Jump to content

[Service] Προβλήματα / Απορίες / DOA


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω αγορασα το σαββατο ενα iphone 16gb οπου διαπιστωσα οταν το ανοιξα να εχει μεσα απο το τζαμι της οθονης 3 κυκλακια, φυσαλλιδες .το πηγα σημερα πισω και δεν μου κανουν ολικη και αμεση αντικαταστη δλδ νεα κουτα (οπως γινεται σε ολες τις μαρκες κινητων,οπου γινεται αμεση αντικατασταση και οχι service, οταν διαπιστωθει βλαβη στις αρχικες μερες)) αλλα το ιδιο με το φιλο πανω,απαραδεκτη εγγυηση!!!μιλησα με το service vodafone και μου ειπαν οτι εξη ειναι η πολιτικης της apple να αλλαζει μονο την συσκευη ακομα και αν ειναι εργοστασιακο προβλημα εξαρχης.
Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

εγω αγορασα το σαββατο ενα iphone 16gb οπου διαπιστωσα οταν το ανοιξα να εχει μεσα απο το τζαμι της οθονης 3 κυκλακια, φυσαλλιδες .το πηγα σημερα πισω και δεν μου κανουν ολικη και αμεση αντικαταστη δλδ νεα κουτα (οπως γινεται σε ολες τις μαρκες κινητων,οπου γινεται αμεση αντικατασταση και οχι service, οταν διαπιστωθει βλαβη στις αρχικες μερες)) αλλα το ιδιο με το φιλο πανω,απαραδεκτη εγγυηση!!!μιλησα με το service vodafone και μου ειπαν οτι εξη ειναι η πολιτικης της apple να αλλαζει μονο την συσκευη ακομα και αν ειναι εργοστασιακο προβλημα εξαρχης.

 

To θέμα είναι οτι αλλάζουν την συσκευή με καινούρια. Αυτό είναι και το ζητούμενο. Τώρα τους φορτιστές κτλ τα έχεις απο την πρώτη κούτα δεν σε πειράζει αυτό.

Θα σου αλλάξουν την συσκευή μιας και δεν ανοιγεται για να αντικατασταθεί κάποιο εξάρτημα.

Το μόνο που αντικαθίσταται είναι η μπαταρία όπως έμαθα.

 

Μίλησα μαζί τους αρκετή ώρα και ευτυχώς όταν άκουσαν περι καταγγελιών μου έδωσαν σημασία.

Τώρα το κατα πόσο η Apple είναι νόμιμη με αυτό που κάνει να δίνει μόνο την συσκευή καινούρια αλλά όχι σφραγισμένη στο κουτί της για να μην δίνει καινούρια εγγύηση δεν ξέρω.

Υποθέτω δέν θα είναι. Βέβαια άλλο υποθέτω και άλλο έχω γνώμη. Η γνώμη είναι γνώση και η υπόθεση απλή υπόθεση.

 

Πάρε την καινούρια συσκευή λοιπόν και μην μιλάς καθόλου φίλε.

Εδώ εγώ είδα και έπαθα μέχρι να ενημερωθώ σωστά απο το service τους.

 

Πολύ θα ήθελα όμως να μάθω γιατι το κάνει αυτό η Apple. Για να μειώσει το κόστος αντικατάστασης γλιτώνοντας τα αξεσουάρ απο το κουτί αν έδινε σφραγισμένα?

Άραγε αυτά που δίνει ως καινούρια να είναι καινούρια η ελαφρώς μεταχειρισμένα με μηδενισμένο το κοντέρ? :worry:

 

Ειναι κάπως περίεργη η κατάσταση...

WWW REMALIACLUB.GR :p
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω τι κάνουν όλες οι υπόλοιπες εταιρείες αλλά ξέρω σίγουρα ότι την ίδια πολιτική ακολουθεί και η Nokia και αυτό το γνωρίζω από προσωπική εμπειρία.

 

Όταν μία εταιρεία σου εγγυάται ότι το προϊόν το οποίο αγοράζεις θα δουλεύει απρόσκοπτα για x χρονικό διάστημα, δεν είναι υποχρεωμένη να σου ανανεώσει την εγγύηση σε περίπτωση αντικατάστασης της συσκευής. Ήδη έχει καλύψει την υποχρέωση της με την αντικατάσταση. Όταν παίρνεις μία καινούρια συσκευή (στα πλαίσια εγγύησης) δεν την αγοράζεις εκ νέου κι έτσι δεν έχει λόγο να σου ανανεώσει την εγγύηση γι' αυτήν. Τώρα αν αυτό σε/με/τον βρίσκει σύμφωνο ή όχι είναι άλλο θέμα...

 

Όσο για το αν σου δίνουνε καινούρια ή επιδιορθωμένη, νομίζω ότι μάλλον θα είναι καινούρια συσκευή. Έτσι κι αλλιώς στην Αμερική κάθε χρόνο πουλάνε επισκευασμένες σε ειδικές τιμές και μάλλον η δική σου συσκευή και πολλές άλλες εκεί καταλήγουν, όσες τουλάχιστον μπορούν να επιδιορθωθούν. Ακόμη όμως και να είναι μία συσκευή που έχει επιδιορθωθεί από τεχνικό τμήμα, έχουν αντικατασταθεί τα ελαττωματικά μέρη, έχει αντικατασταθεί η μπαταρία και δεν έχει σημάδια χρήσης γιατί να σε ενοχλεί; Όταν έφυγε η συσκευή από το εργοστάσιο ήσουνα μπροστά και την έλεγξες; Έχεις κάθε δικαίωμα φυσικά να διαφωνείς, προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα με ενοχλούσε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω τι κάνουν όλες οι υπόλοιπες εταιρείες αλλά ξέρω σίγουρα ότι την ίδια πολιτική ακολουθεί και η Nokia και αυτό το γνωρίζω από προσωπική εμπειρία.

 

Όταν μία εταιρεία σου εγγυάται ότι το προϊόν το οποίο αγοράζεις θα δουλεύει απρόσκοπτα για x χρονικό διάστημα, δεν είναι υποχρεωμένη να σου ανανεώσει την εγγύηση σε περίπτωση αντικατάστασης της συσκευής. Ήδη έχει καλύψει την υποχρέωση της με την αντικατάσταση. Όταν παίρνεις μία καινούρια συσκευή (στα πλαίσια εγγύησης) δεν την αγοράζεις εκ νέου κι έτσι δεν έχει λόγο να σου ανανεώσει την εγγύηση γι' αυτήν. Τώρα αν αυτό σε/με/τον βρίσκει σύμφωνο ή όχι είναι άλλο θέμα...

 

Όσο για το αν σου δίνουνε καινούρια ή επιδιορθωμένη, νομίζω ότι μάλλον θα είναι καινούρια συσκευή. Έτσι κι αλλιώς στην Αμερική κάθε χρόνο πουλάνε επισκευασμένες σε ειδικές τιμές και μάλλον η δική σου συσκευή και πολλές άλλες εκεί καταλήγουν, όσες τουλάχιστον μπορούν να επιδιορθωθούν. Ακόμη όμως και να είναι μία συσκευή που έχει επιδιορθωθεί από τεχνικό τμήμα, έχουν αντικατασταθεί τα ελαττωματικά μέρη, έχει αντικατασταθεί η μπαταρία και δεν έχει σημάδια χρήσης γιατί να σε ενοχλεί; Όταν έφυγε η συσκευή από το εργοστάσιο ήσουνα μπροστά και την έλεγξες; Έχεις κάθε δικαίωμα φυσικά να διαφωνείς, προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα με ενοχλούσε.

 

Σωστά τα λές. Η οπτική σου γωνία είναι σωστή όμως ξεχνάς κάτι. Όταν πληρώνεις ένα σεβαστό ποσό και μιλάμε για 500 ευρώ τώρα, απαιτείς η καινουρια συσκευή που θα πάρεις να έχει εγγύηση τουλάχιστον ένα έτος.

Η εγγύηση παρέχεται για την συσκευή που αγοράζει ο πελάτης με συγκεκριμένο ΙΜΕΙ.

Όταν το ΙΜΕΙ αλλάζει κανονικά θα έπρεπε να αλλάζει και η εγγύηση.

 

Βέβαια αυτό το λέω εγώ σύμφωνα με την λογική μου και τα θέλω μου. Όπως επίσης το ίδιο μου είπαν και απο την ανεξάρτητη αρχή προστασίας καταναλωτή. Οτι η νέα συσκευή πρέπει να έχει ένα χρόνο εγγύηση.

 

Τώρα...

 

Άν νομικά καλύπτεται η κάθε ΝΟΚΙΑ και η κάθε Apple να κάνει αυτό που κανει με τις εγγυήσεις τότε εμείς τι άλλο μπορούμε να κάνουμε?

Είναι κάτι που μπορούμε κάνουμε μαζικώς ως μια ενιαία κίνηση? Να πληρώσουμε ένα δικηγόρικό γραφείο ή να αποτανθούμε σε κάποια υπηρεσία κάπου, για να μάθουμε τους κανονισμούς και κατα πόσο αυτοί δρούν υπέρ του καταναλωτή ή υπέρ της κατασκευάστριας εταιρείας?

 

Πάντως έμαθα πράγματα για την Apple που δεν ήξερα. Και τώρα διαβάζω οτι το κάνει και η ΝΟΚΙΑ. Το θεωρώ απαράδεκτο. Και δεν έχω πρόβλημα με το σφράγισμα και το κουτί. Ας στέλνουν μόνο το σώμα χωρίς τα κουτιά.

Εγώ κολλάω στην εγγύηση παιδιά.

WWW REMALIACLUB.GR :p
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει (ψιλοάπειρα) mac fora μπορώ να σου πω ότι η πολιτική της Apple σε ότι αφορά την αντικατάσταση ελαττωματικών προϊόντων δεν συγκρίνεται με καμία άλλη εταιρεία. Είναι η μοναδική στην οποία μπορείς να πάρεις το ελαττωματικό mac, iphone, την μπαταρία σου σε ένα apple store και να φύγεις με ένα καινούριο. Δεν σου ζητάνε ούτε να το αφήσεις κανένα μήνα για ελέγχους, δεν σε ρωτάνε άμα το πάτησες 8 φορές με το αμάξι και το ξέχασες και γενικότερα η φιλοσοφία τους φαίνεται να είναι απόλυτα φιλική προς τον καταναλωτή, ενδεχομένως γιατί είναι οι απόλυτοι ιδιοκτήτες των προϊόντων τους.

 

Εφόσον η συσκευή σου αντικαθίσταται με μία καινούρια δεν θα μπορούσε ποτέ να έχει το ίδιο IMEI, αυτό εξασφαλίζει κι εσένα τον ίδιο. Η λογική άλλο IMEI άλλη εγγύηση δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί σε ένα δικαστήριο και κατά πόσο είσαι διατεθειμένος να το προχωρήσεις το θέμα. Μου φαίνεται πως μάλλον δεν θα κερδίσεις κάτι από αυτό για τους λόγους που σου εξήγησα πιο πάνω: τα 500 ευρώ αγοράζουν εγγύηση 1 χρόνου από την ημερομηνία καταβολής τους, έπειτα από την πάροδο αυτού του χρονικού διαστήματος δεν συμφέρει την εταιρεία να σου παρέχει οποιασδήποτε μορφής εγγύηση, ενδεχομένως να μην είναι και υποχρεωμένη να το πράξει σύμφωνα με τους νόμους του εμπορίου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω τι κάνουν όλες οι υπόλοιπες εταιρείες αλλά ξέρω σίγουρα ότι την ίδια πολιτική ακολουθεί και η Nokia και αυτό το γνωρίζω από προσωπική εμπειρία.

 

Περικλή δε γνωρίζω αν έχουν αλλάξει τώρα τα πράγματα, αλλά πριν χρόνια όταν μου είχε χαλάσει το bluetooth στο 7650(Nokia), μου είχαν δώσει καινούρια συσκευή κ αφού ήταν άλλο IMEI μου έδωσαν καινούρια απόδειξη για εγγύηση απο την αρχή. Όχι μόνο για τους μήνες που μου έμεναν.

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν αντικαταστήσει τηλέφωνο και η εγγύηση μου δεν ανανεώθηκε. Επίσης, παρέλαβα απλά καινούρια συσκευή, χωρίς φορτιστές και λοιπά παρελκόμενα.

 

Αυτό έγινε πριν από περίπου 3-4 χρόνια, αν θυμάμαι καλά...

 

Μάλιστα, το συγκεκριμένο τηλέφωνο (7280) η Nokia (Ελλάδος;) το έφερνε χωρίς να εισαγάγει επιπλέον στοκ από μπαταρίες και όταν ζήτησα να αντικατασταθεί η μπαταρία (επί πληρωμή) μου είπαν "και που θέλεις να βρούμε εμείς μπαταρία;" από το επίσημο service!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να μην είναι υποχρεωμένη όπως λές. Ούτε πιστεύω οτι η ανεξάρτητη αρχή καταναλωτή θα κάτσει να ψάξει νομικές συμβάσεις του εμπορίου με εταιρεία που δεν εδρεύει καν στην Ελλάδα.

Θα τους κυνήγαγα πολύ ευχαρίστως αν η ανοησία που μου είπε λανθασμένα ο υπάλληλος του service ευσταθούσε και δεν ήταν λάθος. (οτι θα μου άλλαζαν την πλακέτα μόνο.)

 

Τώρα σαφώς και δεν έχω πρόβλημα να πάρω την καινούρια συσκευή σώμα (χωρίς το κουτί.)

Η εγγύηση όμως είναι κάτι στο οποίο διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Έχω την άποψη οτι θα πρέπει να ισχύει απο την αρχή γιατί έχουμε να κάνουμε με καινούρια συσκευή.

 

Ας το δούμε λίγο διαφορετικά και ας αφήσουμε τον χώρο των κινητών.

Ένα αυτοκίνητο που χαλάει το οποίο είναι μέσα στην εγγύηση ΔΕΝ επισκευάζεται αλλά αντικαθιστάται με καινούριο. Σωστά μέχρι εδώ?

Το αμάξι δεν θα έχει καινούρια εγγύηση ή θα συνεχίσει με την υπολειπόμενη του προηγούμενου?

 

Πάντως όντως η Aplle κάνει σωστή κίνηση που δεν επισκευάζει τα i phone αλλά τα αντικαθιστά με καινούρια.

Και κάτι που πρέπει να γνωρίζουμε και τώρα δεν εχουμε να κάνουμε με άποψη αλλά με γνώση.

 

Οτιδήποτε αγοράσουμε και αυτό χαλάσει εντός εβδομάδας, η εταιρεία είναι υποχρεωμένη απο τον νόμο να το αντικαταστήσει με καινούριο. Μετά την πάροδο της πρώτης εβδομάδος έχει το δικαίωμα η εταιρεία σε περίπτωση που επισκευάζεται να το επισκευάσει.

 

Σε άλλες χώρες αυτός ο νόμος διαφέρει. Στην Αγγλία αν δεν κάνω λάθος είναι μήνας.

WWW REMALIACLUB.GR :p
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα καινούρια συσκευή σε ένα σακουλάκι μου είχαν δώσει, χωρίς φορτιστές κτλ.. Αλλά μου είχαν δώσει κ καινούρια απόδειξη(απο Nokia Club) για ανανέωση της εγγύησης.

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

 

Οτιδήποτε αγοράσουμε και αυτό χαλάσει εντός εβδομάδας, η εταιρεία είναι υποχρεωμένη απο τον νόμο να το αντικαταστήσει με καινούριο. Μετά την πάροδο της πρώτης εβδομάδος έχει το δικαίωμα η εταιρεία σε περίπτωση που επισκευάζεται να το επισκευάσει.

 

Σε άλλες χώρες αυτός ο νόμος διαφέρει. Στην Αγγλία αν δεν κάνω λάθος είναι μήνας.

 

εγω εδω μιλαμε για 1 μερα ,το ειδα το προβλημα το επεστρεψα και δεν μου το αντικαταστησαν με καινουργιο στο κουτι οπως οφειλουν. ειναι πολιτικη της apple και σε αυτην την περιπτωση,μονο συσκευη οπου δεν ξερουμε αν ειναι επανακατασκευασμενο

Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω τι ισχύει για το αυτοκίνητο, όπως και να 'χει όμως δεν είναι υποχρεωτικό να ισχύουν ίδια πράγματα.

 

Δεν είχα σκοπό να αμφισβητήσω τις αξιώσεις σου, απλά ήθελα να σου πω ότι εφόσον η συσκευή σου αντικατασταθεί (που θα αντικατασταθεί, αυτό είναι βέβαιο γιατί η Vodafone δεν είναι εξουσιοδοτημένη να την επισκευάσει) μην αγχώνεσαι για τα υπόλοιπα. Ο νόμος των πιθανοτήτων λέει ότι δεν θα είσαι δύο φορές άτυχος (εκτός κι αν σε λένε Μητσοτάκη Legre :p) και πιθανότατα να μην ξανακούσεις την λέξη εγγύηση μέχρι να πάρεις το iphone 4G τον Ιούνιο :D - πλάκα κάνω, με το 2G μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα πρόβλημα (όχι ότι το έχω και χρόνια ολόκληρα).

Link to comment
Share on other sites

Ας το δούμε λίγο διαφορετικά και ας αφήσουμε τον χώρο των κινητών.

Ένα αυτοκίνητο που χαλάει το οποίο είναι μέσα στην εγγύηση ΔΕΝ επισκευάζεται αλλά αντικαθιστάται με καινούριο. Σωστά μέχρι εδώ?

Το αμάξι δεν θα έχει καινούρια εγγύηση ή θα συνεχίσει με την υπολειπόμενη του προηγούμενου?

Τι αμάξι έχεις; :p

 

Εγώ απ' όσο ξέρω άμα πάθει κάτι το αμάξι σου όσο είναι εντός εγγύησης απλά στο επισκευάζουν δωρεάν (χωρίς να πληρώσεις ούτε εργατικά ούτε ανταλλακτικά).

Link to comment
Share on other sites

Τι αμάξι έχεις; :p

 

Εγώ απ' όσο ξέρω άμα πάθει κάτι το αμάξι σου όσο είναι εντός εγγύησης απλά στο επισκευάζουν δωρεάν (χωρίς να πληρώσεις ούτε εργατικά ούτε ανταλλακτικά).

 

Όπως το λές είναι αλλά εξαρτάται απο την ζημιά. Αν σου χαλάσει το ηλεκτρικό παράθυρο τότε ναι στο επισκευάζουν. Και σιγά μην ζητήσεις καινούριο για ένα παράθυρο.

Αν όμως σου χαλάσει κάτι στον κινητήρα τότε το αμάξι δεν αλλάζει κινητήρα αλλα απαιτείς αλλαγή αυτοκινήτου.

'Αλλο η φθορά που θα σου βγάλει μια ζημιά μέσα σε χ χρονικό διάστημα και άλλο το να είναι προβληματικό απο το εργοστάσιο.

 

Για αυτό σας λέω δεν ξέρουμε που μας πάνε τα τέσσερα τελικά με τις εγγυήσεις και τι πρέπει να απαιτούμε.

 

Τέσπα.

Σήμερα πήρα το i Phone και δουλευει μια χαρά.

WWW REMALIACLUB.GR :p
Link to comment
Share on other sites

το τμημα service εχει παραλαβει το κιν απο 3/02, συμπληρωνουμε 3 μερες και ακομα δεν εχουν διαπιστωσει εαν το κιν μου εχει εσωτερικα απο το τζαμι 3 κικλακια!!!!!!!!!μιλαμε για 3 δευτερολεπτα δουλεια και ακομα περιμενω! ταχυτατο service
Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Επιδει αντιμετωπιζω προβλημα με το wifi του iphone (μου βγαζει unable to join the network ,επειτα και απο πολλα restore)

λεω να το στειλω στην vodafone.

Θελω να κανω 2 ερωτησουλες.

 

1.Καλυπτει η εγυηση το wifi του iphone ? Γιατι καπου διαβασα οτι δεν το καλυπτει.

2.Εχω βαλει την θηκη invisible shield της zagg ,θα μου πουν τιποτα αν τους την παω με την θηκη ,η να την βγαλω ....

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λές είναι αλλά εξαρτάται απο την ζημιά. Αν σου χαλάσει το ηλεκτρικό παράθυρο τότε ναι στο επισκευάζουν. Και σιγά μην ζητήσεις καινούριο για ένα παράθυρο.

Αν όμως σου χαλάσει κάτι στον κινητήρα τότε το αμάξι δεν αλλάζει κινητήρα αλλα απαιτείς αλλαγή αυτοκινήτου.

'Αλλο η φθορά που θα σου βγάλει μια ζημιά μέσα σε χ χρονικό διάστημα και άλλο το να είναι προβληματικό απο το εργοστάσιο.

 

Για αυτό σας λέω δεν ξέρουμε που μας πάνε τα τέσσερα τελικά με τις εγγυήσεις και τι πρέπει να απαιτούμε.

 

Τέσπα.

Σήμερα πήρα το i Phone και δουλευει μια χαρά.

 

Οσο και να απαιτησεις .....και μετα απο μια ωρα που θα φυγεις απο την αντιπροσωπεια να σου βγαλει σοβαρη ζημιά ,δεν προκειτε ποτε να σου αντικαταστησουν το αυτοκινητο.

Το λεει αλλωστε και στην συμβαση που υπογραφεις κατα την αγορα.

Η εγγυηση καλυπτει μονο επισκευη και αντικατασταση ελατωματικων εξαρτηματων του αυτοκινητου,ποτε ολοκληρη αντικατασταση.

Θα ειχαν κλεισει ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες ετσι....;)

 

Στο θεμα τωρα.....

εχει παρατηρησει κανεις "διαφορετικη αισθηση" του home button σε διαφορετικα iphone?

Στο δικο μου δηλαδη ειναι καπως σκληρο...σε σχεση με φιλου που νιωθεις το "τακ" οταν το πατας.

Φοβαμε πως αν το στειλω στο service και αποφασισουν αντικατασταση θα παρω ενα ωραιο refubrished ολο δικο μου.....!!

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα τωρα.....

εχει παρατηρησει κανεις "διαφορετικη αισθηση" του home button σε διαφορετικα iphone?

Στο δικο μου δηλαδη ειναι καπως σκληρο...σε σχεση με φιλου που νιωθεις το "τακ" οταν το πατας.

Φοβαμε πως αν το στειλω στο service και αποφασισουν αντικατασταση θα παρω ενα ωραιο refubrished ολο δικο μου.....!!

Αν δεν κολλάει και αν δεν έχει προβληματική λειτουργία γιατί να το στείλεις για service?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κολλάει και αν δεν έχει προβληματική λειτουργία γιατί να το στείλεις για service?

 

Βασικά σκεφτομαι μηπως βγαλει κατι αργοτερα....μετα το πέρας της εγγυησης.

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

kalispera tha ithela na rwtisw pou mporw na brw original back gia to iphone to 3G mauro i aspro.exw ena iphone 3G black kai exei liges gratsounies apo pisw kai lew na to allaksw.

poso tha mou kostisei? psilo fobamai na to kanw monos mou giati einai polu fix to kinito.

sthn apple mporoun na sto kanoun?

 

filika xasapakos

Stay Hungry | Stay Foolish | http://www.iChas.gr
Link to comment
Share on other sites

Επιδει αντιμετωπιζω προβλημα με το wifi του iphone (μου βγαζει unable to join the network ,επειτα και απο πολλα restore)

λεω να το στειλω στην vodafone.

Θελω να κανω 2 ερωτησουλες.

 

1.Καλυπτει η εγυηση το wifi του iphone ? Γιατι καπου διαβασα οτι δεν το καλυπτει.

2.Εχω βαλει την θηκη invisible shield της zagg ,θα μου πουν τιποτα αν τους την παω με την θηκη ,η να την βγαλω ....

 

Captain556 Τελικά το έστειλες το κινητό σου στην Vodafone; Αντιμετωπίζω κι εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ωραία παρέα...

 

Έχω το εξής πρόβλημα. Αγόρασα κατά την διάρκεια των καλοκαιρινών μου δοιακοπών από την Ρόδο δύο iPhone 3G (επίσημα unlocked). To ένα από αυτά μετά από το update σε 2.1 και κατόπιν σε όλα τα επόμενα σταμάτησε να δουλεύει σωστά σε ότι αφορά το WiFi (unable to join the network). To πρόβλημα μου είναι οτι μένω και εργάζομαι στο εξωτερικό (Γερμανία). Επικοινώνησα με το εδώ Support της Apple το οποίο αναγνώρισε το πρόβλημα, μου είπαν όμως οτι (για τα iPhone συγκεκριμένα) υπεύθυνη είναι η Vodafone Ελλάδος και ότι θα έπρεπε να απευθυνθώ εκεί...

 

Γνωρίζει κάποιος που θα ήταν καλύτερα να απευθυνθώ; Συγγενείς έχω στην Θεσσαλονίκη. Υπάρχει εκεί κάποιο κεντρικό κατάστημα/service της Vodafone; Γιατί θεωρώ οτι στα Vodafone Shops δεν θα γίνει η δουλειά μου... Οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ωραία παρέα...

 

Έχω το εξής πρόβλημα. Αγόρασα κατά την διάρκεια των καλοκαιρινών μου δοιακοπών από την Ρόδο δύο iPhone 3G (επίσημα unlocked). To ένα από αυτά μετά από το update σε 2.1 και κατόπιν σε όλα τα επόμενα σταμάτησε να δουλεύει σωστά σε ότι αφορά το WiFi (unable to join the network). To πρόβλημα μου είναι οτι μένω και εργάζομαι στο εξωτερικό (Γερμανία). Επικοινώνησα με το εδώ Support της Apple το οποίο αναγνώρισε το πρόβλημα, μου είπαν όμως οτι (για τα iPhone συγκεκριμένα) υπεύθυνη είναι η Vodafone Ελλάδος και ότι θα έπρεπε να απευθυνθώ εκεί...

 

Γνωρίζει κάποιος που θα ήταν καλύτερα να απευθυνθώ; Συγγενείς έχω στην Θεσσαλονίκη. Υπάρχει εκεί κάποιο κεντρικό κατάστημα/service της Vodafone; Γιατί θεωρώ οτι στα Vodafone Shops δεν θα γίνει η δουλειά μου... Οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη...

 

Από οποιοδήποτε κατάστημα Vodafone το στέλνουν στο service, το ελέγχουν και το αντικαθιστούν στέλνοντας το καινούριο πίσω στο κατάστημα. Αυτό γίνεται από όλα τα καταστήματα, δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις. Ας πάνε σε οποιοδήποτε κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά αυτά τα iphone 3g είναι προβληματικά. Για αυτό δίνουν και 1 χρόνο εγγύηση τελικά...

Μου χάλασε και το δεύτερο iphone που μου το είχαν στείλει προς αντικατάσταση του πρώτου και το έδωσα και αυτό πίσω.

 

Μεχρι στιγμής έχω δύο στα δύο. Θα τριτώσει το κακό λέτε?

Το πρόβλημα αυτή την φορά ήταν το εξής. Δεν με άκουγαν όταν μίλαγα στο τηλέφωνο.

Με άκουγαν να μιλάω μόνο οταν χρησιμοποιούσα την ανοιχτή ακρόαση.

 

Δεν το καταλαβα βεβαια γιατι με ακουγαν στην ανοιχτή και όχι στην κλειστή. Το ίδιο μικρόφωνο χρησιμοποιεί έτσι κι αλλιώς. Στην ανοιχτή ακρόαση λοιπόν δουλευε αλλα μονο εκεί.

 

Δεν ξέρω τι να πώ...

Αν χαλάσει και το τρίτο και περάσει και ο καιρός και χάσω την εγγύηση θα τους το πετάξω στο κεφάλι. :ninja:

WWW REMALIACLUB.GR :p
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
να ρωτήσω κάτι. Έχει χαθεί η απόδειξη αλλά το iPhone το έχω κάνει κανονικά register στο site της Apple. Έχω εγγύηση ή όχι;
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι. Έχει χαθεί η απόδειξη αλλά το iPhone το έχω κάνει κανονικά register στο site της Apple. Έχω εγγύηση ή όχι;

 

Aν το πήρες από Vodafone ή κατάστημα Cosmote (Γερμανός, Οteshop) το πας εκεί και το βρίσκουν κανονικά από το ΙΜΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...