Jump to content

iPhone 3G / 3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με κανονική χρήση (έτσι όπως έχει σχεδιαστεί για να λειτουργεί) με το ζόρι μια ημέρα.

 

Πραγματι. Φυσικα, αν μπορεσεις και βρεις ενα balance μεταξυ του να το χρησιμοποιεις και του αν το αφηνεις και στην ησυχια του, θα βγαλεις ανετα 2+ μερες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πραγματι. Φυσικα, αν μπορεσεις και βρεις ενα balance μεταξυ του να το χρησιμοποιεις και του αν το αφηνεις και στην ησυχια του, θα βγαλεις ανετα 2+ μερες.

 

Έλα όμως που έτσι όπως είναι σχεδιασμένο σου "φωνάζει" ... "παίξε με, παίξε με" :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που έτσι όπως είναι σχεδιασμένο σου "φωνάζει" ... "παίξε με, παίξε με" :)

 

χεχε...σωστο κι αυτο...και "φωναζει" και δυνατα ρε γ@μωτο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, αν εχει αγορασει καποιος φιλος μια εφαρμογή, μπορω να παω στο pc του και να του την "τσιμπήσω" απο το itunes του, η κατι τετοιο ειναι αδυνατον..?

 

Γιατι λεμε με αλλοyς 2 φιλους να αγορασουμς το navigon... :p

Often imitated, never duplicated...

ELA MWRI PANATHA! ELA MWRI ARWSTIA!! :luck:

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ναι, εσείς είστε οι έξυπνοι της παρέας. Έλεος :p

 

Mια απλη ερωτηση εκανα... Τα ελεος, η ειρωνεια κλπ αλλου... Δεν νομιζω οτι χωρανε σε αυτο το φορουμ..

Often imitated, never duplicated...

ELA MWRI PANATHA! ELA MWRI ARWSTIA!! :luck:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να ηρεμήσει λίγο το κλίμα :-)

Ερχόμαστε εδώ για να λύσουμε τις απορίες μας,δεν είναι ανάγκη να είμαστε επιθετικοί σε αλλά μέλη!

Συνεχίζουμε την κουβέντα μας ήρεμα παρακαλώ :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να παραθέσω και γω την δική μου άποψη. Φοβερό το Iphone 3gs, το έχω 3 μήνες, και σε σύγκριση με αλλα κινητά που είχα στο παρελθόν, κυρίως Windows Mobile και Nokia είναι η μέρα με τη νύχτα.

Αλλά έχω το εξής θέμα. Χωρίς να του έχω κάνει jaibrake - unlock ή άλλη περίεργη χρήση, του έχω βάλει καμιά 50 εφαρμογές πάνω από το i-tune, όλες δωρεάν.

Κάποιες στιγμές κολλάει η οθόνη, όχι το λειτουργικό, επαναλαμβάνω μόνο η οθόνη, και δεν ανταποκρίνεται με τίποτα αν δεν το κλείσω με το πάνω κουμπί που το κλειδώνει, ουτε κάν με το home button. Τότε με το που το ξεκλειδώνω, επανέρχεται!

Δεν χρειάζεται restart, ουτε τιποτα τέτοιο. Δεν ξέρω πραγματικά τι φταίει, αν είναι κάποιο πρόγραμμα που το μπλοκάρει, ή αν φταίει η ίδια η συσκευή. Το κάνει αρκετά συχνά μπορώ να πω, και δεν θα ηταν τόσο πρόβλημα, αν δεν έχανα κλήσεις στο τηλέφωνο με αυτό τον τρόπο, γιατί όταν χτυπάει και έχει κολλήσει, δεν μπορώ ουσιαστικά να απαντήσω. Του χω κάνει και restore από το i-tune μια φορά και δεν διορθώθηκε, όχι όμως επαναφορά από την αρχή. Το έχει αντιμετωπίσει και κάνας άλλος εδώ μέσα; Τι μπορεί να φταιει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, αν εχει αγορασει καποιος φιλος μια εφαρμογή, μπορω να παω στο pc του και να του την "τσιμπήσω" απο το itunes του, η κατι τετοιο ειναι αδυνατον..?

 

Γιατι λεμε με αλλοyς 2 φιλους να αγορασουμς το navigon... :p

 

Φυσικά και μπορείς.. Αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να περαστούν και όλες οι εφαρμογές που έχει αυτός φυσικά...

 

Επίσης κάτι άλλο, που πιθανό να ισχύει... Από το pc σου, άνοιξε το iTunes kαι μπες με το account του φίλου σου.. Κατεβάζεις ξανά το Navigon με το account του φίλου σου που είχε αγοράσει την εφαρμογή.. (όταν αγοράσεις κάτι μετά μπορείς να το ξανακατεβάσεις δωρεάν , νομίζω μέχρι 5 φορές)

Χωρίς να έχω δοκιμάσει βέβαια κανένα από τα 2.. Το πρώτο πάντως γίνεται σίγουρα.. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.. Για το 2ερο έχω κάποιες επιφυλάξεις..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, αν εχει αγορασει καποιος φιλος μια εφαρμογή, μπορω να παω στο pc του και να του την "τσιμπήσω" απο το itunes του, η κατι τετοιο ειναι αδυνατον..?

 

Γιατι λεμε με αλλοyς 2 φιλους να αγορασουμς το navigon... :p

 

 

Δεν το χω δοκιμασει ακομα,αλλα φαινεται πως τεχνικα ειναι εφικτο(ελεω Fairplay),

 

http://forums.macrumors.com/archive/index.php/t-732158.html

 

υπαρχουν και καποιοι οδηγοι/tutorials

 

http://allforces.com/2008/07/22/share-apps-between-iphones/

 

http://www.intomobile.com/2008/07/25/how-to-share-iphone-applications-between-multiple-iphones.html

 

αλλα δες κι εδω

 

http://support.apple.com/kb/HT1977

 

αν και η Apple ειμαι βεβαιος οτι δεν το ενθαρρυνει."Γιατι να αγορασεις μια φορα την ιδια εφαρμογη οταν μπoρεις να την αγορασεις πεντε φορες?" :p

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις από νέο κάτοχο του μηλόφωνου...

 

1)Πως μπαίνει το κινήτο σε αθόρυβο μοντ? έχει κάποιο προφιλ όπως έχουν τα νόκια(και αν ναι , πως ενεργοποιέιται?) ή πρέπει κάθε φορά να κλείνω ήχους δονήσεις κλπ

 

2)πως διαγράφω εφαρμογές που έχω κατεβάσει και εγκαταστήσει από appstore??

 

3)Σε μερικές εφαρμογές (π.χ. youtube) δεν υπάρχουν στο εικονικό πληκτλ τα αγγλικά , ούτε η δυνατότητα να τα εμφανίσω... υπάρχει κάποιο κόλπο για να εμφανιστούν?

 

4)και τελευταία... βλέπω οτι καταναλώνονται mb χωρίς να μπάινω στο νετ...

υπάρχουν εφαρμογές που κάνουν ανα περιοδικά διαστήματα ανανέωση και με χρεώνουν ?και αν ναι πως τις απενεργοποιώ??

 

ευχαριστω για τον χρονο σας...:)

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις από νέο κάτοχο του μηλόφωνου...

 

1)Πως μπαίνει το κινήτο σε αθόρυβο μοντ? έχει κάποιο προφιλ όπως έχουν τα νόκια(και αν ναι , πως ενεργοποιέιται?) ή πρέπει κάθε φορά να κλείνω ήχους δονήσεις κλπ

 

2)πως διαγράφω εφαρμογές που έχω κατεβάσει και εγκαταστήσει από appstore??

 

3)Σε μερικές εφαρμογές (π.χ. youtube) δεν υπάρχουν στο εικονικό πληκτλ τα αγγλικά , ούτε η δυνατότητα να τα εμφανίσω... υπάρχει κάποιο κόλπο για να εμφανιστούν?

 

4)και τελευταία... βλέπω οτι καταναλώνονται mb χωρίς να μπάινω στο νετ...

υπάρχουν εφαρμογές που κάνουν ανα περιοδικά διαστήματα ανανέωση και με χρεώνουν ?και αν ναι πως τις απενεργοποιώ??

 

ευχαριστω για τον χρονο σας...:)

1. Το ένα και μοναδικό κουμπάκι (διακόπτης) που έχει στο πλάι, το βάζει στο αθόρυβο. Όταν μπει στο αθόρυβο θα δείξει την ανάλογη εικόνα στην οθόνη και θα φαίνεται κ μια πορτοκαλί κουκκίδα πίσω απ' το διακοπτάκι.

2. Βάζεις το δάκτυλό σου πάνω σε ένα εικονίδιο και το κρατάς εκεί μέχρι να αρχίσουν να κουνιούνται. Όταν αρχίσουν θα δεις ένα Χ πάνω σε όσα μπορούν να διαγραφούν (όλα όσα κατέβασες από το appstore δηλαδή). Το πατάς και τελείωσες.

3. Εάν έχεις δίγλωσσο πληκτρολόγιο (δηλαδή ελληνικό - αγγλικό), πατάς την υδρόγειο που βρίσκεται στο πληκτρολόγιο κάτω αριστερά. Αν όχι, πας στις ρυθμίσεις, international keyboards και προσθέτεις το αγγλικό.

4. Ναι υπάρχουν, εφόσων έχεις ενεργοποιημένα τα push notifications.

Settings --> Notification --> Off για να τις απενεργοποιήσεις (για apps) και μέσα στο μενού του Mail (εάν έχεις σεταρισμένο το μειλ σου) για το push mail.

Αυτά -)

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις από νέο κάτοχο του μηλόφωνου...

 

1)Πως μπαίνει το κινήτο σε αθόρυβο μοντ? έχει κάποιο προφιλ όπως έχουν τα νόκια(και αν ναι , πως ενεργοποιέιται?) ή πρέπει κάθε φορά να κλείνω ήχους δονήσεις κλπ

Διακόπτης επάνω αριστερά στο πλάι

 

2)πως διαγράφω εφαρμογές που έχω κατεβάσει και εγκαταστήσει από appstore??

Παρατεταμένη πίεση στην εικόνα μίας εφαρμογής μέχρι να αρχίσουν να τρεμοπαίζουν οι εικόνες. Τότε πίεση στο κόκκινο Χ που εμφανίζεται επίσης επάνω σε κάθε εφαρμογή. Στη συνέχεια πίεση στο home button για επαναφορά σε κανονική κατάσταση.

 

3)Σε μερικές εφαρμογές (π.χ. youtube) δεν υπάρχουν στο εικονικό πληκτλ τα αγγλικά , ούτε η δυνατότητα να τα εμφανίσω... υπάρχει κάποιο κόλπο για να εμφανιστούν?

Εγκατάσταση και αγγλικού πληκτρολογίου από τα Settings

 

 

4)και τελευταία... βλέπω οτι καταναλώνονται mb χωρίς να μπάινω στο νετ...

υπάρχουν εφαρμογές που κάνουν ανα περιοδικά διαστήματα ανανέωση και με χρεώνουν ?και αν ναι πως τις απενεργοποιώ??

Είναι έτσι, γιατί το τηλέφωνο είναι φτιαγμένο για διαρκή σύνδεση στο ιντερνετ. Υπάρχουν τρόποι να το ελαχιστοποιήσεις ή και να το διακόψεις τελείως μπαίνοντας μόνο μέσω wifi, αλλά θέλει διάβασμα. Υπάρχουν πολύ καλοί οδηγοί γι αυτό και πολλά άλλα θέματα κυρίως στη σχετική ενότητα του forum αλλά και ευρύτερα στο forum και βέβαια απευθείας στο site της Apple εδώ.

 

 

ευχαριστω για τον χρονο σας...:)

 

Καλώς ήλθες στην παρέα, διάβασε για αρχή τα ενσωματωμένα παραπάνω σχόλια.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

καλιμερα κ απο εμενα!!!

ψαρακασ κ εγω με το μηλοφωνο!!! δωστε μου τα φωτα σασ!!!

 

1, οταν στελνω σμσ, εχει αναφορα παραδοσισ??

2, σε παραθυροκινιτα υπιρχαν προγραμματα που σου μετραγε το χρονο που εχεισ καταναλωσει στο συμβολαιο σου, τα σμσ που εχεισ στειλει, τα mb που σερφαρεισ... υπαρχειο κατι αναλογο στα μηλα??

 

θενκι κιουυυυυυυυυυυ

na zisoun ta giwtompala!!!!!!!!!!!!!! :X
Link to comment
Share on other sites

Επειδη οπως λες εισαι αρχαριος,και οι αποριες σου ειναι βασικες,για να μην μπαινεις στον κοπο να περιμενεις για απαντηση καθε φορα θα σου προτεινα να δεις τη σχετικη ενοτητα http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?s=&daysprune=&f=97,και τα διαφορα FAQ's οπου θα σου λυθουν αυτες και αλλες αποριες.Και για ο,τι δε βρισκεις με την πρωτη,χρησιμοποιησε την αναζητηση ;)
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

καλιμερα κ απο εμενα!!!

 

2, σε παραθυροκινιτα υπιρχαν προγραμματα που σου μετραγε το χρονο που εχεισ καταναλωσει στο συμβολαιο σου, τα σμσ που εχεισ στειλει, τα mb που σερφαρεισ... υπαρχειο κατι αναλογο στα μηλα??

 

 

Για κατι τετοιο ενδιαφερομαι και εγω.Γνωριζει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

διαβασα τις βοιθειεσ, οντως πολυ καλα ολα!!!

αποριουλα:

* Πως μπορώ να απενεργοποιήσω το 3G/GPRS για να μην χρεώνομαι όταν δεν το χρειάζομαι;

 

Για το 3G υπάρχει σχετικός διακόπτης στην εφαρμογή "Settings".

 

που ειναι αυτος ο διακοπτης???

na zisoun ta giwtompala!!!!!!!!!!!!!! :X
Link to comment
Share on other sites

διαβασα τις βοιθειεσ, οντως πολυ καλα ολα!!!

αποριουλα:

* Πως μπορώ να απενεργοποιήσω το 3G/GPRS για να μην χρεώνομαι όταν δεν το χρειάζομαι;

 

Για το 3G υπάρχει σχετικός διακόπτης στην εφαρμογή "Settings".

 

που ειναι αυτος ο διακοπτης???

 

Settings > General > Network > Enable 3G > off

 

Το GPRS δεν μπορείς από μόνος σου.. Ή αλλάζεις το apn ή παίρνεις τον πάροχό σου να στο απενεργοποιήσει, ή γίνεται και με jb.

Link to comment
Share on other sites

thanx alex!!!

1-2 πραγματακια ακομα...

 

1. εκανα το κολπακι που σου ρχεται αναφορα. καλο ειναι!! το σμσ/αναφορα παραδοσις που μου ερχεται, το χρεωνομαι??

2. οταν στελνω σμσ, που ειναι ο μετριτις γραμματων για να μιν ξεπερεασω τα 160 κ σταλει δευτερο σμσ??

3. οταν γραφεις κατι, πχ ενα σμσ η σερφαρεισ πως κανεις μινιμαιζ το πλικτρολογιο???

4. σε παραθυροκινιτα υπιρχαν προγραμματα που σου μετραγε το χρονο που εχεισ καταναλωσει στο συμβολαιο σου, τα σμσ που εχεισ στειλει, τα mb που σερφαρεισ... υπαρχειο κατι αναλογο στα μηλα??

5. που αλλάζω το apn για να κοψω το GPRS?? γενικοτερα ποια η χρησιμοτητα του GPRS???

 

θενξξξξξξξξξ ρε παιδια!!!

na zisoun ta giwtompala!!!!!!!!!!!!!! :X
Link to comment
Share on other sites

thanx alex!!!

1-2 πραγματακια ακομα...

 

1. εκανα το κολπακι που σου ρχεται αναφορα. καλο ειναι!! το σμσ/αναφορα παραδοσις που μου ερχεται, το χρεωνομαι??

2. οταν στελνω σμσ, που ειναι ο μετριτις γραμματων για να μιν ξεπερεασω τα 160 κ σταλει δευτερο σμσ??

3. οταν γραφεις κατι, πχ ενα σμσ η σερφαρεισ πως κανεις μινιμαιζ το πλικτρολογιο???

4. σε παραθυροκινιτα υπιρχαν προγραμματα που σου μετραγε το χρονο που εχεισ καταναλωσει στο συμβολαιο σου, τα σμσ που εχεισ στειλει, τα mb που σερφαρεισ... υπαρχειο κατι αναλογο στα μηλα??

5. που αλλάζω το apn για να κοψω το GPRS?? γενικοτερα ποια η χρησιμοτητα του GPRS???

 

θενξξξξξξξξξ ρε παιδια!!!

 

1. Όχι

2. Νομίζω δεν έχει μετρητή .. Εκτός κι αν το κάνεις jb (ή μήπως υπάρχει και κάποιο πρόγραμμα στο app store γι αυτήν τη δουλειά, δεν το χω ψάξει αν κ δεν νομίζω)

3.Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις minimize το πληκτρολόγιο.. Δεν ξέρω αν το κατάλαβα και σωστά :wacko:

4. ¨Εχει μετρητή κλήσεων μόνο και μετρητή για το internet στις ρυθμίσεις

 

5.Settings > General > Network > Cellural Dara > APN (δεν νομίζω ότι κόβεις τελείως το GPRS έτσι.. απλώ κόβεις το internet)

Το GPRS χρησιμοποιείται όταν δεν έχει 3G εκεί που είσαι .. Τότε το κινητό μπαίνει στο internet μέσω του GPRS.. Επίσης χρησιμοποιείται και όταν στέλνεις τα mms...

Oυσιαστικά θα έλεγα είναι κατι σαν το 3G , αλλά με πολύ μικρότερη ταχύτητα.. Αν και σίγουρα έχουν και άλλες τεράστιες διαφορές..

Το GPRS είναι ένα κυκλάκι που εμφανίζεται δίπλα στο σήμα όταν δεν πιάνει το 3G

Link to comment
Share on other sites

thanx alex!!!

5. που αλλάζω το apn για να κοψω το GPRS?? γενικοτερα ποια η χρησιμοτητα του GPRS???

 

Για να βάλουμε τα πράγματα σε μία τάξη σχετικά με το GPRS / 3G παρακαλώ διάβασε εδώ :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

ωραιος αρχιγε μου, ενδιαφερον πραγματα!!!

οκ, για να δω αν καταλαβα καλα...

εκλεισα το 3γ. το gprs οχι. τωρα μπορει το τιλ να μπαινει μονο του οποτε γουσταρει κ να με χρεωνει??

na zisoun ta giwtompala!!!!!!!!!!!!!! :X
Link to comment
Share on other sites

ωραιος αρχιγε μου, ενδιαφερον πραγματα!!!

οκ, για να δω αν καταλαβα καλα...

εκλεισα το 3γ. το gprs οχι. τωρα μπορει το τιλ να μπαινει μονο του οποτε γουσταρει κ να με χρεωνει??

 

Ακριβώς, σωστά το έπιασες :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

ok, παλι ευχαριστω!!!

οποτε, υπαρχει καποιος τροπος να ελεγχω το ποτε θα μπαινει??

καποιο προγραμμα ισως που να ανοιγει κ να κλεινει το gprs κ το 3g οποτε θελω εγω??

na zisoun ta giwtompala!!!!!!!!!!!!!! :X
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 3G / 3GS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...