Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες "αρχάριων" χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kalispera sas 8a i8ela na rotiso an iparxei kapios tropo na mporoume na stylome arxeia meso bluetooth... An oxi kserete mipos an i aple exei sta sxedia tis na aniksei to bluetooth eyxaristo :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 531
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σου απάντησε κάποιος στο άλλο θέμα που έβαλες. ΔΕΝ υπάρχει τρόπος αποστολής αρχείων κλπ μέσω bluetooth. To Bluetooth είναι μόνο χρήση με hands free. Ούτε είναι στα σχέδια της Apple κάτι τέτοιο.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Μερικές φορές αφού κλείσω μια κλήση το κινητό δν ανταποκρίνεται για 2-3 δευτερόλεπτα. Γνωρίζετε γιατί συμβαίνει αυτό;

ΥΓ. iPhone 3G

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Μερικές φορές αφού κλείσω μια κλήση το κινητό δν ανταποκρίνεται για 2-3 δευτερόλεπτα. Γνωρίζετε γιατί συμβαίνει αυτό;

ΥΓ. iPhone 3G

 

Ναι γιατι το λειτουργικο του iphone ειναι μεσα στα bugs δε μπορεις να το διορθώσεις θα πρεπει να περιμένεις για update απο την apple παντως δοκίμασε και ενα firmware restore δε βλάπτει

http://www.take2.gr/blackjack.jpg

Magas einai autos pou milaei me tis pra3eis !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα παιδες. Ενας φίλος εχει iphone 2g και ξαφνικά έμεινε κολλημένο στο μηλαράκι και δεν φορτίζει ούτε το αναγνωρίζει το itunes. Hard reset εκανε αλλα δεν άλλαξε τίποτα. Καμιά ιδέα; Μήπως είναι βλάβη;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.

Εδώ και μέρες, διαβάζω συχνά πυκνά για έναν αισθητήρα υγρασίας που υπάρχει στα τηλέφωνά μας.

Πού βρίσκεται αυτός και πώς μπορώ να τον δω στη συσκευή μου?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.

Εδώ και μέρες, διαβάζω συχνά πυκνά για έναν αισθητήρα υγρασίας που υπάρχει στα τηλέφωνά μας.

Πού βρίσκεται αυτός και πώς μπορώ να τον δω στη συσκευή μου?

http://blog.wired.com/gadgets/2007/10/iphone-water-se.html

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ

Αν κατάλαβα καλά, ο σένσορας φαίνεται μέσα απο την τρύπα για το ακουστικό, και έχει αρχικά χρώμα άσπρο.

Κοιτάζω το δικό μου και μου φαίνεται άσπρο. Το προσέχω πάρα πάρα πολύ απο θέμα υγρασίας, οπότε θέλω θέλω να πιστεύω ότι είμαι οκ.

Τί χρώμα γίνεται ο αισθητήρας όταν βραχεί?

Link to comment
Share on other sites

Όχι άσπρος; :)

 

Πάντως, αυτό γίνεται άμα το κάνεις κανονικό μπάνιο, όχι από την καθημερινή χρήση και υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι άσπρος; :)

:confused::rolleyes:

 

Πάντως, αυτό γίνεται άμα το κάνεις κανονικό μπάνιο, όχι από την καθημερινή χρήση και υγρασία.

 

Ε, 2 φορές τη βδομάδα το λούζω με σαμπουάν "όχι πια δάκρυα"!! :p

 

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εχω ενα προβλημα με την φορτιση του τηλεφωνου, οταν το εχω κλειστο, με το που το συνδεσω με το ρευμα ανοιγει, με αποτελεσμα να φορτιζει παντα ανοιχτο. ξερετε πως μπορει να φτιαξει αυτο?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το πρώτα να φορτιστεί και μετά κλείσε το.

 

Αν και δεν υπάρχει λόγος να το κλείνεις όταν φορτίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολους!

 

Ειμαι κατοχος ενος iphone 1ης γενιας εδω και ενα χρονο.Μετα απο ενα ατυχηματακι καταφερα να ραγισει η οθονη του! Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να πρεπει να αλλαχθει η LCD!Μετα την αγορα του ανταλλακτικου και την τοποθετηση του απο εμενα η οθονη δουλευει μια χαρα και το κινητο δεν αντιμετωπιζει καποιο κολλημα περα απο ενα περιεργο θεμα!Εντος σπιτιου εχει γεματο σημα..ΟΜΩΣ εκτος η θα εχει ελαχιστο σημα η θα γραφει No Service!

Εχει ιδεα κανεις τι μπορει να φταιει??καποιο προβλημα στη κεραια?αλλα πως γινεται να εχω σημα μεσα στο σπιτι??(plz μη μου πειτε οτι εγινε αγοραφοβικο το κινητο!:lol:)

 

Θοδωρης

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω ως αρχαριος χρηστης! Ολα τα παλαιοτερα κινητα μου, τα εκλεινα το βραδυ, τοσο για να μην με ενοχλουν με κλησεις, οσο και για την ακτινοβολια τους.

 

Υποθετω οτι στο iPhone ειναι υπερβολη να το κανω turn off. Αλλα απο την αλλη εχω την εντυπωση οτι στο απλο sleep λειτουργει κανονικα (εκπεμπει, δεχεται κλησεις, κτλ). Η καλυτερη λυση λοιπον ειναι να το βαλω σε airplane mode και sleep; :O

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω ένα iphone 3g από vodafone και έχει ένα καμένο pixel. Αν το στείλω στην vodafone θα μου το αντικαταστήσουν?

Ξέρει κανείς? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι υπερβολή να το κλείνεις;

Κλέινε το κάθε βράδυ.

 

Γιατι δεν καταναλωνει σχεδον καθολου μπαταρια σε sleep mode, ενω οταν ανοιγει καταναλωνει αρκετη. Επισης, το ipod touch που ειχα δεν το κλεισα ποτε για 1,5 χρονο και δεν ειχε προβλημα.

 

Γιατι λες πως σε airplane mode + sleep εκπεμπει;

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αλλάξω κινητό και αναρωτιόμουν πόσο κάνει ένα iphone 3g 16 GB καινούριο? Αλλά και τι τιμή μπορώ να βρω άμα το πάρω μεταχειρισμένο. Άμα ξέρετε τι τιμές κιμένονται για μεταχειρισμένα χωρίς να έχει υποστεί κάποια βλάβη πέστε μου.
.!.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι λες πως σε airplane mode + sleep εκπεμπει;

 

Δεν είπα ότι εκπέμπει.

Τέσπα εμένα μου κάθεται καλύτερα να το κλείνω το βράδυ. :p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας απο νεο κατοχο iphone απο vodafone.

 

Λοιπον επειδη ειμαι καινουριος θελς να ρωτησω πρεπει να καταχωρησω τη συσκευη μου στο σιτε της apple για εγγυηση?

Τωρα στο ζουμι ειδα καποια sticky για ξεκλειδωματα ktl αυτα αφορουν μονο τα παλια μοντελα?

Το δικο μου εχει firmware 2.2 υπαρχει κανενα ποστ που να μπορω να διαβασω και να καταλαβω τι χρειαζετε να κανω για να μπορω να βαζω εφαρμογες και γενικα να εκμεταλευτω ολες τις μεχρι στιγμης δυνατοτητες?

Link to comment
Share on other sites

Hello..

Σε λιγες μερες αγοραζω το iphone 3g...

Να αγορασω μια καλη θηκη (τυπου Vaja) και ειμαι ενταξει απο θεμα προστασιας ή πρεπει να βαλω ΚΑΙ τις ζελατινες Ιnvisible Shield?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θελω να αγορασω ενα i-phone 3G 16GB, χωρις συνδεση.

1) Μπορω να παραγγειλω απο Αμερικη ή θα εχω προβλημα; (δεν θελω να του κανω jailbrake).

 

2) Πιστευω οτι και σημερα εαν αγορασω ενα, οταν βγει τον αλλο μηνα η καινουργια εκδοση 3.0 του την περναω μεσω itunes και ειμαι ενταξει, η θα εχει και καποια αλλαγη στο hardware;

 

3) εχει καποιος εμπειρια απο συνδεση του iphone με car cit bluetooth;

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω ενα i-phone 3G 16GB, χωρις συνδεση.

1) Μπορω να παραγγειλω απο Αμερικη ή θα εχω προβλημα; (δεν θελω να του κανω jailbrake).

 

2) Πιστευω οτι και σημερα εαν αγορασω ενα, οταν βγει τον αλλο μηνα η καινουργια εκδοση 3.0 του την περναω μεσω itunes και ειμαι ενταξει, η θα εχει και καποια αλλαγη στο hardware;

 

3) εχει καποιος εμπειρια απο συνδεση του iphone με car cit bluetooth;

 

(1) εαν δεν κάνεις "unlock" που είναι τμήμα της διαδικασίας του jailbreak δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στην Ελλάδα οταν το πάρεις και μετά από κάθε αναβάθμιση firmware, οπότε η αγορά από Ελλάδα ή άλλη χώρα που το διαθέτει "ξεκλείδωτο" (νομίζω ότι είναι μόνο η Ιταλία) είναι μονόδρομος εφόσον δεν θέλεις να κάνεις jailbreak (που είναι και πολύ καλή επιλογή ειδικά τώρα που σε ένα μήνα περίπου κυκλοφορεί και η επίσημη υποστήριξη ελληνικού πληκτρολογίου). Αυτό το λέω γιατί η διαφορά σε σταθερότητα και ταχύτητα μεταξύ jailbroken και original τηλεφώνου είναι ιδιαίτερα αισθητή.

 

(2) Θα είσαι εντάξει και με την 3.0 όπως και με κάθε άλλη αναβάθμιση λογισμικού σε ότι αφορά λειτουργίες που δεν απαιτούν ουσιωδώς νέο hardware (λογικά εκτιμώ - βλέποντας την πολιτική της Apple και στους υπολογιστές - ότι ο κύκλος ζωής του 3G θα είναι μεγάλος ασχέτως αν νέο hardware θα δώσει και νέες λειτουργίες που ο χρήστης του 3G δεν θα έχει - π.χ. GPS και iPhone 2G όπου έχεις μέν μια στοιχειώδη εκτίμηση της περιοχής που βρίσκεσαι αλλά χωρίς την ακρίβεια που δίνει το GPS).

 

(2a) Δεν είναι απολύτως σίγουρο πότε θα κυκλοφορήσει iPhone με νέο hardware πολύ δε περισότερο τι χαρακτηριστικά επιπλέον θα έχει αυτό το νέο iPhone από το τωρινό μοντέλο τα οποία θα το διαφοροποιούν, αν το διαφοροποιούν ουσιωδώς.

 

(3) Δουλεύει άψογα με σύνδεση bluetooth με PNA που διαθέτει ανοιχτή ακρόαση (TiBo). Σίγουρα βέβαια θα πρέπει να ψάξεις συμβατότητα με το συγκεκριμένο car kit που έχεις υπόψη σου.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...