Jump to content

[Service] Προβλήματα / Απορίες / DOA


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι έκανα reset και δεν επανήλθε.

 

Αυτό με το πλαινό το δοκίμασα, δεν κάνει δόνηση, άρα προφανώς είναι κλειστό.

 

Και κλήση δοκίμασα και πάλι κλειστό είναι.

 

Άρα δεν έχει σπάσει η οθόνη.

 

ΥΓ Το τηλέφωνο έπεσε μα την "πλάτη". Και έκανα τέλεια επαφή με το πάτωμα, ούτε γκελ ούτε τπτ. Σα να βεντούζαρε στο πάτωμα. :p:p:p

 

Τότε θα είναι κάτι άλλο

Όταν κουμπώσει τον φορτιστή κάνει τίποτα;

Μήπως ξεκουμπωσαν τα κουμπιά από την μητρική σκέφτομαι.

 

Το καλύτερο είναι να ανοίξει κάποιος την συσκευή να δει τι μπορεί να συμβαίνει στο εσωτερικό

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

 

Ελπίζω να είναι όπως τα λες, δλδ κάποιο απλό ξεκούμπωμα.

 

Το έχω κουμπώσει κανά μισάωρο στο φορτιστή και πάλι τπτ...

Opel Astra OPC
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

 

Ελπίζω να είναι όπως τα λες, δλδ κάποιο απλό ξεκούμπωμα.

 

Το έχω κουμπώσει κανά μισάωρο στο φορτιστή και πάλι τπτ...

 

Ας το ανοίξει κάποιος να δει τι γίνεται

Ας ελπίσουμε να μην έχει μάθει κάτι ή μητρική

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα παω Νέα Υόρκη σε λιγες μερες. Έχω ένα iphone 6αρι με σπασμένη οθόνη. Ξέρει κανεις τι παίζει εκεί με το σέρβις; Μπορώ να το πάω σε Apple store για επισκευή; Ανταλλάσσουν επιτόπου με refurbished δίνοντας εκτός εγγύησης 100-150$ ? Γνωρίζει κανεις;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά γεια σας.

Έχω ένα iPhone se και πρόσφατα αγόρασα ένα iPad.

Έχω το πρόβλημα ότι, οποία εφαρμογή κατεβάζω στο iPhone αυτόματα κατεβαίνει και στο iPad, κάτι που δεν θέλω.

Υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσω αυτό ; Λίγο που το έψαξα, δεν βρήκα κάτι.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας.

Έχω ένα iPhone se και πρόσφατα αγόρασα ένα iPad.

Έχω το πρόβλημα ότι, οποία εφαρμογή κατεβάζω στο iPhone αυτόματα κατεβαίνει και στο iPad, κάτι που δεν θέλω.

Υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσω αυτό ; Λίγο που το έψαξα, δεν βρήκα κάτι.

Ευχαριστώ.

ρυθμισεις -> iTunes Store και App Store και ξετικάρεις το «Εφαρμογές» από τις αυτόματες λήψεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας.

Έχω ένα iPhone se και πρόσφατα αγόρασα ένα iPad.

Έχω το πρόβλημα ότι, οποία εφαρμογή κατεβάζω στο iPhone αυτόματα κατεβαίνει και στο iPad, κάτι που δεν θέλω.

Υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσω αυτό ; Λίγο που το έψαξα, δεν βρήκα κάτι.

Ευχαριστώ.

 

Στη συσκευή που δεν επιθυμείς να κατεβαίνουν οι εφαρμογές, Ρυθμίσεις > iTunes & App Store > Αυτόματες λήψεις > Εφαρμογές > Off.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Minogv.

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλιστα.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Μόλις το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αγόρασα εχθές ένα 7 plus. Το ακουστικό δυστυχώς δεν έχει καλό ήχο, είναι παραμορφωμενος. Σε Επικοινωνία με το κατάστημα αγοράς, μου είπαν πως δεν έχει DOA η Apple και με παρότρυναν στην infoquest. Ισχύει αυτό με το DOA που μου είπαν από το κατάστημα;
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα εχθές ένα 7 plus. Το ακουστικό δυστυχώς δεν έχει καλό ήχο, είναι παραμορφωμενος. Σε Επικοινωνία με το κατάστημα αγοράς, μου είπαν πως δεν έχει DOA η Apple και με παρότρυναν στην infoquest. Ισχύει αυτό με το DOA που μου είπαν από το κατάστημα;

 

Η Apple εχει 3 ημερολογιακες ημερες DOA

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Και μένα το ίδιο κινητό έβγαλε θέμα με το μικρόφωνο. Με infoquest δεν έβγαλα άκρη. Δεν σηκώνουν ποτε τηλέφωνο. Πήρα isystems και μου είπαν να τους το στείλω

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα!!!!

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Παιδιά θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις. Χθες έφαγα μια σαβούρα ο ίδιος και είχα το κινητό στην τσέπη μου με αποτέλεσμα να ραγίσει όλη η οθόνη (αιφον 7) Επειδή έχω ταξίδι στις 17 και δεν έχω πολύ χρόνο θέλω τα φώτα σας. Σκέφτηκα να παω Κοτσόβολο ή Vodafone για επισκευή. Ξέρετε αν βάζουν γνήσια ανταλλακτικά; Τα μικρά μαγαζιά-αλυσίδες βλεπε ired κτλ βάζουν σίγουρα μούφες γιατί λόγω της δουλειάς μου το γνωρίζω. Τι λέτε να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν γνησια ανταλλακτικα. Μονο αν πας σε κανενα istorm κτλ και το στειλουν ευρωπη στην Apple για αλλαγη οθονης.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εξουσιοδοτημένα της απλ απ ότι γνωρίζω είναι arvato και info quest. Με istorm δεν ξέρω τι παίζει. Νομίζω ότι δεν σου αλλάζουν οθόνη αλλά τους δίνεις κάποια χρήματα και σου δίνουν ανακατασκευασμένη συσκευή
Link to comment
Share on other sites

Για γνησια ανταλλακτικα μονο στους επισημους document, istorm, isystem κτλ. Η συσκευη σου παει Ολλανδια για αλλαγη οθονης και επιστρεφει σε περιπου 5 εργασιμες.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Aγορασμενο απο συγγενικο προσωπο προ 20ημερου,το iphone se σταματησε να διαβαζει τη σιμ.Σε γνωστο επισημο σημειο εξυπηρετησης/service το κινητο το εβγαλαν εκτος εγγυησης με κοστος επισκευης 20% πανω απο την αξια του(!!!) με την αστεια δικαιολογια περι υγρασιας/νερου στη συσκευη κλπ,κατι που δεν επαιξε ποσο μαλλον οταν το κινητο ηταν συνεχως σε θηκη και δεν ηρθε σε επαφη με νερο κλπ.

Το ερωτημα ειναι μπορει να αποφυγει το κοστος ελεγχου μεσω καταγγελιας σε ινκα - συν.κα ? Να πληρωσει για να το παρει πισω πρωτα,και μετα να καταγγειλει,ή να καταγγειλει απο την αρχη? Η εγγυηση απαξ και υπαρχει καποια διαγνωση, μπαινει σε καποιο συστημα, ακυρωνεται? Μπορει ο πελατης αμφισβητωντας την διαγνωση να απευθυνθει σε αλλο επισημο service για αλλο ελεγχο?

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

σορρυ αλλα επειδη δεν βρηκα αναλογο θεμα για το service γραφω εδω: αγορασμενο απο συγγενικο προσωπο προ 20ημερου,το συγκεκριμενο μοντελο σταματησε να διαβαζει τη σιμ.Σε γνωστο επισημο σημειο εξυπηρετησης/service το κινητο το εβγαλαν εκτος εγγυησης με κοστος επισκευης 20% πανω απο την αξια του(!!!) με την αστεια δικαιολογια περι υγρασιας/νερου στη συσκευη κλπ,κατι που δεν επαιξε ποσο μαλλον οταν το κινητο ηταν συνεχως σε θηκη και δεν ηρθε σε επαφη με νερο κλπ.

Το ερωτημα ειναι μπορει να αποφυγει το κοστος ελεγχου μεσω καταγγελιας σε ινκα - συν.κα ? Να πληρωσει για να το παρει πισω πρωτα,και μετα να καταγγειλει,ή να καταγγειλει απο την αρχη? Η εγγυηση απαξ και υπαρχει καποια διαγνωση, μπαινει σε καποιο συστημα, ακυρωνεται? Μπορει ο πελατης αμφισβητωντας την διαγνωση να απευθυνθει σε αλλο επισημο service για αλλο ελεγχο?

 

Δεν ξέρω αν μπορείς να αποδείξεις οτι δεν βράχηκε ποτέ του. Υπάρχει δείκτης υγρασίας εάν είναι κόκκινος δεν μπορείτε να κάνετε κάτι άλλο. Σχετικά με τους επισήμους. Όταν το ένα κατάστημα από τα 4 το βγάλει εκτός εγγύησης αυτό περνάει στα διαγνωστικά. Ακόμα και αν θα το πας σε άλλον επίσημο με το που θα χτυπήσουν το imei σου, θα σου πως το τηλέφωνο είναι εκτός εγγύησης. Αναφορικά με το ποσό που σου ζητάνε για τα διαγνωστικά για εκτός εγγύησης, πάλι δεν μπορείτε να κάνετε κάτι καθώς όταν το παραδίδεις υπογράφεις χαρτί πως εάν είναι εκτός εγγύησης θα πληρώσεις τα διαγνωστικά. Η θήκη δεν προστατεύει από υγρασία και το εν λόγω κινητό δεν φέρει την τσιμούχα για προστασία. Ας πούμε ούτε το 6s είναι αδιάβροχο αλλά φέρει τσιμούχα. Δεν υπάρχει εγγύηση εφόσον τέθηκε εκτός εγγύησης πλέον.

Edited by billy1986
Link to comment
Share on other sites

Aγορασμενο απο συγγενικο προσωπο προ 20ημερου,το iphone se σταματησε να διαβαζει τη σιμ.Σε γνωστο επισημο σημειο εξυπηρετησης/service το κινητο το εβγαλαν εκτος εγγυησης με κοστος επισκευης 20% πανω απο την αξια του(!!!) με την αστεια δικαιολογια περι υγρασιας/νερου στη συσκευη κλπ,κατι που δεν επαιξε ποσο μαλλον οταν το κινητο ηταν συνεχως σε θηκη και δεν ηρθε σε επαφη με νερο κλπ.

Το ερωτημα ειναι μπορει να αποφυγει το κοστος ελεγχου μεσω καταγγελιας σε ινκα - συν.κα ? Να πληρωσει για να το παρει πισω πρωτα,και μετα να καταγγειλει,ή να καταγγειλει απο την αρχη? Η εγγυηση απαξ και υπαρχει καποια διαγνωση, μπαινει σε καποιο συστημα, ακυρωνεται? Μπορει ο πελατης αμφισβητωντας την διαγνωση να απευθυνθει σε αλλο επισημο service για αλλο ελεγχο?

 

Δεν νομίζω να λένε ψέματα

Μπορείς να το πας και άλλου να το ανοίξουν. Το χαρτάκι φαίνεται. Έχει σε 2-2 σημεία.

Εάν έχει αλλάξει χρωμα έχει πάρει υγρασία η συσκευή

Αυτό μπορεί να γίνει πχ αν το έχεις στο μπάνιο κάθε μέρα και ενώ κανείς ντουζ γεμίζει υδρατμούς το περιβάλλον. Λίγο λίγο περνάει μέσα στην συσκευή

Πολλά μπορεί να έγιναν

Ας μην έχει πέσει σε νερό δεν είναι ανάγκη για να χαλάσει η συσκευή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορείς να αποδείξεις οτι δεν βράχηκε ποτέ του. Υπάρχει δείκτης υγρασίας εάν είναι κόκκινος δεν μπορείτε να κάνετε κάτι άλλο. Σχετικά με τους επισήμους. Όταν το ένα κατάστημα από τα 4 το βγάλει εκτός εγγύησης αυτό περνάει στα διαγνωστικά. Ακόμα και αν θα το πας σε άλλον επίσημο με το που θα χτυπήσουν το imei σου, θα σου πως το τηλέφωνο είναι εκτός εγγύησης. Αναφορικά με το ποσό που σου ζητάνε για τα διαγνωστικά για εκτός εγγύησης, πάλι δεν μπορείτε να κάνετε κάτι καθώς όταν το παραδίδεις υπογράφεις χαρτί πως εάν είναι εκτός εγγύησης θα πληρώσεις τα διαγνωστικά. Η θήκη δεν προστατεύει από υγρασία και το εν λόγω κινητό δεν φέρει την τσιμούχα για προστασία. Ας πούμε ούτε το 6s είναι αδιάβροχο αλλά φέρει τσιμούχα. Δεν υπάρχει εγγύηση εφόσον τέθηκε εκτός εγγύησης πλέον.
Για να μην βλέπει sim χτυπισε baseband λογικά ούτε imei βγάζει αν βάλεις *#06# στο dialer και ναι μπορεί να γίνει είτε από χτυπήμα είτε από νερό. Η να έχει εργοστασιακό θέμα το οποίο το αποκλείω καθος σε αυτόν τον τομέα το se ήταν Rock solid και ακόμη και με βαριά χτυπήματα δεν έβγαζες off το baseband. Μπορείς να το πας σε κάποιον τρίτο να συγουρευτεις (για ψιχολογικος λόγους)

Το να πάρει νερό είναι το μόνο εύκολο η να το αφήσει στο μπάνιο όταν κάνει μπάνιο από υδρατμούς η ακόμη και να το έχει στην τσέπη και να ηρλδρωσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα ειναι αν δικαιολογειται τετοιο κοστος επισκευης το οποιο ουσιαστικα ειναι πιο μεγαλο απο το κοστος αγορας. Η επισκευη σε τριτο μαγαζι δεν νομίζω να εχει τετοιο κόστος,ειδα π.χ. στο ired για αντικατασταση αναγνωστη sim (αν ειναι αυτη η λύση) γυρω στα 60 ζητανε.
Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα ειναι αν δικαιολογειται τετοιο κοστος επισκευης το οποιο ουσιαστικα ειναι πιο μεγαλο απο το κοστος αγορας. Η επισκευη σε τριτο μαγαζι δεν νομίζω να εχει τετοιο κόστος,ειδα π.χ. στο ired για αντικατασταση αναγνωστη sim (αν ειναι αυτη η λύση) γυρω στα 60 ζητανε.

 

 

 

Το θέμα είναι θα στο κάνουν σε τρίτο κατασκευαστή ή θα σου βγάλει ένα καρό προβλήματα που σημαίνει ότι θα δωσεις αρκετά 60αρια; Έχουν ακουστεί πολλά για μαγαζιά τρίτων. Γνώμη μου; Πάρε ένα 7αρη νέο με τιμή μετά τα νέα iPhone κάτω από 500 που είναι αδιαβροχο(σε νερό βρύσης και ιδρώτα και όχι θάλασσα) μια καλή θηκη, και κράτα αυτό σαν iPod

Link to comment
Share on other sites

Aγορασμενο απο συγγενικο προσωπο προ 20ημερου,το iphone se σταματησε να διαβαζει τη σιμ.Σε γνωστο επισημο σημειο εξυπηρετησης/service το κινητο το εβγαλαν εκτος εγγυησης με κοστος επισκευης 20% πανω απο την αξια του(!!!) με την αστεια δικαιολογια περι υγρασιας/νερου στη συσκευη κλπ,κατι που δεν επαιξε ποσο μαλλον οταν το κινητο ηταν συνεχως σε θηκη και δεν ηρθε σε επαφη με νερο κλπ.

Το ερωτημα ειναι μπορει να αποφυγει το κοστος ελεγχου μεσω καταγγελιας σε ινκα - συν.κα ? Να πληρωσει για να το παρει πισω πρωτα,και μετα να καταγγειλει,ή να καταγγειλει απο την αρχη? Η εγγυηση απαξ και υπαρχει καποια διαγνωση, μπαινει σε καποιο συστημα, ακυρωνεται? Μπορει ο πελατης αμφισβητωντας την διαγνωση να απευθυνθει σε αλλο επισημο service για αλλο ελεγχο?

 

Φίλε μου τα κινητά δεν στο βγάζει εκτός εγγύησης κανένα επίσημο service γιατί έτσι απλά γουστάρει . Ta service (επίσημα) ελέγχονται από τον εκάστοτε κατασκευαστή για το αν τηρούν στις επισκευές τους όρους της εγγύησής τους .Αυτό σημαίνει ότι σε κάθε επισκευή εντός εγγύησης ο κατασκευαστής ελεγχει το ανταλλακτικό για το αν τηρούσε τις προϋποθέσεις ώστε να πληρώσει το service για την εργασία που δεν πλήρωσε ο πελάτης.

Στην δική σου περίπτωση , υγρασία, κανένα ,επίσημο , service δεν θα σου πει για καθαρισμό κτλ γιατί οι κατασκευαστές ορίζουν αλλαγή πλακετας ώστε να συνεχίσει να ισχύει και η εγγύηση επισκευής, στην περίπτωση της Apple αλλαγή συσκευής . Δυστυχώς , βέβαια , όπως και σε άλλα ηλεκτρονικά-ηλεκτρικά προϊόντα οι τιμές των ανταλλακτικών για επισκευές εκτός εγγύησης είναι ασύμφορες .

Τώρα στο κομμάτι του κόστους ελέγχους δεν καταλαβαίνω γιατί να μην το πληρώσεις . Πήγες σε μια εταιρεία το κινητό σου για έλεγχο και τελικά δεν καλύπτεται από την εγγύηση , την όλη διαδικασία δεν πρέπει να την πληρωθεί το service? Στην τελική όταν άφησες το κινητό σου στο service αυτομάτως δέχτηκες και τον τρόπο που λειτουργεί , τυχών χρεώσεις κτλ . Κάποιοι δούλεψαν για σένα ....

Edited by Kanenask
λάθοε
Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Ειπα μηπως υπάρχει δυνατοτητα να το γλυτωσει διοτι αρχικα το ολο κοστος επισκευης και η βλαβη που βγηκε ηταν υπο αμφισβητηση...αλλα εστω,να το πληρωσει για να του δωσουν πισω το κινητό,το ζητημα ειναι αν μπορουσε να κανει κατι αλλο οπως εγραψα στο αρχικο μηνυμα. Στο μεταξυ διευκρινηστηκε οτι δεν προκειται για κοστος επισκευης αλλα αντικαταστασης.... Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...