Jump to content

iPhone 3G / 3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι στις 7 πρώτες μέρες που υποτίθεται ότι πρέπει να σε καλύψουν ως DOA προϊόν, θα πρέπει λοιπόν να στο αλλάξουν. Δεν ξέρω τι γίνεται όμως όντως.

 

Για καλό και για κακό λοιπόν, όταν πας στο κατάστημα μην τους πεις πρώτα το πρόβλημα που έχεις, ρώτα αρχικά αν υπάρχουν διαθέσιμες συσκευές και μετά πες τους το και ζήτα αντικατάσταση, ώστε (αν όντως έχουν) να μη σου αρχίσουν τα "δεν υπάρχει", "θα χρειαστεί να περιμένετε" κτλ.

 

Πάντως πήγαινε το ΤΩΡΑ που είναι αρχή.

 

Πάντως στο χαρτί εγγύησης της Vodafone που είχα από το iPhone 3G πέρσι (γιατι για το 3GS δεν μου στείλανε) έγραφε πως η Apple δεν καλύπτει την περίπτωση DOA...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως η εγγύηση είναι 2 χρόνια.Μου έκανε εντύπωση γιατί ήξερα για 1 χρόνο

 

και εμενα 1 χρονο εγγυηση μου ειπαν οταν το πηρα... καταστημα cosmote (16gb 3GS)...

D.T
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στον Γερμανό μου είπαν οτι εγγύηση είναι 2 χρόνια.

 

Και εμενα απο ΓΕΡμΑΝΟ μου ειπαν 2 χρονια κ οχι 1. :confused:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Με τεσσεράμιση ώρες χρήση και είκοσι ώρες αναμονή έπεσε στα 20%. Σαν χρήση εννοώ,internet,games,τηλέφωνα και ipod(video,μουσική)...

Όταν το χρησιμοποίησα μόνο σαν τηλέφωνο,μου είχε κρατήσει 2+ μέρες και ήταν στα 30%.

Ipgone 3GS 32 GB Black :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα απο ΓΕΡμΑΝΟ μου ειπαν 2 χρονια κ οχι 1. :confused:

 

Περσι στο site της vodafone ανεφερε οτι εχει 1 χρονο εγγυηση. Εγω ξερω ομως οτι βαση Ευρωπαικης νομοθεσιας οποιαδηποτε ηλεκτρονικη συσκευη πωλειται εντος Ευρωπης πρεπει να εχει 2 χροναι εγγυηση.

 

Αρα λογικα και με το Iphone θα πρεπει να ισχυει το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Περσι στο site της vodafone ανεφερε οτι εχει 1 χρονο εγγυηση. Εγω ξερω ομως οτι βαση Ευρωπαικης νομοθεσιας οποιαδηποτε ηλεκτρονικη συσκευη πωλειται εντος Ευρωπης πρεπει να εχει 2 χροναι εγγυηση.

 

Ο νόμος αυτός έχει πολλά παραθυράκια. Γι'αυτό και η Apple έχει εγγύηση ένα χρόνο σε όλα της τα προιόντα, και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Αλλιώς μια τόσο μεγάλη εταιρεία δεν θα παρανομούσε. Παρακάτω σου παραθέτω την επιστολή της Rainbow για την εγγύηση των mac που είχε ανεβάσει άλλο μέλος παλαιότερα

 

Αξιότιμε κύριε ,

 

Σε απάντηση του email σας της 20/09/08, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα

ακόλουθα:

 

Η Rainbow, διανέμει στην ελληνική αγορά

προϊόντα Apple, όπως αυτά παραδίδονται

από την κατασκευάστρια εταιρεία. Τα

προϊόντα που διαθέτει η Apple σε όλη την Ευρώπη, συνοδεύονται από εγγύηση ενός έτους. Κατά συνέπεια, αυτή η εγγύηση, δηλαδή του κατασκευαστή, παρέχεται στα προϊόντα και από την εταιρεία μας.

 

Επιπρόσθετα, σύμφωνα με την οδηγία

1999/44/ΕΕ, η οποία έγινε εσωτερικό

δίκαιο της ελληνικής έννομης τάξης με

τον νόμο προστασίας καταναλωτή 2251/1994, σχετικά με την διάρκεια της εγγύησης στο άρθρο 5 του ως άνω νόμου, ορίζονται τα εξής: "Η διάρκεια της εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με την πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος.

Ειδικά, για τα προϊόντα τεχνολογίας

αιχμής, η διάρκεια της εγγύησης

πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με το

χρόνο κατά τον οποίο τα προϊόντα αυτά

αναμένεται ότι θα παραμένουν

σύγχρονα από τεχνολογική άποψη, αν ο

χρόνος αυτός είναι συντομότερος από

την πιθανή διάρκεια ζωής τους."

 

Συνεπώς η διάρκεια εγγύησης

προσδιορίζεται κατά τον νόμο βάσει

αξιολογικών κριτηρίων και σε καμία

περίπτωση δεν προβλέπεται ως

ελάχιστη διάρκεια της εγγύησης αυτή

των 2 ετών. Διετής σύμφωνα με τον νόμο

είναι μόνο η διάρκεια παραγραφής των

αξιώσεων που πηγάζουν από την πώληση

και δεν πρέπει να συγχέεται η

διάρκεια της παραγραφής με αυτήν της

εγγύησης.

 

Κατ' ακολουθίαν η εγγύηση ενός έτους

την οποία παρέχει η εταιρεία μας,

είναι εύλογη και συνεπώς νόμιμη

σύμφωνα με τον ν.2251/1994 ( και σύμφωνα με την Οδηγία 1999/44 την οποία και εφαρμόζει), βάσει των κριτηρίων της πιθανής διάρκειας ζωής των προϊόντων που η εταιρεία μας πωλεί και διανέμει και του γεγονότος ότι τα προϊόντα αυτά είναι προϊόντα τεχνολογίας αιχμής.

 

Με εκτίμηση,

 

Παρδάλη Βάσω

Κέντρο Πληροφόρησης και Εξυπηρέτησης

Πελατών

Kαι

 

 

 

Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας, θα

θέλαμε να σας διευκρινήσουμε τα

ακόλουθα:

 

Ο νόμος 3587/2007, με τον οποίο έχει

ενσωματωθεί στο ελληνικό δίκαιο η με

αριθμό 2005/29 Οδηγία, δεν έχει επιφέρει οιαδήποτε τροποποίηση στο θέμα της διάρκειας της εγγύησης.

 

Συνεπώς, σχετικά με το θέμα της

διάρκειας της εγγύησης των

μηχανημάτων που κατασκευάζει η Apple

και διανέμει η Rainbow στην Ελληνική

αγορά, εμμένουμε σε όσα σας αναφέραμε

στο αρχικό μας email, και τα οποία

βασίζονται στο ισχύον άρθρο 5§4 του

νόμου 2251/1994, όπως ο νόμος αυτός έχει τροποποιηθεί και ισχύει.

 

Με εκτίμηση,

 

Παρδάλη Βάσω

Κέντρο Πληροφόρησης και Εξυπηρέτησης

Πελατών

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες ανοικτό εκ των οποίων οι 9 σε λειτουργία πτήσης. Χρήση 2 ώρες κυρίως Ίντερνετ. Wifi και Bluetooth κλειστά και η μπαταρία είναι στο 55 %.αυτή είναι η Τρίτη φόρτιση. Πλήρης απογοήτευση σε αυτόν το τομέα.
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος αυτός έχει πολλά παραθυράκια. Γι'αυτό και η Apple έχει εγγύηση ένα χρόνο σε όλα της τα προιόντα, και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Αλλιώς μια τόσο μεγάλη εταιρεία δεν θα παρανομούσε. Παρακάτω σου παραθέτω την επιστολή της Rainbow για την εγγύηση των mac που είχε ανεβάσει άλλο μέλος παλαιότερα

 

 

Kαι

 

Νομίζω οτι για μια τέτοια high end συσκευή ο 1 χρόνος είναι λίγος anyway.

D.T
Link to comment
Share on other sites

Αφού του χρόνου θα πάρουμε το νέο :)

 

(6 ώρες και 10 λεπτά ανοικτό, μίλησα 10 λεπτά, κανά 20λεπτο internet, για 3 ώρες και 8 λεπτά ακουώ μουσική, wi-fi, 3G και push ανοικτά, είμαι στο 66%. Αρκετά καλύτερα από το 3G!)

Link to comment
Share on other sites

Η βοδαφον και το πλαισιο πουλάνε ΜΟΝΟ με συμβόλαιο (δεν ξερω εαν ειναι νόμιμο κατι τετοιο, ακούγονται πολλα) ενω εχουν συσκευές στα μαγαζιά!!! Ετσι πως συμπεριφέρονται με κανουν να πιστεύω οτι θα πουλούσαν και τη μανα τους για ενα συμβόλαιο...ουτε τα 'σιδερωμενα' 600 ευρώ στο χερι τους συγκίνησαν.

 

το θεμα με τη διαθεσιμότητα εχει καταντήσει ανέκδοτο. Τοσες μερες, σε οσα μαγαζια και να πήγα, ολοι σηκώνουν τους ώμους... παλι καλα που ειδα ενα 'δεμο'...

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον drcat για το tip περί ΟΤΕ στην Καραολή & Δημητρίου, Εύοσμος, Θεσσαλονίκη. Προμηθεύτηκα σήμερα από εκεί το τελευταίο 16ρι, σε λευκό. Από ό,τι καταλαβαίνω, ίσως έχουν ακόμα κάποια 32ρια, αλλά δεν παίρνω κι όρκο. Ίσως έχω αγοράσει το τελευταίο 16ρι iPhone στην Ελλάδα. :p

 

Η Vodafone επιβεβαίωσε σήμερα μέσω email από την εξυπηρέτηση πελατών της ότι:

 

η αγορά προϋποθέτει εγγραφή σε πρόγραμμα χρήσης iphone, τόσο από το ηλεκτρονική μας διεύθυνση, όσο και από τα κατάστημά μας.

 

 

Η τακτική της Vodafone και του Πλαισίου να διαθέτουν μόνο συσκευές με συμβόλαιο είναι εξωφρενική (ειδικά όταν η Vodafone δεν είχε ξεκαθαρίσει την πολιτική της εξαρχής και διαφήμιζε την συσκευή με «τιμή συσκευής μόνο») και θα πρέπει κάποιος να κάνει μια επερώτηση στον συνήγορο του καταναλωτή για το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα.ενώ τις πρώτες μέρες η μπαταρία ήταν σε μέτριο προς καλό επίπεδο τώρα έχει γίνει χάλια.σκέφτεται οι με 35λεπτα σε κατάσταση αναμονής και 13λεπτε χρήση μετά από πλήρη φόρτιση και με μπαταρία που έχει κάνει τους κύκλους φορτισεων και εκφορτισεων που χρειάζονται έπεσε 3%!! Μα να έχασε 3% με το άνοιγμα 3-4 σελίδων του myphone και με κλειστό wifi Bluetooth push gps δε νομίζω ότι δικαιολογούνται τι μπορεί να φταίει;

Έπισης και μένα από το Γερμανό για 2 χρόνια εγγύηση μου είπαν όταν ρώτησα επισταμενα

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε 3% ή ΣΤΟ 3%?

Έχασε δηλαδή 3% (άρα έμεινε 97%) ή έπεσε στο 3% (έχασε 97%)?

Αν μιλάμε για το πρώτο, τότε πρέπει να είσαι κατευχαριστημένη :p

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε 3% ή ΣΤΟ 3%?

Έχασε δηλαδή 3% (άρα έμεινε 97%) ή έπεσε στο 3% (έχασε 97%)?

Αν μιλάμε για το πρώτο, τότε πρέπει να είσαι κατευχαριστημένη :p

 

Είχε πέσει στο 97% αλλά αν σκεφτείς ότι από τότε μέχρι τώρα η μπαταρία βρίσκεται στο 89% θα καταλάβεις ότι κάτι δε παει καλά

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βοήθησα.Θα το ευχαριστηθείς απίστευτα το μηλαράκι σου!

 

Ευχαριστώ και το ελπίζω! Η αλήθεια είναι ότι είμαι στο εξωτερικό αυτή την στιγμή και το αγόρασαν άλλοι για εμένα, οπότε θα το πάρω στα χέρια μου Παρασκευή πρωί. Θα το συνδέσω με τον μεγάλο του αδελφό για να ξεκινήσουν όλα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να μην τα βάζετε με τις μπαταρίες γιατι αν δεν υπήρχε αυτό το επι τις % ούτε λόγος δε θα γινόταν ;)
Burn the rubber, not your soul...
Link to comment
Share on other sites

Μα θα γινόταν και πάλης λόγος για το πόσο γρήγορα μειώνεται η μπαταρία.τόσα κινητά έχουν περάσει από τα χέρια μου αυτό δε το έχω ξαναδεί !δε βαριέσαι ομως όλα τα αλλά καλά αν είναι μόνο αυτό το αρνητικό δε το συζηταω καθόλου

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να καταλαβω πως εγινε, αλλα το πειρα γραμμη σημερα το ηχειο του iphone δεν παιζει καθολου καθαρα, ουτε μουσικη ουτε τηλεφωνο οταν χτυπαει ουτε τιποτα, δεν ειναι καμμενο να μην λειτουργει καθολου απλα τριζει βγαζει ενα θορυβο οτι ναναι!

 

Ειναι απο Vodafone μεσα σε εγγυηση. Φανταζομαι πως πρεπει να το παω να το δουν, αλλα απο τι μπορει να εγινε αυτο? Καεικε μηπως τιποτα ? Τα παντα στο κινητο λειτουργουν κανονικα! :confused: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα τωρα restore για να προετοιμασω το εδαφος, αλλα παλι εξακολουθει να μην ακουγεται ουτε δυνατα αλλα ουτε τιπιτα, και τραγουδι να βαλεις δεν καταλαβαινεις με τιποιτα ποιο ειναι.

 

Ηταν jailbroken... Φοβαμαι μονο μην με πουν πληρωσε κανα 200 ευρω για αντικατασταση ενω δεν φταιω εγω... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αφού έκανες Restore (μην το ξανακάνεις Jailbreak) λογικά θα είσαι μέσα στην εγγύηση. Αύριο πρωι πρωι πάρε το και δεν νομίζω να σου πουν τίποτα
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 3G / 3GS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...