Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες "αρχάριων" χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουσιαστικά το 3GS είναι το 4G για το οποίο διαβάζαμε πρόσφατα;

Με τις δυνατότητες που περιέγραψα πιο πάνω αυτό διαπιστώνω.

Πάντως σε περιοδικό διάβασα για εισαγωγή του 4G το 2010... :worry:

 

Για να βάλουμε τα πράγματα σε μία τάξη ...

 

Η Apple ονομάζει τα iPod της κλασικής σειράς με generations (Gs) έτσι το πρώτο iPod ήταν το 1G .... και τώρα αν το παρακαλουθώ σωστά έχουμε φτάσει στο 5G.

 

Ταυτόχρονα, το iPhone ως συσκευή κινητής τηλεφωνίας σύνδεσε το όνομα του με την τεχνολογία κινητής τηλεφωνίας πάνω στην οποία λειτουργεί. Έτσι το πρώτο iPhone ήταν το 2G (δηλαδή GSM τεχνολογίας) και το δεύτερο iPhone το 3G (της αυτονόητης τεχνολογίας) και το τρίτο iPhone το 3Gs (ίδιας τεχνολογίας με το προηγούμενο και όπου s = μάλλον speed αλλά υπάρχουν και άλλες εκδοχές).

 

Τούτων δοθέντων αν ακολουθήσουμε την ονοματολογία των iPod που όμως κανείς δεν χρησιμοποιεί για τα iPhone:

Πρώτο iPhone 2G = 1G (κατά αρίθμηση iPod)

Δεύτερο iPhone 3G = 2G

Νέο iPhone 3Gs = 3G

 

Επομένως το όνομα 4G είτε αναφέρεται στο επόμενο μοντέλο μετά το 3Gs το οποίο δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει πριν το 2010 αλλά η ονομασία αυτή δεν έχει νόημα γιατί κανείς δεν ονομάζει τουλάχιστον ευρέως τα iPhone όπως τα iPod, ενώ αν παραπέμπει σε τεχνολογία κινητής τηλεφωνίας και όχι σε σειρά μοντέλου όπως τα iPod, τότε με δεδομένο ότι η 4G τεχνολογία δεν υπάρχει ακόμη σε λειτουργία και ούτε προβλέπεται με την παρούσα κατάσταση της οικονομικής κρίσης να επενδύσει κανείς σε αυτή σύντομα, μάλλον μιλάμε για το 200-κάποτε ...

 

Σε κάθε περίπτωση, μάλλον η χρήση του ονόματος 4G προέρχεται από σύγχυση και όχι από ουσιαστική πληροφόρηση.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 531
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους

 

Είμαι ένας από τους τυχερούς κατόχους του 3GS αλλά αρχάριος στις λειτουργίες του…

Έχω αγοράσει πακέτο με data 500mb αλλά ακούω για υπέρογκες χρεώσεις.. λόγω gprs,

Updates που κάνει το τηλέφωνο μόνο του etc.. Τι πρέπει να έχω ενεργοποιημένο η το αντίθετο?

Η λειτουργία push πως απενεργοποιείτε? δεν μπορώ να την βρω στο ελληνικό μενού..

Επίσης θέλω να βλέπω τα email μου να σεταρω το Account μου (otenet –msn etc.

) αλλά να τα τσεκάρω εγώ όποτε θέλω και να μην τα

Κατεβάζει η συσκευή μόνη της..Και τέλος κάθε φορά που ανοίγω το google maps η όποιο άλλο navigator αγοράσω

Η συσκευή θέλω να μπαίνει μόνο με το gps όχι μέσω internet υπάρχει ρύθμιση και για αυτό?

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα αλλά ξέρετε άμα είσαι newbie σε κάτι αγχώνεσαι

D.T
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι μεμονωμένα περιστατικά.

Εγώ προτείνω να τα ξεχάσεις όλα αυτά και να χρησιμοποιήσεις το τηλέφωνο κανονικότατα χωρίς να σκέφτεσαι τι χρεώνεσαι και που. Τσέκαρε το μετρητή δεδομένων που και που και θα δεις πως ακόμα και με πλήρη χρήση, ζήτημα να περάσεις τα 300 ΜΒ το μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Στο ελληνικό μενού στις ρυθμίσεις για mail. Θα το δεις σαν ώθηση αυτό που ψάχνεις .όσο για τα δεδομένα σε ένα προγραμμα που σου δίνει όγκο δεδομένων τα ΜΒ αυτά ισχύουν για παθε τύπο σύνδεσης πχ wap GPRS κλπ

απλά τα 500 ΜΒαυτα είναι κΑι upload και downloAd

 

Μια ερώτηση και απο μένα. Το μπανερ πάνω δεξιά στη σελίδα flash περιεχόμενο δεν έχει;εγώ γιατί από το iPhone το βλέπω κανονικά;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και απο μένα. Το μπανερ πάνω δεξιά στη σελίδα flash περιεχόμενο δεν έχει;εγώ γιατί από το iPhone το βλέπω κανονικά;

 

den einai panta flash. mporei na einai aplo gifaki.

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Η μπορεί να είναι gifάκι ΟΤΑΝ δεν μπορεί ο browser να δείξει flash (δηλαδή όπως και στην περίπτωσή μας!)
Link to comment
Share on other sites

να κάνω και εγώ μια ερώτηση..

όταν σύνδεσα το iphone στο itunes για πρώτη φορα το έκανα activate και register και μετά μου έβγαλα ότι υπάρχει ένα update για τον πάροχο μου (vodafone)

το έκανα, από ότι κατάλαβα αυτό πέρασε τις ρυθμίσεις του internet κτλ.

κάπου είχα ακούσει όμως ότι πάνω αριστερά σου βγάζει το σηματάκι τις vodafone η τις κοσμοτέ..ενώ εμενα μου το έχει γραμμένο..(vf gr)πως γίνετε να βάλω το άλλο που είναι και πιο ωραίο? :P

επίσης κάτι άλλο που είδα όταν είναι σε sleep το κινητό και έχω ανοιχτό το wifi μόλις πατήσω το power/sleep button ανοίγει η οθόνη και για λίγα δευτερα εκεί που δείχνει το σήμα του wifi δείχνει ένα κυκλάκι σαν όμικρον με τρύπα στην μέση(όχι " . " δηλαδή),και μετά εμφανίζεται το wifi..

να ανησυχώ?θα μου έρθει κανένας λογαριασμό και θα τραβάω τα μαλλιά μου η είναι κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

να κάνω και εγώ μια ερώτηση..

όταν σύνδεσα το iphone στο itunes για πρώτη φορα το έκανα activate και register και μετά μου έβγαλα ότι υπάρχει ένα update για τον πάροχο μου (vodafone)

το έκανα, από ότι κατάλαβα αυτό πέρασε τις ρυθμίσεις του internet κτλ.

κάπου είχα ακούσει όμως ότι πάνω αριστερά σου βγάζει το σηματάκι τις vodafone η τις κοσμοτέ..ενώ εμενα μου το έχει γραμμένο..(vf gr)πως γίνετε να βάλω το άλλο που είναι και πιο ωραίο? :P

επίσης κάτι άλλο που είδα όταν είναι σε sleep το κινητό και έχω ανοιχτό το wifi μόλις πατήσω το power/sleep button ανοίγει η οθόνη και για λίγα δευτερα εκεί που δείχνει το σήμα του wifi δείχνει ένα κυκλάκι σαν όμικρον με τρύπα στην μέση(όχι " . " δηλαδή),και μετά εμφανίζεται το wifi..

να ανησυχώ?θα μου έρθει κανένας λογαριασμό και θα τραβάω τα μαλλιά μου η είναι κάτι άλλο?

Για να μη σου έρθει κανένας λογαριασμός και τραβάς τα μαλλιά σου, σβήσε το 3G και αλλαξε μια από τις ρυθμίσεις του APN (όποια να'ναι - σβήσε το .gr στο τέλος) για να μην μπορεί να μπει στο internet παρα μόνο μέσω WiFi. Επίσης βάλε off το Push. Εγώ εχθές το φόρτισα full, ξέχασα ανοιχτό το Push και το πρωί που ξύπνησα είχε τελειώσει η μπαταρία.

 

Το σηματάκι που ρωτάς δε σημαίνει κάτι ανησυχητικό. Προφανώς, όταν το κλειδώνεις δεν είναι online. Μόλις το ξεκλειδώσεις και μπεις, μπαίνει πάλι.

 

Τα ωραία σηματάκια της Vodafone και της Cosmote έχω την εντύπωση πως μπορείς να τα βάλεις μόνο αν το κάνεις jailbreak.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μα το τηλέφωνο χάνει τόσο πολύ όταν δεν είναι συνεχώς στο internet. Και πρέπει πράγματι να προσπαθήσεις πολύ για να ξεπεράσεις τα δωρεάν δεδομένα που έχεις κάθε μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Τα ωραία σηματάκια της Vodafone και της Cosmote έχω την εντύπωση πως μπορείς να τα βάλεις μόνο αν το κάνεις jailbreak.

Ακριβώς έτσι. Απαιτεί Jailbreak

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Μα το τηλέφωνο χάνει τόσο πολύ όταν δεν είναι συνεχώς στο internet. Και πρέπει πράγματι να προσπαθήσεις πολύ για να ξεπεράσεις τα δωρεάν δεδομένα που έχεις κάθε μήνα.

 

Ναι αλλά δεν έχουν όλοι data plan. :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν έχουν όλοι data plan. :)

 

Κατά την άποψή μου αν κάποιος δεν θέλει να έχει data plan είναι καλύτερα να πάρει άλλο κινητό γιατί η διασυνδεσιμότητα με το διαδίκτυο σε αυτό το τηλέφωνο ΔΕΝ είναι επιλογή, είναι θεμελιώδες στοιχείο του σχεδιασμού του.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα με data plan με 1gb το μήνα. Απλά επειδή πρώτη φορά έκανα σύνδεση μαζί με data plan είπα να ρωτήσω εδώ να είμαι σίγουρος....

Ε πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα.

Ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου αν κάποιος δεν θέλει να έχει data plan είναι καλύτερα να πάρει άλλο κινητό γιατί η διασυνδεσιμότητα με το διαδίκτυο σε αυτό το τηλέφωνο ΔΕΝ είναι επιλογή, είναι θεμελιώδες στοιχείο του σχεδιασμού του.

Συμφωνώ απολύτως.

 

Εγώ πήρα με data plan με 1gb το μήνα. Απλά επειδή πρώτη φορά έκανα σύνδεση μαζί με data plan είπα να ρωτήσω εδώ να είμαι σίγουρος....

Ε πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα.

Ευχαριστώ παιδιά.

Δε θα έχεις κανένα. Δεν έχω περάσει ποτέ τα 300 ΜΒ το μήνα, ακόμα και με φουλ χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έχεις κανένα. Δεν έχω περάσει ποτέ τα 300 ΜΒ το μήνα, ακόμα και με φουλ χρήση.

 

Αντίστοιχα και εγώ δεν ξεπερνάω τα 250 ΜΒ, έχοντας όμως πρόσβαση σε wi-fi στο σπίτι και τις περισσότερες ώρες στο γραφείο και αποφεύγοντας τις streaming εφαρμογίες (youtube, ραδιόφωνο) όταν δεν είμαι σε wi-fi.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την βοηθεια σας!

Εκανα την παρακατω διαδικασια ''Jailbreak στο iPhone 3GS μέσω των εφαρμογών purplera1n και freeze - Windows''

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2849347#post2849347

 

 

Αλλα δεν εγκατασταθηκε το BSD Subsystem.Πως μπορω να το εγκαταστησω?Επισης εγκατεστησα το CyDelete αλλα δεν μπορω να απεγκαταστησω το Freeze.

Περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας!

Soul_giannis!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια,το ανοιξα για να βγαλω ενα κομματακι απο το πλαστικο που εσπασε εκει που μπαινει η σιμ,αφου το ανοιξα το εκλεισα,διαπιστωσα οτι κολλησε..η οθονη δεν ενιωθε...Κανονικα δεν εκλεινε,ετσι κρατησα το On/Off μαζι με το home button για 5+ δευτερολεπτα και εκανε restart,ξεκινησε κανονικα,εδειξε το σημα της apple και μετα μαυρη οθονη....Αυτο ηταν,πηγα να το κανω restore και ξεκιναει κανονικα,αφου τελειωσει μαυρη οθονη παλι...Να το πεταξω απο το μπαλκονι ή θα με βοηθησει κανα αστερι?:O:worry:
%$@#@#%^:worry:&*@#$%^&*
Link to comment
Share on other sites

Κάνα σύρμα πρέπει να πειράχτηκε από μέσα, καμιά βίδα θα έλεγα :p Δεν το ξανανοίγεις πριν το σκοτώσεις?
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Κάνα σύρμα πρέπει να πειράχτηκε από μέσα, καμιά βίδα θα έλεγα :p Δεν το ξανανοίγεις πριν το σκοτώσεις?

Το βλεπω να πηγαινει 9volto

%$@#@#%^:worry:&*@#$%^&*
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα θεωρείται λήξαν και κλειδώνεται.

 

Εάν προκύψει κάτι άλλο παρακαλώ να ποστάρετε εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=222440

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!

χθες αγορασα το iphone 3G! η απορια μ ειναι η εξης: το βυσμα του φορτιστη δεν εχει τα 2 δοντακια δεξια αριστερα για να τα πιεζεις και να βγαινει χωρις δυναμη το βυσμα. ειναι φυσιολογικο? πρεπει να βαλω πολυ δυναμη για να βγει... τι να κανω?

moto defy//tecra r10 10w// i7-920 desktop//pentax k-x :love://acer aspire one//
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!

χθες αγορασα το iphone 3G! η απορια μ ειναι η εξης: το βυσμα του φορτιστη δεν εχει τα 2 δοντακια δεξια αριστερα για να τα πιεζεις και να βγαινει χωρις δυναμη το βυσμα. ειναι φυσιολογικο? πρεπει να βαλω πολυ δυναμη για να βγει... τι να κανω?

 

τίποτα είναι φυσιολογικό.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

βλεποντας το iphone 3g απο κατω κοιταμε 2 ηχεια .....αυτα πρεπει να δουλευουν και τα 2??

το δικο μου μονο το αριστερο ακουγεται

Εκείνοι που γνωρίζουν, δεν μιλάνε πολύ.

Εκείνοι που μιλάνε πολύ, δεν γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

βλεποντας το iphone 3g απο κατω κοιταμε 2 ηχεια .....αυτα πρεπει να δουλευουν και τα 2??

το δικο μου μονο το αριστερο ακουγεται

Δεν χρειαζόταν να ανοίξεις νέο θέμα για να ρωτήσεις τέτοιο πράγμα, υπάρχει ήδη θέμα για απορίες σχετικά με το hardware, iPhone FAQ - απορίες "αρχάριων" χρηστών.

Η απάντηση στην ερωτησή σου,

 

  • Δεν ακούω ήχο από το δεξί ακουστικό στο iPhone. Να το πάω για service;

'Oχι. 'Οπως κοιτάτε το τηλέφωνο από την μποστινή μεριά, στα αριστερά σας βρίσκεται το ηχείο και στα δεξιά το μικρόφωνο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα...Το iPhone μου είχε ένα ατύχημα...Σε ένα πισίνα πάρτυ δεν κατάφερε να αντισταθεί και βούτηξε μαζί μου στην πισίνα..Αποτέλεσμα? Νομίζω όλη καταλαβαίνετε..Δεν ανάβει και δεν φορτίζει.Μετά βέβαια το μπάνιο έιχα την διάυγεια να το ξεπλύνω για να φύγγει το χλώριο..Έχει κανείς ιδέα αν σώζεται???????? Η πάνε τα 569,00....:(
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...