Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες "αρχάριων" χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θέλω παρακαλώ την βοήθειά σας σε ένα μεγάλο πρόβλημα που αντιμετοπίζω με το 3G σήμα και μόνο με αυτό στο iPhone 3G.

Λοιπόν έχουμε και λέμε. Όλα super με το iPhone 3G εκτός του ότι όποτε ενεργοποιώ το 3G σήμα ενώ μου δείχνει ότι έχω full σήμα στο 3G όταν πάω να πληγηθώ μετά απο πολύ λίγο ξαφνικά το σήμα 3G και το εικονίδιο χάνεται και πλέον είμαι με ταχύτητες GPRS. Γιατί γίνεται αυτό? Σπάνια πολύ να βρώ σήμα 3G και να μην χαθεί. Ακόμα και στο κέντρο της αθήνας έχω πρόβλημα εκτός απο μεγάλους υπέθριους χώρους. Να πώ ότι έχω μια κάρτα της Vodafone GR και δεν γράφει επάνω 3G καθώς είναι σίγουρα 6ετίας. Είχα ρωτήσει την Vodafone αν αλλάγω SIM αν θα λυθεί το πρόβλημα και μου είπε δεν χρειάζεται. Γενικά όμως με το σήμα στις κλήσεις χωρίς 3G ενεργοποιημένο κανένα πρόβλημα. Τι να κάνω ρε παιδιά? Να αλλάω κάρτα? Δεν θέλω να πληρώσω 20 ευρώ για να αλλάξω κάρτα SIM χωρίς να ξέρω ότι σίγουρα αυτό φταίει...

Παρακαλώ βοηθήστε!!!

 

Δυστυχώς το πρόβλημα είναι της εταιρείας... Το ίδιο πρόβλημα έχω και στη Θεσσαλονίκη... ούτε κουβέντα για Χαλκιδική... για να έχεις 3G ταχύτητες πρέπει να κάνεις τάμα!

 

Οπότε το θέμα του tithering είναι δευτερεύον, καθώς οι ταχύτητες είναι γελείες...

 

Με την cosmote παρατήρησα ότι τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα... ελαφρώς...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 531
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς το πρόβλημα είναι της εταιρείας... Το ίδιο πρόβλημα έχω και στη Θεσσαλονίκη... ούτε κουβέντα για Χαλκιδική... για να έχεις 3G ταχύτητες πρέπει να κάνεις τάμα!

 

Οπότε το θέμα του tithering είναι δευτερεύον, καθώς οι ταχύτητες είναι γελείες...

 

Με την cosmote παρατήρησα ότι τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα... ελαφρώς...

Χαλκιδική τα πράγματα είναι για κλάματα. Στο πρώτο πόδι δε πιάνει σχεδόν σε κανέναν εξωτερικό χώρο και για να πιάσεις πρέπει να είσαι σε βεράντα, και να είσαι κ τυχερός :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση... To iPhone 3G φορτίζει από USB; :blink:

 

Ναι!

 

----------------

Now playing on iTunes: Queensryche - EP/Warning Suite: Take Hold of the Flame

via FoxyTunes

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,να κάνω και εγώ μια ερώτηση...το ρώτησα και σε άλλο θρεντ αλλά μάλλον δεν ήξερε κανείς...

το tethering επιτρέπει στο λαπτοπ μας π.χ να βλέπει το κινητό μας ως μοντεμ σωστά?αυτό σημαίνει ότι θα έχω ότι συνδεση έχει το κινητό μου σωστά?

άρα θα ξοδεύω π.χ το πακέτο των mb/gb που έχω free απο τη βονταφον όταν συνδέομαι με το λαπτοπ μέσω του κινητού?(αν ισχύει αυτό να πάρω ένα μεγάλο πακέτο για ντάτα αντί να πάρω μομπάιλ ίντερνετ)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,να κάνω και εγώ μια ερώτηση...το ρώτησα και σε άλλο θρεντ αλλά μάλλον δεν ήξερε κανείς...

το tethering επιτρέπει στο λαπτοπ μας π.χ να βλέπει το κινητό μας ως μοντεμ σωστά?αυτό σημαίνει ότι θα έχω ότι συνδεση έχει το κινητό μου σωστά?

άρα θα ξοδεύω π.χ το πακέτο των mb/gb που έχω free απο τη βονταφον όταν συνδέομαι με το λαπτοπ μέσω του κινητού?(αν ισχύει αυτό να πάρω ένα μεγάλο πακέτο για ντάτα αντί να πάρω μομπάιλ ίντερνετ)

Απαντήσαμε και στο άλλο thread αλλά ας το ξαναπούμε: δεν είναι σίγουρο ότι η κίνηση λόγω tethering θα είναι μέρος των δωρεάν MB/GB που έχει το κάθε πρόγραμμα. Στην Αμερική ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα, στην Αγγλία όμως ανακοινώθηκε ότι για να χρησιμοποιείς το thethering θα πρέπει να πληρώνεις επιπλέον £14.68 (17.3 €) το μήνα για 3GB και £29.36 (34 €) το μήνα για 10GB. Αυτά τα GB θα είναι μόνο για το tethering και δε θα μετράνε στην υπόλοιπη κίνηση (και το ανάποδο).

 

Οπότε μέχρι να βγει ανακοίνωση κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

και στην Ιταλια δεν ενεργοποιουν αυτην την δυνατοτητα ...

αυτο η Βοντα για το νεο iPhone 3G$

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Και η Τ-Μο στη Γερμανία δε θα προσφέρει καθόλου tethering. Οι τιμές της όμως μοιάζουν νορμάλ.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ...

 

Πως διακρίνει ο πάροχος ότι η κίνηση δεδομένων προέρχεται από tethering και όχι από το ίδιο το τηλέφωνο, ώστε να έχει τη δυνατότητα να το χρεώνει ή να μην το παρέχει;

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τίποτα για το πως λειτουργούν τα δίκτυα δεδομένων αλλά μήπως μπορεί να το κάνει αναγνωρίζοντας τον browser που χρησιμοποιείς, αν δεν είναι iPhone safari σε χρεώνει; Και ενδεχομένως ξεγελιέται με συγκεκριμένους browsers που μπορούν ή θα μπορούν να μιμηθούν άλλους;

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Απαντήσαμε και στο άλλο thread αλλά ας το ξαναπούμε: δεν είναι σίγουρο ότι η κίνηση λόγω tethering θα είναι μέρος των δωρεάν MB/GB που έχει το κάθε πρόγραμμα. Στην Αμερική ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα, στην Αγγλία όμως ανακοινώθηκε ότι για να χρησιμοποιείς το thethering θα πρέπει να πληρώνεις επιπλέον £14.68 (17.3 €) το μήνα για 3GB και £29.36 (34 €) το μήνα για 10GB. Αυτά τα GB θα είναι μόνο για το tethering και δε θα μετράνε στην υπόλοιπη κίνηση (και το ανάποδο).

 

Οπότε μέχρι να βγει ανακοίνωση κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει.

 

ευχαριστώ πολύ! συγνώμη δεν είχα δει την απάντηση στο άλλο θρεντ

Άρα αναμένουμε

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετά χρόνια είδα ξανά μπλε οθόνη στον υπολογιστή μου με το iPod... Έχω έναν Acer Aspire 5672 με ΧΡ.

 

Όταν έχω μέσα φωτό, που έχω αποθηκεύσει από mail, προσπαθεί ο υπολογιστής να το δει σαν φωτογραφική μηχανή και μετά από λίγο βγαίνει μπλε οθόνη με ακαταλαβίστικους χαρακτήρες και κάνει επανεκκίνηση.

Αν συγχρονίσω φωτό με το iPod και μετά το ξανασυνδέσω δεν βγάζει το ίδιο σφάλμα...Από ότι φαίνεται είναι γνωστό πρόβλημα What to do when Windows XP or Vista computer displays a blue screen error message when syncing the iPhone or iPod touch και σχετίζεται με τους drivers που έχει ο υπολογιστής.

 

Δοκίμασα να βάλω καινούριους για την ενσωματωμένη κάμερα αλλά τζίφος, θα δοκιμάσω αργοτέρα να περάσω και τους drivers για το external recorder που έχω γιατί μετά από τους πρώτους πειραματισμούς για λύση μέχρι να βρω την σελίδα του support έκανα format στον υπολογιστή.

Έχει αντιμετώπισει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

 

Αναφέρω κι εδώ ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το iTouch αλλά δεν έχω βγάλει ακόμη άκρη. Ήλπιζα ότι μπορεί να λυνόταν το πρόβλημα με την 3.0 αλλά τζίφος, πλέον δεν προσπαθεί καν ο υπολογιστής να το δει σαν φωτογραφική, βγάζει κατευθείαν μπλε οθόνη.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα και να βρήκε λύση; Επειδή σκέφτομαι την αγορά του iPhone 3G S θα είναι μεγάλη νίλα να συνεχίσω να έχω τέτοιο θέμα με τον υπολογιστή μου.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
η εγγύηση ειδικά μετά απο σπάσιμο κλπ δε θα ισχύει..λογικά γίνεται να το ξεκλειδώσεις,είμαι κατά 95% σίγουρη,αλλά ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος...όσο για τα sms,υποθέτω,οτι με το νέο firmware 3.0 θα μπορείς να στείλεις ελληνικά,αλλά όχι 160 χαρακτήρες

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Ποσες ημερες κανει για να ερθει το email επιβεβαιωσης απο itunes store???

Εχω κανει εγγραφη απο χθες,και ακομα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και εμένα άργησε αρκετά αλλά ήρθε. Μπορεί να μου έκανε και 2 μέρες
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα άργησε αρκετά αλλά ήρθε. Μπορεί να μου έκανε και 2 μέρες

Ευχαριστω.Τοσο εκανε και εμενα τελικα!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορεί καποιος να με βοηθήσει?Εχω το iphone μια εβδομάδα και από χθες ενώ ειναι ανοικτο οποιος μου τηλ. δειχνει απενεργοποιημένο. Δοκιμασα και με αλλη καρτα sim και συνεβη το ιδιο.καποιες φορεσ χτυπαει αλλα΄τισ περισσοτερεσ δειχνει οτι ειναι κλειστο. Ευχαριστω εκ των προτερων..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω ποιο είναι το τελευταίο μοντέλο της Apple. Κατά καιρούς διάβαζα κάτι για iPhone 4G ή αλλιώς Magnum(δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο...:p) το οποίο θα έχει camera 3,2 Megapixels και το κεντρικό πλήκτρο θα φωτίζει σε περίπτωση μυνημάτων ή αναπάντητων κλήσεων. Τι ακριβώς ισχύει; Τι διαφορά έχει το 3GS από το 3G και από το 4G αντίστοιχα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

το νέο μοντέλο λέγεται iphone 3GS,το κεντρικό πλήκτρο ΝΕΔΕΧΟΜΈΝΩΣ να αναβοσβήνει (κάποιος που να το έχει ας το επιβεβαιώσει) και όντως έχει κάμερα 3,2

 

το 3gs τραβάει βίντεο έναντι του 3G,έχει καλύτερα κάμερα,είναι πιο γρήγορο και ίσως πιο ποιοτικό στα γραφικά..επίσης έχει μεγαλύτερη χορητικότητα (16/32)...το 4G σαν επίσημη ονομασία δεν υφίσταται

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

το νέο μοντέλο λέγεται iphone 3GS,το κεντρικό πλήκτρο ΝΕΔΕΧΟΜΈΝΩΣ να αναβοσβήνει (κάποιος που να το έχει ας το επιβεβαιώσει) και όντως έχει κάμερα 3,2

 

το 3gs τραβάει βίντεο έναντι του 3G,έχει καλύτερα κάμερα,είναι πιο γρήγορο και ίσως πιο ποιοτικό στα γραφικά..επίσης έχει μεγαλύτερη χορητικότητα (16/32)...το 4G σαν επίσημη ονομασία δεν υφίσταται

Ουσιαστικά το 3GS είναι το 4G για το οποίο διαβάζαμε πρόσφατα;

Με τις δυνατότητες που περιέγραψα πιο πάνω αυτό διαπιστώνω.

Πάντως σε περιοδικό διάβασα για εισαγωγή του 4G το 2010... :worry:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω τι όνομα του έδωσαν στο περιοδικό,ίσως και ναι..

 

το 4G ενδεχομένως να`ναι το κινητό που θα κυκλοφορήσει τον Ιούνιου του 2010

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...