Jump to content

[iPhone Αξεσουάρ] Θήκες / Ακουστικά / BT / Καλώδια / Φορτιστές κτλ


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

30 minutes ago, stapd_21 said:


Ελέγχοντας το serial number ένιωθα καλυμμένος Υπάρχει μεγαλύτερη εξασφάλιση από τον έλεγχο στο επίσημο site της Apple;


Sent from my iPad using Tapatalk

Από ότι κατάλαβα μάλλον δεν φτάνει 

Σου δίνω εγώ ένα άλλο serial 

Σου στέλνω μετά κάτι άλλο στο πακέτο 

Πολλα μπορεί να γίνουν 

 

Απο ότι κατάλαβα ακουστικά μεταχειρισμένα μόνο χέρι με χέρι και να γίνει διασταύρωση 4-5 σημείων που δηλώνουν ότι είναι αυθεντικά 

 

Αλλιως μόνο καινούργια από επίσημο κατάστημα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μα επρόκειτο για το ΙΔΙΟ serial number. Πριν ελέγχθηκε και πέρασε κανονικά με εγγύηση και μετά την ενεργοποίηση ως μη γνήσιο


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, stapd_21 said:

Μα επρόκειτο για το ΙΔΙΟ serial number. Πριν ελέγχθηκε και πέρασε κανονικά με εγγύηση και μετά την ενεργοποίηση ως μη γνήσιο


Sent from my iPad using Tapatalk

Όχι ένα παράδειγμα έδωσα 

Μιλα ξανά με apple 

Ανάφερε ότι έχεις στα χέρια σου μαϊμού ακουστικά τα οποία εμφανιζόταν με εγγύηση από την apple 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα δυο φορές. Δεν κράτησα screenshot ( που να το φανταστώ άλλωστε). Η απάντηση τους είναι η στερεότυπη « αυτό που δείχνει το site μας ισχύει. Μιλήστε με τον πωλητή ή το κατάστημα»


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, stapd_21 said:

Μίλησα δυο φορές. Δεν κράτησα screenshot ( που να το φανταστώ άλλωστε). Η απάντηση τους είναι η στερεότυπη « αυτό που δείχνει το site μας ισχύει. Μιλήστε με τον πωλητή ή το κατάστημα»


Sent from my iPad using Tapatalk

Κάτι παράξενο συμβαίνει 

Στειλε μου αν θέλεις σε μήνυμα το serial να ψάξω λίγο 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Τι νόημα έχει να ψαχτεί το serial number από τη στιγμή που μιλάμε για εξακριβωμένα μη γνήσιο προϊόν;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, athanaso77 said:

Τι νόημα έχει να ψαχτεί το serial number από τη στιγμή που μιλάμε για εξακριβωμένα μη γνήσιο προϊόν;

Μου έχει προκαλέσει αρκετά μεγάλη εντύπωση όλο αυτό και θέλω αν μπορέσω να το ψάξω με κάποιο τρόπο παραπάνω 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως και το παιδί που μου τα πούλησε έπεσε και αυτό θύμα και προς τιμήν του τα δέχτηκε πίσω. Το περίεργο είναι άλλο: Βρέθηκε screenshot τη στιγμή που τα έλεγξα με ενεργή εγγύηση, όπως είχα γράψει, μέχρι το 2024. Κάνω θέμα με την apple που δεν απέσυρε τον κωδικό αμέσως ή δεν έχει νόημα; Σαν αγοραστής, έστω και αν δεν επρόκειτο για αγορά από τα επίσημα κανάλια της, νιώθω απογοητευμένος. ίσως όμως να έχω και άδικο

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, stapd_21 said:

Φαίνεται πως και το παιδί που μου τα πούλησε έπεσε και αυτό θύμα και προς τιμήν του τα δέχτηκε πίσω. Το περίεργο είναι άλλο: Βρέθηκε screenshot τη στιγμή που τα έλεγξα με ενεργή εγγύηση, όπως είχα γράψει, μέχρι το 2024. Κάνω θέμα με την apple που δεν απέσυρε τον κωδικό αμέσως ή δεν έχει νόημα; Σαν αγοραστής, έστω και αν δεν επρόκειτο για αγορά από τα επίσημα κανάλια της, νιώθω απογοητευμένος. ίσως όμως να έχω και άδικο

το σύμβαν το σοβαρό είναι γιατί η apple μέσα στην σελίδα της να αναγράφει ένα serial number που ειναι πλαστο

ίσως θα έπρεπε να το προχωρήσεις κάπου όλο αυτό και να γίνει κάτι 

δεν ξέρω που θα πρέπει να απευθυνθείς αλλά σίγουρα θα εμφανιστεί κάποιο σοβαρό θέμα στο παρασκήνιο 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Tasos19s said:

το σύμβαν το σοβαρό είναι γιατί η apple μέσα στην σελίδα της να αναγράφει ένα serial number που ειναι πλαστο

ίσως θα έπρεπε να το προχωρήσεις κάπου όλο αυτό και να γίνει κάτι 

δεν ξέρω που θα πρέπει να απευθυνθείς αλλά σίγουρα θα εμφανιστεί κάποιο σοβαρό θέμα στο παρασκήνιο 

Πλαστό δε ξέρω αν ήταν αλλά είχε αποσυρθεί καιρό και παρέμενε ενεργό μέχρι τη στιγμή που ενεργοποίησα τα μαιμου. Πως και γιατί ακόμα δεν έχω καταφέρει να αντιληφθώ

Link to comment
Share on other sites

Just now, stapd_21 said:

Πλαστό δε ξέρω αν ήταν αλλά είχε αποσυρθεί καιρό και παρέμενε ενεργό μέχρι τη στιγμή που ενεργοποίησα τα μαιμου. Πως και γιατί ακόμα δεν έχω καταφέρει να αντιληφθώ

δεν ταιριάζει το ένα με το αλλο

εκτός και άμα οι Κινέζοι έχουν βρει την αλληλουχία των serial number της apple, παραγουν καποια απο αυτα που ταιριαζουν με τα αυθεντικα και μετα ειναι θεμα τυχης εαν καποιος χρειαστει το service και φανει οτι δεν ειναι αυθεντικα

εκτός άμα το καταλάβει από μόνος με τις ενδείξεις που έχουμε πει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, stapd_21 said:

Υπάρχει κάποιος τρόπος επικοινωνίας εκτός από τα τηλέφωνα της Ελλάδας; Κάποιο mail π.χ. ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν γνωρίζω καθόλου 

Ισως κανένα συνήγορο του καταναλωτή ή κάτι τέτοιο; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stapd_21 said:

Φαίνεται πως και το παιδί που μου τα πούλησε έπεσε και αυτό θύμα και προς τιμήν του τα δέχτηκε πίσω.

Πολύ θετική εξέλιξη. Μπράβο.

 

2 ώρες πριν, stapd_21 said:

Το περίεργο είναι άλλο: Βρέθηκε screenshot τη στιγμή που τα έλεγξα με ενεργή εγγύηση, όπως είχα γράψει, μέχρι το 2024. Κάνω θέμα με την apple που δεν απέσυρε τον κωδικό αμέσως ή δεν έχει νόημα; Σαν αγοραστής, έστω και αν δεν επρόκειτο για αγορά από τα επίσημα κανάλια της, νιώθω απογοητευμένος. ίσως όμως να έχω και άδικο

Την απόδειξη την έστειλα εγώ στο άλλο παιδί που την πάτησε μαζί σου. Είχα κρατήσει κατά λάθος το screenshot (το ψάχναμε μαζί για να δούμε το κατά πόσο ήταν original πρίν την αγορά).
Εάν ήμουν στην θέση σου-σας, έτσι για το γ@μΟτW, και επειδή όπως όλοι έχουμε καταλάβει ο βασικός φταίκτης είναι ο κερατάς ο server που έδινε εγγύηση σε SN που έχει αποσυρθεί, θα έστελνα ένα email στην Apple.
Νομίζω ότι δεν έχετε να χάσετε κάτι.
Με αυτόν τον τρόπο θα μάθουμε εάν τελικά ο έλεγχος SN μέσω Apple είναι "Ευαγγέλιο" ή απλά "νάχαμε να λέγαμε".
Εϊμαι περίεργος να δώ τί θα έλεγαν, εάν ρωτούσες για την εγγυρότητα του SN πρίν τα αγοράσεις. 

H apple σαφώς και δεν είναι υπεύθυνη για τις μαιμούδες που κυκλοφορούν εκεί έξω (όπως είδες το δικό σου SN μάλλον ήταν και σε άλλα 20-30-50 κουτιά...το ΙΔΙΟ). Αλλά να δίνει ο server της λάθος πληροφορίες ...ΟΧΙ...αυτο είναι ασυγχώρητο και ανεύθυνο.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, pavlidisc said:

Πολύ θετική εξέλιξη. Μπράβο.

 

Την απόδειξη την έστειλα εγώ στο άλλο παιδί που την πάτησε μαζί σου. Είχα κρατήσει κατά λάθος το screenshot (το ψάχναμε μαζί για να δούμε το κατά πόσο ήταν original πρίν την αγορά).
Εάν ήμουν στην θέση σου-σας, έτσι για το γ@μΟτW, και επειδή όπως όλοι έχουμε καταλάβει ο βασικός φταίκτης είναι ο κερατάς ο server που έδινε εγγύηση σε SN που έχει αποσυρθεί, θα έστελνα ένα email στην Apple.
Νομίζω ότι δεν έχετε να χάσετε κάτι.
Με αυτόν τον τρόπο θα μάθουμε εάν τελικά ο έλεγχος SN μέσω Apple είναι "Ευαγγέλιο" ή απλά "νάχαμε να λέγαμε".
Εϊμαι περίεργος να δώ τί θα έλεγαν, εάν ρωτούσες για την εγγυρότητα του SN πρίν τα αγοράσεις. 

H apple σαφώς και δεν είναι υπεύθυνη για τις μαιμούδες που κυκλοφορούν εκεί έξω (όπως είδες το δικό σου SN μάλλον ήταν και σε άλλα 20-30-50 κουτιά...το ΙΔΙΟ). Αλλά να δίνει ο server της λάθος πληροφορίες ...ΟΧΙ...αυτο είναι ασυγχώρητο και ανεύθυνο.

Γιατί είναι λάθος οι πληροφορίες του server της apple? 
Τα ακουστικά που πήρε ο φίλος θα μπορούσαν πχ να έχουν ίδιο Serial με τα δικά μου που είναι αυθεντικά και λήγει η εγγύηση 2/2023 

Θα μπορούσε να έχει οποιοδήποτε αυθεντικό serial number 

Απλα έτυχε το συγκεκριμένο serial number εκείνες τις ημέρες να έγινε επιστροφή και αντικατάσταση εντός εγγύησης. Τυχαίο συμβάν μου φαίνεται αυτό εμένα 

 

Πιστεύω οι Κινέζοι έχουν βρει την συνταγή των αυθεντικών serial number και τα πασάρουν με το τσουβάλι στην αγορά 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι λάθος οι πληροφορίες του server της apple? 
Τα ακουστικά που πήρε ο φίλος θα μπορούσαν πχ να έχουν ίδιο Serial με τα δικά μου που είναι αυθεντικά και λήγει η εγγύηση 2/2023 
Θα μπορούσε να έχει οποιοδήποτε αυθεντικό serial number 
Απλα έτυχε το συγκεκριμένο serial number εκείνες τις ημέρες να έγινε επιστροφή και αντικατάσταση εντός εγγύησης. Τυχαίο συμβάν μου φαίνεται αυτό εμένα 
 
Πιστεύω οι Κινέζοι έχουν βρει την συνταγή των αυθεντικών serial number και τα πασάρουν με το τσουβάλι στην αγορά 
 

Η μόνη λογική εξήγηση. Πάντως αν βρω κάνα mail θα στείλω, έτσι για την τιμή των όπλων


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stapd_21 said:


Η μόνη λογική εξήγηση. Πάντως αν βρω κάνα mail θα στείλω, έτσι για την τιμή των όπλων


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι εσυ στείλε αυτό που έγινε ότι έχεις ακουστικά στα χέρια σου με απόδειξη από Amazon 

Μέσα στο site έγραφε ότι έχουν εγγύηση έως τότε 

Ξαφνικα η εγγύηση έληξε αλλά συνεχίζεις να έχεις εσυ τα ακουστικά στα χέρια σου 

Πως γίνεται να έγινε δήθεν αντικατάσταση αφού τα έχεις στα χέρια σου; 
 

Μην πεις ότι είναι μαϊμού 

 

Δεν υπάρχει άλλη λογική εξήγηση από το παραπάνω που έγραψα 

Οποτε η μόνη λύση για αγορά μεταχειρισμένων είναι ο έλεγχος της απόδειξης με την εφαρμογή 

Φυσικα μόνο για ελληνικές αποδείξεις 

Παει και η αγορά από Amazon που την είχαμε ως την καλύτερη επιλογή 

Παντα μιλάω για δεύτερο χέρι 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι εσυ στείλε αυτό που έγινε ότι έχεις ακουστικά στα χέρια σου με απόδειξη από Amazon 
Μέσα στο site έγραφε ότι έχουν εγγύηση έως τότε 
Ξαφνικα η εγγύηση έληξε αλλά συνεχίζεις να έχεις εσυ τα ακουστικά στα χέρια σου 
Πως γίνεται να έγινε δήθεν αντικατάσταση αφού τα έχεις στα χέρια σου; 
 
Μην πεις ότι είναι μαϊμού 
 
Δεν υπάρχει άλλη λογική εξήγηση από το παραπάνω που έγραψα 
Οποτε η μόνη λύση για αγορά μεταχειρισμένων είναι ο έλεγχος της απόδειξης με την εφαρμογή 
Φυσικα μόνο για ελληνικές αποδείξεις 
Παει και η αγορά από Amazon που την είχαμε ως την καλύτερη επιλογή 
Παντα μιλάω για δεύτερο χέρι 

Αν βρω και που να στείλω…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stapd_21 said:


Αν βρω και που να στείλω…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθωσω

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζει κάποιος ένα mail, ας κάνει τον κόπο να ενημερώσει. Μόνο τηλεφωνικούς αριθμούς βρίσκω και από Ελλάδα

13 ώρες πριν, pavlidisc said:

Πολύ θετική εξέλιξη. Μπράβο.

 

Την απόδειξη την έστειλα εγώ στο άλλο παιδί που την πάτησε μαζί σου. Είχα κρατήσει κατά λάθος το screenshot (το ψάχναμε μαζί για να δούμε το κατά πόσο ήταν original πρίν την αγορά).
Εάν ήμουν στην θέση σου-σας, έτσι για το γ@μΟτW, και επειδή όπως όλοι έχουμε καταλάβει ο βασικός φταίκτης είναι ο κερατάς ο server που έδινε εγγύηση σε SN που έχει αποσυρθεί, θα έστελνα ένα email στην Apple.
Νομίζω ότι δεν έχετε να χάσετε κάτι.
Με αυτόν τον τρόπο θα μάθουμε εάν τελικά ο έλεγχος SN μέσω Apple είναι "Ευαγγέλιο" ή απλά "νάχαμε να λέγαμε".
Εϊμαι περίεργος να δώ τί θα έλεγαν, εάν ρωτούσες για την εγγυρότητα του SN πρίν τα αγοράσεις. 

H apple σαφώς και δεν είναι υπεύθυνη για τις μαιμούδες που κυκλοφορούν εκεί έξω (όπως είδες το δικό σου SN μάλλον ήταν και σε άλλα 20-30-50 κουτιά...το ΙΔΙΟ). Αλλά να δίνει ο server της λάθος πληροφορίες ...ΟΧΙ...αυτο είναι ασυγχώρητο και ανεύθυνο.

Ευτυχώς που βρέθηκες και συ

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, stapd_21 said:

Ευτυχώς που βρέθηκες και συ

Ευτυχώς...ή δυστυχώς.
Εάν δεν το σκάλιζα, τότε και εσύ και το φιλαράκι μου θα απολαμβάνατε τα ακουστικά σας ήρεμοι, εντός του εορταστικού κλίματος των ημερών.
Με το σκάλισμα, περισσότερο θεωρώ σε μπελάδες-σκάσιμο-άγχος-αγανάκτηση τον/σας έβαλα. Και έσκασα και εγώ μαζί του ε. 😏

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, stapd_21 said:

Αν γνωρίζει κάποιος ένα mail, ας κάνει τον κόπο να ενημερώσει. Μόνο τηλεφωνικούς αριθμούς βρίσκω και από Ελλάδα

Ευτυχώς που βρέθηκες και συ

Κάποια στιγμή θα γινόταν φανερό το πρόβλημα και θα ήταν αργά 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, pavlidisc said:

Ευτυχώς...ή δυστυχώς.
Εάν δεν το σκάλιζα, τότε και εσύ και το φιλαράκι μου θα απολαμβάνατε τα ακουστικά σας ήρεμοι, εντός του εορταστικού κλίματος των ημερών.
Με το σκάλισμα, περισσότερο θεωρώ σε μπελάδες-σκάσιμο-άγχος-αγανάκτηση τον/σας έβαλα. Και έσκασα και εγώ μαζί του ε. 😏

Φυσικά και καλά έκανες. ήδη είχα αρχίσει να το ψάχνω. Για αυτο και έγραψα εδώ άλλωστε

Αν ξέρει κάποιος ένα email θα βοηθούσε

Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος!
Τι φάση με τα Apple Watch Series 7 45mm? Χαζεύω στο marketplace & βρίσκω αγγελίες με 200€- 250€ σφραγισμένα, γιατί νομίζω οτι παίζει απατεωνιά; Γράφουν εγγύηση κλπ ακόμα και με τιμολόγιο να τα έχουν πάρει από τα 400 που κοστίζει πάει στα 300€ χονδρικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...