Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες "αρχάριων" χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 531
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Leon, καλημερα.

Το εχω δοκιμασει αυτο αλλα δεν...

Απ τη μια μεσα στο hosts δεν υπαρχει αυτο το πραγμα και αφετερου ακομα κ να αποπειραθω να κανω αλλαγες στο hosts ναι μεν μπορω αλλα οταν παω να αντικαταστησω τα τα αρχεια οπως δειχνει το βιντεο δεν μπορω γιατι λεει οτι το αρχειο ηδη χρησιμοποιειται...:(

Link to comment
Share on other sites

http://www.idownloadblog.com/2012/09/28/how-to-downgrade-ios-6-to-ios-5-1-1-a4-devices/

 

Ακόλουθα αυτό τον οδηγό κατα γράμμα και θα το καταφέρεις!

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

http://www.idownloadblog.com/2012/09/28/how-to-downgrade-ios-6-to-ios-5-1-1-a4-devices/

 

Ακόλουθα αυτό τον οδηγό κατα γράμμα και θα το καταφέρεις!

 

Tα SHSH blobs για την 5.1.1 που θα τα βρω?

Λεει στο cydia αλλα που?:confused:

 

ΕDIT.

Κατεβασα το tiny umbrella για να κανω αυτο που λεει το βιντεο:

 

αλλα δεν μπορω να τικαρω αυτα που λεει το βιντεο (set hosts to cydia on exit και overwrite existing shsh files) :(

Edited by karn
Link to comment
Share on other sites

Σου λέει ότι θα πατήσεις το κουμπί cydia στο πρόγραμμα(redsn0w) με το κινητό συνδεδεμένο και θα σου τα βρεί το ίδιο το πρόγραμμα!
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Σου λέει ότι θα πατήσεις το κουμπί cydia στο πρόγραμμα(redsn0w) με το κινητό συνδεδεμένο και θα σου τα βρεί το ίδιο το πρόγραμμα!

 

Μια ερωτηση γτ εκανα βλακεια νομιζω γτ βιαστηκα πριν δω την απαντηση σου... Καπως με ανοιχτο το tiny umbrella και itunes πατησα restore, επελεξα την 5.1.1 ipsw κ ξεκινησε κανονικα το restore μεχρις οτου μου εβγαλε ενα σφαλμα κ σταματησε. Κ τωρα ειναι κολλημενο το ιphone στην οθονη που μου δειχνει να το συνδεσω με το itunes. sos please

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδη βλεπω οτι το παραπανω θεμα συζητησεις εχει σταματησει, πεταγομαι εγω ο νεος αρχαριος και ρωταω κατι εξισου σημαντικο!

Στο iPhone5 ο φωτισμος δεν κλεινει ποτε αν δεν το κλειδωσεις?! :lol:

Αλλιως, ας μου πει καποιος απο που ρυθμιζεται γιατι δεν εχω βρει κατι...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το πώς το έχεις ρυθμίσει το αυτόματο κλείδωμα.

Αν το έχεις στα 5 λεπτά, τότε ο φωτισμός της οθόνης θα είναι ενεργός για 5 λεπτά. Αντίστοιχα, αν επιλέξεις ποτέ, τότε δεν θα σβήνει ποτέ!

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις > Γενικά > Αυτόματο κλείδωμα και επέλεξε κάποιο χρονικό όριο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ααα..... Αρα πρεπει να κλειδωσει για να σβησει ο φωτισμος. Αρα εγω που το εχω βαλει να μην κλειδωνει "Ποτε" μονο του, γι'αυτο δεν σβηνει οσο και να το αφησω. Οκ! Καταλαβα! Σ'ευχαριστω πολυ κυριε mod! :)

 

Και με την ευκαιρια, μια ακομα απορια..

Τις εφαρμογες που μενουν ανοιχτες και τις βλεπουμε με διπλο πατημα στο μοναδικο & στρογγυλο κουμπακι (Home Button λεγεται?) πρεπει να μπαινουμε, καθε φορα, μετα την χρηση τους, και να τις κλεινουμε? Απ'οσο γνωριζω απο αλλα smartphone παλιοτερα, οταν μενουν "ανοιχτες" οι εφαρμογες καταναλωνεται περισσοτερη ενεργεια απο τη μπαταρια. Ισχυει το ιδιο και εδω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ααα..... Αρα πρεπει να κλειδωσει για να σβησει ο φωτισμος. Αρα εγω που το εχω βαλει να μην κλειδωνει "Ποτε" μονο του, γι'αυτο δεν σβηνει οσο και να το αφησω. Οκ! Καταλαβα! Σ'ευχαριστω πολυ κυριε mod! :)

 

Και με την ευκαιρια, μια ακομα απορια..

Τις εφαρμογες που μενουν ανοιχτες και τις βλεπουμε με διπλο πατημα στο μοναδικο & στρογγυλο κουμπακι (Home Button λεγεται?) πρεπει να μπαινουμε, καθε φορα, μετα την χρηση τους, και να τις κλεινουμε? Απ'οσο γνωριζω απο αλλα smartphone παλιοτερα, οταν μενουν "ανοιχτες" οι εφαρμογες καταναλωνεται περισσοτερη ενεργεια απο τη μπαταρια. Ισχυει το ιδιο και εδω?

 

Οχι δεν καταναλώνουν καθόλου μπαταρία. Το iOS είναι διαφορετικό από αλλα λειτουργικά.

Link to comment
Share on other sites

@ k_giannis

 

Αν και απάντησε ο makis21, επειδή βλέπω πως προέρχεσαι από το Symbian/S60, θα ήθελα να αναφέρω μερικά πράγματα για το multitasking στο iOS και τι διαφορές υπάρχουν σε σχέση με το Symbian/S60.

Οι εφαρμογές που βλέπεις στο multitasking panel όταν πατάς δύο φορές το home button (όπως σωστά είπες), δεν τρέχουν στο παρασκήνιο -όπως συμβαίνει στο Symbian-, αλλά είναι ουσιαστικά "παγωμένες". Λόγω αυτού του "παγώματος" δεν υπερ-απασχολείται o κεντρικός επεξεργαστής (CPU) με αποτέλεσμα να μην έχουμε αυξημένες ενεργειακές ανάγκες.

Ωστόσο, υπάρχει μια σειρά από εφαρμογές -APIs σωστότερα- στις οποίες ένα μέρος τους έχει τη δυνατότητα να τρέχει στο παρασκήνιο ώστε να είναι λειτουργικές κατά τη διάρκεια που είτε κάνεις κάτι άλλο στη συσκευή σου, είτε απλά την έχεις κλειδωμένη. Τέτοιες εφαρμογές είναι συνήθως IM messengers, music/radio players, VoIP εφαρμογές, κτλ. Κάποιες από αυτές τις εφαρμογές παρέχουν επιλογή στις ρυθμίσεις τους για το χρονικό όριο εκτέλεσης τους στο παρασκήνιο. Π.χ. το Skype που χρησιμοποιώ συνέχεια, παρέχει τέτοια επιλογή.

 

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα. Ας υποθέσουμε πως θέλεις να φορτώσεις μια ιστοσελίδα στο Safari και ταυτόχρονα να τρέξεις την εφαρμογή «Μηνύματα» ώστε να στείλεις ένα SMS/iMessage. Βγαίνοντας από το Safari, παύει να λειτουργεί, δηλαδή να φορτώνει την ιστοσελίδα. Απλά θα κλείσει αποθηκεύοντας τη κατάσταση που βρίσκεται εκείνη τη στιγμή ώστε όταν επιστρέψεις να συνεχίσεις ακριβώς από εκεί που το άφησες.

Αντιθέτως, αν ανοίξεις το Skype και βγεις ώστε να κάνεις οτιδήποτε άλλο, ένα μέρος της εφαρμογής θα συνεχίσει να τρέχει στο παρασκήνιο ώστε να μπορείς να λαμβάνεις κλήσεις VoIP μέσω αυτού.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν καταναλώνουν καθόλου μπαταρία. Το iOS είναι διαφορετικό από αλλα λειτουργικά.

 

Φιλε Μακη σ'ευχαριστω πολυ! Οκ τοτε...

 

@ k_giannis

 

Αν και απάντησε ο makis21, επειδή βλέπω πως προέρχεσαι από το Symbian/S60, θα ήθελα να αναφέρω μερικά πράγματα για το multitasking στο iOS και τι διαφορές υπάρχουν σε σχέση με το Symbian/S60.

[...]

Αντιθέτως, αν ανοίξεις το Skype και βγεις ώστε να κάνεις οτιδήποτε άλλο, ένα μέρος της εφαρμογής θα συνεχίσει να τρέχει στο παρασκήνιο ώστε να μπορείς να λαμβάνεις κλήσεις VoIP μέσω αυτού.

 

Itchrist86 σε υπερευχαριστω για τον κοπο σου και το αναλυτικο/επεξηγηματικο Post!

Καταλαβα την διαφορα με τα Symbian (οπως πολυ σωστα παρατηρησες) και οντως εκει ηταν που ειχα μπερδευτει. Νομιζω φανταζομαι και ποιες πρεπει να λειτουργουν με τον καθε τροπο που μου εξηγεις, οπως το Viber που χρησιμοποιω για παραδειγμα. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας πρόκειται για το iPhone 3G της γυναικάς μου με firmware 4.2.1. και θέλω να κάνω υποβάθμιση σε 3.1.3 γιατί κυριολεχτικά το iPhone σέρνεται

Έχω κάνει αντίγραφο ασφάλειας με το itune.

Ήθελα να ρωτήσω , αν έχω καταλάβει καλά , με το αντίγραφο ασφάλειας κρατά επαφές, στοιχεία ημερολογίου, μηνύματα, σημειώσεις, ρυθμίσεις, bookmarks, διευθύνσεις που μπορώ να επαναφέρω κάνοντας επαναφορά αντιγράφου και ας έχω κάνει υποβάθμιση σε παλιότερο firmware?

Τι πρέπει να προσέξω να μην χάσω κάνοντας υποβάθμιση η καλύτερα τι πρέπει επιπλέων να σώσω πριν περάσω σε υποβάθμιση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι απλές αλλά είναι η πρώτη μου επαφή με iPhone (προσωπικά είμαι κάτοχος android)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Να ρωτήσω κάτι κι εγώ. Στο νέο iPhone 5 λήψη/αποστολή αρχείων (εικόνες, έγγραφα, άλλα αρχεία) μέσω ΒΤ γίνεται; Απ' ότι βρήκα, δεν γίνεται μέσα από το λειτουργικό. Μήπως υπάρχουν κάποιες τρίτες εφαρμογές που το υποστηρίζουν;
Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό όχι, δεν δίνει αυτή τη δυνατότητα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να εγκαταστήσεις κάποια από τις εφαρμογές που υπάρχουν στο AppStore, όπως Bluetooth Communicator, Bluetooth Photo Share, Bluetooth Share HD Lite. Όλες όμως έχουν τον εξής περιορισμό. Επιτρέπουν τη μεταφορά αρχείων μόνο προς άλλα iPhones και μόνο όταν η άλλη συσκευή έχει εγκατεστημένη την εν λόγω εφαρμογή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχω ένα μικρό προβληματάκι με τις εφαρμογές μου στο iPhone... μετά την ενημέρωση λογισμικού δεν μπορώ να βρω τις εφαρμογές που έχω κατεβάσει.... μπορώ να τις βρω μόνο αν της ψάξω στο App Store και να τις ανοίξω από εκεί... αλλά αυτό δεν είναι βολικό διότι όταν δεν θα έχω internet δεν θα μπορώ να ανοίξω τίποτα.... (ελπίζω να γίνομε κατανοητή...) υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μπορώ να τις βρω και να έχω πρόσβαση σε αυτές ποιο εύκολα?

ευχαριστώ εκ των προτέρων... και συγνώμη αν έβαλα το post σε λάθος μέρος... (δεν βρήκα πουθενά για ερωτήσεις....)

να σημειώσω επίσης πως έχω το 4s

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν την έχεις πειράξει τη συσκευή.

Με υπολογιστή την είχες συνδέσει;

Αν την είχες συνδέσει με υπολογιστή, και ταυτόχρονα είχες κατεβάσει το πρόγραμμα iTunes στον υπολογιστή σου, τότε θα σου έχει περάσει αυτόματα τις εφαρμογές στον υπολογιστή και με μια σύνδεση και ανοίγοντας το πρόγραμμα, θα μπορέσεις βάση επαναφέρεις οποίες θέλεις.

Ειδάλλως αν δεν το έχεις κάνει αυτό. Αν είχες ενεργοποιημένο το iCloud, θα μπεις από το κινητό στο στο AppStore. Δεξιά δεξιά έχει την κατηγορία updates και μετά πάνω πάνω θα σου λέει purchased. Εκεί θα υπάρχουν όλες οι εφαρμογές που είχες κατεβάσει, και χειροκίνητα θα τις κατεβασεις μια μια.

Αν δεν υπάρχουν ούτε εκεί αυτό σημαίνει ότι δεν είχες ενεργοποιημένο το iCloud και δυστυχώς θα πρέπει να τις ψάξεις μια μια στο AppStore.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα, εχει λιγες μερες που εβαλα το ios7 και η το μυαλο μου εφαγε σκαλωμα η δεν υπαρχει αυτη η ρυθμιση πουθενα.

 

Απο που μπορω να αλλαξω το notification sound για τις ειδοποιησεις στην εφαρμογη του facebook ας πουμε η του gmail. Ουτε στα settings---> sounds εχει επιλογη, ουτε μεσα στην εφαρμογη στις ρυθμισεις της στα push notifications πια.

 

Ευχαριστω.

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχει λιγες μερες που εβαλα το ios7 και η το μυαλο μου εφαγε σκαλωμα η δεν υπαρχει αυτη η ρυθμιση πουθενα.

 

Απο που μπορω να αλλαξω το notification sound για τις ειδοποιησεις στην εφαρμογη του facebook ας πουμε η του gmail. Ουτε στα settings---> sounds εχει επιλογη, ουτε μεσα στην εφαρμογη στις ρυθμισεις της στα push notifications πια.

 

Ευχαριστω.

 

Δεν γίνεται να αλλάξεις τον ήχο είναι οι προεγκατεστημένοι χωρίς δυνατότητα αλλαγής τους.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Στο ios6 τον αλλαζα απ´ οτι θυμαμαι παντως. Ευχαριστω!

 

Μηπως μπερδεύεσαι? Ούτε στο ios 5 βρίσκω τέτοια επιλογή. Στο Android γίνεται στο ios νομίζω δεν γίνεται αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...