Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες "αρχάριων" χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορει και να κανω λαθος... Μπορει και να χα κανα tweak απο cydia και να μν το θυμαμαι! Τεσπα λογικα θα το διορθωσουν σε καποια φαση το κενο τους με τις ειδοποιησεις!
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 531
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορει και να κανω λαθος... Μπορει και να χα κανα tweak απο cydia και να μν το θυμαμαι! Τεσπα λογικα θα το διορθωσουν σε καποια φαση το κενο τους με τις ειδοποιησεις!

 

Τέτοια μεγαλεία μην ψάχνεις να κάνεις τόσες πολλές επεμβάσεις στο ios.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μετα την προσθηκη του control center στο ios7 εχω αρχησει να πιστευω σ´ αυτους! ;P

 

Το control center περιέχει συντομευσεις απο ήδη υπάρχουσες ρυθμίσεις.

Αυτο που λες είναι παραμετροποιηση κάτι το οποίο δεν νομίζω να γίνει. Όπως παράδειγμα δεν μπορείς να αλλάξεις συντομευσεις στο control center

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το control center περιέχει συντομευσεις απο ήδη υπάρχουσες ρυθμίσεις.

Αυτο που λες είναι παραμετροποιηση κάτι το οποίο δεν νομίζω να γίνει. Όπως παράδειγμα δεν μπορείς να αλλάξεις συντομευσεις στο control center

 

Γενικα μιλωντας το ειπα, με το σκεπτικο οτι εφοσον άρχισαν τις "αναβαθμισεις" στο λογισμικο τους (ουσιαστικα δινοντας αυτα που ειχες την δυνατοτητα να αποκτησεις μεχρι προτεινως μονο μεσω JB) μπορει να προχωρησουν και σε περαιτερω βελτιωσεις οποιουδηποτε τυπου! ;)

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το θεωρώ δύσκολο μιας μας και είναι προφανές ότι δεν υπάρχει από την εταιρεία η διάθεση να δοθούν δυνατότητες παραμετροποίησης του λειτουργικού. Αν μετά από τόσα χρόνια πίεσης από τους κατόχους δόθηκε απλά ένα κλειστό control center, πόσα άλλα μπορεί να αλλάξουν;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Πήρα προσωρινά απο φιλο ενα 4αρι και τα εχω βρει λίγο "μπαστούνια" σαν χρήστης Android...

 

Θα σας ζαλίσω με κάποιες ερωτήσεις...

 

-Πώς μπορώ να βάλω διαφορετικό ήχο κλήσης και ειδοποίησης sms κλπ απο τους υπάρχων;

-Πως μπορώ να βάλω σε συγκεκριμένες επαφές διαφορετικό ήχο κλήσης;

-Είδα οτι έχει αποκλεισμό για ανεπιθύμητες κλήσεις αλλά δε βρήκα κάτι για τις κλήσεις απόρριψης με απόκρυψη... Υπάρχει κατι;

-Φωτογραφία ή κάποιο λιγκ απο το Dropbox π.χ. πως μπορώ να το στείλω με BT;

-Πως ενεργοποιώ τη παράδοση μηνυμάτων στα sms;

 

Αυτά για "αρχή" και ευχαριστώ για το χρόνο σας! :)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1) Ο οδηγός αυτός εξηγεί βήμα-βήμα.

2) Θα ακολουθήσεις την εξής διαδρομή: Επαφές > [Επαφή που επιθυμείς] > Αλλαγές > Κουδούνισμα/Τόνος SMS

3) Όχι, δεν υπάρχει.

4) Δεν μπορείς να στείλεις με Bluetooth. Υπάρχουν όμως εφαρμογές μέσω των οποίων μπορείς να στείλεις φωτογραφίες ή επαφές. Φυσικά για τη λειτουργεί τέτοιων εφαρμογών απαιτείται και τα δύο μέρη να έχουν iPhone, καθώς και να τρέχουν ταυτόχρονα αμφότερα την ίδια εφαρμογή.

5) Υποθέτω πως εννοείς την αναφορά παράδοσης μηνύματος SMS. Αν ναι, δεν υπάρχει αντίστοιχη δυνατότητα. Μόνο για το iMessage δίνεται η επιλογή αυτή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Πήρα προσωρινά απο φιλο ενα 4αρι και τα εχω βρει λίγο "μπαστούνια" σαν χρήστης Android...

 

Θα σας ζαλίσω με κάποιες ερωτήσεις...

 

-Πώς μπορώ να βάλω διαφορετικό ήχο κλήσης και ειδοποίησης sms κλπ απο τους υπάρχων;

-Πως μπορώ να βάλω σε συγκεκριμένες επαφές διαφορετικό ήχο κλήσης;

-Είδα οτι έχει αποκλεισμό για ανεπιθύμητες κλήσεις αλλά δε βρήκα κάτι για τις κλήσεις απόρριψης με απόκρυψη... Υπάρχει κατι;

-Φωτογραφία ή κάποιο λιγκ απο το Dropbox π.χ. πως μπορώ να το στείλω με BT;

-Πως ενεργοποιώ τη παράδοση μηνυμάτων στα sms;

 

Αυτά για "αρχή" και ευχαριστώ για το χρόνο σας! :)

 

Γενικά ξεχνα τα περισσότερα που είχες στο android και προσαρμοσου σ αυτά που έχει το iOS. Αν ψάξεις και λίγο μέσα στις ρυθμίσεις θα τα βρεις δεν μπορείς να κανεις και πολλά παραπάνω μην φανταστείς. Ότι αλλάζει απο τις ρυθμίσεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

5) Υποθέτω πως εννοείς την αναφορά παράδοσης μηνύματος SMS. Αν ναι, δεν υπάρχει αντίστοιχη δυνατότητα. Μόνο για το iMessage δίνεται η επιλογή αυτή.

 

Δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβα καλα. Οταν στελνεις SMS, δεν ερχεται αναφορα παραδοσης; Το iMessage αφορα μονο συσκευες της Apple, σωστα; Οταν στελνεις σε αλλες, τι γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως μεσω imsg επικοινωνεις μονο μεσω apple συσκευων (iphone, ipod,ipad,mac). Οσο για τα sms απο iphone προς αλλες συσκευες δεν υπαρχει δυνατοτητα αναφορας παραδοσης. Μονο μεσω καποιου επερχομενου jailbreak!
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Η δημιουργία σε στυλ ανάγνωσης που υπήρχε στον προηγούμενο σαφάρι, υπάρχει στο ιος 7; Γιατί δεν την βρίσκω πουθενά.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβα καλα. Οταν στελνεις SMS, δεν ερχεται αναφορα παραδοσης; Το iMessage αφορα μονο συσκευες της Apple, σωστα; Οταν στελνεις σε αλλες, τι γινεται;

 

Όταν πας να στείλεις μήνυμα αν ο άλλος έχει i συσκευή γίνεται το μήνυμα μπλε και ειναι iMessage. Αν δεν έχει στέλνει κανονικά SMS με πράσινο χρώμα ειναι κιόλας

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η δημιουργία σε στυλ ανάγνωσης που υπήρχε στον προηγούμενο σαφάρι, υπάρχει στο ιος 7; Γιατί δεν την βρίσκω πουθενά.

 

http://i.imgur.com/liTO6Y9.jpg

 

Να που θα το βρεις!

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι...

Στο iphone 4 εχω βαλει το gmail να κανει μετακληση ανα 15 λεπτα (αφου το push το σταματησε η :shoot: google :rocket:).

Kανονικα μ αυτη τη ρυθμιση δεν θα επρεπε να τσεκαρει ανα 15 λεπτα το λογαριασμο και να με ειδοποιει αν δει κατι καινουργιο?

Σε εμενα δεν συμβαινει αυτο αλλα τσεκαρει μονο οταν πατησω και ανοιξει η οθονη.

Δηλαδη μπορει να εχει ερθει ενα mail στις 15.00. Εγω δεν λαμβανω ειδοποιηση ουτε τοτε, ουτε μετα απο ενα τεταρτο.

Οτι μου ηρθε mail βλεπω μονο αν πατησω να αναψει η οθονη. Τοτε με ειδοποιει. Ειναι normal τωρα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι...

Στο iphone 4 εχω βαλει το gmail να κανει μετακληση ανα 15 λεπτα (αφου το push το σταματησε η :shoot: google :rocket:).

Kανονικα μ αυτη τη ρυθμιση δεν θα επρεπε να τσεκαρει ανα 15 λεπτα το λογαριασμο και να με ειδοποιει αν δει κατι καινουργιο?

Σε εμενα δεν συμβαινει αυτο αλλα τσεκαρει μονο οταν πατησω και ανοιξει η οθονη.

Δηλαδη μπορει να εχει ερθει ενα mail στις 15.00. Εγω δεν λαμβανω ειδοποιηση ουτε τοτε, ουτε μετα απο ενα τεταρτο.

Οτι μου ηρθε mail βλεπω μονο αν πατησω να αναψει η οθονη. Τοτε με ειδοποιει. Ειναι normal τωρα αυτο?

 

Κανονικά θα έπρεπε να σε ειδοποιήσει. Μπορείς να δικιμασεις την εφαρμογή gmail δωρεάν απο το app store που έχει και push notifications γιατί με την μετά κλήση κάθε 15 λεπτά πιστεύω θα σου καταναλώνει μπαταρία.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

 

Να που θα το βρεις!

 

Σε ευχαριστω πολυ!

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να σε ειδοποιήσει. Μπορείς να δικιμασεις την εφαρμογή gmail δωρεάν απο το app store που έχει και push notifications γιατί με την μετά κλήση κάθε 15 λεπτά πιστεύω θα σου καταναλώνει μπαταρία.

 

Και τοχα απορια αυτο με την μετακληση και το push.εβλεπα ενα βιντεο τις προαλλες (zollotech νομιζω...) να επιμορφωθω (νεος στο ios) και ελεγε πως η μετακληση τρωει λιγοτερη μπαταρια απο το push μιας και ανα 15 λεπτα ή οσο το βαλει κανεις δημιουργει μια συνδεση με το client για να "φερει" τα μειλ,ενω το push καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια μιας και διατηρει τροπον τινα μια συνδεση σχεδον συνεχεια.ετσι το εξηγουσε αυτος τουλαχιστον.

Τι απτα 2 ισχυει;

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να σε ειδοποιήσει. Μπορείς να δικιμασεις την εφαρμογή gmail δωρεάν απο το app store που έχει και push notifications γιατί με την μετά κλήση κάθε 15 λεπτά πιστεύω θα σου καταναλώνει μπαταρία.

 

Κανονικα και εγω αυτο πιστευα.. :p

Τελος παντων.

Την ξερω την εφαρμογη του gmail. Απλα δεν μ αρεσει το περιβαλλον της καθολου... Στο S4 σκεψου με το ζορι τη χρησιμοποιω γιατι η mail app της samsung ειναι χειροτερη!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Και τοχα απορια αυτο με την μετακληση και το push.εβλεπα ενα βιντεο τις προαλλες (zollotech νομιζω...) να επιμορφωθω (νεος στο ios) και ελεγε πως η μετακληση τρωει λιγοτερη μπαταρια απο το push μιας και ανα 15 λεπτα ή οσο το βαλει κανεις δημιουργει μια συνδεση με το client για να "φερει" τα μειλ,ενω το push καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια μιας και διατηρει τροπον τινα μια συνδεση σχεδον συνεχεια.ετσι το εξηγουσε αυτος τουλαχιστον.

Τι απτα 2 ισχυει;

 

Δεν γνωρίζω 100% ίσως και να είμαι όπως τα λες. Νόμιζα ότι τα push καταναλώνουν λιγότερο απο την μετάκληση. Ας μας πει κάποιος άλλος να μάθω κι εγω ίσως σβησω το gmail και χρησιμοποιώ την ενσωματωμενη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω 100% ίσως και να είμαι όπως τα λες. Νόμιζα ότι τα push καταναλώνουν λιγότερο απο την μετάκληση. Ας μας πει κάποιος άλλος να μάθω κι εγω ίσως σβησω το gmail και χρησιμοποιώ την ενσωματωμενη

 

Μη νομιζεις.και γω την ιδια γνωμη με εσενα ειχα.ωσπου ειδα εκεινο το βιντεο(δεν τοβρισκω) και μετα διαβασα αυτο : http://www.apple.com/batteries/iphone.html

Ετσι οπως τα λεει (fetch new data) καταλαβαινω πως τα push τρωνε πιο πολυ μπαταρια...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβαινω οτι το push καιει περισσοτερο μονο οταν λαμβανεις email συνεχως. Δηλαδη καποιος ας πουμε που λαμβανει mail ανα 5λεπτα με push θα εχει μεγαλυτερη καταναλωση απ οτι με μετακληση ανα 30 λεπτα ας πουμε. Αν ομως δεν λαμβανεις συχνα mail πχ λαμβανεις 1mail ανα 3 ωρες τοτε η μετακληση ανα 30λεπτα ας πουμε θα καψει περισσοτερο απ το push.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το βρηκα...

 

 

Για δειτε αυτο,οποιος θελει.

Περιμενω αποψεις.

Θενκ γιου

:)

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...