeCo?

 

I don't think! :p

 

Βασικά λόγω έλλειψης χρόνου δεν το έχω προχωρήσει πολύ το βιβλίο, ή για να είμαι πιο ακριβής καθόλου. Σήμερα θα το ξαναρχίσω, Ι promise. :p

 

Διάβασα πρόσφατα το τελευταίο βιβλίο του Steven Pressfield "The Afghan Campaign" (ελληνική απόδοση: "Ματωμένη Εκστρατεία").

 

Το «τσίμπησα» χθες από το βιβλιοπωλείο, μόλις τελειώσω τον Χάνιμπαλ θα το ξεκινήσω.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ξεκινησω να διαβαζω τα Χανιμπαλ, θελω να μου πειτε ποσα βιβλια εχουν κυκλοφορησει στα ελληνικα και ποια ειναι αυτα, αν σας ειναι ευκολο :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ξεκινησω να διαβαζω τα Χανιμπαλ, θελω να μου πειτε ποσα βιβλια εχουν κυκλοφορησει στα ελληνικα και ποια ειναι αυτα, αν σας ειναι ευκολο :)

 

Στα ελληνικά έχουν κυκλοφορησει και τα τέσσερα βιβλία του Thomas Harris με ήρωα τον Hannibal Lecter.


  •  
  • Κόκκινος Δράκος (Red Dragon)
  • Η Σιωπή των Αμνών (The Silence of the Lamps)
  • Χάνιμπαλ (Hannibal)
  • Χάνιμπαλ: Η Αρχή του Κακού (Hannibal Rising)

Όλα από τις εκδόσεις BELL, με το τελευταίο να έχει κυκλοφορήσει προς το παρόν μόνο σε έκδοση τσέπης.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...