Jump to content

[Service] Προβλήματα / Απορίες / DOA


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
1 ώρα πριν, Brainstorm389 said:

Οι συνήγοροι καταναλωτή και λοιπές υπηρεσίες ασχολούνται με αυτά ή να μην μπω καν στον κόπο;

Αν και ευχόμαστε να μη χρειαστεί να φτάσεις μέχρι εκεί… ασχολούνται ναι, μπορείς να το κυνηγήσεις και από αυτή την οδό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, athanaso77 said:

Αν και ευχόμαστε να μη χρειαστεί να φτάσεις μέχρι εκεί… ασχολούνται ναι, μπορείς να το κυνηγήσεις και από αυτή την οδό.

Ελπίζω και εγώ να μη χρειαστεί.

Είναι και οι υπάλληλοι πολλές φορές σε δύσκολη θέση γιατί οι καταστηματάρχες τους δίνουν συγκεκριμένη γραμμή, η οποία πολλές φορές έρχεται από την μαμά εταιρία, και πάει λέγοντας.

Θα δω πως θα πάει αύριο και θα ενημερώσω, όπως και να έχει. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Όσα iPhone έχω στείλει για σέρβις πάντα μου έδιναν ανακατασκευασμένο καινούργιο. Πήγαινε σε document και ρώτα

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Brainstorm389 said:

Ελπίζω και εγώ να μη χρειαστεί.

Είναι και οι υπάλληλοι πολλές φορές σε δύσκολη θέση γιατί οι καταστηματάρχες τους δίνουν συγκεκριμένη γραμμή, η οποία πολλές φορές έρχεται από την μαμά εταιρία, και πάει λέγοντας.

Θα δω πως θα πάει αύριο και θα ενημερώσω, όπως και να έχει. Ευχαριστώ και πάλι.

Αν αγοράσεις αυτοκίνητο και χτυπήσει μηχανή, θα πας και θα σου δώσουν καινούργιο; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Tasos19s said:

Αν αγοράσεις αυτοκίνητο και χτυπήσει μηχανή, θα πας και θα σου δώσουν καινούργιο; 

Το αμάξι είναι κάτι ΠΟΛΥ πιο σύνθετο από το κινητό όμως φίλε μου.

Δεν εμπίπτει στο νόμο περί 2ετούς εγγύησης για τις συσκευές εντός Ε.Ε. , δεν έχει το λεγόμενο D.O.A. που έχουν συσκευές όπως τα κινητά κλπ.

Δεν μπορεί να παραλληλιστεί η πολυπλοκότητα των συστημάτων και η νομοθεσία για τα αυτοκίνητα, με αυτή την κινητών.

Στα αυτοκίνητα γίνονται δωρεάν recalls ακόμα και 30 χρόνια μετά το λανσάρισμα τους, ενώ τα κινητά τα αλλάζουν οι ίδιες οι εταιρίες μέσα σε λιγότερο από ένα χρόνο, κάθε χρόνο. Το παράδειγμα αυτό δεν έχει εφαρμογή σε αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, doganos said:

Όσα iPhone έχω στείλει για σέρβις πάντα μου έδιναν ανακατασκευασμένο καινούργιο. Πήγαινε σε document και ρώτα

Στην ουσία, αν φτιάξουν και το δικό μου, ανακατασκευασμένο δεν θεωρείται; Ή τα ανακατασκευασμένα έρχονται από την μαμά εταιρία "έτοιμα";

Πήρα την document αλλά δεν απαντούσαν, φαντάζομαι λόγω της κακοκαιρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Από τη στιγμή που το πήρες από iSystem, το καλύτερο είναι να έρθεις σε συμφωνία με αυτούς για να μπορέσεις να κάνεις χρήση το DOA. H Document είναι πιθανότατα η καλύτερη στο ότι έχει να κάνει με το service αλλά το θέμα το δικό σου είναι να το κάνεις αντικατάσταση με καινούργιο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, athanaso77 said:

Από τη στιγμή που το πήρες από iSystem, το καλύτερο είναι να έρθεις σε συμφωνία με αυτούς για να μπορέσεις να κάνεις χρήση το DOA. H Document είναι πιθανότατα η καλύτερη στο ότι έχει να κάνει με το service αλλά το θέμα το δικό σου είναι να το κάνεις αντικατάσταση με καινούργιο.

Μίλησα μόλις με isystem, τους ενημέρωσα πριν προβούν σε οποιαδήποτε ενέργεια επιδιόρθωσης να με ενημερώσουν, και κάναμε μία κουβέντα περί D.O.A. και αντικατάστασης αντί για refurbished/επισκευής.

Η υπάλληλος ήταν τυπική, όπως και εγώ. Επέμεινα στο γεγονός πως το κινητό είναι πρόσφατα αγορασμένο και σε τέλεια κατάσταση, οπότε θα προτιμούσα είτε νέα συσκευή είτε επιστροφή χρημάτων - που έτσι κι αλλιώς θα πάνε στην αγορά της ίδιας συσκευής ούτως ή άλλως.

Θα ενημερώσω μόλις έχω κάτι νεότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

 

14 minutes ago, Brainstorm389 said:

Μίλησα μόλις με isystem, τους ενημέρωσα πριν προβούν σε οποιαδήποτε ενέργεια επιδιόρθωσης να με ενημερώσουν, και κάναμε μία κουβέντα περί D.O.A. και αντικατάστασης αντί για refurbished/επισκευής.

Η υπάλληλος ήταν τυπική, όπως και εγώ. Επέμεινα στο γεγονός πως το κινητό είναι πρόσφατα αγορασμένο και σε τέλεια κατάσταση, οπότε θα προτιμούσα είτε νέα συσκευή είτε επιστροφή χρημάτων - που έτσι κι αλλιώς θα πάνε στην αγορά της ίδιας συσκευής ούτως ή άλλως.

Θα ενημερώσω μόλις έχω κάτι νεότερο.

Νομίζω ότι αυτή είναι η πιο σωστή γραμμή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για πιο DOA μιλάτε αφού εχουν περάσει 14 μέρες 

Έτσι λειτουργεί η Apple δεν μπορείς να κανείς κάτι 

Δινεις την συσκευή σου για επισκευή. Σου δίνουν μια άλλη που το προηγούμενο διάστημα είχε γίνει ανακατασκευή. Όλο αυτό για να έχεις πιο γρήγορα συσκευή στα χέρια σου 

Αλλιως αν σήμερα πήγαινες με χαλασμένο τηλέφωνο, μέχρι να το στείλουν εξωτερικό, να φτάσει, να γίνει επισκευή, να ελεγχθεί, να αποσταλεί πίσω, να φτάσει Ελλάδα, να το παραλάβεις θα ήθελες ένα μήνα 

Πιο είναι προτιμότερο; 
 

Εγω σε καταλαβαίνω έδωσες 2 μηνιάτικα και θέλεις νέα συσκευή αλλά λέω τι συμβαίνει όχι τι θα θέλαμε να συμβαίνει 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Tasos19s said:

Για πιο DOA μιλάτε αφού εχουν περάσει 14 μέρες 

Έτσι λειτουργεί η Apple δεν μπορείς να κανείς κάτι 

Δινεις την συσκευή σου για επισκευή. Σου δίνουν μια άλλη που το προηγούμενο διάστημα είχε γίνει ανακατασκευή. Όλο αυτό για να έχεις πιο γρήγορα συσκευή στα χέρια σου 

Αλλιως αν σήμερα πήγαινες με χαλασμένο τηλέφωνο, μέχρι να το στείλουν εξωτερικό, να φτάσει, να γίνει επισκευή, να ελεγχθεί, να αποσταλεί πίσω, να φτάσει Ελλάδα, να το παραλάβεις θα ήθελες ένα μήνα 

Πιο είναι προτιμότερο; 
 

Εγω σε καταλαβαίνω έδωσες 2 μηνιάτικα και θέλεις νέα συσκευή αλλά λέω τι συμβαίνει όχι τι θα θέλαμε να συμβαίνει 

Το Σάββατο που πήγα είχαν περάσει 11 μέρες από την αγορά, όχι πάνω από 14. Ήταν κλειστό το service και έπρεπε να πάω τη Δευτέρα όπως με ενημέρωσε ο υπάλληλος, όπου έκλεισαν όλα πρόωρα.

Χτες που ξαναπήγα, πρακτικά θεωρώ ότι είμαι μέσα στο 14ήμερο καθώς μεσολάβησαν αναγκαστικές αργίες λόγω της κακοκαιρίας και δεν ήταν ανοιχτό το κατάστημα.

Το πως λειτουργεί η κάθε εταιρία είναι "πιο κάτω" από αυτό που ισχύει σε όλη την Ευρώπη βάσει νόμου.

Η υπάλληλος στο τηλέφωνο μου είπε ότι η Apple πρακτικά δεν έχει DOA αλλά αυτό δεν μπορεί να υπερισχύσει της Ευρωπαϊκής νομοθεσίας που λέει ρητά πως 14 μέρες εντός της αγοράς υπάρχει δυνατότητα να χαρακτηριστεί κάτι DOA.

Δεν είναι δυο μηνιάτικα, είναι ότι αυτή τη στιγμή έχω ένα iphone SE από σπασμένη/αλλαγμένη οθόνη που δεν λειτουργεί σωστά και έχουν σπάσει λίγο τα νεύρα μου και θέλω να τελειώνω.

Link to comment
Share on other sites

Το doa αφορά το κατάστημα αγοράς και άρα δεν έχει να κάνει με την Apple εκτός αν η αγορά είχε γίνει κατευθείαν από αυτήν.

Απλή λογική ρε παιδιά.

Ποιος θα σου κάνει την επιστροφή χρημάτων ή θα σου δώσει νέα συσκευή/αντικατάσταση με νέα απόδειξη/imei? Το κατάστημα αγοράς ή η Apple?

Το ίδιο ισχύει και με την Samsung φυσικά. Αν πχ εγώ αγοράσω ένα Samsung κινητό από τον Κωτσόβολο και μου βγάλει πρόβλημα στις 12 μέρες για doa,σε αυτόν θα απευθυνθώ που έγινε και η αγορά και όχι στην Samsung/Smartec.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Fulgore1 said:

Το doa αφορά το κατάστημα αγοράς και άρα δεν έχει να κάνει με την Apple εκτός αν η αγορά είχε γίνει κατευθείαν από αυτήν.

Απλή λογική ρε παιδιά.

Ποιος θα σου κάνει την επιστροφή χρημάτων ή θα σου δώσει νέα συσκευή/αντικατάσταση με νέα απόδειξη/imei? Το κατάστημα αγοράς ή η Apple?

Το ίδιο ισχύει και με την Samsung φυσικά. Αν πχ εγώ αγοράσω ένα Samsung κινητό από τον Κωτσόβολο και μου βγάλει πρόβλημα στις 12 μέρες για doa,σε αυτόν θα απευθυνθώ που έγινε και η αγορά και όχι στην Samsung/Smartec.

Στο κατάστημα αγοράς πήγα, αυτό είναι και το λογικό.

Φυσικά δεν πιστεύω, αλλά και πραγματικά δεν ευθύνονται αυτοί για το ότι η συσκευή είναι ελαττωματική. Δεν ξέρω την εσωτερική διαδικασία μεταξύ καταστημάτων και μαμάς εταιρίας, αλλά σχεδόν παντού, σε DOA, η μαμά εταιρία στο τέλος του χρόνου πιστώνει το ποσό στο κατάστημα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Δεν μπορεί η isystem ή οποιοσδήποτε άλλος dealer, να ευθύνεται για κάτι που είναι ελαττωματικό με το που βγει από το κουτί.

Υπάρχει καλή διάθεση, τουλάχιστον εκ πρώτης όψης, από την συνομιλία με το service, καθώς αγόρασα από εκεί τη συσκευή όπως και η υπάλληλος μου ανέφερε, να με εξυπηρετήσουν και να βρεθεί μία λύση.

Edited by Brainstorm389
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Brainstorm389 said:

Στο κατάστημα αγοράς πήγα, αυτό είναι και το λογικό.

Φυσικά δεν πιστεύω, αλλά και πραγματικά δεν ευθύνονται αυτοί για το ότι η συσκευή είναι ελαττωματική. Δεν ξέρω την εσωτερική διαδικασία μεταξύ καταστημάτων και μαμάς εταιρίας, αλλά σχεδόν παντού, σε DOA, η μαμά εταιρία στο τέλος του χρόνου πιστώνει το ποσό στο κατάστημα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Δεν μπορεί η isystem ή οποιοσδήποτε άλλος dealer, να ευθύνεται για κάτι που είναι ελαττωματικό με το που βγει από το κουτί.

Υπάρχει καλή διάθεση, τουλάχιστον εκ πρώτης όψης, από την συνομιλία με το service, καθώς αγόρασα από εκεί τη συσκευή όπως και η υπάλληλος μου ανέφερε, να με εξυπηρετήσουν και να βρεθεί μία λύση.

Και πολύ καλά έκανες. 

Από εκεί έγινε η αγορά, αυτοί οφείλουν να σε εξυπηρετήσουν. Το τι κάνουν μετά με τις συσκευές αυτές από doa, δικό τους θέμα.

Εσύ να επιμείνεις για αντικατάσταση φυσικά και αν σου πουν ότι δεν υπάρχει νέα συσκευή και θα αργήσουν να φέρουν ή περιμένεις την καινούργια ή ζητάς επιστροφή χρημάτων και αγοράζεις από αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με ενημέρωσαν από isystem.

Το αναλαμβάνει η ίδια η Apple και θα πρέπει να περιμένω 5-7 εργάσιμες από όσο μου είπε η υπάλληλος στο τηλέφωνο.

Καλό ή κακό αυτό; Έχει κάποιος εμπειρία;

Όπως και να έχει, αναμένω.

Link to comment
Share on other sites

DOA η Apple ΠΛΕΟΝ Δεν εχει. Τωρα αν το καταστημ δινει ΜΟΝΟ του doa 3-5-15 μέρες είναι άλλο πράγμα. Οπως επισης το DOA δεν ειναι υποχρεωτικο απο τον νομο. Αλλο η εγγυηση και αλλο το DOA. Αφου περασαν 14 μερες, μαλλον πας για ανακατασκευη (δεν ειναι κακο αυτο). 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Brainstorm389 said:

Καλό ή κακό αυτό;

θα φανεί στις 5-7 μέρες αυτό. 

Για τα περί doa τα είπαμε και πιο πάνω,ο πωλητής το προσφέρει όποιος είναι αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Κακό είναι γιατί μιλάμε για αντικατάσταση ελαττωματικής ολοκαίνουργιας συσκευής.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Τόσα λεφτά για μεταχειρισμένη/επισκευασμένη συσκευή 🤣

Οταν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω, σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Brainstorm389 said:

Μάλιστα.

Τόσα λεφτά για μεταχειρισμένη/επισκευασμένη συσκευή 🤣

Οταν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω, σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας! 

Εγώ το είχα πει από την αρχή. Δεν με πίστεψες 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tasos19s said:

Εγώ το είχα πει από την αρχή. Δεν με πίστεψες 

Δεν σκοπεύω να φύγω από το κατάστημα με μεταχειρισμένο κινητό στην τιμή νέου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ποιο θεωρείτε καλύτερο service μεταξύ isystem και istorm? Αφορά σε νέο iwatch Που μου ειπαν απο την εξυπηρετηση να παω για ελεγχο και δεν ξερω σε ποιο να το παω...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
37 minutes ago, ntina1980 said:

Ποιο θεωρείτε καλύτερο service μεταξύ isystem και istorm? Αφορά σε νέο iwatch Που μου ειπαν απο την εξυπηρετηση να παω για ελεγχο και δεν ξερω σε ποιο να το παω...

Document.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα στην παρέα !

Αντιμετωπίζω το εξής παράδοξο. 
σε ολοκαίνουριο se 2022 4G (μένω εξωτερικό ) όλα βαίνουν καλώς και δουλεύει αυτόνομα χωρίς το κινητό, όμως ……

Οταν το βγάλω από το χέρι, δέχεται κανονικά τις κλήσεις και χτυπάει ! Όχι όλα τα notifications μόνο κλήσεις ακόμα κ όταν φορτίζει! Διάβασα στο MacRumors ότι συμβαίνει κ σ άλλους με 7 series gps.

Είναι ενεργό το passcode και wrist detection φυσικά και καμία επιλογή focus. Είναι όλες οι ρυθμίσεις out of the box. 
 Της συντρόφου μ το  se first gen gps δεν το κάνει αυτό κ όταν το βγάζει δεν περνάει καμία ειδοποίηση.  
 

καποια συμβουλή ; Συμβαίνει κ σ άλλους ; Να το πάω πίσω προλαβαίνω ; 
 

 

σας ευχαριστώ θερμά 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...