Jump to content

iPhone 3G / 3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως στο 3G είχα και εγώ πρόβλημα με το πλαϊνό panel (κουμπί για αθόρυβο, ένταση ήχου) και ξαφνικά μπαινοβγαίνε σε αθόρυβο μόνο του.
Giorgos K. | 1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλό φθηνόπορο σε όλους ! Έχω το iphone 3gs και όλα μια χαρά !

Θέλω να ρωτήσω για 1 iphone 3gs ενός φίλου το οποίο ήταν JB 4.1 αν δεν κάνω λάθος ! Πήγε να το κάνει restore και έχει κολλήσει σε recovery mode (εικόνα με το usb και itunes) ! Έχω προσπαθήσει (σχεδόν) τα πάντα αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα ! Από restore (σε 4.0.1 , 4.1 , 4.3.4) , tinyum...... , αλλαγή ho.. (windows-system32-driver-etc) , fixrec..... και μπορεί να μου διαφεύγει και κάποιο !

Υπάρχει κάποια άλλη λύση ; Υπάρχει περίπτωση το iphone να είναι για πέταμα ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !

 

Υ.Γ. Από errors στο itunes πολλά και διάφορα (1013 , 1015 , 31.. , και πιο συχνά το 20)

Edited by Xariskapa
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από πολλές προσπάθειες και πολλά τάματα :) , το ξεμπλόκαρα από το recovery mode σε firmware 4.1 ! Το μόνο πρόβλημα τώρα είναι ότι μου βγάζει :

"Δεν υπάρχει κάρτα SIM. Εισάγετε έγκυρη SIM χωρίς κλείδωμα PIN για να ενεργοποιήσετε το iphone."

Έβαλα μια κάρτα what's up (χωρίς PIN) αλλά μου βγάζει μόνο επείγουσες κλήσεις ! Αυτό σημαίνει ότι είναι κλειδωμένο για ελληνική κάρτα ;;;

Πιστεύω αν του κάνω JB θα είναι όλα εντάξει ! Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ας με βοηθήσει ! Ευχαριστώ !

Edited by Xariskapa
Link to comment
Share on other sites

ναι, φαίνεται ότι είναι κλειδωμένο σε πάροχο εξωτερικού. Θα πρέπει να κάνεις JB και να δεις μετά πως θα το ξεκλειδώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε το σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, εκεί θα το κοιτάξουν και θα σου πουν ότι χρειάζεται για να τα φτιάξουν. Μην εμπιστεύεσαι φίλους και γνωστούς.
elmaz :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε το σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, εκεί θα το κοιτάξουν και θα σου πουν ότι χρειάζεται για να τα φτιάξουν. Μην εμπιστεύεσαι φίλους και γνωστούς.

 

Προσωπικα διαφωνω. Εχω φτιαξει αρκετες φορες και το δικο μου (iphone 3g), και φιλων μου (iphone 3gs) με επιτυχια. Την πρωτη φορα για το δικο μου ειχα παει απο κει που το αγορασα οπου ηθελαν 200+ ευρω για να μου το αντικαταστησουν.

 

Για κινητο εκτος εγγυησης και διετιας θα προσπαθουσα πρωτα μονος μου. Δεν ειναι τοσο δυσκολη η διαδικασια.

 

Το ολο συστημα "οθονη-touch" στο iphone 3gs ειναι το touch panel, το digitizer ("οθονη") και τα καλωδια τους. Δεν εχει κατι αλλο. Οποτε ενα απο τα τρια φταιει. Στη δικη μου περιπτωση οταν συνεβη κατι αντιστοιχο, δεν ηταν καλης ποιοτητας το digitizer και δεν δουλευε σωστα.

 

Ερωτηση: οταν σου πεσε το κινητο και εσπασε η οθονη, τι αποτελεσμα ειχε; Δλδ ραγισε απλα η οθονη και απο κατω λειτουργουσε το touch, δεν ειχε καν display, κτλ;;

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Όλα εντάξει με το JB σε 4.1 fimware :) . Θα ψάξω να βρω πως θα το ξεκλειδώσω και μετά να του κάνω αναβάθμιση στο firmware με JB !
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πότε σταμάτησαν να πωλούνται στην Ελλάδα τα 3GS 16 και 32GB?

 

πωλουνται ακομα φιλε μου

/Users/georgesfakianakis/Downloads/281wupg.png
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγα καταστήματα που έχουν στοκ

Επίσημα λέω πότε σταμάτησε η κυκλοφορία τους

Link to comment
Share on other sites

Όλα εντάξει με το JB σε 4.1 fimware :) . Θα ψάξω να βρω πως θα το ξεκλειδώσω και μετά να του κάνω αναβάθμιση στο firmware με JB !

 

Οπως ειναι κανε JB(με redsn0w η με το limera1n) μετα θα μπεις στο cydia στις sources και 8α πας στην source(πηγη) http://repo666.ultrasn0w.com και θα κανεις εγκατασταση το ultrasn0w αν εχεις παλια baseband γινεται unlock με αυτο το τροπο, αλλιως πρεπει να πας με αλλον τροπο..

Edited by iliaspot
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειναι κανε JB(με redsn0w η με το limera1n) μετα θα μπεις στο cydia στις sources και 8α πας στην source(πηγη) http://repo666.ultrasn0w.com και θα κανεις εγκατασταση το ultrasn0w αν εχεις παλια baseband γινεται unlock με αυτο το τροπο, αλλιως πρεπει να πας με αλλον τροπο..

 

Σ'ευχαριστώ Ηλία για την πληροφορία σου ! Το βρήκα (ultrasn....) χθες το βράδυ ψάχνοντας στο ίντερνετ ! Ευτυχώς γιατί θα έπαιρνα την κάρτα Gevey και δεν θα ήταν σίγουρο ότι θα το ξεκλείδωνε ! Όλα καλά πλέον ! :D

Link to comment
Share on other sites

Για σας και από μένα μόλις πήρα ένα 3GS 16 και δεν μπορώ να στείλω με μπλουτουθ τίποτα .Τι προγράμμα θέλει ?
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν διαφορα προγραμματα στο App Store. Απλα να σου θυμίσω (εαν δεν ξερεις) οτι η Apple εχει κλειδωμενη την αποστολη μουσικης μεσω BT.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. καταρχην μια μεγαλη συγγνωμμη για τα τοπικ που ανοιξα χτες. αν θελετε διαγραψτε τα να μην γεμιζει με χαζομαρες το φορουμ. Λοιπον εχω ενα προβλημα. μου βραχηκε το κινητο ενω το ειχα στην τσεπη απο βροχη. το θεμα ειναι οτι ανοιγει κανονικα αλλα το μονο που λεει ειναι Αγνωστο ΙΜΕΙ. δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο. ξερω οτι αν βραχει δεν δουλεει καθολου. παρακαλω αν καποιος γνοριζει πως να το λογικεψω ας μου γραψει. ειναι κριμα γιατι το εχω μονο 8 μηνες.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε,

προ ολίγων ημερών μου έπεσε το iphone 3g μου από το ποδήλατο. Φτάνοντας σπίτι και μετά απο κληση φίλου διαπιστώνω ότι το μικρόφωνο δε λειτουργεί.

Το ανοίγω και ξεκουμπώνω και ξανακουμπώνω όλα τα (γνωστα 1 2 3 4 ) καλωδια του. Το δοκιμάζω..Υπέροχα! Λειτουργεί!

Μετά από μια μέρα ξανα (άλλος) φιλος δε μπορει να μ'ακουσει. Ξανανοιγω - ελεγχω - κλείνω-δοκιμάζω-κομπλε. Λειτουργει...

Μετα απο δυο μερες παλι τα ιδια. Με τα πολλα διαπιστωσα οτι χωρις να κανω τιποτα αλλο απο το να το ξεβιδωσω και να ανασηκωσω μερικα χιλιοστα μονο την οθονη...ειναι αρκετο για να λειτουργησει ξανα μεχρι...να ξαναμπλοκαρει.

Να το παω για σερβις δε θελω γιατι δεν εχω φραγκο και στην καλυτερη θα μου αλλαξουν μικροφωνο. Αντε να τους δωσω να καταλαβουν τωρα τι παιζεται και οτι ισως να μη χρηζει αλλαγης το μικροφωνο.

Οποιος νομίζει οτι μπορει να βοηθησει στο οπως ΠΑΝΤΑ περιεργο προβλημα του καταραμενου μου iphone ας βοηθησει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για το 3 με 32 gb.

Απλά από τις τιμές που κοιτάω δε νομίζω να διαθέσει 150€ αυτή τη στιγμή για την αλλαγή καθώς το τηλέφωνο δουλεύει μια χαρα.

Απλά ήθελα αν κάποιος γνώριζε πως μπορούμε να την αλλάξουμε αγοράζοντας μόνοι μας τα ανταλλακτικά αλλά να την αλλάξει κάποιος άλλος που γνωρίζει... Νομίζω πως έτσι θα βγει πολύ φθηνότερα...

καλημερα φιλε μου. αν σε ενδιαφερει με 50 ευρω σου την αλλαζω εγω. μου λες οκ το παραγγελνω μολις ερθει μου στελνεις το τηλεφωνο και την αλλη μερα το εχεις πισω. αν ενδιαφερεσε στειλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγα καταστήματα που έχουν στοκ

Επίσημα λέω πότε σταμάτησε η κυκλοφορία τους

 

λογικα όταν κυκλοφόρησε το 4

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φίλος μου που έχει το 3gs σήμερα διαπίστωσε ότι έχει ένα μικρο ράγισμα στο πίσω πλαστικό του κινητού.

έχει αλλάξει κάποιος την πίσω όψη είναι εύκολο;; από οτι το είδα λογικά ξεβιδώνεις μόνο τις 2 βιδουλες που έχει κάτω

και κάτι ακόμα. πόσο κοστίζει μια γνήσια πίσω όψη;

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητο μου με εκδοση 4.3.3 jb οταν πηγα στο δικτυο που ειναι wind ηρθε μηνυμα για αναβαθμιση carrier και τωρα ειναι wind10.2. Ειδα στο μενου προστεθηκε το υπομενου Προσωπικο hot spot. Και εχει επιλογη για share με BT-Usb. Πως δουλευει με αλλη επιλογη;
Link to comment
Share on other sites

Tελικα λειτουργει κανοντας συζευξη με τον φορητο μου και ειναι πολυ θετικο...
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να αλλαξω μπαταρια στο 3GS παιδια και θα ηθελα μια γνωμη αν τελικα η εκδοση 5.0 βοηθαει πολυ στην διαχειριση μαπταριας σε συγκριση με την 4.3.3 που εχω τωρα...
Link to comment
Share on other sites

Εβαλες κανεις 5 και με jb να μας πει πως συμπεριφερεται; Τη φοβαμαι την αναβαθμιση μηπως κ σερνεται...

 

 

written on Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 3G / 3GS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...