Jump to content

iPhone 3G / 3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.akouseto.gr/wp-content/uploads/2009/07/iphone-3gs.jpg

 

Τεχνικά Χαρακτηριστικά 3GS

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τι σημαινει αυτο (Ανοικτό Bluetooth - Υποστήριξη A2DP: δεν υπάρχει software τρόπος να ξεκλειδωθεί το bluetooth!)

 

τι λειτουργικο εχει;

 

ποια προγραμματα πλοηγησης υποστηριζει;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει αυτο (Ανοικτό Bluetooth - Υποστήριξη A2DP: δεν υπάρχει software τρόπος να ξεκλειδωθεί το bluetooth!)

 

τι λειτουργικο εχει;

 

ποια προγραμματα πλοηγησης υποστηριζει;

 

Σημαίνει ότι δεν επιτρέπεται η ανταλλαγή αρχείων μέσω bluetooth κι επίσης δεν υποστηρίζει σύνδεση με ασύρματα stereo ακουστικά για αναπαραγωγή μουσικής. Το bluetooth στο iPhone επιτρέπει χρήση μόνο ασύρματων ακουστικών για διεξαγωγή συνομιλιών και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει παρά μόνο με αντικατάσταση/χρήση επιπρόσθετου hardware.

 

Τρέχει μια ειδικά τροποποιημένη έκδοση του Mac OS X.

 

Υποστηρίζει μόνο google maps σε δισδιάστατη απεικόνιση και χωρίς φωνητικές εντολές. Έχει αναφερθεί ότι κάποιες εταιρείες ενδιαφέρθηκαν για δημιουργία software πλοήγησης που θα υποστηρίζει 3D απεικόνιση και φωνητικές εντολές αλλά δεν υπάρχει προς το παρόν κάτι επίσημο που να επιβεβαιώνει ή να απορρίπτει τις πληροφορίες αυτές.

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει αυτο (Ανοικτό Bluetooth - Υποστήριξη A2DP: δεν υπάρχει software τρόπος να ξεκλειδωθεί το bluetooth!)

 

τι λειτουργικο εχει;

 

ποια προγραμματα πλοηγησης υποστηριζει;

 

1. Σημαίνει ότι προς το παρόν ενώ το hardware chip που είναι υπεύθυνο για την bluetooth επικοινωνία ( νομίζω broadcomm είναι) επιτρέπει την ασύρματη μετάδοση στερεωφονικού ήχου ( πρωτόκολλο a2dp) η συγκεκριμένη δυνατότητα έχει απενεργοποιηθεί μέσω software..

Το ίδιο συμβαίνει και για την ανταλλαγή αρχείων μέσω bluetooth.. Αυτό ωφείλεται στην επιλογή της apple..

 

2. Εννοείς το λειτουργικό που τρέχει το iphone? είναι μία παραλλαγή του mac os X που έχει γίνει Ported στης ανάγκες μιας soc συσκευής όπως είναι το Iphone.. στην ουσία τρέχει unix (freebsd software) με πυρήνα Darwin 9.4.x...

 

3. Προς το παρόν το μόνο πρόγραμμα πλοήγησης ( στην ουσία δεν είναι πλοήγηση -- δεν υποστηρίζεται δηλαδή real time routing) είναι το google maps.. αναμένουμε με ανυπομονησία και άλλες λύσεις..

 

:)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

πιάσε κόκκινο περικλή.... ;)

 

Που θα μας πάει, θα συγχρονιστούμε κάποτε :lol:

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

οι απαντήσεις περί bluetooth μεταξύ των δύο ειδικών DjArte & pperiklis δεν δείχουν να πολυσυμφωνούν. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του DJArte φαίνεται να υπάρχει ελπίδα για a2dp. Αν όντως είναι θέμα software θεωρώ πως είναι θέμα χρόνου να φτιαχτεί εφαρμογή που να το ξεκλειδώνει αλλά έχει περάσει αρκετός χρόνος. Είναι όντως θέμα software?
Link to comment
Share on other sites

Το τσιπάκι που έχει αναλάβει το Bluetooth στο 3G είναι το CSR BlueCore6 το οποίο κάνει παπάδες (στο 2G ήταν το BlueCore4). Το ότι υποστηρίζονται μόνο οι λειτουργίες που υποστηρίζονται είναι καθαρά θέμα software και απόφαση της Apple. Ακόμα και μέσω SDK δε μπορείς να κάνεις κάτι, δεν έχουν δοθεί API για να μπορέσεις να μιλήσεις με το bluetooth με άλλους τρόπους.
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το bluetooth chip έχει δίκιο ο φίλος stereo ότι είναι το CSR Bluecore 6...

 

Παραθέτω την αντίστοιχη πληροφορία από το Iphonewiki...

 

"The iPhone 3G uses a different chip than the iPhone 2G. The chip supports Bluetooth 2.1+EDR and all available profiles. The chip is the CSR BlueCore6-ROM"

 

Η αναφορά στην υποστήριξη όλων των available profiles με κάνει και πιστεύω ότι όντως οι hardware δυνατότητες επιτρέπουν την υλοποίηση και υποστήριξη και του A2DP profile άλλο εάν ακόμα για συγκεκριμένους λόγους η apple δεν έχει δώσει μέσω του sdk το instruction set του συγκεκριμένου chip..

 

εν αναμονή λοιπόν...

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζεται αν υπάρχει πρόβλημα στη διάθεση του iphone 3G στην Αθήνα?

Εννοώ αν πάω αύριο πρωί σε ένα κατάστημα Vodafone θα μπορώ να το βρω?

 

Αν ναι παρακαλώ πείτε μου τα πιο πιθανά σημεία. Ακόμα ενημερώστε με αν υπάρχει Vodafone κατάστηνα στο αεροδρόμιο στα Σπάτα.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζεται αν υπάρχει πρόβλημα στη διάθεση του iphone 3G στην Αθήνα?

Εννοώ αν πάω αύριο πρωί σε ένα κατάστημα Vodafone θα μπορώ να το βρω?

 

Αν ναι παρακαλώ πείτε μου τα πιο πιθανά σημεία. Ακόμα ενημερώστε με αν υπάρχει Vodafone κατάστηνα στο αεροδρόμιο στα Σπάτα.

 

Φιλικά

 

Όλα αυτά που ρωτάς και ακόμα περισσότερα στο 13830.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα!!

θελω να βαλω μια καρτα

cosmote σε ενα καινουριο iphone

να την βαλω με την πρωτη φορα που

θα συνδεθει με το itunes η να βαλω μια

vodafone και μετα να βαλω την comote??

θα εχω καποιο προβλημα γενικως??

thanks!!:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

θελω να βαλω μια καρτα

cosmote σε ενα καινουριο iphone

να την βαλω με την πρωτη φορα που

θα συνδεθει με το itunes η να βαλω μια

vodafone και μετα να βαλω την comote??

θα εχω καποιο προβλημα γενικως??

thanks!!:O

 

να βαλεις της cosmote

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει παιδες περιπτωση να κυκλοφορησε σε λευκο στο εξωτερικο?

 

Tι εννοείς? Ήδη κυκλοφορεί σε λευκό και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Μόνο όμως στα 16GB.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με την αρχιτεκτονική και τα hardware components του Iphone 3g μπορείτε να διαβάσετε εδώ :

 

http://toucharcade.com/2008/07/07/under-the-hood-the-iphones-gaming-mettle/

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Εάν ενδιαφέρεστε να δείτε σε db πόσο είναι το σήμα σας ή διάφορες άλλες πληροφορίες σχετικές με το gsm , το gprs και το umts μπορείτε να κάνετε το ακόλουθο :

 

"You might want to first check your iPhone's signal strength, the best way to do this is to look at its dB meter. You can access the dB meter by going into field test mode, which is done by dialing Dial *3001#12345#* then press “Call”. dB is measured in negative numbers; the closer to zero, the better the signal strength so a dB reading greater than -50 is considered a good signal."

 

Πηγή : http://www.iphonehacks.com/2008/11/troubleshooting.html

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Το 3g. Σε ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως τις εκδόσεις του

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και μια αλη ερωτιση το sar ειναι μονιμος αριθμος η κοριφονεται κατα την κλιση

δηλαδη αλλες τιμες εχει αν ειναι συνδεδεμενος απλα στο δικτιο ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

 

Παιδιά μια ερώτηση, έχω το iphone 3G εδώ και ένα μήνα. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη για την χρήση που το θέλω, επαγγελματικά email και internet. Αυτό που κάπως με χαλάει είναι η διάρκεια της μπαταρίας που με τα βίας κρατάει μια μέρα αν κάνεις κάποια τηλέφωνα, μπαίνεις συχνά στα mail σου και surfareis λίγο. Είναι κάτι normal για την μπαταρία τους ή μπορεί να έχει η συσκευή κάποιο πρόβλημα? Δεν με χαλάει ιδιαίτερα μιας και το έχω σε usb στην δουλειά μου και φορτίζει αλλά αν τύχει να είμαι εκτός και κάνω αρκετή χρήση όλη μέρα χωρίς φόρτωμα δεν νομίζω να με βγάλει. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα μιας και συνήθως χρησιμοποιώ το εταιρικό μου. Πριν είχα το HTC touch και εκείνο δεν έβγαινε ιδιαίτερα με την μπαταρία με δυνατή χρήση αλλά ήταν κάπως καλύτερο σε θέμα μπαταρίας. Ένας φίλος μου έχει το Samsung omnia και επίσης το φορτίζει κάθε μέρα και με usb στη δουλειά μερικές φορές με ελαφριά χρήση.

 

Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!

 

Παιδιά μια ερώτηση, έχω το iphone 3G εδώ και ένα μήνα. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη για την χρήση που το θέλω, επαγγελματικά email και internet. Αυτό που κάπως με χαλάει είναι η διάρκεια της μπαταρίας που με τα βίας κρατάει μια μέρα αν κάνεις κάποια τηλέφωνα, μπαίνεις συχνά στα mail σου και surfareis λίγο. Είναι κάτι normal για την μπαταρία τους ή μπορεί να έχει η συσκευή κάποιο πρόβλημα? Δεν με χαλάει ιδιαίτερα μιας και το έχω σε usb στην δουλειά μου και φορτίζει αλλά αν τύχει να είμαι εκτός και κάνω αρκετή χρήση όλη μέρα χωρίς φόρτωμα δεν νομίζω να με βγάλει. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα μιας και συνήθως χρησιμοποιώ το εταιρικό μου. Πριν είχα το HTC touch και εκείνο δεν έβγαινε ιδιαίτερα με την μπαταρία με δυνατή χρήση αλλά ήταν κάπως καλύτερο σε θέμα μπαταρίας. Ένας φίλος μου έχει το Samsung omnia και επίσης το φορτίζει κάθε μέρα και με usb στη δουλειά μερικές φορές με ελαφριά χρήση.

 

Ευχαριστώ

 

1ον ποτέ δε θα το φορτίζεις απο USB μόνο απο πρίζα 220 V...

Κρατάει περισσότερο.

2ον Το wifi δε χρειάζεται να το έχεις ανοιχτό συνέχεια.

3ον Πας Settings-Fetch New Data-και επιλέγεις Off

4oν Πας Settings-General-(αν δε χρειάζεσαι το gps)-Location Services-Off

 

Αυτά τα 4 δοκίμασε τα και πιστεύω οτι θα δείς διαφορά στην αυτονομία της μπαταρίας.:)

Link to comment
Share on other sites

1ον ποτέ δε θα το φορτίζεις απο USB μόνο απο πρίζα 220 V...

Κρατάει περισσότερο.

2ον Το wifi δε χρειάζεται να το έχεις ανοιχτό συνέχεια.

3ον Πας Settings-Fetch New Data-και επιλέγεις Off

4oν Πας Settings-General-(αν δε χρειάζεσαι το gps)-Location Services-Off

 

Αυτά τα 4 δοκίμασε τα και πιστεύω οτι θα δείς διαφορά στην αυτονομία της μπαταρίας.:)

 

για το πρώτο , έχω σοβαρότατες αντιρρήσεις, ψάξε λίγο σε αυτό το forum και σε άλλα και θα δεις ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

για το πρώτο , έχω σοβαρότατες αντιρρήσεις, ψάξε λίγο σε αυτό το forum και σε άλλα και θα δεις ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Στο λέω απο προσωπική εμπειρία:)

Link to comment
Share on other sites

1ον ποτέ δε θα το φορτίζεις απο USB μόνο απο πρίζα 220 V...

Κρατάει περισσότερο.

 

για το πρώτο , έχω σοβαρότατες αντιρρήσεις, ψάξε λίγο σε αυτό το forum και σε άλλα και θα δεις ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

yannisg μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις το link, γιατί κ εγώ την ίδια εντύπωση είχα κ με αφορμή το post που έκανε εχθές ο Pantso σε κάποιο άλλο thread έψαξα κ δε το βρήκα. Για να το λέει όμως θα ισχύει. Αν ξέρει κ κάποιος άλλος κάτι περισσότερο ας μας διαφωτίσει :)

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο από που θα το φορτίσεις. Νομίζω ότι ΑΠΛΑ μέσω πρίζας φορτίζει πιο γρήγορα γιατί 'τρέχει' πιο πολυ ρεύμα. (Αλλά δεν είμαι σίγουρος :p)

ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ, όταν θες να κάνεις sync αυτό φορτίζει αυτόματα. Θες δεν θες. Λέτε να ήταν τόσο χαζοί στην Apple που να μην απενεργοποιούσαν το αυτόματα φόρτισμα μέσω USB αν ήταν τόσο επιβλαβές?

Αnyway, πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο site της Apple για τις μπαταρίες

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 3G / 3GS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...